Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρινικό οστό κάτω του κανονικού επιπέδου..


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

παρακαλώ την γνώμη σας γιατί απο χθες έχω τρελαθει...

Έκανα την Β επιπέδου χθες και ο γιατρός μας είπε οτι η μικρή έχει μικρό ρινικό οστό ( 5.3mm) ενω θα έπρεπε να έχει απο 6 και πάνω..

Όλα τα υπόλοιπα όργανα είναι φυσιολογικά και δεν υπάρχουν δυσπλασίες..

Μου πρότεινε για να είμαι σίγουρη να κάνω αμνιοπαρακέντηση. Με την αμνιοπαρακέντηση θα μπορέσω να ελεγξω το μωρό για 150 είδη συνδρόμων.

Τώρα είμαι στην 21η εβομάδα..

Δεν θέλω να σκεφτώ καν το ενδεχόμενο να διακόψω την κύηση για οποιοδήποτε αποτέλεσμα.. Οπότε λέω να μην κάνω την αμνιοπαρακέντηση και έχω και το ρίσκο της αποβολής.

Τι λέτε??

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πήγαινε να πάρεις και μια 2η γνώμη. στην αυχενική ήταν όλα καλά?

 

Συμφωνα....ΤΡΕΧΑΑΑΑ.....για 2ρη γνωμη.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Eγώ λέω να ακολουθήσεις το ένστικτό σου και από την στιγμή που είσαι αποφασισμένη να μην διακόψεις την κύηση για οποιοδήποτε αποτέλεσμα τότε μην το κάνεις. Και αν όλα τα άλλα αποτελέσματα είναι οκ.

Πάντως εγώ έχω καταλάβει από την δική μου εμπειρία ότι οι περισσότεροι γιατροί είναι υπερ της αμνιο, άλλοι για οικονομικούς λόγους και άλλοι για να έχουν ήσυχο το κεφάλι τους 100%.

Εγω ακολούθησα το ένστικτό μου και βγήκα κερδισμένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ θα έλεγα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη ή και να ξανακάνεις τη Β επιπέδου σε άλλο γιατρό, για να είσαι πιο σίγουρη και να μην έχεις το άγχος αν το έμβρυο είναι καλά!

Εάν και τη δεύτερη φορά σου πουν τα ίδια αποτελέσματα, τότε στη θέση σου θα έκανα την άμνιοπαρακέντηση...

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με την γιατρό και μου είπε να κάνω έναν επανέλεγχο σε 2 εβδομάδες, για να δούμε πάλι την μέτρηση..

Στο ίδιο γιατρό όμως. Ο οποίος είναι και πιστοποιημένος απο τον Νικολαϊδη οπότε δεν μπορώ να πω οτι είναι τυχαίος.

Μου είπε λοιπόν η γιατρός μου οτι δεν πρέπει να ανησυχώ για σύνδρομο Down αλλα για άλλα σύνδρομα που μπορέι να έχει το παιδί γιαυτό και συστήνει και εκείνη να κάνουμε την αμνιοπαρακέντηση.

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites

θα πρότεινα αμνιοπαρακέντηση. Εχω κάνει 2 φορές και στις 2 εγκυμοσύνες μου.. Ολα πήγαν καλά. Καμμία επιπλοκή. Τωρα αναμένω τα αποτελέσματα της 2ης αμνιο. Ενταξει εννοείται το ποσοστό 0.5-1% αποβολής αλλά είναι ένα ρίσκο. Σε μια εγκυμοσύνη τελικά όλα είναι ένα ρίσκο. Ειδικά οι αποφάσεις...

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

marpaps που έκανες την αμνιοπαρακέντηση? μπορείς να μου πεις και το κόστος?

Ρώτησα την γιατρό μου και αυτός με τον οποίο συνεργάζεται χρεώνει 700 Ευρώ..

Δεν τα έχω..

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites

Αφού η αυχενική σου είναι τέλεια και η γιατρός σου αποκλείει το σύνδρομο down, ποιός ο λόγος να κάνεις άμνιο?

Το ένστικτο που ακολούθησα είναι ότι αισθανόμουν ότι το μωρό μου ήταν μια χαρά και δεν υπήρχε κανένας λόγος να το ρισκάρω κάνοντας άμνιο. Και μένα μου είχε βγεί μια τιμή χαμηλή, ο γιατρός που μου έκανε την β' επιπέδου επέμενε για αμνιοπαρακέντηση (όλοι αυτοί επιμένουν, αυτό έχω καταλάβει, έχεις δεν έχεις πρόβλημα και είμαι πεποισμένη ότι το κάνουν καθαρά και μόνο για τα λεφτά), ενώ ο γιατρός μου είπε ότι δεν θεωρεί ότι θα έχω πρόβλημα και μου άφησε σε μένα την απόφαση. Γέννησα ένα υγιέστατο κοριτσάκι.

Εάν όλα είναι καλά όπως λες, περίμενε να κάνεις και τον επανέλεγχο και σκέφτεσαι σε νέα βάση. Στην θέση σου πάντως δεν θα το ρίσκαρα (με τα δεδομένα που έχεις). Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες ειλικρινά πολύ για τις απαντήσεις σας..

Μίλησα με την γιατρό μου, η οποία μου απέκλεισε το σύνδρομο Down αλλά μου είπε οτι θα ήταν καλό να την κάνω για να αποκλείσουμε και τα υπόλοιπα 150 σχεδόν σύνδρομα που σχετίζονται με το μικρό μήκος του ρινικού οστού. Τελικά έκλεισα να κάνω αμνιοπαρακέντηση γιατί έχω πολύ άγχος και με έχει πάρει πολύ απο κάτω.. Χθες δεν μπορούσα να συνέλθω με τίποτα. Σκεφτόμουν όλο άσχημα πράγματα..

Ας ελπίσουμε οτι όλα θα πάνε καλά και οι εξετάσεις θα βγουν εντάξει..

Διάβασα πολύ για το πως γίνεται η αμνιο και ελπίζω να μην πονέσω.

Νομίζω οτι αξίζει τον κόπο.. τι να πω.. θα δούμε..

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites

marpaps που έκανες την αμνιοπαρακέντηση? μπορείς να μου πεις και το κόστος?

Ρώτησα την γιατρό μου και αυτός με τον οποίο συνεργάζεται χρεώνει 700 Ευρώ..

Δεν τα έχω..

 

 

Την εκανα με τον γιατρό μου στο Ελενας. Μετα πήγα το υγρό για αναλύση στο Χωρέμειο, το κόστος μηδενικό γιατί είναι δημόσιο. Πρέπει όμως να κλείσεις ραντεβού 2 μήνες πριν και να πάς μόνος σου το υλικο για αναλύση. Πάρε ομως ενα τηλ. μήπως υπάρχει κάποια ακύρωση! http://www.iatriki-genetiki.med.uoa.gr

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα συνεβη ακριβως το ιδιο. Πηγα για Β επιπεδου και ενω ολα τα αλλα ηταν φυσιολογικα, το ρινικο οστο ηταν μικροτερο απο οτι θα επρεπε (5,2mm). Εκανα αμνιο αμεσως γιατι δε θα μπορουσα να αντεξω να περιμενω εως το τοκετο παρολο που ο γιατρος ηταν καθυσηχαστικος. Βγηκαν και τα αποτελεσματα, ολα καλα με το νινι οποτε αλλο ενα τζαμπα καρδιοχτυπι αλλα τι να κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν μπορώ να αντέξω οπότε έκλεισα ραντεβού να πάω αύριο το μεσημέρι στον Κο Λίβανο για να κάνω την εξέταση..

Ας πάνε όλα καλά και χαλάλι η αγωνία και τα χρήματα..

Την Παρασκευή ή την Δευτέρα θα έχω λογικά και τα πρώτα αποτελέσματα. Για να δούμε..

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω δεν μπορώ να αντέξω οπότε έκλεισα ραντεβού να πάω αύριο το μεσημέρι στον Κο Λίβανο για να κάνω την εξέταση..

Ας πάνε όλα καλά και χαλάλι η αγωνία και τα χρήματα..

Την Παρασκευή ή την Δευτέρα θα έχω λογικά και τα πρώτα αποτελέσματα. Για να δούμε..

 

η αλήθεια είναι ότι σε περίπτωση αμφιβολίας μόνο η αμνιο δίνει ακριβής απαντήσεις...

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στο Λίβανο είχα κάνει και τις δύο εξετάσεις επιπέδου. 1) ακριβός πολύ

2) μας είχε αγχώσει γιατί είδε ρινικό οστό μικρό και πρότεινε και σε μας αμνιοπ. Ο γυναικολόγος μας(που αυτός μας τον είχε συστήσει) το πήρε πάνω του και είπε να μην κάνουμε. Η μπέμπα μας είναι super!!!!!!! Αν μάλιστα είσαι από εξωσωματική να στο σκεφτείς διπλά πριν κάνεις......

 

 

 

 

 

 

 

Και εγω δεν μπορώ να αντέξω οπότε έκλεισα ραντεβού να πάω αύριο το μεσημέρι στον Κο Λίβανο για να κάνω την εξέταση..

Ας πάνε όλα καλά και χαλάλι η αγωνία και τα χρήματα..

Την Παρασκευή ή την Δευτέρα θα έχω λογικά και τα πρώτα αποτελέσματα. Για να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...