Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συχνότητα θηλασμού μετά τις στερεές τροφές


Recommended Posts

Καλησπέρα

το μωράκι μου είναι 7 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά. Έχει δεχτεί πολύ καλά τις στερεές τροφές μ ε αποτέλεσμα να κάνω το λάθος????? να μην του δίνω καθόλου γάλα μέσα στη μέρα παρά μόνο το βράδυ από τις 9 κάθε τρεις ώρες μέχρι τις 7 το πρωί. έχω παρατηρήσει ότι το γάλα μου έχει μειωθεί με αποτέλεσμα τα 2 τελευταία βράδια (9 το βράδυ) να κλαίει αδικαιολόγητα μετά το θηλασμό. Μήπως πρέπει να του δίνω και άλλα γεύματα μέσα στη μέρα ή να βγάζω με το θήλαστρο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

νομίζω πως στην ηλικία που είναι το μωρό ''πρέπει'' να το θηλάζεις πριν ίσως και μετά από κάθε γεύμα στέρεων -κι ας τρώει λιγότερο φαγητό- (εξάλλου το γάλα είναι το βασικό στοιχείο της διατροφής μέχρι τον χρόνο)!

Καλή συνέχεια!

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να προσφέρεις μέσα στη μέρα. Μπορείς είτε μετά από κάθε γεύμα, είτε πριν όπως λέει και η mmkt είτε ενδιάμεσα στα γεύματα, πχ. 1,5 ώρα μετά το ένα γεύμα και 1,5 ώρα πριν το επόμενο χωρίς να σε απασχολεί πόσο θα θηλάσει ή πόσο θα φάει μετά.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απορώ που ενώ το ανέφερα στην παιδίατρο δεν μου είπε να το ταΐζω ενδιάμεσα. Το πιο λογικό είναι αυτό και αυτός είναι ο λόγος που το έψαξα. Σας ευχαριστώ πολύ. Το εφάρμοσα ήδη σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Είμαστε 7,5 μηνών και τα πάμε μια χαρά με τις στερεές. Η απορία μου είναι η εξής: ενώ μόλις πρωτομπήκαν οι στερεές δεν ήθελε να θηλάζει μέσα στη μέρα (μέχρι το απόγευμα) ξαφνικά είχε μια... "έκρηξη" θηλασμών και θέλει να θηλάζει συνέχεια, εννοώ κάθε 3,5 ώρες, δηλαδή ανάμεσα στα γεύματα. Ακόμα κι αν δεν προσφέρω εγώ, (που προσφέρω) το ζητάει πλέον με κάθε τρόπο (προσπαθει να σηκώσει τη μπλούζα μου, παίρνει φόρα και κουτουλάει στο στήθος:lol: ). Εννοείται ότι τον θηλάζω όποτε θελει και έχω διαβάσει και τα πάντα εδώ για το πώς πρέπει να συνεχίζεται ο θηλασμος και με τις στερεές. Όμως γυρνάω δουλειά σε λίγες μέρες κι έτσι δεν θα μπορεί να θηλάζει όποτε θελει. το έχει πραγματικά ανάγκη να θηλάζει τόσες φορές ενώ τρώωει πια και στερεές; Θα του στερώ κάτι τόσο σημαντικό που θα επιστρέψω δουλειά; ή θα αρκείται στο πρωί-βράδυ; εννοώ και ψυχολογικά.

Μήπως θα είναι οκ και ανησυχώ επειδή δεν θέλω να επιστρέψω και να τον αφήσω;:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όμως γυρνάω δουλειά σε λίγες μέρες κι έτσι δεν θα μπορεί να θηλάζει όποτε θελει. το έχει πραγματικά ανάγκη να θηλάζει τόσες φορές ενώ τρώωει πια και στερεές; Θα του στερώ κάτι τόσο σημαντικό που θα επιστρέψω δουλειά; ή θα αρκείται στο πρωί-βράδυ; εννοώ και ψυχολογικά.

Μήπως θα είναι οκ και ανησυχώ επειδή δεν θέλω να επιστρέψω και να τον αφήσω;:oops:

Σε σεμινάριο θηλασμού με πιστοποιημένη σύμβουλο, είπαν ότι μετά τους έξι μήνες που αρχίζουν οι στερεές, δεν χρειάζεται καν να αντλείς (αυτό, λέει, θα είχε νόημα π.χ. στους 2-3 μήνες και ώς τους 6). γιατί το παιδί καλύπτεται από τις στερεές. Αρκεί ο θηλασμός πριν φύγεις για δουλειά, όταν γυρίσεις και μέχρι να κοιμηθεί το βράδυ & αν ξυπνήσει τη νύχτα.

 

Τώρα εγώ επειδή είμαι και νεούδι σ' αυτά ό,τι άκουσα σου λέω. Ας πουν κι οι παλιές.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Σε σεμινάριο θηλασμού με πιστοποιημένη σύμβουλο, είπαν ότι μετά τους έξι μήνες που αρχίζουν οι στερεές, δεν χρειάζεται καν να αντλείς (αυτό, λέει, θα είχε νόημα π.χ. στους 2-3 μήνες και ώς τους 6). γιατί το παιδί καλύπτεται από τις στερεές. Αρκεί ο θηλασμός πριν φύγεις για δουλειά, όταν γυρίσεις και μέχρι να κοιμηθεί το βράδυ & αν ξυπνήσει τη νύχτα.

 

Τώρα εγώ επειδή είμαι και νεούδι σ' αυτά ό,τι άκουσα σου λέω. Ας πουν κι οι παλιές.

 

Ναι, λογικο ακούγεται αυτό... Ξυπνάει ακόμα τη νύχτα και αν κρίνω από τη συμπεριφορά του τώρα, μάλλον όταν λείπω και μειωθούν και οι θηλασμοί, θα θηλάζει όλο το βράδυ:lol:

Αυτός θα προσαρμοστεί μια χαρά, εγω πώς θα τον αφήσω;;;:cry::oops: (άσχετο με το θέμα εδώ, σόρρυ!)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λογικο ακούγεται αυτό... Ξυπνάει ακόμα τη νύχτα και αν κρίνω από τη συμπεριφορά του τώρα, μάλλον όταν λείπω και μειωθούν και οι θηλασμοί, θα θηλάζει όλο το βράδυ:lol:

Αυτός θα προσαρμοστεί μια χαρά, εγω πώς θα τον αφήσω;;;:cry::oops: (άσχετο με το θέμα εδώ, σόρρυ!)

 

Θα τον αφήσεις κανονικοτατα! :D

 

Οσο είσαι δουλειά θα τρώει στερεές και όταν επιστρέφεις θα θηλαζει κανονικα χωρις να ασχολείσαι εσυ με στερεές τροφές.

 

Μπορει να ξυπνάει περισσότερο όταν γυρίσεις στη δουλειά λόγω αλλαγής στην ρουτίνα του αλλα και να αναπληρώσει θηλασμούς οπως λες.

Μην φρικάρεις, συνήθως περνούν μια φάση προσαρμογής και μετα στρωνουν τα πράγματα κάπως.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θα τον αφήσεις κανονικοτατα! :D

 

Οσο είσαι δουλειά θα τρώει στερεές και όταν επιστρέφεις θα θηλαζει κανονικα χωρις να ασχολείσαι εσυ με στερεές τροφές.

 

Μπορει να ξυπνάει περισσότερο όταν γυρίσεις στη δουλειά λόγω αλλαγής στην ρουτίνα του αλλα και να αναπληρώσει θηλασμούς οπως λες.

Μην φρικάρεις, συνήθως περνούν μια φάση προσαρμογής και μετα στρωνουν τα πράγματα κάπως.

 

Αχ, μόλις σου έγραψα κι αλλού γι αυτό το θέμα:oops: Χίλια ευχαριστώ για τον τρόπο σου κοριτσάκι, δεν περίμενα (πριν γεννήσω) ότι θα το πάθω, μιας και πάντα απολάμβανα τη δουλειά μου. Αλλά τώρα δεν ξέρω πώς θα τα καταφέρω, το σκέφτομαι και ανακατεύομαι:cry: πώς θα δουλέψω όταν το 99,9% του εγκεφάλου μου έχει κατακλυστεί από τη φατσούλα του;;;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αχ, μόλις σου έγραψα κι αλλού γι αυτό το θέμα:oops: Χίλια ευχαριστώ για τον τρόπο σου κοριτσάκι, δεν περίμενα (πριν γεννήσω) ότι θα το πάθω, μιας και πάντα απολάμβανα τη δουλειά μου. Αλλά τώρα δεν ξέρω πώς θα τα καταφέρω, το σκέφτομαι και ανακατεύομαι:cry: πώς θα δουλέψω όταν το 99,9% του εγκεφάλου μου έχει κατακλυστεί από τη φατσούλα του;;;:lol:

 

Πιθανόν είσαι καιρο σε "απραξία", μόλις ξαναγυρίσεις στη δουλειά θα ξαναμπείς στο παιχνίδι. Αργότερα θα ευγνωμονείς που πας στη δουλεια και ξεφεύγεις λίγο απο το σπίτι και το παιδι κι ασχολείσαι με κάτι άλλο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρά μεγαλώνετε και εσείς!

 

Στην ηλικία που είστε μπορεί να ξεκινήσει το παιδί να ξυπνάει συχνά ή για την ακρίβεια αν κοιμάται μόνο με στήθος να ζητάει στήθος για να ξανακοιμηθεί. Η αφορμή για αλλαγή προγράμματος μπορεί να είναι οτιδήποτε. Στη δική μας περίπτωση ήταν που πήγαμε διακοπές και πήρα το μωρό στο κρεβάτι μου γιατί το παρκοκρέβατο που βρήκαμε στο δωμάτιο των διακοπών δεν ήταν καλό.

 

Θέλω να πω πως είτε πας δουλειά είτε δεν πας, αυτό το θέμα μπορεί να το αντιμετωπίσετε και έρχεται στην επιφάνεια ξανά και ξανά σε πολλά τόπικς. Επιπλέον βέβαια θα έχεις ότι θα πρέπει να αποδώσεις κιόλας στη δουλειά.

 

Η δική μας λύση είχε και εν μέρει εμπλοκή του μπαμπά αν και η λύση ήταν να κοιμάται το παιδί χωρίς πολλή εμπλοκή των μεγάλων. Αυτό όμως είναι κάπως σύνθετο. Ίσως μπορείς να διαβάσεις κάποια τόπικς να πάρεις μια ιδέα.

 

Πάντως σε εμάς έπιασε το γάλα για πρωϊνό, απογευματινό και πριν τονν ύπνο. Κάποιες γυναίκες όμως δεν μπορούν να διατηρήσουν γαλουχία έτσι. Δεν είμαι σίγουρη ποιο είναι το ποσοστό. Ίσως είναι και λίγο βλέποντας και κάνοντας, όπως η εμπειρία της κοπέλας πιο πάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Θα τον αφήσεις κανονικοτατα! :D

 

Οσο είσαι δουλειά θα τρώει στερεές και όταν επιστρέφεις θα θηλαζει κανονικα χωρις να ασχολείσαι εσυ με στερεές τροφές.

 

Να ρωτήσω κάτι πάνω σ'αυτό, εμένα δεν πήρε τόσο καλά τις στερεές τρόφες, τρώει 10 κουταλίτσες φρουτόκρεμα και 5-6 κουταλίτσες κοτόπουλο με λαχανικά. Εχω γυρίσει εδώ και ένα μήνα στην δουλειά, κι έτσι του αφήνω και αντλημένο γάλα γύρω στα 100 ml. Κάνω καλά ή να μην του δινουν αντλημένο γάλα για να συνηθίσει να τρώει τις στερεές όσο λείπω στην δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι πάνω σ'αυτό, εμένα δεν πήρε τόσο καλά τις στερεές τρόφες, τρώει 10 κουταλίτσες φρουτόκρεμα και 5-6 κουταλίτσες κοτόπουλο με λαχανικά. Εχω γυρίσει εδώ και ένα μήνα στην δουλειά, κι έτσι του αφήνω και αντλημένο γάλα γύρω στα 100 ml. Κάνω καλά ή να μην του δινουν αντλημένο γάλα για να συνηθίσει να τρώει τις στερεές όσο λείπω στην δουλειά?

 

Εσυ ξέρεις καλύτερα. Ουσιαστικά δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Ειναι πολυ υποκειμενικό το πόσο θεωρούμε πολυ ή λίγο φαγητο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Βρήκα το θέμα μου.

Παθούσα κι εγώ. 7,5 μηνών η κόρη μου με αποκλειστικό θηλασμό μέχρι τον έκτο μήνα.

Τα πάμε πολύ καλά με την εισαγωγή των στερεών τροφών αλλά το γάλα μου κοντεύει να κοπεί. Εν τω μεταξύ δεν της έχω κόψει τους ημερήσιους θηλασμούς αλλά εκείνη κάποια στιγμή αρνιόταν να θηλάσει. Το αποτέλεσμα είναι πλέον να ξυπνάει το βράδυ και να μη της φτάνει το γάλα μου και φυσικά ούτε το πρωί. Έχω προσπαθήσει και με θήλαστρο ανά τρεις ώρες την ημέρα αλλά δεν βλέπω φως. Επίσης πίνω τσάι θηλασμού της weleda και μαγιά μπύρας από τα οποία δεν είδα καμία διαφορά.

Έτσι όπως πάει η μικρή το βλέπω για πρόωρο αποθηλασμό το πρόβλημά μου είναι ότι δε δέχεται κανένα μπιμπερό και καμία θηλή μήτε ποτήρι ή σύριγγα ή κουταλάκι. Με το θέμα των γαλακτοκομικών βρήκα μία άκρη με την εισαγωγή γιαουρτιού και βιολογικής κρέμας φαρίν που στα συστατικά της έχει 42% γάλα αλλά τι γίνεται με το θέμα των υγρών; Δεν δέχεται ούτε νερό.

swhr547iq.pngg0zwfjvky.png
Link to comment
Share on other sites

Μηπως προκειται για απεργια;ποσο καιρο το κανει αυτο;μπορει να επανελθει.

Αποθηλασμος λογω της παραγωγης σου δε νομιζω, απλως θα περιοριστει στα νεα δεδομενα.

 

Τα υγρα τα πινουμε κανονικα απο ποτηρι -οχι εκπαιδευτικο- η με καλαμακι, σε τοσο μεγαλο μωρο γιατι να μαθουμε μπιμπερο; Μαλιστα καθε φορα που πινω νερο της προσφερω κι εκεινης, το παιρνει για παιχνιδι κι ετσι πινει αρκετες φορες μεσα στη μερα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηπως προκειται για απεργια;ποσο καιρο το κανει αυτο;μπορει να επανελθει.

Αποθηλασμος λογω της παραγωγης σου δε νομιζω, απλως θα περιοριστει στα νεα δεδομενα.

 

Τα υγρα τα πινουμε κανονικα απο ποτηρι -οχι εκπαιδευτικο- η με καλαμακι, σε τοσο μεγαλο μωρο γιατι να μαθουμε μπιμπερο; Μαλιστα καθε φορα που πινω νερο της προσφερω κι εκεινης, το παιρνει για παιχνιδι κι ετσι πινει αρκετες φορες μεσα στη μερα.

 

Μα το πρόβλημά μου είναι ακριβώς αυτό. Ότι δεν δέχεται τίποτα άλλο πέρα από στήθος. Ούτε ποτήρι, ούτε καλαμάκι (δεν νιώθει), ούτε κουταλάκι... τίποτα.

swhr547iq.pngg0zwfjvky.png
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το θέμα μου.

Παθούσα κι εγώ. 7,5 μηνών η κόρη μου με αποκλειστικό θηλασμό μέχρι τον έκτο μήνα.

Τα πάμε πολύ καλά με την εισαγωγή των στερεών τροφών αλλά το γάλα μου κοντεύει να κοπεί. Εν τω μεταξύ δεν της έχω κόψει τους ημερήσιους θηλασμούς αλλά εκείνη κάποια στιγμή αρνιόταν να θηλάσει. Το αποτέλεσμα είναι πλέον να ξυπνάει το βράδυ και να μη της φτάνει το γάλα μου και φυσικά ούτε το πρωί. Έχω προσπαθήσει και με θήλαστρο ανά τρεις ώρες την ημέρα αλλά δεν βλέπω φως. Επίσης πίνω τσάι θηλασμού της weleda και μαγιά μπύρας από τα οποία δεν είδα καμία διαφορά.

Έτσι όπως πάει η μικρή το βλέπω για πρόωρο αποθηλασμό το πρόβλημά μου είναι ότι δε δέχεται κανένα μπιμπερό και καμία θηλή μήτε ποτήρι ή σύριγγα ή κουταλάκι. Με το θέμα των γαλακτοκομικών βρήκα μία άκρη με την εισαγωγή γιαουρτιού και βιολογικής κρέμας φαρίν που στα συστατικά της έχει 42% γάλα αλλά τι γίνεται με το θέμα των υγρών; Δεν δέχεται ούτε νερό.

 

Πόσους θηλασμούς κάνει το 24ωρο;

 

Πως καταλαβαίνεις οτι δεν της φτάνει το γάλα σου;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πόσους θηλασμούς κάνει το 24ωρο;

 

Πως καταλαβαίνεις οτι δεν της φτάνει το γάλα σου;

 

Κάθε φορά που την βάζω στο στήθος τραβάει για 1-2 λεπτά και μετά αρχίζει το ουρλιαχτό. Όταν πατήσω το στήθος μου όντως βγάζει ελάχιστο γάλα με πολύ μικρή ροή. Όσες φορές έβαλα θήλαστρο γιατί δε θήλασε να έβγαλα 25 μλ!!!! Μπορώ να καταλάβω την γκρίνια της πείνας. Μου το έκανε και από τον τρίτο εως το πέμπτο μήνα όπου και έπεσε δραματικά στις καμπύλες η ανάπτυξή της. Από την μεσαία στην χαμηλότερη. Η μικρή μου είναι τεμπελούλα θα έλεγα. Ποτέ δεν πιπίλισε και ποτέ δεν έκατσε να θηλάσει με μικρή ροή. Σταματούσε και ήθελε το άλλο στήθος. Ίσως γι' αυτό δεν είχα ποτέ σε όλο το θηλασμό και πλεονάζον γάλα. Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.

swhr547iq.pngg0zwfjvky.png
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που την βάζω στο στήθος τραβάει για 1-2 λεπτά και μετά αρχίζει το ουρλιαχτό. Όταν πατήσω το στήθος μου όντως βγάζει ελάχιστο γάλα με πολύ μικρή ροή. Όσες φορές έβαλα θήλαστρο γιατί δε θήλασε να έβγαλα 25 μλ!!!! Μπορώ να καταλάβω την γκρίνια της πείνας. Μου το έκανε και από τον τρίτο εως το πέμπτο μήνα όπου και έπεσε δραματικά στις καμπύλες η ανάπτυξή της. Από την μεσαία στην χαμηλότερη. Η μικρή μου είναι τεμπελούλα θα έλεγα. Ποτέ δεν πιπίλισε και ποτέ δεν έκατσε να θηλάσει με μικρή ροή. Σταματούσε και ήθελε το άλλο στήθος. Ίσως γι' αυτό δεν είχα ποτέ σε όλο το θηλασμό και πλεονάζον γάλα. Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.

 

Πόσους θηλασμούς κάνει το 24ωρο;

 

Πίνει αλλα υγρά;

 

 

Να δίνεις και τα δυο στήθη σε κάθε θηλασμο αν δεν το κανεις ήδη, μόλις δυσανασχετεί στο ενα αλλάζεις στήθος, κι αν δυσανασχετησει πάλι αλλάζεις ξανά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πόσους θηλασμούς κάνει το 24ωρο;

 

Πίνει αλλα υγρά;

 

 

Να δίνεις και τα δυο στήθη σε κάθε θηλασμο αν δεν το κανεις ήδη, μόλις δυσανασχετεί στο ενα αλλάζεις στήθος, κι αν δυσανασχετησει πάλι αλλάζεις ξανά.

 

To πρωί, πριν από κάθε γεύμα και πολλές φορές την βάζω και δυο φορές πριν από κάθε γεύμα το βράδυ και τη νύχτα. Αυτό είναι το πρόγραμμα των τελευταίων ημερών που πλέον δέχεται και μάλιστα τώρα πια αναζητά να θηλάσει. Το πρόβλημα μου ξεκίνησε όταν πριν περίπου 3-4 εβδομάδες δεν ήθελε να θηλάσει στη διάρκεια της ημέρας και το βράδυ.

Άλλα υγρά δεν πίνει. Δεν τα δέχεται με κανέναν τρόπο.

Πάντα έδινα και τα δύο στήθη για το λόγο που περιέγραψα και πιο πάνω. Δηλαδή ποτέ δεν έπινε όλο το γάλα από ένα στήθος αλλά με το που μειωνόταν η ροή ήθελε το άλλο.

Νοίκιασα θήλαστρο που θα το παραλάβω σήμερα και θα ξεκινήσω μετά από κάθε θηλασμό να κάνω και αντλήσεις. Ελπίζω να καταφέρω να κατεβάσω πάλι το απαιτούμενο γάλα.

swhr547iq.pngg0zwfjvky.png
Link to comment
Share on other sites

To πρωί, πριν από κάθε γεύμα και πολλές φορές την βάζω και δυο φορές πριν από κάθε γεύμα το βράδυ και τη νύχτα. Αυτό είναι το πρόγραμμα των τελευταίων ημερών που πλέον δέχεται και μάλιστα τώρα πια αναζητά να θηλάσει. Το πρόβλημα μου ξεκίνησε όταν πριν περίπου 3-4 εβδομάδες δεν ήθελε να θηλάσει στη διάρκεια της ημέρας και το βράδυ.

Άλλα υγρά δεν πίνει. Δεν τα δέχεται με κανέναν τρόπο.

Πάντα έδινα και τα δύο στήθη για το λόγο που περιέγραψα και πιο πάνω. Δηλαδή ποτέ δεν έπινε όλο το γάλα από ένα στήθος αλλά με το που μειωνόταν η ροή ήθελε το άλλο.

Νοίκιασα θήλαστρο που θα το παραλάβω σήμερα και θα ξεκινήσω μετά από κάθε θηλασμό να κάνω και αντλήσεις. Ελπίζω να καταφέρω να κατεβάσω πάλι το απαιτούμενο γάλα.

 

Ποσες πάνες βρέχει το μωρο;

 

Μήπως το πιέζεις λίγο να θηλασει επειδή αγχωνεσαι;

 

Δεν πιστεύω οτι χρειάζεσαι αντλησεις. Χρειάζεται να ακολουθήσεις λίγο το μωρο, μην το πιέζεις να θηλασει, υπενθύμισέ του οτι είσαι διαθέσιμη προσφέροντας στήθος κι αν θελήσει να θηλασει ας θηλασει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

 

Ποσες πάνες βρέχει το μωρο;

 

Μήπως το πιέζεις λίγο να θηλασει επειδή αγχωνεσαι;

 

Δεν πιστεύω οτι χρειάζεσαι αντλησεις. Χρειάζεται να ακολουθήσεις λίγο το μωρο, μην το πιέζεις να θηλασει, υπενθύμισέ του οτι είσαι διαθέσιμη προσφέροντας στήθος κι αν θελήσει να θηλασει ας θηλασει.

Μετρημένες να σου πω δεν τις έχω, αλλά τουλάχιστον το παρακολουθώ και βλέπω ότι ακόμα και κακά όταν δεν κάνει τουλάχιστον είναι βρεγμένες οι πάνες της.

Πάντως δεν πιστεύω ότι την πιέζω να θηλάσει. Κάθε φορά που της προσφέρω στήθος το δέχεται που σημαίνει ότι το θέλει. Ίσως να περνάει και κάποιο άλμα γιατί και το φαγητό της τελευταία το τσακίζει. Απλά δεν της φτάνει. Μετά από καποιες αντλήσεις που έκανα βγάζω και από τα δύο στήθη μόνο ... 50μλ! Τι να χορτάσει με 50 μλ τη φορά. Σύνολο αν τη δίνω περίπου 5 φορές την ημέρα είναι 250 μλ. Αλλά πολλές φορές δεν θηλάζει πέντε φορές. Υπάρχουν και μέρες που θηλάζει και τέσσερις. Γι' αυτό πήρα το θήλαστρο. Για να μη "χάνω" θηλασμούς.

Ξέρει καμία να μου πει σε πόσο καιρό υπάρχει περίπτωση να δω αποτέλεσμα με τις αντλήσεις;

swhr547iq.pngg0zwfjvky.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Λοιπόν μπήκαμε και εμείς στις στέρεες σιγα σιγα. Μεχρι τωρα θηλαζε όταν ήμουν στο Σπιτι και στη δουλεια έκανα 2 αντλησεις με το symphony Medela. Αύριο επιστρέφω πίσω το θηλαστρο και δεν ξέρω τωρα πως θα το χειριστώ. Να συνεχίσω να αντλώ με το swing? ειμαι στη δουλεια 9 ώρες περίπου. Με κουρασαν οι αντλησεις μιας και αρχήσα δουλεια πολυ νωρίς (40 ημερών). Αν τις σταματήσω τελείως θα κοπεί το γάλα;

Link to comment
Share on other sites

Μετρημένες να σου πω δεν τις έχω, αλλά τουλάχιστον το παρακολουθώ και βλέπω ότι ακόμα και κακά όταν δεν κάνει τουλάχιστον είναι βρεγμένες οι πάνες της.

Πάντως δεν πιστεύω ότι την πιέζω να θηλάσει. Κάθε φορά που της προσφέρω στήθος το δέχεται που σημαίνει ότι το θέλει. Ίσως να περνάει και κάποιο άλμα γιατί και το φαγητό της τελευταία το τσακίζει. Απλά δεν της φτάνει. Μετά από καποιες αντλήσεις που έκανα βγάζω και από τα δύο στήθη μόνο ... 50μλ! Τι να χορτάσει με 50 μλ τη φορά. Σύνολο αν τη δίνω περίπου 5 φορές την ημέρα είναι 250 μλ. Αλλά πολλές φορές δεν θηλάζει πέντε φορές. Υπάρχουν και μέρες που θηλάζει και τέσσερις. Γι' αυτό πήρα το θήλαστρο. Για να μη "χάνω" θηλασμούς.

Ξέρει καμία να μου πει σε πόσο καιρό υπάρχει περίπτωση να δω αποτέλεσμα με τις αντλήσεις;

 

Το οτι βγάζεις 50μλ με το θηλαστρο δεν σημαίνει οτι έχεις 50μλ στο στήθος ούτε οτι το μωρο πίνει απο εσένα 50μλ τη φορα.

Σημαίνει μόνο το εξής: οτι μπορείς εσυ με το συγκεκριμένο θηλαστρο να αντλησεις 50μλ σε χ χρόνο την συγκεκριμένη χρονική στιγμη. ΤΙΠΟΤΑ άλλο!

 

Να φροντίζεις να κάνει 4-5 θηλασμούς το 24ωρο.

 

Σε ρωτάω για τις πάνες γιατι αν δεν πίνει αλλα υγρά αλλα παρόλα αυτά τρώει πολυ τοτε οτι τσισα υπάρχει στις πάνες ειναι απο το γάλα σου! Αρα; Γάλα έχεις!

 

Έχει δυσκοιλιοτητα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Λοιπόν μπήκαμε και εμείς στις στέρεες σιγα σιγα. Μεχρι τωρα θηλαζε όταν ήμουν στο Σπιτι και στη δουλεια έκανα 2 αντλησεις με το symphony Medela. Αύριο επιστρέφω πίσω το θηλαστρο και δεν ξέρω τωρα πως θα το χειριστώ. Να συνεχίσω να αντλώ με το swing? ειμαι στη δουλεια 9 ώρες περίπου. Με κουρασαν οι αντλησεις μιας και αρχήσα δουλεια πολυ νωρίς (40 ημερών). Αν τις σταματήσω τελείως θα κοπεί το γάλα;

 

Πόσο είναι το μωρο;

 

Απο στερεές τι τρώει;

 

Πόσο γάλα έπινε οσο ελειπες;

 

Έχεις τράπεζα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...