Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγή χώρας


Athena

Recommended Posts

Mια χαρα θα τα παει η κορη σου,μη το σκεφτεσαι καθολου!!Εμεις οταν ηρθαμε εδω ηταν 4,μεσα σε 3 μηνες μιλουσε και καταλαβαινε σουηδικα.Στο σχολειο της παρακολουθουσε και συνεχιζει ακομα ειδικο τμημα για την ενισχυση της γλωσσας.Υπαρχουν σε ολα τα σχολεια.

Επισης στη Χαγη υπαρχει αν σ ενδιαφερει ελληνικο σχολειο και γραφειο εκπαιδευσης.

Αυτη εδω ειναι η σελιδα τους,αν θελησεις κατι.....

http://www.gsev.gr/

Ο,τι αλλο θελησεις,ειμαι εκπαιδευτικος αποσπασμενη εδω,μη διστασεις.....

Καλη τυχη....

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


weirdtales γεια σου. Τον τελευταίο καιρό σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά με τον άντρα μου να φύγουμε για Ολλανδία. Έχω κι ένα κολλητό εκεί που μένει 5 χρόνια τώρα, αλλά επειδή ο τρόπος ζωής του είναι περισσότερο μποέμ ήθελα πληροφορίες από ανθρώπους που έχουν οικογένεια κι μένουν εκεί. Έχουμε έναν γιο 15 μηνών και όπως καταλαβαίνεις η απόφαση γίνεται ακόμα πιο σοβαρή. Μπορείς να με διαφωτίσεις σχετικά με τρεις βασικούς τομείς: στέγη, εργασία, φροντίδα παιδιού

 

Σε ευχαριστώ θερμά

 

Τουφάκο καλημέρα,

θα σου αναφέρω επιγραμματικά το τι κάναμε εμείς σχετικά με τα 3 βασικά πράγματα που σε ενδιαφέρουν γιατί ο όγκος των πληροφοριών είναι γενικά τεράστιος.

Στέγη:

Νοικιάσαμε ένα 2άρι, πλήρες επιπλωμένο στην Χάγη με 850? (συμπεριλαμβανομένων εξόδων για φυσικό αέριο, ηλεκτρισμό, νερό και τηλεόραση - G/E/W/TV). Γενικά όμως υπάρχουν και πιο φθηνά σπίτια αν έχεις υπομονή και χρόνο για ψάξιμο. Το βρήκαμε μέσω μεσίτη του οποίου η αμοιβή ήταν ένα ενοίκιο. Ψάξε στο pararius.com, ώστε να πάρεις μια ιδέα.

Εργασία:

Δύσκολα τα πράγματα.. Οι περισσότερες αξιόλογες δουλειές προϋποθέτουν την γνώση Ολλανδικών. Ο άντρας μου μέχρι ώρας δεν έχει βρει κάτι στον κλάδο του, παρά μόνο μια part time δουλειά σαν ταχυδρόμος για να βγαίνουν έστω και κάποια ελάχιστα χρήματα.

Όσων αφορά την φροντίδα των μικρών τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Από την στιγμή που δηλωθείς στον δήμο, σου έρχεται από την αρμόδια υπηρεσία χαρτί που σου ζητάει να τους ενημερώσεις για τα εμβόλια που έχει κάνει το παιδί μέχρι ώρας και σου δίνουν στοιχεία για το που μπορείς να κάνεις τα υπόλοιπα. Παιδικοί σταθμοί υπό την μορφή που υφίστανται στην Ελλάδα δεν υπάρχουν. Έχουν μόνο τα λεγόμενα DayCare (αφορούν ηλικίες 0-4), τα οποία είναι όλα ιδιωτικά και απασχολούν το παιδί τις πρωινές ώρες. Το κόστος τους κυμαίνεται από 900 ? περίπου έως και 1500 μηνιαίως, από τα οποία στο τέλος του χρόνου σου έρχεται ένα σημαντικό ποσό επιστροφή από την εφορία. Από τα 4-5 ξεκινάει η προετοιμασία για το "δημοτικό" και στα 5 ξεκινάει η υποχρεωτική εκπαίδευση. Επίσης και η υγειονομική τους περίθαλψη είναι ιδιωτική. Ασφαλίζεσαι σε όποια εταιρεία θέλεις και αποκτάς τον προσωπικό ιατρό για οτιδήποτε χρειαστείς. Μια ασφάλεια με τα βασικά για μια 3μελή οικογένεια (χωρίς να περιλαμβάνει οδοντίατρο) κοστίζει από 120 έως 150 ?/μήνα.

Πάρα πολλές πληροφορίες θα βρείς στο blog του Σωκράτη 3000imeres.blogspot.com και στο forum του mofeu.eu

 

Φλόρα καλησπέρα σου, θα με βοηθούσε πολύ αν ήξερες που μπορώ να βρώ προιόντα για να ασφαλίσω τα ντουλάπια και τα συρτάρια..!

vVzsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τουφάκο καλημέρα,

θα σου αναφέρω επιγραμματικά το τι κάναμε εμείς σχετικά με τα 3 βασικά πράγματα που σε ενδιαφέρουν γιατί ο όγκος των πληροφοριών είναι γενικά τεράστιος.

Στέγη:

Νοικιάσαμε ένα 2άρι, πλήρες επιπλωμένο στην Χάγη με 850? (συμπεριλαμβανομένων εξόδων για φυσικό αέριο, ηλεκτρισμό, νερό και τηλεόραση - G/E/W/TV). Γενικά όμως υπάρχουν και πιο φθηνά σπίτια αν έχεις υπομονή και χρόνο για ψάξιμο. Το βρήκαμε μέσω μεσίτη του οποίου η αμοιβή ήταν ένα ενοίκιο. Ψάξε στο pararius.com, ώστε να πάρεις μια ιδέα.

Εργασία:

Δύσκολα τα πράγματα.. Οι περισσότερες αξιόλογες δουλειές προϋποθέτουν την γνώση Ολλανδικών. Ο άντρας μου μέχρι ώρας δεν έχει βρει κάτι στον κλάδο του, παρά μόνο μια part time δουλειά σαν ταχυδρόμος για να βγαίνουν έστω και κάποια ελάχιστα χρήματα.

Όσων αφορά την φροντίδα των μικρών τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Από την στιγμή που δηλωθείς στον δήμο, σου έρχεται από την αρμόδια υπηρεσία χαρτί που σου ζητάει να τους ενημερώσεις για τα εμβόλια που έχει κάνει το παιδί μέχρι ώρας και σου δίνουν στοιχεία για το που μπορείς να κάνεις τα υπόλοιπα. Παιδικοί σταθμοί υπό την μορφή που υφίστανται στην Ελλάδα δεν υπάρχουν. Έχουν μόνο τα λεγόμενα DayCare (αφορούν ηλικίες 0-4), τα οποία είναι όλα ιδιωτικά και απασχολούν το παιδί τις πρωινές ώρες. Το κόστος τους κυμαίνεται από 900 ? περίπου έως και 1500 μηνιαίως, από τα οποία στο τέλος του χρόνου σου έρχεται ένα σημαντικό ποσό επιστροφή από την εφορία. Από τα 4-5 ξεκινάει η προετοιμασία για το "δημοτικό" και στα 5 ξεκινάει η υποχρεωτική εκπαίδευση. Επίσης και η υγειονομική τους περίθαλψη είναι ιδιωτική. Ασφαλίζεσαι σε όποια εταιρεία θέλεις και αποκτάς τον προσωπικό ιατρό για οτιδήποτε χρειαστείς. Μια ασφάλεια με τα βασικά για μια 3μελή οικογένεια (χωρίς να περιλαμβάνει οδοντίατρο) κοστίζει από 120 έως 150 ?/μήνα.

Πάρα πολλές πληροφορίες θα βρείς στο blog του Σωκράτη 3000imeres.blogspot.com και στο forum του mofeu.eu

 

Φλόρα καλησπέρα σου, θα με βοηθούσε πολύ αν ήξερες που μπορώ να βρώ προιόντα για να ασφαλίσω τα ντουλάπια και τα συρτάρια..!

 

 

Κοριτσάκι μου καλησπέρα, είμαι απο αυτές που ήρθε και αγάπησε την Ολλανδία προσπάθησε να μείνει εκεί αλλά δεν τα κατάφερε γιατί όλα συνομότησαν εναντίον μας.....

Η ιστορία μου είναι εδώ στην 3η σελίδα πρώτη πρώτη...

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=53847

 

θα την δείς δημοσιευμένη και στο Mofeu!!!

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής.....Πως νοικιάσατε σπίτι μέσω μεσίτη χωρίς εργασιακό συμβόλαιο???

 

Στην ολλανδία είναι ένας φαύλος κύκλος, για να νοικιάσεις πρέπει να έχεις δουλειά και για να έχεις δουλειά πρέπει να 'εχεις δηλωμένη διευθυνση...Πως τα καταφέρατε εσείς? Πήγατε άγνωστοι μεταξύ αγνώστων ή είχατε άτομο εκεί που σας έδωσε την ωθηση των πρώτων βημάτων???

 

Θέλουμε να ξαναφύγουμε άμεσα αλλά με καλύτερες βάσεις και γνώσεις:(:(:(

Τωρα περιμένω να γεννήσω πρώτα ο Θεός τον Γενάρη και μετά λέμε να βάλουμε κάτω γερό πλάνο!!!

 

Μέχρι τότε μαθαίνω την γλώσσα όσο μπορώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φλόρα καλησπέρα σου, θα με βοηθούσε πολύ αν ήξερες που μπορώ να βρώ προιόντα για να ασφαλίσω τα ντουλάπια και τα συρτάρια..!

Καλησπερα,γιατι δεν παιρνεις απο ebay,amazon και αλλα ιντερνετικα....

εχω παρει πολλα απο εδω.....εγγυημενος seller,ριξε αν θελεις μια ματια...

 

http://stores.ebay.co.uk/mywendyhouse__W0QQ_fsubZ5424785

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Stellinula καλησπέρα, λυπάμαι πολύ που η προσπάθειά σας απέβει άκαρπη, μην απογοητεύεστε όμως και μην το βάζετε κάτω. Όπως λες και εσύ είναι όντως ένας φαύλος κύκλος η ενοικίαση διαμερίσματος και επειδή το ξέραμε αυτό από πριν φροντίζαμε με όσους μεσίτες επικοινωνούσαμε να τους ενημερώνουμε για την κατάσταση.

Αρκετοί μας είπαν ότι δεν δέχονται αν δεν έχεις συμβόλαιο εργασίας. Σε όλους όμως φροντίζαμε να ξεκαθαρίσουμε οτι ναι μεν δεν έχουμε δουλειά αλλά έχουμε αποταμιεύσεις ώστε να μπορούμε να νοικιάσουμε σπίτι για τουλάχιστον 6 μήνες, και στην εσχάτη θα μπορούσαμε να προκαταβάλουμε αυτά τα ενοίκια.

Είχαμε φυσικά βγάλει και φωτοτυπίες το βιβλιάριο με τις οικονομίες μας και το δίναμε όπου χρειαζόταν.

Γι'αυτό και πρώτα ήρθε ο άντρας μου Ρόττερνταμ, είχε ήδη κλείσει το πιο φθηνό ξενοδοχείο που βρήκε και η πρώτη προτεραιότητα ήταν να βρει σπίτι ώστε να ανέβω και εγώ με τον μικρό. Ευτυχώς βρήκε σπίτι μέσα σε μια βδομάδα στην Χάγη. Ακριβό μεν αλλά ψάχναμε οπωσδήποτε επιπλωμένο και να περιλαμβάνει όλα τα extra μιας και δεν θέλαμε να μπλεχτούμε στην αρχή με λογαριασμούς και τα σχετικά.

Βέβαια όπως ανέφερα και πριν ψάχνουμε ακόμα για μόνιμη δουλειά, αλλά που θα πάει, θα βρεθεί και αυτή σιγά σιγά. Έχω πίστη.. Αυτή την στιγμή η άμεση προτεραιότητά μας, ταυτόχρονα με την αναζήτηση εργασίας, είναι να μάθει ο άντρας μου την γλώσσα. Έχουμε βρει κάποια υπερεντατικά μαθήματα που γίνονται στο πανεπιστήμιο του Delft, κρατάνε 5 βδομάδες και παίρνεις και certificate επιπέδου Α1, κοστίζουν όμως γύρω στα 850?. Δεν ξέρω.. το ψάχνουμε ακόμα.

 

Εύχομαι με το καλό να υποδεχτήτε το αγγελούδι σας, αν και ειλικρινά αν ήμουν στην θέση σας θα προτιμούσα να γεννήσω εδώ. Το παιδί θα πάρει αμέσως την Ολλανδική υπηκοότητα και από όσο ξέρω θα έχεις περισσότερα πλεονεκτήματα. Για να μην αναφέρω για το κόστος της εγκυμοσύνης και της γέννας στην Ελλάδα, τα οποία είναι χρήματα τα οποία θα γλιτώσεις σίγουρα εδώ.

 

Εννοείται ότι όταν με το καλό ανεβείτε θα σας περιμένει ένας ζεστός καφές για το καλωσόρισμα! :wink:

vVzsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Stellinula καλησπέρα, λυπάμαι πολύ που η προσπάθειά σας απέβει άκαρπη, μην απογοητεύεστε όμως και μην το βάζετε κάτω. Όπως λες και εσύ είναι όντως ένας φαύλος κύκλος η ενοικίαση διαμερίσματος και επειδή το ξέραμε αυτό από πριν φροντίζαμε με όσους μεσίτες επικοινωνούσαμε να τους ενημερώνουμε για την κατάσταση.

Αρκετοί μας είπαν ότι δεν δέχονται αν δεν έχεις συμβόλαιο εργασίας. Σε όλους όμως φροντίζαμε να ξεκαθαρίσουμε οτι ναι μεν δεν έχουμε δουλειά αλλά έχουμε αποταμιεύσεις ώστε να μπορούμε να νοικιάσουμε σπίτι για τουλάχιστον 6 μήνες, και στην εσχάτη θα μπορούσαμε να προκαταβάλουμε αυτά τα ενοίκια.

Είχαμε φυσικά βγάλει και φωτοτυπίες το βιβλιάριο με τις οικονομίες μας και το δίναμε όπου χρειαζόταν.

Γι'αυτό και πρώτα ήρθε ο άντρας μου Ρόττερνταμ, είχε ήδη κλείσει το πιο φθηνό ξενοδοχείο που βρήκε και η πρώτη προτεραιότητα ήταν να βρει σπίτι ώστε να ανέβω και εγώ με τον μικρό. Ευτυχώς βρήκε σπίτι μέσα σε μια βδομάδα στην Χάγη. Ακριβό μεν αλλά ψάχναμε οπωσδήποτε επιπλωμένο και να περιλαμβάνει όλα τα extra μιας και δεν θέλαμε να μπλεχτούμε στην αρχή με λογαριασμούς και τα σχετικά.

Βέβαια όπως ανέφερα και πριν ψάχνουμε ακόμα για μόνιμη δουλειά, αλλά που θα πάει, θα βρεθεί και αυτή σιγά σιγά. Έχω πίστη.. Αυτή την στιγμή η άμεση προτεραιότητά μας, ταυτόχρονα με την αναζήτηση εργασίας, είναι να μάθει ο άντρας μου την γλώσσα. Έχουμε βρει κάποια υπερεντατικά μαθήματα που γίνονται στο πανεπιστήμιο του Delft, κρατάνε 5 βδομάδες και παίρνεις και certificate επιπέδου Α1, κοστίζουν όμως γύρω στα 850?. Δεν ξέρω.. το ψάχνουμε ακόμα.

 

Εύχομαι με το καλό να υποδεχτήτε το αγγελούδι σας, αν και ειλικρινά αν ήμουν στην θέση σας θα προτιμούσα να γεννήσω εδώ. Το παιδί θα πάρει αμέσως την Ολλανδική υπηκοότητα και από όσο ξέρω θα έχεις περισσότερα πλεονεκτήματα. Για να μην αναφέρω για το κόστος της εγκυμοσύνης και της γέννας στην Ελλάδα, τα οποία είναι χρήματα τα οποία θα γλιτώσεις σίγουρα εδώ.

 

Εννοείται ότι όταν με το καλό ανεβείτε θα σας περιμένει ένας ζεστός καφές για το καλωσόρισμα! :wink:

vVzsp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σου αγαπητή μου,διαβάζοντας την ιστορία σου διαπίστωσα ότι έχει πολλά κοινα με την δική μου.Εχω υποβάλλει κι εγώ ενα παρομοιο θέμα και στην συνεχεια διαπίστωσα οτι υπηρχε κατι παρομοιο στην δική σου ιστορία.Εμείς φευγουμε για Γερμανία διοτι εκεί εχουμε γνωστο σε ενα μερος που απεχει πολυ λιγο απο την Ολλανδια.Ο σύζηγος μου βρίσκετε ηδη εκεί και ψάχνει για δουλειά .Εγω ειμαι πολυ μπερδεμένη μέσα μου .Με τρομάζει το τί θα συναντήσω εκεί ,θέλω να φύγω γιατι εδώ βλέπω οτί δεν υπάρχει μελλον ούτε για εμας μα πανω από ολά για τα παιδιά μας.Ούτε παιδεία,ούτε οικονομία ,ούτε δουλειές ...τίποτα.

Πριν λιγα χρόνια που τα πραγματα ήταν καπως καλύτερα είχα διαβασει ενα αρθρο ενος πολύ μορφωμενου ανθρώπου που ελεγε ότι :Θα είναι η πρωτη φορα που οι επομενες γεννιες θα ζησουν χειρότερα απο τις προηγουμενες .Εξηγόντας το βεβαια ελεγε οτι οι γονεις μας ζησαν καλυτερα απο τους γονεις τους.Εμεις καλυτερα απο τους δικους μας γονεις αλλα τα παιδια μας θα ζησουν χειροτερα απο εμας ..........και να φανταστεις οτι τότε η κατασταση που επικρατουσε δεν ήταν τοσο χαλια όπως τώρα.

Κάτι τετοια σκεφτομαι και με πιανουν τασεις φυγεις.

Είπαμε εν τω μεταξυ να παει ο συζηγος μου πρώτα να κατσει κανενα χρονο και μετα να παω εγω.Ομως στην πραξη αυτο δεν ξερεις ποσο δυσκολο ειναι.Μόνη με δυο παιδια.

Αυτό που με προβληματιζει επισης είναι ότι η κορη μου ξεκιναει το σχολειο φετος (σε λιγοτερο απο μηνα)και δεν ξερω τι να κάνω.Να φυγω και να κανει ξεκινημα εξαρχης στην Γερμανία ή να μεινω ενα χρονο και να παει πρωτη ταξη εδω?

Ειμαι πολυ μπερδεμενη και αγχωμενη .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

To θέμα είναι να μην υπάρχει απογοήτευση.

Τα πράγματα είναι δύσκολα άλλα όχι ακατόρθωτα.

Στο mofeu.eu o Orion Maniacs έκανε τα αδύνατα,δυνατά και πήγε στην Ολλανδία .

 

Δείτε τα ποστ :

 

Ευχές σε όσους μεταναστεύουν

 

Ολλανδία: Προετοιμασία, πρώτος καιρός, σπίτι κλπ.

 

 

Ευχές-σε-αυτούς-που-μεταναστεύουν

 

Μελλοντική-(οικονομικη)-Μετανάστευση

 

Εγώ βρήκα μια προσωρινή δουλειά σαν ταχυδρόμος

 

Εγώ προσωπικά δίνω τα συγχαρητήρια μου σε αυτό το παιδί !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

όχι δεν θα δυσκολευτούν σε αυτή την ηλικία τα παιδιά μαθαίνουν πάρα πολύ γρήγορα....πήγα εξωτερικό σε ηλικία 10 και γυρίσαμε 12 περίπου.....τα μαθαίνεις αμέσως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...