Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Room-in και... 2πλάσια τιμή...


zeovani

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Σε λίγο καιρό γεννάμε και το μαιευτήριο που έχουμε επιλέξει υποστηρίζει room-in.

Το πρόβλημα είναι όμως πως σε τρίκλινο δεν υποστηρίζεται το room-in ενώ στο δίκλινο που υποστηρίζεται η τιμή είναι διπλάσια και παραπάνω... δυστυχώς...

 

Η επιλογή μας όσον αφορά το συνδυασμό δωματίου και rooming-in είναι επειδή έχουμε ακούσει ότι όταν δεν υπάρχει room-in και απλά φωνάζεις να σου δώσουν το μωρό, αυτό είναι είναι πιθανόν να έχει ταϊστεί με μπιμπερό με συνέπεια να μην μπορέσει ποτέ να συνηθίσει τον θηλασμό...

Είμαστε δηλαδή κοντά στο να καταλήξουμε σε μία λύση ασύμφορη οικονομικά προκειμένου να διαφυλάξουμε τον βρεφικό θηλασμό.

 

Τι εμπειρίες σας θα ήθελα... Ευχαριστώ πολύ...

aVXNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας,

 

Σε λίγο καιρό γεννάμε και το μαιευτήριο που έχουμε επιλέξει υποστηρίζει room-in.

Το πρόβλημα είναι όμως πως σε τρίκλινο δεν υποστηρίζεται το room-in ενώ στο δίκλινο που υποστηρίζεται η τιμή είναι διπλάσια και παραπάνω... δυστυχώς...

 

...

 

Συγνώμη για την παρέμβαη αλλά, όπως τα περιγράφει, το νοσοκομείο δεν υποστηρίζει καθόλου το rooming in. Απλά το εκμεταλλεύεται για να γεμίζει τα δίκλινά του.

Είναι πολύ δύσκολο να υποστηρίξεις αποκλειστικό θηλασμό σε χωριστό χώρο, αλλά, αν δεν έχεις άλλη επιλογή, γινεται. Αρκεί να ενημερωθείς πολύ σχετικά με το μηχανισμό του θηλασμού και να τους τονίσεις πόσο σημαντικό είναι να σου φέρνουν το παιδί, όταν θέλει να φάει.

Το λέω επειδή τα έχω κανει και τα δύο:wink:. Απλά ο χωρισμός με το παιδί έγινε στο δεύτερο παιδί και ήμουν .... παλιά στο θηλασμό, οπότε είχα την αυτοπεποίθηση που χρειάζεται. Επίσης συνεργάστηκε και το παιδί που ήταν φαγανό...Αν συνέβαινε στο πρώτο παιδί, μπορεί ναμην τα είχα καταφέρει...

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να είμαι απόλυτη σ εαυτό που θα σου πω ... νομίζω πως το να έχεις το μωρό μαζί σου είναι δικαίωμά σου και ανεξάρτητο από την επιλογή του δωματίου...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να είμαι απόλυτη σ εαυτό που θα σου πω ... νομίζω πως το να έχεις το μωρό μαζί σου είναι δικαίωμά σου και ανεξάρτητο από την επιλογή του δωματίου...

Κι εγώ έτσι το βλέπω αλλά σκέψου αν στα διπλανά κρεββάτια έρχονται 10-10 οι συγγενείς! Εκεί θα αναγκαστείς να το δώσεις.

Δε ξέρω τα βράδια αν σε αφήνουν να το κρατήσεις;

 

Αυτό το εκβιαστικό όμως του δεν μπορείς να έχεις το παιδί σου μαζί κι εμένα με βγάζει από τα ρούχα μου!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Σε λίγο καιρό γεννάμε και το μαιευτήριο που έχουμε επιλέξει υποστηρίζει room-in.

Το πρόβλημα είναι όμως πως σε τρίκλινο δεν υποστηρίζεται το room-in ενώ στο δίκλινο που υποστηρίζεται η τιμή είναι διπλάσια και παραπάνω... δυστυχώς...

 

Η επιλογή μας όσον αφορά το συνδυασμό δωματίου και rooming-in είναι επειδή έχουμε ακούσει ότι όταν δεν υπάρχει room-in και απλά φωνάζεις να σου δώσουν το μωρό, αυτό είναι είναι πιθανόν να έχει ταϊστεί με μπιμπερό με συνέπεια να μην μπορέσει ποτέ να συνηθίσει τον θηλασμό...

Είμαστε δηλαδή κοντά στο να καταλήξουμε σε μία λύση ασύμφορη οικονομικά προκειμένου να διαφυλάξουμε τον βρεφικό θηλασμό.

 

Τι εμπειρίες σας θα ήθελα... Ευχαριστώ πολύ...

 

Κ εγώ που γέννησα σε δίκλινο δεν τα είχα όλη την ωρα μέσα, αλλά είχαν σημείωση πάνω στα πυρεξάκια: αποκλειστικός θηλασμός κ όποτε ξύπναγαν μου τα φέρναν.

Το ίδιο κ αρκετές γνωστές μου που γέννησαν σε τρίκλινα κλπο.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ έτσι το βλέπω αλλά σκέψου αν στα διπλανά κρεββάτια έρχονται 10-10 οι συγγενείς! Εκεί θα αναγκαστείς να το δώσεις.

Δε ξέρω τα βράδια αν σε αφήνουν να το κρατήσεις;

 

Αυτό το εκβιαστικό όμως του δεν μπορείς να έχεις το παιδί σου μαζί κι εμένα με βγάζει από τα ρούχα μου!

 

Σιγά μην μπαίνουν μέσα 10-10.

Κάνε εξήγηση με τις μαίες κ με τις κοπέλες.

Δεν είναι δυνατόν να μπούν 10 άτομα μέσα ανά κρεβάτι/ μωρό.

Όχι εκεί δεν αναγκάζεσαι να το δώσεις, αναγκάζεσαι να ζητήσεις από τους συγγενείς της κοπέλας δίπλα σου να σεβαστούν κ τις δικές σας ανάγκες.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ που γέννησα σε δίκλινο δεν τα είχα όλη την ωρα μέσα, αλλά είχαν σημείωση πάνω στα πυρεξάκια: αποκλειστικός θηλασμός κ όποτε ξύπναγαν μου τα φέρναν.

Το ίδιο κ αρκετές γνωστές μου που γέννησαν σε τρίκλινα κλπο.

Εμένα αν μου το έπαιρναν θα πάθαινα ψυχικό τραλαλά! Δε κάνω πλάκα, δεν μπορούσα να τον αποχωριστώ ούτε δευτερόλεπτο, είχα θέμα.

Σε αυτές τις περιπτώσεις τί γίνεται;Στο παίρνουν με το ζόρι; Ασχετα με τον θηλασμό.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...