Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟΥ

Recommended Posts

Αφού αλλάξαμε 100 φορές γνώμη για το πού θα γεννήσουμε, αποασίσαμε εν τέλει να γεννήσουμε όπου ξεγενάει ο γιατρός μας (Άγ. Λουκά ή γένεσις ή διαβαλκανικό Θεσσαλονίκης). Ακόμη δεν αποφασίσαμε βέβαια σε ποιό από αυτά θα πάμε, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Είμαστε 33 εβδομάδαν και κάπως ψαρωμένοι, γιατί είναι το πρώτο μας. Σε έρευνα αγοράς που κάναμε. είδα΄με ότι στα πακέτα υπάρχουν κάποιες προαιρετικές εξετάσεις, τις οποίες φυσικά και επιβαρύνεσαι extra. Kάτι για screening test, μεταβολικά νοσήματα, υπερηχοκαρδιογράφημα, χολεριθρίνες. Το κόστος τους περίπου 300 ευρώ. Αξίζει να τις κάνουμε? Μήπως τις κάνει και ο παιδίατρος μετά? Ή έστω αξίζει να κάνουμε κάποια από αυτές?

sLvDp3.png

Διαφημίσεις

Και γω περιμένω το 2ο κ το σκέφτομαι. Θα γεννήσω διαβαλκανικό πάλι, στο πρώτο δεν είχα κάνει. Μια φίλη όμως έκανε στο γένεσις και της βγήκαν οριακά (αρνητικά έγραφε το αποτέλεσμα) για ινοκυστική και τελικά εχει ινοκυστική το παιδάκι της. Τι να πω; Απ'τη μια λέω να κάνω, απ'την άλλη είναι όντως έγκυρα τα αποτελέσματα; Μάλλον θα ρωτήσω πριν τον παιδίατρο και βλέπουμε.

gZufp3.png

1fKrp2.png

Εγώ γέννησα το 2009 στο Διαβαλκανικό κι αυτές οι εξετάσεις ήταν μέσα στο πακέτο. Δε μετάνιωσα καθόλου που τις έκανα, ειδικά τα μεταβολικά νοσήματα, γιατί ξέρω παιδί που είχε και ταλαιπωρήθηκαν πάρα πολύ μέχρι να το ανακαλύψουν. Σε ορισμένες καταστάσεις, η έγκαιρη διάγνωση κάνει πάρα πολύ μεγάλη διαφορά! Είχα ρωτήσει και την παιδίατρό μας (είμαστε από άλλη πόλη, δεν είχε να κερδίσει κάτι) και μου είχε πει να τα κάνω οπωσδήποτε.

Έντιτ όχι, ο παιδίατρος δεν κάνει καμια από αυτές τις εξετάσεις προληπτικά, παρά μόνο αν δει κάτι που θα τον ανησυχήσει.

Κι εγω γεννάω σε λίγες μέρες και έχω δει το πακετάκι στις χρεώσεις αλλά σκεφτόμουν να μην τις κάνω. Για κυστική είχα κάνει εγω εξέταση και μου ειχε βγει αρνητική.

Θα δώ τώρα...

http://www.reamaternity.gr/page.aspx?id=1061

Των μεταβολικών νοσημάτων νομίζω είναι υποχρεωτικές και τα δείγματα πάνε στο ινστιτούτο υγείας του παιδιού. καλό είναι να μην τις αμελήσετε, εντοπίζουν έγκαιρα προβλήματα που δεν φαίνονται δια γυμνού οφθαλμού. κι αφού θα δώσετε που θα δώσετε τόσα λεφτά για το ιδιωτικό, άντε λίγα παραπάνω για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas

Διαφημίσεις

Αυτές που κάνουν υποχρεωτικά, εκ του νόμου, είναι πολύ λίγες, 3 αν θυμάμαι καλά. Ενώ σε αυτό το πακέτο, είναι πάρα πολλές, φάκελο ολόκληρο μου δώσανε βγαίνοντας από την κλινική!

Αφού αλλάξαμε 100 φορές γνώμη για το πού θα γεννήσουμε, αποασίσαμε εν τέλει να γεννήσουμε όπου ξεγενάει ο γιατρός μας (Άγ. Λουκά ή γένεσις ή διαβαλκανικό Θεσσαλονίκης). Ακόμη δεν αποφασίσαμε βέβαια σε ποιό από αυτά θα πάμε, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Είμαστε 33 εβδομάδαν και κάπως ψαρωμένοι, γιατί είναι το πρώτο μας. Σε έρευνα αγοράς που κάναμε. είδα΄με ότι στα πακέτα υπάρχουν κάποιες προαιρετικές εξετάσεις, τις οποίες φυσικά και επιβαρύνεσαι extra. Kάτι για screening test, μεταβολικά νοσήματα, υπερηχοκαρδιογράφημα, χολεριθρίνες. Το κόστος τους περίπου 300 ευρώ. Αξίζει να τις κάνουμε? Μήπως τις κάνει και ο παιδίατρος μετά? Ή έστω αξίζει να κάνουμε κάποια από αυτές?

Να τις κάνετε κοριτσάκι, μην το σκεφτείς! Όπως δίνεις τα λεφτά για αυχενική και β επιπέδου, δες το έτσι! Για μεταβολικά νοσήματα είναι πάρα πολύ σημαντικές και απορώ γιατί δεν είναι "υποχρεωτικές". Μόνο για δύο τέτοια νοσήματα κάνουν προληπτικά πάντα στα νεογέννητα, δωρεάν αλλά υπάρχουν κι άλλα μεταβολικά.

Στο λέω γιατί κι εγώ δεν είχα ιδέα και τώρα που είμαστε 3 μηνών ψαχνόμαστε για μεταβολικό νόσημα και τρέμω αν έχει κάτι μήπως αργήσαμε:( Και εν τωμεταξύ, κανένα σύμπτωμα!

Γι αυτό μην τις αμελήσεις! Θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

Αξίζει να τις κάνουμε? Μήπως τις κάνει και ο παιδίατρος μετά? Ή έστω αξίζει να κάνουμε κάποια από αυτές?

Σίγουρα μπορείς να τις κάνεις κι αλλού και επιλεκτικά. Τις αιματολογικές για το μεταβολισμό τις θεωρώ απαραίτητες, για τα υπόλοιπα μπορεί να σου πει ο παιδίατρος αν χρειάζεται.

Τις αιματολογικές, όπως είπε η Κίνκα, τις στέλνουν αλλού για ανάλυση, οπότε λογικά δεν έχει σημασία ποιος παίρνει αίμα. Εγώ έφυγα από το νοσοκομείο και τις δυο φορές λίγες ώρες μετά τη γέννα, και ήρθε η μαία και πήρε αίμα μερικές μέρες αργότερα στο σπίτι μας - δεν ήταν τίποτε, έκανε ένα τρυπηματάκι και έσταξε μερικές σταγόνες σε χαρτάκια. Εμείς ταχυδρομήσαμε τα χαρτάκια στο φορέα που έκανε τις αναλύσεις (μένουμε εκτός Ελλάδας).

Αυτά σου τα λέω για να δεις ότι είναι πολύ απλό πράγμα αυτές οι εξετάσεις και ότι μπορούν να γίνουν παντού και σίγουρα με μικρότερο κόστος.

Κορίτσια καλησπέρα και συγνώμη αν καταχράζομαι το θέμα..... Ερώτηση: Εγώ που γεννάω σε λίγο σε δημόσιο τις κάνουνε αυτές τις εξετάσεις εκεί? κ αν όχι που κ πότε τις κάνουμε μετά? γιατί βλέπω ότι τις θεωρείτε σημαντικές.....

Κορίτσια καλησπέρα και συγνώμη αν καταχράζομαι το θέμα..... Ερώτηση: Εγώ που γεννάω σε λίγο σε δημόσιο τις κάνουνε αυτές τις εξετάσεις εκεί? κ αν όχι που κ πότε τις κάνουμε μετά? γιατί βλέπω ότι τις θεωρείτε σημαντικές.....

Τι σημασία έχει που είναι δημόσιο; Όλοι αλλού τα στέλνουν.

Διαφημίσεις

pax & kinka τα κορίτσια δεν μιλάνε για τις βασικές εξετάσεις στις οποίες υποβάλλονται όλα τα νεογέννητα στην Ελλάδα που ειναι νομίζω για 4 μεταβολικά αλλά για ένα εξτρά πακέτο που το κάνουν μόνο στα ιδιωτικά. Εκεί έγκειται και ο ενδιασμός μου....

Τι είναι αυτές οι έξτρα εξετάσεις; Δεν είναι φαινυκλετονουρία, υποθυρεοειδισμός κτλ; Η κοινή λογική μου λέει ότι αν ήταν απαραίτητες για όλα τα νεογέννητα, τότε το πακέτο δεν θα ήταν μόνο στα ιδιωτικά, εφόσον μάλιστα τα ιδιωτικά από ἀποψη ιατρικών υπηρεσιών υστερούν σε σχέση με τα δημόσια (χωρίς παρεξήγηση, δεν επικρίνω καμμία μητέρα που επιλέγει ιδιωτικό). Αν χρειαστείς κάτι έξτρα, φαντάζομαι ότι θα σε παραπέμψει ο παιδίατρος, δεν είναι;

Πληροφοριακά, εμάς εδώ η ασφάλεια πληρώνει τις αιματολογικές για ασθένειες του μεταβολισμού, εξέταση ακοής και ορθοπεδική εξέταση, για όλα τα υπόλοιπα πρέπει να έχεις παραπεμπτικό από τον παιδίατρο που να εξηγεί γιατί τα θεωρεί απαραίτητα.

Κορίτσια μόνο ο υποθειροδισμος και η φαινυλεκτονουρία γίνονται πάντα προληπτικά. Για τα υπόλοιπα 52 ανιχνεύσιμα μεταβολικά νοσήματα πρέπει να το ζητήσεις εσύ ή ο παιδίατρος να το θεωρήσει απαραίτητο. Απλά, για κάποια από αυτά, το να αρχίσει η θεραπεία νωρίτερα από ό,τι ξεκινάνε τα συμπτώματα θεωρείται πολύ πολύ σημαντικό.

Γνώμη μου πάντα, είναι να τα κάνετε. Όπως θεωρούμε απαραίτητη τη β επιπέδου και την αυχενική, είναι πιστεύω και αυτά:rolleyes:

Το ότι είναι "σπάνια" δεν σημαίνει τίποτα.

Να συμπληρώσω ότι μπορεί να γίνονται και εκτός νοσοκομείου αλλά χρειάζεται νομίζω ειδικευμένο μικροβιολογικό γι αυτές τις εξετάσεις. (Δεν είμαι σίγουρη για το τελευταίο που έγραψα)

και εγω στο πρωτο παιδακι μου εκανα ολες τις απαραιτητες εξετασεις μεσα στο μαιευτηριο,δεν υπαρχει λογως να μπεις στην ταλαιπωρια να τρεχεις μετα σε μικροβιολογικα και παιδων (εφ΄οσον και τα οικονομικα σου το επιτρεπουν) αλλα αν το σκεφτεις καλα θα σου ερθει μια η αλλη, τωρα που διανυω την 32βδομαδα στο 2ο παιδακι μου σαφως και θα τις ξανακανω ολες μεσα στο μαιευτηριο....απο εκει και περα συννενοησου με τον συζηγο σου και αποφασιστε.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Διαφημίσεις

Και δεν είναι και όλοι οι παιδίατροι τόσο ψυλλιασμένοι να σε στείλουν αμέσως για τις κατάλληλες εξετάσεις και ο χρόνος που χάνεται είναι αναντικατάστατος...εμένα εκεί έγκειται βασικά ο προβληματισμός μου, πέρα από την ταλαιπωρία να τρέχεις το βρεφάκι να το χιλιοτρυπάνε μέσα στο νοσοκομείο. Αφού θα του πάρουν αίμα στην κλινική, ας τα κάνει όλα μαζί, να 'μαστε ξένοιαστοι - αυτή είναι η δική μου λογική.

εγω που γεννησα στο λητω,για τις μοναδικες εξετασεις που ρωτηθηκα σαν εξτρα,ηταν επιπλεον ελεγχος για τα αυτακια-ματακια...για ολες τις υπολοιπες δεν ρωτηθηκα,αλλα βγαινοντας απο το νοσοκομειο,μου εδωσαν εναν πακο με ενα σωρο εξετασεις, κυριως που αφορουν μεταβολικα νοσηματα,κυστικη κτλ...προφανως το πακετακι ηταν υποχρεωτικο,αλλα ετσι και αλλιως,αν μου εδιναν την επιλογη για το αν θα το εκανα η οχι,θα το εκανα χωρις δευτερη σκεψη...δεν ξερω γιατι σκεφτεστε οτι αυτες οι εξετασεις ειναι περιτες,υπαρχουν νοσηματα που αν δεν γινουν αντιληπτα απο τις πρωτες κιολας ημερες της γεννησης του παιδιου,μπορουν να αποβουν μοιραια...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

• 2 weeks later...

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δεν βρήκα ευκαιρία να μπω στο ίντερνετ τον τελευταίο καιρό γιατί δεν κατέβαινα γραφείο, είχαμε και κηδεία, πέθανε ο πεθερός μου και έπεσαν όλα μαζί. Τελικά μάλλον θα τις κάνω. Αύριο κλείνω 35 εβδομάδες και ανυπομονώ!!

Επίσης έκανα σύνδεση ίντερνετ στο σπίτι, σε καμιά 20 μέρες θα έχω, οπότε θα παρακολουθώ το φόρουμ ανά πάσα στιγμή! Ε, δε γινόταν αλλιώς!

sLvDp3.png