Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πάω για συμπλήρωμα ... ?

Recommended Posts

Έφτασε και η δική μου σειρά! Παραθέτω αμέσως τα δεδομένα για τον μπεμπούλη μου, σήμερα 4 μηνών:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

40

Β. Το φύλο του βρέφους

αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

όχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

όχι

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

22/06 Βάρος γέννησης: 3840 (ζυγαριά κλινικής)

25/06 Βάρος εξόδου από την κλινική: 3680 (ζυγαριά κλινικής)

28/06: 3540 (ζυγαριά παιδιάτρου)

02/07: 3650

12/07: 3850

24/07: 4100

06/08: 4420

21/08: 4750

06/09: 5080

25/09: 5380

22/10 σημερα: 5640

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Συνήθως 10, μπορεί 9, μπορεί 11.

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

σε όλα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

-

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

-

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

-

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

-

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Τουλάχιστον 6 γεμάτες

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

Συνήθως μία. Μπορεί και καμία για 2-3 μέρες.

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

- τώρα τελευταία έκανε κάποιες μέρες διάρροια (τελείως απορροφημένα από την πάνα). Επίσης μια φορά είχε κακά κίτρινα με βλέννες και άλλη μία κακά κίτρινα με λίγο βλέννα και πράσινες ίνες.

- Πολλές φορές όταν θηλάζει κάνει το κορμί του σαν τόξο και τραβάει το κεφαλάκι του προς τα πίσω, με τη θηλή στο στόμα (έχω γίνει λάστιχο...)

Εν ολίγοις πέσαμε και μια καμπύλη!

Η παιδίατρος τώρα: μέχρι και τον προηγούμενο μήνα με στήριζε, πλέον όχι. Μου είπε θα δούμε το επόμενο 10ήμερο και αν δεν έχει βάλει ικανοποιητικό βάρος (π.χ. 200 γρ.) θα δώσουμε συμπλήρωμα. Είναι λέει εγωιστικό να επιμένω στο θηλασμό εις βάρος του παιδιού...:rolleyes:

Που να προλάβει ο άνθρωπος να βάλει τόσο σε 10 μέρες, αποκλείεται!

Κορίτσια ψάχνω λύσεις, βοηθήστε! Σκέφτηκα να νοικιάσω θήλαστρο τι λέτε?

Διαφημίσεις

• Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Να σου ζήσει ο μπέμπης!!!Δηλαδη το μωράκι σου θηλάζει 10 με 11 φορες την ημέρα και παρόλα αυτά δεν παίρνει βάρος?και απο ότι λες ζυγίζει 5640 (μια χαρά)!!! γιατί η παιδίατρος θέλει να του βάλει αλλα 200γρ σε 10ημέρες?αυτο δε το καταλαβαίνω:rolleyes:σου είπε το λόγο?

Σχετικά με το θήλαστρο,η αλήθεια ειναι ότι δε το χρειάζεσαι απο τη στιγμή που το μωράκι σου θηλάζει τακτικά!!!τα γεύματα,οι κενώσεις και οι βρεγμένες πάνες του,όλα όσα λες είναι μια χαρά και μέσα στα φυσιολογικά!!!μπράβο σας!!!καταπληκτικά!!!!

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Να σου ζήσει ο μπέμπης!!!Δηλαδη το μωράκι σου θηλάζει 10 με 11 φορες την ημέρα και παρόλα αυτά δεν παίρνει βάρος?και απο ότι λες ζυγίζει 5640 (μια χαρά)!!! γιατί η παιδίατρος θέλει να του βάλει αλλα 200γρ σε 10ημέρες?αυτο δε το καταλαβαίνω:rolleyes:σου είπε το λόγο?

Σχετικά με το θήλαστρο,η αλήθεια ειναι ότι δε το χρειάζεσαι απο τη στιγμή που το μωράκι σου θηλάζει τακτικά!!!τα γεύματα,οι κενώσεις και οι βρεγμένες πάνες του,όλα όσα λες είναι μια χαρά και μέσα στα φυσιολογικά!!!μπράβο σας!!!καταπληκτικά!!!!

Καταπληκτικά κιόλας!

Ούτε καν το έχεις δει αλλά όλα είναι καταπληκτικά! Μπράβο, κι εγώ την in-fant θα άκουγα.

zemar, για ποιο λόγο πιστεύεις πως ενώ η παιδίατρος υποστήριζε τον θηλασμό σου ξαφνικά άλλαξε;

Εγώ θα άλλαζα παιδίατρο αν δεν τη εμπιστευόμουν και πίστευα πως προσπαθεί να μου σαμποτάρει τον θηλασμό. Το έχεις σκεφτεί;

Nothing you would take... Everything you gave...

Καταπληκτικά κιόλας!

Ούτε καν το έχεις δει αλλά όλα είναι καταπληκτικά! Μπράβο, κι εγώ την in-fant θα άκουγα.

zemar, για ποιο λόγο πιστεύεις πως ενώ η παιδίατρος υποστήριζε τον θηλασμό σου ξαφνικά άλλαξε;

Εγώ θα άλλαζα παιδίατρο αν δεν τη εμπιστευόμουν και πίστευα πως προσπαθεί να μου σαμποτάρει τον θηλασμό. Το έχεις σκεφτεί;

Το 'καταπληκτικά' που είπα πριν ήταν για το ιστορικό που μας δίνει η zemar , διότι,το μωράκι της θηλάζει τακτικά,έχει τις βρεγμένες πάνες και τις κενώσεις που πρέπει να έχει ενα μωράκι όταν θηλάζει αποκλειστικά!δε το είπα για κάποιο άλλο λόγο!!!

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Οι πανες ειναι καλες.Τα 260 γρ του τελευταιου μηνα ειναι πραγματι λιγα αλλα δεν σημαινει και κατι αν ενα μηνα μεινετε λιγο πισω, μπορει να ετυχε επειδη αρρωστησε. Βρηκατε την αιτια της διαρροιας;Δεν ειναι αιτια να σταματησετε το θηλασμο, πρεπει να δωσετε κι αλλες ευκαιριες στο μωρο.Το μηνα πρεπει να παιρνει 300-600γρ. Τ α200 που ζηταει η γιατρος σε 10 ημερες ειναι υπερβολικα!

Το οτι τραβαει τη θηλη δεν μου αρεσει.Πως ειναι η διατροφη σου; η υγεια σου; μηπως εκανες τελευταια πυρετο και αφυδατωθηκες;ΝΕΡΟ ΠΙΝΕΙΣ;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Διαφημίσεις

Η παιδιατρος εχει αποκλεισει καθε αλλη πιθανη αιτια για τη χαμηλη προσληψη βαρους και προτεινει συμπληρωμα; Αν οχι ειναι εγωιστικο εκ μερους της. Και ανευθυνο. Εχετε κανει εξετασεις για ουρολοιμωξη; Υπαρχει πιθανοτητα για ΓΟΠ (λογω του τοξου που αναφερεις); Μηπως περασε καποια ιωση; Αυτα η παιδιατρος τα σκεφτηκε;

NiHHp2.png

Δεν βρήκαμε την αιτία της διάρροιας, ούτε που την ψάξαμε :confused:

Η υγεία μου καλά είναι, προσπαθώ να τρώω καλά και υγιεινά, νερό πίνω πολύ γιατί έτσι κι αλλιώς διψάω συνέχεια. Δεν ξέρω γιατί με τραβάει, δεν το κάνει πάντα, και σίγουρα δεν το έκανε από πάντα! Δηλαδή όταν ήταν πιο βρεφάκι ποτέ δε με τραβούσε, αφού το έλεγα ότι το υπέρτατο όπλο ήταν το βυζί. Ότι και να είχε εκεί ηρεμούσε και παρηγοριόταν!

Δεν έχουμε κάνει εξετάσεις για ουρολοίμωξη, όσο για τη ΓΟΠ κι εγώ το είχα σκεφτεί διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ διάφορα συμπτώματα. Μάλιστα πονηρεύτηκα ακόμα περισσότερο όταν διαπίστωσα ότι στόχος του μικρού μας εδώ και καιρό ήταν να γυρίσει στον ύπνο του μπρούμυτα πράγμα που κατάφερε στους 3μιση μήνες. Από τότε κοιμάται και περισσότερο! Όμως δε μου βγάζει ρουκέτες γάλα που λένε. Μπορεί να βγάλει που και που κάποιες γουλιές αλλά όχι υπερβολικά πράγματα. Αλήθεια, είναι η ΓΟΠ αιτία μη πρόσληψης βάρους?

Σήμερα το βράδυ πάντως, δεν ξέρω ίσως ψυχολογικά έπεσα, πάντως δεν έβγαζα πολύ γάλα. Ρουφούσε ο καημενούλης, μετά σταματούσε και με κοιτόύσε... τί έγινε ρε μάνα σου λέει που είναι το γάλα??? Του έφτιαξα λοιπόν για πρώτη φορά ξένο γάλα! Τελικά ήπιε 70ml...

Η αλλεργία (σε κάποιες μορφές εμφανίζεται ως γοπ) μπορει να προκαλει μειωμένη πρόσληψη βαρους.

Βλέννες στα κακα δεν εχει πια;

Οι πάνες πάντως ειναι καλές και το βάρος δεν είναι άσχημο.

Καλα αυτο το τελευταίο να μην το σχολιάσω καν! Άντε να το σχολιάσω.. Η ιδέα σου ειναι! Ας έκανες εναλλαγές στήθους και μαλαξεις!

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Η αλλεργία (σε κάποιες μορφές εμφανίζεται ως γοπ) μπορει να προκαλει μειωμένη πρόσληψη βαρους.

Βλέννες στα κακα δεν εχει πια;

Οι πάνες πάντως ειναι καλές και το βάρος δεν είναι άσχημο.

Καλα αυτο το τελευταίο να μην το σχολιάσω καν! Άντε να το σχολιάσω.. Η ιδέα σου ειναι! Ας έκανες εναλλαγές στήθους και μαλαξεις!

Οι βλέννες ήταν την περασμένη Δευτέρα, εκείνα τα περίεργα που είχαν και λίγο πράσινο μέσα ήταν την Πέμπτη, και Παρασκευή-Σάββατο ήταν μάλλον πολύ υγρά (διάρροια:?:) χωρίς βλέννες. Εχθές και σήμερα τίποτα.

Τα 260 για ένα μήνα δεν είναι λίγα?

Ρε συ τον άλλαξα 100 φορές (που λέει ο λόγος) από το ένα βυζί στο άλλο, αφού θα ζαλίστηκε... αλλά τίποτα! Και αυτός μάλλον δεν είχε και υπομονή να κάτσει να πιπιλίσει. Άλλο κι αυτό... κάποτε καθόταν ατάραχος είχε δεν είχε γάλα και μουτς μουτς πιπίλιζε. Τώρα με την πρώτη "δυσκολία" με κοιτάζει :shock: απορημένος!

Εμενα παντως μια φορα που ειχε ιωσουλα, πηρε 240 σε 3 βδομαδες. Μετα εβαλε σε δεκα μερες 300. Θελω να πω ειναι κατι που μπορει να συμβει και να μη σημαινει και τιποτα. Η ενσταση μου ειναι στο οτι η παιδιατρος οφειλει να αποκλεισει καθε πιθανη αιτια. Αν π.χ. ειναι ουρολοιμωξη και δοθει αναιτια συμπληρωμα; Η ακομα χειροτερα αν ειναι ΓΟΠ η αλλεργια και τα πραγματα γινουν πολυ χειροτερα μετα; Καταλαβαινεις τι θελω να πω; Οτι το μονο ευκολο ειναι να πει ενας γιατρος φταιει η παραγωγη σου (ειδικα αν δεν εχει και πολλες γνωσεις περι θηλασμου), αλλα αυτο που οφειλει να κανει ειναι να αναζητησει την αιτια, οπως θα εκανε και σε ενα παιδι που πινει ξενο γαλα. Κι απο την αλλη, για να μην ανησυχεις αδικα, μπορει απλα να ειναι ενα αδυνατο παιδι. Να γεννηθηκε μεγαλο, αλλα το σκαρι του να ειναι ετσι. Στο κατω κατω της γραφης οι καμπυλες αναπτυξης αφορουν ενα ευρος με μεγαλη διαφορα απο την ανωτερη στην κατωτερη τιμη. Οποτε γιατι θα πρεπει να αντιμετωπιζουμε καθε παιδι σαν το μεσο ορο, δηλαδη να ειναι στους 4 μηνες 6,5 κιλα η να παιρνει μισο κιλο το μηνα; Δεν ειναι ολα τα παιδια το ιδιο! Και φυσικα ουτε ολα τα παιδια που πινουν ξενο ειναι το ιδιο! Να ρωτησω και κατι. Μηπως δινεις πιπιλα;

NiHHp2.png

Διαφημίσεις

Εμενα παντως μια φορα που ειχε ιωσουλα, πηρε 240 σε 3 βδομαδες. Μετα εβαλε σε δεκα μερες 300. Θελω να πω ειναι κατι που μπορει να συμβει και να μη σημαινει και τιποτα. Η ενσταση μου ειναι στο οτι η παιδιατρος οφειλει να αποκλεισει καθε πιθανη αιτια. Αν π.χ. ειναι ουρολοιμωξη και δοθει αναιτια συμπληρωμα; Η ακομα χειροτερα αν ειναι ΓΟΠ η αλλεργια και τα πραγματα γινουν πολυ χειροτερα μετα; Καταλαβαινεις τι θελω να πω; Οτι το μονο ευκολο ειναι να πει ενας γιατρος φταιει η παραγωγη σου (ειδικα αν δεν εχει και πολλες γνωσεις περι θηλασμου), αλλα αυτο που οφειλει να κανει ειναι να αναζητησει την αιτια, οπως θα εκανε και σε ενα παιδι που πινει ξενο γαλα. Κι απο την αλλη, για να μην ανησυχεις αδικα, μπορει απλα να ειναι ενα αδυνατο παιδι. Να γεννηθηκε μεγαλο, αλλα το σκαρι του να ειναι ετσι. Στο κατω κατω της γραφης οι καμπυλες αναπτυξης αφορουν ενα ευρος με μεγαλη διαφορα απο την ανωτερη στην κατωτερη τιμη. Οποτε γιατι θα πρεπει να αντιμετωπιζουμε καθε παιδι σαν το μεσο ορο, δηλαδη να ειναι στους 4 μηνες 6,5 κιλα η να παιρνει μισο κιλο το μηνα; Δεν ειναι ολα τα παιδια το ιδιο! Και φυσικα ουτε ολα τα παιδια που πινουν ξενο ειναι το ιδιο! Να ρωτησω και κατι. Μηπως δινεις πιπιλα;

Έχεις απόλυτο δίκιο! Γενικώς μου την εχει ψιλοσπάσει αυτή η παιδίατρος και νομίζω θα αναζητήσω καινούργιο/α. Το θέμα είναι ότι μένω 40 λεπτά έξω από τη Θεσσαλονίκη και οι επιλογές μου εδώ είναι περιορισμένες, εκτός αν βρω κάποιον στη Θεσσαλονίκη, αλλά έλεγα ότι καλύτερα ο παιδίατρος να είναι κοντά και εύκολα προσβάσιμος.

Πιπίλα δεν έχει πάρει το μωρό, δεν τη θέλει παρόλο που έχω προσπαθήσει να του τη δώσω :oops:.

Α και κατι ακομα; Γκρινιαζει στο στηθος; Φαινεται να μη χορταινει; Η απλα οπως λες σε κοιτα με απορια;

Όχι δεν γκρινιάζει, απλά σταματάει και με κοιτάζει, και τότε δεν ξέρω τί εννοεί, υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις: α) σηκωσε με να ρευτω, β) χόρτασα θέλω να παίξουμε, γ) που είναι το γάλα???

Διαφημίσεις

Εσύ κι ο μπαμπάς είστε μικροσωμοι ή μεγαλοσωμοι;

Θα έλεγα κανονικοί, όχι πάντως αδύνατοι. Στο ύψος by the way ο μπεμπάκος νομίζω ότι πάει καλά.

Θα έλεγα κανονικοί, όχι πάντως αδύνατοι. Στο ύψος by the way ο μπεμπάκος νομίζω ότι πάει καλά.

Δεν εννοώ αν είστε χοντροί, αν σας δει κάποιος θα σας χαρακτήριζε μαγαλοσωμους πχ 1,80 με "γεμάτο" σωματότυπο;

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Σήμερα έκανε κακά... έχουμε πάλι κάποιες βλέννες :(

Τί πρέπει να κάνω ρε γμτ?

Θα μπορούσες να δοκιμασεις αποχη απο γαλακτοκομικα να δεις αν εχει βελτίωση.

1Xckp3.png

Franz Kafka

Θα μπορούσες να δοκιμασεις αποχη απο γαλακτοκομικα να δεις αν εχει βελτίωση.

Φαντάζομαι εννοείς όλα, κρυφά, φανερά, κατσικίσια... Για κρυφά πως ψάχνω? Τι πρέπει να λένε οι ετικέτες? Έχουμε κανένα ποστ που να έχει οδηγίες?

Και βελτίωση όμως θα αργήσω να δω, έτσι δεν είναι? Κάπου πήρε το μάτι μου για 4 εβδομάδες?

Δεν εννοώ αν είστε χοντροί, αν σας δει κάποιος θα σας χαρακτήριζε μαγαλοσωμους πχ 1,80 με "γεμάτο" σωματότυπο;

Όχι σε καμία περίπτωση. Είμαστε κανονικοί, ο μπαμπας 1.75 και εγώ 1.65, και οι δυο με μέτριο σωματότυπο, όχι αυτό που λες "γεμάτο".

Όχι δεν γκρινιάζει, απλά σταματάει και με κοιτάζει, και τότε δεν ξέρω τί εννοεί, υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις: α) σηκωσε με να ρευτω, β) χόρτασα θέλω να παίξουμε, γ) που είναι το γάλα???

Βρε συ, μπας και έτσι σου φαίνεται; Είναι δυνατόν να σε ρωτάει που είναι το γάλα; Μήπως χόρτασε και δεν ήθελε να πιπιλίσει, ήθελε να κάνει κάτι άλλο το παιδί, και επειδή πήρε λίγο βάρος εσύ αγχώθηκες για την παραγωγή σου;

NiHHp2.png

Όχι σε καμία περίπτωση. Είμαστε κανονικοί, ο μπαμπας 1.75 και εγώ 1.65, και οι δυο με μέτριο σωματότυπο, όχι αυτό που λες "γεμάτο".

Υπάρχουν κάποια μωρα που γεννιούνται τεράστια (καλη ώρα..) απο σχετικα μικρόσωμους γονείς. Αυτα τα μωρα παρολο που ειναι υγιή κι αναπτύσσονται καλα, δεν παίρνουν βάρος "οσο θα έπρεπε" μόνο και μόνο επειδη δεν ειναι γονιδιακα προορισμένα να γίνουν τεράστια ακολουθώντας την καμπύλη γέννησής τους. Αυτα τα μωρα λοιπόν, είτε θηλαζουν είτε πίνουν ξένο γάλα, θα παραμείνουν στο μέγεθος που τους εχει καθοριστεί απο τα γονίδια των γονιών.

1Xckp3.png

Franz Kafka

Φαντάζομαι εννοείς όλα, κρυφά, φανερά, κατσικίσια... Για κρυφά πως ψάχνω? Τι πρέπει να λένε οι ετικέτες? Έχουμε κανένα ποστ που να έχει οδηγίες?

Και βελτίωση όμως θα αργήσω να δω, έτσι δεν είναι? Κάπου πήρε το μάτι μου για 4 εβδομάδες?

Η βελτίωση δεν αργεί τόσο, συνήθως τα αποτελέσματα φαίνονται σε λίγες μέρες.

Όλα ναι. Στις ετικέτες θα διαβάζεις αν περιέχει γάλα (για αρχη ούτε ίχνη), καθώς και με άλλους όρους πχ καζεινη.

Υπάρχουν δυο εκδοχές: καποιοι γιατροί λένε να κοπούν ολα τα γαλακτοκομικα και τα ίχνη τους ενω αλλοι τα αγελαδινα μόνο γαλακτοκομικα και το μοσχάρι.

1Xckp3.png

Franz Kafka

βρε κοριτσακι μου εγω νομιζω πως αν δε χορταινε θα ουρλιαζε απ το κλαμα δε θα καθοταν να σε κοιταει. για αρχη κ γω αποχη θα εκανα κ επισης κοιτα να μην εχεις αγχος καθε φορα που ερχεται η ωρα να τον βαλεις στο στηθος γιατι μπορει να σε κοιταει με απορια οπως λες εννοωντας...μαμα γιατι τρεμεις απ το αγχος ?

Υπάρχουν κάποια μωρα που γεννιούνται τεράστια (καλη ώρα..) απο σχετικα μικρόσωμους γονείς. Αυτα τα μωρα παρολο που ειναι υγιή κι αναπτύσσονται καλα, δεν παίρνουν βάρος "οσο θα έπρεπε" μόνο και μόνο επειδη δεν ειναι γονιδιακα προορισμένα να γίνουν τεράστια ακολουθώντας την καμπύλη γέννησής τους. Αυτα τα μωρα λοιπόν, είτε θηλαζουν είτε πίνουν ξένο γάλα, θα παραμείνουν στο μέγεθος που τους εχει καθοριστεί απο τα γονίδια των γονιών.

:confused:

Υπαρχουν και άνθρωποι που γίνονται 1,90 και προέρχονται από μικρόσωμους γονείς. Πάρα πολλοί! Και;

Nothing you would take... Everything you gave...