Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ?


fraoulitsa_1

Recommended Posts

Επιστρέφω στην υπηρεσία μου αρχές Νοέμβρη μετά την άδεια ανατροφής του παιδιού μου. Δεδομένου ότι πήρα την άδεια ανατροφής λίγες μέρες μετά την ορκομωσία μου (μέσα Απρίλη) δικαιούμαι κανονική άδεια του έτους 2012? Αν ναι, που ακριβώς αναφέρεται αυτό (φεκ, εγκύκλιο, κλπ)?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θέμα: Χορήγηση αδειών σύμφωνα με τον Υπαλληλικό Κώδικα και τον Κώδικα Κατάστασης Δημοτικών και Κοινοτικών Υπαλλήλων.

 

Ύστερα από ερωτήματα υπηρεσιών σχετικά με τη χορήγηση των αδειών που προβλέπονται στον Υπαλληλικό Κώδικα (ΥΚ) που έχει κυρωθεί με το ν. 3528/2007, καθώς και στον Κώδικα Κατάστασης Δημοτικών και Κοινοτικών Υπαλλήλων (ΚΚΔΚΥ) που έχει κυρωθεί με το ν. 3584/2007 και σε συνέχεια της υπ΄αρ. ΔΙΔΑΔ/Φ.51/538/12254/14-5-2007 εγκυκλίου της υπηρεσίας μας, σας επισημαίνουμε τα ακόλουθα:

 

1. Χορήγηση κανονικής άδειας.

Η κανονική άδεια αποτελεί θεμελιώδες δικαίωμα, η άσκηση του οποίου διασφαλίζει μεταξύ άλλων και την εν γένει απόδοση και παραγωγικότητα του υπαλλήλου. Γι' αυτό άλλωστε, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 49 του ΥΚ και του άρθρου 56 του ΚΚΔΚΥ η εν λόγω άδεια χορηγείται υποχρεωτικά στον υπάλληλο μέσα στο δεύτερο εξάμηνο του έτους, έστω και αν δεν τη ζητήσει.

 

Σημειώνεται ότι για τη χορήγηση της κανονικής άδειας είναι αναγκαία η παροχή εργασίας και ως εκ τούτου ο υπάλληλος που δεν εργάστηκε καθόλου επειδή απουσίαζε από την υπηρεσία του καθΆ όλο το έτος για διάφορους λόγους (π.χ. λόγω της διαδοχικής χρήσης άλλων αδειών όπως της εκπαιδευτικής, της αναρρωτικής, της άδειας κύησης, λοχείας και ανατροφής τέκνου ή λόγω της θέσης σε αργία και διαθεσιμότητα, κλπ) δεν θεμελιώνει δικαίωμα λήψης της κανονικής άδειας για το έτος αυτό.

 

Εάν ωστόσο ο υπάλληλος επανέρχεται στην υπηρεσία μετά από πολύμηνη απουσία λόγω χρήσης άλλων αδειών εντός του ημερολογιακού έτους, ο υπάλληλος δικαιούται κανονικής αδείας για το έτος αυτό υπό την προϋπόθεση το υπολειπόμενο μέχρι τη λήξη του ημερολογιακού έτους διάστημα να επιτρέπει τη χορήγηση της άδειας, άλλως η άδεια περιορίζεται σε τόσες ημέρες όσες οι εργάσιμες ημέρες που μεσολαβούν από την επάνοδο του υπαλλήλου μέχρι τη 31η Δεκεμβρίου του έτους αναφοράς. Σημειώνεται ότι στην περίπτωση αυτή ο υπάλληλος θα πρέπει να υποβάλει σχετική αίτηση χορήγησης της άδειας, όποτε η υπηρεσία αφού εκτιμήσει και τις υπηρεσιακές ανάγκες αποφασίζει για τη χορήγηση ή μη της άδειας. Εξυπακούεται ότι η μη χορήγηση της αιτούμενης άδειας συνεπάγεται τη μεταφορά της στο επόμενο έτος.

 

Επισημαίνεται επίσης ότι στην περίπτωση θεμελίωσης δικαιώματος κανονικής άδειας, αυτό πρέπει να εξαντλείται μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος, καθότι σύμφωνα με τη ρητή πρόβλεψη των διατάξεων των παραγράφων 3 και

 

4 του άρθρου 49 του ΥΚ, καθώς και των παραγράφων 3 και 4 του άρθρου 56 του ΚΚΔΚΥ δεν επιτρέπεται η μεταφορά κανονικής άδειας στο επόμενο έτος παρά μόνο αν αυτή ανακληθεί, περιοριστεί ή δεν χορηγηθεί λόγω έκτακτων υπηρεσιακών αναγκών.

 

Τέλος, προκειμένου για νεοδιόριστους υπαλλήλους, οι προσαυξήσεις της κανονικής άδειας που προβλέπονται στο άρθρο 48 του ΥΚ και στο άρθρο 55 του ΚΚΔΚΥ μπορούν να χορηγηθούν οποτεδήποτε μετά τη συμπλήρωση του διμήνου πραγματικής υπηρεσίας και μέχρι το τέλος του ημερολογιακού έτους.

 

2. Αναγνώριση προϋπηρεσίας για θεμελίωση δικαιώματος λήψης κανονικής άδειας.

Η αναγνώριση συνεχόμενης ή τμηματικής προϋπηρεσίας, στον ίδιο ή άλλο φορέα του δημοσίου, νπδδ ή σε ΟΤΑ, ως χρόνου πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας όπως αυτός ορίζεται στο άρθρο 98 του ΥΚ και στο άρθρο 102 του ΚΚΔΚΥ, λαμβάνεται υπόψη προκειμένου ο νεοδιορισθείς υπάλληλος να θεμελιώσει δικαίωμα λήψης κανονικής άδειας υπό την προϋπόθεση ότι δεν του έχει χορηγηθεί από τον προηγούμενο φορέα του δημοσίου, νπδδ ή ΟΤΑ, κανονική άδεια ή δεν καταβλήθηκε αποζημίωση για τη μη ληφθείσα άδεια για το ίδιο ημερολογιακό έτος.

Η κατά τα ανωτέρω αναγνώριση προϋπηρεσίας λαμβάνεται υπόψη τόσο για τη συμπλήρωση του διαστήματος των δύο (2) μηνών που θέτει το άρθρο 48 του ΥΚ και το άρθρο 55 του ΚΚΔΚΥ, όσο και για την προσαύξηση των ημερών κανονικής άδειας.

 

Οι δικαιούμενες ημέρες άδειας υπολογίζονται με βάση το συνολικό χρόνο υπηρεσίας (πριν και μετά το νέο διορισμό) και σύμφωνα με τα όσα ρητά προβλέπονται στην παράγραφο 2 του άρθρου 48 του ΥΚ και στην παράγραφο 2 του άρθρου 55 του ΚΚΔΚΥ, αφαιρουμένων πάντοτε των ημερών αδείας που έχουν ήδη χορηγηθεί (ή αποζημιωθεί) από τον προηγούμενο φορέα του δημοσίου κατά το ίδιο ημερολογιακό έτος.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστ'ω πολύ για την παράθεση των κειμένων.

 

Αν καταλαβαίνω σωστά, εφοσον συμπληρωσω 2 μηνες εργασίας στην υπηρεσία (το οποίο βέβαια συμπίπτει με το τέλος του χρόνου) δικαιούμαι 4 ημέρες (2 ημέρες για κάθε μήνα που εργάστηκα). Οπότε αυτές τις 4 ημέρες θα τις πάρω μέσα στο 2013? Μέσα στο κείμενο λέει ότι δεν επιτρέπεται η άδεια να μεταφέρεται τον επόμενο χρόνο...

 

Πριν το διορισμό μου εργαζόμουν σε ΝΠΙΔ αλλά με μπλοκάκι (οπότε δεν είχα σαφή δικαιώματα).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστ'ω πολύ για την παράθεση των κειμένων.

 

Αν καταλαβαίνω σωστά, εφοσον συμπληρωσω 2 μηνες εργασίας στην υπηρεσία (το οποίο βέβαια συμπίπτει με το τέλος του χρόνου) δικαιούμαι 4 ημέρες (2 ημέρες για κάθε μήνα που εργάστηκα). Οπότε αυτές τις 4 ημέρες θα τις πάρω μέσα στο 2013? Μέσα στο κείμενο λέει ότι δεν επιτρέπεται η άδεια να μεταφέρεται τον επόμενο χρόνο...

 

Πριν το διορισμό μου εργαζόμουν σε ΝΠΙΔ αλλά με μπλοκάκι (οπότε δεν είχα σαφή δικαιώματα).

 

Δεν ξέρω να σου περισσότερα δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ πολύ.

 

Απλά η απορία μου ξεκίνησε επειδή αρκετά άτομα (στο δημόσιο) μου είπαν ότι επιστρέφοντας δικαιούμαι και κανονική άδεια και εξαρτάται από το τι εφαρμόζει η εκάστοτε υπηρεσία. Δε θέλω όμως να βασιστώ σε κάτι αόριστο που άκουσα, γιάυτό ζήτησα τις γνώσεις σας. :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστ'ω πολύ για την παράθεση των κειμένων.

 

Αν καταλαβαίνω σωστά, εφοσον συμπληρωσω 2 μηνες εργασίας στην υπηρεσία (το οποίο βέβαια συμπίπτει με το τέλος του χρόνου) δικαιούμαι 4 ημέρες (2 ημέρες για κάθε μήνα που εργάστηκα). Οπότε αυτές τις 4 ημέρες θα τις πάρω μέσα στο 2013? Μέσα στο κείμενο λέει ότι δεν επιτρέπεται η άδεια να μεταφέρεται τον επόμενο χρόνο...

 

Πριν το διορισμό μου εργαζόμουν σε ΝΠΙΔ αλλά με μπλοκάκι (οπότε δεν είχα σαφή δικαιώματα).

 

Πιστεύω ότι έστω και τις 4 ημέρες κανονικής άδειας του 2012 που δικαιούσαι δε μπορείς να τις πάρεις μέσα στο 2013. Τις χάνεις μάλλον.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ.

 

Απλά η απορία μου ξεκίνησε επειδή αρκετά άτομα (στο δημόσιο) μου είπαν ότι επιστρέφοντας δικαιούμαι και κανονική άδεια και εξαρτάται από το τι εφαρμόζει η εκάστοτε υπηρεσία. Δε θέλω όμως να βασιστώ σε κάτι αόριστο που άκουσα, γιάυτό ζήτησα τις γνώσεις σας. :)

 

Μίλα καλύτερα με το άτομο στην υπηρεσία σου που διαχειρίζεται τις άδειες.

 

Εϊναι αλήθεια ότι κάθε υπηρεσία δεν εφαρμόζει το νόμο πιστά. Οπότε καλύτερα να συνεννοηθείς με την υπηρεσία σου. Ότι δικαιούσαι κάποιες μέρες είναι σίγουρο. Και μου φαίνεται υπερβολικό να τις χάσεις... Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Μίλα καλύτερα με το άτομο στην υπηρεσία σου που διαχειρίζεται τις άδειες.

 

Εϊναι αλήθεια ότι κάθε υπηρεσία δεν εφαρμόζει το νόμο πιστά. Οπότε καλύτερα να συνεννοηθείς με την υπηρεσία σου. Ότι δικαιούσαι κάποιες μέρες είναι σίγουρο. Και μου φαίνεται υπερβολικό να τις χάσεις... Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο.

 

Δεν έχω μπροστά μου το δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα, αλλά επειδή με αφορούσε προσωπικά κάποια στιγμή και το είχα ψάξει, επιμένω ότι ο νόμος προβλέπει ότι η όποια δικαιούμενη κανονική άδεια ενός έτους πρέπει να καταναλώνεται εντός του ίδιου έτους.

Ότι κάποιες υπηρεσίες μπορεί να είναι πιο ελαστικές ως προς αυτό το θέμα το δέχομαι, αλλά ο νόμος είναι σαφέστατος. Και η αλήθεια είναι ότι τα 2 τελευταία χρόνια οι διοικητικές υπηρεσίες εφαρμόζουν πλέον πιο πιστά τους νόμους.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα η αδεια ανατροφης τελειωνει 26/12 η προισταμενη μου, μου ειπε πως θα παω για μια μερα και μετα θα παρω την κανονικη μου αδεια ολη για το ετος 2012.βεβαια εμας η υπηρεσια μεταφερει τις αδειες μεχρι τον μαρτιο του επομενου ετους οποτε υπαρχει περιθωριο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα η αδεια ανατροφης τελειωνει 26/12 η προισταμενη μου, μου ειπε πως θα παω για μια μερα και μετα θα παρω την κανονικη μου αδεια ολη για το ετος 2012.βεβαια εμας η υπηρεσια μεταφερει τις αδειες μεχρι τον μαρτιο του επομενου ετους οποτε υπαρχει περιθωριο!

 

Σύμφωνα όμως με όσα ανέφερα παραπάνω, δηλαδή ότι "η άδεια περιορίζεται σε τόσες ημέρες όσες οι εργάσιμες ημέρες που μεσολαβούν από την επάνοδο του υπαλλήλου μέχρι τη 31η Δεκεμβρίου του έτους αναφοράς", εν δικαιούσαι να πάρεις άδεια μετά την 31η Δεκεμβρίου. Θα πάρεις δηλαδή 6 μέρες, από 26/12 μέχρι και 31/12.

 

Αν δε λείπει όλη τη χρονιά και δεν έχεις προσφέρει εργασία όλη τη χρονιά, δεν δικαιούσαι καθόλου άδεια.

 

Μήοως η προϊσταμένη σου δεν γνωρίζει καλά το ΔΥ κώδικα; Μακάρι να πάρεις όσες μέρες θες, αλλά αν το βρουν τότε και εσύ αλλά και η προϊσταμένη σου θα "τιμωρηθείτε" γιατί άγνοια νόμου δεν δικαιολογείται

Link to comment
Share on other sites

εμενα η αδεια ανατροφης τελειωνει 26/12 η προισταμενη μου, μου ειπε πως θα παω για μια μερα και μετα θα παρω την κανονικη μου αδεια ολη για το ετος 2012.βεβαια εμας η υπηρεσια μεταφερει τις αδειες μεχρι τον μαρτιο του επομενου ετους οποτε υπαρχει περιθωριο!

 

Μήοως η προϊσταμένη σου δεν γνωρίζει καλά το ΔΥ κώδικα; Μακάρι να πάρεις όσες μέρες θες, αλλά αν το βρουν τότε και εσύ αλλά και η προϊσταμένη σου θα "τιμωρηθείτε" γιατί άγνοια νόμου δεν δικαιολογείται

 

Από προσωπική πείρα επιμένω ότι δεν τηρείται ο νόμος κατά γράμμα. Εθιμικά κιόλας, σίγουρα μεταφέρονται οι άδειες μέχρι Μάρτιο.

Και δεν νομίζω ότι μπορεί να έχει κανείς κυρώσεις για τέτοιο θέμα. Εφόσον σου τις δίνει η προισταμένη σου όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική πείρα επιμένω ότι δεν τηρείται ο νόμος κατά γράμμα. Εθιμικά κιόλας, σίγουρα μεταφέρονται οι άδειες μέχρι Μάρτιο.

Και δεν νομίζω ότι μπορεί να έχει κανείς κυρώσεις για τέτοιο θέμα. Εφόσον σου τις δίνει η προισταμένη σου όλα καλά.

 

Ο.Κ. Απλά καλό είναι να τα σκεφτόμαστε όλα αυτά όταν αντιδρούμε που μας βρίζουν τους δημόσιους υπαλλήλους.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ. Απλά καλό είναι να τα σκεφτόμαστε όλα αυτά όταν αντιδρούμε που μας βρίζουν τους δημόσιους υπαλλήλους.

 

 

Σε κάποιες φάσεις αισθάνομαι ότι βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας....

 

Δεν καταλαβαίνω τι είναι ο εκάστοτε προϊστάμενος και κρίνει κατά το δοκούν. Οι νόμοι υπάρχουν για να εφαρμόζνται και ισχύουν για όλους.

Το ξαναλέω ότι αν μαθευτεί παραπάνω (που δεν είναι καθόλου δύσκολο να γίνει) κυρώσεις θα έχει και ο υπάλληλος (πιθανή παρακράτηση μισθού ως αχρεωστήτως καταβληθείς, κακή αξιολόγηση όταν γίνει) και φυσικά και η προϊσταμένη. Κλείνοντας τονίζω, άγνοια νόμου δεν δικαιολογείται

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ. Απλά καλό είναι να τα σκεφτόμαστε όλα αυτά όταν αντιδρούμε που μας βρίζουν τους δημόσιους υπαλλήλους.

 

Δεν διαφωνώ. Αλλά επειδή ακριβώς επικρατεί μπάχαλο, το αν θα μεταφερθούν οι μέρες της κοπέλας στον Μάρτιο ή θα τις πάρει τον Δεκέμβριο είναι το τελευταίο που με απασχολεί ειλικρινά.

Πιο πάνω είπώθηκε ότι θα "χάσει" τις μέρες. Τι πάει να πει τις χάνει; Αν δεν μεταφερθούν, θα πρέπει να τις πληρωθεί. Αυτό έχετε δει να γίνεται πουθενά στο δημόσιο;

 

Σε κάποιες φάσεις αισθάνομαι ότι βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας....

 

Δεν καταλαβαίνω τι είναι ο εκάστοτε προϊστάμενος και κρίνει κατά το δοκούν. Οι νόμοι υπάρχουν για να εφαρμόζνται και ισχύουν για όλους.

Το ξαναλέω ότι αν μαθευτεί παραπάνω (που δεν είναι καθόλου δύσκολο να γίνει) κυρώσεις θα έχει και ο υπάλληλος (πιθανή παρακράτηση μισθού ως αχρεωστήτως καταβληθείς, κακή αξιολόγηση όταν γίνει) και φυσικά και η προϊσταμένη. Κλείνοντας τονίζω, άγνοια νόμου δεν δικαιολογείται

 

Τι κινδυνολογία είναι αυτή;

 

Που παραπάνω να μαθευτεί και ποιο ακριβώς είναι το παράπτωμα; Ότι θα μεταφέρει τις ημέρες; ότι θα πάρει παραπάνω από όσες δικαιούται; (πράγμα τελείως σχετικό, πίστεψέ με. Η νομοθεσία είναι δαιδαλώδης και δεν είναι μόνο ο δημοσιουπαλληλικός κώδικας από μόνος του που εφαρμόζεται).

 

Δεν υπάρχει καμία μα καμία περίπτωση να υπάρξει παρακράτηση μισθού για τέτοιο θέμα.. ή κακή αξιολόγηση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι κινδυνολογία είναι αυτή;

 

Που παραπάνω να μαθευτεί και ποιο ακριβώς είναι το παράπτωμα; Ότι θα μεταφέρει τις ημέρες; ότι θα πάρει παραπάνω από όσες δικαιούται;

 

 

 

Αν πάει να δουλέψει μόνο για μια μέρα, προφανώς αυτό δεν είναι "εύλογο χρονικό διάστημα" όπως προβλέπει ο κώδικας. Το ποιο ακριβώς είναι αυτό το διάστημα, πράγματι είναι στη διάθεση της εκάστωτε διοικητικής υπηρεσίας, αλλά σίγουρα μία μέρα δεν είναι "εύλογη".

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν πάει να δουλέψει μόνο για μια μέρα, προφανώς αυτό δεν είναι "εύλογο χρονικό διάστημα" όπως προβλέπει ο κώδικας. Το ποιο ακριβώς είναι αυτό το διάστημα, πράγματι είναι στη διάθεση της εκάστωτε διοικητικής υπηρεσίας, αλλά σίγουρα μία μέρα δεν είναι "εύλογη".

 

H μία μέρα είναι για να πιστοποιηθεί ότι επέστρεψε στην υπηρεσία. Μπορεί να ζητήσει την όποια άδεια δικαιούται για όλο το έτος, από την αμέσως επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

H μία μέρα είναι για να πιστοποιηθεί ότι επέστρεψε στην υπηρεσία. Μπορεί να ζητήσει την όποια άδεια δικαιούται για όλο το έτος, από την αμέσως επόμενη.

 

Ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας προβλέπει ότι για να πάρει ένας υπάλληλος την άδεια ενός έτους, πρέπει να έχει εργαστεί μέσα σε αυτό το έτος ένα "εύλογο χρονικό διάστημα". Τι σημασία έχει το ότι επέστρεψε για μια μέρα; Μου φαίνεται πως όλα τα "μεταφράζουμε" όπως μας βολεύει και καλά κάνουν και μας βρίζουν σε κάποιες περιπτώσεις (όπως αυτή).

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με βάλατε να διαβάζω τον δημοσιουπαλληλικό κώδικα.

 

Καταρχήν βλέπω συνέχεια ότι η ρύθμιση επιμέρους θεμάτων γίνεται με υπουργικές αποφάσεις, προεδρικά διατάγματα κτλ. Δεν ξέρουμε σε ποια υπηρεσία υπηρετεί ακριβώς η κοπέλα, ούτε τι επιμέρους υπουργικές αποφάσεις υπάρχουν για την περίπτωσή της. Αρμόδια να της απαντήσει είναι η υπηρεσία της και μόνο. Κάποια γενικά πράγματα μπορούν να φανούν στον κώδικα.

Δεν έχει νόημα να προσπαθούμε να απαντήσουμε τι δικαιούται και πως ακριβώς το δικαιούται, ούτε να τη φοβίζουμε ότι θα έχει κυρώσεις αν της δώσουν κάποια άδεια και εκείνη την δεχτεί... Σιγά μην την φυλακίσουν κιόλας.Προφανώς για να της δίνουν κάποια συγκεκριμένη άδεια, κάπου βασίζονται και δεν το κάνουν επειδή την συμπάθησαν τον Απρίλιο που την είδαν.

 

Επίσης δεν γνωρίζουμε αν είναι υπάλληλος του στενού δημόσιου τομέα ή κάποιου ΝΠΔΔ ή οτιδήποτε. Αμέσως όμως βγάλατε πόρισμα ότι η προισταμένη της δεν εφαρμόζει το νόμο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με βάλατε να διαβάζω τον δημοσιουπαλληλικό κώδικα.

 

Καταρχήν βλέπω συνέχεια ότι η ρύθμιση επιμέρους θεμάτων γίνεται με υπουργικές αποφάσεις, προεδρικά διατάγματα κτλ. Δεν ξέρουμε σε ποια υπηρεσία υπηρετεί ακριβώς η κοπέλα, ούτε τι επιμέρους υπουργικές αποφάσεις υπάρχουν για την περίπτωσή της. Αρμόδια να της απαντήσει είναι η υπηρεσία της και μόνο. Κάποια γενικά πράγματα μπορούν να φανούν στον κώδικα.

Δεν έχει νόημα να προσπαθούμε να απαντήσουμε τι δικαιούται και πως ακριβώς το δικαιούται, ούτε να τη φοβίζουμε ότι θα έχει κυρώσεις αν της δώσουν κάποια άδεια και εκείνη την δεχτεί... Σιγά μην την φυλακίσουν κιόλας.Προφανώς για να της δίνουν κάποια συγκεκριμένη άδεια, κάπου βασίζονται και δεν το κάνουν επειδή την συμπάθησαν τον Απρίλιο που την είδαν.

 

Πολλές φορές οι προϊστάμενοι κρίνουν κατά το δοκούν, είτε γιατί πράγματι δεν γνωρίζουν είτε γιατί νομίζουν ότι γνωρίζουν. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

 

Ο ΔΥ κώδικας θέτει τα βασικά και μετά τα επιμέρους ρυθμίζονται με εγκυκλίους. Το βασικό, λοιπόν, είναι ότι με την επιστροφή στην υπηρεσία μπορείς να πάρεις όσες μέρες άδεια δικαιούσαι με την προϋπόθεση ότι δεν τελειώνει το ημερολογικαό έτος. Αλλιώς οι μέρες χάνονται και δεν μεταφέρονται στην επόμενη χρονιά (γι' αυτή την περίπτωση αδειών) και είναι ξεκάθαρος σε αυτό το σημείο. Οι εγκύκλιοι έρχονται να ερμηνέυσουν σημεία τα οποία δεν είναι ξεκάθαρα.

 

Σκοπός μου δεν είναι να εκφοβίσω κανέναν, αλλά να εφιστήσω την προσοχή. Ο υπάλληλος, ναι μεν παίρνει την άδεια που του δίνουν, αλλά από τη στιγμ΄'η που εργάζεται σε μια υπηρεσία, για την ίδια την υπηρεσία οφείλει να γνωρίζει τους νόμους. Αν θεωρεί ότι κάτι κάπως δεν του κάθεται, ρωτάει διευκρινιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας. Εργάζομαι σε φορέα του υπουργείου οικονομικών και άρα στο στενό δημόσιο. Κι εγώ διαβάζοντας το ΔΥ κώδικα κατέληξα σ'αυτά που λέει η emmaki. Βέβαια θα ρωτήσω και στο τμήμα προσωπικού της υπηρεσίας τι εφαρμόζεται, γιατί προφανώς δε θα ήθελα να χάσω τις 4 μέρες που νομίζω οτι δικαιούμαι.

 

Έχοντας επιστρέψει στη δουλειά 40 μέρες μετά τη γέννηση του γιου μου (όταν ήταν 1 χρόνων μου ήρθε ο διορισμός) το εξάμηνο της άδειας ανατροφής ήταν ανέλπιστο δώρο για μένα. Αν δεν είχαν προκύψει σοβαρά θέματα υγείας με τον πατέρα μου που απαιτούν τη διαρκή παρουσία μου, δε θα ήθελα να "προκαλέσω" ζητώντας έξτρα άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας. Εργάζομαι σε φορέα του υπουργείου οικονομικών και άρα στο στενό δημόσιο. Κι εγώ διαβάζοντας το ΔΥ κώδικα κατέληξα σ'αυτά που λέει η emmaki. Βέβαια θα ρωτήσω και στο τμήμα προσωπικού της υπηρεσίας τι εφαρμόζεται, γιατί προφανώς δε θα ήθελα να χάσω τις 4 μέρες που νομίζω οτι δικαιούμαι.

 

Έχοντας επιστρέψει στη δουλειά 40 μέρες μετά τη γέννηση του γιου μου (όταν ήταν 1 χρόνων μου ήρθε ο διορισμός) το εξάμηνο της άδειας ανατροφής ήταν ανέλπιστο δώρο για μένα. Αν δεν είχαν προκύψει σοβαρά θέματα υγείας με τον πατέρα μου που απαιτούν τη διαρκή παρουσία μου, δε θα ήθελα να "προκαλέσω" ζητώντας έξτρα άδεια.

 

 

Εσύ απλώς ρώτησε την υπηρεσία σου τι ακριβώς δικαιούσαι. Από εκεί και πέρα η όποια άδεια δίνεται επισήμως. Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...