Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Aπο μητρικο σε ξενο γαλα


Recommended Posts

Κοριτσια, κοντευει να χρονισει η κορη μου και θελω να σταματησω τον θηλασμο. Δεν ξερω ομως αν θα το θελει το ξενο γαλα.. Μια φορα που ελειπα 2 μερες της ειχα παρει το Noulac κ το Advance, κανενα δεν ηθελε.

Ο παιδιατρος μου προτεινε το Frezylac 3 ή το Nativa 3

Εσεις τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλό κουράγιο με τον αποθηλασμό (γιατί μάλλον θα σου χρειαστεί! ;) ).

Εμείς δώσαμε το Almiron Growing up της Nutricia. Το προτίμησα επειδή ήταν σε υγρή μορφή (δεν ήθελα να δώσω σκόνη).

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

μεγαλο θεμα ανοιγεις.και μενα σε λιγο χρονιζει και θελω σιγα σιγα να σταματησουμε το θηλασμο αλλα δεν το βλεπω:D.εχουμε δοκιμασει σχεδον τα παντα αλλα δεν...:-(τωρα τελευταια πηραμε το νουλακ και δεν το φτυνει(καλο σημαδι αν σκεφτεις οτι τα αλλα μολις τα βαζαμε στο στομα της μας τα εδινε πισω...:rolleyes:)πινει λιγο αλλες φορες 20μλ αλλες 40μλ, παραπανω δεν εχει πιει,θελω να πιστευω οτι σιγα σιγα θα συνηθισει.

το καθε μωρο εχει τα δικα του γουστα οποτε μαλλον υπομονη θελει.ξερω μωρα που ηπιαν απευθειας ξενο γαλα χωρις προβλημα και αλλα που δεν ξαναηπιαν ποτε γαλα.

εμενα το θεμα μου ειναι και τη νυχτα που ακομα θηλαζει πως θα το συνηθισει το ξενο και δεν θα μου κλαιει.εσενα θηλαζει τη νυχτα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις να ανακατέψεις αντλημένο γάλα με το ξένο σε μικρή ποσότητα, ώστε να συνηθίσει τη γεύση. Σιγά -σιγά αυξάνεις το ξένο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να δοκιμάσεις να ανακατέψεις αντλημένο γάλα με το ξένο σε μικρή ποσότητα, ώστε να συνηθίσει τη γεύση. Σιγά -σιγά αυξάνεις το ξένο.

αυτό ακριβώς!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

αχταρμας μιλαμε..πωπω τι κανουμε γιανα πιουν...χαχα!!!!

εγω κοριτσια θηλασα 6,5 μηνες και αποθηλασα σιγα σιγα...εγω ειχα προβλημα με το μπιμπερο...δεν ηθελε με τιποτα την θυλη....γινοταν μαχη!!!φαντασου το νερο του.του το δινω με κουταλι γουλια γουλια γιατι δεν θελει την θυλη ακομα 100%,,...τα εκοβα ΄λιγα λιγα τα γευματα....οπου μου εμεινε το πρωινο γευμα τελευταιο...εγω με το ΓΚΙΓΚΟΖ ξεκινησα αλλα τωρα πινουμε το nutriben ae λογο δυσκοιλιοτητας....

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια εβαλα και δικο μου κ ξενο στο μπιμπερο και λυπαμαι που πηγε χαμενο το γαλατακι μου.ηπιε μια γουλια και μετα ουτε που το συζητουσε να πιει κι αλλο.στομα ερμητικα κλειστο.το μπιμπερο εκανε να το πιασει 3 μηνες,αγανακτησα.μολις το εμαθε τελειωνε το γαλα μου σε 2 λεπτα.και νερο μια χαρα πινει απο το μπιμπερο κ τωρα απο το ποτηρακι.και με καλαμακι πινει μια χαρα,αλλα οχι ξενο γαλα.βρε κοριτσια πως τα καταφερνετε κ δεν ξυπνουν το βραδυ???

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!

θα ηθελα να ρωτησω κατι με την σειρα μου

ο μπεμπης μου ειναι 7.5 μηνων και προσπαθω να του φτιαξω λιγο το προγραμμα μας μιας κ κοψαμε το θηλασμο και του δινω ξενο....

εχουμε σταθεροποιησει λιγο το τελευταιο γευμα απο της 24.00 στης 22.30

μου ξυπναει το βραδυ αλλες 5-αλλες 6 αλλεσ 7 ...το νωριτερο που του δινω γαλα ειναι 7 ωρο...ε μερες τωρα ξυπνα 4 ...του δινω νερο γιανα δω αν διψαει η' πειναει....

ηπιε νερακι (4 κουταλιες-δινω με κουταλι)και ξανα κοιμηθηκε ως της 10 την ωρα που τρωμε φρουτοκρεμα...του εδψσα φρουτοκρεμα γιανα μην χασω το υπολοιπο προγραμμα

εκανα χαζομαρα που του εδωσα φρουτοκρεμα????μηπως επρεπε να τον ξυπνησω????

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια εβαλα και δικο μου κ ξενο στο μπιμπερο και λυπαμαι που πηγε χαμενο το γαλατακι μου.ηπιε μια γουλια και μετα ουτε που το συζητουσε να πιει κι αλλο.στομα ερμητικα κλειστο.το μπιμπερο εκανε να το πιασει 3 μηνες,αγανακτησα.μολις το εμαθε τελειωνε το γαλα μου σε 2 λεπτα.και νερο μια χαρα πινει απο το μπιμπερο κ τωρα απο το ποτηρακι.και με καλαμακι πινει μια χαρα,αλλα οχι ξενο γαλα.βρε κοριτσια πως τα καταφερνετε κ δεν ξυπνουν το βραδυ???

αυτο πολυ θα ηθελα να το μαθω κ εγω!!1 πριν 2 μηνες κοιμοταν σερι περιπου 8 ωρες(πινει ξενο πλεον!) κ ξαφνικα εβγαλε 2 δοντια κ ηρθε το χαος...ξυπναει ανα 2ωρο κ ζηταει γαλα..μα εχουμε πιει ολο το εργοστασιο της hipp πια..θελω να κοιμηθωωωωωω:cool:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πω πω τι τραβαμε βρε κοριτσια, θα μας τρελανουν αυτα τα ζουζουνια. Θα δοκιμασω να βαλω δικο μου κ ξενο μπας κ το πιει.. Τελικα πηρα το Nativa γιατι το Frezylac εχει ελειψη, κ δεν το ηθελε με τιποτα. Ελπιζω το κολπο που μου ειπατε να πιασει ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

αχ βρε κοριτσια αυτα τα μωρακια.

η δικια μου ειναι 6.5 μηνων κ τη θηλαζα αποκλειστικα.τωρα τελευταια ξεκινησαμε το ξενο γαλα αλλα τιποτα.κλαμα σπαρακτικο.

εχω αναμιξει δικο μου και ξενο.τιποτα

της εχω βαλει λιγο στην κρεμα.τιποτα

της προσθεσα ρυζαλευρο στο γαλα.τιποτα

βαλαμε τον μπαμπα μας να χορεψει τσιφτετελι.πεθαναμε στα γελια αλλα γαλατακι τιποτα.

εχουμε αλλαξει 3 γαλατα μεχρι στιγμης κ κανενα δεν της αρεσει.μου προτειναν το humana κ το almiron αν θυμαμαι δευτερης βρεφικης.ειχε καποια κοπελα κανενα αποτελεσμα ή τζαμπα τα αλλαζω?

απο το στηθος εχει αρχισει να μειωνεται το γαλα αλλα να σας πω και την αληθεια καπου κουραστηκα με το θηλασμο.σε αλλες κοπελες που μιλησα με αποκαλεσαν εγωιστρια που κουραστηκα :-(:-(:-(:-(

καθε προταση δεκτη

GLAEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η γιατρός της της έδωσε το Frezylac Pro-Digest που είναι πιο εύπεπτο και πιο κοντά στο μητρικό όπως μας είπε. Το έπινε ευχάριστα. Βέβαια η μικρή μου σταμάτησε να θηλάζει 4 μηνών οπότε έπρεπε να πιει γάλα 1ης βρεφικής ηλικίας. Δεν ξέρω αν αυτό κάνει για μωράκι 6.5 μηνών. Ρώτα τον γιατρό και ζήτα και κανένα δείγμα για να το δοκιμάσεις (κάνει 20 Ευρώ δεν είναι να το παίρνεις και να το πετάς μετά).

 

Όσο για το αν είσαι εγωίστρια που θέλεις να σταματήσεις τον θηλασμό επειδή κουράστηκες το αφήνω ασχολίαστο...Εγώ που κουράστηκα στους 3.5 μήνες και παίξανε τα νεύρα μου τι είμαι;;

Link to comment
Share on other sites

Fortiki το γαλά το δίνεις εσύ ή καποιος άλλος; Και εμενα ο δικός μου τα ίδια έκανε οταν του το έδινα εγώ. Βλεπεις μύριζε το δικό μου γαλα και εγώ προσπαθούσα να του δώσω ξενο με το μπιμπερό. Οταν του το εδινε η μαμα μου ή ο άντρας μου και εγώ δεν ήμουν καν στο δωμάτιο, τα πράγματα ήταν καπως καλύτερα. Δεν το συνήθισε έυκολα. Ειχαμε δράματα. Φυσικά είχαμε αλλαξει 2-3 γαλατα και αναμείγνυα ξενο με το δικό μου. θελει υπομονή. Εγω τελικά του είχα δώσει το aptamil της milupa. μονο αυτό του αρεσε.

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια αυτα τα μωρακια.

η δικια μου ειναι 6.5 μηνων κ τη θηλαζα αποκλειστικα.τωρα τελευταια ξεκινησαμε το ξενο γαλα αλλα τιποτα.κλαμα σπαρακτικο.

εχω αναμιξει δικο μου και ξενο.τιποτα

της εχω βαλει λιγο στην κρεμα.τιποτα

της προσθεσα ρυζαλευρο στο γαλα.τιποτα

βαλαμε τον μπαμπα μας να χορεψει τσιφτετελι.πεθαναμε στα γελια αλλα γαλατακι τιποτα.

εχουμε αλλαξει 3 γαλατα μεχρι στιγμης κ κανενα δεν της αρεσει.μου προτειναν το humana κ το almiron αν θυμαμαι δευτερης βρεφικης.ειχε καποια κοπελα κανενα αποτελεσμα ή τζαμπα τα αλλαζω?

απο το στηθος εχει αρχισει να μειωνεται το γαλα αλλα να σας πω και την αληθεια καπου κουραστηκα με το θηλασμο.σε αλλες κοπελες που μιλησα με αποκαλεσαν εγωιστρια που κουραστηκα :-(:-(:-(:-(

καθε προταση δεκτη

κοπέλα μου αφού κουράστηκες να σταματήσεις, ο θηλασμός είναι ευχαρίστηση όχι καταναγκαστικά έργα.τώρα σαφώς δεν είμαι η κατάλληλη να σου δώσω λύσεις γιατί ακόμα δεν τα έχουμε καταφέρει πλήρως.μετά από όλες τις σκόνες που δοκίμασε και δυστυχώς πετάχτηκαν ή ευτυχώς δόθηκαν αλλού δοκιμάσαμε το νουλάκ και είναι το μόνο που δέχεται και πλέον πίνει γύρω στα 100 μλ.τι να τα κάνουμε σιγά σιγά θα συνηθίσουν.

εμένα πάντως όποιος κ να της το έδινε αν δεν το ήθελε δεν το έπινε.ελπίζω να βρεις μια λύση...;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

εγω κ ο αντρας μου ασχολουμαστε με την μικρη.αλλα κ εκεινος να της δωσει δεν το θελει με τιποτα.μου συνεστησε ενα ο γιατρος αλλα ουτε να το φτυσει.

δεν πειραζει καποιο θα της αρεσει δεν μπορει.θα τα δοκιμασουμε ολα και οποιο της κατσει.

οσο για την κουραση.επειδη δουλευω ελευθερο επαγγελμα την εχω μαζι μου συνεχεια και στο γραφειο.μανες πεθερες δουλευουν.μου ειναι αδυνατον να τα συνδυασω και τα 2 και οσο μεγαλωνει τοσο μεγαλυτερη αναγκη για φαγητακι εχει.τα απογευματα το εχω κλειστο αν δουν οι πελατες οτι και το πρωι δεν ανταποκρινομαι θα φυγουν και αυτες τις μερες δεν συμφερει να μην εχεις δουλεια.

συγνωμη για το μεγαλο post.

GLAEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λενε ότι το κατσικίσιο ειναι πιο κοντα στο μητρικό σε σχέση με το αγελαδινό. Εχει η HOLLE βιολογικό κατσικίσιο σε σκόνη, δεν το εχω δοκιμασει αλλά γενικά ειναι καλη εταιρία. Παρε το οκ και από τον παιδίατρο φυσικά. Επισης φρεσκο κατσικίσιο ΟΛΥΜΠΟΣ. Η κουμπαρα μου το δινει στην κορη της απο 10 μηνών και ο παιδίατρός της το συστήνει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

το μωράκι μου (7μηνών) έχει μεγάλη δυσκολία στο να συνηθίσει το ξένο γάλα. Έχω δοκιμάσει κάποια αλλά μου είπαν πως το omneo (της Almiron) είναι πολύ καλό, εύπεπτο, κοντά στο μητρικό κλπ και θα ήθελα να το δοκιμάσω.Το πρόβλημα είναι ότι έχει αλλάξει όνομα.... Μήπως κάποια γνωρίζει πώς ονομάζεται σήμερα;

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...