Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετα την εμβρυομεταφορα


Recommended Posts

ΕΥΗ! - Γεια σου! σε θυμάμαι από τον Μάη που είχα κάνει την 1η προσπάθεια. Ουαο χάρηκα πάρα πολύ έμεινες έγκυος φυσιολογικά! Τί θαύμα! :-D Και γω είμαι έγκυος μετά από εμβρυομεταφορά των 2 κρυοσυντηρημένων μου εμβρύων που είχα από το Μάη, σήμερα είμαι 8 βδομάδων!!!!! Χθες τα είδαμε ξανά δυνατές καρδούλες και νομίζω για πρώτη φορά χαλάρωσα λιγάκι, διότι επιτέλους ο σάκος φάνηκε φυσιολογικός και η πιθανότητα για εξωμήτριο είναι πολύ απομακρυσμένη!Μακάρι να πάνε όλα καλά!

 

ΛΙΝ- Σταμάτα να κάνεις χοριακές! Από ένα σημείο και μετά δεν διπλασιάζονται. Πρέπει να κάνουμε υπομονή κοριτσάκι... ΠΡΕΠΕΙ!

 

ΑΝΙΤΑΚΙ - Το τικερακι είναι αυτό που φαίνεται κάτω από το μήνυμα και γράφει κάποια λόγια και πόσων εβδομάδων είναι κτλ

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ!!!!!!!

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕΣ ΤΟ ΤΙΚΕΡΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΤΡΕΛΑΘΕΙ!!!!!

ΣΥΓΝΩΜΗ, ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ 2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ?

1) ΠΩΣ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΤΙΚΕΡΑΚΙ?

2) ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ?

an1cHhX0g410010Njc2NDcyczR8MTAwMDk5OHNhfHdlIGhhdmUgYmVlbiBtYXJyaWVkIGZvcg.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ!!!!!!!

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕΣ ΤΟ ΤΙΚΕΡΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΤΡΕΛΑΘΕΙ!!!!!

ΣΥΓΝΩΜΗ, ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ 2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ?

1) ΠΩΣ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΤΙΚΕΡΑΚΙ?

2) ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ?

Κοριτσάρες μου σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας!

Μακάρι και για όλες τις υπόλοιπες να είναι η τελευταία προσπάθεια και το 2013 να γίνουμε μανούλες!:D:D:D:D:D

Να ξέρετε ότι είστε η πιο όμορφη παρέα, τόσο πολύ συμπαράσταση ούτε η κολλήτή μου.Τελικά μόνο όποιος περνάει τα ίδια μπορεί να σε καταλάβει, κανένας άλλος....Σας φιλώ και σας δίνω από μια τεράστια αγκαλιά.

a%3Ea%3E
Link to comment
Share on other sites

Που είστε κορίτσια?Πως είστε σήμερα?Τίτι που χάθηκες?Ελπίζω όλα να είναι καλά.Λινάκι δεν ρωτάω για σένα...διάβασα ότι έκανες και άλλη χοριακή σήμερα.Θα σε μαλώσω...γιατί βρε κούκλα μου πετάς τα λεφτά σου??????ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!Θα σου το γράφω κάθε μέρα από σήμερα για να το πιστέψεις.Θα γεννηθεί το παιδί σου και θα σου κάνει παράπονα ότι του ήπιες το αίμα!!!!!Χι, χι, χι

a%3Ea%3E
Link to comment
Share on other sites

Geia sas kopeles,

 

ti mou kanete?

anastasia mou ola kala? ego simera ekana tis protes mou analysis. tetarti klassika tha ksanapao sto giatro! :D anipomono na do ta didimakia mou!

 

Anitaki na pas pano deksia ekei pou leei voithimata kai tha ta vreis. mporeis na valeis kai ticker kai ipografi!

 

xxxx

TFPMp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΗ! - Γεια σου! σε θυμάμαι από τον Μάη που είχα κάνει την 1η προσπάθεια. Ουαο χάρηκα πάρα πολύ έμεινες έγκυος φυσιολογικά! Τί θαύμα! :-D Και γω είμαι έγκυος μετά από εμβρυομεταφορά των 2 κρυοσυντηρημένων μου εμβρύων που είχα από το Μάη, σήμερα είμαι 8 βδομάδων!!!!! Χθες τα είδαμε ξανά δυνατές καρδούλες και νομίζω για πρώτη φορά χαλάρωσα λιγάκι, διότι επιτέλους ο σάκος φάνηκε φυσιολογικός και η πιθανότητα για εξωμήτριο είναι πολύ απομακρυσμένη!Μακάρι να πάνε όλα καλά!

 

ΛΙΝ- Σταμάτα να κάνεις χοριακές! Από ένα σημείο και μετά δεν διπλασιάζονται. Πρέπει να κάνουμε υπομονή κοριτσάκι... ΠΡΕΠΕΙ!

 

ΑΝΙΤΑΚΙ - Το τικερακι είναι αυτό που φαίνεται κάτω από το μήνυμα και γράφει κάποια λόγια και πόσων εβδομάδων είναι κτλ

Γεια σου Christine!!!τι κανεις?χαρικα πολυ που μαθαινω τοσο ευχαριστα νεα!!διδυμακια περιμενεις??ειμαστε παρα πολυ κοντα!εγω κλεινω την 8η την Δευτερα.σου ευχομαι μια καλη και τελειομηνη εγκυμωσυνη με 2 υγιεστατα μωρακια!!!

 

Λινακι ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου!κι εσενα σου ευχομαι ολα να πανε υπεροχα αυτη την φορα και σε 8 μηνες να εχεις ενα υγιεστατο μωρακι στην αγκαλιτσα σου!!μην το κανεις ομως αυτο με τις χοριακες!!ειναι πολυ ψυχοφθορο..πρεπει να εισαι ηρεμη και ολα θα πανε καλα!!!

 

Ανιτακι χαιρομαι που βρικες το τικερακι της Λιν!!!σε ευχαριστω κι εσενα για τις ευχες σου!!σου ευχομαι συντομα να ανακοινωσεις τα ευχαριστα!!

1η IVF Φεβρουαριος 2012 αρνητικη

2η IVFΜαιος 2012 βιοχημικη κυηση

Νοεμβριος 2012 Φυσιολογικη συλληψη!!

 

G2GGp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Που είστε κορίτσια?Πως είστε σήμερα?Τίτι που χάθηκες?Ελπίζω όλα να είναι καλά.Λινάκι δεν ρωτάω για σένα...διάβασα ότι έκανες και άλλη χοριακή σήμερα.Θα σε μαλώσω...γιατί βρε κούκλα μου πετάς τα λεφτά σου??????ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!Θα σου το γράφω κάθε μέρα από σήμερα για να το πιστέψεις.Θα γεννηθεί το παιδί σου και θα σου κάνει παράπονα ότι του ήπιες το αίμα!!!!!Χι, χι, χι

 

Αναστασια μου γλυκια μου οντος χαθηκα. Πολλες δουλειες υποχρεωσεις αργω πολυ να ερθω σπιτι και δεν βρισκω χρονο. Σας σκεφτομαι αλλα εκει που λεω να μπω εστω λιγο, κλεινουν τα ματια μου. Ειμαι καλα Αναστασια μου. Σημερα κατα παραξενο λογο ειχα πανω στην καθημερινη σερβιετουλα καφε. Οχι παρα πολλα αλλα παραξενευτηκα. Ειχες κατι παρομοιο εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Αναστασια μου γλυκια μου οντος χαθηκα. Πολλες δουλειες υποχρεωσεις αργω πολυ να ερθω σπιτι και δεν βρισκω χρονο. Σας σκεφτομαι αλλα εκει που λεω να μπω εστω λιγο, κλεινουν τα ματια μου. Ειμαι καλα Αναστασια μου. Σημερα κατα παραξενο λογο ειχα πανω στην καθημερινη σερβιετουλα καφε. Οχι παρα πολλα αλλα παραξενευτηκα. Ειχες κατι παρομοιο εσυ?

Πάνω που είχα αρχισει να ανυσηχώ ότι χαθήκατε όλες!Εγώ μόλις επέστρεψα στο σπίτι από τη συγκομιδή της ελιάς...Πολύ κούραση λέμε!

Christine μου είμαι μια χαρά και πάρα πολύ αισιόδοξη ότι θα τα καταφέρω και εγώ και σύντομα θα είμαι εγκυούλα όπως εσύ, το Λινάκι και η Ευη.

Τιτάκι που είσαι τόσο καιρό κοριτσάκι μου?Θέλω να ακούω νέα σου γιατί είσαι συνέχεια στο μυαλό μου.Δεν είχα κάτι παρόμοιο σαν αυτό που ανέφερες.

Ανιτάκι τι νέα κουκλίτσα?Πότε πας για 2η προσπάθεια?Σε αγχώσαν οι άλλες με τα τικεράκια τους:-):-):-):-)

a%3Ea%3E
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια...έχω περάσει από την φάση αυτή και στα πολυ παλιά ποστ της ενότητας θα βρείτε και δικά μου μηνύματα. Γραφω κυρίως για να ευχηθώ σε όλες μα όλες σας να πάνε όλα καλά και να κρατήσετε τα μωράκια σας σύντομα αγκαλιά. Αλλά και για να πω στην ΛΙΝ που κάπου παλιότερα την είχα συναντήσει νομίζω στις σπερματεγχύσεις να ηρεμήσει. Ξέρω οτι ειναι πολύ δύσκολο. Ξέρω οτι έχεις περάσει πολλά. Να σκέφτεσαι όμως θετικά, αισιόδοξα και να είσαι ήρεμη να χαρείς αυτό που σου συμβαίνει. Η Οσία Ειρήνη η Χρυσοβαλάντου με βοήθησε και εμένα, ειμαι πεπεισμένη οτι σε βοηθά και εσένα. Απο εδώ και στο εξής κάθε νέα εξέταση που θα κάνεις θα ειναι ένα βήμα πιο κοντά στο ποθητό αποτέλεσμα...και κάθε νέα εξέταση θα έχει και μια δόση άγχους...να δεις οτι όλα πάνε καλά. Αλλά πρέπει, οφείλεις στον εαυτο σου και το μωράκι σου, να εισαι ήρεμη και χαρούμενη...για να το νιώθει και αυτό. Μέσα απο την καρδιά μου τις καλύτερες ευχές μου. Θα σας διαβάζω και αν μπορώ να βοηθήσω κάποια μακάρι.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια...έχω περάσει από την φάση αυτή και στα πολυ παλιά ποστ της ενότητας θα βρείτε και δικά μου μηνύματα. Γραφω κυρίως για να ευχηθώ σε όλες μα όλες σας να πάνε όλα καλά και να κρατήσετε τα μωράκια σας σύντομα αγκαλιά. Αλλά και για να πω στην ΛΙΝ που κάπου παλιότερα την είχα συναντήσει νομίζω στις σπερματεγχύσεις να ηρεμήσει. Ξέρω οτι ειναι πολύ δύσκολο. Ξέρω οτι έχεις περάσει πολλά. Να σκέφτεσαι όμως θετικά, αισιόδοξα και να είσαι ήρεμη να χαρείς αυτό που σου συμβαίνει. Η Οσία Ειρήνη η Χρυσοβαλάντου με βοήθησε και εμένα, ειμαι πεπεισμένη οτι σε βοηθά και εσένα. Απο εδώ και στο εξής κάθε νέα εξέταση που θα κάνεις θα ειναι ένα βήμα πιο κοντά στο ποθητό αποτέλεσμα...και κάθε νέα εξέταση θα έχει και μια δόση άγχους...να δεις οτι όλα πάνε καλά. Αλλά πρέπει, οφείλεις στον εαυτο σου και το μωράκι σου, να εισαι ήρεμη και χαρούμενη...για να το νιώθει και αυτό. Μέσα απο την καρδιά μου τις καλύτερες ευχές μου. Θα σας διαβάζω και αν μπορώ να βοηθήσω κάποια μακάρι.

 

palmoma μου οντως ειχαμε μιληση παλιοτερα, σε ευχαριστω παρα πολυ! εχω της ελπιδες μου στην ΑΓΙΑ ΕΙΡΗΝΗ ΤΗ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟ.

 

Τι κανει το μωρακι σου? ποσο ειναι? σου ευχομαι τα καλυτερα για το παιδακι σου!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια μου γλυκα, πως ειστε ολες; Σας σκεφτομαι ολες πραγματικα. Βρε κοριτσια να σας ρωτησω μηπως σας ετυχε και εσας. Μετα την αποτυχημενη εξωσωματικη που ειχα, μου ειχε ερθει η περιοδος στις 4-12-12 και διηρκησε 9 μερες για να καθαρισω εντελως αλλα το αιμα που ειχα δεν ηταν τοσο πολυ οπως αλλες φορες πριν την εξωσωματικη. Απο χθες που ηταν η 12 μερα του κυκλου ειχα λιγα καφε πανω στην σερβιετουλα. Σημερα η μικρη σερβιετουλα γεμισε με ολομαυρα υγρα-αιμα. Δεν ξερω τι συμβαινει, σημερα φοβηθηκα. Δεν θελω να ενοχλησω Κυριακατικα τον γιατρο μου. Οταν ημουν στο κρεβατι μετα την εμβρυομεταφορα και χτενιζα κυριολεκτικα το διαδυκτιο, καπου πηρε το ματι μου πως οταν βαλεις την ενεση proluton την οποια εβαλα την 8 μερα μετα την εμβρυομεταφορα, διοτι εαν πετυχει η μεταφορα αυτη η ενεση δυναμωνει το ενδομητριο, εαν δεν πετυχει λεει οτι αποβαλετε σιγα σιγα απο τον οργανισμο και ισως αιμμοραγισεις. Δεν ξερω, δεν το βρισκω τωρα αυτο που το ειχα διαβασει. Πειτε μου αν ειχε καμια κατι παρομοιο. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

palmoma μου οντως ειχαμε μιληση παλιοτερα, σε ευχαριστω παρα πολυ! εχω της ελπιδες μου στην ΑΓΙΑ ΕΙΡΗΝΗ ΤΗ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟ.

 

Τι κανει το μωρακι σου? ποσο ειναι? σου ευχομαι τα καλυτερα για το παιδακι σου!

 

To κοριτσάκι μας ειναι 8,5 μηνών. Να προσέχεις, να είσαι αισιόδοξη και όλα θα πάνε καλά.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kopeles mou geia sas,

 

Titi mou Kai go eixa kafe igra meta tin apotiximeni ivf. einai logo ormonon tha perasei, min anisixeis.

 

Xxxx

 

Christine μου, πριν μια βδομαδα τελειωσα απο την περιοδο και τωρα αρχισε κοκκινο αιμα, παλι περιοδος;

Link to comment
Share on other sites

Christine μου, πριν μια βδομαδα τελειωσα απο την περιοδο και τωρα αρχισε κοκκινο αιμα, παλι περιοδος;

 

 

Καλημέρα κοπέλες,

 

Τί μου κάνετε σήμερα?

 

Τιτι μου δεν μου έχει τύχει αυτό πού λες. Καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου. Αν και πιστεύω είναι λόγω των ορμονών. Δεν είναι λίγη η ταλαιπωρία που περνά το σώμα μας με όλη αυτή τη διαδικασία. Είναι λογικό να μπερδευτέι ο κύκλος σου. Τηλεφώνησε στον γιατρό σου και πες μας τι σου είπε.

 

χ

TFPMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

ΛΙΝ, είμαι πρίπου στην ίδια φάση με εσένα.

Την Πέμπτη πήγα για τον πρώτο υπέρηχο και είδαμε σάκο και εμβρυάκι. Και τούτη την Πέμπτη θα ξαναπάω να δούμε παλμό. Κι έχω πολύ αγωνία. Βιάστηκα κι εγώ να βάλω τικεράκι, αλλά....

Ο υπέρηχος με έβγαλε 5 εβδομάδων και 1 ημερών, ενώ με βάση την ημέρας της γονιμοποίησης θεωρώ ότι την Πέμπτη ήμουν 5 εβδομάδων και 4 ημερών. :?

Ο γιατρός βέβαια είπε ότι με βάση τις μέρες μου η εικόνα που έδειχνε ο υπέρηχος είναι αυτή που πρέπει, αλλά αυτή η διαφορά 3 ημερών από αυτά που είχα υπολογίσει με άγχωσε λίγο.

tt11f3bf.aspx

 

jxos0mftlw4.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.

ΛΙΝ, είμαι πρίπου στην ίδια φάση με εσένα.

Την Πέμπτη πήγα για τον πρώτο υπέρηχο και είδαμε σάκο και εμβρυάκι. Και τούτη την Πέμπτη θα ξαναπάω να δούμε παλμό. Κι έχω πολύ αγωνία. Βιάστηκα κι εγώ να βάλω τικεράκι, αλλά....

Ο υπέρηχος με έβγαλε 5 εβδομάδων και 1 ημερών, ενώ με βάση την ημέρας της γονιμοποίησης θεωρώ ότι την Πέμπτη ήμουν 5 εβδομάδων και 4 ημερών. :?

Ο γιατρός βέβαια είπε ότι με βάση τις μέρες μου η εικόνα που έδειχνε ο υπέρηχος είναι αυτή που πρέπει, αλλά αυτή η διαφορά 3 ημερών από αυτά που είχα υπολογίσει με άγχωσε λίγο.

 

Καλημερα Mary μου, απο 17/11 που εγινε η εμβρυομεταφορα ο γιατρος μου ειπαι να μετρησω δυο εβδομαδες πριν, αρα 3/11. οταν πηγα και εγω να κανω τον πρωτο υπερηχο ημουν 5εβδομαδον και 3ημερον, αλλα δεν μπορω να υπολογισω αν οντως συμβαδιζα με τον υπερηχο και εμεις σακο και σπορακι ειδαμε. μας ειπαι ο γιατρος για τη βδομαδα που ημουν ηταν νωρις για καρδουλα, αλλα στον επομενο που θα κανω την τεταρτη ειπαι πρεπει να ακουσουμε οπωσδηποτε και ειμαι πολυ αγχωμενη.

Να σε ρωτησω απο συμπτωμα πως πας??

Μακαρι στο δευτερο υπερηχο να ακουσουμε τους πιο γλυκους χτυπους της καρδουλας τους!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Mary μου, απο 17/11 που εγινε η εμβρυομεταφορα ο γιατρος μου ειπαι να μετρησω δυο εβδομαδες πριν, αρα 3/11. οταν πηγα και εγω να κανω τον πρωτο υπερηχο ημουν 5εβδομαδον και 3ημερον, αλλα δεν μπορω να υπολογισω αν οντως συμβαδιζα με τον υπερηχο και εμεις σακο και σπορακι ειδαμε. μας ειπαι ο γιατρος για τη βδομαδα που ημουν ηταν νωρις για καρδουλα, αλλα στον επομενο που θα κανω την τεταρτη ειπαι πρεπει να ακουσουμε οπωσδηποτε και ειμαι πολυ αγχωμενη.

Να σε ρωτησω απο συμπτωμα πως πας??

Μακαρι στο δευτερο υπερηχο να ακουσουμε τους πιο γλυκους χτυπους της καρδουλας τους!!

 

Α μάλιστα! Πιάνει δηλαδή από την ημέρα της εμβρυομεταφοράς, όχι της γονιμοποίησης! :-) Αν είναι έτσι, ο υπέρηχος με έβγαλε τζαστ!

Σου εύχομαι κορίτσι μου να ακούσεις την καρδούλα του και να το κρατήσεις στην αγκαλιά σου σε λίγους μήνες! Όλα να πάνε κατευχήν!

 

Τα συμπτώματά μου βασικά αλλάζουν ανά τις μέρες.

Αναγούλες και εμετούς δεν έχω ακόμη. Κάποιες ζαλάδες όμως με πιάνουν, αλλά ελαφριές. Κάτι κράμπες με έχουν πιάσει χαμηλά εδώ και 2-3 μέρες και μερικές κομάρες στη μέση αραιά και που. Το στήθος παραμένει πρησμένο, αλλά όχι τόσο όσο τις μέρες των χοριακών.

Για να μην πω για το πρήξιμο στην κοιλιά που δεν λέει να φύγει με τίποτα...:shock:

tt11f3bf.aspx

 

jxos0mftlw4.png

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα! Πιάνει δηλαδή από την ημέρα της εμβρυομεταφοράς, όχι της γονιμοποίησης! :-) Αν είναι έτσι, ο υπέρηχος με έβγαλε τζαστ!

Σου εύχομαι κορίτσι μου να ακούσεις την καρδούλα του και να το κρατήσεις στην αγκαλιά σου σε λίγους μήνες! Όλα να πάνε κατευχήν!

 

Τα συμπτώματά μου βασικά αλλάζουν ανά τις μέρες.

Αναγούλες και εμετούς δεν έχω ακόμη. Κάποιες ζαλάδες όμως με πιάνουν, αλλά ελαφριές. Κάτι κράμπες με έχουν πιάσει χαμηλά εδώ και 2-3 μέρες και μερικές κομάρες στη μέση αραιά και που. Το στήθος παραμένει πρησμένο, αλλά όχι τόσο όσο τις μέρες των χοριακών.

Για να μην πω για το πρήξιμο στην κοιλιά που δεν λέει να φύγει με τίποτα...:shock:

 

Εγω απο συμπτωματα στην αρχη που πηρα την πρωτη θετικη χοριακη τη 10η μερα της εμβρυομεταφορας ειχα εμετους, πονους στην κοιλια κ χαμηλα κατι ενοχλεισης στη μητρα, τωρα το μονο που εχω ειναι πρησμενο στηθος και καπου καπου κατι σαν τσιμπιματακια στην μητρα δεξια ή αριστερα ελπιζω να ειναι καλο και καθολου ορεξη για φαγητο.

 

Ο γιατρος μου ειπαι ο απο την ημερα που εγινε η εμβρυομεταφορα δυο εβδομαδες πριν να μετρησω 3/11 δηλαδη καθε 3 θα αλλαζω μηνα??

 

επισης κοριτσακι μου και εσυ με το καλο να παρεις στην αγκαλια σου το μωρακι σου!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα! Πιάνει δηλαδή από την ημέρα της εμβρυομεταφοράς, όχι της γονιμοποίησης! :-) Αν είναι έτσι, ο υπέρηχος με έβγαλε τζαστ!

Σου εύχομαι κορίτσι μου να ακούσεις την καρδούλα του και να το κρατήσεις στην αγκαλιά σου σε λίγους μήνες! Όλα να πάνε κατευχήν!

 

Τα συμπτώματά μου βασικά αλλάζουν ανά τις μέρες.

Αναγούλες και εμετούς δεν έχω ακόμη. Κάποιες ζαλάδες όμως με πιάνουν, αλλά ελαφριές. Κάτι κράμπες με έχουν πιάσει χαμηλά εδώ και 2-3 μέρες και μερικές κομάρες στη μέση αραιά και που. Το στήθος παραμένει πρησμένο, αλλά όχι τόσο όσο τις μέρες των χοριακών.

Για να μην πω για το πρήξιμο στην κοιλιά που δεν λέει να φύγει με τίποτα...:shock:

 

 

όχι, από την μέρα της γονιμοποίησης πρέπει να υπολογίσεις. Σίγουρα έτσι είναι.

Εμένα το ένα μωράκι δείχνει ακριβώς τις μέρες του από την ημέρα της γονιμοποήσης ενώ το άλλο 2 μέρες πιο μικρό. Δεν ξέρω αν είναι ανησυχιτικό να φαίνεται πιο μικρό. ίσως άμα είναι λίγες μέρες να μην πειράζει. Ο γιατρός πάντως δεν μου είπε τπτ.

 

Πρησμένο στήθος, πρησμένη γενικός (η κοιλιά ήδη μεγάλωσε λίγο), αέρια (sorry) ειδικά ρέψιμο και ναι αναγουλες κάπως, αν δεν φάω ειδικά, αλλά όχι εμετούς.

TFPMp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχω μπερδευτη πια, οταν λετε απο την ημερα της γονιμοποιησης εννοειτε απο την ημερα που γινετε η ωοληψια?? ή λεω χαζομαρες?

 

καλα ο ενας μου ειχε πει απο την τελευταια περιοδο και ο αλλος απο την ημερα της εμβρυομεταφορας

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

όχι, από την μέρα της γονιμοποίησης πρέπει να υπολογίσεις. Σίγουρα έτσι είναι.

Εμένα το ένα μωράκι δείχνει ακριβώς τις μέρες του από την ημέρα της γονιμοποήσης ενώ το άλλο 2 μέρες πιο μικρό. Δεν ξέρω αν είναι ανησυχιτικό να φαίνεται πιο μικρό. ίσως άμα είναι λίγες μέρες να μην πειράζει. Ο γιατρός πάντως δεν μου είπε τπτ.

 

Πρησμένο στήθος, πρησμένη γενικός (η κοιλιά ήδη μεγάλωσε λίγο), αέρια (sorry) ειδικά ρέψιμο και ναι αναγουλες κάπως, αν δεν φάω ειδικά, αλλά όχι εμετούς.

 

ποσο εισαι Χριστινακι?

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχω μπερδευτη πια, οταν λετε απο την ημερα της γονιμοποιησης εννοειτε απο την ημερα που γινετε η ωοληψια?? ή λεω χαζομαρες?

 

καλα ο ενας μου ειχε πει απο την τελευταια περιοδο και ο αλλος απο την ημερα της εμβρυομεταφορας

 

 

Ναι, την μέρα της ωοληψίας γίνεται και η γονιμοποίηση. :wink:

tt11f3bf.aspx

 

jxos0mftlw4.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, την μέρα της ωοληψίας γίνεται και η γονιμοποίηση. :wink:

 

Βασικά ναι, την ημέρα που παίρνουν τα ωάρια (ημ. ωοληψίας) είναι και η μέρα που τα γονιμοποιούν. Οπόταν αυτή είναι η σωστή μέρα. Εμείς επειδή κάναμε ivf και ξέρουν ακριβώς έτσι τα υπολογίζουν και αφαιρούν 2 βδομάδες. Δηλ. π.χ εμένα η εμβρυομεταφορά έγινε 6/11(ήταν κρυοσυντηρημένα εμβρυάκια 5 ημερών), άρα η ημέρα γονιμοποίησης ήταν 1/11, αφαιράς 2 βδομάδες και έχεις 18/10 (παρόλο που η τελευταία μου περίοδος ήταν 20/10). Αυτή είναι η ημερομηνία που ξεκινώ να υπολογίζω τις εβδομάδες της εγκυμοσύνης μου, και μια εγκυμοσύνη έχει 40 βδομάδες!

 

Εγώ δηλαδή σήμερα είμαι 8 βδομάδων και 4 ημερών! :P

Την τετάρτη θα πάω να τα δω και να τα ακούσω τα μικρούλικα μου!

TFPMp2.png
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη και παλι:oops:

η ωοληψια εγινε 12/11

η εμβρυομεραφορα εγινε 17/11

και τελευταια περιοδο 24/10

 

τα εχω κανει μπαχαλο:? βρε κοριτσια αρα δεν ειμαι 6εβδομαδον τι ειμαι λιγοτερο 'η περισσοτερο??

 

ο υπερηχος που εκανα 10/12 με ειχε 5βδομ. κ 3μερον δεν ξερω τωρα αν συμβαδιζα σωστα αν και ο γιατρος δεν μου ειπαι κατι το μονο που ειπαι ηταν οτι σε δεκα μερες πρεπει οπωσδηποτε καρδουλα ουτε ξερω ποσο ειμαι τελικα.

 

σιγουρα σας κουρασα,αλλα συγχωρεστεμε:oops:

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη και παλι:oops:

η ωοληψια εγινε 12/11

η εμβρυομεραφορα εγινε 17/11

και τελευταια περιοδο 24/10

 

τα εχω κανει μπαχαλο:? βρε κοριτσια αρα δεν ειμαι 6εβδομαδον τι ειμαι λιγοτερο 'η περισσοτερο??

 

ο υπερηχος που εκανα 10/12 με ειχε 5βδομ. κ 3μερον δεν ξερω τωρα αν συμβαδιζα σωστα αν και ο γιατρος δεν μου ειπαι κατι το μονο που ειπαι ηταν οτι σε δεκα μερες πρεπει οπωσδηποτε καρδουλα ουτε ξερω ποσο ειμαι τελικα.

 

σιγουρα σας κουρασα,αλλα συγχωρεστεμε:oops:

 

Λιν μου, λοιπόν καταρχάς μην αγχώνεσαι και δεν μας κούρασες... Δεύτερον το καλύτερο είναι να μιλήσεις με τον γιατρό σου να σου εξηγήσει ακριβώς πως τα υπολογίζει.

 

Συνήθως οι εβδομάδες της εγκυμοσύνης υπολογίζονται από την τελευταία περίοδο αλλά επειδή εμείς κάναμε ivf υπολογίζουν 2 βδομάδες πριν την ωοληψία. Οπόταν για σένα θα πρέπει να υπολογίζεις από τις 29/10. και άρα σήμερα είσαι 7 εβδομάδων ακριβώς και όταν έκανες υπέρηχο στις 10/12 ήσουν 6 ακριβώς που όντως είναι ακόμη νωρίς για καρδούλα. Βέβαια δεν είναι ακριβής ο υπολογισμός μπορεί να έχει λάθος πάνω κάτω 5-6 μέρες (αφού κάθε κύκλος είναι διαφορετικός κτλ), γιαυτό και σπάνια το μωρό γεννιέται την ημερομηνία που υπολογίζει ο γιατρός. Μην αγχώνεσαι γιαυτό, και μίλα με τον γιατρό σου για να καθησυχαστείς!

 

χχχχ

TFPMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...