Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΤΙΣ 29 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ...??!!

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

διανύοντας την 29η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και έπειτα από πολληηηηηηηηηηηή σκέψη αποφάσισα να αλλάξω γιατρό...

Ο γιατρός που είχα μέχρι τώρα, τον οποίο μου σύστησε φίλη κολλητή για πολύ καλό γιατρό, εμένα προσωπικά δε μου γέμισε το μάτι για τους εξής λόγους:

• δε με έχει ζυγίσει ποτέ
  • δε μου έχει μετρήσει ποτέ την πίεση
  • δε μου έχει απαγορέψει κάπνισμα, αλκοολ, σεξουαλική επαφή και διάφορα φαγητά που πιθανά να βλάπτουν και γενικώς δε μου έχει πει ποτέ τι πρέπει να προσέχω
  • τον ρωτάω εγώ κάθε φορά πότε πρέπει να κάνω την τάδε εξέταση (δε μου λέει από μονος του ότι πρέπει να κάνω για παράδειγμα καμπύλη σακχάρου, εγώ τον ρώτησα)
  • δε θυμάται ποτέ ποια είμαι, φυσικά ούτε και το ιστορικό μου
  • μου είπε πως είναι υποχρεωτικό να γεννήσω με καισαρική, λόγω προηγούμενης καισαρικής, χωρίς όμως να με ρωτήσει για ποιο λόγο έκανα καισαρική στο 1ο μου παιδί.
  • επιμένει να μου πάρει το παιδί στις 37 εβδομάδες γιατί όπως λέει στατιστικά είναι λιγότερες οι πιθανότητες να παρουσιαστούν επιπλοκές
  • κατά τη διάρκεια των επισκέψεων, μας μιλάει για διάφορες ιστορίες, που καθόλου δε μας ενδιαφέρουν, και καμμία σχέση δεν έχουν με τις απορίες μας
  • και το καλύτερο, μέχρι τώρα απεφευγε να μας πει την αμοιβή του, η οποία τελικά δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητη, συν ότι μας επιβάλλει να πάρουμε τη μαία του και τον προσωπικό του βοηθό (οι οποίοι φυσικά χρεώνονται εξτρα)

Μέχρι τώρα δε μιλούσα, έλεγα έτσι είναι όλοι οι γυναικολόγοι, χύμα...

Αλλά τελικά δεν άντεξα. Μίλησα με το σύζυγο και αποφασίσαμε να επισκεφθούμε και έναν άλλο γιατρό, αφού τελικά και εκείνος προβληματιζόταν αλλά δεν ήθελε να μου πει τίποτα για να μη με κάνει να νιώσω ανασφάλεια.

Έπειτα από τα πολύ καλά λόγια που διάβασα εδώ μέσα για τον κο Γιαννίκο Λάμπρο, έκλεισα ραντεβού για τις 22 του μήνα.

Ελπίζω, αυτή τη φορά να δικαιωθώ για την επιλογή μου...

Έκανα καλά πιστεύετε????

Υ.Γ.για τον προηγούμενο γιατρό μου, δεν έχω βρει πουθενά, κανένα σχόλιο! λες και δεν υπάρχει!

Διαφημίσεις

Καλά έκανες και έφυγες!!!αυτο που μου έκανε εντύπωση ήταν που σου είπε ότι θα σου έπερνε το μωράκι σου στις 37 εβδομάδες για να μην εμφανισθούν επιπλόκες?!?!?:o αυτό δεν είναι ένδειξη για να πάρεις το μωρό νωρίτερα!!!πάλι καλά που έφυγες :)

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Πολυ καλά έκανες και άλλαξες! Δεν ξέρω τον νυν γιατρό σου, αλλά ο πρώην ήταν απαράδεκτος!

Κι εγώ είχα αλλάξει στις 26 βδομάδες αν θυμάμαι καλά και ήταν η σωστότερη απόφαση που είχα πάρει στην 1η μου εγκυμόσυνη! Δεν πρέπει να φοβόμαστε να αλλάζουμε γιατρό αν καταλαβαίνουμε ότι δεν είναι σωστός ή δεν μας ταιριάζει.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

Καλά έκανες και έφυγες!!!αυτο που μου έκανε εντύπωση ήταν που σου είπε ότι θα σου έπερνε το μωράκι σου στις 37 εβδομάδες για να μην εμφανισθούν επιπλόκες?!?!?:o αυτό δεν είναι ένδειξη για να πάρεις το μωρό νωρίτερα!!!πάλι καλά που έφυγες :)

Θα είχε κανά ταξιδάκι, δεν καταλαβαίνεις? :rolleyes:

Kt0tp2.png NaAfp3.png

Καλησπερα και απο εμενα,αν και διαβαζω πολυ καιρο,εκανα εγγραφη σημερα(ειμαι μελος στο cafe)για να σου πω οτι εκανες καλα που αλλαξες γιατροεαν κατι δεν μας ταιριαζει ιδιαιτερα σε τοση ευαισθητη φαση ειναι καλυτερο να το αλλαζουμε.Εαν σου ειναι ευκολο μπορεις να μου πεις το ονομα του γιατρου σε πμ γιατι μου θυμιζει τον παλιο που ειχα εγω:mad::x:x

Διαφημίσεις

Σαφώς και έκανες πολύ καλά και άλλαξες γιατρό... κάποια πράγματα που γράφεις νομίζω ότι είναι συνηθισμένα π.χ. το να μην σε ζυγίζει δεν είναι λάθος.. εμένα ποτέ δεν με ζύγισε... με ρωτούσε πόσα κιλά έχω πάρει δεν με ζύγιζε ο άνθρωπος.. οπως επίσης για την πίεση και εμένα στο τέλος της εγκυμοσύνης με μέτραγε που αυξάνεται... τα υπόλοιπα που λες ομως ιατρικώς δεν είναι μόνο κατακριτέα αλλά και επικίνδυνα... δηλ. σε οτι αφορά τις εξετάσεις δεν γίνεται η έγκυος να λέει στον γιατρό τι εξετάσεις θα κάνει.. ή να μην τις λέει τι να προσέχει και τι όχι... αυτό με την καισαρική πάλι ασχολίαστο.... απορώ πως δεν άλλαξες νωρίτερα :)

Θα είχε κανά ταξιδάκι' date=' δεν καταλαβαίνεις? :rolleyes:[/quote']

Δε το έχω απίθανο να είχε κανονίσει κάτι!γιατι θυμάμαι πως μια γνωστή μου μπήκε στο νοσοκομείο πριν ακόμη ξεκινήσουν οι ωδίνες γιατι ο γιατρός της την επόμενη μέρα θα έλλειπε ταξιδάκι και απο όσο φαντάζεσαι ο τοκετός κατέληξε σε καισαρική τομή,μα τη σύμπτωση!!!έλεος τόση αναισθησία:shock:

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Πολυ καλα εκανες!!!

Για τον Γιαννικο μόνο τα καλύτερα ακούγονται πάντως!!!

Ευχομαι να πανε ολα καλα..και να γεννησεις φυσιολογικα στο τέλος μαζί του!

Και γω αλλαξα γιατρό στον 6ο μηνα, οταν μου είπε ξαφνικα οτι μονο σε ιδιωτικο θα μπορεσει να με ξεγεννησει (ειναι και σε δημοσιο αλλά προφανως πρέπει να πηγαινει κοσμο και στο ιδιωτικό που εχει και το ιατρείο του!)

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Πολύ καλά έκανες και εγώ άλλαξα γιατρό περίπου στις ίδιες εβδομάδες με σένα και δνε μπορούσα να έχω κάνει καλύτερη επιλογή.Ούτε θέλω να σκεφτώ τι θα γινόταν αν είχα μείνει στον πρώτο.Μην μασάς αν ο γιατρός που επέλεξες είναι καλός προχώρα αν όχι εχεις αλλες 15 εδομάδες να βρείς καποιον αλλο.Εδω είμαστε να σε βοηθίσουμε.

Διαφημίσεις

Πολυ καλα εκανες!!!

Για τον Γιαννικο μόνο τα καλύτερα ακούγονται πάντως!!!

Ευχομαι να πανε ολα καλα..και να γεννησεις φυσιολογικα στο τέλος μαζί του!

Δεν με πειράζει να γεννήσω με καισαρική, άλλωστε αυτό που προέχει είναι η ασφάλεια του παιδιού και η δική μου. Αν είναι απαραίτητη, δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνω. Το θέμα είναι, ότι δε λες σε μια μέλλουσα μαμά, οτι δεν μπορεί να γεννήσει φυσιολογικά μετά από καισαρική (αφού έχουν περάσει και 8 χρόνια) γιατί το μωρό όταν έρθει η ώρα, θα προσπαθήσει να βγει από εκεί που είναι πιο εύκολο, δηλ.την καισαρικη τομή. Δε με ρώτησε ποτέ γιατί έκανα καισαρική, αν πχ είχα μυωπία, αν το παιδί ήταν ανάποδα ή κάποιο άλλο πρόβλημα. Και γιατί να γεννήσω στις 37 εβδομάδες παρακαλώ??? Επειδή έχω 2 βαθμούς αστιγματισμό στο 1 μάτι, λέτε αν με βάλει για καισαρική αφού με πιάσουν οι πόνοι, να μου βγεί κανένα μάτι??? :lol::lol::lol: