Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

7χρονος με μαθησιακες δυσκολιες.

Recommended Posts

Γεια σας

Ηθελα την γνωμη σας για κατι

Ποση ωρα νομιζετε πως θα πρεπει να διαβαζειστο σπιτι ενα παιδ ιβ δημοτικου με δυσλεξια και μαθησιακες δυσκολιες?Οχι σε ποση ωρα θα πρεπει να εχει τελειωσει , αλλα το μαξιμουμ που επιτρεπετε να διαβασει χωρις να θεωρηθει οτι πιεζετε.

Ο γιος της κουμπαρας μου ειναι 7 χρονων και απο περσυ Α δημοτικου καταλαβαν οτι εχει καοπιες μαθησιακες δυσκολιες και δυστυχως ειναι πολυ πισω απο τα αλλα παιδια.Εκεινη δεν ξερει πως να το αντιμετωπισει γιατι ο μικρος αρχιζει και συσανασχετει στις 2 ωρες.....νομιζω ειναι παρα πολυ αυτο...επισης του δινει η δασκαλα του για το σπιτι τις εργασιες που δινει σε ολα τα αλλα παιδια γιατι λεει οτι δενθελει να τον στιγματισει δινωντας λιγοτερα και νομιζει οτι διαφερει απο τα αλλα παιδια...???...αλλα ο μικρος ακομα ειναι πολυ πισω , και τα μαθηματα που εχει δεν μπορει να τα κανει.Η κουμπαρα μου θελει μια γνωμη ....εχει αγχωθει παρα πολυ

ευχαριστω πολυ

Διαφημίσεις

Καταρχήν δεν μπορεί σε τέτοια ηλικία (πόσω μάλλον πέρυσι) να έχει διαγνωστεί με δυσλεξία. Η διάγνωση γίνεται από το τέλος της Β δημοτικού και μετά.

Αν υποπτεύονται μαθησιακές δυσκολίες, το παιδί πρέπει να αξιολογηθεί είτε σε ΚΕΔΔΥ είτε σε Δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο. Να βρεθελι σε ποιούς τομέις έχει πρόβλημα, τι πρόβλημα και να προταθούν τρόποι αντιμετώπισης. Μπορεί να χρειαστεί να φοιτήσει σε Τμήμα Ένταξης όπου θα βοηθηθεί πραγματικά πολύ αν όντως έχει μαθησιακές δυσκολίες.

Γενικά, πρέπει να πάρει τη σωστή βοήθεια, η οποία δεν υπολογίζεται με το πόσες ώρες δουλεύει στο σπίτι, αλλά με το πώς δουλεύει και στο σχολείο αλλά και στο σπίτι.

ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

λοιπον το κεδδυ τους εχει ραντεβου για τα επομενα χριστουγεννα....και στο τμημα ενταξης ειναι απο περσυ το παιδι καιπαρακολουθει.Επισης μια δασκαλα ερεχετε στο σπιτι καποιες μερες και του κανει ιδαιτερα και εκεινη επειδη ασχολειτε με παιδια με δυσκολιες μαθησης της ειπε της κουμπαρας μου οτι το παιδι πρεπει να ειναι σε τμημα ενταξης.επισης δυσλεξια δεντης ειπαν οτι εχει σιγουρα αλλα ειναι σχεδον σιγοθρο οτι εχει κ θα φανει.

δυστυχως πρεπει να περιμενουν για το κεδδυ.και μαλιστα πολυ.τωρα για το ημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο δενηξερα τιποτα θα την ενημερωσω.

Της ειπαν μεταξυ αλλων οτι εχεικ προβλημα στο να κραταει την προσοχη του οτι αφιαρειτε δηλαδη ευκολα.του κανανε και διαφορα τεστ για την ηλικια του και ειναι πολυ πισω οπως πχ δενμπορει να κανει ενα τριγωνο και ασ εχει ενα διπλα να το βλεπει.

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος για να τελειώσει τα μαθήματα. Πάντως άμα κουράζεται και δεν μπορεί να τα καταφέρει είναι μαρτύριο και για το παιδί και για το γονιό που το διαβάζει.

Και εγώ κατάλαβα ότι το παιδί μου είχε πρόβλημα στις αρχές της β΄δημοτικού. Πήρα ειδική παιδαγωγό στο σπίτι και έχω δει σημαντική βελτίωση. Είναι μια δουλειά που δεν θα μπορούσα να την κάνω εγώ μαζί του σα μαμά. Το μόνο κακό είναι ότι έχει μεγάλο κόστος, αλλά είναι μονόδρομος. Άμα το πιάσει τώρα που είναι στην αρχή, θα είναι καλύτερο για το παιδί, προτού προχωρήσει η τάξη.

ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

λοιπον το κεδδυ τους εχει ραντεβου για τα επομενα χριστουγεννα....και στο τμημα ενταξης ειναι απο περσυ το παιδι καιπαρακολουθει.Επισης μια δασκαλα ερεχετε στο σπιτι καποιες μερες και του κανει ιδαιτερα και εκεινη επειδη ασχολειτε με παιδια με δυσκολιες μαθησης της ειπε της κουμπαρας μου οτι το παιδι πρεπει να ειναι σε τμημα ενταξης.επισης δυσλεξια δεντης ειπαν οτι εχει σιγουρα αλλα ειναι σχεδον σιγοθρο οτι εχει κ θα φανει.

δυστυχως πρεπει να περιμενουν για το κεδδυ.και μαλιστα πολυ.τωρα για το ημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο δενηξερα τιποτα θα την ενημερωσω.

Της ειπαν μεταξυ αλλων οτι εχεικ προβλημα στο να κραταει την προσοχη του οτι αφιαρειτε δηλαδη ευκολα.του κανανε και διαφορα τεστ για την ηλικια του και ειναι πολυ πισω οπως πχ δενμπορει να κανει ενα τριγωνο και ασ εχει ενα διπλα να το βλεπει.

Από τη στιγμή που είναι σε ΤΕ, η δασκάλα του ΤΕ τι λέει;

Δεν συνεργάζεται με τη δασκάλα της γενικής τάξης; Στα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες προσαρμόζουμε και την ύλη και τις ασκήσεις. Δεν μπορούμε να έχουμε τις ίδιες απαιτήσεις που έχουμε από τα "φυσιολόγικά" (σε πολλά πολλά εισαγωγικά) παιδιά.

π.χ. τα "φυσιολογικά" (πάλι με πολλά πολλά εισαγωγικά) αν έχουν να γράψουν ένα σκέφτομαι και γράφω και πρέπει να το γράψουν ορθογραφημένα, τα παιδιά με ΜΔ περιμένουμε απλά να μας γράψουν κάτι, έστω και 2 σειρές. Αν τα "φυσιολογικά" έχουν 4 σελίδες ιστορία (λέω τώρα, ξέρω ότι δεν έχουν στη Β Δημοτικού), τα παιδιά με ΜΔ θα έχουν να μάθουν πλαγιότιτλους από κάθε παράγραφο ή το σχεδιάγραμμα των 4 σελίδων....

Αυτά δεν μπορεί να τα κάνει μαμά ούτε δάσκαλος γενικής αγωγής. Αυτά τα κάνει ειδικός παιδαγωγός. Αλλιώς, κατά τη γνώμη μου, είναι δώρον άδωρον να ζορίζεται έτσι το παιδάκι, γιατί εκ των πραγμάτων λειτουργεί διαφορετικά από τα υπόλοιπα παιδιά.

Διαφημίσεις

Έχω και εγώ μια κόρη με έντονες (διαγνωσμένες από το ιατροπαιδαγωγικό από την αρχή της πρώτης δημοτικού, σε μερικές περιπτώσεις γίνεται και τόσο νωρίς η διάγνωση) μαθησιακές δυσκολίες κυρίως δυσαριθμησία. Όπως είπε και μια άλλη μαμά η λύση είναι μία και μοναδική. Ειδικός παιδαγωγός στο σπίτι. Όλα τα άλλα είναι απλώς επικουρικά. Είναι δεδομένο ότι καϋμένη η μαμά (που τόσο συμπονώ αφού είμαι παθούσα) ΔΕΝ μπορεί να διαβάσει το παιδί. Δεν ξέρω αν η δασκάλα που κάνει στο παιδί σπίτι απλώς λέει ότι ξέρει από μαθησιακές δυσκολίες ή αν πράγματι ξέρει. Έχει πολύ σημασία να βρεθεί ο σωστός δάσκαλος ειδικής αγωγής. Είναι μεγάλο το ζόρι και για το παιδί και για τον γονιό κυρίως γιατί κουρελιάζεται η ψυχολογία του παιδιού και θέλει πολύ μεγάλη στήριξη από όλους. Η κόρη μου πάει στην πέμπτη δημοτικού και κάνει καθημερινά ένα μεγάλο αγώνα. Έχει σημειώσει εξαιρετική πρόοδο αλλά πάντα είναι πίσω σε σχέση με τους άλλους. Το σημαντικό είναι ότι κάνει το καλύτερο δυνατό που μπορεί. Καλό κουράγιο και όχι άγχος!

Έχω και εγώ μια κόρη με έντονες (διαγνωσμένες από το ιατροπαιδαγωγικό από την αρχή της πρώτης δημοτικού, σε μερικές περιπτώσεις γίνεται και τόσο νωρίς η διάγνωση) μαθησιακές δυσκολίες κυρίως δυσαριθμησία.

Διάγνωση μαθησιακών δυσκολιών φυσικά και γίνεται και από το νηπιαγωγείο ακόμα. Διάγνωση δυσλεξίας δεν γίνεται πριν το τέλος της Β Δημοτικού. Και αυτό δεν είναι αυθαίρετο, αλλά προκύπτει από τη βιβλιογραφία όπου ξεκάθαρα αναφέρεται ότι δεν μπορούμε να διαγνώσουμε δυσλεξία πριν να δώσουμε στο παιδί ευκαιρία 2 χρόνων ώστε να κατακτήσει τους μηχανισμούς γραφής και ανάγνωσης.

Αξιολόγηση παιδιών γίνεται και πριν το τέλος της Β αλλά εκεί μιλάμε για μαθησιακές δυσκολίες, όχι για δυσλεξία.

Καλημέρα σε όλους,

Η δασκάλα της κόρης μου ( Δ τάξη ) μου είπε ότι μάλλον έχουμε δυσλεξία και μου είπε να της κάνει ειδικός κάποια τέστ . Μου έδωσε τηλέφωνα απο ΚΕΕΔΥ απο παίδων κτλ. Ξέρετε να μου πείτε λεπτομέρειες και πως γίνεται η όλη διαδικασία?

ευχαριστώ

Καλημέρα σε όλους,

Η δασκάλα της κόρης μου ( Δ τάξη ) μου είπε ότι μάλλον έχουμε δυσλεξία και μου είπε να της κάνει ειδικός κάποια τέστ . Μου έδωσε τηλέφωνα απο ΚΕΕΔΥ απο παίδων κτλ. Ξέρετε να μου πείτε λεπτομέρειες και πως γίνεται η όλη διαδικασία?

ευχαριστώ

Πηγαίνεις στο ΚΕΔΔΥ και κάνεις μια άιτηση. Μπαίνεις σε λίστα αναμονής και όταν έρεθι η σιερά σου σε παίρνουν τηλέφωνο. Γίνεται ένα ραντεβού με σένα και με κοινωνικό λειτουργό, ένα ραντεβού με το παιδί με ειδικό παιδαγωγό και ένα ραντεβού με το παιδί με ψυχολόγο. Η ομάδα συνεδριάζει, βγάζει γνωμάτευση ή ενημερωτικό σημείωμα (ανάλογα με την περίπτωση) και εξατομικευμένο πρόγραμμα εκπαίδευσης (αν χρειάζεται το παιδί να πάει σε τμήμα ένταξης). Σε καλούν στο ΚΕΔΔΥ για να σε ενημερώσουν για τη γνωμάτευση, αν συμφωνείς υπογράφεις και τη δέχεσαι και προχωρά η διαδικασία για να βοηθηθεί το παιδί.,

Διαφημίσεις