Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πφφ..γονεις;/


lisaa

Recommended Posts

Σε 2 μηνες κλεινω τα 14 και τα εχω με ενα αγορι 17 χρονων εδω και 5 μηνες...φοβαμαι τν αντιδραση της μητερας μου αν της πω οτι εχω αγορι και φοβαμαι μηπως μου απαγορευσει να βγαινω...τον βλεπω οποτε βγαινω λεγοντας τους οτι βγαινω με φιλες μου...θελω να πω στην μητερα μου την αλη9εια αλλα φοβαμαι.;/..τι λετε?:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να μιλήσεις στη μαμά σου!

Να της πεις ότι υπάρχει ένα αγόρι που σου αρέσει και έχετε αρχίσει να βγαίνετε.

Να της δείξεις εμπιστοσύνη για να σου δείχνει κι αυτή.

Και αν έχει (αν λέω) κάποιες ενστάσεις ή ακόμα και αντιρρήσεις να τις ακούσεις και να τις σκεφτείς πολύ.

Να είσαι σίγουρη πως ότι σου πει θα είναι για το καλό σου. :-)

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το να διατηρήσεις την επικοινωνία με τους γονείς σου είναι πολύ σημαντικό. Η μεγαλύτερη προϋπόθεση για μια ισορροπημένη οικογένεια είναι η επικοινωνία. Είτε στην οικογένεια που είσαι ως παιδί, είτε στην οικογένεια που θα φτιάξεις αργότερα στο μέλλον.

 

Την επικοινωνία δεν την χρησιμοποιούμε μόνο για να μοιραστούμε τα καλά και τα "εύκολα" ζητήματα. Τη χρησιμοποιούμε και στα δύσκολα. Αν μπορείς να λειτουργείς επικοινωνιακά και προς τις δύο κατευθύνσεις τότε πραγματικά δίνεις στους γύρω σου το σήμα πως ωριμάζεις.

 

 

Το πώς θα διαχειριστεί κάποιος τις πληροφορίες που θα του πεις, είναι άλλο θέμα. Αναλογίσου όμως, πόσες φορές σε βοήθησαν στις δυσκολίες σου. Η εμπιστοσύνη που θα δείξεις στους γονείς σου, δείχνει κι αυτό ωριμότητα. Δείχνει πως αναγνωρίζεις τις ανάγκες σου και το ρόλο τους.

 

 

Επειδή καταλαβαίνω τους φόβους σου και τους δισταγμούς σου...

Επειδή είναι και για σένα κάτι καινούριο και άγνωστο...

Επειδή σίγουρα οι σχέσεις είτε μεταξύ των γονιών, είτε μεταξύ των φίλων επαναπροσδιορίζονται...

... έχω να σου πω... να θυμηθείς όλες τις στιγμές που οι δικοί σου σε στήριξαν και να έχεις στο νου σου πως και τώρα το ίδιο θα κάνουν. ΑΝ για κάποιο λόγο υπάρξουν αντιδράσεις... μην ξεχνάς πως κι εκείνοι θέλουν λίγο χρόνο προσαρμογής στα νέα δεδομένα. Επίσης θυμήσου πως τα κίνητρά τους έχουν στόχο τη δική σου ευημερία.

 

 

Τι θα κερδίσεις αν μιλήσεις... (για να δούμε.... :rolleyes:):

- εμπιστοσύνη από τους δικούς σου

- γνώσεις (τους) που θα αντισταθμίσουν την απειρία (σου)... [μια υπέροχη σχέση μεταξύ παλαιότερης γενιάς και νεότερης]

- ανάπτυξη επικοινωνιακών δεξιοτήτων

 

Λοιπόν τι λες; Μήπως ήρθε η ώρα να της μιλήσεις;; ;):)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά μιλησα στην μανα μου και το πηρε πολυ καλαα...ισα ισα που μαφηνει να καθομαι και πιο αργα εξω δεν με παιρνει συνεχεια τηλεφωνο στο κινητο και μου ειπε να τν γνωρησει;Δ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά έκανες και της το είπες, είναι ωραίο να χτίσεις μια φιλική σχέση με την μητέρα σου, να μην της κρύβεις πράγματα, μπορεί να σε συμβουλέψει καλύτερα από οποιονδήποτε άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 μηνες κλεινω τα 14 και τα εχω με ενα αγορι 17 χρονων εδω και 5 μηνες...φοβαμαι τν αντιδραση της μητερας μου αν της πω οτι εχω αγορι και φοβαμαι μηπως μου απαγορευσει να βγαινω...τον βλεπω οποτε βγαινω λεγοντας τους οτι βγαινω με φιλες μου...θελω να πω στην μητερα μου την αλη9εια αλλα φοβαμαι.;/..τι λετε?:-(

 

να την πεις χωρίς φόβο και πάθος

Link to comment
Share on other sites

Με τον πατέρα σου τι έγινε ;;; του είπατε κάτι ;;; η δεν του πέφτει λόγος ;;;

Δεν μας είπες κάτι lisaa !!!!

Τον ρόλο του πατέρα παίζω εγώ τώρα … αν το κατάλαβες lisaa !!

Άναψε φως στά… σκοτεινά .

Στο μαύρο δώσε χρώμα .

Και φτιάξε εσύ τον πίνακα .

Όσο διαρκεί το γιόμα .

MOYSYS

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τον πατέρα σου τι έγινε ;;; του είπατε κάτι ;;; η δεν του πέφτει λόγος ;;;

Δεν μας είπες κάτι lisaa !!!!

Τον ρόλο του πατέρα παίζω εγώ τώρα … αν το κατάλαβες lisaa !!

εσυ ως πατερας θα ειχες προβλημα αν η 13.5 χρονων κορη σου ειχε σχεση με εναν 17χρονο??? Γιατι εγω ως μητερα, πιστευω οτι θα ειχα. Και ψαχνω να δω αν τελικα ειμαι τοσο αυστηρη και παλαιων αρχων.
Link to comment
Share on other sites

posidona, συνήθως τα κορίτσια εμπιστεύονται για αυτά τα θέματα τις μαμάδες και τα αγόρια τους μπαμπάδες. Αργότερα που θα εξοικειωθούν βλέποντας και κάνοντας. Σημασία έχει πως εμπιστεύτηκε κάποιον από τους γονείς της.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λαϊδα,δηλώνοντας όμως την αντίθεσή σου και αν είσαι κάθετη στο ζήτημα, μάλλον θα πετύχεις να μη σου μιλάει το παιδί για αυτά και να σου κρύβεται... άρα έχει μεγάλη πιθανότητα να εμπλακεί σε σοβαρούς κινδύνους. Σκοπός είναι να υπάρχει επαφή με το παιδί, και μέσα από την επικοινωνία να μάθει να αναγνωρίζει μόνο του τις κακοτοπιές και πώς να προστατεύεται από πολύ σοβαρά θέματα. Από εκεί και πέρα εξαρτάται από τον συγκεκριμένο γονιό και το συγκεκριμένο παιδί ...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

εσυ ως πατερας θα ειχες προβλημα αν η 13.5 χρονων κορη σου ειχε σχεση με εναν 17χρονο??? Γιατι εγω ως μητερα, πιστευω οτι θα ειχα. Και ψαχνω να δω αν τελικα ειμαι τοσο αυστηρη και παλαιων αρχων.

 

Καλησπέρα αγαπητή Λαΐδα.

Βεβαίως και θα είχα πρόβλημα σαν πατέρας , μεγαλύτερο μάλιστα από την μητέρα διότι οι μητέρες δείχνουν πάντα μεγαλύτερη κατανοήσει σε τέτοια θέματα με αποτέλεσμα τα παιδιά να μπλέκουν άσχημα στον…. συναισθηματικό τομέα !!!

 

Ένα κορίτσι 13,5 χρονών είναι ακόμα ένα μικρό παιδί !! δίχως να μπορεί να αξιολογήσει σωστά ακόμη τα διάφορα βιώματα και της εξελίξεις μιας σχέσης που όπως κατάλαβα μάλιστα είναι ….ερωτική !!!

 

Άκουσα μάλιστα ! ότι τώρα που το είπε στην μητέρα της !!! η μαμά της δεν την ενοχλεί τηλεφωνικά , και την αφήνει να γυρίζει στο σπίτι …αργότερα .

Αν στο σπίτι υπάρχει ένας πατέρας !! αυτός που είναι ; και δεν βλέπει τίποτε ;;

 

Προς θεού δεν θέλω να δήξω ότι είμαι ένας αυστηρός πατέρας , υπάρχουν τρόποι ώστε και το κορίτσι τους να νιώσει τα πρώτα ερωτικά σκιρτήματα αλά ….όχι έτσι !!

 

Τι θα πει με αφήνει να γυρίζω αργά στο σπίτι ?

Από πότε τα σπίτια μας έπαψαν να είναι ….. ένας τόπος για γνωριμίες και συναντήσεις ;;;;

 

Μιλάμε ουσιαστικά για ένα μικρό παιδί ακόμα….. 13 χρονών !!!!

 

Αν και να μου επιτρέψεις να σου πω !! ότι όλα αυτά τα θεωρώ αρλούμπες και σε δουλειά να βρισκόμαστε !!!!

 

( εμένα με δίδαξε η ζωή και όχι το… σχολείο )

Με σεβασμό και εκτίμηση

ΜΩΥΣΗΣ

Άναψε φως στά… σκοτεινά .

Στο μαύρο δώσε χρώμα .

Και φτιάξε εσύ τον πίνακα .

Όσο διαρκεί το γιόμα .

MOYSYS

Link to comment
Share on other sites

Αλκυων εχεις δικιο, δεν διαφωνω....Αν μου ελεγε οτι εχει 'σχεση' με καποιο συνομιληκο η εστω κανα χρονο μεγαλυτερο δεν θα με πειραζε.

Αλλα σε αναλογη περιπτωση θα προσπαθουσα να της εξηγησω (δεν ειπα να ξεκοψω γιατι αυτα δεν ξεκοβονται απο εμας αλλα απο τα παιδια) οτι δεν μπορει να εχουν ιδιες σκεψεις, ιδεες και να θελουν τα ιδια πραγματα ενα κοριτσι που ειναι στην εναρξη της εφηβειας με ενα αγορι που ειναι στην εναρξη της ενηλικιωσης.

Οπως επισης δεν θα ηθελα τα αγορια μου (μια που εχω γιους) στα 17 τους να 'τα φτιαξουν' με ενα κοριτσακι....

Καταληγω λοιπον οτι δεν θα ημουν καθετα αντιθετη αλλα σιγουρα δεν θα την αφηνα να βγαινει 'και πιο αργα' οπως ειπε η φιλη μας, δεδομενης αυτης της σχεσης.

ουφφφφ.....δυσκολα πραγματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα αγαπητή Λαΐδα.

Βεβαίως και θα είχα πρόβλημα σαν πατέρας , μεγαλύτερο μάλιστα από την μητέρα διότι οι μητέρες δείχνουν πάντα μεγαλύτερη κατανοήσει σε τέτοια θέματα με αποτέλεσμα τα παιδιά να μπλέκουν άσχημα στον…. συναισθηματικό τομέα !!!

 

Ένα κορίτσι 13,5 χρονών είναι ακόμα ένα μικρό παιδί !! δίχως να μπορεί να αξιολογήσει σωστά ακόμη τα διάφορα βιώματα και της εξελίξεις μιας σχέσης που όπως κατάλαβα μάλιστα είναι ….ερωτική !!!

 

Άκουσα μάλιστα ! ότι τώρα που το είπε στην μητέρα της !!! η μαμά της δεν την ενοχλεί τηλεφωνικά , και την αφήνει να γυρίζει στο σπίτι …αργότερα .

Αν στο σπίτι υπάρχει ένας πατέρας !! αυτός που είναι ; και δεν βλέπει τίποτε ;;

 

Προς θεού δεν θέλω να δήξω ότι είμαι ένας αυστηρός πατέρας , υπάρχουν τρόποι ώστε και το κορίτσι τους να νιώσει τα πρώτα ερωτικά σκιρτήματα αλά ….όχι έτσι !!

 

Τι θα πει με αφήνει να γυρίζω αργά στο σπίτι ?

Από πότε τα σπίτια μας έπαψαν να είναι ….. ένας τόπος για γνωριμίες και συναντήσεις ;;;;

 

Μιλάμε ουσιαστικά για ένα μικρό παιδί ακόμα….. 13 χρονών !!!!

 

Αν και να μου επιτρέψεις να σου πω !! ότι όλα αυτά τα θεωρώ αρλούμπες και σε δουλειά να βρισκόμαστε !!!!

 

( εμένα με δίδαξε η ζωή και όχι το… σχολείο )

Με σεβασμό και εκτίμηση

ΜΩΥΣΗΣ

μαζι γραφαμε :)...

συμφωνω με ο,τι λες! Αφου δεν ηθελα να γραψω νωριτερα μην τυχον χαλασω το θεμα της μικρης μας φιλης.

Αλλα μου εδωσες θαρρος:wink: (οχι για να το χαλασω φυσικα!! χαχαχαχα)

Link to comment
Share on other sites

μαζι γραφαμε :)...

συμφωνω με ο,τι λες! Αφου δεν ηθελα να γραψω νωριτερα μην τυχον χαλασω το θεμα της μικρης μας φιλης.

Αλλα μου εδωσες θαρρος:wink: (οχι για να το χαλασω φυσικα!! χαχαχαχα)

 

Οι αλήθειες δεν «χαλάνε» , μόνο …διορθώνουν (ΜΩΥΣΗΣ ):lol::lol::lol:

Άναψε φως στά… σκοτεινά .

Στο μαύρο δώσε χρώμα .

Και φτιάξε εσύ τον πίνακα .

Όσο διαρκεί το γιόμα .

MOYSYS

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το έχει θέσει μια ανήλικη. Το τι εννοεί "σχέση" παίρνει πολλές αποχρώσεις. Οι αρμόδιοι να επιληφθούν του θέματος είναι οι γονείς της. Εκείνοι μόνο θα δουν, θα εγκρίνουν, θα απορρίψουν, θα νουθετίσουν, θα συμφωνήσουν ή θα διαφωνήσουν. Εμείς σε καμία περίπτωση δεν έχουμε λόγο. Υπάρχουν άλλοι που θα πουν μπράβο κι άλλοι που θα το θεωρήσουν άσχημο. Δεν είναι δουλειά μας να την κρίνουμε. Αν θέλουμε να συζητηθεί το θέμα των σχέσεων των εφήβων μπορούμε να ανοίξουμε ένα νέο θέμα από ενήλικες, και εκεί να αναπτύξουμε τις απόψεις μας.

Προσωπικά δεν καταθέτω τη γνώμη μου σε καμία περίπτωση γιατί θεωρώ πως δεν έχω κανένα δικαίωμα να επέμβω σε τέτοια λεπτά θέματα. Γι' αυτό τόνισα το ρόλο της επικοινωνίας με τους γονείς. Από εκεί αντλεί τόσο καιρό τα όρια, τη θαλπωρή, την ενεργητικότητά της και πάνω σε αυτή την οικογένεια έχει χτίσει την ιδιοσυγκρασία της. Επομένως το καλύτερο είναι να στραφεί σε εκείνους και όχι προς τα έξω. Γιατί έξω θα ακούσει πολλά και ίσως σε μερικές περιπτώσεις και επικίνδυνα. Προτιμώ να μην αισθάνεται εμπιστοσύνη προς τα έξω.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το έχει θέσει μια ανήλικη. Το τι εννοεί "σχέση" παίρνει πολλές αποχρώσεις. Οι αρμόδιοι να επιληφθούν του θέματος είναι οι γονείς της. Εκείνοι μόνο θα δουν, θα εγκρίνουν, θα απορρίψουν, θα νουθετίσουν, θα συμφωνήσουν ή θα διαφωνήσουν. Εμείς σε καμία περίπτωση δεν έχουμε λόγο. Υπάρχουν άλλοι που θα πουν μπράβο κι άλλοι που θα το θεωρήσουν άσχημο. Δεν είναι δουλειά μας να την κρίνουμε. Αν θέλουμε να συζητηθεί το θέμα των σχέσεων των εφήβων μπορούμε να ανοίξουμε ένα νέο θέμα από ενήλικες, και εκεί να αναπτύξουμε τις απόψεις μας.

Προσωπικά δεν καταθέτω τη γνώμη μου σε καμία περίπτωση γιατί θεωρώ πως δεν έχω κανένα δικαίωμα να επέμβω σε τέτοια λεπτά θέματα. Γι' αυτό τόνισα το ρόλο της επικοινωνίας με τους γονείς. Από εκεί αντλεί τόσο καιρό τα όρια, τη θαλπωρή, την ενεργητικότητά της και πάνω σε αυτή την οικογένεια έχει χτίσει την ιδιοσυγκρασία της. Επομένως το καλύτερο είναι να στραφεί σε εκείνους και όχι προς τα έξω. Γιατί έξω θα ακούσει πολλά και ίσως σε μερικές περιπτώσεις και επικίνδυνα. Προτιμώ να μην αισθάνεται εμπιστοσύνη προς τα έξω.

 

 

Πφφ..γονεις;/

lisaa

Σε 2 μηνες κλεινω τα 14 και τα εχω με ενα αγορι 17 χρονων εδω και 5 μηνες...φοβαμαι τν αντιδραση της μητερας μου αν της πω οτι εχω αγορι και φοβαμαι μηπως μου απαγορευσει να βγαινω...τον βλεπω οποτε βγαινω λεγοντας τους οτι βγαινω με φιλες μου...θελω να πω στην μητερα μου την αλη9εια αλλα φοβαμαι.;/..τι λετε?:-(

 

Χάπια?;$

lisaa

Για να πάρεις αντισυλλιπτικά χάπια χρειάζεται επίσκεψη στον γυναικολόγο?Προκαλεί κάποια εσωτερική αλλαγή?:(

Έχω μπερδευτεί λίγο:confused:

 

Έγκυος?

lisaa

Με το αγόρι μου πριν 2 εβδομάδες είχαμε ερωτική επαφή την μια φορά με προφυλακτικό και την άλλη χωρίς μόνο για 10 δευτερόλεπτα περίπου άντε 20 και δεν τελείωσε καν.Δεν υπήρχαν και αρκετά υγρά.Ξέω ήταν βλακεία αυτό που έγινε και δεν πρόκειτε να ξαναγίνει χωρίς προφυλακτικό έστω και αυτό το λίγο.Δεν έχω πάντα σταθερή περίοδο.Την μια μου έρχετε κάτι μέρες αργότερα και την άλλη ακριβώς.Περιμένω περίοδο αυτές τις 2 εβδομάδες και δεν μου έχει έρθει ακόμα.Είμαι έγκυος?:-(:sad:

 

Το θέμα το έχει θέσει μια ανήλικη. Το τι εννοεί "σχέση" παίρνει πολλές αποχρώσεις.

 

Όπως καταλαβαίνεις αγαπητή μου alcyon……

Μιλάμε για ..προχωρημένα θέματα!!

Ο θεός να βάλει το χεράκι του ……….

Τι να γράψεις και τη να πεις ..και εσύ και εγώ !!!

Να συστήσουμε σε ένα παιδί 13.5 χρονών ΚΑΙ ΤΙ ….αντισυλλιπτικά χάπια να παίρνει ;;;;;

Άναψε φως στά… σκοτεινά .

Στο μαύρο δώσε χρώμα .

Και φτιάξε εσύ τον πίνακα .

Όσο διαρκεί το γιόμα .

MOYSYS

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το έχει θέσει μια ανήλικη. Το τι εννοεί "σχέση" παίρνει πολλές αποχρώσεις. Οι αρμόδιοι να επιληφθούν του θέματος είναι οι γονείς της. Εκείνοι μόνο θα δουν, θα εγκρίνουν, θα απορρίψουν, θα νουθετίσουν, θα συμφωνήσουν ή θα διαφωνήσουν. Εμείς σε καμία περίπτωση δεν έχουμε λόγο. Υπάρχουν άλλοι που θα πουν μπράβο κι άλλοι που θα το θεωρήσουν άσχημο. Δεν είναι δουλειά μας να την κρίνουμε. Αν θέλουμε να συζητηθεί το θέμα των σχέσεων των εφήβων μπορούμε να ανοίξουμε ένα νέο θέμα από ενήλικες, και εκεί να αναπτύξουμε τις απόψεις μας.

Προσωπικά δεν καταθέτω τη γνώμη μου σε καμία περίπτωση γιατί θεωρώ πως δεν έχω κανένα δικαίωμα να επέμβω σε τέτοια λεπτά θέματα. Γι' αυτό τόνισα το ρόλο της επικοινωνίας με τους γονείς. Από εκεί αντλεί τόσο καιρό τα όρια, τη θαλπωρή, την ενεργητικότητά της και πάνω σε αυτή την οικογένεια έχει χτίσει την ιδιοσυγκρασία της. Επομένως το καλύτερο είναι να στραφεί σε εκείνους και όχι προς τα έξω. Γιατί έξω θα ακούσει πολλά και ίσως σε μερικές περιπτώσεις και επικίνδυνα. Προτιμώ να μην αισθάνεται εμπιστοσύνη προς τα έξω.

να μην κρινουμε την ανηλικη συμφωνω αλλα δεν ειδα καποιον να την κρινει εδω. Μας ρωτησε την αποψη μας και η δικη μου αποψη ειναι 'συντηρητικη'....και ηθελα να την εκφρασω μαζι με τους 'φοβους' μου για αναλογες περιπτωσεις με αλλα ανηλικα παιδια που πιθανον να διαβαζουν αυτο το θεμα.

Προσωπικα θα το θεωρουσα λαθος να μην αναφερθω και αν ηταν το παιδι μου σε ενα τετοιο φορουμ και ρωτουσε αναλογα θεματα, πολυ θα ηθελα καποια αλλη μητερα να της επισημανει και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

 

Όπως καταλαβαίνεις αγαπητή μου alcyon……

Μιλάμε για ..προχωρημένα θέματα!!

Ο θεός να βάλει το χεράκι του ……….

Τι να γράψεις και τη να πεις ..και εσύ και εγώ !!!

Να συστήσουμε σε ένα παιδί 13.5 χρονών ΚΑΙ ΤΙ ….αντισυλλιπτικά χάπια να παίρνει ;;;;;

Εγραψα τις σκεψεις ηταν πριν διαβασω και τα αναλογα ποστ....οποτε τωρα ειμαι σιγουρη οτι καθολου 'συντηρητικη' δεν ειμαι. Ευχομαι το καλυτερο για τη μικρη φιλη και για την οικογενεια της.

Link to comment
Share on other sites

posidona, συνήθως τα κορίτσια εμπιστεύονται για αυτά τα θέματα τις μαμάδες και τα αγόρια τους μπαμπάδες. Αργότερα που θα εξοικειωθούν βλέποντας και κάνοντας. Σημασία έχει πως εμπιστεύτηκε κάποιον από τους γονείς της.

 

Βρε κούκλα μου δίκιο έχεις έτσι είναι , αλά πρόσεξες τη μας είπε ;;;

 

Σε 2 μηνες κλεινω τα 14 και τα εχω με ενα αγορι 17 χρονων εδω και 5 μηνες...φοβαμαι τν αντιδραση της μητερας μου αν της πω οτι εχω αγορι και φοβαμαι μηπως μου απαγορευσει να βγαινω...τον βλεπω οποτε βγαινω λεγοντας τους οτι βγαινω με φιλες μου...θελω να πω στην μητερα μου την αλη9εια αλλα φοβαμαι.;/..τι λετε?:-(

 

Γιατί δεν εμπιστεύτηκε αρχικά τους γονείς της και εμπιστεύτηκε εμάς στο.. διαδίκτυο ;;

Μήπως τελικά μιλάμε για ακόμη μια κατάντια της ανθρώπινης αξιοπρέπειάς μας ;;;

Που προσπαθούμε να την συμμαζέψουμε μέσα από αγνώστους στο internet ;;;;

 

Ας το τελειώσουμε αυτό το θέμα …..

Χάρηκα ωστόσο που καταφέραμε να επικοινωνήσουμε με σεβασμό και αξιοπρέπεια .

Σας ευχαριστώ για την παρέα σας Λαΐδα και alcyon

 

Με σεβασμό και εκτίμηση , σε όλους ανεξαιρέτως .

ΜΩΥΣΗΣ

Άναψε φως στά… σκοτεινά .

Στο μαύρο δώσε χρώμα .

Και φτιάξε εσύ τον πίνακα .

Όσο διαρκεί το γιόμα .

MOYSYS

Link to comment
Share on other sites

Μωυσή το διαδίκτυο μπήκε σχετικά πρόσφατα στη ζωή τη δική μας, μα τα παιδιά μας μεγαλώνουν με αυτό. Είναι τρόπος να επικοινωνούν. (Το πώς και το πότε...είναι μεγάλο θέμα και δεν είναι του παρόντος). Δε μου προεξενεί εντύπωση ένα παιδί να ψάχνει και να ρωτά μέσα από αυτόν τον τρόπο.

 

Ωστόσο τα ερωτικά σκιρτήματα, είναι κάτι "καινούριο" για τους εφήβους. Ακόμα διστάζουν, φοβούνται, αναρωτιούνται. Δε μου προξενεί εντύπωση πως δεν ένιωσε αμέσως άνετα με τους δικούς της. Πολλοί έφηβοι διστάζουν να μιλήσουν. Αλλά συνήθως όταν ο γονιός αποδειχθεί καλός ακροατής... ανακουφίζει και αυξάνοντας την εμπιστοσύνη στη μεταξύ τους σχέση (γονιού-παιδιού), προστατεύει, καθοδηγεί...

 

 

Κι εγώ έχω άποψη για το θέμα. Απλά θεωρώ πως δε θα τη μοιραστώ με έναν ανήλικο που δε γνωρίζω. Για δική του ασφάλεια. Όχι γιατί κινδυνεύει από την άποψή μου. Αλλά ακριβώς για το αντίθετο. Επειδή μπορεί να του φανεί ενδιαφέρουσα και να αρχίσει να εμπιστεύεται το δίκτυο για τέτοια θέματα αντί για το γονιό του.

 

Κι αφού η κοπέλα στράφηκε στο γονιό της, νομίζω πως θα χαίρει της ασφάλειας που εκείνη μπορεί να της παρέχει. Ειλικρινά δε μπορούμε να κάνουμε κάτι περισσότερο (κατά τη γνώμη μου).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το internet είναι ένα εργαλείο που μπορεί να σε σώσει αλά και να σε σκοτώσει !!

Αυτό το διαλαλούν παγκοσμίως όλα τα μέσα μαζικής ενημέρωσης ειδικά στα μικρά παιδιά , στην Ελλάδα το λένε μετά τα μεσάνυχτα , όταν τα παιδιά …..κοιμούνται !!!!

Αν έγινα αντιληπτός .

 

 

[YOU TUBE]gEPUGRiP7lM[/YOU TUBE]

 

Αυτό το βάζουν στην τηλεόραση μετά τα μεσάνυκτα στης 3,4,5 τα ξημερώματα !!!

 

[YOU TUBE]S62e3QJdB7Y[/YOU TUBE]

 

 

http://youtu.be/fz7n2O5GDKs

 

[YOU TUBE]fz7n2O5GDKs[/YOU TUBE]

 

Στο τελευταίο βίντεο λέει «αν το internt ήταν τόσο καλό τι ενδιαφέρον θα είχε ;;;»

Τα συμπεράσματα δικά σας :lol::lol::lol:

Άναψε φως στά… σκοτεινά .

Στο μαύρο δώσε χρώμα .

Και φτιάξε εσύ τον πίνακα .

Όσο διαρκεί το γιόμα .

MOYSYS

Link to comment
Share on other sites

εσυ ως πατερας θα ειχες προβλημα αν η 13.5 χρονων κορη σου ειχε σχεση με εναν 17χρονο??? Γιατι εγω ως μητερα, πιστευω οτι θα ειχα. Και ψαχνω να δω αν τελικα ειμαι τοσο αυστηρη και παλαιων αρχων.

 

εμμ βασικα δεν ειναι κατι κακο...τα μικροτερα αγορια ειναι πολυ πιο ανωριμα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...