Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

έχασαν το παιδί από το νηπιαγωγείο...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 178
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κ ομως εχει ξανασυμβει,αλλα δεν πηρε διαστασεις μεγαλες,συναιβει πριν 2 χρονια σε νησι του αιγαιου.το παιδι 2 χρονων το αφησε η μαμα στον παιδικο μαζι με το αδερφακι του,(οι γονεις των μωρων ειναι οικογενειακοι φιλοι)η ταξη τους ηταν στο 2ο οροφο,η πορτα ανοιχτη κ η παιδαγωγος εκανε το τσιγαρακι της αμεριμνη,κατεβενει το ενα απο τα 2 αδερφια τις σκαλες,βγαινει εξω απο τον σταθμο περασε τον δρομο,κ εκλαιγε.τον ειδε ενας παππους κ τον πηρε να κατσει στο παγκακι,οι δασκαλες το πηραν χαμπαρι την ωρα που ητανε για να φανε πρωινο οταν ειδαν το αδερφακι του να τον ψαχνει.δεν ειδοποιησαν τους γονεις αμεσως,βγηκαν εξω για ψαξιμο,κ ειδαν το παιδακι.αργοτερα πηγαν στη δουλεια της μαμας κ της ειπαν τι εγινε με απολυτα φυσιολογικο τροπο σαν να μην τρεχει τιποτα.το μονο που τους ειπε ο δημαρχος τοτε ειναι συγνωμη κ οτι θα οτι θα βαλει τα παιδια σε οποιο σταθμο θελουν χωρις διαδικασιες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα το άρθρο αλλά κ εμένα έχει τύχει. Πριν 3 χρόνια είχα αναλάβει να παίρνω την ανηψιά μου απ'το νήπιαγωγείο κ μια μέρα μου λέει η νηπιαγωγός οτι την έβαλε μαζί με αλλο κοριτσάκι τιμωρία γιατί είχαν βγει έξω, μπήκαν σε σκάλα διπλανού κτιρίου κ πήγαν στον πρώτο όροφο. 'Οταν τις αναζήτησε τις βρήκε εκεί απο τις ομιλίες τους που άκουσε.

Αυτός ήταν κ ο κυριότερος λόγος που δήλωσα άλλη διεύθυνση για τα δικά μου παιδιά όταν ήρθε η ώρα κ τα πήγα σε άλλο νηπιο...:shock:

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε λίγο τα πράγματα......

 

Βγήκαν τα παιδιά στην αυλή, προφανώς 2 τμήματα για να μιλάει η ανάρτηση για 2 νηπιαγωγούς, άρα στην καλύτερη των περιπτώσεων 40 παιδιά (από 20 στο κάθε τμήμα), στην χειρότερη 50 (από 25 σε κάθε τμήμα).

Πέφτει ένα και χτυπάει. Αιμορραγεί, και τρέχουν οι νηπιαγωγοί για να σταματήσουν την αιμορραγία.

Εκείνη την ώρα το άλλο παιδάκι φεύγει πάνω στην αναμπουμπούλα και μάλιστα όχι από την πόρτα της αυλής, που προφανώς ήταν κλειδωμένη, αλλά ανάμεσα από τα κάγκελα.

 

Μια απίστευτα άτυχη στιγμή. Για φανταστείτε τι θα κάνατε εσείς στη θέση των νηπιαγωγών; Δεν θα τρέχατε να δείτε τι συνέβη στο παιδί που αιμορραγεί; Δεν θα κάνατε ό,τι ήταν δυνατόν για να σταματήσει η αιμορραγία, να ηρεμήσει το παιδί, να κληθεί ασθενοφόρο πιθανόν; Έτσι και αλλιώς είναι απίστευτα δύσκολο να επιτηρήσεις και να απασχολήσεις τα παιδιά στο διάλειμμα, αν συμβεί και μια παρόμοια αναμπουμπούλα τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα.

Άλλωστε, αν θυμάμαι καλά από την ανάρτηση που διάβασα (γιατί πέρασαν και κάποιες ώρες από τότε) το αντιλήφθηκαν αμέσως και έγινε τεράστια κινητοποίηση όλων των αρμόδιων.

Link to comment
Share on other sites

Emmaki έτσι είναι! κάποια από εμάς σε θέμα σχετικό με δημοτικούς παιδικούς σταθμούς/νηπιαγωγεία ανέφερε μία δασκάλα για 29 παιδιά!!!!! Μα γίνεται δουλειά έτσι? Και δεδομένων των συνθηκών???? (ένα παιδί χτύπησε!). δηλαδή τί έπρεπε να κάνουν την δεδομένη στιγμή? να βάλουν φύλακα στην πόρτα / κάγκελα μην τυχόν και φύγει κανένα όπως στην φυλακή που οι τροφοί ψάχνουν κάτι τέτοιες ευκαιρίες να την κάνουν? λαχτάρα και για τους γονείς λαχτάρα και για τις νηπιαγωγούς. και όσο σκέφτομαι το τί θα μπορούσε εν τω μεταξύ να συμβεί στο παιδί? άστο δεν θέλω! για να είμαι ειλικρινής θα του βαζα γερή πόστα ως μητέρα!

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς έχει ξανασυμβεί και δεν αποκλείεται να ξανασυμβεί όσο τα σχολεία δεν έχουν φύλακες και η περίφραξη έχει ατέλειες κλπ.

Έτσι κι αλλιώς, για μένα αυτό το 1/20 ή 1/25 είναι υπερβολικά λίγο.

Εδώ με 1-2 παιδιά και δεν τα βγάζουμε πέρα, πως να ελέγξεις τόσα και πραγματικά, τι γίνεται σε μια περίπτωση ανάγκης όπως αυτή;

 

emmaki, εδώ συμφωνούμε απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, στα χρόνια που δουλεύω έχουν γίνει πολλά επικίνδυνα, τα οποία δεν μπορούσαμε να αποτρέψουμε.

1. Παιδάκι "έφαγε" κουνια (που επέμεναν οι γονείς να υπάρχει στην αυλή) στο πρόσωπο, σπάζοντας τα μπροστινά του δόντια (ευτυχώς τα παλιά)

2. Παιδάκι μέσα στην τάξη (εγώ ήμουν στο 1 μέτρο απόσταση) σήκωσε το κάθισμα από την καρέκλα (κάπως κατάφερε και ξεβίδωσε τη βίδα, και ξέρω ότι ήταν πολύ καλά βιδωμένο γιατί την προηγούμενη μέρα είχαν ελεγχθεί), έβαλε το δάχτυλο του από κάτω και ξαναέκατσε. Αποτέλεσμα; Έκοψε το μαλακό μέρος από τον δείκτη της. Ξαφνικά άκουσα τσιρίδες και είδα μια λίμνη αίματος.

3. Μαμά άφησε το παιδί στην πόρτα της αυλής και όχι της τάξης. Το παιδί αποφάσισε να μην έρθει στο σχολείο αλλά να πάει κάπου αλλού. Μου το έφερε μια άλλη μαμά που το βρήκε να περιπλανιέται.....

Και πόσα άλλα.............

Link to comment
Share on other sites

τι γίνεται σε μια περίπτωση ανάγκης όπως αυτή;

 

 

Να σου πω τι γίνεται....

 

Προστρέχεις στο χτυπημένο παιδί και απλά παρακαλάς να μην συμβεί τίποτα......

 

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο..........

 

Να σου πω εγώ και άλλη μια περίπτωση που μπορεί κάτι να συμβεί και να τρέχουμε και να μην φτάνουμε;

Να χρειαστεί εγώ μέσα στην τάξη να πάω τουαλέτα (άνθρωπος είμαι μπορεί να κατουρηθώ). Εκείνα τα 3 λεπτά, μπορεί άνετα να γίνει το κακό......

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, στα χρόνια που δουλεύω έχουν γίνει πολλά επικίνδυνα, τα οποία δεν μπορούσαμε να αποτρέψουμε.

1. Παιδάκι "έφαγε" κουνια (που επέμεναν οι γονείς να υπάρχει στην αυλή) στο πρόσωπο, σπάζοντας τα μπροστινά του δόντια (ευτυχώς τα παλιά)

2. Παιδάκι μέσα στην τάξη (εγώ ήμουν στο 1 μέτρο απόσταση) σήκωσε το κάθισμα από την καρέκλα (κάπως κατάφερε και ξεβίδωσε τη βίδα, και ξέρω ότι ήταν πολύ καλά βιδωμένο γιατί την προηγούμενη μέρα είχαν ελεγχθεί), έβαλε το δάχτυλο του από κάτω και ξαναέκατσε. Αποτέλεσμα; Έκοψε το μαλακό μέρος από τον δείκτη της. Ξαφνικά άκουσα τσιρίδες και είδα μια λίμνη αίματος.

3. Μαμά άφησε το παιδί στην πόρτα της αυλής και όχι της τάξης. Το παιδί αποφάσισε να μην έρθει στο σχολείο αλλά να πάει κάπου αλλού. Μου το έφερε μια άλλη μαμά που το βρήκε να περιπλανιέται.....

Και πόσα άλλα.............

 

Και ένα από αυτά που θεωρω πιο βασικά....

 

Έπεσε ο σοβάς από το ταβάνι (πάχους 8 εκατοστών γιατί από το δήμο σοβάντιζαν τις υγρασίες για να μην φαίνονται και από πάνω περνούσαν και ένα χέρι μπογιά) πάνω στο δικό μου κεφάλι...... Η τύχη ήταν ότι δεν έπεσε σε κάποιο παιδί..........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να με συγχωρείς εμάκι αλλά την ίδια ευθύνη που έχεις για το παιδί που χτύπησε, οφείλεις να επιδείξεις και για τα υπόλοιπα 39...

 

Πρακτικά πες μου τι να κάνω......

 

Έχεις ένα παιδί που αιμορραγεί.....

 

Πρακτικά τι κάνεις; Το αφήνεις; Το φροντίζεις; Αποκτάς μάτια και στην πλάτη;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο άντρας μου 4 χρονών δεύτερη μέρα παιδικό το έσκασε συνειδητά και πήγε σπίτι!!!!!! Παραφύλαξε και το έσκασε!!!!Πάλι καλά που το σπίτι ήταν απέναντι!!!

 

 

Και το γράφω γιατί ο γιός μου είναι ίδιος ο μπαμπάς του οπότε λέω να μην το στείλω παιδικό...Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγώ και άλλη μια περίπτωση που μπορεί κάτι να συμβεί και να τρέχουμε και να μην φτάνουμε;

Να χρειαστεί εγώ μέσα στην τάξη να πάω τουαλέτα (άνθρωπος είμαι μπορεί να κατουρηθώ). Εκείνα τα 3 λεπτά, μπορεί άνετα να γίνει το κακό......

 

Αυτό πάντα ήθελα να το ρωτήσω αλλά...:oops:

Υπάρχουν και μέρες που όντως έχεις πρόβλημα και τρέχεις κάθε τρεις και λίγο. Εκεί τι γίνεται; Είναι πολυτέλεια τελικά που σε κάποιους ιδιωτικούς υπάρχει κι ένα άτομο "μπαλαντέρ" που πάει όπου υπάρχει ανάγκη;

Ρητορική η ερώτηση...

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά πες μου τι να κάνω......

 

Έχεις ένα παιδί που αιμορραγεί.....

 

Πρακτικά τι κάνεις; Το αφήνεις; Το φροντίζεις; Αποκτάς μάτια και στην πλάτη;

 

Σαφώς και πρέπει να το φροντίσεις. Το μόνο που ίσως να μπορείς να κάνεις είναι να στείλεις 1-2 πιτσιρίκια να τρέξουν να φέρουν κάποιον ακόμα (π.χ. διευθύντρια, καθαρίστηρια, όποιον ενήλικα υπάρχει τέλος πάντων) απλά για να βλέπει, αν και τότε κάποιοι μπορεί να αρχίσουν τα "δεν είναι δουλειά μου".

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και πρέπει να το φροντίσεις. Το μόνο που ίσως να μπορείς να κάνεις είναι να στείλεις 1-2 πιτσιρίκια να τρέξουν να φέρουν κάποιον ακόμα (π.χ. διευθύντρια, καθαρίστηρια, όποιον ενήλικα υπάρχει τέλος πάντων) απλά για να βλέπει, αν και τότε κάποιοι μπορεί να αρχίσουν τα "δεν είναι δουλειά μου".

 

Αυτό πάλι εξαρτάται από τις συνθήκες στο νηπιαγωγείο.

Αν είναι μονοθέσιο....δεν υπάρχει κανένας άλλος (η καθαρίστρια έρχεται με τη λήξη της λειτουργίας, προϊσταμένη είναι η ίδια η νηπιαγωγός).

Αν είναι 2/θέσιο (όπως στην ανάρτηση) και οι 2 νηπιαγωγοί είναι έξω την ίδια στιγμή. Αν ένα πιτσιρίκι χτυπήσει και αιμορραγεί (και δεν μιλάω για γρατσουνιά στο γόνατο που μπορεί να τρέξει λίγο αίμα) όπως στο παράδειγμα που ανέφερα με αυτό που έφαγε την κούνια στα μούτρα, τότε τρέχουν όλοι.....ένας με το παιδί (να δει τι ακριβώς έγινε, να σταματήσει την αιμορραγία, να το παρηγορήσει κλπ) και ο άλλος να καλέσει ασθενοφόρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό πάντα ήθελα να το ρωτήσω αλλά...:oops:

Υπάρχουν και μέρες που όντως έχεις πρόβλημα και τρέχεις κάθε τρεις και λίγο. Εκεί τι γίνεται; Είναι πολυτέλεια τελικά που σε κάποιους ιδιωτικούς υπάρχει κι ένα άτομο "μπαλαντέρ" που πάει όπου υπάρχει ανάγκη;

Ρητορική η ερώτηση...

 

 

Αχχχχχχχχχχχχ......

 

Είναι η απάντηση μου......

 

(φαντάσου ότι εμένα με έπιασε μια γαστρεντερίτιδα την ώρα της δουλειάς.....)

Link to comment
Share on other sites

και τα πιτσιρικια θα τρεξουν που;σε αλλο δωματιο;αν νομιζεις οτι πηγαν και εκεινα βρουν ευκαιρια εκεινη τη στιγμη να φυγουν;ποιος θα βρει τον μπελα του;φαυλος κυκλος τελικα.δυστηχως εδω μας ειναι δυσκολο να προσεχουμε τα παιδια μας αναμεσα στα αλλα μπορει ενα ατομο να προσεχει 20και25 κι ας ειναι νηπιαγωγος;

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

όχι.. η απάντηση είναι "οχι δεν μπορεί να προσέχει 20 και 25 παιδιά συγχρόνως κι ας είναι νηπιαγωγός"

 

σημειωτέον δεν είμαι του κλάδου. μητέρα με παιδί σε παιδικό σταθμό είμαι το οποίο παρεπιπτόντως σήμερα μου ήρθε και χτυπημένο....

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρείς εμάκι αλλά την ίδια ευθύνη που έχεις για το παιδί που χτύπησε, οφείλεις να επιδείξεις και για τα υπόλοιπα 39...

 

που δεν υπάρχει περίπτωση να είναι 39 αλλά 49 (αφού σε όλα τα νηπιαγωγεία μείνανε παιδιά εκτός)

 

με συγχωρείς αλλά είσαι λίγο υπερβολική, δε γίνεται αυτό!!!!!!!!!!!

 

και ποιος μου λεει εμένα ότι δεν το είχε συμβουλέψει ο πατέρας το παιδί να το σκάσει???

στις δύσκολες αυτές ημέρες που ζούμε πήγε αμέσως και κατέθεσε μήνυση που κοστίζει πάνω από 140 ευρώ????

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν καλύτερο, στην προκειμένη περίπτωση του θέματός μας, η μία νηπιαγωγός να ασχοληθεί με το χτυπημένο παιδί και η άλλη να αναλάβει να προσέχει τα υπόλοιπα; Η μύτη του είχε ανοίξει, δεν χρειαζόταν και το ΕΚΑΒ...

 

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με όσα λέτε. Τις θαυμάζω αυτές τις γυναίκες που εργάζονται κάτω από τις συνθήκες που περιγράφετε. Και γενικά, είναι να μη σου τύχει. Κι εμένα ένας ξάδελφός μου, πριν από χρόνια, είχε φύγει από το σχολείο (Α΄δημοτικού) γιατί δεν ήξερε καλά την ορθογραφία και ζήτησε άσυλο στο σπίτι της γιαγιάς μας...:shock::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν καλύτερο, στην προκειμένη περίπτωση του θέματός μας, η μία νηπιαγωγός να ασχοληθεί με το χτυπημένο παιδί και η άλλη να αναλάβει να προσέχει τα υπόλοιπα; Η μύτη του είχε ανοίξει, δεν χρειαζόταν και το ΕΚΑΒ...

 

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με όσα λέτε. Τις θαυμάζω αυτές τις γυναίκες που εργάζονται κάτω από τις συνθήκες που περιγράφετε. Και γενικά, είναι να μη σου τύχει. Κι εμένα ένας ξάδελφός μου, πριν από χρόνια, είχε φύγει από το σχολείο (Α΄δημοτικού) γιατί δεν ήξερε καλά την ορθογραφία και ζήτησε άσυλο στο σπίτι της γιαγιάς μας...:shock::lol:

 

Δεν ξέρω τις πραγματικές συνθήκες. Λένε ότι άνοιξε η μύτη του.

Αν δεν σταματούσε η αιμορραγία; Αν ήταν σπάσιμο; Αν πανικοβλήθηκε το παιδί; Αν μία προσπαθούσε να σταματήσει το αίμα και η άλλη να βρει τη μαμά στο τηλέφωνο; 1002 μπορεί να συνέβησαν.....

 

Και θέτω και τον άλλο προβληματισμό. Είσαι σε μια ταβέρνα/παιδική χαρά/κάπου με μια φίλη σου και τα παιδιά σας. Πέφτει ένα παιδί και χτυπάει και κλαίει, ξεσηκώνει τον κόσμο και αιμορραγεί. Τρέχετε και οι 2 ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τις πραγματικές συνθήκες. Λένε ότι άνοιξε η μύτη του.

Αν δεν σταματούσε η αιμορραγία; Αν ήταν σπάσιμο; Αν πανικοβλήθηκε το παιδί; Αν μία προσπαθούσε να σταματήσει το αίμα και η άλλη να βρει τη μαμά στο τηλέφωνο; 1002 μπορεί να συνέβησαν.....

 

Και θέτω και τον άλλο προβληματισμό. Είσαι σε μια ταβέρνα/παιδική χαρά/κάπου με μια φίλη σου και τα παιδιά σας. Πέφτει ένα παιδί και χτυπάει και κλαίει, ξεσηκώνει τον κόσμο και αιμορραγεί. Τρέχετε και οι 2 ή όχι;

 

Ούτε εγώ τις ξέρω, σχολιάζω με βάση αυτά που διάβασα.

 

Άκυρη η σύγκριση. Εδώ μιλάμε για επαγγελματίες διορισμένες νηπιαγωγούς, που έχουν την ευθύνη 20 παιδιών έκαστη. Εγώ δεν είμαι εκπαιδευτικός και δεν έχω την ευθύνη άλλων παιδιών, πέραν των δικών μου. Αλλά ακόμα και στο παράδειγμα που ανέφερες, αν ήμασταν σε ανοιχτό χώρο, πριν επικεντρώσω την προσοχή μου για αρκετή ώρα κάπου αλλού, θα φρόντιζα να μαζέψω κοντά μου τα παιδιά μου και της φίλης μου μαζί, αν υποτεθεί πως είχε περισσότερα από ένα. Μία γυναίκα για ένα ελαφρά χτυπημένο παιδάκι θεωρώ πως είναι αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

Και μια άλλη άποψη για το τι πραγματικά συνέβη από το συνάδελφο ατην περιοχή Ζ. Καψαλάκη

 

υνάδελφος αναπληρώτρια νηπιαγωγός έκανε το πρωινό της ωράριο. Την ώρα μαθήματος έπεσε ένα παιδί και χτύπησε στο πρόσωπο και η συνάδελφος πήγε να το πλύνει. Την ώρα εκείνη ένα άλλο παιδάκι εκμεταλλεύτηκε την απουσία της νηπιαγωγού, πήρε την τσάντα του, βγήκε στην αυλή, πήδησε τα "κάγκελα" και την κοπάνησε από το νηπιαγωγείο. Επιστρέφοντας η νηπιαγωγός από την τουαλέτα που είχε πάει το παιδί να το πλύνει, είδε ότι το άλλο παιδί απουσίαζε. Υπήρξε αναστάτωση, κινητοποίηση των πάντων και σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα (10 λεπτών) το παιδί βρέθηκε στη διπλανή εκκλησία. Ο άνθρωπος μάλιστα που βρήκε το παιδί ήταν ομοεθνής του και το γνώριζε, πήρε τον πατέρα τηλέφωνο και του παρέδωσε τοπ παιδί.

Ο αλλοδαπός πατέρας του παιδιού ήλθε στο σχολείο, τα έβαλε με τη συνάδελφο και πήγε στο ΑΤ Χερσονήσου και κατέθεσε μήνυση κατά της νηπιαγωγού. Η συνάδελφος, όπως και η προϊσταμένη του νηπιαγωγείου, συνελήφθησαν στο σχολείο τους από τους αστυνομικούς και κρατήθηκαν όλη τη νύχτα στο κρατητήριο. Τους απαγγέλθηκε κατηγορία για πλημμελή φύλαξη ανήλικου και πήγαν στο αυτόφωρο. Όμως υπήρχε κινητοποίηση των δικαστικών εκείνη την ημέρα και ορίστηκε τακτική δικάσιμος το Φεβρουάριο.

Link to comment
Share on other sites

και ποιος μου λεει εμένα ότι δεν το είχε συμβουλέψει ο πατέρας το παιδί να το σκάσει???

 

Αυτό μου κάνει λίγο σενάριο επιστημονικής φαντασιας!

 

στις δύσκολες αυτές ημέρες που ζούμε πήγε αμέσως και κατέθεσε μήνυση που κοστίζει πάνω από 140 ευρώ????

 

Για την προστασία του παιδιού του καλά έκανε και έδωσε, όχι 140 αλλά και 1040 Ευρώ. Βέβαια η μήνυση ίσως θα έπρεπε να γίνει κατά του δημάρχου κατά δεν ξέρω και εγώ ποιού επείδη δεν υπάρχουν οι κατάλληλες προδιαγραφές για την φύλαξη τόσων παιδιών. Συμφωνώ και εγώ ότι απλώς ήταν η κακή στιγμή για τις νηπιαγωγούς αλλά και εγώ βρε κορίτσια στην θέση του θα αντιδρούσα και όποιον πάρει ο Χάρος.

 

Θα έριχνα τεράστια ευθύνη στις νηπιαγωγούς ΕΑΝ δεν ήταν κλειδωμένη η πόρτα του νηπιαγωγίου ή εαν προσπαθούσαν να αποκρύψουν το γεγονός (δεν κάνανε άμεσες κινητοποιήσεις)

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και μια άλλη άποψη για το τι πραγματικά συνέβη από το συνάδελφο ατην περιοχή Ζ. Καψαλάκη

 

υνάδελφος αναπληρώτρια νηπιαγωγός έκανε το πρωινό της ωράριο. Την ώρα μαθήματος έπεσε ένα παιδί και χτύπησε στο πρόσωπο και η συνάδελφος πήγε να το πλύνει. Την ώρα εκείνη ένα άλλο παιδάκι εκμεταλλεύτηκε την απουσία της νηπιαγωγού, πήρε την τσάντα του, βγήκε στην αυλή, πήδησε τα "κάγκελα" και την κοπάνησε από το νηπιαγωγείο. Επιστρέφοντας η νηπιαγωγός από την τουαλέτα που είχε πάει το παιδί να το πλύνει, είδε ότι το άλλο παιδί απουσίαζε. Υπήρξε αναστάτωση, κινητοποίηση των πάντων και σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα (10 λεπτών) το παιδί βρέθηκε στη διπλανή εκκλησία. Ο άνθρωπος μάλιστα που βρήκε το παιδί ήταν ομοεθνής του και το γνώριζε, πήρε τον πατέρα τηλέφωνο και του παρέδωσε τοπ παιδί.

Ο αλλοδαπός πατέρας του παιδιού ήλθε στο σχολείο, τα έβαλε με τη συνάδελφο και πήγε στο ΑΤ Χερσονήσου και κατέθεσε μήνυση κατά της νηπιαγωγού. Η συνάδελφος, όπως και η προϊσταμένη του νηπιαγωγείου, συνελήφθησαν στο σχολείο τους από τους αστυνομικούς και κρατήθηκαν όλη τη νύχτα στο κρατητήριο. Τους απαγγέλθηκε κατηγορία για πλημμελή φύλαξη ανήλικου και πήγαν στο αυτόφωρο. Όμως υπήρχε κινητοποίηση των δικαστικών εκείνη την ημέρα και ορίστηκε τακτική δικάσιμος το Φεβρουάριο.

Για αυτο τους δικους μου τους αφηνουν απλυτους και χτυπημενους....

 

Τελικα ειναι να μην σου τυχει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...