Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μεγάλο δίλλημα


polina26

Recommended Posts

'Εχω ένα μεγάλο θέμα με τους γονείς μου και τα πεθερικά μου με αποτελέσμα να είμαι σε δίλλημα αν ποτέ χρειαστεί να αφήσω το παιδί μου καπού να μην το κάνω και να πρέπει να το έχω συνέχεια μαζί μου. το λέω αυτό γιατί σε κάνα 2μηνο λέμε να πάμε καμιά εκδρομούλα με τον άντρα μου και το παιδί επειδή είναι μικρό 4 μηνων θα είναι τότε λέμε να μην το πάρουμε μαζί. το διλημμά μου προκύπτει απο τα περιστατικά που αναφέρω πιο κάτω ...

1. η αδερφή μου απο τότε που το παιδάκι της ήταν μωρό το άφηνε στην μητέρα μου (το παιδάκι της τώρα είναι 13 χρονών) λοιπόν πάει στην διπλανή για καφέ και αφήνει το παιδί μόνο του η διπλανή είχε σκύλο που δαγκώνει και τον είχε λυτό... λοιπόν κάποια στιγμή ενω η μάνα μου έπινε αμέριμνη τον καφέ της ακούγετε μια τσιρίδα και το κλάμα του μωρού . το σκυλί είχε επιτεθεί στο παιδί και του δάγκωσε το πρόσωπο... το σημάδι το παιδί το έχει ακόμα και απορώ πως δεν έπαθε ψυχολογικό με τα σκυλιά

2. πάλι με το παιδάκι της αδερφής μου ... οι γονείς μου μένουν στην εξοχή αφού είχε γίνει το πιο πάνω περιστατικό θα πίστευε κανείς ότι θα έβαζαν μυαλλό αλλά που... το άφηναν το μωρό πάλι μόνο του να περιφέρεται στα χωράφια και ευτυχώς που τότε έμενα και εγώ μαζί τους και το κυνηγούσα απο πίσω όποτε ήμουν σπίτι... λοιπόν παέι η μάνα μου πάλι βόλτα τον μικρό στα χωραφια και ευτυχώς προνόησα να πάω και εγώ μαζί της ... και παέι το παιδί να δεί κάτι άλογα που ήταν εκεί ... ευτυχώς που εγώ αντέδρασα ενστικτοδώς και μπήκα μπροστά στο παιδί διότι το άλογο σηκώθηκε στα 2 του πόδια και έπεσε πάνω στην πλάτη μου (είχα σπάσει 3 πλευρά) διότι πρόλαβα και έβαλα ασπίδα το σώμα μου στο μωρό διοαφορετικά θα το είχε σκοτώσει..

3. έβαζαν το μωρό άδετο στο αυτοκίνητο ή στα πόδια της μάνας μου μπρόστά.

4. όταν ήταν 6 χρονών το πήρε ο πατέρας μου στα μελλήσια το τσίμπησε μέλλισσα και έπαθε αλλεργικό σοκ(στο τσακ το πρόλαβαν το παιδί)

και πολλά πολλά άλλα.. θα μου πεις γιατί συνέχιζε να το πηγαίνει η αδερφή σου .. τι να σας πω δεν ξέρω

περναμε στον αδερφό μου που έχει 4 παιδάκια ... ενώ η νύφη μου έχει πει επαννελημένα όχι σοκολάτες αυτοί εκεί.. οχι τα παιδια άδετα στο αμαξι και μπροστά αυτοί εκεί.. όχι τηλεόραση αυτοί εκεί.. οχι μόνα τους έξω αυτοί εκει... κλπ κλπ...

απο την άλλη τώρα η πεθερά μου

1. έχω το πρόβλημα της βιας απο τον πεθερό μου (φοβάμαι μην τυχόν επειδη κλάψει το παιδί το δείρει) το έχει κάνει στο παιδάκι της κουνιάδας μου (ειναι της παλιας σχολής)

2.η πεθερά μου ήρθε προχτες στο σπίτι και τσίμπησε την μικρή για να δει αν κλαίει γιατί το μωρό μου εως τωρα ήταν γενικά ήσυχο και γιατί δεν την άκουσε μέχρι τώρα το τσίμπησε το παιδί (εννοείτε πως της το πήρα απο τα χέρια και την σκυλοέβρισα διότι το παιδί πόνεσε τόσο πολύ που δεν μπορούσα να το ηρεμήσω και του έκανε και μελανιά)

3. μετά είναι και το ότι είναι πολύ ξεροκέφαλη και τι έννοω με αυτό εννοώ πως όταν είμαι εγώ μπροστά γίνεται ότι πω αλλά μόλις γυρίσω την πλάτη μου τα κάνει όπως θέλει αυτή... παράδειγμα το καλοκαίρι νεογέννητο ακόμα ενώ είπα μην το σκεπάζετε αυτή μόλις το άφησα λίγο μόνο το κουκούλωσε και το παιδί κόντεψε να σκασει απο την ζέστη γιατί είχαμε 40 βαθμούς κελσίου(ο άντρας μου δεν τους εμπιστεύεται οπότε κάποιο λόγο θα έχει)

 

οπότε έχω το δίλλημα το αφήνεις (που δεν θέλω με τίποτα γιατί δεν τους εμπιστεύομαι)??? το παίρνεις μαζί..??? δεν πας εκδρομη??? το πας σε κάποια θεια αδερφή κλπ με αποτελέσμα όμως να μην ξέρεις τι κάνουν??? πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω,,, και αν με το καλό μεγαλώσει κιάλο και χρειάζετε σε εκτατες περιπτώσεις να το αφήνω κάπου τι γίνετε??

σορρυ και πάλι για το μεγαλο ποστ αλλα έπρεπε να σας εξηγήσω τι συμβαίνει και γιατί νιώθω έτσι...

εσείς τι θα κάνατε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το παιρνεις μαζι σου και πας παντου!!! Εγω ετσι εκανα και ενιωθα σουπερ! σιγα σιγα θα συνηθισετε την ιδεα οτι η 'παρειτσα' σας μεγαλωσε.

Για πιο μετα θα το ξανασυζητησουμε, καλα να'μαστε!

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν έχεις εμπιστοσύνη να το αφήσεις κάπου, το παίρνεις μαζί σου!

Γιατί σε περίπτωση που αποφασίσεις να το αφήσεις τελικά,δε θα περάσεις καλά αφού το μυαλό σου θα είναι συνεχώς στο τί κάνει το μωρό σου!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα συγγνώμη βρε κούκλα μου αλλα μετα απο τόσα περιστατικά και άλλων ποσα δεν ανεφερες,ακόμη αναρωτιέσαι αν μπορείς να το αφήνεις με κάποιους απο όλους αυτούς τους ανθρώπους χωρίς επίβλεψη?

Εγώ στην θέση σου δεν θα αφηνα μωρο σε αυτήν την τόσο μικρη ηλικία έστω και σε κάποιον που εμπιστεύομαι.Αν ήθελα τόσο πολυ να πάω εκδρομή,θα το έπαιρνα μαζι μου εννοείται!

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

απο τα ποστ σας καταλήγω ότι και εσείς μαζί θα τα πέρνατε οπότε αυτό θα κάνω και εγώ ... αν έχει καλό καιρό θα την πάμε τώρα διαφορετικά θα το αφήσω για την άνοιξη γιατί φοβάμαι μην κρυώση... όντως καθόλου δεν τους εμπιστεύομαι γιατί είναι ότι να ναο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oτι καιρο και να εχει να παρετε το παιδακι σας και να πατε την εκδρομη σας...θα κανει καλο σ ολους σας (μου λες δλδ οτι εκει που θα πατε δεν υπαρχουν μωρα? το σχεση εχει ο καιρος... στον καναδα δεν γεννανε ας πουμε οι γυναικες?)

Απλα θα παρεις ολα τα απαραιτητα και παταπανω ωστε να εισαι καλυμενη απο καθε πλευρα

 

Καλα να περασετε και να μην σκεφτεις ποτε ν αφησεις το μωρο σου καπου που δεν εχεις εμπιστοσυνη ουτε για την σωματικη του ακεραιοτητα

Link to comment
Share on other sites

Oτι καιρο και να εχει να παρετε το παιδακι σας και να πατε την εκδρομη σας...θα κανει καλο σ ολους σας (μου λες δλδ οτι εκει που θα πατε δεν υπαρχουν μωρα? το σχεση εχει ο καιρος... στον καναδα δεν γεννανε ας πουμε οι γυναικες?)

Απλα θα παρεις ολα τα απαραιτητα και παταπανω ωστε να εισαι καλυμενη απο καθε πλευρα

 

Καλα να περασετε και να μην σκεφτεις ποτε ν αφησεις το μωρο σου καπου που δεν εχεις εμπιστοσυνη ουτε για την σωματικη του ακεραιοτητα

 

για βουνό σκεφτόμασταν για αυτό και αναρωτιέμαι για τον καιρό... θα την ντύσω σαν κρεμύδι και λογικά θα είναι οκ.. :)

Link to comment
Share on other sites

γενικα (γνωμη τριων ασχετων μεταξυ τους παιδιατρων) τα μωρα κολλανε και δε κρυωνουν.

 

οπως καταλαβες οι περισσοτερες λιγο πολυ τα παιρνουμε. να το παιρνεις το παιδι για πολλους λογους. και να δεις ποσο ωραια θα περναει και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλα συγγνώμη βρε κούκλα μου αλλα μετα απο τόσα περιστατικά και άλλων ποσα δεν ανεφερες,ακόμη αναρωτιέσαι αν μπορείς να το αφήνεις με κάποιους απο όλους αυτούς τους ανθρώπους χωρίς επίβλεψη?

Εγώ στην θέση σου δεν θα αφηνα μωρο σε αυτήν την τόσο μικρη ηλικία έστω και σε κάποιον που εμπιστεύομαι.Αν ήθελα τόσο πολυ να πάω εκδρομή,θα το έπαιρνα μαζι μου εννοείται!

 

Συμφωνώ σε όλα!!!!! Κ γω από 40 ημερών μαζί μου το έπαιρνα. Εγώ βέβαια δεν είχα βοήθεια... Αλλά εσύ με τέτοια περιστατικά το σκέφτεσαι κιόλας;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα

 

 

Σαφως και θα επαιρνα μαζι μου το παιδι,,,ειδικα σε αυτη την ηλικια ειναι και καλοβολα,,,ελα ναδεις πως ειναινα πηγαινεις εκδρομες σε αλλες ηλικιες παιδιων χαχααχαχχαχ ,,,,ειδικα με αυτα τα περιστατικα που αναφερεις εινια προφανες οτι ουτε οι γονεις το εχουνε ουτε τα πεθερικα ειναι εμπιστοσυνης απλα παρε το αποφαση οτι ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥΘΕΝΑ και θα ειστε αυτοκολλητακια,,,ουτε και εμεις αφηνουμε πουθενα τα παιδια για εκδρομες και τετοια,,,βασικα τωρα που το σκεφτομαι εαν πηγαινα εκδρομη χωρις τα παιδια θα ελεγα μα κοιτα τι χανουν τωρα και θα ητανε χαλια ,,,θα μου ελειπαν τραγικα και εμενα και του αντρα μου γιατι ειμαστε ολοι ενα,,,μια οικογενεια που δε μου παει η καρδια εγω να παιρναω καλα και να ανοιγω τοπυς οριζοντες μου και τα παιδια πισω να ειναι κλεισμνα σε ενα διαμερισμα με παπουδιογιαγιας,,,

 

τωρα για περιπτωση αναγκης που λες,,,,στην αναγκη ολες οι λυσεις βρισκονται,,,μια ο αντρας σου μια ο αδερφος σου μια η αδελφη σου θα δεις οτι θα βρεις τη λυση οταν ειναι αναγκη,,,και σιγουρα το παιδι αν χρειαστει αναγκη ποιο ευκολα θ αεινια αν ειναι σε ενα περιββαλον με αλλα παιδακια να παιζει παρα με παπου και γιαγια που ειτε δε θα το προσεχουν ειτε θα υπαρχει κινδυνος σωματικης ακεραιοτητας,,,,,Καλα να περασετε!!!!

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ .Ειναι δυνατον να συμβαινουν τετοια πραγματα κ να αναρωτιεσαι αν θα αφησεις το μωρακι σου μαζι τους?ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ..δεν υπαρχει ουτε σε ταινιες επιστημονικης φαντασιας...αν εχετε αναγκη αυτη την εκδρομη να πατε ολοι μαζι,,,εχετε την αναγκη να πατε μονοι με τον αντρα σου?αν ναι γιατι δεν αφηνεις λιγο να μεγαλωσει κανα 6μηνο κ να το αφησεις στην αδερφη σου η στην κουνιαδα σου που λες οτι εχουν παιδακια κ ξερουν καλυτερα να τα προσεχουν.εχετε αυτη τη δυνατοτητα? Οπως κ να κανετε παντως να περασετε καλα και να χαιρεσαι το λουλουδακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, τόσο μικρό μωρό, ή το παίρνεις μαζί ή δεν πας εκδρομή. Τελεία παύλα. Ακόμα κι αν εμπιστεύεσαι τους γονείς και τα πεθερικά σου, δεν είναι καλό τόσο μικρό μωρό να αποχωρίζεται τη μητέρα του. Όταν με το καλό χρονίσει, το ξανασκέφτεσαι το δίλημμα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ συγνωμη δηλαδη εσυ μετα απο ολα αυτα τα περιστατικα σκεφτεσαι να αφησεις το παιδι σου για να πας εκδρομη???

 

Δηλαδη θα τρελαθουμε τελειως.....:rolleyes::rolleyes:

 

Εγω παντως το παιδι δεν το αφηνω πουθενα οπου και να παμε μαζι μας θα ναι και δεν εμπιστευομαι κανεναν αλλα και θα περασω καλυτερα με το παιδι παρα χωρις αυτο!

 

Το κρυο μην σ επροβληματιζει τα παιδια δηλαδη στην σουηδια τι κανουν??απο 2 ημερων εξω τα βγαζουν...Ντυσε καλα το παιδι αν εχει κρυο και δεν εχεις προβλημα μπορειτε να πατε παντου!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

καλα εχω παθει σοκ! παρε κοριτσι μου το παιδι σου και τον αντρα σου και πηγαιντε μαζι εκδρομη. εγω στη θεση σου μετα απο αυτα που διαβασα ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να αφηνα το παιδι!! τωρα θα μου πεις θα θες να κανεις καμμια δουλεια και δεν θα μπορεις, το καταλαβαινω ΑΛΛΑ με τιποτα σε αυτους το παιδι!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άλλο πράγμα να έχεις δουλειά και να αφήσεις το μωρό για 1, 2 ή 3 ώρες σε κάποιον συγγενή προκειμένου να κάνεις πιο γρήγορα ή να μην το ταλαιπωρήσεις, αλλά πάντα με επιφύλλαξη - και κατά προτίμηση να έρθει η γιαγιά στο σπίτι σας και να μην πας εσύ το μωρό στο δικό της - και άλλο, τελείως άλλο, να αφήσεις το μωρό για 1, 2 ή 3 ΜΕΡΕΣ σε κάποιον τον οποίο έχεις λόγους να μην εμπιστεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ .Ειναι δυνατον να συμβαινουν τετοια πραγματα κ να αναρωτιεσαι αν θα αφησεις το μωρακι σου μαζι τους?ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ..δεν υπαρχει ουτε σε ταινιες επιστημονικης φαντασιας...αν εχετε αναγκη αυτη την εκδρομη να πατε ολοι μαζι,,,εχετε την αναγκη να πατε μονοι με τον αντρα σου?αν ναι γιατι δεν αφηνεις λιγο να μεγαλωσει κανα 6μηνο κ να το αφησεις στην αδερφη σου η στην κουνιαδα σου που λες οτι εχουν παιδακια κ ξερουν καλυτερα να τα προσεχουν.εχετε αυτη τη δυνατοτητα? Οπως κ να κανετε παντως να περασετε καλα και να χαιρεσαι το λουλουδακι σου!

 

ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις... στην κουνιάδα δεν υπάρχει περίπτωση να το πάω διότι σκέψου ότι μια φορά είδε τυχαία εμένα με το μωρό και μας γύρισε την πλάτη. και εγώ δεν θέλω να βρεθώ σε θέση να την αφήσω γιατί ξέρω ότι το μυαλλό μου θα είναι συνέχεια εκεί.. αφού εσείς σαν πιο έμπειρες μου λέτε πως δεν υπάρχει θέμα μην ταλαιπωρηθεί ή μην αρρωστήσει το πουλάκι μου εννοείτε πως θα το πάρω μαζί μου...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ συγνωμη δηλαδη εσυ μετα απο ολα αυτα τα περιστατικα σκεφτεσαι να αφησεις το παιδι σου για να πας εκδρομη???

 

Δηλαδη θα τρελαθουμε τελειως.....:rolleyes::rolleyes:

 

Εγω παντως το παιδι δεν το αφηνω πουθενα οπου και να παμε μαζι μας θα ναι και δεν εμπιστευομαι κανεναν αλλα και θα περασω καλυτερα με το παιδι παρα χωρις αυτο!

 

Το κρυο μην σ επροβληματιζει τα παιδια δηλαδη στην σουηδια τι κανουν??απο 2 ημερων εξω τα βγαζουν...Ντυσε καλα το παιδι αν εχει κρυο και δεν εχεις προβλημα μπορειτε να πατε παντου!

 

ακριβώς επειδή έγιναν αυτά τα περιστατίκα δεν θέλω να την αφήσω... απλά θέλω γνώμες γιατί και σε πειρπτώση ανάγκης τι κάνουμε... και πίστεψε με έτυχε να πρέπει να πάμε σε νοσοκομείο και ευτυχώς είχε έρθει η κολλητή μου σπίτι και μπόρεσα και της το άφησα για κάνα 2ωρο μέχρι να γυρίσουμε διαφορετικά δεν ξέρω και εγώ τι θα έκανα...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι εννοείς περίπτωση ανάγκης. Αν ας πούμε μένατε μακριά από τους δικούς σου και τα πεθερικά σου ή αν οι παππούδες ήταν ανύμποροι, τι θα κάνατε; Δεν θα βρήσκατε κάποια λύση; Γιατί χρειάστηκε να πάτε και οι δύο στο νοσοκομείο; Είσασταν άρρωστοι; Αν ήταν για να κάνει ο ένας εξετάσεις, ας πήγαινε μόνος του και ο άλλος να μείνει σπίτι με το μωρό. Αν ήταν για να επισκεφτείτε συγγενή, επίσης μόνος του ο ένας και ο άλλος στο σπίτι. Ή πηγαίνετε όλοι μαζί και ο ένας μπαίνει μέσα, ενώ ο άλλος έξω με το μωρό. Να το αφήσεις μικρό μωρό σε ανθρώπους που δεν εμπιστεύεσαι νομίζω ότι είναι λάθος.

 

Αν και βέβαια όπως σου ξαναείπα για 2-3 ώρες και κατά προτίμηση στο σπίτι σου (που ούτε σκυλιά υπάρχουν, ούτε μελίσσια) δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα, αλλά να το αφήσεις σε ξένο σπίτι για μέρες, όχι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...