Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΩΡΟ ΝΟΝΟΥ & ΝΟΝΑΣ


ssidi

Recommended Posts

Να προσθέσω και ένα ακόμα ερώτημα?

Μέχρι ποιού ποσού πιστεύεται οτι πρέπει να είναι το δώρο του νονού? Καλά μην μου πείτε οτι είναι σχετικό τι θέλεις και τι μπορείς να διαθέσεις. Πείτε γνώμες!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 412
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το δώρο του ωονού το δίνεις στην εκκλησία, στολισμένο κ.τλ. ή το δίνεις μετά στο τραπέζι? Θέλω να πω.. φροντίζεις να φανεί?

Το ιδιο θα ρωτουσα και εγω. Πιστευω οτι μπορεις να το δωσεις ειτε στην εκκλησια ειτε μετα (η και πριν γιατι οχι ). Αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρη ας μας απαντηση καμια πιο εμπειρη.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστευω ειναι αναλογα τι σου ταιριαζει στον χαρακτιρα σου....

εγω το δωσα εκτως εκκλησιας στο σπιτι τους....

καλυτερα ο καθενας να κανει οτι τον ευχαρηστει ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Από παλιά έχει ξεμείνει να το στολίζουν, να το πηγαίνουν στην εκκλησία για να το βλέπει ο κόσμος κ.α. τέτοια αναχρονιστικά. :x

Εγώ πιστεύω πως βασικό ρόλο παίζει ο χαρακτήρας των γονιών και του νονού, καθώς επίσης και το είδος του δώρου. Αν αποφασίσετε με τον νονό να του πάρετε μια ηλεκτρική συσκευή για παράδειγμα, θα είναι όμορφο να τις βάλετε κορδελίτσες και φιογκάκια και να τη σέρνετε στην εκκλησία και στη δεξίωση? :D:D

Link to comment
Share on other sites

Από παλιά έχει ξεμείνει να το στολίζουν, να το πηγαίνουν στην εκκλησία για να το βλέπει ο κόσμος κ.α. τέτοια αναχρονιστικά. :x

Εγώ πιστεύω πως βασικό ρόλο παίζει ο χαρακτήρας των γονιών και του νονού, καθώς επίσης και το είδος του δώρου. Αν αποφασίσετε με τον νονό να του πάρετε μια ηλεκτρική συσκευή για παράδειγμα, θα είναι όμορφο να τις βάλετε κορδελίτσες και φιογκάκια και να τη σέρνετε στην εκκλησία και στη δεξίωση? :D:D

 

 

:lol::lol::lol: Η περιγραφη σου με την ηλεκτρικη συσκευη ειναι ολα τα λεφτα !

συμφωνω απολυτα μαζι σου....

εμεις τους ειχαμε παρει τηλεοραση την φανταζεσαι με κορδελες στην εκκλησια :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά σκέφτομαι να ξεφύγω από τα κλασσικά και να τους κάνω δώρο ένα τριήμερο ή ένα σ/κ σε spa, μπορεί να μην είναι κάτι που μένει ως ενθύμιο αλλά νομίζω πως θα το ευχαριστηθούν περισσότερο. Θα τους ρωτήσω πρώτα βέβαια, ευτυχώς έχω αυτήν την άνεση. Πάντως αν βάφτιζα εγώ σίγουρα θα το προτιμούσα :lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις τους ειχαμε παρει τηλεοραση την φανταζεσαι με κορδελες στην εκκλησια :D

 

Κάτι τέτοιο είχα κατα νου όταν το περιέγραφα... :D:D

 

ΑΣΧΕΤΟ : Χρύσα, εσύ είσαι από Edmonton? Είχα πάει με ένα πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών στο Πανεπιστήμιο εκεί... Τί μου θύμησες :) Η μοναδική εποχή που αισθάνθηκα ως φοιτήτρια....

Link to comment
Share on other sites

Ναι,Edmonton.

Elsoyrio εισαι ο πρωτος ανθρωπος εκτος οικογενειακου περιβαλλοντος που γνωριζει την πολη αυτη! Ποια χρονια εισουν εδω? Αν θες στειλε πμ.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω...

εμεις στον γαμο και την βαπτιση (οι ιδιοι κουμπαροι ηταν) ΔΕΝ ΔΩΣΑΜΕ ΤΑ ΔΩΡΑ ουτε στην εκκλησια, ουτε στο τραπεζι κλπ... Τα ειχαμε δωσει πριν τον γαμο μια μερα ή δυο και της βαπτισης παλι μετα στο σπιτι μας...

 

Λοιπον στον γαμο πηραμε στον εναν ραδιοcd αυτοκινητου και στον άλλον μια ταυτοτητα χεριου (τους ειχαμε ρωτησει και μαζι τα διαλεξαμε με τον καθενα)...

Στην βαπτιση επειδη ηθελα να εχουν κατι απο την βαπτιστιρα τους και να την θυμουνται, αφου τους το εδειξα για να σιγουρευτω τους καναμε απο ενα κρεμαστο λευκοχρυσο για τον λαιμο, που ειναι πολυ ομορφο παραλληλογραμμο και γραφει ΙΧΘΥ και ειναι πολυ διακριτικο και ομορφο...

Τον ενα που τον βλεπω, το φοραει που και που... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Πήραμε στους νονούς απο ένα ρολόι pierre garden. Ειδικά το γυναικείο ρολόι είναι πολύ όμορφο. Καλό δεν είναι για δώρο;

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις στον κουμπαρο μας του ειχαμε παρει ενα ρολοι και το εφτιαξα σε μπουμπουνιερα με κουφετα μεσα,και απο εξω μια παρα πολυ ωραια πετσετα που την επλεξε η μαμα μου(εδω στο ρεθυμνο τη συνηθηζουμε τη πετσετα).τωρα στης βαφτησεις που δεν εχω κανει ακομα,αλλα στη μια νονα που τη ρωτησα θα της παρουμε βιντεοκαμερα(παλι θα τη φτιαξω μπουμπουνιερα με πετσετα)τωρα ψαχνω να βρω νονο για το μπεμπη και θα ρωτησω τι θελει.εγω παντως επειδη εχω τα παντα θα ηθελα να μου κανουν δωρο χρυσαφικο(τρελενομαι)

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρωτήσαμε την Νονά τι δώρο θέλει και μας είπε ρολογάκι,omega. Εντάξει είπαμε!

Ρωτάω σήμερα σε ένα κοσμηματοπωλείο πόσο πάει και το φτηνότερο κάνει 1.300ευρώ. :shock:

Τι κάνουνε τώρα?????? Δεν είναι πολλά για βάφτιση???

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε περίπτωση που το δώρο είναι τόσο ακριβό λες ευθέως στον άλλον ότι δεν μπορείς να διαθέσεις τόσα χρήματα. Δεν είναι κακό.

 

Ισως τελικά είναι προτιμότερο να μην ρωτάς τον άλλον τι θέλει αλλά το πολύ πολύ να τον αφήνεις να επιλέγει από δυο τρία πράγματα που θα του πεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες, με τέτοιες απαιτήσεις ίσως να έπρεπε αλλά θέλουμε και κουτί και εγγύηση έτσι δεν είναι??? :evil:

 

Eχουν και εγγυηση.....

αν θες στειλε πμ να σου πω λεπτομεριες.

μην παρεξηγηθω, δεν πουλαω !!!!!

απλα το χω ψαξει το θεμα replica.

Link to comment
Share on other sites

venia πολύ καλή ιδέα, το σκέφτηκα και εγώ γιατί είμαι άρρωστη με τις τσάντες, της το ανέφερα αλλά δεν έδειξε να ενθουσιάζεται.....

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

εμεις στον κουμπαρο μας του ειχαμε παρει ενα ρολοι και το εφτιαξα σε μπουμπουνιερα με κουφετα μεσα,και απο εξω μια παρα πολυ ωραια πετσετα που την επλεξε η μαμα μου(εδω στο ρεθυμνο τη συνηθηζουμε τη πετσετα).τωρα στης βαφτησεις που δεν εχω κανει ακομα,αλλα στη μια νονα που τη ρωτησα θα της παρουμε βιντεοκαμερα(παλι θα τη φτιαξω μπουμπουνιερα με πετσετα)τωρα ψαχνω να βρω νονο για το μπεμπη και θα ρωτησω τι θελει.εγω παντως επειδη εχω τα παντα θα ηθελα να μου κανουν δωρο χρυσαφικο(τρελενομαι)

 

Και εμας ο νονος μας απο Ρεθυμνο ειναι (οχι απο Ηρακλειο οπως εγραψα πιο πανω) και εχω ξανακουσει για το εθιμο με την πετσετα. Τι πετσετα κανουν δωρο και πως την δινουν? Ποια η σημασια της πετσετας?

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

εγω την πετσετα τη στολισα στο δωρο του κουμπαρου,για να φαινετε ποιο ομορφο και να την δει ο κοσμος.δεν ξερω αν εχει καποια σημασια εμενα μου την εφτιαξε η μαμα μου για να γινει ποιο ομορφο στο δωρο,θα μου πλεξει και για τους νονους.

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...