Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα ! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το Filicine.Μέχρι ποτε θα το παίρνετε;Εμένα η γιατρός μου είπε μέχρι και την 34η εβδομάδα.Ευχαρστώ!

 

Καλησπέρα elquest..! Εγω ακόμα κ τώρα που μέρα με την μέρα περιμένω την μπουμπού μου μιας κ μπήκα 39η βδομάδα ο γιατρός δεν μου το έχει κόψει,αντιθέτως τα παίρνω επι 2 κ απο όσο ξέρω απο όλες τις γνωστές μου τα παίρνεις μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης όλα κ μετα την γέννα συνεχίσεις το σίδηρο κ το ασβέστιο.τωρα γιατι στο είπε εσένα να το κοψεις δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα ! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το Filicine.Μέχρι ποτε θα το παίρνετε;Εμένα η γιατρός μου είπε μέχρι και την 34η εβδομάδα.Ευχαρστώ!

 

Αναλογως πως ειναι ο αιματοκριτης σου και οι αναγκες του σιδηρου.Εγω που εχω στιγμα και χαμηλο αιματοκριτη επαιρνα καθ'ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και συνεχιζω τωρα στον θηλασμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ εγω απο νωρις τα πηρα γιατι είχα κ εγω χαμηλό αιματοκριτη για αυτο κ τα παίρνω μέχρι τέλους αλλα κ πάλι έχει να κάνει με την κάθε εγκυμονουσα διαφορετικά γιατι κ άλλες γνωστές μου που δεν είχαν καμία σχέση με χαμηλο αιματοκριτη πάλι μέχρι τέλους τα έπαιρναν..δεν ξέρω,ξανάρωτά όταν πας..

Link to comment
Share on other sites

To filicine δίνεται και στις γυναίκες που προετοιμάζονται να μείνουν εγκυούλες.βοηθάει την εγκυμοσύνη καθώς και την ανάπτυξη του νευρικόυ συστήματος του βρέφους.Εγώ είχα κάνει καποιές εξετάσεις στο άσχετο λίγο πριν μείνω έγκυος και είχα πολύ χαμηλό φολικό ή φυλικό οξύ,σε αυτό βοηθάει το filicine.Καλό κάνει σίγουρα γιατί πλέον ετσί όπως είναι οι τροφές δεν υπάρχουν και ιδιαίτερα θρεπτικά συστατικά

Link to comment
Share on other sites

Εγω το επαιρνα μεχρι τον 4ο μηνα.

Καλο ειναι να το παιρνεις για οσο περισσοτερο μπορεις και για ολη την εγκυμοσυνη ακομα,αλλα ειναι πιο σημαντικο κατα το πρωτο τριμηνο οταν δημιουργειται κυριως για το νευρικο συστημα του εμβρυου κι επεισης καλο ειναι να το ξεκινησει μια γυναικα οταν ξεκιναει προσπαθεια συλληψης.

Με το καλο τα μωρακια σας.

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το FILICINE είναι βιταμινούχο αιμοποιητικό σκεύασμα βασικό στην παραγωγή των αιμοκυττάρων. Η Ελλειψη φυλλικού οξέος προκαλεί αναιμίες μεγαλοβλαστικής μορφής..οποτε δεν επιβαρυνει τον οργανισμο και το στομαχι αντιθετως βοηθαει για την σύνθεση του DNA και λειτουργία του πυρήνα των κυττάρων.. Έλλειψη φυλλικού οξέως έχει σαν αποτέλεσμα την μη ταυτόχρονη ωρίμανση και λειτουργία του πυρήνα σε σύγκριση με την σύνθεση του DNA και της πρωτεΐνης του κυτταροπλάσματος. Ακολουθούν μεγαλοβλαστικές αλλοιώσεις κυττάρων οι οποίες δεν περιορίζονται μόνο στα ερυθροκύτταρα, αλλά σε άλλα κύτταρα όπως του γαστροεντερικού βλεννογόνου, του κόλπου και του τραχήλου της μήτρας μεταξύ άλλων..απλα τα λεω για τυχον ανησυχιες επειδη εχουμε γυναικολογο στην οικογενεια και υπαρχει καποια ενημερωση πιο αναλυτικη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Καλημέρα!Εγώ πήρα ένα κουτί και μετά δεν μπορούσα να το πάρω από τους εμετούς.Επαιρνα και έκανα εμετό το φάρμακο.Και μόλις πέρασε το 1ο τρίμηνο με είπε η γιατρός να το παίρνω αν μπορώ.Βέβαια ο αιματοκρίτης μου ήταν 40,2.Και μετά που άλλαξα γιατρό με είπε να το παίρνω όσο μπορώ γιατί είναι σημαντικό για το 1ο τρίμηνο.Αλλά μάλλον εξαρτάται από τον αιματοκρίτη,γιατί ακόμη και τώρα έχω αρκετά καλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μετα τη λήψη φιλισινε θα πρέπει να απέχω για κανα μισάωρο απο γαλακτοκομικά;Εγώ το παίρνω απ'όταν είπα στον γιατρό οτι θέλουμε να βάλουμε μπροστά για μωράκι και τώρα είμαι στην 26η εβδομάδα κύησης.Βασικά μια γνωστή μου το είπε οτι μπορεί να απορροφάται και μου έκανε εντύπωση γτ πχ εγώ το παίρνω μετά το φαγητό, οπού θα φάω και τυράκι κασεράκι!!!Μιαμ:P Μετά τον σίδηρο ξέρω οτι πρέπει να για κανα μισάωρο να μη φάω και πρίν να είμαι νηστική για κανα 2ωρο!¨Οπως και το χάπι του θυροειδή μου είπε πρέπει να απέχει 4-5 ώρες απο τον σίδηρο κ ασβέστιο γτ απορροφά τη λεβοθυροξίνη!Εσείς τι ξέρετε;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μετα τη λήψη φιλισινε θα πρέπει να απέχω για κανα μισάωρο απο γαλακτοκομικά;Εγώ το παίρνω απ'όταν είπα στον γιατρό οτι θέλουμε να βάλουμε μπροστά για μωράκι και τώρα είμαι στην 26η εβδομάδα κύησης.Βασικά μια γνωστή μου το είπε οτι μπορεί να απορροφάται και μου έκανε εντύπωση γτ πχ εγώ το παίρνω μετά το φαγητό, οπού θα φάω και τυράκι κασεράκι!!!Μιαμ:P Μετά τον σίδηρο ξέρω οτι πρέπει να για κανα μισάωρο να μη φάω και πρίν να είμαι νηστική για κανα 2ωρο!¨Οπως και το χάπι του θυροειδή μου είπε πρέπει να απέχει 4-5 ώρες απο τον σίδηρο κ ασβέστιο γτ απορροφά τη λεβοθυροξίνη!Εσείς τι ξέρετε;

 

Το filicine συνδιάζεται με το σίδηρο οπότε και μαζί να τα παίρνεις δεν πειράζει. Υπάρχουν και σκευάσματα που έχουν και τα 2 μαζί.

Όσο για του θυρεοειδή (Euthyrox παίρνεις κι εσύ υποθέτω) το παίρνω το λιγότερο 1-2 ώρες μετά το σίδηρο (όπως γράφει το χαρτάκι του σιδήρου δηλαδή) συνεχίζοντας να είμαι νηστική το πρωί.

Το ασβέστιο το παίρνω κάποια άλλη στιγμή μέσα στη μέρα. Αν δεν κάνω λάθος δεν έχει σχέση με το να είσαι νηστικός ή όχι.

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Το filicine συνδιάζεται με το σίδηρο οπότε και μαζί να τα παίρνεις δεν πειράζει. Υπάρχουν και σκευάσματα που έχουν και τα 2 μαζί.

Όσο για του θυρεοειδή (Euthyrox παίρνεις κι εσύ υποθέτω) το παίρνω το λιγότερο 1-2 ώρες μετά το σίδηρο (όπως γράφει το χαρτάκι του σιδήρου δηλαδή) συνεχίζοντας να είμαι νηστική το πρωί.

Το ασβέστιο το παίρνω κάποια άλλη στιγμή μέσα στη μέρα. Αν δεν κάνω λάθος δεν έχει σχέση με το να είσαι νηστικός ή όχι.

 

 

Ναι το ίδιο παίρνουμε, αν διαβάσεις στο φύλλο οδηγιών του χαπιού λέει να λαμβάνεται το πρωί με άδειο στομάχι και να απέχει απο το πρωινό τουλάχιστον μισή ώρα! Κι επίσης να το παίρνουμε 4-5 ώρες πρίν από σίδηρο και ασβέστιο γιατί αναστέλλει την απορόφηση του Euthyrox απο το έντερο!Κι εμένα ο ενδοκρινολόγος μου το τόνισε καθώς και τον έλεγχο ανα 6 βδομάδες τον ορμονών!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ίδιο παίρνουμε, αν διαβάσεις στο φύλλο οδηγιών του χαπιού λέει να λαμβάνεται το πρωί με άδειο στομάχι και να απέχει απο το πρωινό τουλάχιστον μισή ώρα! Κι επίσης να το παίρνουμε 4-5 ώρες πρίν από σίδηρο και ασβέστιο γιατί αναστέλλει την απορόφηση του Euthyrox απο το έντερο!Κι εμένα ο ενδοκρινολόγος μου το τόνισε καθώς και τον έλεγχο ανα 6 βδομάδες τον ορμονών!

 

Έχω να ξαναδιαβάσω το χαρτάκι αρκετά χρόνια ομολογώ! Τώρα που το είδα για το σίδηρο και το ασβέστιο είναι στην κατηγορία 2 ώρες πριν. Δε νομίζω όμως ότι επηρρεαζεται πάρα πολύ η απορρόφηση (Εξάλλου λέει "Μπορεί να μειώσουν τη δράση). Το σκεπτικό είναι να είναι άδειο το στομάχι. Και το σίδηρο να δείς έχει στο χαρτάκι περιθώρια πριν και μετά από φάρμακα και τροφές.

Εγώ έκανα έλεγχο 1 φορά σε κάθε αρχή τριμήνου (έχω κάνει θυρεοειδεκτομή).

Αν είσαι σε άλλη φάση και πρέπει να κρατήσεις τις τιμές σου πολύ σταθερές τότε ξεκίνα με τα euthyrox τη μέρα σου, μετά από 2 ώρες το σίδηρο με το filicine μαζί (δεν πειράζει αν πιείς και λίγο χυμό πορτοκάλι) και μετά από 1-2 ώρες (δε θυμάμαι ακριβώς τι λεει) για γαλακτοκομικά (πχ γάλα με δημητριακά ή καφέ με γάλα και λοιπά)

Το ασβέστιο άστο για άλλη ώρα της ημέρας... αλλιώς θα φτάσει μεσημερι και συ δε θα έχεις φάει ούτε πρωινό;)

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια και στην 1η εγκυμοσυνη και σε αυτη που διανυω τωρα τα επαιρνα απο την αρχη μεχρι το τελος......το φιλισιν και το σιδηρο μαζι το πρωι νηστικια και μετα καπακι τρωω τι να σας πω δεν εχω παθει κατι, εξαλου το γραφουν και οι οδηγιες οτι πρεπει να εισαι νηστικια, το ασβεστιο το περνω αργα το βραδυ διοτι παιρνω και 2μαγνησια την ημερα,(το μαγνησιο πρεπει να απειχει απο το ασβεστιο τουλαχιστον κανα 4ωρο οποτε καταλαβαινεται τι ωρα παιρνω το ασβεστιο)....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια και στην 1η εγκυμοσυνη και σε αυτη που διανυω τωρα τα επαιρνα απο την αρχη μεχρι το τελος......το φιλισιν και το σιδηρο μαζι το πρωι νηστικια και μετα καπακι τρωω τι να σας πω δεν εχω παθει κατι, εξαλου το γραφουν και οι οδηγιες οτι πρεπει να εισαι νηστικια, το ασβεστιο το περνω αργα το βραδυ διοτι παιρνω και 2μαγνησια την ημερα,(το μαγνησιο πρεπει να απειχει απο το ασβεστιο τουλαχιστον κανα 4ωρο οποτε καταλαβαινεται τι ωρα παιρνω το ασβεστιο)....

 

 

 

Το μαγνήσιο να απέχει 4 ώρες απο ασβέστιο;;Χαχαχα φανταστείτε λοιπόν εγω πως πρέπει να τα παίρνω, η μέρα δεν μου φτάνει!4-5 ώρες διαφορά σιδήρου κ ασβεστίου με χάπι θυορειδή, 2 αμπούλες σίδηρο νηστική 2 ώρες πρίν (δεν μπορώ να τις παίρνω "μονοκονπανιά" γτ μου προκαλεί κολικούς) κ 2 ώρες μετα αποχή απο γαλακτοκομικά;;;Κι άλλες 4 ώρες διαφορά μαγνήσιο με ασβέστιο;Πφφφ μπερδεύτηκα...με τπτ δεν φτάνει η μέρα!!!:rolleyes:Το φιλισινε τελικά να απέχει απο γαλακτοκομικά ή όχι κ πόσο;

Link to comment
Share on other sites

Εγω κάνω το εξής: χάπι θυρεοειδούς το πρωι και μετα το πρωινό 2 μαγνησια. Τρώω και γαλακτοκομικά το πρωι. Μισή ώρα πριν το μεσημεριανό το filicine. Μετα το μεσημεριανο σιδηρος και άλλα 2 μαγνησια. Μετα το βραδινό άλλος ένας σιδηρος και μια ώρα αργότερα το ασβέστιο. Είπε ο γυναικολογος μου ότι δε χάθηκε ο κόσμος αν το βράδυ τα πάρω με μια ώρα διαφορά. Ο σιδηρος που παίρνω είναι το ferrosanol duodenal που το παίρνεις με γεμάτο στομάχι και είναι ο μόνος που δε μου κάνει ναυτία

Link to comment
Share on other sites

Το μαγνήσιο να απέχει 4 ώρες απο ασβέστιο;;Χαχαχα φανταστείτε λοιπόν εγω πως πρέπει να τα παίρνω, η μέρα δεν μου φτάνει!4-5 ώρες διαφορά σιδήρου κ ασβεστίου με χάπι θυορειδή, 2 αμπούλες σίδηρο νηστική 2 ώρες πρίν (δεν μπορώ να τις παίρνω "μονοκονπανιά" γτ μου προκαλεί κολικούς) κ 2 ώρες μετα αποχή απο γαλακτοκομικά;;;Κι άλλες 4 ώρες διαφορά μαγνήσιο με ασβέστιο;Πφφφ μπερδεύτηκα...με τπτ δεν φτάνει η μέρα!!!:rolleyes:Το φιλισινε τελικά να απέχει απο γαλακτοκομικά ή όχι κ πόσο;[/Q

 

οντως δεν φτανει η μερα.....και εγω επειδη τα παιρνω αργα και γενικα κοιμαμαι και αργα ενταξει τις βγαζω τις ωρες.....βεβαια δεν εχω χαπι θυροειδη.....τι να πεις λιγο υπομονη θα κανουμε.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...