Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμφανίζεστε μπροστά στα μικρά σας όπως σας ¨γέννησε η μαμά σας¨;


Recommended Posts

Ο μικρός μου είναι 2χρονών.Μπαίνει στο μπάνιο μαζι μου και όταν πάω για τον γνωστό λόγο και όταν κάνω ντους.Εσείς τι κάνετε;Το βρίσκεται σωστό για το μωρό;Μέχρι πια ηλικία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο μικρός μου είναι 2χρονών.Μπαίνει στο μπάνιο μαζι μου και όταν πάω για τον γνωστό λόγο και όταν κάνω ντους.Εσείς τι κάνετε;Το βρίσκεται σωστό για το μωρό;Μέχρι πια ηλικία;

 

θα σου απαντησω πως το νιωθω, ενστικτωδώς καθαρα, εγω οσο μεγαλωνει προσεχω κρυβομαι κλεινω πορτες, ειναι ας πουμε 2,5 χρονων απο 16 μηνων προσεχω, ενω μεχρι τοτε δεν με ενοιαζε, οταν ημουν μικρουλα, οσο θυμαμαι δεν μου αρεσε να βλεπω την μανα μου και τον πατερα μου γυμνους, οταν τυχαινε, ενιωθα αβολα,,,με αυτην την λογικη και οσο πιο φυσικα γινεται δεν αφηνω περιθωρια πολλα για κατι τετοιο, αν τυχει οκ δεν θα παθω υστερια

οπως δεν κυκλοφορω γυμνη μπροστα σε ενα φιλοξενουμενο ετσι κανω και με το παιδι μου κι ετσι θελω να κανει κι εκεινο μεγαλωνοντας που δεν θα μας εχει αναγκη,,το γυμνο μου το κραταω για τον αντρα μου και για τους γιατρους

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Τη μαμα και το μπαμπα δεν χρειαζεται να τους βλεπουμε ετσι. και εγω ειχε τυχει να δω τη μαμα μου καταλαθος σχεδον γυμνη και αν και 5χρονο αισθανθηκα πολυ αβολα. Αλλα ακομα και αν καποιος το βλεπει διαφορετικα και παλι θεωρω οτι η ηλικια αυτη που αναφερει η θεματοθετρια ειναι πολυ μικρη για να κατανοησουν οτι το γυμνο δεν ειναι ταμπου. Αλλα γιατι βρε παιδια να βλεπουν τη μαμα και το μπαμπα γυμνους? Δεν κατακρινω απλα δεν μπορω πραγματικα να συλλαβω το γιατι?:confused:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Τη μαμα και το μπαμπα δεν χρειαζεται να τους βλεπουμε ετσι. και εγω ειχε τυχει να δω τη μαμα μου καταλαθος σχεδον γυμνη και αν και 5χρονο αισθανθηκα πολυ αβολα. Αλλα ακομα και αν καποιος το βλεπει διαφορετικα και παλι θεωρω οτι η ηλικια αυτη που αναφερει η θεματοθετρια ειναι πολυ μικρη για να κατανοησουν οτι το γυμνο δεν ειναι ταμπου. Αλλα γιατι βρε παιδια να βλεπουν τη μαμα και το μπαμπα γυμνους? Δεν κατακρινω απλα δεν μπορω πραγματικα να συλλαβω το γιατι?:confused:

 

Θα το καταλάβεις την πρώτη φορά που θα μείνεις μόνη με ένα μωρό που μπουσουλάει/ περπατάει και θα θες να πας τουαλέτα ;)

 

Πιστεύω ότι στις ηλικίες αυτές το γυμνό σαφώς και δεν είναι ταμπού, αλλά εντάσσεται στη φυσική τους περιέργεια για το δικό τους σώμα και για το σώμα των άλλων. Μεγαλώνοντας αλλάζει ίσως το θέμα, αλλά για ένα δίχρονο δεν υπάρχει κάτι πονηρό ή άβολο στη θέα του γυμνού σώματος, απλά πολλή περιέργεια!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Θα το καταλάβεις την πρώτη φορά που θα μείνεις μόνη με ένα μωρό που μπουσουλάει/ περπατάει και θα θες να πας τουαλέτα ;)

 

Πιστεύω ότι στις ηλικίες αυτές το γυμνό σαφώς και δεν είναι ταμπού, αλλά εντάσσεται στη φυσική τους περιέργεια για το δικό τους σώμα και για το σώμα των άλλων. Μεγαλώνοντας αλλάζει ίσως το θέμα, αλλά για ένα δίχρονο δεν υπάρχει κάτι πονηρό ή άβολο στη θέα του γυμνού σώματος, απλά πολλή περιέργεια!

 

 

Μιλαμε για το εξ αναγκης ή για το επι τουτου? Αλλο να αναγκαστεις να αφησεις ανοιχτη την πορτα να πας τουαλετα και αλλο το κατα συστημα διοτι θεωρω οτι ειναι ψυχολογικα ακινδυνο για το παιδι?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω λίγες είναι οι περιπτώσεις γονιών που το κάνουν επί τούτου, συνήθως ξεκινάει ακριβώς από το ότι ούτε στην τουαλέτα δεν μπορείς να πας μόνη σου. Θεωρητικά, όσο είναι μικρό μπορείς να το βάλεις στο καρεκλάκι του και να πας, αλλά όσο μεγαλώνει και ζητάει να έρθει μαζί σου, οι επιλογές είναι ή να το ακούς να τσιρίζει όσο είσαι μέσα ή να αφήσεις την πόρτα ανοιχτή και να δεχτείς επισκέψεις ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα με εχει δει γυμνη καποιες φορες ή με εσωρουχα γιατι δεν εχω καποιον να μου τον κρατησει σχεδον ποτε... Δεν το βρισκω κακο,ειναι πολυ μικρος και απονηρευτος για να νιωσει αβολα. Και δεν θα ηθελα να νιωθει αβολα με κατι τετοιο ετσι και αλλιως, το σωμα μας το αγαπαμε,δεν ειναι κατι κακο για να το κρυβουμε ή να ντρεπομαστε για αυτο. Απλα απο μια ηλικια και μετα (μαλλον απο τα 3,5-4 κατα τη γνωμη μου) γινεται ιδιωτικη υποθεση...

Link to comment
Share on other sites

ακομα κι αν αγκαστεις να εχεις μαζι σου το 2χρονο και πανω γιατι για πιο μικρα δεν νομιζω οτι υπαρχει κανενα ζητημα, ε μπορεις καπως διακριτικα και μαζεμενα και γρηγορα να κινηθεις, δεν μπορω να το εκφρασω καλυτερα καπως το απασχολεις με κανα παιχνιδακι , με κατι απο το μπανιο κανεις τη δουλεια σου, η μπαινεις να κανεις μπανιο τραβας την κουρτινα, καθεσαι

 

καλα εννοειται ολα αυτα τα κανεις με μια φυσικοτητα αλλως τραβουν ακομα περισσοτερο την προσοχη κι ενοχοποιεις αυτο που δεν πρεπει να ενοχοποιησεις

 

προσωπικα καπως ετσι το εχω βιωσει

Link to comment
Share on other sites

η άποψη μου για το γυμνό και τα παιδιά είναι η εξείς:

 

  • είναι λάθος να εκθέτουμε τα παιδιά (ανεξαρτήτου ηλικίας) σε γυμνό, γιατί τα παιδιά είναι και σεξουαλικά όντα (είτε μας αρέσει είτε όχι), δεν θεωρώ σωστό, την διέγερση ενώς παιδιού με το σώμα του γονιού του
  • με τη θέα του γυμνού σώματος δίνουμε λάθος μηνύματα στο παιδί (δεν το μαθαίνουμε να προστατευει το σώμα του από αδιάκριτα βλέμματα)
  • ειδικοί αναφέρουν ότι η θέα του γυμνού σώματος στο παιδί μπορεί να του πυροδοτήση αίσθημα κατωτερότητας
  • υπάρχουν κάποιες ψυχιατρικές συμπεριφορές (επιδηξίας) που αφορούν ακριβώς αυτό: περιφορά γυμνού σώματος μπροστά σε άλλους (και πρόκληση ικανοποίησης στον επιδηξία), θα επηθημούσα το παιδί μου να μην είναι συνηθησμένο σε τετοιες συμπεριφορές και να αντιδράσει έντονα σε πιθανή παρενόχλησή του (μου έχει συμβεί όταν ήμουν 12 ετών δεν είναι και πολύ σπάνιο!)
  • επείσης να πω πως διαφωνώ με πάσα φύσης τσιμπήματα, φιλιά και λοιπες χαριτομενιές σε μπουτάκια, πρατσάκια κτλ μωρών και νηπίων για τους ίδιους λόγους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακομα κι αν αγκαστεις να εχεις μαζι σου το 2χρονο και πανω γιατι για πιο μικρα δεν νομιζω οτι υπαρχει κανενα ζητημα, ε μπορεις καπως διακριτικα και μαζεμενα και γρηγορα να κινηθεις, δεν μπορω να το εκφρασω καλυτερα καπως το απασχολεις με κανα παιχνιδακι , με κατι απο το μπανιο κανεις τη δουλεια σου, η μπαινεις να κανεις μπανιο τραβας την κουρτινα, καθεσαι

 

καλα εννοειται ολα αυτα τα κανεις με μια φυσικοτητα αλλως τραβουν ακομα περισσοτερο την προσοχη κι ενοχοποιεις αυτο που δεν πρεπει να ενοχοποιησεις

 

προσωπικα καπως ετσι το εχω βιωσει

 

βρε εσένα ο δικός σου θηλάζει ακόμα, σωστά; Τι καλύτερος τρόπος για εξοικείωση με το γυμνό σώμα της μαμάς; (ακόμη κι αν δεν βλέπει όλο το σώμα, αλλά μόνο συγκεκριμένα σημεία της ανατομίας). Μην αγχώνεσαι, όπως δεν πονηρεύεται από το γυμνό στήθος, έτσι δεν πονηρεύεται κι από το υπόλοιπο γυμνό σώμα ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Παραδειγμα, το βραδυ κοιμαμαι χωρις σουτιεν, το πρωι που ντυνομαι (με ανοιχτη πορτα βεβαια) τυχαινει και μπαινει στο δωματιο ο μικρος και με βλεπει μονο με το εσωρουχο να ντυνομαι. Η αντιδραση μου ειναι να συνεχισω να ντυνομαι, ουτε πιο βιαστικα,ουτε γυρνωντας απο την αλλη. Γιατι δεν βλεπει κατι κακο ή κατι με το οποιο θα επρεπε να ντρεπεται ή να νιωθει ασχημα.

Εχει τυχει να κανουμε και μπανιο μαζι δυο φορες που γυρισαμε πολυ αργα απο την θαλασσα και για να κερδισω χρονο καναμε μαζι. Δεν αντεδρασε καθολου περιεργα, του φανηκε φυσιολογικο και ισα ισα του αρεσε! Μου ελεγε ''μαμα θα πλυνεις τα μαλλια σου και εσυ? Θα πλυνεις και την κοιλια σου?'' κτλ... με ρωτησε και τι ειναι αυτο και του ειπα ειναι το πιπι μου. Δε νομιζω οτι του εκανε κακο, αντιθετως του ελυσε και πιθανες αποριες. Σε τοσο μικρες ηλικιες δεν το βρισκω καθολου κακο.

Link to comment
Share on other sites

η άποψη μου για το γυμνό και τα παιδιά είναι η εξείς:

 

  • είναι λάθος να εκθέτουμε τα παιδιά (ανεξαρτήτου ηλικίας) σε γυμνό, γιατί τα παιδιά είναι και σεξουαλικά όντα (είτε μας αρέσει είτε όχι), δεν θεωρώ σωστό, την διέγερση ενώς παιδιού με το σώμα του γονιού του
  • με τη θέα του γυμνού σώματος δίνουμε λάθος μηνύματα στο παιδί (δεν το μαθαίνουμε να προστατευει το σώμα του από αδιάκριτα βλέμματα)
  • ειδικοί αναφέρουν ότι η θέα του γυμνού σώματος στο παιδί μπορεί να του πυροδοτήση αίσθημα κατωτερότητας
  • υπάρχουν κάποιες ψυχιατρικές συμπεριφορές (επιδηξίας) που αφορούν ακριβώς αυτό: περιφορά γυμνού σώματος μπροστά σε άλλους (και πρόκληση ικανοποίησης στον επιδηξία), θα επηθημούσα το παιδί μου να μην είναι συνηθησμένο σε τετοιες συμπεριφορές και να αντιδράσει έντονα σε πιθανή παρενόχλησή του (μου έχει συμβεί όταν ήμουν 12 ετών δεν είναι και πολύ σπάνιο!)
  • επείσης να πω πως διαφωνώ με πάσα φύσης τσιμπήματα, φιλιά και λοιπες χαριτομενιές σε μπουτάκια, πρατσάκια κτλ μωρών και νηπίων για τους ίδιους λόγους...

 

Τα παιδια, και ειδικα τα βρεφη και τα νηπια, ειναι τα πιο αγνα και αθωα πλασματακια. Δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση ενα μωρο 2 χρονων να διεγερθει βλεπωντας γυμνη τη μαμα του. Αδυνατω να το πιστεψω!

Και αν το παρουμε ετσι οπως τα λες τοτε δεν πρεπει να τα ακουμπαμε παρα μονο ενα τυπικο πεταχτο φιλακι στο μαγουλο. Ουτε μπανιο να τα κανουμε γιατι το χαδι μας μπορει να τα διεγειρει. Ή το οτι τα γδυνουμε για να τα κανουμε μπανιο, ή να αλλαξουμε πανα θα τους περασει λαθος μηνυμα (επιδηξιομανια ή να μην προστατευουν το σωμα τους απο τους ξενους...).

Μπορουμε και να μιλαμε στα παιδια μας, να συζηταμε και να τους εξηγουμε τι επιτρεπουμε στους ξενους και τι οχι. Μιλαμε παντα για βρεφη και νηπια, πιο μετα εννοειται γινομαστε πιο προσεκτικοι.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως ήμουν αρκετα σαφής...

μην κάνεις γενικεύσεις που δεν έκανα ....

 

τα παιδιά και τα μωρά έχουν σεξουαλικότητα...δεν είναι αγγελάκια... αν δεν το δέχεσαι δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

βρε εσένα ο δικός σου θηλάζει ακόμα, σωστά; Τι καλύτερος τρόπος για εξοικείωση με το γυμνό σώμα της μαμάς; (ακόμη κι αν δεν βλέπει όλο το σώμα, αλλά μόνο συγκεκριμένα σημεία της ανατομίας). Μην αγχώνεσαι, όπως δεν πονηρεύεται από το γυμνό στήθος, έτσι δεν πονηρεύεται κι από το υπόλοιπο γυμνό σώμα ;)

 

καλα θεωρω οτι απο τα 2,5-3 κι υστερα καλο ειναι να μην εχει να κανει ουτε με το στηθος της μαμας,,

ειναι η ηλικια της οιδιποδοιας φασης κατα φροιντ η αλλιως φαση της προσκολλησης στο αλλο φυλλο, φαση ιδιαιτερως σεξουαλικη για αυτα και θελει την προσοχη της

 

εννοειται δεν αναφερομαι σε πιο μικρα παιδια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η άποψη μου για το γυμνό και τα παιδιά είναι η εξείς:

 

  • είναι λάθος να εκθέτουμε τα παιδιά (ανεξαρτήτου ηλικίας) σε γυμνό, γιατί τα παιδιά είναι και σεξουαλικά όντα (είτε μας αρέσει είτε όχι), δεν θεωρώ σωστό, την διέγερση ενώς παιδιού με το σώμα του γονιού του
  • με τη θέα του γυμνού σώματος δίνουμε λάθος μηνύματα στο παιδί (δεν το μαθαίνουμε να προστατευει το σώμα του από αδιάκριτα βλέμματα)
  • ειδικοί αναφέρουν ότι η θέα του γυμνού σώματος στο παιδί μπορεί να του πυροδοτήση αίσθημα κατωτερότητας
  • υπάρχουν κάποιες ψυχιατρικές συμπεριφορές (επιδηξίας) που αφορούν ακριβώς αυτό: περιφορά γυμνού σώματος μπροστά σε άλλους (και πρόκληση ικανοποίησης στον επιδηξία), θα επηθημούσα το παιδί μου να μην είναι συνηθησμένο σε τετοιες συμπεριφορές και να αντιδράσει έντονα σε πιθανή παρενόχλησή του (μου έχει συμβεί όταν ήμουν 12 ετών δεν είναι και πολύ σπάνιο!)
  • επείσης να πω πως διαφωνώ με πάσα φύσης τσιμπήματα, φιλιά και λοιπες χαριτομενιές σε μπουτάκια, πρατσάκια κτλ μωρών και νηπίων για τους ίδιους λόγους...

 

καπως ετσι εναι αλλα τα λες με πολυ απολυτο τροπο, σε μεσες ακρες συμφωνω, τα παιδια ειναι σεξουαλικα οντα και θελουν σεβασμο

Link to comment
Share on other sites

Εγω βασικα εχω ψυχολογικο με αυτο το θεμα και δεν προκειται να το περασω στο γιο μου.Θα σου πω απλα οτι δεν θεωρω σωστο να εμφανιζονται οι γονεις γυμνοι σε οποιαδηποτε ηλικια.Και ειδικα το μπανιο.Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να κανω μπανιο με το μωρο.Απο προσωπικη πειρα με στιγματισε η γυμνια των γονιων μου εστω και σε μικρη ηλικια.Δεν μου αρεσε ποτε ουτε τη μανα μου να βλεπω να ξεντυνεται ντυνεται παρολο που ειμαι κοριτσι και αργοτερα και την αδερφη μου γιατι αυτο εβλεπε αυτο εκανε και εκεινη.Παντα απο πολυ μικρη θεωρουσα οτι ειναι προσωπικες στιγμες.Βεβαια χρειαστηκαν και αλλα για να φτασω σε αυτο.Για μενα αν δεν μαθεις τα παιδια απο μικρα θα φτασουν στο σημειο να μη σεβονται και τους αλλους.Δηλαδη τι θελω να πω.Εμενα οι δικοι μου οποτε πηγαιναν τουαλετα δεν εκλειναν ποτε την πορτα.Τα εβλεπες ολα.Ακομα και μικρη με ενοχλουσε και πηγαινα και τους την εκλεινα.Το θεωρουσα αγενεια.Και για αλλα πραγματα δεν εκλειναν την πορτα.Ημουν παντα ευγενικο παιδι και δεν κοιταζα ποτε αλλα αυτο μου δημιουργησε ψυχολογικα.Ολοι οι ανθρωποι εχουμε μια προσωπικη σεμνοτητα και θεωρω οτι πρεπει να το περασουμε και στα παιδια μας.Οσο μεγαλωνει το παιδι πονηρευεται και παντα τα παιδια δουλευουν με εικονες.Εμεις πρεπει να δωσουμε το σωστο παραδειγμα.Για αυτο αλλωστε υπαρχουν και οι πορτες.Δεν εχω φτασει στο αλλο ακρο.Αν τυχει ποτε απλα θα κανω σαν να μη συνεβη τιποτα αλλα προσπαθω σαν ανθρωπος να ειμαι διακριτικη

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ όλες για την συμμετοχή σας στο θέμα που άνοιξα.Συγνώμη που καθυστέρησα να απάντήσω αλλά ήρθε ο μπαμπάς μας ξύπνησε ο μικρός:rolleyes:...Πανικός:D!Λοιπόν ,πριν κάνω τον μικρό μου θεωρούσα πως το παιδί δεν πρέπει να βλέπει τους γονείς του γυμνούς.Λόγω του ότι ο μικρός δεν με αφήνει να πάω μόνη ούτε στην τουαλέτα με έχει δει γυμνή:?.Από την άλλη τον θηλάζω...Έχω προβληματιστεί.Πάω να κάνω μπάνιο ,ανοίγει την πόρτα μπαίνει μέσα τραβάει την κουρτίνα και μου λέει ¨μαμά πλένεις το ¨λελέ¨ ;¨.¨Λελέ¨ είναι το στήθος μου:lol:...Αν κλειδώσω γίνεται πανικός:shock:...

Link to comment
Share on other sites

όλα είναι θέμα οπτικής γωνίας...

 

εμένα το να μήν βλέπει ένα 2χρονο γυμνούς τους γονείς του είναι τόσο κακό όσο το να βάζεις σε γυμνές φωτό καλύματα σε βρεφικά κορμάκια για να μήν διεγερθεί ένας παιδεραστής...

 

την αθωότητα την σκοτώνεις όταν ανοίγεις τις πόρτες της ντροπής, και όχι όταν ανοίγεις την πόρτα του μπάνιου

 

προσωπικά η κόρη μου, 3μιση σήμερα, κάνει μπανιο ή με εμένα ή με τον μπαμπά της, ο ενήλικας κάθεται στην γωνιακή θέση της μπανιέρας και το νήπιο χαλάει τον κόσμο. έτσι συνήθισε από μικρό και δεν του φαίνεται τίποτε περίεργο. στην αρχή ήθελε να μας βλέπει να κάνουμε και τσίσα και κακά, την αφήναμε λεγοντας της συχνά βγες έξω και κλείσε την πόρτα να μήν αφήσουμε την μπόχα να βγει έξω, και σιγά σιγά χόρτασε η περιέργεια, κατάλαβε και για την μπόχα, και τώρα μας την κλείνει μονη της...

 

το μονο που προσέχω εγώ πολύ είναι να μήν με δει με περίοδο και φρικάρει, και φυσικά να μήν μας εκούσει/δει/ υποψιαστεί ποτέ για σεξ

 

από εκεί κει πέρα ο μπαμπάς τελευταία προσπαθεί να κρυφτεί, και εγώ θα κρυφτώ μόλις αρχίζει να μεγαλώνει το αγόρι μου... δεν χρειάζεται να φοβόμαστε και τον ίσκιο μας, αλήθεια όσες θηλάζεται και έχετε και άλλα παιδάκια κρύβεστε?

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να κανεις μπανιο οταν ερχεται ο μπαμπας σας,αν νιωθεις αβολα να σε βλεπει το παιδακι σου.κι εγω εχω αναγκαστει καποιες φορες οταν ειμαι μονη στο σπιτι κ πρεπει να παω τουαλετα να τη βαζω στο καροτσι και να την παιρνω μαζι,αλλα της μιλαω την απασχολω με κατι αλλο οποτε κανω κι εγω τη δουλεια μου με την ησυχια μου...:Pαν τυχει κατι δεν θα φρικαρω αλλα ουτε θα επιδιωξω κιολας να με δει γυμνη κι ας ειναι και κοριτσακι.

θυμαμαι περυσι ειχαμε παει για καφε με κατι γνωστους μας και πιασαμε την κουβεντα για ενα παρομοιο θεμα.ο γνωστος μου εχει 2 αγορακια, 2 και 3 ετων.μας ειπε λοιπον οτι δεν εχει κανενα προβλημα να τον βλεπουν τα παιδια του γυμνο και οτι κυκλοφορει και αυτος και τα παιδακια γυμνοι στο σπιτι οταν δεν περιμενουν καποιον:shock:.μιλαμε φρικαρα ο αντρας μου περισσοτερο απο μενα. και η μαμα αταραχη.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος μας ειναι 25 μηνων και ξερει να ξεχωρίζει το φυλο. Ο μπαμπας έχει πουλακι και η μαμα εχει φωλιτσα. Οι "ορμες του " ως εκ φυσεως αντανακλαστικα διαπιστωθηκαν περισυ στις διακοπες οπου τον ειχαμε γυμνουλι ολη μερα και ειχε κανονικοτατη στυση. στην αρχη φρικαραμε λιγο αλλα μετα το ψαξαμε, διαβασαμε , ενημερωθηκαμε , συζητησαμε και αποφασισαμε να μην του "περασουμε" τιποτε πονηρο .Χαιρομαστε που δεν είναι περιεργος .

Τα ξαδελφια του, αρκετα μεγαλυτηερης ηλικίας επειδη δεν έχουν οικειότητα με το σωμα τους ειναι πολύ περιεργα και ιδικοτερα με το στηθος. Ο μικρός θηλάζει και ακόμα μετα από τοσο καιρο δυσκολευονται στην εικονα, οχι ομως τοσο οσο στη αρχη. Θεωρώ οτι τα παιδιά πρέπει να μας "οδηγουν " από μονα τους καποιες φορές για το ποτε θα ειναι ετοιμα να τους μιλήσουμε.Εμενα που ειναι αγορακι ασχολειται αρκετα με το πουλακι του ειδικα τωρα που δεν φοραει πανα γιατι μαθαινουμε την τουαλετα.Τα δικα σας??

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να κανεις μπανιο οταν ερχεται ο μπαμπας σας,αν νιωθεις αβολα να σε βλεπει το παιδακι σου.κι εγω εχω αναγκαστει καποιες φορες οταν ειμαι μονη στο σπιτι κ πρεπει να παω τουαλετα να τη βαζω στο καροτσι και να την παιρνω μαζι,αλλα της μιλαω την απασχολω με κατι αλλο οποτε κανω κι εγω τη δουλεια μου με την ησυχια μου...:Pαν τυχει κατι δεν θα φρικαρω αλλα ουτε θα επιδιωξω κιολας να με δει γυμνη κι ας ειναι και κοριτσακι.

θυμαμαι περυσι ειχαμε παει για καφε με κατι γνωστους μας και πιασαμε την κουβεντα για ενα παρομοιο θεμα.ο γνωστος μου εχει 2 αγορακια, 2 και 3 ετων.μας ειπε λοιπον οτι δεν εχει κανενα προβλημα να τον βλεπουν τα παιδια του γυμνο και οτι κυκλοφορει και αυτος και τα παιδακια γυμνοι στο σπιτι οταν δεν περιμενουν καποιον:shock:.μιλαμε φρικαρα ο αντρας μου περισσοτερο απο μενα. και η μαμα αταραχη.

 

 

Γιατι να ταραχτει καλε η γυναικα; Λες πρωτη φορα να το ακουσε οτι ετσι κυκλοφορουν μεσα στο σπιτι τους; ;)

Link to comment
Share on other sites

όλα είναι θέμα οπτικής γωνίας...

 

εμένα το να μήν βλέπει ένα 2χρονο γυμνούς τους γονείς του είναι τόσο κακό όσο το να βάζεις σε γυμνές φωτό καλύματα σε βρεφικά κορμάκια για να μήν διεγερθεί ένας παιδεραστής...

 

την αθωότητα την σκοτώνεις όταν ανοίγεις τις πόρτες της ντροπής, και όχι όταν ανοίγεις την πόρτα του μπάνιου

 

προσωπικά η κόρη μου, 3μιση σήμερα, κάνει μπανιο ή με εμένα ή με τον μπαμπά της, ο ενήλικας κάθεται στην γωνιακή θέση της μπανιέρας και το νήπιο χαλάει τον κόσμο. έτσι συνήθισε από μικρό και δεν του φαίνεται τίποτε περίεργο. στην αρχή ήθελε να μας βλέπει να κάνουμε και τσίσα και κακά, την αφήναμε λεγοντας της συχνά βγες έξω και κλείσε την πόρτα να μήν αφήσουμε την μπόχα να βγει έξω, και σιγά σιγά χόρτασε η περιέργεια, κατάλαβε και για την μπόχα, και τώρα μας την κλείνει μονη της...

 

το μονο που προσέχω εγώ πολύ είναι να μήν με δει με περίοδο και φρικάρει, και φυσικά να μήν μας εκούσει/δει/ υποψιαστεί ποτέ για σεξ

 

από εκεί κει πέρα ο μπαμπάς τελευταία προσπαθεί να κρυφτεί, και εγώ θα κρυφτώ μόλις αρχίζει να μεγαλώνει το αγόρι μου... δεν χρειάζεται να φοβόμαστε και τον ίσκιο μας, αλήθεια όσες θηλάζεται και έχετε και άλλα παιδάκια κρύβεστε?

να σου πω την αληθεια δεν θα μ'αρεσε να κανω μπανιο με το παιδι μαζι ή τουλαχιστον εγω θα το εκανα καλοκαιρι για να φοραω κ το μαγιο μου.βεβαια αν καποιος νιωθει ανετα μάυτο παω πασο;)τη μικρη την κανουμε μπανιο στη μπανιερα και εμεις ειμαστε απεξω.

ενα παιδακι εχω μονο και τη θηλαζω αλλα τη θηλαζω οπουδηποτε και μ'εχουν δει κι αλλα παιδακια τα οποια δεν αντιδρουν καθολου.ερχονται απο περιεργεια με ρωτανε τι κανω τους απαντω και μετα φευγουν.νομιζω οτι αν προσπαθουσα να κρυφτω δεν θα εφευγαν τοσο ευκολα:D

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να ταραχτει καλε η γυναικα; Λες πρωτη φορα να το ακουσε οτι ετσι κυκλοφορουν μεσα στο σπιτι τους; ;)

εχεις κι ενα δικιο;)αυτο δεν το ειχα σκεφτει.παντως εγω μια ταραχη την πηρα και ο αντρας μου μια μεγαλυτερη:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...