Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μύκητες και απορίες


Recommended Posts

Στην εγκυμοσύνη αυτή, πολύ νωρίς εμφάνισα μύκητες για πρώτη φορά στη ζωή μου. Ξεκίνησε με πολύ έντονη φαγούρα, στην αρχή έβαλα κάτι υπόθετα που μου έδωσε ο γιατρός μου και travokort. Τώρα, 25η βδομάδα και οι μύκητες ακόμα υπάρχουν (δεν έφυγαν ποτέ). Βέβαια, δεν έχω καθόλου φαγούρα, ενίοτε έχω τσούξιμο και αυξημένα άσπρα υγρά. Βάζω σοδόνερο και είμαι καλύτερα από το να κάνω πλύσεις με άλλα υγρά ευαίσθητης περιοχής.

Το θέμα είναι, θα εξαφανιστούν οι μύκητες αφού γεννήσω? Επηρεάζει το μωρό? Υπάρχει πρόβλημα εάν γεννήσω φυσιολογικά (έχω ήδη δύο φυσιολογικούς τοκετούς). Τα ομοιοπαθητικά υπόθετα καλέντουλας πως τα ζητώ από το φαρμακείο? Ποια είναι η εμπορική τους ονομασία? Όποια κοπέλα ξέρει ας βοηθήσει. Ευχαριστώ.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν ξέρω να σου απαντήσω γι'αυτά που ρωτάς, απλώς μύκητες εμφανίζουν σχεδόν οι περισσότερες εγκυμονούσες.εμένα ο γιατρός μου είπε να κάνω πλύσεις με σοδόνερο. αυτό που με έσωσε κ δεν έχω ξανα εμφανίσει είναι οτι κάθε φορά που πάω τουαλέτα δεν σκουπίζομαι με χαρτί αλλά πλένομαι με νεράκι πολύ καλά-σκέτο νεράκι χωρίς σαπούνι.το χαρτί δεν αφαιρεί όλα τα υγρά καλά κ γι'αυτό έχουμε φαγούρα.δοκίμασέ το...πάντως νομίζω πως όταν γεννήσεις φεύγουν οι μύκητες...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι μύκητες στην εγκυμοσύνη είναι όντως συνηθισμένοι και δεν πρέπει να σε ανησυχούν. Η ανάπτυξή τους ευνοείται από την αλλαγή του περιβάλλοντος του κόλπου λόγω κύησης και συχνά είναι δύσκολο να αντιμετωπιστούν οριστικά όσο είσαι έγκυος.

Εφόσον προκαλούν συμπτώματα (κοκκινίλα, έντονη φαγούρα, κάψιμο) καλό είναι να δίνεται κάποια θεραπεία σε μορφή κολπικών υποθέτων (όχι από το στόμα). Αν όμως το μόνο σύμπτωμα που υπάρχει είναι άσπρα υγρά οι επαναλαμβανόμενες θεραπείες είναι συχνά μάταιες αφού δεν μπορούν να εκριζώσουν τους μύκητες πλήρως. Σε αυτή την περίπτωση απλά θεραπεύουμε μόνο τις εξάρσεις και κάνουμε υπομονή μέχρι τον τοκετό. Η μυκητίαση δεν είναι λόγος αποφυγής του φυσιολογικού τοκετού μια και δεν επηρεάζει το μωρό.

Συνήθως μετά την εγκυμοσύνη η λοίμωξη καθαρίζει από μόνη της και αν όχι μπορείς να πάρεις θεραπεία εκρίζωσης από το στόμα.

Για τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα δεν μπορώ να σε συμβουλεύσω γιατί δεν έχω σχετική εμπειρία. Οι πλύσεις με σοδόνερο, το ελαιόλαδο, ακόμα και το γιαούρτι εξωτερικά στον κόλπο προτείνονται σαν εμπειρικές λύσεις αλλά δεν έχουν αποδεδειγμένη αποτελεσματικότητα. Σίγουρα πάντως οι τακτικές πλύσεις χωρίς σαπούνι συνιστώνται (το σαπούνι επηρεάζει το pH του κόλπου) με πολύ καλό στέγνωμα μετά. Οι μύκητες αρέσκονται σε ζεστό και υγρό περιβάλλον συνεπώς, ειδικά τώρα το καλοκαίρι, συνιστάται η χρήση αποκλειστικά βαμβακερών εσωρούχων.

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Χαίρομαι που δεν υπάρχει πρόβλημα με τον φυσιολογικό τοκετό, γιατί δεν θα ήθελα εξαιτίας αυτού να πάω για καισαρική. Ελπίζω μετά τη γέννα να υποχωρήσουν γιατί πραγματικά με έχουνε κουράσει αρκετά. Υπομονή...

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και η ειδική στους μυκητες!

Έχω μυκητες ΤΡΙΑ χρόνια τώρα κάθε μήνα, πήγαινε να μου στριψει και θα σου πω διάφορα ματζουνια που ξέρω. Η πλάκα (τι πλάκα δηλαδή,τέλειο τέλειο τέλειο!!!!) ειναι ότι απο τότε που έμεινα έγκυος δεν έχω πάθει τίποτα τέσσερις μήνες τώρα! Μερικές φορές οι όρμονες είναι περίεργες :)

Σοδονερο είναι καλο, ακόμη καλύτερο χαμομηλι βρασμενο και σουρωμενο με μια κουτ σούπας σοδας. Και φτιάχνει το ph του κόλπου και βοηθάει στη φαγούρα και στον ερέθισμο.

Το γιαούρτι ανακατεμενο με νερό (ή ακόμη καλύτερα το κεφίρ αν φτιαχνεις σπίτι σου) είναι εξαιρετικά γιατι είναι γεμάτα γαλακτοβάκιλους. Ρωτά όμως το γυναικολογο σου αν είναι ΟΚ στην εγκυμοσυ. Λογικά θα είναι.

Πολυ καλο επίσης θεωρείται το μελλισοχορτο (το βρίσκεις σε μαγαζιά με βότανα αλλά και σε φαρμακεία (πχ αυτο στη Μαρασλή στο Κολωνάκι) . Εμένα δε με είχε βοηθήσει ιδιαίτερα αλλά μια φίλη έβγαλε όλη της την εγκυμοσυνη μ'αυτο. Το βράζεις όπως το χαμομηλι και κανεις κολπικες πλυσεις.

Ξέρω ότι είναι πολυ εκνευριστικοι οι μυκητες κι ελπίζω ένα απ'ολα αυτα τς κόλπα να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήρθε και η ειδική στους μυκητες!

Έχω μυκητες ΤΡΙΑ χρόνια τώρα κάθε μήνα, πήγαινε να μου στριψει και θα σου πω διάφορα ματζουνια που ξέρω. Η πλάκα (τι πλάκα δηλαδή,τέλειο τέλειο τέλειο!!!!) ειναι ότι απο τότε που έμεινα έγκυος δεν έχω πάθει τίποτα τέσσερις μήνες τώρα! Μερικές φορές οι όρμονες είναι περίεργες :)

Σοδονερο είναι καλο, ακόμη καλύτερο χαμομηλι βρασμενο και σουρωμενο με μια κουτ σούπας σοδας. Και φτιάχνει το ph του κόλπου και βοηθάει στη φαγούρα και στον ερέθισμο.

Το γιαούρτι ανακατεμενο με νερό (ή ακόμη καλύτερα το κεφίρ αν φτιαχνεις σπίτι σου) είναι εξαιρετικά γιατι είναι γεμάτα γαλακτοβάκιλους. Ρωτά όμως το γυναικολογο σου αν είναι ΟΚ στην εγκυμοσυ. Λογικά θα είναι.

Πολυ καλο επίσης θεωρείται το μελλισοχορτο (το βρίσκεις σε μαγαζιά με βότανα αλλά και σε φαρμακεία (πχ αυτο στη Μαρασλή στο Κολωνάκι) . Εμένα δε με είχε βοηθήσει ιδιαίτερα αλλά μια φίλη έβγαλε όλη της την εγκυμοσυνη μ'αυτο. Το βράζεις όπως το χαμομηλι και κανεις κολπικες πλυσεις.

Ξέρω ότι είναι πολυ εκνευριστικοι οι μυκητες κι ελπίζω ένα απ'ολα αυτα τς κόλπα να βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ελπίζω πραγματικά με το πέρας της εγκυμοσύνης να απαλλαχθώ. Δεν μπορώ να πω ότι μου δημιουργεί έντονα προβλήματα, με εξαίρεση οταν πρωτοεμφανίστηκαν που είχα φοβερή φαγούρα κ.α. Απλά ελπίζω να ξεμπερδέψω σε 3 μήνες που γεννάω.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...