Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Mαιευτήριο Ρέα με ΕΟΠΠΥ


Recommended Posts

καλησπέρα , ξέρω ότι το θέμα συζητιέται και αλλού, υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει γεννήσει πρόσφατα στο Ρέα με ΕΟΠΠΥ? αν ναι, ποιες οι τιμές για φ.τ. και κ.τ. όλα μαζί, δλδ πακέτο με τις υποχρεωτικές εξετάσεις του μωρού (όχι τα έξτρα όπως ισχία και οφθαλμολογικός έλεγχος)..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπον σημερα πηγα απο το ΡΕΑ και στον 2ο οροφο εχει το λογιστηριο ασθενων--το τμημα εξυπηρετησης πελατων που σου δινουν αναλυτικο φυλλαδιο με τις χρεωσεις μεσω ΕΟΠΥΥ....λοιπον.....

 

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ( ΔΙΑΜΟΝΗ 3 ΜΕΡΕΣ)

3ΚΛΙΝΟ= 700ε

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ 2ΚΛΙΝΟ= 1500ε

2ΚΛΙΝΟ= 2200Ε

ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ=3200Ε ( στις παραπανω τιμες προσθεστε συν 13% ΦΠΑ)

 

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ( ΔΙΑΜΟΝΗ 4 ΜΕΡΕΣ Ή ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ΔΙΑΜΟΝΗ 4 ΜΕΡΕΣ)

3ΚΛΙΝΟ= 800Ε

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ 2ΚΛΙΝΟ= 1650Ε

2ΚΛΙΝΟ= 2500Ε

ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ= 3700Ε ( στις παραπανω τιμες προσθεστε συν 13% ΦΠΑ)

 

Στις παραπανω τιμες κ στις 2 περιπτωσεις ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ¨:

  • φαρμακα
  • αμοιβη αναισθησιολογου κ εξοδα αναισθησιας
  • οι βασικες εξετασεις του νεογνου
  • ΟΧΙ ΟΜΩΣ Η ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Τα οικονομικα 2κλινα ειναι ουσιαστικα σαν τετρακλινα με διαχωριστικη πορτα στη μεση...

Αυτες ειναι οι τιμες μεσω ΕΟΠΥΥ ...αυτες του ιντερνετ δεν ισχυουν γιατι ΑΝ ΠΑΣ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ:

 

2ΚΛΙΝΟ= 4100Ε( ΜΕ ΦΠΑ Κ ΦΑΡΜΑΚΑ)

3ΚΛΙΝΟ= 2600Ε( ΜΕ ΦΠΑ Κ ΦΑΡΜΑΚΑ)

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ 2ΚΛΙΝΟ = 3100Ε( ΜΕ ΦΠΑ Κ ΦΑΡΜΑΚΑ)....Αρα με ΕΟΠΥΥ ειναι λιγοτερα τα λεφτα....

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ΣΤΕΛΛΙ!!! πολυ κατατοπιστικο το ποστ σου!! και εγω που πηρα χτες και ρωτησα για φυσιολογικο σε τρικλινο τοσα μου ειπαν. ρωτωντας αν στην τιμη συμπεριλαμβανονται και σερβιετες λοχειας κτλ μου ειπαν ναι αλλα θα παρω ουτως η αλλως δικες μου μαζι.

προσοχη! μετα την γεννηση με το καλο πρεπει να γραψουμε το μπεμπεκι στο ληξιαρχειο για να μπορεσει να παρει ΑΜΚΑ και αν , χτυπαω ξυλο, χρειαστει θερμοκοιτιδα τα εξοδα τα καλυπτει ο ΕΟΠΥΥ.

EUdTp3.png

 

4f73c22695.png

Link to comment
Share on other sites

Σωστα....μολις γεννηθει το μωρο, παει ο μπαμπας στο γραφειο δηλωσεων γεννησεων του μαιευτηριου( ληξιαρχειο)και αφου δηλωσει τη γεννηση κ παρει την ληξιαρχικη πραξη γεννησης του νεογνου ΠΡΕΠΕΙ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ να την προσκομισει ΣΤΟ ΚΕΠ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ ( Αγιου Αλεξανδρου 75α) για να παρουμε το ΑΜΚΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ.....

 

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΠ¨:

  • Ληξιαρχικη πραξη γεννησης νεογνου( δινεται απο το Ληξιαρχειο της κλινικης)
  • ΑΜΚΑ ΓΟΝΕΑ που θα ασφαλισει το μωρο
  • ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΓΟΝΕΑ που θα ασφαλισει το μωρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωστα....μολις γεννηθει το μωρο, παει ο μπαμπας στο γραφειο δηλωσεων γεννησεων του μαιευτηριου( ληξιαρχειο)και αφου δηλωσει τη γεννησει κ παρει την ληξιαρχικη πραξη γεννησης του νεογνου ΠΡΕΠΕΙ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ να την προσκομισει ΣΤΟ ΚΕΠ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ ( Αγιου Αλεξανδρου 75α) για να παρουμε το ΑΜΚΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ.....

 

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΠ¨:

  • Ληξιαρχικη πραξη γεννησης νεογνου( δινεται απο το Ληξιαρχειο της κλινικης)
  • ΑΜΚΑ ΓΟΝΕΑ που θα ασφαλισει το μωρο
  • ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΓΟΝΕΑ που θα ασφαλισει το μωρο

 

Γιατι εντος της ιδιας μερας?Δλδ αν παρει το παιδι ΑΜΚΑ λιγες μερες αργοτερα τι θα γινει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για να ειμαι ειλικρινης...σας γραφω ο,τι γραφει κ το ενημερωτικο φυλλαδιο που μου εδωσαν απο το ρεα...μαλλον πρεπει να τους ξαναπαμε το ΑΜΚΑ πριν βγουμε απο το μαιευτηριο για να το χρησιμοποιησουν για τον ΕΟΠΠΥ για να μην γινουν οι χρεωσεις με τιμολογιο ιδιωτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα η μαμα ειναι αυτη που γενναει...τον ΑΜΚΑ της μαμας θα επρεπε να δηλωσουν στον ΕΟΠΠΥ...τι σχεση εχει ο ΑΜΚΑ του παιδιου?

 

Θα τους παρω κανα τηλεφωνο γαιτι πολυ περιεργο μου κανει.

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο.....το βιβλιαριο της μαμας χρειαζεται κ αυτο!!!!Και το αμκα της εννοειται....κ η ταυτοτητας της...αυτα θα τα ζητησουν στην εισαγωγη στο νοσοκομειο....αλλα αν ασφαλισει ο μπαμπας το παιδι στο βιβλιαριο του θελει κ του μπαμπα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μισο λεπτο.....το βιβλιαριο της μαμας χρειαζεται κ αυτο!!!!Και το αμκα της εννοειται....κ η ταυτοτητας της...αυτα θα τα ζητησουν στην εισαγωγη στο νοσοκομειο....αλλα αν ασφαλισει ο μπαμπας το παιδι στο βιβλιαριο του θελει κ του μπαμπα....

 

Απλα δεν καταλαβαινω τι τους ενδιαφερει τοπαιδι και που θα ασφαλιστει το παιδι και τι ΑΜΚΑ θα εχει το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Μα η μαμα ειναι αυτη που γενναει...τον ΑΜΚΑ της μαμας θα επρεπε να δηλωσουν στον ΕΟΠΠΥ...τι σχεση εχει ο ΑΜΚΑ του παιδιου?

 

Θα τους παρω κανα τηλεφωνο γαιτι πολυ περιεργο μου κανει.

 

μηπως αυτο πρεπει να το κανουμε εξ αρχης ετσι ωστε σε περιπτωση που το μωρο χρειαστει θερμοκοιτιδα , κατα την εξοδο απο το μαιευτηριο, να γινει τιμολογηση για την θερμοκοιτιδα με βασει τον ΕΟΠΥΥ δηλ. να μην πληρωσουμε τιποτα?

EUdTp3.png

 

4f73c22695.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω???Ας εχουμε ολα τα χαρτια μας μαζι γιατι ποτε δεν ξερεις...αν εχεις τη δυνατοτητα μπορεις να πας στο ΡΕΑ (9-5μμ)--καλυτερα το μεσημερι που εχει ησυχια---στον 2ο οροφο, στο τμημα εξυπηρετησης πελατων του λογιστηριου ασθενων...ειναι μια πολυ εξυπηρετικη υπαλληλος που σε κατατοπιζει...εγω πηγα χτες κ μου εδωσε το ενημερωτικο φυλλαδιο...προφανως αυτο το χαρτομανι εχει να κανει με τα διαδικαστικα τους με τον εοπυυ...το τηλεφωνο ειναι το 210-9495208 .

Link to comment
Share on other sites

μηπως αυτο πρεπει να το κανουμε εξ αρχης ετσι ωστε σε περιπτωση που το μωρο χρειαστει θερμοκοιτιδα , κατα την εξοδο απο το μαιευτηριο, να γινει τιμολογηση για την θερμοκοιτιδα με βασει τον ΕΟΠΥΥ δηλ. να μην πληρωσουμε τιποτα?

 

Μα αναφερει πως αυτο πρεπει να γινει αφου δηλωθει η γεννηση του παιδιου στο ληξιαρχια του μαιευτηριου....αρα θα ξερεις αν χρειαζεται ή οχι θερμοκοιτιδα.Αν δε χρειαζεται γιατι να μπει ο μπαμπας σε τετοιο τρεξιμο ειδικα τις μερες που θα εχει τη γυναικα του στο μαιευτηριο?

Link to comment
Share on other sites

chiqui: Μαλλον ναι γιατι γραφει στο φυλλαδιο οτι αν δεν γινουν ολα αυτα μεχρι καποια ωρα ως την επομενη μερα, η τιμολογηση θα γινει ιδιωτικα!!!!Τωρα τους πιεζει ο εοππυ? Βιαζονται αυτοι? Θελουν να ειναι καλυμμενοι? Ποιος ξερει......Φανταστειτε το 2κλινο ιδιωτικα ειναι 4100ε και με τον εοπυυ παει περιπου 2500ε....οπου υπαρχει το χρημα στη μεση οι διαδικασιες επισπευδονται!!!Ναι ναι καλα ο συζυγος που θα τρεξει για αυτα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα τους παρω ενα τηλεφωνο για αρχη να ρωτησω γιατι μου ειναι δυσκολο να παω και θα σας ενημερωσω...εκτος κι αν βρεθει καμια κοπελα που να γεννησε προσφατα εκει να μας πει με βεαιοτητα τι της ζητησαν.βεβαια αν το χαρτι που σου ζητησαν αναφερει κατι τετοιο τοτε θα το ζητησουν ειτε χρειαζεται ειτε οχι.Γενικως κοριτσια οποιες μετα τη γεννηση προκειται να εχετε τρεξιμο γραφειοκρατικο με ασφαλισεις και επιδοματα φροντιστε πριν τη γεννα να εχετε παει σε ΚΕΠ να βγαλετε εξουσιοδοτησεις σε καποια ατομα για να μη χρειαζεται να τρεχετε μετα τη γεννα με το μωρο.Εγω αυτο εκανα στο γιο μου που δουλευα και θα επαιρνα τα επιδοματα απο ΙΚΑ...εβγαλα για οτι χρειαζοταν καμποσες εξουσιοδοτησεις και για τον αντρα μου και για την πεθερα μου και αναλογως οποιος μπορουσε πηγαινε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...