Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Δάνειο η ενοίκιο;

Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας θελω τη Βοηθεια σας ο αρραβωνιαστικος μου πριν χρόνια πήρε δάνειο για τους γονείς του κ ειναι κακοπληρωτες δε το χουν ξεχρεωσει ακόμα.το θέμα ειναι ότι θελουμε ένα Σπιτι δικο μας να μην έχουμε ενοίκια κ να αναγκαζόμαστε να φεύγουμε οπότε θέλουν οι ιδιοκτήτες.εχετε καμία γνώμη πως μπορω να πάρω Σπιτι; Δεύτερο δάνειο αποκλείεται να μας δώσουν ευχαριστω εκ των προτέρων

Ζω τις πιο ευτυχισμενες μέρες χάρη στον άντρα της ζωής μου <3

Διαφημίσεις

Με χρήματα φυσικά απλα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν θα έδιναν δάνειο λόγω του ότι ειναι κακοπληρωτες κ δυστυχώς τα ενοίκια με αγωνιούν πολυ....όχι ότι το δάνειο δε με αγχωνει....

Λες ; Κ αν δεν έχω δουλεια κ μένω στο ενοίκιο απλήρωτους θα χω κ αυτούς....δύσκολα τα πράγματα :(

Διαφημίσεις

Με χρήματα φυσικά απλα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν θα έδιναν δάνειο λόγω του ότι ειναι κακοπληρωτες κ δυστυχώς τα ενοίκια με αγωνιούν πολυ....όχι ότι το δάνειο δε με αγχωνει....

καταρχην αν καταλαβα καλα πηρε δανειο στο ονομα του για τους γονεις του???αν ναι τοτε δε νομιζω να μπορεσετε να παρετε γιατι απο τη στιγμη που δεν ειναι σωστοι στις υποχρεωσεις τους δε φαινονται αυτοι σα κακοπληρωτες αλλα ο αντρας σου,

δευτερον ακομη και να μην ητανε ετσι αυτη την εποχη τα δανεια βγαινουν απο τις τραπεζες με το σταγονομετρο,,,,δε ξερω κατα ποσο ευκολο ειναι να παρετε γενικοτερα δανειο,,,,αν και μαρεσει που ακομη υπαρχει κοσμος σαν και εσας που ονειρευετε ενα σπιτακι :D

τριτον αν εισαι σε ενοικιο και μεινεις ανεργος (μαλλον και οι δυο ) και δε μπορειτε να πληρωσετε απλα τα μαζευετε και πατε στους γονεις σας πχ,,,,ενω αν ειστε σε δικο σας σπιτι μπλεκετε με τραπεζες,,,,κοιτα λιγο και τι γινεται παραεξω ολοι οσοι εχουμε σπιτια βαραμε τα κεφαλια μας στο τοιχο (μαλλον οι περισσοτεροι ) ,,,,παντως τωρα με ενα καλο ψαξιμο τα ενοικια εχουν πεσει πολυ και μπορειτε να βρειτε σπιταρωνα με πολυ λιγα λεφτα,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Οταν λες πηρε δανειο για τους γονεις του τι δανειο εννοεις?Στεγαστικο?

Καλα οπως ειπε και η yasemi τετοιες εποχες να παρεις στεγαστικο ειναι πολυ δυσκολο.Αλλα αν ο αντρας σου εχει παρει στεγαστικο για τους γονεις του αρα και το σπιτι που μενουν τα πεθερικα σου ειναι στο ονομα του?

Αχ δύσκολες εποχές...απλα τώρα μένουμε στο ενοίκιο κ σκεφτόμαστε αν αύριο μεθαύριο μείνω έγκυος θα θελω ένα πιο μεγάλο Σπιτι για το/ τα παιδια μου...απλα το ψάχνω πολυ τι ειναι καλύτερο

Διαφημίσεις

Ετσι οπως ειναι η κατασταση αυτη τη στιγμη δεν νομιζω πως ειναι εποχες να σκεφτεσαι το μελλον...εδω δεν ξερουμε αυριο τι μας ξημερωνει.Ουτε καν παντρεμενοι δεν εισαστε και φτασατε στο τι θα κανετε οταν θα κανετε παιδια και θα θελετε μεγαλο σπιτι.

Σιγα σιγα ολα θα γινουν μη προτρεχετε...αποψη μου παντα.παρεπιπτοντως εγω προσφατα μετακομισα σε δικο μας σπιτι...μεχρι πριν 2 μηνες ζουσαμε σε ενα δυαρι και ειχαμε και το παιδι.

Παντρευομαστε το 2013 απλα λέγαμε μήπως ήταν καλύτερα να χαμε δικο μας Σπιτι αλλα μάλλον θα το αναβαλλουμε γιατι προέχει ο γάμος μετα όλα τα αλλα θα βρεθουν

Και εμεις θελουμε σπιτι να χτισουμε αλλα.....επειδη στανταρ θα παρουμε δανειο εστω ενα ποσο.....το αφησαμε για αργοτερα εδω δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει.....ενοικιο και παλι ενοικιο.....

Δεν θελω μπλεξιματα με τραπεζες ειδικα τωρα ασε που δεν δινουν και δανεια.....εδω αιρ κοντισιον πηγαμε να βαλουμε με δοσεις και δεν εγκριθηκε γιατι δεν εδωσε η τραπεζα δανειο .....θα μας δωσει για σπιτι???

Ολα παγωμενα ειναι...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

:( προτιμώ να χάλασε λεφτα για το γάμο μου παρα να τρέχω τοτε για δάνεια κλπ θα κάνω τον γάμο μου κ θα μείνω στο ενοίκιο κ βλέπουμε :))))

Διαφημίσεις

Στην περίπτωσή σου, αλλά και στις περισσότερες περιπτώσεις δεδομένων των συνθηκών, το ενοίκιο είναι η καλύτερη λύση.

Αν αύριο μεθαύριο μείνεις έγκυος και αν αύριο μεθαύριο χρειάζεσαι μεγαλύτερο σπίτι, μπορείς κάλλιστα να επανεξετάσεις την κατάσταση και να πάρεις απόφαση για δάνειο.

• 2 weeks later...

Ναι, καλύτερα ενοίκιο τώρα. Εμείς με τα 2 παιδιά μένουμε σε 60 τμ, ναι μεν δικό μας αλλά για να το ανακαινίσουμε εξ'ολοκλήρου που ήταν παλιό πήραμε δάνειο. Δόση σπιτιού, βάλε κ τη δόση αμαξιού, βάλε χαράτσια, τρεχούμενα έξοδα κτλ..αστα. Και φαντάσου οτι το δάνειο ήταν 15000 κ θα πληρώσουμε σχεδόν τα διπλά με τους τόκους κ την ασφάλεια που μας υποχρεώνουν να πληρώνουμε λόγω υποθήκης...Και κάνουμε υπομονή γιατί έμειναν 5 χρονια ακόμα που φαίνονται βουνό, για σκέψου άλλοι με εξ'ολοκλήρου αγορά κ δόσεις μια ζωή...Απαπαπαπα!!!!

με τόσους φόρους στα ακίνητα κάτσε καλύτερα στο ενοίκιο κοπέλα μου, πίστεψε με στο λέει μία ''παθούσα''! τουλάχιστον και να μην πληρώσεις το ενοίκιο 2-3 φορές μπορεί να τα βρείτε κάπως με τον ιδιοκτήτη και τέλος πάντων είναι πιο ανθρώπινη η συννενόηση, με την τράπεζα όμως τι συννενόηση να κάνεις; πρόσεχε δεν είναι καιροί για τέτοια ανοίγματα..

Παιδια δανεια γιοκ! Ενας γνωστος μου εκανε αιτηση για καταναλωτικο δανειο μολις 1500 ευρω δουλευει κι αυτος και η γυναικα του στο στρατο-δεν τους το ενεκριναν. Τους ειπαν οτι παγωνουν ολα τα δανεια μεχρι νεωτερας. Οπως τα λεει η jo89. Δες πρωτα αν μπορεις και μετα το σκεφτεσαι.

Εμενα παντως το να χρωσταω σε μια τραπεζα με αγχωνει πολυ περισσοτερο απο το να χρωσταω 1-2 ενοικια σε εναν ιδιοκτητη-δεν μου εχει τυχει αλλα αν τα εβρισκα σκουρα απλα θα μετακομιζα σε μικροτερο σπιτι-με την τραπεζα πως να τα βρεις?

Γνώμη μου είναι οποιαδήποτε αγορά να γίνει μετά το γάμο έτσι ώστε το σπίτι να γραφτεί όπως λέμε στα ονόματα και των 2. Το λέω αυτό γιατί, τώρα που είστε αρραβωνιασμένοι ακόμη, αν, υποθετικά μπορούσατε να προβείτε στην αγορά ενός σπιτιού, σε ποιανού το όνομα θα γραφόταν? μόνο στο δικό σου? μόνο στου αρραβωνιαστικού σου?? νομίζω πως και αυτή η συλλογιστική έχει την αξία της, μην το πάρεις έτσι αψήφιστα του τύπου άντε πάμε να αγοράσουμε...στην τελική πάνε και σε έναν συμβολαιογράφο να σου πει λεπτομέρειες... και ας μην έχεις βρει ακόμη το σπίτι, έτσι απλά για να ξέρεις τί παίζει γύρω από αυτό που λέμε 1η κατοικία...

Δεν είναι εποχή για αγορά. Αβεβαιότητα παντού και οι τιμές ακόμα σχεδόν ακλόνητες· οι μισθοί εντούτοις στα επίπεδα που ήταν πριν 10 χρόνια. Ακόμα και για το γάμο να είστε φειδωλοί γιατί ακόμα κι αν έχετε τα χρήματα δύσκολα θα ξαναμαζέψετε. Όσο για τα δάνεια, οι τράπεζες πολύ δύσκολα δίνουν πια (άσε τα ετήσια χαράτσια, θα πελαγώσετε). Ψάξτε για μεγάλο σπίτι να νοικιάσετε μιας και εκεί οι τιμές έχουν υποχωρήσει πολύ γιατί όλοι πάνε σε μικρότερα και πιο οικονομικά για να βγει ο μήνας. Όταν με το καλό έρθει η ανάκαμψη το ξαναβλέπετε. Εγώ τα τελευταία 10 χρόνια έχω μετακομίσει 5 φορές (οι τρεις μέσα σε τρία συνεχόμενα χρόνια) εκ των οποίων η τελευταία φορά ήταν για εξωτερικό (μην τρομάζεις, λόγω δουλειάς το έκανα· δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τους ιδιοκτήτες).