Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ταξίδι με βρέφος 35 ημερών


vangelis10

Recommended Posts

γεια σας

Η γυναίκα μου είναι Ρωσίδα και πρόκειται να γεννήσει μετά απο 3 μήνες στη Ρωσία.Γνωρίζει κάποιος-α να με ενημερώσει εαν μπορούμε [από άποψη ηλικίας του μωρού] να ταξιδέψουμε από Ρωσία στην Ελλάδα, όταν το μωρό μας θα είναι 35 ημερών ??

Σημειωτέον ότι , θα ταξιδέψουμε με 2 αεροπλάνα [ένα από τη πόλη στην οποία ζεί μέχρι τη Μόσχα διάρκειας 4,5 ωρών και ένα από τη Μόσχα στην Αθήνα- με αναμονή 2 ωρών- διάρκειας 3,5 ωρών ] και μετά με το ΙΧ μας από την Αθήνα στην πόλη όπου μένω διάρκειας 4 ωρών.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα και με το καλο!!!εννοεις απο αποψη ηλικιας ή απο αποψη χαρτιων ??γιατι δεν υπαρχει περιορισμος για την ηλικια,,,και εγω ειμαι στα αεροπλανα απο εικοσι ημερων....ισα ισα που επειδη ειναι πολυ μωρο την περισσοτερη ωρα θα κοιμαται και απλα θα τρωει,,,,τωρα περιμενε απαντησεις του τυπου πυ το πας το μωρο τοσο μικρο αλλα εδω ακομη πολλοι κρατανε το σαρανταημερο εγκλεισμο στο σπιτι.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπάρχει πρόβλημα απλά μπορεί να κουραστεί και το μωράκι τόσες ώρες.αλλά θα είναι μικρό οπότε δεν θα καταλάβει και πολλά.καλό θα ήταν απλά να πας από τώρα στην αστυνομία για να ρωτήσεις τι χαρτιά χρειάζονται για το διαβατήριο,δεν ξέρω την οικογενειακή σας κατάσταση και μπορεί να χρειαστείτε πιο πολύ καιρό μέχρι να τα βγάλετε.και εγώ ξένη είμαι αλλά παντρεμένη στην Ελλάδα και το παιδί εδώ έχει γεννηθεί οπότε σε μια βδομάδα της βγάλανε το διαβατήριο.και για να το βγάλετε πρέπει να είστε και οι δύο

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει τύχει να διαβάσω ταξιδιωτικές οδηγίες για βρέφη η σύσταση ήταν να έχει κλείσει τις 40 ημέρες το μωρό ώστε το ανοσοποιητικό του να είναι κάπως πιο ώριμο. Μην ξεχνάς οτι πρόκειται για κλειστό χώρο όπου ο αέρας ανακυκλώνεται και σε 4-5 μήνες που θα ταξιδέψει το μωρό θα είναι εποχή ιώσεων. Να ζητήσετε θέση όσο πιο μπροστά μπορείτε ώστε μην είστε στην ουρά και επιβαρύνεστε με όλα τα σωματίδια που έρχονται από μπροστά. Αν σας "παίρνει" οικονομικά, πάρτε θέση και για το μωρό για να είναι καθισμένο στο καθισματάκι του (μεγαλύτερη ασφάλεια). Πάντως θα ήταν καλή ιδέα να μοιράσετε το ταξίδι (πχ να μείνετε ένα βράδυ στην Αθήνα) γιατί θα ταλαιπωρηθούν πολύ η μαμά και το μωρό. Διαβατήριο από πού θα βγάλει; Αν βγάλετε στην Ελλάδα (αφού προμηθευτείτε τα έγγραφα και τα μεταφράσετε στα ελληνικά) θα πρέπει να ρωτήσετε από τώρα σε ένα αστυνομικό τμήμα για το χρονικό διάστημα που θα χρειαστεί για την έκδοση κλπ.

Επεξεργάστηκαν by Engleza
Τώρα πρόσεξα το πιο πάνω μήνυμα που λέει για το διαβατήριο και για πληροφορίες από Α.Τ.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ με τον μικρό μου ταξίδεψα όταν ήταν 17 ημερών με αεροπλάνο. 2 ώρες πτήση. Όλη την ώρα κοιμότανε... μία το ότι είναι μικρό και ούτως ή άλλως κοιμάται, μία ότι το νανουρίζει το ταξίδι, δεν θέλει πολύ. Πάντως ήμουν σε πτήση χωρίς πολύ κόσμο οπότε δεν είχα θέμα με αρρώστιες και χνώτα.

 

Επειδή είχα ρωτήσει από πότε μπορεί ένα μωράκι να μπει στο αεροπλάνο, μου είχαν πει από 7 ημερών. Αυτά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή έχει τύχει να διαβάσω ταξιδιωτικές οδηγίες για βρέφη η σύσταση ήταν να έχει κλείσει τις 40 ημέρες το μωρό ώστε το ανοσοποιητικό του να είναι κάπως πιο ώριμο. Μην ξεχνάς οτι πρόκειται για κλειστό χώρο όπου ο αέρας ανακυκλώνεται και σε 4-5 μήνες που θα ταξιδέψει το μωρό θα είναι εποχή ιώσεων. Να ζητήσετε θέση όσο πιο μπροστά μπορείτε ώστε μην είστε στην ουρά και επιβαρύνεστε με όλα τα σωματίδια που έρχονται από μπροστά. Αν σας "παίρνει" οικονομικά, πάρτε θέση και για το μωρό για να είναι καθισμένο στο καθισματάκι του (μεγαλύτερη ασφάλεια). Πάντως θα ήταν καλή ιδέα να μοιράσετε το ταξίδι (πχ να μείνετε ένα βράδυ στην Αθήνα) γιατί θα ταλαιπωρηθούν πολύ η μαμά και το μωρό. Διαβατήριο από πού θα βγάλει; Αν βγάλετε στην Ελλάδα (αφού προμηθευτείτε τα έγγραφα και τα μεταφράσετε στα ελληνικά) θα πρέπει να ρωτήσετε από τώρα σε ένα αστυνομικό τμήμα για το χρονικό διάστημα που θα χρειαστεί για την έκδοση κλπ.

Σας ευχαριστώ θερμά για τη βοήθειά σας..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και με το καλο!!!εννοεις απο αποψη ηλικιας ή απο αποψη χαρτιων ??γιατι δεν υπαρχει περιορισμος για την ηλικια,,,και εγω ειμαι στα αεροπλανα απο εικοσι ημερων....ισα ισα που επειδη ειναι πολυ μωρο την περισσοτερη ωρα θα κοιμαται και απλα θα τρωει,,,,τωρα περιμενε απαντησεις του τυπου πυ το πας το μωρο τοσο μικρο αλλα εδω ακομη πολλοι κρατανε το σαρανταημερο εγκλεισμο στο σπιτι.....

Σας ευχαριστώ θερμά για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...