Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σύγχυση φύλου??πως να το χειριστώ?


Recommended Posts

Μανουλίτσες καλησπέρα!!!!!!!

Ανέτρεξα σε θέματα παρόμοια και είδα κάποιες απαντήσεις αλλά εμένα λιγάκι διαφέρει και ίσως καποια μανούλα με την ιδια εμπειρια με βοηθήσει αφορ περιγραψω την κατασταση.

Εχω εναν γιο σχεδόν 5 ετών. Χωρίσαμε με τον μπαμπά του σχεδόν πριν 2 χρόνια- εγραφα εδώ τοτε για το χρονικό αυτού του χωρισμού.

Το παιδάκι μου δεν είχε καποια φαινομενικα δυσαρεστη αντιδραση με τον χωρισμό απλά προσκολλήθηκε κι άλλο πάνω μου και το θέμα της μιμησης του δικού μου προτυπου καλά κρατεί ακόμη.

Απο τα τρια του ειχε αρχισει να κανει οτι εγώ..να βαφεται με τα καλλυντικά μου, να βαζει τα ρουχα μου και τα τακουνια μου, στην αρχη θεωρηθηκε νορμαλ ..πειραματιζοταν φυσιλογικα αλλά απο καποια στιγμη και μετα γινοταν συνεχειααααααα ειδικα αυτο με τα τακουνια μου και με κατι τρεσες μαλλιων που ειχα εγω ωσπου περισυ απαγορεψα πια αυτο το παιχνιδι. Βεβαια αν πηγαινε στη μαμα μου το εκανε..κρυφα Ο μικρος σημειοτεον μεγαλώνει με μενα την μαμα μου και ενιοτε την αδερφη μου..

 

Το θεμα ειχε ξεχαστει λιγο μεχρι τα χριστουγεννα τα φετινα που ξανααρχισε...αυτη τη φορα με το να χορεψει κοριτσιστικα τραγουδια ειχε φαει κι ενα κολλημα με την πατυ :oops:. Δεν εδινα υπερβολικη σημασία αλλα ξεκαθαριζα οτι ετσι χορευουν τα κοριτσια και όχι τα αγορια...οταν 1 φορα το εχε παρακανει και ενοχληθηκα πολύ με αυτο που εβλεπα του ειπα εισαι αγορακι μπορεις να χορευεις κατι άλλο κι όχι αυτό..και εκείνος μου απαντησε οτι θα γινει κοριτσακι για να χορευει οτι θελει...ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν απαντησα κατι και απλά είπα οτι εισαι αγορακι όμως. Αυτο δεν μου το ξαναειπε ποτε ξανα.

Το πασχα με καλεσε η δασκαλα στο προνηπιο..να μου αναφερει οτι ο μικρος ειναι πολύ καλό παιδί υπάκουο, ευστροφο, ευγενικό κτλ...και ολα τα τα καλά του θεού..δεν μπορώ να πώ.. αλλά οτι και εκεινη εχει διαπιστωσει την ταση του παιδιου να παιζει με τα κοριτσιστικα παιχνιδια αφου οπως μου ειπε στην μεταμφιεση ολο με κοριτσια παιζει και τα πραγματα τους...μου ανεφερε οτι με τα αγορια δεν τα βγαζει περα και μολις λιγο μαλώσει μαζί τους βαζει τα κλαμματα και παει να παιξει με τα κοριτσια πάλι. Μου ειπε οτι τον εχω πολυ καλομαθημενο και οτι η πολλη αδυναμια που του εχω τον παει πισω...και οτι πρεπει να λίγει λίγο πιο αντρακι ας πουμε...ενω εγω του φερομαι σαν μωρακι...(εμενα μωρακι μου φαινεται...να πω την αληθεια μου αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση:-)). Επισης οτι μου ειπε ψαχνει την μητρικη προστασία συνεχως λόγω του κολληματος με εμενα και οτι για αυτο παει στα κοριτσια...αλλα οπως και να εχει δεν ειναι σωστό αυτό....

 

Εχω αγωθει, ο μικρος μου ειναι ενα κανονικό αγόρι με τα όλα του εμφανισιακα και στην κινηση αλλά ναι οντως κατι δεν παει καλα με αυτη την εμμονη για τα κοριτσιστικα παιχνιδια και τις ασχολίες τους. Εχω υποθεσει οτι ειναι απο την απουσια αντρικου προτυπου ισχυρου που δεν υπαρχει σε μας, οτι ειναι απο την υπερπροστασια και την πολλη αγαπη μας απενατι του που τον εχει κανει πολύυυυυ ευαίσθητο και άλλες πολλές εκδοχες αλλά δεν ξερω τι να κανω πια. Οταν του το απαγορευω σιγουρα γινεται χειροτερο..Οταν τον ντυνω και καμια φορα η καλτσα του εχει λιγο ροζ μεσα μου λεει βγαλτη μου θα με κοροιδευουν ειμαι αγορακι ....και μετα του λες πιο χρωμα σου αρεσει το ροζ :?:-?:?:-?.

 

Ισως φταιω κι εγω που ποτε δεν του πηρα πολυ αγοριστικα παιχνιδια αλλα ποτε δεν του πηρα κοριτσιστικα. Μεγαλωσε με τα παζλ, τις κατσκευες, την ζωγραφική, τα επτραπεζια, τα παραμυθια και το ποδηλατο. Περα απο τα ρουχα μας και τις λαμπαδες μας δεν εχουμε αγορασει ποτε ben 10 ¨η gormiti ας πουμε...εκει μαλλον φταιω γιατι επειδη εμενα δεν μου αρεσαν.... και ετσι δεν τα εμαθε...Δεν ξερω..

 

Στα τρια που ειχα παει σε ψυχολογο εγω μου ειχε πει οτι ηταν μικρος κ οτι στα πλασια του παιχνιδιου και μονο!!!! μπορουσε να παιζει με τα τακουνια μου και ολα τα υπολοιπα...τωρα όμως ειναι 5 ??

 

Πρεπει νιωθω να παω ξανα στον ειδικό αλλά ας ακουσω και καμια εμπειρια απο εσας ή απο καποιον ειδικό εδώ, γιατι δυσκολευομαι αυτην την περιοδο.

 

Αλλά οποιαδηποτε γνωριζει καποιον ειδικό ας με ενημερωσει.

 

Σας ευχαριστώωωωωω

 

υγ. ειμαι κουρασμενη αρκετα και ελπιζω να εχει το θεμα μου συνοχη και να μη σας κουρασα με το γραψιμο ..γιατι ισα που βλεπω μπροστα μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσάκι καλημέρα!Δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν αντιμετωπίσω αυτή την κατάσταση αλλά εδω υπάρχει στους ειδικούς συνεργάτες μία ψυχολόγος.Γιατί δεν ρωτάς;Αλήθεια στην οικογένεια δεν υπάρχει κάποιος άντρας ,θείος ,παππούς;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ανιδεη...αλλα δε σου κρυβω με ενδιαφερει πολυ να μαθω τι θα σου ελεγε ενας ειδικο...οποτε εημερωνε μας αν θελεις.

Να ρωτησω ομως κατι?Το παιδι με το μπαμπα δεν εχει καθολου επαφες?

Link to comment
Share on other sites

εκτός σχολείου παίζει με άλλα παιδάκια-αγοράκια? Αν ναι φαντάζομαι δεν παιζουν κουκλες αλλα πιο αγοριστικα...επιδίωξε λοιπον το παιχνιδι (ας ειναι και βεν 10 γκορμιτι μπειμπλειντ καρς) με αγόρια. Ιδανικό θα ήταν να έβρισκες κάποιον συμμαθητή να τον καλέις στο σπίτι ωστε να τον έχει "κολλητό" και στο σχολειο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είσαι σίγουρη ότι η συμπεριφορά του οφείλεται στην έλειψη αντρικού προτύπου ή απλά αυτός είναι ο γιός σου και χωρίς να ενισχύσεις αυτή τη συμπεριφορά, απλά θα πρέπει να την αποδεχτείς; Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι η συμπεριφορά του οφειλεται στο γεγονός οτι του προσέφερες απεριοριστη αγάπη και τρυφερότητα. Αυτό μόνο βοηθά στη δημιουργία ισχυρής προσωπικότητας. Μην επιρρίπτεις στον εαυτό σου οποιεσδήποτε κατηγορίες και μη δημιουργείς ενοχές.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη ότι η συμπεριφορά του οφείλεται στην έλειψη αντρικού προτύπου ή απλά αυτός είναι ο γιός σου και χωρίς να ενισχύσεις αυτή τη συμπεριφορά, απλά θα πρέπει να την αποδεχτείς; Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι η συμπεριφορά του οφειλεται στο γεγονός οτι του προσέφερες απεριοριστη αγάπη και τρυφερότητα. Αυτό μόνο βοηθά στη δημιουργία ισχυρής προσωπικότητας. Μην επιρρίπτεις στον εαυτό σου οποιεσδήποτε κατηγορίες και μη δημιουργείς ενοχές.

 

Συμφωνώ...

 

Εξάλλου πολλά αγοράκια μεγαλώνουν χωρίς πατέρα λόγω θανάτου, επαγγέλματος, διαζυγίου κτλ, δεν σημαίνει ότι αναπτύσσουν τέτοια συμπεριφορά...Εδώ πολλά αγοράκια μεγαλώνουν με τον μπαμπά μέσα στο σπίτι, πάντα παρών, αλλά και πάλι προτιμούν τα τακούνια της μαμάς...Μην δημιουργείς ενοχές στο παιδάκι σου, άστο να αναπτύξει την αληθινή του φύση, αν του αρέσουν τα αγοράκια ή τα κοριτσάκια θα φανεί και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι'αυτό, ούτε να του το απαγορεύσεις ούτε να το ενθαρρύνεις, θα του βγει τελείως φυσικά. Μπορείς όμως να το μάθεις να είναι ο εαυτός του, να σέβεται τη διαφορετικότητα και να μην αποκτήσει κόμπλεξ κατωτερότητας και τελικά να γίνει ευτυχισμένος και ως ενήλικας...α και να του μάθεις πώς να προφυλάσσεται από τους κομπλεξικούς γύρω του...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ...

 

Εξάλλου πολλά αγοράκια μεγαλώνουν χωρίς πατέρα λόγω θανάτου, επαγγέλματος, διαζυγίου κτλ, δεν σημαίνει ότι αναπτύσσουν τέτοια συμπεριφορά...Εδώ πολλά αγοράκια μεγαλώνουν με τον μπαμπά μέσα στο σπίτι, πάντα παρών, αλλά και πάλι προτιμούν τα τακούνια της μαμάς...Μην δημιουργείς ενοχές στο παιδάκι σου, άστο να αναπτύξει την αληθινή του φύση, αν του αρέσουν τα αγοράκια ή τα κοριτσάκια θα φανεί και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι'αυτό, ούτε να του το απαγορεύσεις ούτε να το ενθαρρύνεις, θα του βγει τελείως φυσικά. Μπορείς όμως να το μάθεις να είναι ο εαυτός του, να σέβεται τη διαφορετικότητα και να μην αποκτήσει κόμπλεξ κατωτερότητας και τελικά να γίνει ευτυχισμένος και ως ενήλικας...α και να του μάθεις πώς να προφυλάσσεται από τους κομπλεξικούς γύρω του...

 

 

Ωραια στα λογια αλλα δυσκολο για μια μανα να τα ακουσει και να τα εφαρμοσει

Link to comment
Share on other sites

Ωραια στα λογια αλλα δυσκολο για μια μανα να τα ακουσει και να τα εφαρμοσει

 

Η μάνα όμως είναι μάνα, για σκέψου να ήταν ο πατέρας....

 

Πιστεύω πως λατρεύει το παιδάκι της και θέλει να κάνει ό,τι καλύτερο γι'αυτό, όπως όλοι οι γονείς άλλωστε...

 

Εξάλλου μπορεί να μην ισχύουν καν αυτά που λέω, αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις, καλύτερα να είναι προετοιμασμένη...Είχα στο παρελθόν έναν φίλο που είχε φοβερά άσχημη αντιμετώπιση από την οικογένεια του και αυτό είχε καταστροφικές συνέπειες στη ζωή του...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι να μην σου τυχει (και δεν στο ευχομαι ουτε εσενα ουτε εμενα ουτε σε καμια μανουλα να της συμβει αυτο :)) . ΦΥΣΙΚΑ το αγορακι της κοπελας ειναι ενας ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΚΟΥΚΛΟΣ ΑΝΤΡΑΚΛΑΣ απλα πειραματιζεται .Μια χαρα ειναι το παιδακι σου γλυκια μου αλλα θελω να μαθω το ρολο του πατερα στην ζωη σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το έχουμε πει και άλλη φορά "η μάνα αγαπά το παιδί παρόλο, ο πατέρας αγαπά το παιδί επειδή". Εξάλλου ποτέ κανείς δεν είναι αρκετά τέλειος σύμφωνα με αυτά που απαιτούν οι άλλοι, ποτέ κανείς δεν είναι επαρκός πετυχημένος, επαρκότας αδύνατος, επαρκός υγιείς, επαρκός ψηλός, επαρκός γυμνασμένος, επαρκός ευστροφος κλπ. Πάντα θα υπάρχει κάτι, οπότε μαθαίνουμε τα παιδιά μας να είναι ευτυχισμένα με τον εαυτό τους και από εκεί και πέρα την άκρη θα τη βρουν μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε πει και άλλη φορά "η μάνα αγαπά το παιδί παρόλο, ο πατέρας αγαπά το παιδί επειδή". Εξάλλου ποτέ κανείς δεν είναι αρκετά τέλειος σύμφωνα με αυτά που απαιτούν οι άλλοι, ποτέ κανείς δεν είναι επαρκός πετυχημένος, επαρκότας αδύνατος, επαρκός υγιείς, επαρκός ψηλός, επαρκός γυμνασμένος, επαρκός ευστροφος κλπ. Πάντα θα υπάρχει κάτι, οπότε μαθαίνουμε τα παιδιά μας να είναι ευτυχισμένα με τον εαυτό τους και από εκεί και πέρα την άκρη θα τη βρουν μόνα τους.

 

:shock::rolleyes: δεν το ειχα ξανακουσει....βαθυστοχαστο..

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε πει και άλλη φορά "η μάνα αγαπά το παιδί παρόλο, ο πατέρας αγαπά το παιδί επειδή". Εξάλλου ποτέ κανείς δεν είναι αρκετά τέλειος σύμφωνα με αυτά που απαιτούν οι άλλοι, ποτέ κανείς δεν είναι επαρκός πετυχημένος, επαρκότας αδύνατος, επαρκός υγιείς, επαρκός ψηλός, επαρκός γυμνασμένος, επαρκός ευστροφος κλπ. Πάντα θα υπάρχει κάτι, οπότε μαθαίνουμε τα παιδιά μας να είναι ευτυχισμένα με τον εαυτό τους και από εκεί και πέρα την άκρη θα τη βρουν μόνα τους.

 

Θα διαφωνίσω μαζί σου!Στην αγάπη των γονιών για τα παιδιά τους άλλες φορές υπάρχουν παρόλο, αλλές επειδή κι άλλες γιατί έτσι! Και ο ρόλος των γονιών είναι να βοηθήσουν τα παιδιά τους να εξελιχθούν σε οτι καλύτερο μπορούν, να πετύχουν το ακατόρθωτο κι οχι να συμβιβαστούν με μια υποτιθέμενη μετριότητα στον βωμό της δήθεν ευτυχίας!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου ευχαριστω!

Ως προς το μπαμπά..ο μπαμπάς δεν είχε συχνές επαφες αλλά κι όταν είχε ήταν παρουσία μου. Βεβαια το πασχα η δασκάλα τον ενημερωσε λεγοντας του οτι το παιδι τον εχει αναγκη και η αληθεια ειναι οτι τον παιρνει λιγο περισσότερο. Δεν κοιματαια ο μικρος σπιτι του αλλα βλεπονται απογευμα.

Παππους βεβαια και υπαρχει αλλα λογω ηλικιας και συνταξης δεν ειναι και πολυ ενεργος χιχιχιχχιχιχι Αλλά υπάρχει...

Οσον αφορα στις παρεες του δυστυχως ειμαι η πρωτη στην οικογενεια και στους φιλους που εκανα παιδι και δεν υπαρχουν πολλοι. Εχει εναν φιλο απο μικρος που παιζουν μια χαρα αλλα επειδη εχει μια μεγαλυτερη αδερφουλα τους βαζει κι αυτη καμια φορα να χορεψουν την πατυ...

Στην πλατεια που βγαινουμε παιζει με ολα τα παιδια κυριως ομως θελει να παιζει με τα μεγαλύτερα σε ηλικια αγορια τα οποια ομως τον βαριουνται καποια στιγμή και τοτε ο δικός μου αντι να παει στα συνομηλικα αγορια παει στα μεγαλύτερα κοριτσια πάλι...............

Περα απο το παιχνιδι να φοραει τα ρουχα μου δεν παιζει κανενα αλλο κοριστιστικο παιχνιδι.....ποτέ...παιζει μπάλα αλλά βολευ, με το ποδηλατο και με το bayblade αν το γραφω καλα...όπως και παιχνιδια ομαδικα μαζί με τα αλλα παιδια...στα οποια συμμετεχει κανονικά...αλλα μερικες φορες θελει να πηγαινει με την ομαδα των κοριτσιων πάλι...Θελω να πω δεν μου εχει ζητησει ποτε κατι κοριτσιστικο..και αν στην πλατεια παιζουν κουκλες δεν πάει ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου ευχαριστω!

Ως προς το μπαμπά..ο μπαμπάς δεν είχε συχνές επαφες αλλά κι όταν είχε ήταν παρουσία μου. Βεβαια το πασχα η δασκάλα τον ενημερωσε λεγοντας του οτι το παιδι τον εχει αναγκη και η αληθεια ειναι οτι τον παιρνει λιγο περισσότερο. Δεν κοιματαια ο μικρος σπιτι του αλλα βλεπονται απογευμα.

Παππους βεβαια και υπαρχει αλλα λογω ηλικιας και συνταξης δεν ειναι και πολυ ενεργος χιχιχιχχιχιχι Αλλά υπάρχει...

Οσον αφορα στις παρεες του δυστυχως ειμαι η πρωτη στην οικογενεια και στους φιλους που εκανα παιδι και δεν υπαρχουν πολλοι. Εχει εναν φιλο απο μικρος που παιζουν μια χαρα αλλα επειδη εχει μια μεγαλυτερη αδερφουλα τους βαζει κι αυτη καμια φορα να χορεψουν την πατυ...

Στην πλατεια που βγαινουμε παιζει με ολα τα παιδια κυριως ομως θελει να παιζει με τα μεγαλύτερα σε ηλικια αγορια τα οποια ομως τον βαριουνται καποια στιγμή και τοτε ο δικός μου αντι να παει στα συνομηλικα αγορια παει στα μεγαλύτερα κοριτσια πάλι...............

Περα απο το παιχνιδι να φοραει τα ρουχα μου δεν παιζει κανενα αλλο κοριστιστικο παιχνιδι.....ποτέ...παιζει μπάλα αλλά βολευ, με το ποδηλατο και με το bayblade αν το γραφω καλα...όπως και παιχνιδια ομαδικα μαζί με τα αλλα παιδια...στα οποια συμμετεχει κανονικά...αλλα μερικες φορες θελει να πηγαινει με την ομαδα των κοριτσιων πάλι...Θελω να πω δεν μου εχει ζητησει ποτε κατι κοριτσιστικο..και αν στην πλατεια παιζουν κουκλες δεν πάει ποτε...

 

 

Γιατι παρουσια σου? γιατι δεν τον παιρνει σπιτι του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσπάθησε να΄επέμβεις σε αυτά που μπορείς να ελέγξεις!Πχ, να μην έχει πρόσβαση σε ρούχα, παπούτσια και καλλυντικά δικά σου. Ξέρω, είναι δύσκολο, αλλά προσπάθησέ το.Επίσης ίσως να τον έγραφες σε μια ομάδα (μπάσκετ, βόλευ, ποδοσφαιρο) οπου υπάρχουν αποκλειστικά και ΜΟΝΟ αγόρια!Πέταξε όλα τα dvd της Πάτυ!Καθίστε να δείτε μαζί φόρμουλα1, αγόρασέ του 1 gormiti!Το θέμα του παιδιού σου είναι κατά την γνώμη μου οι παραστάσεις που λαμβάνει, που προέρχονται από γυναίκες..Αρα αυτές εχει μάθει, με αυτές νιώθει οικεία!Μάλλον πρέπει να γίνεις λίγο αγοροκόριτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου ευχαριστω!

 

Οσον αφορα στις παρεες του δυστυχως ειμαι η πρωτη στην οικογενεια και στους φιλους που εκανα παιδι και δεν υπαρχουν πολλοι. Εχει εναν φιλο απο μικρος που παιζουν μια χαρα αλλα επειδη εχει μια μεγαλυτερη αδερφουλα τους βαζει κι αυτη καμια φορα να χορεψουν την πατυ...

Στην πλατεια που βγαινουμε παιζει με ολα τα παιδια κυριως ομως θελει να παιζει με τα μεγαλύτερα σε ηλικια αγορια τα οποια ομως τον βαριουνται καποια στιγμή και τοτε ο δικός μου αντι να παει στα συνομηλικα αγορια παει στα μεγαλύτερα κοριτσια πάλι...............

Περα απο το παιχνιδι να φοραει τα ρουχα μου δεν παιζει κανενα αλλο κοριστιστικο παιχνιδι.....ποτέ...παιζει μπάλα αλλά βολευ, με το ποδηλατο και με το bayblade αν το γραφω καλα...όπως και παιχνιδια ομαδικα μαζί με τα αλλα παιδια...στα οποια συμμετεχει κανονικά...αλλα μερικες φορες θελει να πηγαινει με την ομαδα των κοριτσιων πάλι...Θελω να πω δεν μου εχει ζητησει ποτε κατι κοριτσιστικο..και αν στην πλατεια παιζουν κουκλες δεν πάει ποτε...

 

ξαναλέω: Ιδανικό θα ήταν να έβρισκες κάποιον συμμαθητή να τον καλέις στο σπίτι ωστε να τον έχει "κολλητό" και στο σχολειο. Εφοσον δεν υπαρχουν ξαδελφακια ή φίλοι πρεπει να βρεις μονιμη παρεα στο παιδι, κάλεσε μερικες μαμαδες με τα αγορια απο το σχολειο για καφε στο σπιτι να παιξουν και τα παιδια...Δε νομιζω να σχετιζεται η απουσια πατερα με το προβλημα που αντιμετωπιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Παρουσια μου γιατι ερχοταν για λιγο παντα σπιτι μας.. κ δεν ειχε χρονο να τον παρει....

Τωρα τον παιρνει και σπιτι του,,,

Μιμικα μου τον εγραψα κολυμβητηριο γιατι αυτο ηθελε....και την τυχη μου 5 κοριτσια και 2 αγορια ....μαζι με τον δικο μου...κι αυτο μικροτερο...

Αυτο με το αθλημα ναι θα τον γραψω βολευ αγορια ...γιατι επσιης εχει επηρεαστει απο συγγενικο προσωπο μας που παιζει βολευ επαγγελματικά σε ομαδα αλλα ειναι γυναικειο ....!!!!!!!!! και τον βλεπεις και εκεινον να λεει θα παιζω σαν αυτες...Πολλα γυναικεια προτυπα...και σχεδον κανενα ανδρικο...το εχουμε μπερδεψει το παιδακι μου...εχεις πολυ δικιο ....Δεν τον αφηνω να βλεπει κοριτσιστικα μονο καμια μπαρμπι αν τηη πετυχουμε μαζι μπορει και να τον αφησω αλλα τιποτα αλλο...

Βεαια ουτε αγοριστικα αγοριστικα βλεπει ακομη μικυ αινστανινς τον μπαρνυ και ταινιες παιδικες... τα αλλα τα spiderman και αυτα ουτα να τα δει...αααααααα νλεπει ομως με χαρα τον ben 10 ....xixixixix!

Αχ τι εχω παθει....και αγχωνω και τον μικρο μου αλλά τι βα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω...στην ταξη του 3 προνηπια ηταν και κανενα δεν τον αρεσε....να ανοιξω παρτιδες...

Νομιζω κι εγω θα βοηθησει πολυ αυτο...πρεπει να βρω...

Link to comment
Share on other sites

Παρουσια μου γιατι ερχοταν για λιγο παντα σπιτι μας.. κ δεν ειχε χρονο να τον παρει....

Τωρα τον παιρνει και σπιτι του,,,

Μιμικα μου τον εγραψα κολυμβητηριο γιατι αυτο ηθελε....και την τυχη μου 5 κοριτσια και 2 αγορια ....μαζι με τον δικο μου...κι αυτο μικροτερο...

Αυτο με το αθλημα ναι θα τον γραψω βολευ αγορια ...γιατι επσιης εχει επηρεαστει απο συγγενικο προσωπο μας που παιζει βολευ επαγγελματικά σε ομαδα αλλα ειναι γυναικειο ....!!!!!!!!! και τον βλεπεις και εκεινον να λεει θα παιζω σαν αυτες...Πολλα γυναικεια προτυπα...και σχεδον κανενα ανδρικο...το εχουμε μπερδεψει το παιδακι μου...εχεις πολυ δικιο ....Δεν τον αφηνω να βλεπει κοριτσιστικα μονο καμια μπαρμπι αν τηη πετυχουμε μαζι μπορει και να τον αφησω αλλα τιποτα αλλο...

Βεαια ουτε αγοριστικα αγοριστικα βλεπει ακομη μικυ αινστανινς τον μπαρνυ και ταινιες παιδικες... τα αλλα τα spiderman και αυτα ουτα να τα δει...αααααααα νλεπει ομως με χαρα τον ben 10 ....xixixixix!

Αχ τι εχω παθει....και αγχωνω και τον μικρο μου αλλά τι βα κάνω...

 

Πρεπει να μιλησεις με τον πρωην να αναλαβει και αυτος το παιδι. Τι σημαινει οτι δνε εχει χρονο? Επισης θα μπορουσες να τον βαλεις σε μαθηματα αυτοαμυνας καρατε κλπ (και εγω θα τον βαλω). Εμενα ο μικρος μου ειναι 3χρονων και μου ειπε χθες οτι θελει να εχει το δικο μου πουλακι και δεν του αρεσει το δικο του, επισης περασαμε και απο το σταδιο των καλλυντικων, των τακουνιων αλλα του υπενθυμιζω εντονα ποιος ειναι ο δικος του ρολος . Του χαμογελαω κα ιτου λεω εντονα εσυ εισαι ΜΑΓΚΑΣ οι μαγκες δεν φορανε τετοια πραγματα οκ μαγκα? :-D:grin::-D:grin: πλακα εχουν μωρε

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνίσω μαζί σου!Στην αγάπη των γονιών για τα παιδιά τους άλλες φορές υπάρχουν παρόλο, αλλές επειδή κι άλλες γιατί έτσι! Και ο ρόλος των γονιών είναι να βοηθήσουν τα παιδιά τους να εξελιχθούν σε οτι καλύτερο μπορούν, να πετύχουν το ακατόρθωτο κι οχι να συμβιβαστούν με μια υποτιθέμενη μετριότητα στον βωμό της δήθεν ευτυχίας!

Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι τα παιδιά δεν χρειάζονται όρια, τα όρια, οι περιορισμοί και οι φιλοδοξία μόνο καλό κάνουν όταν υπάρχουν σε λογικά πλαίσια. Από εκεί και πέρα απαιτήσεις έχω μόνο από τον εαυτό μου (εδώ και 2 χρόνια σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες και τώρα επιτέλους αποφάσισα να ξεκουνηθώ και να στρωθώ στο διάβασμα), όχι από το παιδί μου. Η μετριότητα στο παιδί μου δεν με ενοχλεί καθόλου από τη στιγμή που είναι ευτυχισμένο με τις επιλογές του και έχει το σεβασμό των γύρο του. Δεν πρόκειτε ποτέ να βάλλω το παιδί του στο τρυπάκι του πρωταθλητισμού και της πρωτιάς και δεν σκοπεύω να εκπληρώσω τις φιλοδοξίες μου μέσω του παιδιού μου. Θεωρώ το κυνήγι της πρωτιάς ψυχοφθόρο και καταστρεπτικό για την ψυχική υγεία ενός παιδιού. Φαντάζομαι πολλοί γνωρίζουμε περιπτώσεις γονιών που θεωρούσαν τα παιδιά τους άλογα κούρσας τα οποία μετά από κάποιες επιτυχίες έγιναν ερείπια ανθρώπων. Αν πάλι το παιδί έχει φυσικό ταλέντο σε κάποιο τομέα μόνο του θα ζητά την ενασχόληση με αυτό το αντικείμενο και δεν χρειάζεται να του ασκηθεί οποιαδήποτε πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα πρεπει να μιλησεις με καποιον παιδοψυ για να στηριξει εσενα και να δεις με ποιους τροπους δεν θα καταπιεσεις το παιδι..να παρεις σωστες οδηγιες

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω...στην ταξη του 3 προνηπια ηταν και κανενα δεν τον αρεσε....να ανοιξω παρτιδες...

Νομιζω κι εγω θα βοηθησει πολυ αυτο...πρεπει να βρω...

 

Κοριτσάκι μην τρελαίνεσαι... ο αδελφός μου έχει μία κόρη 6 ετων και στο δίπλα διαμέρισμα έμενε ένα αγοράκι συνομήλικο και έπαιζαν συνέχεια μαζί .. το αγοράκι έπαιζε συνέχεια με τα κοριτσίστικα παιχνίδια της ανηψιάς μου... είναι πολύ δεμένα σαν φιλαράκια .... φέτος που είναι 6 ετών ο μικρός την ψιλοφτύνει και παίζει με τον αδελφό του και άλλα αγοράκια.. παίζει και με την ανηψιά μου αλλά δεν τον ενδιαφέρουν πια τόσο τα κοριτσίστικα παιχνίδια.. ο δικός μου που είναι 2 ετών όσες φορές πάμε στον αδελφό μου παίρνει και παίζει τις κουκλες / φοράει τακούνια / τσάντες κλπ... σπίτι έχει όλα τα παιχνίδια της ηλικίας του.. τα παιδιά είναι λίγο και πως μαθαίνουν.... καλό είναι να του έχεις πιο ξεκάθαρα πρότυπα αν και να σου πω την αλήθεια έχω την αίσθηση ότι το παιδί ίσως και λόγω του διαζυγίου να έχει αναπτύξει μία μεγαλύτερη ευαισθησία... δεν νομίζω ότι συντρέχει πάντως κάποιος φόβος ανησυχίας.. όλα τα αγόρια έχουν μία προσκλόλληση στην μαμά στην περίπτωση τη δική σου αφού και ο πατέρας είναι απών είναι λογικό να είναι πιο κολλημένος πάνω σου... επειδή το ένστικτο της μητέρας όμως είναι αλάθητο κατ΄εμέ εάν νιώθεις ότι η συμπεριφορά του σε προβληματίζει, προσπάθησε να του δίνεις όσο καλύτερα πρότυπα μπορείς και άποψή μου ο πατέρας του θα πρέπει να είναι περισσότερο διαθέσιμος για να του εμπνεύσει το αντρικό πρότυπο που αυτή τη στιγμή λείπει από το σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

κατια μου καλησπερα!!!!καιρο ειχα να σε πετυχω,,,,χαιρομαι που ολα πανε καλα στη ζωη σου πια :wink:;-):wink:

 

τωρα για το θεμα σου δε ξερω τι να πω ,,,,κοριτσακια εχω ,,,,η μονη επαφη με αγορια που εχω ειναι των φιλων μας ,,,οποτε ερχονται στο σπιτι μας γιατι εχουμε μονο κοριτσιστικα παιχνιδια ολα με αυτα παιζουν,,,,αλλα κανουν το μπαμπα χιχιχιιχ,,,,τωρα γενικα ξερω και ενα αγορακι που με τηπατυ ειχε παθει κολλημα πριν δυο χρονια στην ηλικια του δικου σου ητανε τοτε 5,,,,ηξερε ολα τα τραγουδια απεξω,χορευε και τα παντα επαιζε με πιο γυναικεια πραγματα επαιρνε κοκκαλακια και τα καλλυντικα της μαμας,,,,ειχανε στο σπιτι και μπαμπα (μαλιστα αστυνομικο ) και πιο μεγαλο αδερφο,,,η μανα του παιδαγωγος απλα τον αφηνε ελευθερο,,,,και φαντασου οτι εχει και παιδοτοπο η γυναικα και τα εκανε ολα αυτα το παιδι εκει στο παιδοτοπο που τον εβλεπαν ολοι,,,,αλλα ουτε κομπλεξ του δημιουργησε ουτε τον μαλωνε ουτε τιποτα,,,,μεγαλωσε και τη περασε αυτη τη φαση,,,τωρα που τον ειδα πριν κανα μηνα εψαχνε με το ματι του ''γκομενιτσες '' χχααχχαχα και του καλαρεσε η μεγαλη μου:lol::lol::lol::lol:

 

εγω απλα πιστευω οτι ειναι μια φαση και να μη τονμαλωνεις ή πιεζεις,,,,,:wink:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι τα παιδιά δεν χρειάζονται όρια, τα όρια, οι περιορισμοί και οι φιλοδοξία μόνο καλό κάνουν όταν υπάρχουν σε λογικά πλαίσια. Από εκεί και πέρα απαιτήσεις έχω μόνο από τον εαυτό μου (εδώ και 2 χρόνια σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες και τώρα επιτέλους αποφάσισα να ξεκουνηθώ και να στρωθώ στο διάβασμα), όχι από το παιδί μου. Η μετριότητα στο παιδί μου δεν με ενοχλεί καθόλου από τη στιγμή που είναι ευτυχισμένο με τις επιλογές του και έχει το σεβασμό των γύρο του. Δεν πρόκειτε ποτέ να βάλλω το παιδί του στο τρυπάκι του πρωταθλητισμού και της πρωτιάς και δεν σκοπεύω να εκπληρώσω τις φιλοδοξίες μου μέσω του παιδιού μου. Θεωρώ το κυνήγι της πρωτιάς ψυχοφθόρο και καταστρεπτικό για την ψυχική υγεία ενός παιδιού. Φαντάζομαι πολλοί γνωρίζουμε περιπτώσεις γονιών που θεωρούσαν τα παιδιά τους άλογα κούρσας τα οποία μετά από κάποιες επιτυχίες έγιναν ερείπια ανθρώπων. Αν πάλι το παιδί έχει φυσικό ταλέντο σε κάποιο τομέα μόνο του θα ζητά την ενασχόληση με αυτό το αντικείμενο και δεν χρειάζεται να του ασκηθεί οποιαδήποτε πίεση.

 

Δεν με εννοησες...Εξίσσου καταστροφικό με το να κάνεις το παιδί σου άλογο κούρσας, είναι και να το αφήσεις να χαιρετάει τους υπόλοιπους από την τελευταία θέση, γιατί ποτέ δεν είχε ενδυνάμωση, ενθάρρυνση και στοχοθεσία!

Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...