Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

22ο Νηπιαγωγείο Ηλιούπολης


Recommended Posts

Καλημέρα!!!

Μήπως γνωρίζει κάποια από εσάς πληροφορίες για το 22ο Νηπιαγωγείο στην Ηλιούπολη είναι στην Σαρωνικού (Στην πλάτεία Ανεξαρτησίας). Πήραν εκεί τον μικρό μου αλλά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με τον χώρο....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


τελικα ξερει καποια μανουλα κατι για αυτο το νηπιαγωγειο?εμενα δεν με απασχολει ο χωρος αλλα η δασκαλα του που ειναι και η διευθυντρια...τις 3 απο τις 5 μερες ειναι τιμωρια(οταν την ρωτησα τι εννοει τιμωρια δεν μου απαντησε καν η κυρια)...ο μικρος μου λεει οτι η κυρια φωναζει και ειναι θυμωμενη μαζι του συνεχως,οτι τον τραβαει απο το χερι και τον βαζει με το ζορι τιμωρια,οτι κλαιει και αυτη κλεινει τα αυτια της...του αλλαζει θεση γιατι μιλαει με τον φιλο του και εχθες τον εβαλε μονο του στην ακρη γιατι ηταν ανησυχος(δεν καθοταν καλα στο τραπεζι).....εφτιαξαν φρουτοσαλατα και δεν τον αφησε να συμμετεχει ουτε να δοκιμασει....εντωμεταξυ φοβαται να παει σχολειο και οταν μπαινει και την βλεπει στεκεται λες και τον εχεις καρφωσει στο εδαφος κανα μετρο μακρια απο την δασκαλα....της μιλησα μια φορα και δεν ξερω τι σκ...α να κανω..να τον αλλαξω σχολειο?

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση :

(γενική) ρωτάτε για ΔΗΜΟΣΙΑ σχολεία

(αν ειναι καλά αν ειναι οκ τις δασκάλες αν ειναι καλό να αλλαξετε σχολείο κλπ κλπ)

 

 

για να γραψουμε το παιδι μας σε ενα ΔΗΜΟΣΙΟ σχολείο θελουν εναν λογαριασμό δεη πχ

που να δηλώνει τον τοπο κατοικίας μας

 

ποια η διαδηκασία αλλαγής σχολείου ; δηλώνετε οτι μένετε αλού ;

δεν σας ζητάνε χαρτία που να αποδεικνύουν την μετοίκηση σας ?

 

 

τελος ALIS θα σου γραψω αυτο που έγραψα εδω :

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2467559&postcount=3

μια σημείωση :

τα σχολεία ειναι ένας μικρόκοσμός , μια μικρογραφία του τι υπαρχει ¨εκεί εξω ¨αντι να επιθυμείτε να μεταναστεύσετε μπορειτε να προσπαθείτε να αλλαξετε τα πραγματα που ειναι γύρω σας με ολη την αγαπη συμπόνια και κατανόηση που έχετε για τα ίδια σας τα παιδια !

(over and out ) :wink:

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση :

(γενική) ρωτάτε για ΔΗΜΟΣΙΑ σχολεία

(αν ειναι καλά αν ειναι οκ τις δασκάλες αν ειναι καλό να αλλαξετε σχολείο κλπ κλπ)

 

 

για να γραψουμε το παιδι μας σε ενα ΔΗΜΟΣΙΟ σχολείο θελουν εναν λογαριασμό δεη πχ

που να δηλώνει τον τοπο κατοικίας μας

 

ποια η διαδηκασία αλλαγής σχολείου ; δηλώνετε οτι μένετε αλού ;

δεν σας ζητάνε χαρτία που να αποδεικνύουν την μετοίκηση σας ?

 

 

τελος ALIS θα σου γραψω αυτο που έγραψα εδω :

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2467559&postcount=3

μια σημείωση :

τα σχολεία ειναι ένας μικρόκοσμός , μια μικρογραφία του τι υπαρχει ¨εκεί εξω ¨αντι να επιθυμείτε να μεταναστεύσετε μπορειτε να προσπαθείτε να αλλαξετε τα πραγματα που ειναι γύρω σας με ολη την αγαπη συμπόνια και κατανόηση που έχετε για τα ίδια σας τα παιδια !

(over and out ) :wink:

 

 

το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν αυτο οτι πρεπει να μεινει για να μαθει να λειτουργει σε καθε περιβαλλον...δεν μπορει να φευγει απο παντου,,,συμφωνω ...αλλα πως μπορει ενα παιδακι ενος μετρου και 4 1/2 χρονων να αντιμετωπισει ενα μεγαλο ανθρωπο που φανταζει γιγαντας μπροστα του οταν του φωναζει και τον τραβαει να τον βαλει τιμωρια?!!!!πρακτικα στην καθημερινοτητα του?εκτος αν ειναι παιδαγωγικη μεθοδος και πρεπει να την ασπαστω!!!!!

εγω της εχω μιλησει 2 φορες και η επομενη μου κινηση ειναι να παω στην 1βαθμια...αλλα μεχρι τοτε το παιδι σημαδευεται καθημερινα απο την ''παιδαγωγο''...του εχω εξηγησει οτι υπαρχουν διαφορα ηδη ανθρωπων και οτι δεν φταει αυτος που ειναι θυμωμενη,οτι υπαρχουν κανονες και πρεπει να τους ακολουθει αλλα οταν το παιδακι σου λεει οτι οτι και να κανω μου φωναζει?!!!και δεν εχουν κλεισει μηνα που ανοιξαν τα σχολεια ετσι?

Link to comment
Share on other sites

ακου σε με λίγο και θα σου μιλήσω με πολύ αγαπη και σεβασμο ( αν γραφω κανα κουλό μη το παρεις προσωπικά :-) )

 

 

ΔΕΝ λεω να κάτσεις σαν τη " κότα " και να το αντιμετωπήσεις σε ενδοοικογενειακό επιπεδο μόνο

λέω :

ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΕΙΣ με τα μέσα που έχεις σαν γονιός !

* μεσα στην οικογενεια σου , να εξηγήσεις δλδ οτι δεν ειναι ολα σε ροζ συννεφο σε αυτην την ζωη στο παιδι σου , να του εξηγήσεις για την αδικία

και ναι καμία φορα οι μεγαλοι ειναι αδικοι γκαρίζουν αδικα κλπ

 

* να μιλήσεις με την εκπαιδευτικό ( ξανα μανα)

διακρίσεις στο σχολείο και στοχοποίηση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΑ

πειτε μου τι τιμωρία το βαζεται κλπ κλπ θελω να ξέρω

και αλλα πολλα ( όπως νιωθείς μιλα βρε αδερφε ) :-)

 

* αν υπαρχει μη αποδεκτη συμπεριφορά πχ βία στοχοποίηση φωνές και άλλα πολλά

μιλάς με σχολικό συμβουλο

Συχνά βοηθανε πολύ αυτην την σχεση 0 (εκπαιδευτικού γονέα παιδιου )

 

 

* δεν βρίσκεις άκρη ;; πανε πρωτοβάθμια με εγγραφη καταγγελία με τα παραπονα σου ( όσο και να λενε δεν καταπίνονται οι καταγγελίες ΚΑΠΟΙΟΣ θα τις δει και θα λογοδοτήσει για αυτές)

 

* παλι δε βγαζεις ακρη ; πας συνηγορο του παιδιου !

 

 

 

το θέμα με την αλλαγή σχολικού περιβαλλοντος ειναι το εξής :

 

α ευκολή λύση ( λες στο χ γνωστο κανε μου ενα χαρτι οτι μου νοικίαζεις το σπιτι που ναι κοντα στο σχολιεό που θελω να παω )

αρα λειτουργούμε με τι ;; ε λαμογια !

 

αν εχεις πολλά σπίτια τι να πω ; οκ δεν ειναι λαμογια ! :-) ( το ευχομαι αν και σεκυτομαι τα χαρατσια και ανατρυχιάζω :-) )

 

1 δλδ να μπουμε στη διαδηκασία να πουμε ψεματα να κανουμε το κόσμο αναστα να μετοικίσουμε ΓΙΑΤΙ ;;; γιατι ενας δασκαλός δεν κανει καλα τη δουλεια του ;

 

σορι αλλα το βρίσκω απαραδεκτο !

να κανει ο δασκαλος τη δουλεια του καλα και αν δεν μπορει να τον ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ( οχι να κυρίξουμε τον 3 παγκόσμιο ) ΑΛΛΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ με τη συνεργασία και την ευγαίνεια κερδίζεις πολυ περισσότερα απο οτι με το τσαμπουκα ( τι ειπεεεες ρε για το παιδι μου φαπ φαπ παλιοκουμούνι να σου ο κασιδιάρης μετα με βουλευτική ασυλία χαχαχαχχαχα )

 

2 δλδ να μπουμε στη διαδηκασία να πουμε ψεματα να κανουμε το κόσμο αναστα να μετοικίσουμε ΓΙΑΤΙ ;;; για να σωσουμε το ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ μονο

τα αλλα παιδια ;;;;

αυτός ο ανθρωπος που παραμένει ανεπίδεκτος ; πω; τον βοηθάμε ;

 

 

3 δλδ να μπουμε στη διαδηκασία να πουμε ψεματα να κανουμε το κόσμο αναστα να μετοικίσουμε ΓΙΑΤΙ ;;; τι παραδειγμα δίνουμε στο παιδι μας ;; και μετα τι ;;;;

 

 

αυτα ηθελα να σου πω

:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν χρειαζεται να πεις ψεματα οτι μετακομιζεις απλα εκθετεις την κατασταση και αν σε δεχτουν σε δεχτηκαν (εχει γινει)....εννοειται οτι θα την παλεψω με ολα τα ενομα μεσα......και την παλευω εχοντας ξεκινησει απο το παιδακι μου προαπαθωντας να του εξηγησω οτι δεν ειναι αγγελικος ο κοσμος μας(δυστυχως).......συμφωνω μαζι σου και ευχαριστω για τον χρονο σου!!!!!σημερα εχουμε συναντηση και θα δουμε τι αλλο θα ακουσουμε!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το πιο σωστό είναι να γίνει καταγγελία της δασκάλας/νηπιαγωγού κλπ. στο αρμόδιο γραφείο. Προσωπικά έτσι θα έκανα, σε πρώτη φάση τουλάχιστον. Περισσότερο γιατί δεν θα ήθελα να παραμείνει εκεί και να συναναστρέφεται με παιδάκια αν είναι ανάξια...

Εύχομαι να βρεις την καλύτερη λύση!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία είναι όλα αυτά με τις καταγγελίες, αλλά εγώ τα θεωρώ λίγο άκαιρη

1. Δεν έχει κλείσει ένας μήνας από τότε που ξεκίνησαν τα σχολεία, που σημαίνει ότι η τάξη δεν έχει βρει το ρυθμό της και το παιδί φυσικό είναι να έχει παραπονα, τα οποία αν σε δει να ακούς και με τρομερό ενδιαφέρον, διογκώνονται

2 Δεν έχεις μιλήσει με άλλους γονείς για να δεις αν είναι κάποιο γενικότερο θέμα

 

Δώσε λίγο χρόνο σε όλες τις πλευρές, και του παιδιού και της δασκάλας και της δικής σου..... και μίλα ξανά με τη δασκάλα, με συγκεκριμένα θέματα (αυτά της τιμωρίας πχ).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

είμαι μητέρα παιδιού 6 ετών που επί δύο χρόνια φοιτούσε στο 22ο νηπιαγωγείο ηλιούπολης και το παιδί μου είχε δασκάλα τη διευθύντρια. Η κόρη μου ήταν πολύ ευχαριστημένη από τη δασκάλα της και η αλήθεια είναι ότι ανυπομονούσε κάθε μέρα να πάει στο σχολείο. Η διευθύντρια είναι super και μακάρι όλες οι δασκάλες να είναι έτσι. Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι όλοι οι γονείς με τους οποίους έχω πολύ καλή σχέση έχουν την ίδια γνώμη με μένα και τα παιδιά λατρεύουν τη διέυθύντρια. Ελπίζω και το δεύτερο παιδί μου να έχει την ίδια τύχη με το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα!

Μήπως γνωρίζει κάποια από εσάς πληροφορίες για το 2ο Νηπιαγωγείο στην Ηλιούπολη είναι στην Πουσουλίδου. Πήραν εκεί τον μικρό μου εκεί και θα ήθελα να μάθω αν είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Εκεί πήγε ο ανιψιός μου, προνήπιο και νηπιαγωγείο. Πάρα πολύ καλό, πολύ ευχαριστημένος και ο μικρός αλλά και οι γονείς του. πολύ καλή και η διεθύντρια (αν είναι η ίδια), για πριν δυό χρόνια μιλάω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...