Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κραμπες ή "βάρος" χαμηλά


Recommended Posts

Ρε κοριτσια, δε μπορω να διαχώρισω τι είναι αυτο που λέμε κραμπες, απο την αισθηση βάρους κι απο το streching που συμβαίνει στη μήτρα. Είμαι 14 εβδομάδων και μερικές φορές (ειδικά τις τελευταίες δυο μέρες αλλά και πριν απο λίγες βδομάδες) έχω μια αισθηση που θα ονόμαζα "Κραμπες περιόδου". Δεν είναι κυρίως κραμπες με την έννοια ότι δε νιώθω συστάσεις η κάτι τέτοιο, απλά νιώθω πιο έντονα τήνο περιοχή της μήτρας όπως όταν είναι να αδιαθετησω. Ούτε πόνος, ούτε κάτι άλλο, αλλά είναι σαφής η αισθηση.

Κάποιες φίλες μου λένε ότι είναι φυσιολογικο που και που, ο γυναικολογος μου λέει να παίρνω buscopan αλλά έχω μερικές φορές την εντύπωση ότι νομίζει ότι έχω κάτι εντονότερο απο αυτο που εννοώ. Μου είπε ότι οι κραμπες είναι ΟΚ όταν διαρκούν περί το ένα λεπτό εώς δέκα φορές τη μέρα. Εμένα διαρκούν πολυ παραπάνω, αλλα δεν ενός ιδιαίτερα ενοχλητικές.

Δε μπορω να καταλάβω τι είναι αναμενόμενο, τι είναι ανησυχητικό και τι όχι. Ποια είναι η εμπειρία σας με τις αισθήσεις στη νπεριοχη της μήτρας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να σου πω νομιζω πως καταλαβαινω τι ενοεις και εχω κατι παρομοιο. Τωρα μπαινω στην 16η εβδομαδα και κατα διαστηματα (οχι καθε μερα) νιωθω την υπαρξη της μητρας μου. Δηλαδη δεν ειναι πονος και δεν ειναι σπασμοι. Υπαρχει και αυτο ειναι! Κατα διαστήματα νιώθω και χαμηλα, συνηθως αριστερα ενα πνακι λες και εχω ωορηξια!!! Ο γιατρος μου εχει πει πως δεν ειναι κάτι, ειναι φυσιολογικο. Βεβαια εχω να τον ρωτήσω πολυ καιρο. Αλλα πιστευω πως αν ειναι κάτι ανυσηχητικο, επιμένει, κανει αισθητή την παρουσία του και αυξανεται σε συμπτωματα! Οποτε ειμαι ήρεμη και δεν δινω σημασια. Εξαλλου συμβαινουν τόσα πραγματα που μου φαίνεται απολύτως φυσιολογικο να νιώθουμε κάπως...

Ελπίζω να βοήθησα.

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και βοηθησες! :)

Αυτές οι αισθήσεις μπορει πχ να σου κρατήσουν και κανένα τεταρτακι, να φύγουν, να ξανάέρθουν αργότερα (ή και όχι), κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και βοηθησες! :)

Αυτές οι αισθήσεις μπορει πχ να σου κρατήσουν και κανένα τεταρτακι, να φύγουν, να ξανάέρθουν αργότερα (ή και όχι), κλπ?

Θα ελεγα πως είναι στιγμιαίες. Μερικες μερες έχω την αισθηση ολη μέρα αλλά δεν κραταει για πολυ ουτε ειναι ενοχλητικο!

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο το "βαρος" το αισθανομαι και εγω. συγκεκριμενα ξεκινα απο τη μεση και καταληγει κατω απο τον ομφαλο μου χαμηλα χαμηλα. σαν να μου φευγει το μωρο προς τα κατω και να ξεκολλανε ολα. ειναι φυσιολογικο? δηλαδη ειναι απο το βαρος του σακου ή απο κουραση? εγω το ερμηνευω απο κουραση οταν ζοριζομαι με δουλειες. μετα ξαπλωνω 2-3 ωρες και περνα. μια φιλη μου ειπε οτι ειναι το βαρος του σακου δε ξερω,δε ρωτησα το γιατρο μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η αίσθηση είναι σα να περιμένω περίοδο, χωρίς πόνο. Μια φίλη το περιέγραφε σα βάρος προς τα κάτω, ειδικά όταν κουραζόταν. Πάντως η ερώτηση στο γιατρό είναι το καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διανύω την 17η εβδομάδα κύησης και χθες ένιωσα όλα αυτά που περιγράφετε κορίτσια...

 

Πόνος πολύ χαμηλά στην κοιλιά και κάποιες φορές κι από "κάτω". Ξεκίνησε η μέρα με το να τους νιώθω κάθε 1 ώρα περίπου και προς το βράδυ έγιναν συνεχόμενοι με αποτέλεσμα να μην μπορώ να σηκωθώ από τον καναπέ...Με έπεισαν οι δικοί μου να τηλεφωνήσω στο γιατρό ο οποίος μου είπε να πάρω 2 Buscopan. Επειδή ανησυχούσα του είπα και πήγα σήμερα το πρωί να με δει...Γιατί πριν λίγες μέρες ένιωσα το μωρό μου ενώ τις τελευταίες 2 όχι και φοβήθηκα η γυναίκα. Τελικά πήγα με εξέτασε και κοιλιακά και κολπικα, έδωσα δείγμα ούρων και επιχρίσματος για καλλιέργεια μην έχω καμιά μόλυνση γιατί τον περασμένο μήνα είχα ουρολοίμωξη. Ο τράχηλος φάνηκε εντελώς κλειστός και το ζουζούνι μου κοιμόταν αμέριμνο στο σάκο του. Όταν άκουσα καρδούλα ηρέμησα...Πάντα αναστενάζω με ανακούφιση εκείνη τη στιγμή...:-) Ο γιατρός μου είπε ότι πιθανότατα είναι η μήτρα που ανοίγει και για αυτό νιώθω όλα αυτά...Βέβαια εγώ θα έλεγα ότι είναι λίγο ενοχλητικό, αν και βάσει αυτών που πέρασα στην πρώτη εγκυμοσύνη πιστεύω ότι αν είχα κάτι πιο σοβαρό τα συμπτώματα θα αυξάνονταν. Τώρα μου είπε αν το ξανανιώσω τόσο έντονα να παίρνω 2 Buscopan ανά 8ωρο...Είναι παυσίπονα και μυοχαλαρωτικά από ότι μου είπε...

[URL="http://lilypie.com/"][IMG]http://lmtf.lilypie.com/YQbzp3.png[/IMG][/URL]

[url=http://lilypie.com][img]http://lb4f.lilypie.com/uJK3p3.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, κι εγω είχα κραμπες στον τρίτο και τέταρτο μήνα και έντονους πόνους κάτω χαμηλα τέταρτο κ πέμπτο και τελικα ήταν απλα πόνοι στρογγυλου συνδέσμου, δηλαδη η μήτρα που τεντωνεται και κάποιες φορές πονάει και πολυ. Κι εγω έπαιρνα 2 buscopan

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς από την Παρασκευή δεν το ξαναένιωσα...Αλλά τουλάχιστον τώρα θα είμαι προετοιμασμένη!:D Μακάρι να υπήρχε τρόπος να βλέπαμε το μωράκι μας κάθε μέρα να είμαστε σίγουρες ότι είναι καλά...

 

Το ένα σύμπτωμα φεύγει(έστω και προσωρινά..) το άλλο έρχεται...Τώρα με ξανάπιασαν οι πονοκέφαλοι...

[URL="http://lilypie.com/"][IMG]http://lmtf.lilypie.com/YQbzp3.png[/IMG][/URL]

[url=http://lilypie.com][img]http://lb4f.lilypie.com/uJK3p3.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Πονοκέφαλο -ευτυχώς όχι πολυ βαρύ- έχω σχεδόν κάθε μέρα! Μου έχουν σπάσει τα νεύρα:twisted: στη χειρότερη περίπτωση παίρνω ντεπόν, αλλιώς βάζω το άντρα μου να μου κάνει μασάζ στον αυχενα με τις ώρες.

Όσο για την ανακούφιση του να ήξερες ότι όλα είναι καλα, περίμενε λίγο ακόμη και θα το νιώθεις το μικράκι συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πονοκέφαλο -ευτυχώς όχι πολυ βαρύ- έχω σχεδόν κάθε μέρα! Μου έχουν σπάσει τα νεύρα:twisted: στη χειρότερη περίπτωση παίρνω ντεπόν, αλλιώς βάζω το άντρα μου να μου κάνει μασάζ στον αυχενα με τις ώρες.

Όσο για την ανακούφιση του να ήξερες ότι όλα είναι καλα, περίμενε λίγο ακόμη και θα το νιώθεις το μικράκι συνέχεια :)

 

Για τον πονοκέφαλο εγώ βρήκα τη λύση της βρεγμένης πετσέτας. Βρέχω μια πετσέτα (τύπου πικέ, όχι κλασσική) με νερό βρύσης, τη διπλώνω και τη βάζω στο μέτωπο. Κατά διαστήματα την γυρνάω μεριά και δροσίζομαι. Παίρνει τουλάχιστον μισή ώρα, αλλά με ανακουφίζει πάρα πολύ. Το δοκίμασε κι ο άντρας μου επειδή για κάποιες μέρες δεν έπρεπε να πάρει φάρμακα και είχε αποτέλεσμα και σ'αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτισα , μονο που προσοχη στον πονοκεφαλο αν ειναι καθημερινος ο πονοκεφαλος καλο θα ειναι να μετρατε και την πιεση σας και να ενημερωσετε τον γιατρο.Γιατι το ντεπον βοηθαει αλλα δεν λυνει το προβλημα και σε μια εγκυμοσυνη τα πραγματα ειναι ρευστα!!!

 

Εγω σε ολη την εγκυμοσυνη ηπια δυο ντεπον και δεν με αφησε να παρω κανενα φαρμακο η γιατρος και μου ειπε συγκεκριμενα αν εχεις το παραμικρο συμπτωμα θα με παρεις τηλ να σε ενημερωσω τι να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω γενικά πρόβλημα με πονοκεφάλους αλλα εδω και πολλούς μήνες, πριν κι απο την εγκυμοσυνη, είναι παρα πολυ συχνόί - μου έχει πει ότι δυο ντεπόν κάθε 8 ώρες είναι ΟΚ. Εγω κρατιέμαι όσο μπορω οπότε παίρνω δυο μαζεμένα κάθε τρεις μέρες το πολυ. Τουλάχιστον το έχω ψάξει και δε συμβαίνει τίποτα άλλο, και η πίεση μου είναι πολυ καλη ακόμη.

Ουφ, ταλαιπωρία.... (την πετσέτα δεν την έχω δοκιμάσει, αυτο που δοκίμασα και πιάνει στις αυχέναλγιες μου είναι πάγος - αυτος ο ειδικός των φαρμακειων, "hot cold pack"- μέσα σε πολλές πετσετες γιατι χαλαρώνει τους μύες)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...