Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυο διαφορετικά σκευάσματα σιδήρου!!!


Recommended Posts

Κορίτσια, καλησπέρα. Μόλις πήρα τις εξετασεις αίματος και ο αιματοκριτης μου είναι 29.7 και η αιμοσφαιρίνη 9,7. :mad: Ενημέρωσα τη γιατρό κ μου είπε να σταματήσω το hemafer κ να παίρνω την ημέρα 2 διαφορετικούς σιδηρους : legofer k resoferon. Εχει τύχει σε καμία απο εσάς κάτι τέτοιο; Ακομη μου είπε πως αν πέσει άλλο θα πάω για μετάγγιση! :-(

(Eιμαι στην 22 εβδομάδα.)

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα.καταρχας να μην ανχονεσαι κ να τηρεις κατα γραμμα τις οδηγιες του γιατρου σου!το σιγουρο ειναι οτι προφανως το hemafer δε σε καλυπτε καθολου στον οργανισμο σου σαν φαρμακο.αυτο μου το εχει δωσει κ μενα ο γιατρος μου επειδη εχω μεγαλο προβλημα με τη δυσκοιλιοτητα κ μου εδωσε αυτο λεγοντας μου παρε για αρχη αυτο που ειναι πολυ ελαφρης σιδηρος κ αμα δουμε οτι πεφτει ο αιματοκριτης σου τοτε το αλλαζουμε σε κατι ποιο δυνατο.οποτε μαλλον δε σε καλυπτε σαν φαρμακο.ευχομαι ολα να πανε καλα κ να μην χρειαστεισ καμια μεταγγυση αιματος αν κ μην ανχονεσαι κ αυτο δεν ειναι τιποτα.;)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα. Μόλις πήρα τις εξετασεις αίματος και ο αιματοκριτης μου είναι 29.7 και η αιμοσφαιρίνη 9,7. :mad: Ενημέρωσα τη γιατρό κ μου είπε να σταματήσω το hemafer κ να παίρνω την ημέρα 2 διαφορετικούς σιδηρους : legofer k resoferon. Εχει τύχει σε καμία απο εσάς κάτι τέτοιο; Ακομη μου είπε πως αν πέσει άλλο θα πάω για μετάγγιση! :-(

(Eιμαι στην 22 εβδομάδα.)

 

Σας ευχαριστώ!

 

ηθελα να ρωτησω γιατι δεν πας σε ενα αιματολόγο?πρωτη φορα ακουω για 2 διαφορετικα σιδερα ξερω πως αντι για ενα δινουν 2 φορες την ημερα σιδηρο.απλα δες μηπωςtο κανει για να εξυπηρετει τις εταιριες .εγω επαιρνα τo φερροσανολ ενα χαπι δυο φορες την ημερα.και μπορω να σου πω οτι εκτιναχθηκαν στα υψη αιματοκρίτης και αιμοσφαιρινη.και το κοστος τωρα που θηλαζω ειναι 13 ευρω για ολο το μηνα χωρις να το γραφω,καλα και τοσο χαλαρα σου ειπε για μεταγγιση?

Link to comment
Share on other sites

σε τετοια θεματα οπως χαμηλος αιματοκριτης κλπ δεν εινα θεμα εταιρειων μη το λες ετσι κοπελα μου ,,,η κοπελα οπως και εγω εχει χαμηλο αιματοκριτη και παει για αναιμια ,,,,για αυτο και της δινει δυο διαφορετικα ειδη σιδηρου,,,,,αλλο ειδος σιδηρου ειναι το ενα φαρμακο αλλο το αλλο για να προλαβει απλα τα χειροτερα,,,,,,δεν ειναι τυπου ντεπον/παναντολ που και τα δυο παρακεταμολη ειναι απλως αλλων εταιρειων ,,,,,για αυτο κανουμε τις εξετασεις καθε μηνα για να δουμε τι γινεται με το σιδηρο ,,,εχω φτασει να παιρνω και 3 φορες την ημερα σιδηρο και για καποιο διαστημα 4 ,,,,το ιδιο ομως γιατι απλα δε δεχοτανε το στομαχι μου τιποτε αλλο (ειχα εμετους σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μεχρι και που γενναγα )

 

 

παρε τα φαρμακα σου ετσι οπως ειπε ο γιατρος και προσεχε το ασβεστιο να μη το παιρνεις την ιδια ωρα γιατι δεν αφηνει να απορροφηθει το σιδηρο οπως και επισης να μη πινεις γαλακτοκομικα εκεινη την ωρα,,,διαβασε και τις οδηγιες στο κουτι θα σε βοηθησουν,,,,,,δεν ειναι τιποτα θα παρει μπρος ο οργανισμος,,,με το καλο !!!

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προτιμήστε σκευάσματα που περιέχουν δισθενή σίδηρο (υπάρχουν και με τρισθενή), δηλαδή τη μορφή που Περιέχει και το κόκκινο κρέας. ΑΠΟΡΡΟΦΑΤΑΙ καλύτερα από τον οργανισμό, μια πιθανη <<παρενέργεια>> ειναι πωςο δισθενής σίδηρος στη φαρμακευτική του μορφή είναι πιο δύσπεπτος και ΜΠΟΡΕΙ να προκαλέσει δυσκοιλιότητα στην αρχή της θεραπείας

ΑΠΟ τα δυο που σας πρότειναν το ferrosanol ειναι δισθενη ειναι ενα χαπι δυο φορες την ημερα καλο ειναι με αδειο στομαχι αν και οι εταιριες υποστηριζουν και μεταγευματικο μπορει να γινει λήψη δεν υπαρχει προβλημα.και ταυτοχρονα χορηγειται και ενα αλλο σκευασμα για καλυτερα αποτελεσματα

καλό θα ηταν να το συζητήσεις με κάποιο αιματολόγο πριν κάνεις μετάγγιση

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλή μου είναι να πάρεις τι εξετάσεις σου και να πας σε έναν αιματολόγο. Και εμένα έπεσε πολύ ο αιματοκρίτης, πήγα σε αιματολόγο και ο γυναικολόγος μου είπε θα κάνεις ότι σου πει ο αιματολόγος. Τελικά όντως έπαιρνα υπερβολικό σίδηρο που μπλόκαρε τον οργανισμό. Επίσης ο αιματολόγος μου είπε αν σου πει κανένας για μετάγγιση πάρε με αμέσως τηλέφωνο. Καλό είναι ο κάθε γιατρός να συμβουλεύει στο αντικείμενό του. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα. Μόλις πήρα τις εξετασεις αίματος και ο αιματοκριτης μου είναι 29.7 και η αιμοσφαιρίνη 9,7. :mad: Ενημέρωσα τη γιατρό κ μου είπε να σταματήσω το hemafer κ να παίρνω την ημέρα 2 διαφορετικούς σιδηρους : legofer k resoferon. Εχει τύχει σε καμία απο εσάς κάτι τέτοιο; Ακομη μου είπε πως αν πέσει άλλο θα πάω για μετάγγιση! :-(

(Eιμαι στην 22 εβδομάδα.)

 

Σας ευχαριστώ!

Εγω παντως εχω στιγμα μεσογειακης αναιμιας και η γυναικολογος μου εδωσε να παιρνω και φεροσανολ και λεγκοφερ! Παιρνω μονο 2 φεροσανολ απο μονη μου και εχουν ανεβει ολα πολυ...ουτε πρωτα δεν ηταν ετσι που δεν ημουν εγκυος! Η κουμπαρα μου εκανε μεταγγιση στον 7ο μηνα με 26 αιματοκριτη!

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω το φεροσανολ παιρνω κ για τις βλακειες που κανω ειναι αξιοπρεπης θα ελεγα ο σιδηρος μου..θα πρεπει να βρεις τι ταιριαζει στον οργανισμο σου..ακου τον γιατρο σου κ αν σου ακουγονται περιεργα αυτα που λεει κοιτα κ σε αιματολογο που σου προτειναν κ παραπανω τα κοριτσια..κ προσεχε κ τις αποστασεις απο το ασβεστιο και το τι τρως οταν παιρνεις τον σιδηρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...