Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Τα έξτρα κεριά σε τί χρειάζονται στην βάπτιση?

moon child

Recommended Posts

καλησπέρα και βοήθεια,

κάνουμε μία do it yourself βάπτιση, εν μέσω οικογενειακής κρίσης για το όνομα, και είναι την κυριακή... η νονά και η μαμά είμαστε άσχετες και τώρα, ενώ έψαχνα σχέδια και στολίζω το μπουκαλάκι για το λάδι, βλέπω πως υπάρχουν σε πολλές εταιρίες και κεριά - 3 αν δεν κάνω λάθος, που πάνε πακέτο με τα λαδικά - τί είναι αυτά και τί χρειάζονται? πρέπει να τα εχουμε?

πείτε μου γιατί δεν έχω ιδέα....

s-age.png

Διαφημίσεις

Είναι απαραίτητα για το τελετουργικό. Όπως λεν και παραπάνω ομως δεν είναι ανάγκη να τα στολίσεις αν δεν θέλεις. Πάρε 3 κεράκια από την εκκλησία.

Διαφημίσεις

καλημερα

χρειαζεται για τη λειτουργια οπως και η λαμπαδα

αν θες διαβασε καιεδω που βρηκα κατι

http://ierosnaosagandreou.blogspot.gr/2012/02/blog-post_1615.html

με το καλο

πρεπει να εισαι ασπρα

α και δε χρειαζεται να τα στολισεις εννοειται,,,ειναι και αυτο μια μοδα:rolleyes:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Νομίζω πως η εκκλησία λευκά κεριά έχει μόνο την περίoδο της Ανάστασης, δεν έχω δει ποτέ τον υπόλοιπο χρόνο. Καλύτερα να μεριμνήσεις νωρίτερα!

EkcAp3.png

καλησπέρα και βοήθεια,

κάνουμε μία do it yourself βάπτιση, εν μέσω οικογενειακής κρίσης για το όνομα, και είναι την κυριακή... η νονά και η μαμά είμαστε άσχετες και τώρα, ενώ έψαχνα σχέδια και στολίζω το μπουκαλάκι για το λάδι, βλέπω πως υπάρχουν σε πολλές εταιρίες και κεριά - 3 αν δεν κάνω λάθος, που πάνε πακέτο με τα λαδικά - τί είναι αυτά και τί χρειάζονται? πρέπει να τα εχουμε?

πείτε μου γιατί δεν έχω ιδέα....

μπαινουν στη κολυμπυθρα την ωρα που βαπτιζεται το παιδι

NRNSp2.pngsMstp2.png

Νομίζω πως η εκκλησία λευκά κεριά έχει μόνο την περίδο της Ανάστασης, δεν έχω δει ποτέ τον υπόλοιπο χρόνο. Καλύτερα να μεριμνήσεις νωρίτερα!

πολύ σωστό αγαπητή μου... και είναι και ξωκλήσι, θα ρωτήσω τον παπατζόν (καλά έχω φοβερό παπά αυτή την φορά, πολύ cool άτομο) να μου πει για τα κεριά, και για το νερό...

και μιας και τα πιάσαμε όλα, κάνω εδώ μια λίστα, και πείτε μου αν μου λείπει κάτι :

-λαμπάδα

-λάδι

-σαπούνι

-πετσέτα

για το μωρό

-ρούχα (δεν πήραμε εσώρουχα, λόγω ζέστης, ούτε καπέλα και σκουφιά)

-παπούτσια αγκαλιάς

-λαδόπανο και πετσέτα

φυσικά θα έχω και την τσάντα της μαμάς με πιπίλες, παμπερς κτλ, καμιά χρήσιμη συμβουλή της τελευταίας στιγμής για το τί αλλο μπορεί να χρειαστεί? Ντρέπομαι που το λέω, αλλά δεν θυμάμαι καθόλου από την κόρη μου πριν 3 χρόνια, μάλλον γιατί και στις δύο περιπτώσεις οι παπούδες βάλθηκαν να μας κρατούν απασχολημένους με τις δικές τους συμπεριφορές και να μας χαλούν την χαρά της μέρας, ... και των ετοιμασιών...

s-age.png

Aν δε θηλάζεις, να έχεις μαζί γάλα για το μωρό! Και νερό, αν πίνει ή είναι μικρό ακόμα?

Όσον αφορά το σκουφάκι- καπελάκι, είχα την εντύπωση ότι είναι ''υποχρεωτικό'', τυπικό δηλαδή για τη βάφτιση, δεν είμαι σίγουρη. Για τα εσώρουχα δε θυμάμαι αν είναι ''υποχρεωτικά'', εμένα όμως με βόλεψαν γιατί δε λαδώθηκαν τα ρούχα! Άσε που πολλοί δεν τα πλένουν τα εσώρουχα για να μύνει πάνω το μύρο, ενώ τα ρούχα αναγκαστικά θα τα πλύνεις! Πάρε και μια δεύτερη γνώμη καλύτερα!

EkcAp3.png

Διαφημίσεις

πολύ σωστό αγαπητή μου... και είναι και ξωκλήσι, θα ρωτήσω τον παπατζόν (καλά έχω φοβερό παπά αυτή την φορά, πολύ cool άτομο) να μου πει για τα κεριά, και για το νερό...

και μιας και τα πιάσαμε όλα, κάνω εδώ μια λίστα, και πείτε μου αν μου λείπει κάτι :

-λαμπάδα

-λάδι

-σαπούνι

-πετσέτα

για το μωρό

-ρούχα (δεν πήραμε εσώρουχα, λόγω ζέστης, ούτε καπέλα και σκουφιά)

-παπούτσια αγκαλιάς

-λαδόπανο και πετσέτα

φυσικά θα έχω και την τσάντα της μαμάς με πιπίλες, παμπερς κτλ, καμιά χρήσιμη συμβουλή της τελευταίας στιγμής για το τί αλλο μπορεί να χρειαστεί? Ντρέπομαι που το λέω, αλλά δεν θυμάμαι καθόλου από την κόρη μου πριν 3 χρόνια, μάλλον γιατί και στις δύο περιπτώσεις οι παπούδες βάλθηκαν να μας κρατούν απασχολημένους με τις δικές τους συμπεριφορές και να μας χαλούν την χαρά της μέρας, ... και των ετοιμασιών...

Εφη τα εσώρουχα-λαδόπανα χρειάζονται, μαζεύουν το λάδι. Έχει και καλοκαιρινά σετ (έχει και πολυ οικονομικές λύσεις) που αποτελούνται απο του κεφαλιού το πανακι, σορτσακι και αμάνικο μπλουζάκι. Σε μαγαζιά όπως το prenatal, το mothercare κτλ μπορείς να βρεις πολυ φθηνότερα απο ότι σε μαγαζιά με βαφτιστικά.

Αλλα πράγματα όπως πχ μαρτυρικα δεν είναι απαραίτητα. Εμείς κάναμε πολυ basic έκδοση βαφτισης και δεν είχαμε μαρτυρικα, προσκλητήρια κτλ.

Τον σταυρό μην ξεχάσετε!!!

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Εφη τα εσώρουχα-λαδόπανα χρειάζονται, μαζεύουν το λάδι. Έχει και καλοκαιρινά σετ (έχει και πολυ οικονομικές λύσεις) που αποτελούνται απο του κεφαλιού το πανακι, σορτσακι και αμάνικο μπλουζάκι. Σε μαγαζιά όπως το prenatal, το mothercare κτλ μπορείς να βρεις πολυ φθηνότερα απο ότι σε μαγαζιά με βαφτιστικά.

Αλλα πράγματα όπως πχ μαρτυρικα δεν είναι απαραίτητα. Εμείς κάναμε πολυ basic έκδοση βαφτισης και δεν είχαμε μαρτυρικα, προσκλητήρια κτλ.

Τα μαρτυρικά χρειάζονται σύμφωνα με το εθιμοτυπικό της εκκλησίας. Όχι ότι θα τα ζητήσει ο παπάς!;)

EkcAp3.png

σωστό αυτό για το λάδι και τα εσώρουχα... αλλά βρε παιδιά κάνει τόση ζέστη, το καημένο θα σκάσει! και από την άλλη βέβαια του πήρε η νονά ένα τόσο casual υπέροχο πουκάμισο από τα monsoon, κρίμα να πάει χαμένο, τί να κάνω?

όσο για γάλατα σελτεδάκια κτλ ναι,αυτά πάνε όπου πάει και ο μπέμπης, για τα μαρτυρικά έχω να πω πως δεν πήρα και πως στα μέρη μας ελάχιστοι παίρνουν... μάλλον είναι έθιμο κατά περιοχές...

s-age.png

Διαφημίσεις

και μεις super basic & do it yourself κάνουμε, και σταυρό θα χρησιμοποιήσουμε αυτόν που του πήρε η μαμά μου όταν γεννήθηκε, και μάλλον πια τα έχω μαζέψει όλα!

σας ευχαριστώ όλες!

s-age.png

τα μαρτυρικα δε χρειαζονται, δεν υπαρχουν καν σε ολη την Ελλαδα, ειναι εθιμο κυριως της νοτιου ηπειρωτικης χωρας, οχι της εκκλησιας.

Εκτος απο τη μεγαλη πετσετα θα χρειαστεις και μια μικρουλα για τα χερια (δε θυμαμαι τι την κανουν, ισως για τον παπα; )

Τα λαδοπονα ειναι απαραιτητο μερος του μυστηριου, αλλα δε χρειαζεται να αγορασεις σωνει και καλα "λαδοπανα", μπορεις να παρεις λευκα εσωρουχακια και να φτιαξεις με λιγο λευκο υφασμα ενα "σκουφακι" για το κεφαλακι του (πρεπει κι αυτο να καλυφθει).

Οσο για τη ζεστη μην ανησυχεις, απο τη στιγμη που θα ντυσεις το μωρο δε θελει πολυ ωρα μεχρι να τελειωσει η βαφτιση, μολις τελειωσετε του βγαζεις τα εσωρουχα και ολα καλα.

Για το θέμα της ζέστης μπορείς απλά να έχεις μαζί σου ένα κορμάκι που να μην σε νοιάζει αν λερωθεί και να του το βάλεις μετά τη βάφτιση.

Για το θέμα του σταυρού τώρα, για να πω την αλήθεια μου φαίνεται λίγο παράξενο να μην τον πάρει η νονά. Νομίζω ότι είναι το μοναδικό απολύτως απαραίτητο για τη βάφτιση. Δεν ξέρω, εάν βάφτιζα εγώ θα προτιμούσα να πάρω ρούχα της πλάκας, ή να χρησιμοποιήσω κάποιο σετ αφόρετο που του έχει κάνει κάποιος άλλος δώρο, αλλά τον σταυρό θα τον έπαιρνα οπωσδήποτε, έστω και πάμφθηνο.

Εφη μου, εμάς η νονα μας ήταν στενά οικονομικά και μιας και πιάνουν τα χέρια της έκανε τα περισσότερα μόνη της πχ στολισε μόνη της, έφτιαξε το κουτί της βαφτισης κ.ά.

Glitter δεν έχουν σχέση με το εθιμοτυπικό της εκκλησίας. Έχω στην οικογένειά μου αρκετούς ιερείς και ψαλτάδες και πραγματικά δεν χρειάζονται.

Travellingmum έχεις δίκιο για την μικρή πετσέτα, σκουπίζουν τα χέρια τους οι νονοί κι ο παπάς καθώς κι όσοι ντυσουν το μωρο μόλις πλυνουν τα χέρια στην κολυμπήθρα. Συμφωνώ με το ξυπολητο πόδι!

Mariab εγω πιστεύω ότι επειδή ο σταυρός θα μείνει ας είναι καλός για να κρατήσει χρόνια. Αν το παιδι έχει ήδη έναν καλο σταυρο είναι κρίμα να παει "χαμένος", ας μην το πήρε η νονα, όλοι αγαπούν το παιδι το ίδιο, ας μείνουμε στην ουσία του πράγματος, δεν έχει σημασία ποιος αγόρασε τι! (φιλικά ε; :) )

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Για το θέμα του σταυρού τώρα, για να πω την αλήθεια μου φαίνεται λίγο παράξενο να μην τον πάρει η νονά. Νομίζω ότι είναι το μοναδικό απολύτως απαραίτητο για τη βάφτιση. Δεν ξέρω, εάν βάφτιζα εγώ θα προτιμούσα να πάρω ρούχα της πλάκας, ή να χρησιμοποιήσω κάποιο σετ αφόρετο που του έχει κάνει κάποιος άλλος δώρο, αλλά τον σταυρό θα τον έπαιρνα οπωσδήποτε, έστω και πάμφθηνο.

Συμφωνώ!!! Ο σταυρός ''πρέπει'' να είναι της νονάς. Και για μένα ''πρέπει'' να είναι και σχετικά καλός (δεν εννοώ πανάκριβος), επειδή θα μείνει. Όλα μπορούν να τα πάρουν ο γονείς, αν θέλουν να συνεισφέρουν οικονομικά, αλλά και για μένα καλό είναι να τον πάρει η νονά το σταυρό. Είναι το δώρο ζωής από τη νονά, αυτό που θα έχει το παιδί από εκείνη..

Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!:lol::lol:

Glitter δεν έχουν σχέση με το εθιμοτυπικό της εκκλησίας. Έχω στην οικογένειά μου αρκετούς ιερείς και ψαλτάδες και πραγματικά δεν χρειάζονται. )

Πιθανόν να είναι έτσι. Ίσως το είχα έτσι στο μυαλό μου γιατί τα έβλεπα πάντα στις βαφτίσεις. Και όχι τώρα που ενδεχομένως να τα μοσχοπουλάνε στο πακέτο της βάφτισης, αλλά και από παιδί τα έβλεπα. Ίσως είναι θέμα περιοχής τελικά!

EkcAp3.png

Εφη μου, εμάς η νονα μας ήταν στενά οικονομικά και μιας και πιάνουν τα χέρια της έκανε τα περισσότερα μόνη της πχ στολισε μόνη της, έφτιαξε το κουτί της βαφτισης κ.ά.

Glitter δεν έχουν σχέση με το εθιμοτυπικό της εκκλησίας. Έχω στην οικογένειά μου αρκετούς ιερείς και ψαλτάδες και πραγματικά δεν χρειάζονται.

Travellingmum έχεις δίκιο για την μικρή πετσέτα, σκουπίζουν τα χέρια τους οι νονοί κι ο παπάς καθώς κι όσοι ντυσουν το μωρο μόλις πλυνουν τα χέρια στην κολυμπήθρα. Συμφωνώ με το ξυπολητο πόδι!

Mariab εγω πιστεύω ότι επειδή ο σταυρός θα μείνει ας είναι καλός για να κρατήσει χρόνια. Αν το παιδι έχει ήδη έναν καλο σταυρο είναι κρίμα να παει "χαμένος", ας μην το πήρε η νονα, όλοι αγαπούν το παιδι το ίδιο, ας μείνουμε στην ουσία του πράγματος, δεν έχει σημασία ποιος αγόρασε τι! (φιλικά ε; :) )

Νίνα συμφωνώ, και κυρίως για τον σταυρό, του τον πήρε η μανούλα μου, που ήμασταν μια ζωή η δυο μας μόνες και την υπεραγαπω, δεν θα μπορούσε ένα αντικείμενο να δωριστεί με μεγαλύτερη αγάπη... χαίρομαι που έγινε και ο βαφτιστικός του. όσο για την νονά, ζει μόνη και κάνει δυο δουλειές στην αγγλία, ένας μικρός καλός σταυρός πάει πια γύρω στα 350-400 ευρώ, μαζί με την αλυσίδα του, δεν θα τολμούσα να της ζητήσω να πάρει άλλον ένα.

όσο για τήν βάφτισή μας, έγινε πια, την κυριακή μέσα στο μεγάλο μπουρίνι - σε ξωκλήσι - χαμός...

τα βαφτιστικά μας ήταν ότι να ναι - τυρκουάζ πετσέτα με ελέφαντα, σεντονάκια για λαδόπανα, ούτε καπέλα, ούτε μαρτυρικά, χύμα, μια χαρά.

είναι όλα μια ιδέα, η κοπέλα έφερε ότι της άρεσε, ο παπάς έμεινε στην ουσία και όχι στο περιτύλιγμα, πολύ ωραίος ιερέας, μας δέχτηκε με την άγνοιά μας και την περίεργη "πραμάτια" μας χωρίς να πει ή να δείξει την παραμικρή ενόχληση, ήταν πολύ χαλαρός και γλυκός με όλα. Κάναμε ένα σωρό ερωτήσεις, γκάφες (ο μπαμπάς όταν του ζήτησε το μωρό τον ρώτησε τί να το κάνει και μήπως έπρεπε να το βουτήξει στην κολυμπήθρα και η νονά δεν δεχόταν να της φιλήσω το χέρι!) και όλοι γελούσαν και σχολίαζαν και πρώτος και καλύτερος ο ίδιος, πολύ ευχάριστη ατμόσφαιρα... αν δεν μας έκαναν και την ψυχή μαύρη 10 μέρες τώρα οι παπούδες και δεχόταν να ρθουν στα βαφτίσια, θα έλεγα οτι περάσαμε πολύ όμορφα.

άκουσα βέβαια και κανα δυο χαζά σχόλια του στυλ καλά ούτε ένα παιδικό κουτί να βάλει μέσα 5 πράγματα δεν πήρε? αλλά δεν με αγγίζουν, εγώ ούτως ή άλλως αυτά τα θεωρώ άρχηστα, και της κόρης μου πεταμένα πάνω στην ντουλάπα τα έχω, και το φουστάνι με τα τουτου ποτέ δεν το φορέσαμε...

τώρα όμως, έχουμε σορτσάκι κιλτ και πουκαμισάκι με τον πύργο του λονδίνου τρέλλα, σταυρουδάκι με μόρτικο κορδονάκι για tredy εμφανίσεις και ένα εγγλέζικο κουτί οτι πρέπει για αποθήκευση, και μας πήρε δωράκια για τον χειμώνα χρηστικά και όμορφα, που θα τα φοράμε όλο τον καιρό, οπότε για μένα η νονά και τα βαφτίσια μου ήταν αυτό που ήθελα και τίποτε λιγότερο...

το κόλπο τελικά για να είσαι ευχαριστημένος είναι να μήν ακούς τους άλλους...

πρέπει να βοηθήσουμε τον κόσμο να χαλαρώσει κορίτσια, πολύ πρέπει μας γυροφέρνει... ας κοιτάμε οτι χρειαζόμαστε πχ 1 σταυρο, μια αλλαξιά ρούχα, 1 σαπούνι, δυο πετσέτες, 1 μωρό, 1 νονό, 1 παπά, και γονείς, ποιος θα πάρει τι, πως θα είναι κτλ, δεν έχει καμία σημασία.:-D

s-age.png

Νίνα συμφωνώ, και κυρίως για τον σταυρό, του τον πήρε η μανούλα μου, που ήμασταν μια ζωή η δυο μας μόνες και την υπεραγαπω, δεν θα μπορούσε ένα αντικείμενο να δωριστεί με μεγαλύτερη αγάπη... χαίρομαι που έγινε και ο βαφτιστικός του. όσο για την νονά, ζει μόνη και κάνει δυο δουλειές στην αγγλία, ένας μικρός καλός σταυρός πάει πια γύρω στα 350-400 ευρώ, μαζί με την αλυσίδα του, δεν θα τολμούσα να της ζητήσω να πάρει άλλον ένα.

όσο για τήν βάφτισή μας, έγινε πια, την κυριακή μέσα στο μεγάλο μπουρίνι - σε ξωκλήσι - χαμός...

τα βαφτιστικά μας ήταν ότι να ναι - τυρκουάζ πετσέτα με ελέφαντα, σεντονάκια για λαδόπανα, ούτε καπέλα, ούτε μαρτυρικά, χύμα, μια χαρά.

είναι όλα μια ιδέα, η κοπέλα έφερε ότι της άρεσε, ο παπάς έμεινε στην ουσία και όχι στο περιτύλιγμα, πολύ ωραίος ιερέας, μας δέχτηκε με την άγνοιά μας και την περίεργη "πραμάτια" μας χωρίς να πει ή να δείξει την παραμικρή ενόχληση, ήταν πολύ χαλαρός και γλυκός με όλα. Κάναμε ένα σωρό ερωτήσεις, γκάφες (ο μπαμπάς όταν του ζήτησε το μωρό τον ρώτησε τί να το κάνει και μήπως έπρεπε να το βουτήξει στην κολυμπήθρα και η νονά δεν δεχόταν να της φιλήσω το χέρι!) και όλοι γελούσαν και σχολίαζαν και πρώτος και καλύτερος ο ίδιος, πολύ ευχάριστη ατμόσφαιρα... αν δεν μας έκαναν και την ψυχή μαύρη 10 μέρες τώρα οι παπούδες και δεχόταν να ρθουν στα βαφτίσια, θα έλεγα οτι περάσαμε πολύ όμορφα.

άκουσα βέβαια και κανα δυο χαζά σχόλια του στυλ καλά ούτε ένα παιδικό κουτί να βάλει μέσα 5 πράγματα δεν πήρε? αλλά δεν με αγγίζουν, εγώ ούτως ή άλλως αυτά τα θεωρώ άρχηστα, και της κόρης μου πεταμένα πάνω στην ντουλάπα τα έχω, και το φουστάνι με τα τουτου ποτέ δεν το φορέσαμε...

τώρα όμως, έχουμε σορτσάκι κιλτ και πουκαμισάκι με τον πύργο του λονδίνου τρέλλα, σταυρουδάκι με μόρτικο κορδονάκι για tredy εμφανίσεις και ένα εγγλέζικο κουτί οτι πρέπει για αποθήκευση, και μας πήρε δωράκια για τον χειμώνα χρηστικά και όμορφα, που θα τα φοράμε όλο τον καιρό, οπότε για μένα η νονά και τα βαφτίσια μου ήταν αυτό που ήθελα και τίποτε λιγότερο...

το κόλπο τελικά για να είσαι ευχαριστημένος είναι να μήν ακούς τους άλλους...

πρέπει να βοηθήσουμε τον κόσμο να χαλαρώσει κορίτσια, πολύ πρέπει μας γυροφέρνει... ας κοιτάμε οτι χρειαζόμαστε πχ 1 σταυρο, μια αλλαξιά ρούχα, 1 σαπούνι, δυο πετσέτες, 1 μωρό, 1 νονό, 1 παπά, και γονείς, ποιος θα πάρει τι, πως θα είναι κτλ, δεν έχει καμία σημασία.:-D

Μπράβο βρε Εφη!! Αυτο ακριβώς!!! Δεν έχει σημασία τίποτα, σημασία έχει ότι το ευχαριστηθηκατε και περάσετε όμορφα...

Ξέρεις, ακόμα και "πλουσιοπάροχα" και φορτωμένα να τα έκανες όλα, πάλι κάποιος θα γκρινιαζε!! Ο κόσμος δεν είναι απόλυτα ευχαριστημένος ποτε!

Να σας ζησει!!! :D

1Xckp3.png

Franz Kafka

Να σας ζήσει το παιδάκι σας, να το χαίρεστε! Τι όνομα πήρε?

Εννοείται πως όλες εδώ λέμε απλά μια γνώμη και πάντα καλοπροαίρετα. Από κει και πέρα ο καθένας κάνει αυτό που του αρέσει και θεωρεί σωστό!

Χαίρομαι που περάσατε όμορφα!

EkcAp3.png

ευχαριστώ κορίτσια, και ναι νίνα έχεις δίκιο, πάντα κάποιος έχει κάτι κακό να πει, όσο και αν προσπαθήσεις, όσα και αν ξοδέψεις.

τον μπούμπη τον είπαμε ιάσωνα, και όχι στον παπού του, οπότε τα σχόλια για τα βαφτισικά θα είναι μάλλον τα πιο ανώδυνα - ευτύχώς τα άλλα δεν τολμούν να μου τα ξεφουρνίσουν:-P!

s-age.png