Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πιπιλα μπλιαχ!!!!δαχτυλο μμμμμμμ


Recommended Posts

ετσι προφανως σκεφτεται ο γιοκας μου κ δεν θελει πιπιλα...δεν ξερω τι τελικα ειναι καλυτερο.επειδη θηλαζω αποκλειστικα 46 μερες δεν εδωσα πιπιλα νωρις.τωρα ομως βλεπω τον μπεμπη μου γλυφει και ρουφαει το δαχτυλακι.προσπαθω να τον μαθω πιπιλα γιατι λενε οτι το δαχτυλο δυσκολα κοβεται και δεν την θελει καθολου.τι προτεινετε να κανω?υπαρχει κανενα κολπο να παρει πιπιλα η να μην μαθει το δαχτυλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ξεκινα με τα γαντακια που ειναι για να μη γρατζουνανε το προσωπακι τους.αν εχεις πιπιλα καουτσουκ δοκιμασε σιλικονης η το αντιστροφο.προσπαθησε το να το προλαβεις.ειχα μεγαλο θεμα με τον μεγαλο μου κ στα αλλα εκανα τα παντα να μη το συνηθισουν

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

ξεκινα με τα γαντακια που ειναι για να μη γρατζουνανε το προσωπακι τους.αν εχεις πιπιλα καουτσουκ δοκιμασε σιλικονης η το αντιστροφο.προσπαθησε το να το προλαβεις.ειχα μεγαλο θεμα με τον μεγαλο μου κ στα αλλα εκανα τα παντα να μη το συνηθισουν

απο πιπιλες δοκιμασα και σιλικονη κ καουτσουκ και πλακε και σταγονα.τιποτα.......πολλες μερες προσπαθω.κανει λες και θα κανει εμετο.τα γαντακια ειναι καλη λυση αλλα ολο φευγουν.τα εβαζα στην αρχη ωσπου βαρεθηκα να τα βαζω συνεχεια κ τα σταματησα.εχει και ζεστη τωρα για γαντακια.το εχει κοψει ο μεγαλος σου?

Link to comment
Share on other sites

απο πιπιλες δοκιμασα και σιλικονη κ καουτσουκ και πλακε και σταγονα.τιποτα.......πολλες μερες προσπαθω.κανει λες και θα κανει εμετο.τα γαντακια ειναι καλη λυση αλλα ολο φευγουν.τα εβαζα στην αρχη ωσπου βαρεθηκα να τα βαζω συνεχεια κ τα σταματησα.εχει και ζεστη τωρα για γαντακια.το εχει κοψει ο μεγαλος σου?

 

το εβαζε μονο για να κοιμηθει κ δυστυχως τον εχω πιασει πολλες φορες να το βαζει τωρα που ειναι 8!τα δοντια δεν το συζηταμε.χαλια μαυρα!τον ορθοδοντικο δεν τον γλυτωνουμε με τιποτα!ειλικρινα παλεψε το.δεν ειναι συνηθεια που κοβεται ευκολα οπως η πιπιλα

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας το οτι θα μάθει την πιπιλα δεν σημαίνει οτι αποκλείεται να βάλει το δάχτυλο!

 

Σήμερα έγραφα για την πιπιλα. Διάβασε εδω στο ποστ 23.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2382148#post2382148

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχας το οτι θα μάθει την πιπιλα δεν σημαίνει οτι αποκλείεται να βάλει το δάχτυλο!

 

Σήμερα έγραφα για την πιπιλα. Διάβασε εδω στο ποστ 23.

 

απο τα παραδειγματα που εχω κανενα παιδι που εβαζε πιπιλα δεν αρχισε μετα το δαχτυλο.φυσικα υπαρχουν κ οι εξαιρεσεις αλλα ως παθουσα ακουω για δαχτυλο κ τρελαινομαι

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα αν ακούσεις μαμάδες που έχουν καεί απο πιπιλα θα σου πουν καλύτερα το δάχτυλο. Το θέμα δεν ειναι τι λέω εγω, εσυ, η άλλη μαμα, το θέμα ειναι τι λενε οι ειδικοί και οι μελέτες για την πιπιλα στα αποκλειστικα θηλαζοντα βρέφη.

Αλλα και πάλι ο καθένας κάνει ο,τι θεωρει καλύτερο για το μωρο του..;)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ένα παιδάκι που θέλουμε να τοθηλάσουμε αποκλειστικά και το παροτρύνουμε να μην επιτρέπεται να πιπιλάει το στήθος?

Την παρηγοριά του ψάχνει το παιδί, όταν το στήθος είναι διαθέσιμο διαρκώς ποιός ο λόγος να συνηθίσει το χέρι του? Η ακόμα χειρότερα την πιπίλα που θα του βάλουμε στο στόμα?

Η πιπίλα μοιάζει τόσο αφύσικη...

 

Κάποια παιδιά πιπιλάνε τα δάχτυλα τους από την μήτρα & τότε ίσως αλλάζει το πράγμα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ω ναι....

δυστυχώς το δαχτυλο κόβεται πολύ δύσκολα στο παιδί... (εμείς φτάσαμε στα 3 για να το κόψουμε)...

αν μπορείς προσπάθησε να το αποτρέψεις...

τα γαντάκια είναι καλή ιδέα... ίσως και να του έδινες κάτι στα χεράκια να τα απασχολεί και να μην το βάζει στο στόμα...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι στο παιδί.Ο δικός μου δεν ήθελε πιπίλα.Έβαζε το δάχτυλό του στο στόμα αλλά το σταμάτησε από πολύ νωρίς.Δεν τον θυμάμαι από 5 μηνών και έπειτα να έβαλε στο στόμα δάχτυλο:-D!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Η μεγάλη μου κόρη άρχισε με πιπίλα. Στους 6 μήνες την έφτυσε κ έβαλε δάχτυλο. Κυρίως το έβαζε στον ύπνο, κ όταν βαριόταν. σταδιακά μέχρι τα 4 το έκοψε. Τα δόντια της είναι τέλεια.

Η μικρή μου (40+ ημερών) δε θέλει με τίποτα την πιπίλα. Δοκίμασα όλες τις πιπίλες που κυκλοφορούν, αλλά τίποτα. Και τώρα ακόμα προσπαθώ κάπου κάπου αλλά κάνει σαν να θέλει να κάνει εμετό. Τα δάχτυλα προπαθεί να τα βάλει όλα μαζί ακόμα (θα ανακαλύψει κ πώς μπαίνει το ένα!). Θεωρώ φυσικό το δάχτυλο (σχεδόν όλα τα μωρά το κάνουν), κάτι θα ξέρει η φύση! Προς το παρόν, όταν δεν παρηγοριέται με τίποτα (συνήθως τις ώρες 9-11.30 -μετά κοιμάται) της δίνω το στήθος και ξαπλώνω μαζί της στον καναπέ ή στο κρεβάτι κ βλέπω τηλεόραση: έτσι είμαστε κ οι 2 ευχαριστημένες - αυτή με την πιπίλα της, κ εγώ που ξεκουράζομαι κ δεν κλαίει. Μετά την ταίζω από το άλλο στήθος κ πάμε για ύπνο - συνήθως μέχρι τις 5΄, αλλά κ ως τις 6-7!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω οτι η κλυτερη πιπιλα ειναι το στηθος αλλα δεν ειναι παντα διαθεσιμο.σε μια βολτουλα εξω δεν μπορεις να το εχεις συνεχεια στο στηθος.elem [/b καπως ετσι κοιμομαστε κ εμεις αυτες τις μερες.ξεκολλησαμε σιγα σιγα απο τους ατελειωτους θηλασμους,κοιμομαστε περισσοτερο και μονομετα το μπανακι το βραδυ μενει 1 ωρα στο στηθος κ μετα κοιμαται μεχρι 4 5.οπως μου τα ελεγες......πιπιλα αποκλειεται να πιασει.ολες τις δοκιμασα.ελπιζω το δαχτυλακι να ειναι παροδικο....

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτα παροδικα ειναι!! Στη βόλτα δεν νομίζω να την νοιάζει να έχει το στηθος για πιπιλα, έχει αλλα πράγματα να ασχοληθεί..

Πάντως η κόρη μου ούτε πιπιλα έχει, ούτε το δάχτυλο βάζει, ούτε κολλημένη στο στηθος ειναι (μόνο πριν κοιμηθει πιπιλαει). Όταν είναι σε αμηχανία τρώει λίγο τα χέρια της. Φαντασου αν την είχα δώσει πιπιλα απο φόβο τώρα θα είχε μια "κακη" συνήθεια ενω δεν την έχει ανάγκη! Το κάθε παιδι ειναι ξεχωριστό, επειδη κάποια χρησιμοποιούν το δάχτυλο μέχρι τα 5 δε σημαίνει οτι κάθε παιδι που βάζει δάχτυλο θα το έχει μέχρι τα 5!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Για τον Νικολάκη δε χρειάστηκε ποτέ να προβληματιστώ. Είχε το στήθος για πιπίλα και γενικά για να λύνει όλα του τα προβλήματα! :rolleyes:

Η μικρή όμως... Τόοοοοσο διαφορετικό παιδί. Εδώ και λίγες μέρες βάζει το δαχτυλάκι της στο στόμα. Προσπαθώ να ακολουθήσω την προηγούμενη συνταγή και προσφέρω στήθος όταν τη βλέπω να δαχτυλοπιπιλάει ώστε να μη μάθει το δάχτυλο και δεν έχω δοκιμάσει πιπίλα ακόμα.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν θέλει το στήθος (εκείνη τη στιγμή) και είτε τραβιέται, είτε κλαίει...

Να δοκιμάσω πιπίλα; Να την αφήσω να πιπιλάει δάχτυλο; Υπάρχει καμία τρίτη εναλλακτική;

Ευχαριστώ!!!

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ. Λόγω αποκλειστικού θηλασμού δεν ήθελα να δώσω πιπίλα στο κοριτσάκι μου και διαπίστωσα ότι στον τρίτο μήνα άρχισε να πιπιλάει τον αντίχειρα για να κοιμηθεί καθώς και όποτε είχε γκρίνια. Παράλληλα άρχισε να αργεί να ξυπνάει το πρωί κι εγώ χάρηκα που επιτέλους άρχισε να στρώνει τον ύπνο της τόσο νωρίς όταν διαπίστωσα ότι ξυπνούσε και ξανανανουριζόταν με το δάχτυλο στο στόμα! Μόλις το τραβούσα ξύπναγε κατευθείαν γιατί ουσιαστικά δεν κοιμόταν, αλλά ήταν σε μια φάση μισοκοιμισμένη. Μετά από 2 εβδομάδες εσωτερικής πάλης για το τι έπρεπε να κάνω (σκεφτόμουν ότι περάσαμε τους δύσκολους μήνες των κολικών χωρίς πιπίλα με πολύ κλάμα και αγκαλιά και ότι θα ήταν κρίμα να της δώσω πιπίλα τώρα) αποφάσισα να της δώσω πιπίλα τελικά( που ευτυχώς την πήρε κατευθείαν) αλλά όποτε της πέσει ή στρέψω αλλού το κεφάλι μου, βάζει πάλι το δάχτυλο. Το μόνιμο άγχος μου τώρα είναι μην την αφήσω λίγο μόνη, γιατί θα βάλει το δάχτυλο. Καισκέφτομαι ότι όσο περνάει θα είναι και πιο δύσκολο να την προσέχω γιατί θα μάθει να κρατάει πραγματάκια με τα χέρια της και τότε θα καταλάβει ότι μπορεί να τραβήξει αυτό το χαζό εξόγκωμα από το στόμα της για να βάλει το ωραίο δαχτυλάκι! Καμιά συμβουλή; Άργησα πολύ να της βάλω πιπίλα και τώρα δε θα τη συνηθίσει ποτέ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ. Λόγω αποκλειστικού θηλασμού δεν ήθελα να δώσω πιπίλα στο κοριτσάκι μου και διαπίστωσα ότι στον τρίτο μήνα άρχισε να πιπιλάει τον αντίχειρα για να κοιμηθεί καθώς και όποτε είχε γκρίνια. Παράλληλα άρχισε να αργεί να ξυπνάει το πρωί κι εγώ χάρηκα που επιτέλους άρχισε να στρώνει τον ύπνο της τόσο νωρίς όταν διαπίστωσα ότι ξυπνούσε και ξανανανουριζόταν με το δάχτυλο στο στόμα! Μόλις το τραβούσα ξύπναγε κατευθείαν γιατί ουσιαστικά δεν κοιμόταν, αλλά ήταν σε μια φάση μισοκοιμισμένη. Μετά από 2 εβδομάδες εσωτερικής πάλης για το τι έπρεπε να κάνω (σκεφτόμουν ότι περάσαμε τους δύσκολους μήνες των κολικών χωρίς πιπίλα με πολύ κλάμα και αγκαλιά και ότι θα ήταν κρίμα να της δώσω πιπίλα τώρα) αποφάσισα να της δώσω πιπίλα τελικά( που ευτυχώς την πήρε κατευθείαν) αλλά όποτε της πέσει ή στρέψω αλλού το κεφάλι μου, βάζει πάλι το δάχτυλο. Το μόνιμο άγχος μου τώρα είναι μην την αφήσω λίγο μόνη, γιατί θα βάλει το δάχτυλο. Καισκέφτομαι ότι όσο περνάει θα είναι και πιο δύσκολο να την προσέχω γιατί θα μάθει να κρατάει πραγματάκια με τα χέρια της και τότε θα καταλάβει ότι μπορεί να τραβήξει αυτό το χαζό εξόγκωμα από το στόμα της για να βάλει το ωραίο δαχτυλάκι! Καμιά συμβουλή; Άργησα πολύ να της βάλω πιπίλα και τώρα δε θα τη συνηθίσει ποτέ;

 

Τι ακριβώς φοβάσαι στο δάχτυλο; Με την κατάσταση που περιγράφεις ειναι άδικος κόπος να της δώσεις πιπιλα αφου βάζει το δάχτυλο. Κι αφου απο μόνη σου λες οτι ειναι ένα χαζό εξογκωμα γιατι δεν την αφήνεις να γνωρίσει το σώμα της;

 

Τα μωρα καταλαβαίνουν τα πάντα! Οι περισσότεροι γονείς έτσι την πατάνε: έχουν μόνιμο άγχος για το δάχτυλο; Πιπιλαει μέχρι τα 5.. Έχουν άγχος με την πιπιλα; Δεν μπορούν να την κόψουν με τίποτα (κι η πλάκα ειναι οτι οι γονείς δίνουν την πιπιλα και μετα πολεμούν να την κόψουν... :rolleyes: ). Δεν τρώει το παιδι; Το κυνηγούν να φάει κι αυτο δεν ανοίγει το στόμα, κτλ. Χαλαρά!!!

 

Το δάχτυλο προκαλει πρόβλημα στα δόντια ΑΝ συνεχιζεται (πολυ σπανιο) μετα τα 3-4 έτη.. Αντίθετα η πιπιλα όπως έχουμε ξαναπεί ειναι άκρως επικίνδυνη για το θηλασμο (πολυ συχνο).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δε με απασχολεί καθόλου το θέμα των δοντιών. Στην τελική αν είναι τόσο τραγικά τα δόντια της είτε από δάχτυλο είτε από πιπίλα θα βάλει σιδεράκια. Αυτό που με έχει αγχώσει είναι η ψυχολογική εξάρτηση από κάτι που δε θα μπορώ να ελέγξω. Η μπέμπα είναι το τρίτο μου παιδάκι. Στα δύο πρώτα είχα δώσει πιπίλα και την έκοψα 18 και 12 μηνών αντίστοιχα ενώ θήλαζα αποκλειστικά για 9 μήνες τον πρώτο και για 6 μήνες τον δεύτερο. Δε λέω ότι αυτό με κάνει ειδική αλλά τουλάχιστον στα παιδιά μου κατάφερα και να θηλάσω και να κόψω πολύ εύκολα και πολύ νωρίς (πιστεύω) την πιπίλα. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Γιατί με ένα βρέφος 12 ή έστω 18 μηνών δε μπορείς να συννενοηθείς για να αναλύσεις μαζί του το θέμα του δαχτύλου ούτε και ασφαλώς να του πετάξεις το δάχτυλο όπως έκανα με τις πιπίλες στα δύο πρώτα παιδιά. Ούτε υποστηρίζω ότι όλα τα παιδιά βέβαια θα πιπιλίζουν μέχρι τα 5 τους. Και μπορεί το πολύχρονο πιπίλισμα να είναι η εξαίρεση κι όχι ο κανόνας αλλά αν είμαι η εξαίρεση; Δηλαδή να μην το σκεφτώ; Κι όταν ακούω την κουμπάρα μου να λέει ότι η δικιά της που είναι 15 μηνών δε δέχτηκε την πιπίλα ποτέ και πιπιλάει τον αντίχειρα και η φίλη μου ότι ο δικός της μουλιάζει κάθε φορά το δάχτυλό του, να μην το παλέψω λίγο με την πιπίλα; Τουλάχιστον η δικιά μου την παίρνει. Συγνώμη για το μεγάλο post αλλά έχω κατααγχωθεί και δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δούλεψε η πιπίλα στα 2 σου παιδιά και την έκοψες νωρίς, θα έλεγα να κάνεις το ίδιο και στο τρίτο σου.Προσωπικά και στα δύο μου παιδιά έδωσα πιπίλα και την κόψανε 18 μηνών και τα δύο μέσα σε λίγες μέρες.Να σημειώσω οτι τους την έδινα μόνο για να κοιμηθούν.Δεν ήταν εθισμένα στην πιπίλα.Ούτε είμαι υπέρ στο να πιπιλάνε το στήθος.Το θεωρώ πολύ κουραστικό για τη μητέρα.Πριν το σχολιάσει κάποια αυτό να πώ οτι θήλασα και τα δύο μου παιδιά αποκλειστικά;)Πάντως δεν είμαι υπέρ του δαχτύλου.Είχα κάποτε στο δημοτικό μια συμμαθήτρια(τι λέω τώρα)που την έβλεπα μονίμως με το δάχτυλο στο στόμα.Μπλιάξ!

Link to comment
Share on other sites

klouzeau αυτά διαβάζω και τρελαίνομαι περισσότερο. Έχεις απόλυτο δίκιο. Ήδη της έδωσα την πιπίλα και τα πάει καλά. Βέβαια επειδή δεν τολμώ να την αφήσω μόνη της γιατί κατευθείαν βάζει το δάχτυλο, από χθες της φοράω γαντακια στον ύπνο κι όταν κάνω δουλειές και είναι στο ριλάξ το ίδιο και ελπίζω να το ξεχάσει.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι σε λίγες μέρες θα συνηθίσει την πιπίλα και θα ξεχάσει το δάχτυλο οπότε και θα ησυχάσεις και συ.Εδώ μέσα θα διαβάσεις πολλές απόψεις.Πολλές απόλυτες απόψεις για το θηλασμό, για την πιπίλα, για το μάλωμα,κ.α.Δαιμονοποιούμε πολλά απλά πράγματα δυστυχώς και αν τολμήσει κάποιος να εκφέρει αντίθετη άποψη μαύρο φίδι που τον έφαγε:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όντως κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Εγώ του έδωσα πιπίλα γιατί αφενός κάποιες φορές ήθελε να πιπιλάει για να κοιμηθεί, αλλά τον νευρίαζε το στήθος επειδή κατέβαζε γάλα και αφετέρου κάποιες φορές όταν δεν νευρίαζε αυτός, "νευρίαζα" εγώ από τον πόνο. Προτίμησα τη πιπίλα από το να δώσω συμπλήρωμα για να ηρεμήσει το μωρό. Βέβαια περίμενα να εδραιωθεί πρώτα η γαλουχία. Πέρασε δηλαδή 1,5 μήνας περίπου. Ευτυχώς για εμάς βρήκαμε και πιπίλα που μας βόλεψε. Δεν το μετάνιωσα καθόλου. Και προτιμώ να κόψω τη πιπίλα, παρά το δάχτυλο. Επίσης προτιμώ να είμαι ήρεμη εγώ όσο μπορώ για να μπορώ να διαχειρίζομαι σωστά και το μωρό μου.

 

Πιστεύω ότι η κάθε μαμά πρέπει να ακούει το ένστικτό της!

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα κάνω...

Προς το παρόν δεν της έχω δώσει πιπίλα, της τραβάω το δάχτυλο όποτε το βάζει και προσπαθώ να προσφέρω στήθος για "αντάλλαγμα" :rolleyes:

Ελπίζω να το ξεχάσει το θέμα για να μη μάθει ούτε το δάχτυλο, ούτε την πιπίλα. Γιατί ο πρώτος μου δεν χρησιμοποίησε τίποτε από τα δύο οπότε δεν έχω πείρα πως κόβεται ούτε το ένα ούτε το άλλο! :D

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι όταν ακούω την κουμπάρα μου να λέει ότι η δικιά της που είναι 15 μηνών δε δέχτηκε την πιπίλα ποτέ και πιπιλάει τον αντίχειρα και η φίλη μου ότι ο δικός της μουλιάζει κάθε φορά το δάχτυλό του, να μην το παλέψω λίγο με την πιπίλα;

 

αυτα τα παιδακια που αναφερεις εχουν θηλασει?

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

το δάχτυλο στο στόμα είναι μια συμπεριφορά που αφορά στην ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού και έχει να κάνει με το 1ο στάδιο ψυχοσεξουαλικής ανάπτυξης.

 

"Ονομάζεται στοματικό στάδιο, διαρκεί χονδρικά τον πρώτο χρόνο ζωής, και καθορίζεται από την ευχαρίστηση που παίρνει το βρέφος από την τροφή και τις σχετιζόμενες διαδικασίες, παραδείγματος χάριν το πιπίλισμα που αφορά στη διέγερση της στοματικής κοιλότητας και των χειλιών (Freud, 1905).

 

Άλλωστε η πρώτη κίνηση του βρέφους, που είναι βιολογικά καθορισμένη, είναι να βρει την θηλή για να φάει και να επιβιώσει. Επιπλέον, το βρέφος δεν έχει άλλο τρόπο αρχικά να γνωρίσει τα αντικείμενα από το να τα βάζει στο στόμα όπως βλέπουμε όταν παρατηρούμε πως προσεγγίζει το μωρό ένα νέο αντικείμενο. Συνεπώς, είναι μια αναπόφευκτη, φυσιολογική διαδικασία."

 

 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/03/blog-post_28.html

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...