Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΑΝΤΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ?


Recommended Posts

Οπως λες, εσυ τα εκανες αυτα χωρις λογο, αρα εισαι μια αλλη τελειως διαφορετικη περιπτωση. Εδω το κοριτσακι δεχεται πολυ μεγαλη πιεση απο μικρη ηλικια και προφανως βλεπει οτι δεν προκειται να αλλαξει κατι, αρα νομιζω δεν ειναι ενα εφηβικο ξεσπασμα.

 

Αγελ δεν υποτιμω τις προσπαθειες σας και μακαρι να βελτιωθει κατι με τη συζητηση που κανατε. Ωστοσο αν εγω σου ελεγα, ξερεις εδω και 2 χρονια (και μαλλον και περισσοτερα) ο αντρας μου με δερνει καθε μερα αλλα οκ χθες τα ειπαμε και κατι καταλαβε :P:p:p, πως σου φαινεται??

Απλα νομιζω οτι το προβλημα σας θα λυθει σε βαθος χρονου και με καθημερινη προσπαθεια απο ολους.

 

συμφωνω!!! ιδιως εκεί που λες ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι.....αλλα λεγοντας οτι ειναι λαθος του πατερα θα ρωτησει καποιος ΄οκ ο πατερας ειναι σκαρτος...η μητερα δεν ηξερε να βαλει μια ταξη σε ολο αυτο?΄

Εγω πιστευω οτι το παιδι και ο μπαμπας εχουν τον ιδιο χαρακτηρα και κοντραρονται....αλλα αγαπιουνται κατα βαθος. οι εκφρασεις τους, και των δυο, ειναι υπερβολικες.....δεν νομιζω ομως οτι ο πατερας του νοιαζεται για αυτο λιγοτερο απο την καθε μια μας εδω.

Σε μια τετοια χημικη ενωση λοιπον χρειαζεται ενας καταλυτης....η μητερα...να οριοθετησει και τους δυο.....

Φιλη μου, για εμενα εσυ εχεις τη μεγαλυτερη ευθυνη. Εσυ διαλεξες τον μπαμπα της και επρεπε ηδη να ειχες βρει τροπο να προστατευσεις και τους δυο απο τη συγχιση που νιωθουν.

Το να τον διωξεις, να τον βριζεις, να του καταλογιςεις Ευθυνες δεν ειναι λυση ....ειναι ενας τροπος για να δικαιολογηθεις στον εαυτο σου πρωτα.

Δεν ειναι αργα ομως......βρες τον τροπο! η μονη σου, η με ειδικο!

 

συμφωνω με τη Λαίδα. βασικά νιώθω ότι η θεματοθέτρια έχει να διαχειριστεί 2 εφήβους. την κόρη και τον μπαμπά, που φέρεται ως έφηβος.

 

και στους εφήβους πρέπει να φερόμαστε ήρεμα και ψύχραιμα, όχι με ξεσπάσματα και απειλές, φωνές.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι λεμε ολοι το ιδιο πραγμα:υπαρχει ενα προβληματικο περιβαλλον που κανει κακο κυριως στο παιδι και για να λυθει χρειαζεται βοηθεια απο ειδικο. Απο εκει και περα ΜΑΡΙΑΛ διαβαζοντας το προηγουμενο αναλογο θεμα της θεματοθετριας θα καταλαβεις οτι οι προτασεις σου ειναι πολυ ωραιες ομως θα πρεπει να γινουν παραλληλα με την βοηθεια απο ειδικο γιατι η κατασταση αυτη επικρατει πολλα χρονια αλλα επισης μπορει το παιδι να μην τις δεχτει λογω ηλικιας. Τελος, νομιζω οτι αν δε θελαμε να βοηθησουμε δεν θα απαντουσαμε στο θεμα.Απλα Αγελ2 αν δεν θελεις να πας σε ειδικο πες το ξεκαθαρα να προσπαθησουμε να βρουμε αλλιως τη λυση και μην παρεξηγεισαι επειδη δεν ακους απο εμας αυτο που ηθελες.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω, αν και είπα να κρατηθώ..

Πιστεύω οτι όταν κάποιος βάζει θέμα με τίτλο "Πως αντέχει το παιδί" και πρόκειται για το δικό του παιδί, είναι πολύ σοβαρό.

Ξεπερνά τις δυνατότητες ενός φόρουμ και χρειάζεται βοήθεια ειδικού.

Οι συμβουλές, οι κρίσεις και οι κατακρίσεις δεν βοηθούν, απλώς σε κουβέντα να βρισκόμαστε...

Αγαπητή θεματοθέτρια κάνε ένα τηλεφωνάκι έστω.

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω οτι ο ανδρας μου μιση την κορη μας,(12 χρονων)

ναι ετσι εστανομαι,εχω ξαναγραψει για αυτο το θεμα και παλιοτερα..edit admin [λόγω συγχώνευσης] τα πραγματα δεν εχουν φιαχτει καθολου,...και παλι απο το πρωι εως το βραδυ την φωναζει και της μουρμουραει συνεχως,ουτε μια καλη λεξη ,ουτε ενα χαμογιελο,μια αγαλια,τιποτα...:-(η συζητηση μαζι του και χωρις φωνες και καυγαδες δεν γινοντε,δεν καταλαβαινει και ολο μου λεει ΕΣΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ ΕΤΣΙ!!!!!!!!! να μην ακουει,να μην διαβαζει,να με λεει ηλιθιε!!!!σκασε κτλ..............

ολη την ωρα ετσι(ελαχιστες φορες να ειναι ενταξι μαζι της και τοτε μου μιαζουν ψευτηκα αυτα,σαν και αυτα να ειναι με το ζορι!!,..................

σημερα πιγαμε μια βολτα ,σε τσακομο κατεληξε και παλι,αυτη σαν παιδι το τσιγλαει,του πιανει το χερι,η κανει κατι σαν παιδι,=της λεει ενα φυγε ασε με!!!ποναει η καρδια μου............μικρη .μου λεει μισω την ζωη μου,το γραφει και στα χερια της,δεν αντεχω το μπαμπα κτλ..............

νομιζω οτι και η μικρη για αυτο το λογο ειναι ετσι επιθετικη και αυτη

δεν ξερω πως να το αντιμετωπίσω ,του εχω απαγορεψει να της μιλαει ετσι κραταει αυτο τρεις μερες και το ξεχναει,μετα παλι τα ιδια,του φοναζω παλι ,ξανα .ξανα,....

τι να κανω παιδια ...........δεν αντεχω αλλο να τους βλεπω ετσι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!να τον πνιξω,δεν ξερω πραγματικα..........

 

Βρε χριστιανη μου ΑΚΟΜΑ δεν εχεις κανει κατι για να επανελθει το χαμογελο στα χειλη του παιδιου σου; Βαλε τον εαυτο σου στη θεση της κορης σου. Εσυ θα αντεχες να ζεις ετσι; Αλλα τι λεω; Μετα απο καιρο θα μας γραφεις παλι τις ιδιες πα..ρολογιες. Μανα σου λεει ο αλλος....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Βρε χριστιανη μου !Eva1970 και εσυ, το να μου παιζετε ψυχολογους,τελειες μαμαδες κτλ,το μονο που καταφερνετε ειναι να νιωσω μια αρνιση απεναντι σας

(σε μερικες)

και γιαυτο το λογο καλητερα να σταματισω αυτη την συζητηση εδω! προτιμω να το ψαξω μονη μου το προβλημα η με καποιους πιο φιλικους ανθρωπους,.......δεν μπορω τους τσαμπουκαδες ,,.....μου φτανουν εχω πολους γυρω μου,.......

Link to comment
Share on other sites

Βρε χριστιανη μου !Eva1970 και εσυ, το να μου παιζετε ψυχολογους,τελειες μαμαδες κτλ,το μονο που καταφερνετε ειναι να νιωσω μια αρνιση απεναντι σας

(σε μερικες)

και γιαυτο το λογο καλητερα να σταματισω αυτη την συζητηση εδω! προτιμω να το ψαξω μονη μου το προβλημα η με καποιους πιο φιλικους ανθρωπους,.......δεν μπορω τους τσαμπουκαδες ,,.....μου φτανουν εχω πολους γυρο μου,.......

 

Όταν ανοίγεις ένα τόσο ευαίσθητο θέμα σ΄ένα δημόσιο φόρουμ, πρέπει να είσαι προετοιμασμένη ν' ακούσεις όλες τις απόψεις. Αν δεν θέλεις να συνεχιστεί το θέμα, στείλε ΠΜ στον συντονιστή και ζήτα να κλειδωθεί. Όσο μένει ανοιχτό, θες-δε θες, όλο και κάποιες θα γράφουνε.

Link to comment
Share on other sites

Βρε χριστιανη μου ΑΚΟΜΑ δεν εχεις κανει κατι για να επανελθει το χαμογελο στα χειλη του παιδιου σου; Βαλε τον εαυτο σου στη θεση της κορης σου. Εσυ θα αντεχες να ζεις ετσι; Αλλα τι λεω; Μετα απο καιρο θα μας γραφεις παλι τις ιδιες πα..ρολογιες. Μανα σου λεει ο αλλος....

 

Sorry κοπέλα μου αλλά δεν μπορείς να μιλάς εσυ σε μια μάνα που έρχεται εδώ για βοήθεια, ούτε να υπόνοεις οτι δεν είναι καλή μάνα... Είναι πολυ εύκολο να κριτικαρουμε όταν δεν είμαστε face to face

 

Και οι συντονιστές του forum πως επιτρέπετε τέτοια σχόλια; Υποτίθεται αυτο είναι forum για υποστήριξη και συμβουλες

 

Αγελ2 εγω προσωπικά κοπέλα μου θα πήγαινα σε ενα οικογεινειακο σύμβουλο που έχει εμπειρία στο θέμα. Αυτά συμβαίνουν συχνά και ένας με εμπειρία θα σου βρει την λύση αμέσως για να επανασυνδεθεί η οικογένεια σου, μπορεί να σου προτείνει συγκεκριμένα activities για παράδειγμα που κάνετε σαν οικογένεια για να 'ξεχαστειτε' η να φτιάξετε το bond μεταξύ σας.

 

Ολα να σου πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Βρε χριστιανη μου !Eva1970 και εσυ, το να μου παιζετε ψυχολογους,τελειες μαμαδες κτλ,το μονο που καταφερνετε ειναι να νιωσω μια αρνιση απεναντι σας

(σε μερικες)

και γιαυτο το λογο καλητερα να σταματισω αυτη την συζητηση εδω! προτιμω να το ψαξω μονη μου το προβλημα η με καποιους πιο φιλικους ανθρωπους,.......δεν μπορω τους τσαμπουκαδες ,,.....μου φτανουν εχω πολους γυρω μου,.......

 

Με συγχωρεις που δεν σου χαιδευω τα αυτια. Ενα χρονο μετα ερχεσαι να πεις τα ιδια που σημαινει οτι το παιδι σου ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ να υποφερει. Κι εσυ ολο αυτο το διαστημα ΔΕΝ εκανες τιποτα γι αυτο. Και το μονο που βρισκεις να πεις ειναι οτι το παιζω ψυχολογος και τελεια μαμα; Πρωτον δεν σου εδωσα συμβουλη,αρα δεν ειμαι ψυχολογος και δευτερον με ξερεις καλα για να λες οτι "το παιζω" τελεια μαμα; Το αν νιωθεις αρνηση για μενα ειναι το λιγοτερο που με νοιαζει, μπορω να πω με αφηνει παγερα αδιαφορη. Η τσαλακωμενη ψυχουλα του παιδιου σου με αγγιξε και γι αυτο σου επιτεθηκα ετσι. Και με συγχωρεις που θα σε πληγωσω αλλα τσαμπουκας ειναι ο αντρας σου. Και συνεχιζεις να τον αφηνεις να καταστρεφει ανενοχλητος την ψυχη του παιδιου σου.Και μετα σε ενοχλησε το σχολιο μου. Ισως γιατι σε ενοχλει η αληθεια. Καλη τυχη στο παιδι σου. Πραγματικα με τους γονεις που εχει τη χρειαζεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sorry κοπέλα μου αλλά δεν μπορείς να μιλάς εσυ σε μια μάνα που έρχεται εδώ για βοήθεια, ούτε να υπόνοεις οτι δεν είναι καλή μάνα... Είναι πολυ εύκολο να κριτικαρουμε όταν δεν είμαστε face to face

 

Και οι συντονιστές του forum πως επιτρέπετε τέτοια σχόλια; Υποτίθεται αυτο είναι forum για υποστήριξη και συμβουλες

 

Αγελ2 εγω προσωπικά κοπέλα μου θα πήγαινα σε ενα οικογεινειακο σύμβουλο που έχει εμπειρία στο θέμα. Αυτά συμβαίνουν συχνά και ένας με εμπειρία θα σου βρει την λύση αμέσως για να επανασυνδεθεί η οικογένεια σου, μπορεί να σου προτείνει συγκεκριμένα activities για παράδειγμα που κάνετε σαν οικογένεια για να 'ξεχαστειτε' η να φτιάξετε το bond μεταξύ σας.

 

Ολα να σου πανε καλα

Sorry και σε σενα κοπελα μου αλλα δεν υπονοησα οτι δεν ειναι καλη μανα. Της το ειπα ευθεως και εννοειται οτι θα της το ελεγα και face tο face. Οσο για τους συντονιστες θα κρινουν χωρις την βοηθεια καποιου μελους ποια σχολια θα δημοσιευτουν. Τελος, διαβαζοντας τα σχολια ειδα μεταξυ αλλων υποστηριξη, ειδα συμβουλες, ειδα βοηθεια αλλα απο την θεματοθετρια δεν ειδα καλη διαθεση να ακολουθησει τιποτα. Ισως για κεινην δεν ηταν τα αναμενομενα σχολια. Και ο συμβουλος ετεθη επι ταπητος. Συγνωμη για οσους περεξηγηθηκαν, ομως οταν το προβλημα αφορα ενα ανηλικο παιδι συνηθιζω να ειμαι λιγο ωμη. Περιμενω να ακουσω απο την θεματοθετρια οτι εκανε το πρωτο βημα δρασης.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Eva1970

 

ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΑΝΤΙΠΑΘΗΣ ΤΙΠΟΤΆΛΛΟ,

εσυ εμενα με ΞΕΡΕΙΣ καλα για να μου πετας σποντες τι εχω κανει και τι οχι???τι εχω προσπαθισει και τι οχι?σε ποιον εχω παει και σε ποιον οχι,την εχω βοηθησει η οχι?με αφησανε η οχι,μπορουςα ..... λοιπον δεν μπορω να σου γραψω εδω την ιστορια της ζωης μου,κακος αρχισα να γραφω ενα θεμα χωρης να βαλω αρχική μας «θέση».....μπηκα αμεσως στο κυρίως θέμα,............................. για να εχεις τετειο υφος προφανος θα εχεις και εσυ προβληματα,και απλα ξεσπας εδω.απανω μου,

λοιπον καπου αλλου πηγαινε ..................

Link to comment
Share on other sites

Eva1970

 

ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΑΝΤΙΠΑΘΗΣ ΤΙΠΟΤΆΛΛΟ,

εσυ εμενα με ΞΕΡΕΙΣ καλα για να μου πετας σποντες τι εχω κανει και τι οχι???τι εχω προσπαθισει και τι οχι?σε ποιον εχω παει και σε ποιον οχι,την εχω βοηθησει η οχι?με αφησανε η οχι,μπορουςα ..... λοιπον δεν μπορω να σου γραψω εδω την ιστορια της ζωης μου,κακος αρχισα να γραφω ενα θεμα χωρης να βαλω αρχική μας «θέση».....μπηκα αμεσως στο κυρίως θέμα,............................. για να εχεις τετειο υφος προφανος θα εχεις και εσυ προβληματα,και απλα ξεσπας εδω.απανω μου,λοιπον καπου αλλου πηγαινε αντε........:?

Κοπελια τα προβληματα ειναι φανερο οτι τα εχεις εσυ, φαινεται απο την συνταξη των προτασεων σου(μην βιαστεις να με ειρωνευτεις οτι το παιζω καθηγητρια). Πριν απαντησω διαβασα ΟΛΑ τα σχολια. Ο ειδικος προταθηκε 7 με 8 φορες η Μαριαλ σου προτεινε λυσεις που αμεσως ειπες οτι θα ακολουθησεις και αποψε μετα το σχολιο μου, ειπες οτι τελικα θα μιλησεις με αλλους για το προβλημα! Τι προσπαθεις να βρεις κι εγω δεν μπορω να καταλαβω. Ειναι κουκια μετρημενα. Και για πες μου; Απο ολα τα επικριτικα σχολια τα δικα μου σε ενοχλησαν; Δεν με ενδιαφερει. Με θεωρεις αντιπαθη; Ουτε που με απασχολει. Θεωρεις οτι εχω προβληματα και ξεσπαω εδω; Ολοι μας εχουμε προβληματα, αυτο ειναι ομως το θεμα; Εισαι καλα; Εσυ λες οτι εχεις προβλημα και εσυ ξεσπας εδω επειδη δεν μπορεις να ξεσπασεις αλλου. Και το παιδι σου μερα με τη μερα μαραζωνει. Αντι να μου λες μενα να παω καπου αλλου(αληθεια με ποιο δικαιωμα;) σηκω εσυ απο τον υπολογιστη και σωσε το παιδι σου. Πριν να ναι αργα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

καθηγητρια- ΟΧΙ συγουρα δεν εισαι,αλλα "cowboy" θα μπορουσες να γινεις,

οσο αφορα τις προτασεις μου,αφου τα διαβαζεις ολα προσεκτικα πως και δεν διαβαζες και το οτι εγω δεν ειμαι ΕΛΛHΝΙΔΑ ,αλλα απο την Πολωνια:lol:

αντε τωρα φιλακια,............ και μην ασχολισε αλλο μαζι μου.........

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου αυτο που προσπαθουν ολοι εδω να σου πουν ειναι να βοηθησεις το παιδι σου,πραγμα που το ξερεις απλα δεν εχεις βρει τον τροπο να το κανεις.προσπαθουν να σε ταρακουνησουν ολα αυτα μπας και βρεις δραστικα μετρα.μη συγχιζεσαι λοιπον μονο δες τι θα κανεις για το παιδι σου πανω απο ολα

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως απο ενδιαφερον ασχοληθηκα οποτε θα με ενδιεφερε να μαθω αν εχει βελτιωθει καθολου ο αντρας σου μετα απο τις συζητησεις σας. Εφαρμοσατε καποιο απο τα ''κολπα'' που προτεινε η ΜΑΡΙΑΛ? Καταλαβε οτι δεν πρεπει να αντιμετωπιζει μονο με αυστηροτητα το παιδι γιατι το κανει δυστυχισμενο? Γενικα πως τον βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγω απο ενδιαφερον ασχοληθηκα, για το παιδι ομως οχι για τους γονεις. Και μου εκανε εντυπωση οταν απο οοολα τα γραφομενα την ενοχλησαν ΜΟΝΟ τα δικα μου. Ειλικρινα δεν θα ξανασχοληθω κι ελπιζω να διαψευστω σε ολα οσα μου περνανε απο το μυαλο, που συμβαινουν συνηθως σε τετοιες καταστασεις, ως καταληξη του προβληματος. Και φυσικα σε τετοιες ιστοριες γινομαι"cowboy". Αν και ο "cowboy" βρισκεται αλλου....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Αγελ 2 διάβασα όλα όσα γράφονται εδώ και 1,5 χρόνο περίπου. Σε παρακαλώ πες μου τι περιμένεις να γίνει. Να ξυπνήσει ένα πρωί ο σύζυγος και ως δια μαγείας να φτιάξει η σχέση του με την κόρη σας? Θα σου πω μια ιστοριούλα. Ήταν κάποτε μία σύζυγος και μητέρα και υπέφερε πραγματικά από τον άντρα της (της μιλούσε άσχημα την υποτιμούσε κλπ). Εκείνη απλά έκανε υπομονή. Η γυναίκα αυτή μετά από κάποια χρόνια πέθανε. Τότε τα παιδιά της κατηγόρισαν τον πατέρα τους για το θάνατο της μητέρας και ότι δεν της φερνόταν καλά κλπ. Ξέρεις ποια ηταν η απάντησή του? "Και γιατί δεν επαναστατούσε εκείνη και δεν αντιδρουσε?" Αυτό ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είναι δύσκολο όταν είσαι σε αυτήν την κατάσταση να ξεφύγεις, είναι εύκολο για αυτούς που δεν ζουν αυτήν την καθημερινότητα

 

Και Eva1970 μάλλον την πείραξαν τα δικά σου λόγια γιατι υπονόησες οτι δεν είναι καλή μάνα. Η μητέρα μου έχει περάσει χειρότερα, δεν άφησε τον πατέρα μου, αλλά δεν θα έλεγα οτι δεν είναι καλή μάνα

Καταλαβαίνω εκνυνευρυζεσαι γιατι πιστεύεις οτι εσυ θα αντίδρουσες διαφορετικά, αλλά in the real world δεν αντιδρούν όλοι όπως θα κάναμε εμεις και δεν ξέρεις ολα τα χρόνια σε αυτή την κατάσταση πως έχουν επηρεάσει την κοπέλα ψυχολογικα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είναι δύσκολο όταν είσαι σε αυτήν την κατάσταση να ξεφύγεις, είναι εύκολο για αυτούς που δεν ζουν αυτήν την καθημερινότητα

 

Και Eva1970 μάλλον την πείραξαν τα δικά σου λόγια γιατι υπονόησες οτι δεν είναι καλή μάνα. Η μητέρα μου έχει περάσει χειρότερα, δεν άφησε τον πατέρα μου, αλλά δεν θα έλεγα οτι δεν είναι καλή μάνα

Καταλαβαίνω εκνυνευρυζεσαι γιατι πιστεύεις οτι εσυ θα αντίδρουσες διαφορετικά, αλλά in the real world δεν αντιδρούν όλοι όπως θα κάναμε εμεις και δεν ξέρεις ολα τα χρόνια σε αυτή την κατάσταση πως έχουν επηρεάσει την κοπέλα ψυχολογικα

 

Αυτο....και επισης αλλο το τι ΘΑ καναμε και αλλο η πραγματικοτητα. Ο τροπος που απαντηθηκαν καποια μηνυματα ηταν προσβλητικα. Ποια αγαπαει το παιδι αυτο περισσοτερο απο τη μανα του? ποιος ποναει περισσοτερο αν το παιδι δεν ειναι χαρουμενο? ας μην ειμαστε εισαγγελεις ...τουλαχιστον στη ζωη του αλλου....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειπα οτι δεν θα ξανασχοληθω. Αρα δεν υπαρχει λογος να σχολιαζονται τα δικα μου γραφομενα που τελοσπαντων δεν ηταν και τα προσβλητικοτερα και δεν τα αναιρω.Καλη τυχη στο παιδακι....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
αλλα και αυτη παιδι μου να μην ακουει με τιποτα,ο κοσμος να χαλασει!!!!! δεκα φορες να την φωναζεις για φαγητο,δεκα φορες να της λες να διαβαζει,να της λες οχι ετσι αλλα ετσι,οχι αυτη τα δικα της θα κανει,μα τιποτα να μην ακουει,και αυτος να ειναι ψειρας ανησυχει υπερβολικά πολύ,πος θα ειναι αυτη αυριο,μου λεει προτιμαω να με μισει παρα να γινει ενα τιποτα με το χαρακτηρα που εχει.,που να ταιριαξουν,και ειδικοι τι να μας κανουν??...... να μας βαλουν κανονες?? πιος να τους ακουσει ο αντρας μου η κορη μου??????

 

Ειλικρινά δεν εχω λόγια....Αν είχα τα στοιχεία του παιδιού θα έπαιρνα τηλεφωνο σε κοινωνική υπηρεσία άμεσα. Τι να κάνει άραγε το κακόμοιρο? (Σόρρυ που το ανοιγω μισό χρόνο μετά αλλά συμπάσχω γιατί είχα ακριβώς το ίδιο θέμα και ΦΥΣΙΚΑ δεν εριξα ΠΟΤΕ τα βάρη στο μωρό το παιδι και ΦΥΣΙΚΑ τον αρπαξα και τον πηγα σε ειδικό προκειμένου να μην πάω στη μητρόπολη για διαζύγιο και ΦΥΣΙΚΑ τον άλλαξε.)

Link to comment
Share on other sites

Αγελ2, δεν θα σε κρίνω και δεν θα σε σχολιάσω. Δεν μου πέφτει λόγος (αν και ίσως θα πρεπε). Θα σου πω μόνο ότι είμαι μια φωνή από το μέλλον. Είμαι μια γυναίκα που έχω βρεθεί για πολλά χρόνια στην θέση της κόρης σου. Και θα σου πω μόνο ποια είναι η σχέση μου με τους γονείς μου και την αδερφή μου (το καλό παιδί) τώρα που είμαι 35 χρονών: από μακριά και αγαπημένοι.

 

Τελευταία φορά τους είδα αρχές Γενάρη (όχι όλους μαζί) και από τότε μιλάμε μόνο στο τηλέφωνο και όχι κάθε μέρα, και μένουμε σε απόσταση μικρότερη των δύο χιλιομέτρων.

 

Νομίζω ότι ξέρεις καλύτερα από όλους τι πρέπει να κάνεις. Είσαι μέσα στο σπίτι, μέσα στην οικογένεια και ζεις καθημερινά την κατάσταση χρόνια τώρα. Δεν χρειάζεσαι να σου το πούμε εμείς. Το μόνο που πρέπει να ξέρεις είναι ότι έχεις ήδη αργήσει. Η κόρη σου έχει χάσει την παιδικότητα της, έχει χάσει την ευκαιρία να χαρεί την παιδική της ηλικία, θα χρειαστεί να δουλέψει πολύ με τον εαυτό της γα να σταθεί κάποια στιγμή στα πόδια της και θα χρειαστεί πολλούς και καλούς φίλους γιατί δεν θα έχει οικογένεια.

 

Οπότε σε παρακαλώ πολύ να επανεξετάσεις τις προτεραιότητες σου και να αποφασίσεις τι θέλεις να είσαι πάνω από όλα : σύζυγος ή μητέρα. Να πράξεις αναλόγως, και να ζήσεις με τις συνέπειες...

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...