Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας,

Ειμαι και εγώ μαμά διδύμων κοριτσιών και έχω την εξής απορία. Πρέπει να τρώνε τις ίδιες ώρες? Μέχρι τώρα (5,5 μηνών)τρώγανε μαζί ανα 3 ώρες στην αρχή και ανα 4 τώρα, αλλα βλέπω σιγά σιγά η μία μου κάνει νερά την ώρα του φαγητού με αποτέλεσμα να καταλήγει να τρώει απο μισή έως και 1 ώρα μετά την άλλη. Τι να κανώ? είναι φυσιολογικό αυτό? να την πιέζω να φάει με το ζόρι ή να την αφήνω να κάνει οτι θέλει? Τώρα μπαινουν και οι κρέμες σιγα σιγά σε λίγο οι σούπες, τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Όσες έχετε περάσει αυτό το στάδιο τι κάνατε? τα ταίζατε μαζι? :confused:

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Διαφημίσεις

τώρα που θα ξεκινήσετε κ τις στερεές είναι ευκαιρία να μάθουν να τρώνε μαζί σαν μια ωραία παρέα/οικογένεια/ατμόσφαιρα.

ποτέ δεν άφησα τα δίδυμα να φάνε διαφορετικές ώρες.

δεν προέκυψε κ τέτοιο θέμα ευτυχώς!

δεν μου πάει ο ζουρλομανδύας!;)

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

παντα μαζί, στα καρεκλάκια τους. Ούτως ή άλλως πρέπει να έχεις σταθερές ώρες για να φάνε συγκεκριμένα γευματα. Δίπλα διπλα μπορείς να ταίζεις και τα 2 ταυτόχρονα και σιγά σιγά μαθαίνουν μόνα τους.

Το χώρια θα είναι μεγάλο μπέρδεμα και φασαρία - όλη μέρα θα την βγάζεις στην κουζίνα.

παντα μαζί, στα καρεκλάκια τους. Ούτως ή άλλως πρέπει να έχεις σταθερές ώρες για να φάνε συγκεκριμένα γευματα. Δίπλα διπλα μπορείς να ταίζεις και τα 2 ταυτόχρονα και σιγά σιγά μαθαίνουν μόνα τους.

Το χώρια θα είναι μεγάλο μπέρδεμα και φασαρία - όλη μέρα θα την βγάζεις στην κουζίνα.

συμφωνω. Προσπαθησε το μαζι, αλλιως ολη μερα θα ταίζεις. εκεινο που εκανα εγω? τους βαζω μαζι, κι ας φανε οσο θελουν. Οσο θελουν! τιποτα παραπανω.Στο επομενο γευμα σιγουρα θα φανε καλύτερα.

Το σταθερο προγραμμα ειναι πολυ σημαντικο

Καλα κουραγια!

xx

SM

συμφωνω,σταθερο προγραμμα.....ακομα ειναι μωρα κ τα ελεγχεις,εμενα ειναι 3 χρ κ κανω ακομα τα ιδιο,τρωνε κ τα τρια μαζι,τελος...το ιδιο κ στον υπνο

Οσο θελουν! τιποτα παραπανω.Στο επομενο γευμα σιγουρα θα φανε καλύτερα.

Το σταθερο προγραμμα ειναι πολυ σημαντικο

Καλα κουραγια!

ακριβώς αν ακουγα τις γιαγιάδες η κόρη μου θα έμενε μερόνυκτα στο καρεκλάκι της θα την ταιζα απο το μεσημεριανό μεχρι το φρούτο μέχρι το βραδυνό με τους ρυθμους της...Ετσι όταν έβαζα χρονικό όριο και δεν έτρωγε πολυ σε ένα γεύμα ετρωγε καλά σε άλλο (ποτέ δεν έφαγε καλά όλα τα γευματα-ο γιατρός με συμβούλευσε να "ακούσω" το παιδί στην ποσότητα που θέλει να φάει -ασχετα με το αν ο αδελφός της έτρωγε το διπλάσιο ή τριπλάσιο)

wraia giati etsi kanw mexri twra ta taizw mazi alla kamia fora apexoun gurw sto misawro k ithela na akousw tis gnwmes sas me empeiria pou exete giati egw....twra mathainw

Tha ta valw se kareklakia alla akoma den kathontai mona tous opote pros to paron eimai sta relax, euxaristw polu gia tis apantiseis sas

εγω οσο ήταν μικρα τα ταιζα στα καροτσακια που είχα μεσα στο σαλονι,μετα στα καρεκλακια τους.Παντα και τα 2 μαζι όταν ήταν ο αντρας μου αλλιως ενα-ένα ξεχωριστα.Παντως για υπνο τα βαζω και τα 2 ταυτοχρονα και είναι σωτηριο!

Χριστός Ανέστη! Είμαι και εγώ μαμά δίδυμων κοριτσιών 4μηνών θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής πως ακριβώς τα ταιζετε πρώτα το ένα και μετά το άλλο ή έχετε δύο μπολάκια με δύο κουταλάκια και δίνετε μια κουταλια στο ένα και μια στο άλλο??? Δεν έχω ιδέα τι θα κάνω! και κάτι άλλο τρώνε ή το φτήνουν απο το στόμα? :lol:

εγώ από 6 μηνών και μετά ξεκίνησα να δίνω "στερεά"

Δίπλα δίπλα στα καρεκλάκια πάντα, την ίδια ώρα (και σταθερές ώρες κάθε μέρα τις ίδιες), 2 μπολάκια, 2 κουταλάκια, (βοηθά να έχεις μπολάκια με βεντούζα) Για να ξέρεις τι τρώει ο καθένας κυρίως. Οταν μεγαλώσουν λίγο εκεί κοντά στον χρόνο δίνεις και σε αυτά ένα κουτάλι επιπλέον στο χέρι.

Διαφημίσεις

Καλημέρα, πρώτη δημοσίευσή μου στο φόρουμ (αφού έχω διαβάσει πρώτα πολλέέές αναρτήσεις εδώ :) ).

Έχουν μια έξτρα δυσκολία τα διδυμάκια δεν έχουν; Χαμογελάω, διπλή χαρά και διπλό..τρέξιμο βεβαίως βεβαίως! Τώρα όμως που τα κορίτσια μου έχουν φτάσει 2 χρονών και 9 μηνών τί να σας πώ.. είναι υπέροχοι οι δεσμοί, είναι εις διπλούν οι αγάπες, είναι όλα πραγματικά όπως τα είχα ονειρευτεί οτι θα είναι.

Οκ, όσον αφορά στο φαγητό τώρα..Mea μου, τώρα που είναι έξι μηνών τα παιδάκια σου μπορείς άνετα να τα βάλεις να καθήσουν σε καρεκλίτσες φαγητού. Εγώ είχα πάρει από το ικέα τα απλά πλαστικά άσπρα μαζί με τα μαξιλαράκια στήριξης και βολεύτηκα πάρα πολύ γιατί δεν πιάνουν χώρο (μπαίνουν το ένα μέσα στο άλλο). Τα κρατήσαμε μέχρι που έγιναν 2 χρονών.

Είναι όντως καλύτερο να τα ταϊζεις μαζί όπως είπαν και οι άλλοι φίλοι εδώ. Δύο πιατάκια, δύο κουταλάκια (για αυτά).. εγώ κρατούσα επίσης από ενα κουταλάκι και τάιζα μια το ένα, μια το άλλο. Δεν πειράζει καθόλου αν το ένα τρώει λιγότερο από το άλλο. Ούτε πειράζει αν αρνηθεί να φάει.. δεν θέλεις να φας; κανένα πρόβλημα, θα ξαναφας στο επόμενο γεύμα :) θα δείς τί καλά που θα καταβροχθίσει το επόμενο γεύμα! Ενδιάμεσα για να μην σε τρελλάνει στην γκρίνια από την πείνα που θα το πιάσει μπορείς ίσως να δώσεις λίγο τσάι.. Δεν ξέρω, ποτέ δεν αγχώθηκα αν δεν έτρωγαν (έχω και ένα αγοράκι 4,5 χρονών). Θα φάνε εάν πεινάνε, εάν όχι δεν θα φάνε. Η Δανάη μου που είναι μεγάλη φαγού είναι 2 κιλά πιο βαριά και 3 πόντους πιο ψηλή από την Νιόβη μου που έχει λιγότερη αγάπη για το φαγητό. Τί να κάνεις; Είναι διαφορετικά παιδιά και ας είναι δίδυμα.. ο παιδίατρος μου το είπε αυτό μια φορά και πρόσθεσε οτι να μην έχω την ψευδαίσθηση οτι είναι ένα παιδί (που με έτσουξε λίγο τότε είναι η αλήθεια χεχ..)

Θα το διαπιστώσεις τώρα και εσύ που αρχίζετε σούπες κτλ.. γιατί δεν θα τους αρέσουν και απαραίτητα οι ίδιες γεύσεις. Καλό θα ήταν αν δεις οτι το ένα δεν ενδιαφέρεται ιδιαίτερα ας πούμε για το μοσχαράκι να δοκιμάσεις μια άλλη γεύση..Πειραματίσου δηλαδή :)

Επίσης άφησέ τα να φάνε με τα χεράκια, να δοκιμάσουν τις υφές του φαγητού, να το φτύσουν, τα πάντα και ας λερώσουν όλο τον τόπο.. για αυτά είναι μια τελείως καινούρια εμπειρία και εννοείται οτι..πρέπει να την κατακτήσουν! Χρησιμοποιούσα ενα παλιό σεντόνι που το άπλωνα στο πάτωμα και έβαζα τα καρεκλάκια τους επάνω και έτσι γλύτωνα λίγο από το (εκνευριστικό) μετέπειτα καθάρισμα.

Σιγά σιγά και με επιβράβευση (ωωωω, τί μεγάλη κουταλιά ήταν αυτή!!) και βλέποντας το ένα παιδί το άλλο θα έχεις επιτυχία, είμαι σίγουρη!

Αν μου επιτρέπετε, να σας δώσω και μια συμβουλή από εμπειρία. Την πάτησα με τον γιό μου και στα κορίτσια ήμουν κάθετη σε αυτό το θέμα.. όταν θα γίνουν 9-10 μηνών ξεκίνα να δίνεις λίγο ψωμάκι (κόρα) και άφησε τα να το πιπιλίσουν. Το λιώνουν με τα σάλια και μαθαίνουν να τρώνε μικρά κομματάκια. Συνεχίζεις με πολύ ψιλοκομμένο και μαλακό μηλαράκι ή μπανανίτσα και σταματάς να αλέθεις το φαγητό (λίγο πάτημα με το πηρούνι μόνο). Έτσι θα μάθουν να ξεχωρίζουν τις γεύσεις και θα μάθουν και να μασάνε που είναι βασικό για να βοηθηθούν τα δοντάκια και η στοματική κοιλότητα γενικά το οποίο βοηθάει πολύ στο να αρχίσουν και να μιλάνε. Αλλά οι γεύσεις είναι το κύριο.. έτσι θα αποφύγεις να μην θέλουν όταν θα είναι 15 μηνών φρούτα, ή κρέας σκέτο κτλ.

Ελπίζω να μην σας ζάλισα!!

Και να χαίρεστε όλες και όλοι τα διδυμάκια σας..!!

Καλή επιτυχία!

ngVcp3.pngZsjdp3.png

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, τώρα που ήρθα κ στο χωρίο μου κ θα μείνω όλο το καλοκαίρι θα τους δίνω να τρώνε με τα χέρια όπως λέτε, εξοχ'η είναι ας τα κάνουν όλα μαντάρα χα χα. Μαζί πάντως όντος είναι σωτήριο μόνο όταν η μία κάνει νερά γιατι μου είναι ζόρικη τότε μόνο τις ταίζω μία-μία κ πάντα αυτό θα έιναι το γάλα όχι τα στερέα. Τώρα βέβαια που ήρθαμε χωρίο θα είναι πιο εύκολα γιατί θα έχω βοήθεια πάντα. Να είστε όλοι καλά κ να χαίρεστε τα πιτσουνάκια σας :P

εκτός από το σεντόνι που ανέφερε η eleniMaz, για ευκολία έχει στο ΙΚΕΑ κάτι πλαστικά πατακια (1 Χ 1 μέτρο ή 1.5 Χ 1.5) διαφανή (που τα βάζουν και στα γραφεία κάτω από τις καρέκλες για να προστατεύεται το παρκε) Μπορείς να έχεις αυτό κάτω από κάθε καρεκλάκι και μετα να το τιναζεις /πλένεις.

Παντα μαζι το ταισμα κ τον υπνο! Εγω θα καθυσστερουσα ενα 15 λεπτο το γευμα ωστε να ερχομουν πιο κοντα στο μωρο που δεν πειναει πιο νωρις κ να μην καθυστερουσα πολυ κ το αλλο.

Καλησπέρα σε όλες σας,

Ειμαι και εγώ μαμά διδύμων κοριτσιών και έχω την εξής απορία. Πρέπει να τρώνε τις ίδιες ώρες? Μέχρι τώρα (5,5 μηνών)τρώγανε μαζί ανα 3 ώρες στην αρχή και ανα 4 τώρα, αλλα βλέπω σιγά σιγά η μία μου κάνει νερά την ώρα του φαγητού με αποτέλεσμα να καταλήγει να τρώει απο μισή έως και 1 ώρα μετά την άλλη. Τι να κανώ? είναι φυσιολογικό αυτό? να την πιέζω να φάει με το ζόρι ή να την αφήνω να κάνει οτι θέλει? Τώρα μπαινουν και οι κρέμες σιγα σιγά σε λίγο οι σούπες, τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Όσες έχετε περάσει αυτό το στάδιο τι κάνατε? τα ταίζατε μαζι? :confused:

Ευχαριστώ προκαταβολικά

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ 5,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΤΑ ΤΑΪΖΑ ΧΩΡΙΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ. ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΟΙ ΚΡΕΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΤΑΪΖΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ(ΕΙΝΑΙ ΦΑΓΑΝΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!). ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΤΑΪΖΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΧΩΡΙΣΤΑ... ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΥΤΟ ΑΡΑΓΕ?ΘΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ? ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ... ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ 6 ΚΑΙ ΑΝΑ 3ΩΡΟ. ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΚΑΝΩ 5 ΚΑΙ 4ΩΡΟ, ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ... ΚΛΑΙΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ. ΑΝΕΒΑΣΑ ΚΑΙ ml ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΝΟΥΝ. ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ?

Διαφημίσεις

Θα μεγαλώσουν κι αυτά... ;) Υπομονή! :)

Κι εγώ σε εκείνη τη φάση που είσαι, χώρια τα τάιζα. Μετά όταν μπορούσαν να αρπάξουν φαγητό μόνα τους, τα έβαζα μαζί μας. Αυτό όμως γίνεται αργότερα. (Δε θυμάμαι τώρα σε ποια ηλικία ακριβώς). Στο μεταξύ, εκεί που τα ταίζεις, δώσε τους και ένα κουτάλι στο χέρι κι άστα να δοκιμάσουν κι αυτά να το "βουτάνε"... (βάλε περισσότερο φαγητό αν το δοκιμάσεις αυτό... γιατί θα χάσεις πολύ σε τοίχους και πάτωμα... :lol: ) Είναι όμως μια επένδυση που αξίζει τον κόπο, γιατί τα παιδιά μπαίνουν σε μια λογική "πεινάω-απλώνω-για-να-φάω".

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Καλημερα!!!!!! Επειδη κι εγω κλασικα ειχα το ιδιο προβλημα...:D:D:D στην αρχη 6 μηνων βοηθαγε οταν τους εδινα κατι στο χερι (παιχνιδι, κουταλακι πλαστικο ή κανονικο) να απασχολουν τα χερια και να μην κλαινε τοσο πολυ.

Αργοτερα 8-10 μηνων τους εβαζα ενα μπολακι (με βεντουζα) στο καθενα με ελαχιστο φαγητο και προσπαθουσαν να φανε κι εγω ειχα το δικο μου μπολακι και τα ταιζα συγχρονως (και οπωσδηποτε καλοκαιρι για να μην μαζευεις φαγητο απο το χαλι)

Δεν βολευει παντως ξεχωριστα..... το εχω δοκιμασει κι αυτο :roll::roll::roll:

eNortjKzUjI0NDMwNVOyBlwwFWwC0A,,97.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα