Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

bullying(σχολικός εκφοβισμός)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Είμαι 17 ετών και μαθήτρια Β'Λυκείου. Από την πρώτη μόλις τάξη του δημοτικού είμαι θύμα bullying από πολλούς μαθητές το οποίο συνεχίζεται ως φέτος.Στο δημοτικό αντιμετώπιζα σωματική βία(κλωτσιές,σπρωξίματα κτλπ) όσο και συναισθηματική κακομεταχείρηση με απειλές,ενώ από το γυμνάσιο και έκτοτε μόνο συναισθηματική κακομεταχείρηση(απόρριψη,κοινωνικός αποκλεισμός, διάδοση άσχημων φημών,κοροιδία στο φουλ,απομόνωση από ομάδες-εκδρομές,προσβολές,πειράγματα από αγόρια).Μάλιστα κάποιες φορές(τώρα εδώ και κανένα χρόνο έχει σταματήσει) αντιμετωπίζω και ηλεκτρονικό bullying με τηλεφωνήματα.Δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες για να μη σας κουράσω.Το θέμα είναι πως ούτε αλλοδαπή είμαι και πως ούτε εγώ νομίζω να στερώ σε κάτι.Δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με την εμφάνισή μου(ψηλή κι αδύνατη)ούτε με το ντυσιμό μου αφού είμαι πάντα στη μόδα και δεν έχω οικονομικές δυσχέρειες.Όσο για την επίδοσή μου στο σχολείο είναι αρκέτα καλή σε σχέση με το γενικό σύνολο και οι καθηγητές λένε στους δικούς μου πως είμαι πολύ έξυπνη και με ταλέντο στο γραπτό λόγο.Έχω πολύ ελάχιστους φίλους κι αυτοί είναι επιφανειακοί.Από ψυχική υγεία δεν τα πάω και τόσο καλά εφ'όσον έχω παρουσιάσει καταθλιπτικά συμπτώματα για το λόγο αυτό και κάτι άσχετο που δεν έχει να κάνει με αυτό,ιδεοληψίες και εμμονές.Νιώθω κατωτερότητα και άχρηστη.Έχω κουραστεί να αντιμετωπίζω αυτή την κατάσταση 12 χρόνια.Και επιπλέον δεν θέλω να πω και πολλά στους δικούς μου γιατί έχει πεθάνει και η μητέρα μου πριν 4 χρόνια και έχουν τα δικά τους προβλήματα.Ντρέπομαι επίσης να το πω και στους καθηγητές.Δεν θέλω να με βλέπουν έτσι.Κάθε μέρα που σηκώνομαι για το σχολείο είμαι ψόφια..Τι άλλο να κάνω? που μπορώ να απευθυνθώ?

Γύρισα όλη τη γη για να βρω την αγάπη κι έβρισκα την ευτυχία στη μεγάλη οφθαλμαπάτη,μέχρι ν'αγαπήσω εμένα δεν αγάπησα κανέναν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους.Είμαι 17 ετών και μαθήτρια Β'Λυκείου. Από την πρώτη μόλις τάξη του δημοτικού είμαι θύμα bullying από πολλούς μαθητές το οποίο συνεχίζεται ως φέτος.Στο δημοτικό αντιμετώπιζα σωματική βία(κλωτσιές,σπρωξίματα κτλπ) όσο και συναισθηματική κακομεταχείρηση με απειλές,ενώ από το γυμνάσιο και έκτοτε μόνο συναισθηματική κακομεταχείρηση(απόρριψη,κοινωνικός αποκλεισμός, διάδοση άσχημων φημών,κοροιδία στο φουλ,απομόνωση από ομάδες-εκδρομές,προσβολές,πειράγματα από αγόρια).Μάλιστα κάποιες φορές(τώρα εδώ και κανένα χρόνο έχει σταματήσει) αντιμετωπίζω και ηλεκτρονικό bullying με τηλεφωνήματα.Δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες για να μη σας κουράσω.Το θέμα είναι πως ούτε αλλοδαπή είμαι και πως ούτε εγώ νομίζω να στερώ σε κάτι.Δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με την εμφάνισή μου(ψηλή κι αδύνατη)ούτε με το ντυσιμό μου αφού είμαι πάντα στη μόδα και δεν έχω οικονομικές δυσχέρειες.Όσο για την επίδοσή μου στο σχολείο είναι αρκέτα καλή σε σχέση με το γενικό σύνολο και οι καθηγητές λένε στους δικούς μου πως είμαι πολύ έξυπνη και με ταλέντο στο γραπτό λόγο.Έχω πολύ ελάχιστους φίλους κι αυτοί είναι επιφανειακοί.Από ψυχική υγεία δεν τα πάω και τόσο καλά εφ'όσον έχω παρουσιάσει καταθλιπτικά συμπτώματα για το λόγο αυτό και κάτι άσχετο που δεν έχει να κάνει με αυτό,ιδεοληψίες και εμμονές.Νιώθω κατωτερότητα και άχρηστη.Έχω κουραστεί να αντιμετωπίζω αυτή την κατάσταση 12 χρόνια.Και επιπλέον δεν θέλω να πω και πολλά στους δικούς μου γιατί έχει πεθάνει και η μητέρα μου πριν 4 χρόνια και έχουν τα δικά τους προβλήματα.Ντρέπομαι επίσης να το πω και στους καθηγητές.Δεν θέλω να με βλέπουν έτσι.Κάθε μέρα που σηκώνομαι για το σχολείο είμαι ψόφια..Τι άλλο να κάνω? που μπορώ να απευθυνθώ?

Γύρισα όλη τη γη για να βρω την αγάπη κι έβρισκα την ευτυχία στη μεγάλη οφθαλμαπάτη,μέχρι ν'αγαπήσω εμένα δεν αγάπησα κανέναν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Καταρχάς μου φαίνεσαι πολύ συγκροτημένη από τον γραπτό σου λόγο. Αυτά που γράφεις με τον έναν ή τον άλλον τρόπο στα σχολικά χρόνια τα περάσαμε όλοι. Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής στην δική μου εποχή (είμαι 31) το bullying δεν ήταν ακόμα τόσο διαδεδομένο όπως στη δική σας. Θυμάμαι ωστόσο κι εγώ την 'δυσκολία' που είχαν τα σχολικά χρόνια.

Συχνά ο λόγος δεν είναι κάποια έντονη μειονεξία (στην εμφάνιση, κοινωνική καταγωγή, ή κάτι άλλο) αλλά το ανάποδο ο λόγος που σε καθιστά στόχο. Ειδικά στο χώρο του σχολείου δυστυχώς η διαφορετικότητα (όχι μόνο μειωνεκτικά αλλά και το αντίθετο) αποτελεί απαγορευτικό. Αυτό ας αναλογιστούμε όλοι τί σημαίνει για τη χώρα μας και πού ευθυνόμαστε (άλλη κουβέντα).

Από εκεί και πέρα, νομίζω πως ο νο 1. παράγοντας αντιμετώπισης του bullying είναι μία καλή σχέση με τους γονείς και τους οικείους. Λες πως έχασες τη μαμά σου. Η σχέση σου με τον πατέρα σου? Με άλλους πολύ δικούς σου κοντινούς ανθρώπους, συγγενείς ή φίλους? Κανείς δεν μπορεί και δεν πρέπει να σηκώσει αυτό το βάρος μόνος. Επίσης η σιωπή σου, αποτελεί κάποιο τρόπο συνενοχή. Μην το κάνεις αυτό. Μίλησε, εμπιστεύσου τους δικούς σου! Ο ρόλος τους είναι να σε ακούσουν και να είναι εκεί για σένα. Αυτό που λες ότι δεν θες να τους στεναχωρείς είναι λανθασμένη σκέψη αν μου επιτρέπεις.

 

Ακόμα, φαίνεσαι ιδιαίτερα ευαίσθητο παιδί. Το να φαίνεσαι 'ευάλωτος' στους άλλους δυστυχώς επίσης αποτελεί παραγοντα στοχοποίησης για τους αξιολύπητους τραμπούκους των σχολείων, που δεν ξέρουν πως αλλιώς να εκφράσουν την αφόρητη μιζέρια τους. Δεν εννοώ να μην είσαι ευαίσθητη. Κάθε άλλο. Άλλα βρες δύναμη, θάρρος και απενοχοποίησε αυτό που σου συμβαίνει. Δεν ευθύνεσαι εσύ.

Μην τους το επιτρέπεις άλλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το μήνυμα σου και μου σηκώθηκε η τρίχα κοριτσάκι μου!!!!!! Θέλεις μήπως να μας πεις τι ακριβώς σου 'καταλογίζουν'?

Υπάρχει κάποιος καθηγητής ή καθηγήτρια εκέι που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη ώστε να του πεις δυο πραγματάκια?

Με τον πατέρα σου έχεις καλή σχέση?

Σε ρωτάω όλα αυτά γιατί καταρχήν θα ήθελα να βρεις μια 'άμεση' λύση, ώστε να σταμτήσει αυτό το μαρτύριο.

Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι συνήθως 'χτυπανε' τους ισχυρούς...έτσι δεν είναι?

Νιώθουν υποτιμητικά απέναντί σου, υποσυνείδητα ή και συνειδητά, και αυτό δεν ξέρουν πώς να το διαχειριστούν και δυστυχώς μερικές φορές τους βγαίνει βίαια.

Έχεις μεγαλύτερα αδέρφια?

"Κατωτερότηα και άχρηστη', γιατι? Εξαιτίας του γεγονότος ή σε βασανίζει και κάτι άλλο?

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι συνήθως 'χτυπανε' τους ισχυρούς...έτσι δεν είναι?

Νιώθουν υποτιμητικά απέναντί σου, υποσυνείδητα ή και συνειδητά, και αυτό δεν ξέρουν πώς να το διαχειριστούν και δυστυχώς μερικές φορές τους βγαίνει βίαια.

Ναι αυτό λέω κι εγώ - η διαφορετικότητα δεν μπορεί να ισχύσει στο σχολείο. Ξεχωρίζει κεφάλι, κόβει κεφάλι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να απευθυνθείς και στην Εταιρεία Ψυχοκοινωνική Υγείας Παιδιού και Εφήβου (ΕΨΥΠΕ).

Έχουν και τηλεφωνική γραμμή για συμβουλευτική/υποστήριξη (116-111)

http://epsype.blogspot.com/

 

Δες και το σποτάκι που παίζει κάθε τόσο στην τηλεόραση:

 

Μπράβο σου πάντως για τη δύναμη και την ωριμότητα που δείχνεις.

Σύντομα εξάλλου θα τελειώσεις το σχολείο, θα ξεκινήσεις σπουδές και θα κάνεις μια νέα αρχή.

Ωστόσο καλά κάνεις και ψάχνεσαι για να το αντιμετωπίσεις το θέμα από τη ρίζα του χωρίς να χάνεις ούτε μια μέρα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...Κατ'αρχάς ο πατέρας μου δεν θέλει ούτε να με ξέρει και δεν έχουμε καθόλου καλές σχέσεις εφ'όσον δεν τον νοιάζει για'μένα και δεν μένει μαζί μας.Στο σπίτι είμαι με τη γιαγιά και τον παππού μου οι οποίοι είναι αρκετά μεγάλοι σε ηλικία και δεν γνωρίζουν από αυτά εφ'όσον δεν ήταν τόσο διαδεδομένο στην εποχή τους.Τους έχω πει κάποια πράγματα παρ'όλα αυτά αλλά ειδικά ο παππούς μου στενοχωριέται και λέει φράσεις τύπου "όλα ο Θεός τα έδωσε σε μας"και δεν μπορώ να τον ακούω...Αδέρφια δεν έχω.Ξαδέρφια έχω πολύ μεγαλύτερα και έχουμε πολύ τυπικές σχέσεις.Απ'ότι προανέφερα ντρέπομαι να το πω σε οποιονδήποτε καθηγητή μου γιατί δεν θέλω να με βλέπει ως η διαφορετική και να με λυπάται.Και κατωτερότητα νιώθω εξ'αιτίας του γεγονότος.Τι άλλο θα μπορούσε να με προβληματίσει περισσότερο από αυτό? Και όσο για το τι μου καταλογίζουν δεν γνωρίζω ακριβώς το πρόβλημα τους γιατί δεν μπήκα καν στον κόπο να ρωτήσω.Ξέρω απλά πως με αποφεύγουν,με απορρίπτουν συνεχώς και να,πχ τώρα προέκυψε ένα θέμα με τα δωμάτια στην 3ήμερη εκδρομή και έγινε κλήρωση και μόλις σε μία συμμαθήτριά μου(δυστυχώς τη νόμιζα φίλη)έτυχε να είμαι εγώ εκείνη που θα μοιραστούμε το δωμάτιο άρχισε να τσιρίζει και μια άλλη της είπε "αχ κακομοίρα"!! Απλά παραδείγματα είναι αυτά.Και όπως ξανά ανέφερα οι φίλοι μου είναι πολύ επιφανιακοί,ίσα ίσα για να βγαίνω ένα Σάββατο και ΑΝ.τίποτα παραπάνω...

Γύρισα όλη τη γη για να βρω την αγάπη κι έβρισκα την ευτυχία στη μεγάλη οφθαλμαπάτη,μέχρι ν'αγαπήσω εμένα δεν αγάπησα κανέναν...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει άμεσα να μιλήσεις με κάποιον που του έχεις εμπιστοσύνη. Σίγουρα αυτό δεν γίνεται μόνο σε σένα, θα συμβαίνει και σε άλλους συμμαθητές σου. Να μιλήσεις, να μην φοβάσαι κανέναν. Αυτοί που το κάνουν βγάζουν τα προβλήματά τους και τα κόμπλεξ τους σε σένα, για να αισθάνονται καλύτερα. Όσο το αφήνεις, αυτό θα σε τρώει μέσα σου. Γιατί να γίνεσαι εσύ χάλια, για μερικούς που είναι ανεγκέφαλοι. Εντάξει δε γίνεται να τα πηγαίνεις με όλους καλά, έτσι είναι στη ζωή. Τότε που έγινε η κλήρωση έπρεπε εσύ να της πεις αυτής που πετάχτηκε σαν ...... λέγοντας "αχ την κακομοίρα" ότι "μάλλον εγώ είμαι η κακομοίρα που θα μείνω μαζί της". Κάποιες φορές αν απαντήσουμε στον άλλον ακριβώς όπως μας μιλάνε, τους κόβουμε τον αέρα και ξανασκέφτονται διπλά και τριπλά αν θα μας μιλήσουν πάλι έτσι. ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ. Απομακρύνσου από αυτά τα άτομα, διάλεξε κάποιο που ίσως είναι μακριά από αυτά και νομίζω ότι θα καλυτερέψει η κατάσταση. Και φυσικά μην μιλάς σε αυτές τις φίλες- φίδια που δεν έχουν τίποτα να σου δώσουν.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει άμεσα να μιλήσεις με κάποιον που του έχεις εμπιστοσύνη. Σίγουρα αυτό δεν γίνεται μόνο σε σένα, θα συμβαίνει και σε άλλους συμμαθητές σου. Να μιλήσεις, να μην φοβάσαι κανέναν. Αυτοί που το κάνουν βγάζουν τα προβλήματά τους και τα κόμπλεξ τους σε σένα, για να αισθάνονται καλύτερα. Όσο το αφήνεις, αυτό θα σε τρώει μέσα σου. Γιατί να γίνεσαι εσύ χάλια, για μερικούς που είναι ανεγκέφαλοι. Εντάξει δε γίνεται να τα πηγαίνεις με όλους καλά, έτσι είναι στη ζωή. Τότε που έγινε η κλήρωση έπρεπε εσύ να της πεις αυτής που πετάχτηκε σαν ...... λέγοντας "αχ την κακομοίρα" ότι "μάλλον εγώ είμαι η κακομοίρα που θα μείνω μαζί της". Κάποιες φορές αν απαντήσουμε στον άλλον ακριβώς όπως μας μιλάνε, τους κόβουμε τον αέρα και ξανασκέφτονται διπλά και τριπλά αν θα μας μιλήσουν πάλι έτσι. ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ. Απομακρύνσου από αυτά τα άτομα, διάλεξε κάποιο που ίσως είναι μακριά από αυτά και νομίζω ότι θα καλυτερέψει η κατάσταση. Και φυσικά μην μιλάς σε αυτές τις φίλες- φίδια που δεν έχουν τίποτα να σου δώσουν.

 

Ευχαριστώ,μα απ'ότι ξέρω μόνο εγώ αντιμετοπίζω αυτό το πρόβλημα στο σχολείο μου.Ζω και σε επαρχία και είναι λίγα τα παιδιά οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να βρω κάποιον άλλον σαν εμένα.

Γύρισα όλη τη γη για να βρω την αγάπη κι έβρισκα την ευτυχία στη μεγάλη οφθαλμαπάτη,μέχρι ν'αγαπήσω εμένα δεν αγάπησα κανέναν...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι μου γλυκο, πως αντεχεις τοσα χρονια?? Πρεπει να κανεις κατι αμεσα!

Τετοια φαινομενα υπηρχαν παντα, και στο δικο μου σχολειο υπηρχαν τα ''μαυρα προβατα''... Αν αρχισεις να αντιμιλας στα παιδια που σε κοροιδευουν και να τους ζητησεις το λογο πιστευω θα σταματησει σε μεγαλο βαθμο ο εκφοβισμος και θα σε εκτιμησουν.

Ο εκφοβισμος ξεκινησε στο δημοτικο,αν εισαι στο ιδιο σχολειο ολα αυτα τα χρονια με τους ιδιους συμμαθητες και ποτε δεν τους αντιμιλησες τοτε αφησες να εδραιωθει αυτη η κατασταση. Εχεις γινει ο σακος του μποξ για αυτους και τα κανουν γιατι ξερουν οτι δεν θα αντιδρασεις.

Οταν η συμμαθητρια σου ειπε την αλλη κακομοιρα επρεπε να της πεις ''τι εννοεις? γιατι ειναι κακομοιρα?'', οχι με παραπονο αλλα με θυμο. Και αν σε κοροιδεψει ξανα καποιος να τον ρωτησεις ευθεως τι προβλημα εχει μαζι σου. Δειξε τους το θυμο σου και δειξε τους οτι δεν θα το ανεχτεις αλλο. Αν δεν υπερασπιστεις εσυ τον εαυτο σου τοτε δεν θα σε υπερασπιστει κανεις. Με το να τους αφηνεις να το συνεχιζουν ειναι σαν να τους δινεις την αδεια.

Ολα αυτα βεβαια ισχυουν για ελαφριες καταστασεις, αν σε απειλουν ή σου κανουν χοντρα πραγματα τοτε πρεπει οπωσδηποτε να ενημερωσεις καποιον καθηγητη σου, δεν θα σε λυπηθει, μην το βλεπεις ετσι, θα σε βοηθησει και θα σε στηριξει.

Η δυνατοτητα να αλλαξεις σχολειο υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχα φαει τσαμπουκα στο δημοτικο/Γυμνασιο με το τουλουμι. Το θυμαμαι ακομα. Απλα μου κανει εντυπωση πως σε εχει στιγματισει τοσο. Γιατι εμενα απο το ενα εμπαινε απο το αλλο εβγαινε. Ειχα κανει 2 φιλες με τις οποιες ειμαι ΑΚΟΜΑ φιλη και τελος. Λυκειο ξεφυγα, πηγα τοσο πολυ στην αλλη ακρη, που ειχα μπει και δεκαπενταμελες να καταλαβεις. Γιατι ετσι?.......γιατι σε εχει παρει τοσο απο κατω? Σκεψου το και αλλιως 12 χρονια αντεξες......αλλος ενας χρονος μενει. Χαμογελα τους κανε μια ειρωνικη γκριματσα και ασχολησου με τα δικα σου.....δεν θα σκασεις κιολας. Η ζωη ειναι μπροστα σου.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Οταν η συμμαθητρια σου ειπε την αλλη κακομοιρα επρεπε να της πεις ''τι εννοεις? γιατι ειναι κακομοιρα?'', οχι με παραπονο αλλα με θυμο. Και αν σε κοροιδεψει ξανα καποιος να τον ρωτησεις ευθεως τι προβλημα εχει μαζι σου. Δειξε τους το θυμο σου και δειξε τους οτι δεν θα το ανεχτεις αλλο. Αν δεν υπερασπιστεις εσυ τον εαυτο σου τοτε δεν θα σε υπερασπιστει κανεις. Με το να τους αφηνεις να το συνεχιζουν ειναι σαν να τους δινεις την αδεια.

Ολα αυτα βεβαια ισχυουν για ελαφριες καταστασεις, αν σε απειλουν ή σου κανουν χοντρα πραγματα τοτε πρεπει οπωσδηποτε να ενημερωσεις καποιον καθηγητη σου, δεν θα σε λυπηθει, μην το βλεπεις ετσι, θα σε βοηθησει και θα σε στηριξει.

Η δυνατοτητα να αλλαξεις σχολειο υπαρχει?

 

Συμφωνω στο παραπανω. Οντως εμενα στο λυκειο μου βγηκε χοντρος τσαμπουκας και απο εκει κοπηκε σε πολλους ο βηχας. Αλλα διαφωνω με το τελευταιο. Για 1 χρονο μην αλλαξεις σχολειο. Απλα αλλαξε συμπεριφορα.........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου μπορείς να διαβάσεις κι εδώ

Η Βία δεν είναι μαγκιά (Σχολικός Εκφοβισμός)

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ενας χρονος ειναι μεγαλο διαστημα για να δεχεσαι καθημερινα ψυχολογικο πολεμο και να νιωθεις αποκομενη απο ολους..

Η κοπελα το υπομενει απο το δημοτικο και δυστυχως δεν μπορει να το παρει ελαφρια, της εχουν δημιουργηθει εμμονες και καταθλιπτικες τασεις οπως λεει. Αν μπορει να αλλαξει σχολειο και να συναναστραφει νεα ατομα, να κανει μια καινουργια αρχη και να ηρεμισει, να κανει πραγματικους φιλους και να διασκεδασει τοτε πιστευω θα της κανει πολυ καλο.

Αν δεν γινεται αυτο ομως τοτε πρεπει οπωσδηποτε να αλλαξει σταση προς τους συμμαθητες της.Οσο το υπομενεις τοσο θα συμβαινει. Αλλα οπως ειπε και η Ελλ. μην σκας τοσο. Μην δινεις τοσο αξια στα λογια τους στην τελικη, ουτε σε ξερουν, απλα σε βρηκαν ευκολο στοχο και ''βαρανε'', τετοια ατομα ομως μονο για λυπηση ειναι γιατι για να φερονται ετσι κουβαλανε χοντρα κομπλεξ και μια μερα θα τα λουστουν αυτα που κανουν..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,μα απ'ότι ξέρω μόνο εγώ αντιμετοπίζω αυτό το πρόβλημα στο σχολείο μου.Ζω και σε επαρχία και είναι λίγα τα παιδιά οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να βρω κάποιον άλλον σαν εμένα.

 

Κοριτσάκι μου, να μην σκέφτεσαι καθόλου αυτό το "άλλον σαν εμένα" Να έχεις αυτοπεποίθηση και πίστη στον εαυτό σου. Προσπάθησε να μην δίνεις τόση σημασία σε κάποιους που προσπαθούν να σε μειώσουν. Πίστεψέ με αυτοί έχουν περισσότερα προβλήματα από σένα, είτε με τους γονείς τους, είτε με τα μαθήματά τους. Πήγαινε την Δευτέρα στο σχολείο με τον αέρα της νικήτριας και όποιος τολμήσει από αυτούς να σου μιλήσει άσχημα, κόψτου το. Όσο για τις άλλες κοπέλες που σου έκαναν την φίλη ενώ είναι ψεύτικες, πες τους ότι δεν θέλεις να έχεις πλέον καμία σχέση μαζί τους. Να μην σου μιλάνε και να μην μιλάνε για σένα. Γενικά, προσπάθησε να μην επηρεάζεσαι από αυτές τις καταστάσεις, η ζωή είναι μπροστά σου.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι είναι, όπως στα λένε τα κορίτσια. Να θυμάσει ότι αυτά όλα συμβαίνουν επειδή ΕΜΕΙΣ τα αφήνουμε να συμβούν.

Δεν πιστεύω ότι ενιωσες κατωτερότητα εξαιτίας του τρόπου τους αλλά εξαίτίας της κατωτερότητας που ένιωσες κάποια στιγμή, άφησες και εξελίχθηκε το πρόβλημα!

Είσαι δευτέρα Λυκείου, τα ωραιότερα χρόνια της ζωής σου έιναι μπροστά σου και σε περιμένουν.

Άσε τον καιρό να κυλήσει προσπαθώντας ή να τους κόβεις τον αέρα ή να τους αγνοείς, και μετά άνοιξε τα φτερά σου και πέτα.

Για εμένα θα έπρεπε να μιλήσεις με έναν από τους καθηγητές...αν και απορώ...αυτοί δεν θα έπρεπε να έχουν καταλάβει κάτι. Νομίζω κάτι θα έχουν δει , απλά δεν ξέρουν ότι σου δημιουργούν τόσο μεγάλο πρόβλημα. ΜΙΛΗΣΕ ΤΟΥΣ!

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ :-D η δυνατότητα να αλλάξω σχολείο δυστυχώς δεν υπάρχει γιατί μόνο ένα λύκειο είναι εδώ.Και μπα οι καθηγητές δεν έχουν καταλάβει τίποτα,γιατί δεν είναι όπως είπε η goody τόσο χοντρά.Δεν έχω δεχτεί απειλές κλπτ.Μη νομίζετε πως δεν έχω πει στα "παιδιά" τίποτα ποτέ,αλλά το μόνο που κάνουν είναι να το αρνούνται.Τα πιο πολλά οι συμμαθήτριες μου δεν τα κάνουν μπροστά μου αλλά τα βλέπω.Και όλο "δεν έκανα τίποτα"λένε.Όσο για τ'αγόρια πραγματικά βρίζω.Όταν με πιάσουν νεύρα βρίζω.Αλλά το μόνο που κάνουν είναι να γελάνε ακόμα περισσότερο!! δεν καταφέρνω κάτι.Όμως συμφωνώ με βρήκαν εύκολο στόχο....

Γύρισα όλη τη γη για να βρω την αγάπη κι έβρισκα την ευτυχία στη μεγάλη οφθαλμαπάτη,μέχρι ν'αγαπήσω εμένα δεν αγάπησα κανέναν...

Link to comment
Share on other sites

Τι πιστεύεις πως εγείρει τη συμπεριφορά των συμμαθητών σου; Τι είναι αυτό στο οποίο επιτίθενται; Τι τους ενοχλεί;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Τι πιστεύεις πως εγείρει τη συμπεριφορά των συμμαθητών σου; Τι είναι αυτό στο οποίο επιτίθενται; Τι τους ενοχλεί;

 

μα αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι κι'εγώ!!!!

δεν εστιάζουν σε κάτι συγκεκριμένο...

Γύρισα όλη τη γη για να βρω την αγάπη κι έβρισκα την ευτυχία στη μεγάλη οφθαλμαπάτη,μέχρι ν'αγαπήσω εμένα δεν αγάπησα κανέναν...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή; Θες να μας πεις κάτι που σου έκανε εντύπωση;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή; Θες να μας πεις κάτι που σου έκανε εντύπωση;

 

δεν μου έκανε κάτι εντύπωση.

ξέρω πως με απορρίπτουν χωρίς προφανή λόγο.δεν λένε γιατί αλλά με απορρίπτουν.κοινωνικό αποκλεισμό.πάντα μένω στο περιθώριο και στην κοροιδία και τελευταία σε όλα.να,τώρα θα μαλώσουν για το ποιος δεν θα είναι μαζί μου στην εκδρομή.ένα πχ...άλλο πχ,έχω ακούσει να με λένε χαζή.πάλι δεν ξέρω το λόγο.μα αν ήξερα τους λόγους θα προσπαθούσα να βελτιωθώ.και τώρα προσπαθώ να βελτιώσω τι? το ανύπαρκτο? δεν ξέρω.πραγματικά δεν ξέρω...

Γύρισα όλη τη γη για να βρω την αγάπη κι έβρισκα την ευτυχία στη μεγάλη οφθαλμαπάτη,μέχρι ν'αγαπήσω εμένα δεν αγάπησα κανέναν...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή; Γίνε -αν θες- πιο συγκεκριμένη. Με ποιο τρόπο σε απορρίπτουν; Τι κάνουν; Πώς σου το δείχνουν;

 

Το "χαζή" δε λέει τίποτα... μεταξύ της παρέας λέγονται πιο χοντρές κουβέντες και οι οποίες εκλαμβάνονται ως φιλικές.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή; Γίνε -αν θες- πιο συγκεκριμένη. Με ποιο τρόπο σε απορρίπτουν; Τι κάνουν; Πώς σου το δείχνουν;

 

Το "χαζή" δε λέει τίποτα... μεταξύ της παρέας λέγονται πιο χοντρές κουβέντες και οι οποίες εκλαμβάνονται ως φιλικές.

 

"μην την κάνεις παρέα είναι χαζή".

νομίζω πως έδωσα παραδείγματα στα προηγούμενα ποστ μου για το τι ακριβως συμβαίνει και για το τι κάνουν,ιδιαίτερα στο αρχικό.δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο...:? Δεν με θέλουν για παρέα,με κοροιδεύουν με το παραμικρό,ότι κι αν πω ότι κι αν κάνω το βρίσκουν στραβό και λαθος,δεν θέλουν να είναι μαζί μου πουθενά,με απομονώνουν και με αφήνουν στο περιθώριο.Μου μεταδίδουν αισθήματα κατωτερότητας.Συναισθηματική κακοποίηση.ότι περιλαμβάνει η συναισθηματική κακοποίηση.δεν μπορώ να το εξηγίσω αλλιώς

Γύρισα όλη τη γη για να βρω την αγάπη κι έβρισκα την ευτυχία στη μεγάλη οφθαλμαπάτη,μέχρι ν'αγαπήσω εμένα δεν αγάπησα κανέναν...

Link to comment
Share on other sites

εγώ απο αυτά που γράφεις πιστεύω ότι εσύ δεν σου αρέσεις...Σου αρέσεις? Περιέγραψε μας τον εαυτό σου, αν θέλεις...όχι μόνο την εμφάνισή σου αλλά και τον χαρακτήρα σου. Φαντάσου πως είσαι μια φίλη σου, τι θα έλεγες για εσένα?

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς συναισθηματική κακοποίηση;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...