Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!! ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ... ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΣΤΡΟΥΜΠΟΥΛΟ ΠΑΙΔΙ!! ΗΜΑΣΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΕΛΕΓΑΝ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ. ΕΙΔΙΚΑ ΓΛΥΚΑ,ΠΑΤΑΤΑΚΙΑ, ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΟΠΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ. ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΠΩΣ ΠΗΡΕ ΚΙ ΑΛΛΟ ΚΙΛΟ!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΠΑΧΑΙΝΕΙ....ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΠΑΛΕΤΟ!ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΗΣΥΧΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!ΣΑΝ ΤΗΝ ΣΒΟΥΡΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ. ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ? ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΤΕ ΚΑΤΙ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,ΦΙΛΑΚΙΑ!!

Διαφημίσεις

Καλημέρα και καλό μήνα και σε εσένα

Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο θυρεοειδής. Είχατε κάνει ποτέ εξετάσεις, μήπως έχει υποθυρεοειδισμό? Εάν όχι, ανεξάρτητα από το βάρος που πήρε, πρέπει να κάνει.

Το 2ο, από παιδάκι στο συγγενικό μου περιβάλλον που ήταν λιχούδικο και στρουμπουλούδικο, και οι γονείς του του έκαναν μία σχετική δίαιτα, αυτό στα κρυφά το σκατούλι, έβρισκε και έτρωγε διάφορα απαγορευμένα.:rolleyes: Μήπως η ζουζούνα σου έχει πρόσβαση σε λιχουδιές είτε στο σπίτι ή μήπως γιαγιά, παππούς χωρίς να το ξέρεις, της δίνουν διάφορα?

Πάντως ένα κιλό που πήρε, νομίζω είναι φυσιολογικό στα πλαίσια της ανάπτυξης των παιδιών σε αυτήν την ηλικία. Μήπως να ρωτούσες και την παιδίατρο?

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ.

Δεν έχω εμπειρία, αλλά αυτή θα ήταν κι εμένα η πρώτη μου σκέψη.

it's never too late to start all over again

και εγώ αυτό θα σε συμβούλευα. Εξετάσεις θυροειδή και γενικά εξετάσεις. Πιστεύω όμως ότι αν προσέχει και δεν έχει πρόβλημα με θυροειδή μεγαλώνοντας θα ισσοροπήσει το παιδάκι.

Και η ξαδελφή μου έχει πρόβλημα με το 1ο της παιδί που είναι 6,5 ετών και είναι 33 κιλά αν θυμάμαι καλά και όλο σε διατροφή τον έχει τον καημενούλη. Του έχει κάνει εξετάσεις και είναι όλα καλά ...εννοείται ότι απαγορευμένες τροφές δεν υπάρχουν στο σπίτι. Η ειρωνία είναι ότι το 2ο κοριτσάκι της είναι στο άλλο άκρο!5 ετών 13 κιλα! έχει τρελλαθεί η καημένη.

Επίσης, μήπως γεννήθηκε πρόωρη ή ελλιποβαρής; Τα μωρά αυτά για να επιβιώσουν έχουν άλλους μηχανισμούς ανάπτυξης, παραγωγής και αποθήκευσης λίπους που δυστυχώς συνήθως τα συνοδεύουν στη ζωή τους...οπότε θα πρέπει να έχουν το νου τους.

Εκλεισα ραντεβού με μια ενδοκρινολογο στον Παίδων! Το σκέφτηκα βέβαια μήπως είμαι υπερβολική αλλά βλέπω τα αλλά παιδάκια να τρώνε πολύ περισσότερο απο την δικιά μου και είναι μια σταλια! Το κακομοιρο όλο όχι και μη του λέμε! Είναι 4,5 χρόνων και 27 κιλά! Και ισχύει αυτό που λέτε.. Ο μικρός είναι αδύνατος!!!!

Καλημέρα κ από εμένα.

Felicita, έθιξες ένα θέμα που με απασχολεί κ εμένα πολύ! Βέβαια η κορούλα μου είναι 32 μηνών. Ύψος 98 εκ κ βάρος 22 κιλά!!! Η δίδυμη αδερφή της με ίδιο ύψος ζυγίζει 17 κιλά. Κ τρώει κ πολύ περισσότερο από την στρουμπουλίτσα μου.

Επίσης ούτε εμείς καταναλώνουμε ιδιαίτερα παχυντικές τροφές. ΄

(Απλώς να αναφέρω πως εάν δεν δει φαγητό μπορεί κ να μην ζητήσει ποτέ. Εάν όμως δει κάποιον να τρώει τότε θέλει κ εκείνη. Επίσης τη "ζημιά" την κάνει η αδερφή της. Όλο ζητάει κ από κάτι. Το παίρνει το τσιμπολογάει κ μετά το καταβροχθίζει η "μεγάλη" μου. Γίνεται να δίνω στη "μικρή" κ να μην δίνω στη "μεγάλη"?)

Σχεδόν μέχρι τους 24 μήνες ήμασταν οριακά προς τα πάνω στις καμπύλες. Από εκεί κ πέρα ξεφύγαμε κατά πολύ.

Οι εξετάσεις αίματος που κάναμε όταν κλείσαμε τα 2 έτη δεν έδειξαν κάποια περίεργη τιμή του θυροειδή.

Βέβαια, κ σύμφωνα με τον παιδίατρο, θα επαναλάβουμε τις εξετάσεις όταν κλείσουμε τα 3.

Για την ιστορία να αναφέρω ότι γεννήθηκαν στις 36 εβδομάδες 2970 η "μεγάλη" και 2.070 η "μικρή". Επίσης θήλαζε μέχρι 7 μηνών (υποτίθεται πως ο θηλασμός αποτρέπει την παιδική παχυσαρκία).

Το κοριτσάκι σου στην ηλικία μας τί βάρος είχε? Ο παιδίατρος τί σας έχει πει?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!! ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ... ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΣΤΡΟΥΜΠΟΥΛΟ ΠΑΙΔΙ!! ΗΜΑΣΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΕΛΕΓΑΝ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ. ΕΙΔΙΚΑ ΓΛΥΚΑ,ΠΑΤΑΤΑΚΙΑ, ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΟΠΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ. ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΠΩΣ ΠΗΡΕ ΚΙ ΑΛΛΟ ΚΙΛΟ!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΠΑΧΑΙΝΕΙ....ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΠΑΛΕΤΟ!ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΗΣΥΧΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!ΣΑΝ ΤΗΝ ΣΒΟΥΡΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ. ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ? ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΤΕ ΚΑΤΙ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,ΦΙΛΑΚΙΑ!!

Nα σε ρωτήσω πέρα από παθολογικό κομμάτι ( αν υπάρχει, μακαρι να μη είναι τιποτα ενδοκρινολογικό) τί τρώει το παιδί?? Δηλαδή μήπως η διατροφή του είναι κυρίως σύνθετοι υδατάνθρακες? Δηλαδή ψωμι, μακαρόνια, ρύζι, πατάτες, σούπες με ζυμαρικό,μπισκότα κλπ? Γιατί αυτά παχαίνουν κ ας μην είναι τα κλασσικά απαγορευμένα. Επίσης κρυμμένη ζάχαρη σε κρέμες, επιδόρπια κλπ που δεν την υπολογίζετε? Είναι κ θεμα προδιάθεσης...

Yugup3.png

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΨΩΜΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΤΑ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ...ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΨΩΜΑΚΙ ΤΗΣ,ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟ ΔΕΙ Η ΑΝ ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ ΣΤΟΝ ΦΟΥΡΝΟ.ΑΣ ΠΟΥ ΜΕ 1-2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ!ΜΙΑ ΦΕΤΟΥΛΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ! ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΑ. ΠΑΤΑΤΕΣ ΤΗΓΑΝΙΤΕΣ ΣΠΑΝΙΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.Α! ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ. DENNETE ΜΕ ΒΑΝΙΛΙΑ Η ΣΟΚΟΛΑΤΑ!ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΡΩΕΙ ΕΝΑ Η ΚΑΙ ΔΥΟ! ΒΡΑΔΙΝΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΠΟΤΕ! ΜΕΤΑ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑΝΙ! ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΤΗΣ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ...ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?ΘΑ ΤΡΩΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΧΑΙΝΕΙ?

Διαφημίσεις

Α! ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ. DENNETE ΜΕ ΒΑΝΙΛΙΑ Η ΣΟΚΟΛΑΤΑ!ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΡΩΕΙ ΕΝΑ Η ΚΑΙ ΔΥΟ! ΒΡΑΔΙΝΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΠΟΤΕ!

Αυτά δεν είναι γιαούρτια. Είναι κρέμες- επιδόρπια τίγκα στη ζάχαρη, τα λιπαρά και τα γλυκαντικά. Καλύτερα να έτρωγε βραδυνό ή πραγματικό γιαούρτι με φρούτα, μέλι ή μαρμελάδα στην ανάγκη ή να της έφτιαχνες εσύ κρέμα με συμιγδάλι και μέλι ή πετιμέζι.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Κανε πείραμα κ κοψε τα danette αντικατεστησε τα με κανονικό γιαουρτακι με μέλι ή οπως σου ειπε η miriki. Μπορείς επίσης να τους πεις στον παιδικό να της δίνουν λιγοτερη ποσότητα από επεξεργασμένους υδατάνθρακες κ περισσότερο κρεας, λαχανικά κ φρουτα κ αντι για μπισκότα κατι πιο light oπως ρυζογκοφρετες ή κρακεράκια ολικής ισως (δεν ξέρω κ πολλά πάντως υπάρχουν εναλλακτικά ειδικά στα βιολογικά μαγαζιά). Επίσης μην της δίνεις ετοιμους χυμους τυπου amita κλπ που μπορεί να εχουν στον παιδικό. Γενικά προσπάθισε να περιορίσεις τις περιττες θερμιδες ακόμα κ στον παιδικό κ δες πως θα πάει για λίγο καιρό..

Yugup3.png

Η Katerinoula23 και η miriki σου τα ειπαν σωστα. Χωρις και εμεις να το ξερουμε τους δινουμε πολυ ζαχαρι. Απο ψωμι και μακαρόνια προσπάθησε να ειναι ολικής άλεσης.

Η κορη μου 9 ετων τωρα απο τα 5 της ξαφνικά παχυνε επικίνδυνα. Την πηγα σε ενδοκρινολογο του παιδων αλλα οι τιμες της ηταν οκ.

Αφού ειδα οτι απο τον θυρ αδενα ηταν οκ την πηγα για τεστ τροφικής δυσανεξίας και διαπίστωσα οτι δεν μεταβολιζει σωστά το σιτάρι, την ζάχαρη και το γαλα. Έχουμε αρχίσει ενα ειδος ελεγχόμενης διατροφής, παμε πισίνα και βλέπω μια μικρη διαφορά στην πρωτη σχεδόν εβδομάδα. Η βασικη κατεύθυνση πάντως ειναι να μην τρωμε άσπρη ζάχαρη και υδατάνθρακες που παχαίνουν.

Πηγαινε στον ενδοκρινολογο να δεις πρωτα και βλεπουμε.

ltPsp2.png

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ danette ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ. ΚΙ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΕΜΜΟΝΗ Μ'ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΤΙΟΝ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΑΛΛΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΟ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. RATATAPLAN ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΤΕΣΤ ΤΡΟΦΙΚΗΣ ΔΥΣΑΝΕΞΙΑΣ? ΔΗΛΑΔΗ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΙΑ ΤΡΟΦΗ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ "ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ"? ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΑ ΥΠΟΨΙΝ ΜΟΥ ΚΙ ΑΥΤΟ... ΡΕ ΤΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΜΙΚΡΑ ΣΤΗΝ ΠΙΕΣΗ!!!!!

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα