Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2ημερο με 5,5 μηνων μωρο..αλλα που?


Recommended Posts

μηπως γνωριζετε κατι κοντα στην αθηνα να μου προτεινετε για ενα 2ημερο ταξιδακι?προς το παρον τρωμε μονο φρουτοκρεμα οποτε δε χρειαζομαι κουζινα..θα παρω το μπλεντερ μαζι..κ δε προτιμω τα χιονια ειναι μικρος ακομα κ δε θα το ευχαριστηθει αν παμε πχ αραχωβα..καπου που να κανουμε βολτιτσεσ με το καροτσι να χει θεα ανοιχτες καφετεριες κ ταβερνες (λογω ιωσεων και τσιγαρου)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μηπως γνωριζετε κατι κοντα στην αθηνα να μου προτεινετε για ενα 2ημερο ταξιδακι?προς το παρον τρωμε μονο φρουτοκρεμα οποτε δε χρειαζομαι κουζινα..θα παρω το μπλεντερ μαζι..κ δε προτιμω τα χιονια ειναι μικρος ακομα κ δε θα το ευχαριστηθει αν παμε πχ αραχωβα..καπου που να κανουμε βολτιτσεσ με το καροτσι να χει θεα ανοιχτες καφετεριες κ ταβερνες (λογω ιωσεων και τσιγαρου)!

 

εγω ψηφιζω βολο :) στο λιμανι,ολες οι καφετεριες και οι ταβερνες και τα μαγαζια εκει μπροστα,βλεπεις και θαλασσα,και οι καφετεριες και οι ταβερνες ειναι ανοιχτες οπως ζητας :) και ειναι και οικονομικος προορισμος.... :)

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ψηφιζω βολο :) στο λιμανι,ολες οι καφετεριες και οι ταβερνες και τα μαγαζια εκει μπροστα,βλεπεις και θαλασσα,και οι καφετεριες και οι ταβερνες ειναι ανοιχτες οπως ζητας :) και ειναι και οικονομικος προορισμος.... :)

οντωσ οπως τα θελω ωραια ακουγεται :D:D:D:D καλη ιδεα σ ευχαριστω.ποση ωρα ειναι ο βολος απο αθηνα?

Link to comment
Share on other sites

επισης Τολο 15' εξω απο το Ναυπλιο 1μιση ωρα απο Αθηνα ευκολη διαδρομη χωρις στροφες. εχει τα παντα εκει να φα να δεις να πιεις,αψογος προορισμος κ για εσας κ για το μωρο. μπορειτε να βολταρετε ανετα, αλλα κ να πεταχτειτε μεχρι Ναυπλιο για καφεδακι. εμεις μενουμε παντα Τολο γιατι ειναι πιο οικονομικα σε σχεση με Ναυπλιο. αν πατε τελικα θα με θυμηθεις!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Βόλος 4 ωρίτσες θα τις θέλει, δεν θα τις θέλει; Ειδικά άμα κάνετε και μια στάση. Εγώ θα έλεγα καλύτερα Τολό-Ναύπλιο, είναι πιο κοντά (2 ώρες) και ο δρόμος καλύτερος. Μια άλλη εναλλακτική είναι τα Καμένα Βούρλα, κοντά στη Λαμία, που είναι επίσης 2 ώρες από Αθήνα αλλά βέβαια δεν συγκρίνονται με το Ναύπλιο. Και η Ναύπακτος είναι πολύ γραφική, αλλά ο δρόμος έχει αρκετές στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Μη σε φοβίζουν οι αποστάσεις. εμείς ούτε 4 μηνών δεν ήμασταν και πήγαμε οδικώς θεσ/κη. Μερικές στάσεις για να ξεμουδιάσει το μωρό, να πιει το γάλα της (τη θήλασα) να αλλάξει πάνα και όλα μια χαρά. άλλωστε την περισσότερη ώρα κοιμόταν του καλού καιρού.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Γαλαξίδι ναι, είναι πολύ ωραία. Όμως αν θυμάμαι καλά οι δρόμοι μέσα στην πόλη είναι στενοί και χωρίς πεζοδρόμια, θα βολεύει με καρότσι; Γύρω από τη θάλασσα έχει πολύ απλωσιά πάντως, και αρκετά καφενεδάκια - μεζεδοπωλεία - ταβερνούλες με ανοιχτούς χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια..!!το σαβ/κυρ λεμε να παμε επιτελους αυτο το 2ημερο να ξεσκασουμε λιγο...ελεγα να μην ειναι πολυ μακρια αφου δε θα παμε για πολλες μερες..ο μικρουλης μου στην αρχη χαζευει οταν καθεται στο καθισματακι του, μετα κοιμαται κ επειτα γκρινιαζει..σκεφτομαι να παμε ναυπλιο..για το λουτρακι τι λετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καμία σχέση! Το λουτράκι είναι μια συνηθισμένη πόλη, δεν νομίζω ότι θα αλλάξεις παραστάσεις μέσα στις πολυκατοικίες κ τα αυτοκίνητα. Αντίθετα το ναύπλιο είναι πολύ γραφικό με πολλές επιλογές για φαγητό και καφέ κ όπως έγραψα κ πιο πάνω δεν έχει αυτοκίνητα στο κέντρο, οπότε κάνετε τις βόλτες σας ήσυχοι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια..!!το σαβ/κυρ λεμε να παμε επιτελους αυτο το 2ημερο να ξεσκασουμε λιγο...ελεγα να μην ειναι πολυ μακρια αφου δε θα παμε για πολλες μερες..ο μικρουλης μου στην αρχη χαζευει οταν καθεται στο καθισματακι του, μετα κοιμαται κ επειτα γκρινιαζει..σκεφτομαι να παμε ναυπλιο..για το λουτρακι τι λετε?

Μεταξύ των δύο προτείνω το Ναύπλιο. Αν και το Λουτράκι είναι πιο κοντά, το Ναύπλιο έχει άλλη χάρη. Επίσης στο Λουτράκι η βόλτα σας με το καρότσι περιορίζεται στην παραλία, ενώ στο Ναύπλιο έχετε περισσότερες επιλογές (λιμάνι, πλατεία, σοκάκια). Από κει και πέρα η απόφαση είναι δική σας. Πάντως όπου κι αν πάτε σας εύχομαι να περάσετε τέλεια με τον μικρούλη σας!

Ο πιτσιρίκος μας είναι:

iZMwp2.png

 

Ηρθες για να με τρελάνεις!!! 19/10/2011

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το Λουτράκι μ' αρέσει και νομίζω ότι ενδείκνυται για σύντομες αποδράσεις. Πήγαμε το καλοκαίρι με μια φίλη μου, αυτή έγκυος στο μήνα της (γέννησε μετά από 3 μέρες), 2 καρότσια, 2 μωρά + ένα τρίχρονο + ένα 10χρονο και περάσαμε τέλεια. Αυτό που μου έκανε εντύπωση (γιατί είχα χρόνια να πάω) είναι ότι είχε ΠΑΝΤΟΥ πεζοδρόμια φιλικά προς τα καρότσια, δηλαδή χωρίς λακούβες, σαμαράκια, να μικραίνει ξαφνικά το πεζοδρόμιο και να χάνεται και άλλα τέτοια που συναντάς συνήθως στις ελληνικές πόλεις. Είχε πάρα πολλούς ξένους με μικρά παιδιά, πάρα πολλά καρότσια. Δίπλα στη θάλασσα έχει πολύ μεγάλη άπλα, ευχαριστηθήκαμε βόλτες. Και πολλές ταβέρνες, μεζεδοπωλεία, καφετέριες με ωραία θέα. Βέβαια δεν είναι γραφικό σαν το Ναύπλιο (καμία σχέση) αλλά αν θες απλά να χαλαρώσεις, να κάνεις βόλτες και να ευχαριστηθεί το μάτι σου θάλασσα, τότε να το προτιμήσεις, άσε που φτάνεις από την Αθήνα σε χρόνο dt!

Link to comment
Share on other sites

αχ με βαζετε σε διλημμα..και το ναυπλιο κι ο τολος κ το λουτρακι οπως τα περιεγραψατε μου αρεσαν..κραταω τα τρια κ αφηνω να διαλεξει ο συζυγος..αν καποια θελει να προτεινει κ καποιο ξενοδοχειο ας μου στειλει πμ αν δε κανει να γινει διαφημιση.. μερσι!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ με βαζετε σε διλημμα..και το ναυπλιο κι ο τολος κ το λουτρακι οπως τα περιεγραψατε μου αρεσαν..κραταω τα τρια κ αφηνω να διαλεξει ο συζυγος..αν καποια θελει να προτεινει κ καποιο ξενοδοχειο ας μου στειλει πμ αν δε κανει να γινει διαφημιση.. μερσι!!:D

οταν παμε μενουμε σε ενα ξενοδοχειο μεσα στο Τολο με 70 ευρω με πρωινο,πλουσιο μπουφε(ή 55 νομιζω χωρις πρωινο.) αλλα αξιζει το πρωινο του! παρκαρεις το ΙΧ κ πας παντου με τα ποδια απο εκει.

ειναι μοντερνο, καθαρο, οχι πολυ μεγαλο, με ευγενικους ανθρωπους.

το μονο μειον για εσενα νομιζω, ειναι δεν εχει ενα μικρο κουζινακι(μονο ψυγειο εχει) ολο κ κατι θα θελεις να ξεπλυνεις για το μωρο.

αν σε ενδιαφερει πες να σου στειλω π.μ

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες θάλασσα δεν θα μπορούσα να μην προτείνω κι εγώ Λουτράκι (τόπο καταγωγής μου);), αν πάλι θες κάτι σε ποιο χειμερινό προορισμό, θα προτεινα ή Καλάβρυτα ή Βυτίνα. Εκπληκτικά και γραφικά και τα δυο και σχεδόν 2 ωρίτσες απο Αθήνα.

Ο,τι κ αν αποφασίσετε, καλά να περάσετε....

an1cA57oSf-0010MjA2ZG98ODM3MTcxNzFqYXx0byB6b3V6b3VuaSBtb3UgbyBraXJpYWtvcyBlaW5h.gif

 

Link to comment
Share on other sites

αχ με βαζετε σε διλημμα..και το ναυπλιο κι ο τολος κ το λουτρακι οπως τα περιεγραψατε μου αρεσαν..κραταω τα τρια κ αφηνω να διαλεξει ο συζυγος..αν καποια θελει να προτεινει κ καποιο ξενοδοχειο ας μου στειλει πμ αν δε κανει να γινει διαφημιση.. μερσι!!:D

 

'Οποτε αποφασίσετε, πες μας κι εμάς. 'Ετσι, από περιέργεια...

Ο πιτσιρίκος μας είναι:

iZMwp2.png

 

Ηρθες για να με τρελάνεις!!! 19/10/2011

Link to comment
Share on other sites

τολο,καμενα βουρλα,ναυπακτο...θα ειστε απλα εντελως μονοι σας,ειναι κυριως καλοκαιρινοι προορισμοι,το χειμωνα εχει πραγματικα ερημια μεχρι απελπισιας...ακομα και το ναυπλιο ανηκει σχεδον στην ιδια κατηγορια,αλλα το χειμωνα εχει λιγη ζωντανια

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

τολο,καμενα βουρλα,ναυπακτο...θα ειστε απλα εντελως μονοι σας,ειναι κυριως καλοκαιρινοι προορισμοι,το χειμωνα εχει πραγματικα ερημια μεχρι απελπισιας...ακομα και το ναυπλιο ανηκει σχεδον στην ιδια κατηγορια,αλλα το χειμωνα εχει λιγη ζωντανια

 

:confused:εχω παει κ στους τρεις προορισμους. σαφως κ δεν ειναι σαν την Μυκονο

15Αυγουστο απο κοσμο, αλλα κ ερημια ουτε κατα διανοια το λες....:rolleyes:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

τελικα λουτρακι λογω του οτι ειναι κοντα κ θα χει κ κοσμο..μη μελαγχολησουμε κιολας ;) αλλα μεταφερετε λογω πονοδοντου για το αλλο σαβ/κυρ.. αν ηταν καλοκαιρι θα υπηρχαν περισσοτερα μερη..κοιταξα χμετρικες αποστασεισ κ βρηκα καποιεσ περιοχες..βεβαια δε ξερω αν ειναι γι αυτη την εποχη..

 

για μονοημερη πχ χαλκιδα, ωρωπο, σουνιο

 

για διημερα πχ επιδαυρο, αιγιο, μυκηνες , νεμεα , ξυλοκαστρο, αταλαντη ,λιβαδεια κ ναυπλιο οπως εχουμε πει..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Και εγώ θα σου πρότεινα Τολό. Εγώ πήγα το καλοκαίρι εκεί με την μικρή μου που ήταν 5 μηνών και ήταν τέλεια. Βρες ένα ξενοδοχείο που είναι ακριβώς στην θάλασσα, υπάρχουν πολλά εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...