Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Υγρα μπαταριας σε παιχνιδι

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες είμαι σε κατασταση σοκ

Ο γιος είχε ένα παιχνίδι (γιτι τωρα το πεταξα) που στο κάτω μέρος έπαιρνε μπαταριες και ήταν βιδωμένο. Από πανω ειχε ενα μοχλο που τον πατουσες γυρνουσαν κατι αρκουδακια και αναβαν κατι λαμπακια ξαφνικα μετα απο μερικους μηνες τελειωσαν οι μπαταριες και το μονο που μπορουσε να κανει το παιχνιδι ηταν οταν πατας το μοχλο να γυρνανε τα αρκουδακια. Συνεχιζε να το παιζει ετσι εδω και πολυ καιρο. Δεν σκευτικα να τις βγαλω αφου τελειωσαν (μεγαλο λαθος μου) ξαφνικα σημερα και ενω μαζευα τα παιχνιδια του ειδα κατω απο το παιχνιδι κατι κοκκινο σαν ξεραμενο αιμα και το ανοιξα με ενα κατσαβιδι και ειδα οτι η μια μπαταρια απο τις τρεις ειχε βγαλει υγρα τα οποια ειχα ξεραθει κι ολας.

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποτε εγινε αυτο. Το παιδι βεβαια το παιζει απο την πανω πλευρα αλλα αν καταλαθος το επιασε και μετα εβαλε τα χερια του στο στομα? Αν εχει παει στο χαλι και δεν φαινεται? Αυτος παιζει στο χαλι και πως θα το καθαρισω? Τι μπορει να παθει? Σε πια ποσοτητα? Υπαρχει καποια εξεταση που διχνει αν εχει μπει ποσοτητα στον οργανισμο του?

Η παιδιατρος δεν απαντα στο τηλεφωνο λογικα θα παρει απλα κοντευω να τρελλαθω απο την ωρα που το ειδα. Εχω ακουσει και οτι τα υγρα μπαταριας μπορει να προκαλεσουν μεχρι και νευρολογικα προβληματα στα παιδια και καθομαι σε αναμενα καρβουνα.

Υπαρχει καμια μανουλα που να γνωριζει κατι?

Διαφημίσεις

Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας για τις ποσότητες που μιλάμε. Αλλά δες τι θα σου πει και ο παιδίατρος (και πες μας να ξέρουμε). Προς το παρόν, θα μπορούσες να πάρεις ένα τηλέφωνο το Κέντρο Δηλητηριάσεων.

Ευχαριστώ παρα πολυ για την γρηγορη απαντηση σου δεν μοθ περασε καθολου απο το μυαλο να το κανω αυτο. Παντως το παιδι δεν εχει εκδι λωσει καποιο συμτομα περιεργο. Θα τους παρω όμως.

• 5 years later...

Γεια σας κοριτσια επειδη με ενδιαφερει το θεμα τελικα μηπως θυμασε τι σου ειχε πει η παιδιατρος σου?

On 23/2/2012 at 6:10 ΜΜ, xazomama2010 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες είμαι σε κατασταση σοκ

Ο γιος είχε ένα παιχνίδι (γιτι τωρα το πεταξα) που στο κάτω μέρος έπαιρνε μπαταριες και ήταν βιδωμένο. Από πανω ειχε ενα μοχλο που τον πατουσες γυρνουσαν κατι αρκουδακια και αναβαν κατι λαμπακια ξαφνικα μετα απο μερικους μηνες τελειωσαν οι μπαταριες και το μονο που μπορουσε να κανει το παιχνιδι ηταν οταν πατας το μοχλο να γυρνανε τα αρκουδακια. Συνεχιζε να το παιζει ετσι εδω και πολυ καιρο. Δεν σκευτικα να τις βγαλω αφου τελειωσαν (μεγαλο λαθος μου) ξαφνικα σημερα και ενω μαζευα τα παιχνιδια του ειδα κατω απο το παιχνιδι κατι κοκκινο σαν ξεραμενο αιμα και το ανοιξα με ενα κατσαβιδι και ειδα οτι η μια μπαταρια απο τις τρεις ειχε βγαλει υγρα τα οποια ειχα ξεραθει κι ολας.

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποτε εγινε αυτο. Το παιδι βεβαια το παιζει απο την πανω πλευρα αλλα αν καταλαθος το επιασε και μετα εβαλε τα χερια του στο στομα? Αν εχει παει στο χαλι και δεν φαινεται? Αυτος παιζει στο χαλι και πως θα το καθαρισω? Τι μπορει να παθει? Σε πια ποσοτητα? Υπαρχει καποια εξεταση που διχνει αν εχει μπει ποσοτητα στον οργανισμο του?

Η παιδιατρος δεν απαντα στο τηλεφωνο λογικα θα παρει απλα κοντευω να τρελλαθω απο την ωρα που το ειδα. Εχω ακουσει και οτι τα υγρα μπαταριας μπορει να προκαλεσουν μεχρι και νευρολογικα προβληματα στα παιδια και καθομαι σε αναμενα καρβουνα.

Υπαρχει καμια μανουλα που να γνωριζει κατι?

• 2 years later...

Διαφημίσεις

Γειά σας

για να λάβετε σωστή απάντηση καλέστε το κέντρο δηλητηριάσεων  

2107793777

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg