Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΙΝΑΛΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

σκέφτομαι να πάω με τα παιδιά το Σάββατο μια εκδρομή στο συγκεκριμένο χ/κο.

Έχετε πάει; Αν ναι θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά δραστηριότητες για τα παιδιά. Δε θέλω να κάνουμε μαθήματα σκι, υπάρχει κάτι άλλο για τα παιδάκια;

Σας ευχαριστώ! Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας,

σκέφτομαι να πάω με τα παιδιά το Σάββατο μια εκδρομή στο συγκεκριμένο χ/κο.

Έχετε πάει; Αν ναι θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά δραστηριότητες για τα παιδιά. Δε θέλω να κάνουμε μαθήματα σκι, υπάρχει κάτι άλλο για τα παιδάκια;

Σας ευχαριστώ! Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή!

 

Ελκηθρο!

Θα το ευχαριστηθουν πολύ, και θα γελάσετε με την ψυχη σας!

Να προτιμήσεις τα μεγάλα διθεσια που διαθετουν και φρενο!

Ακόμη, χιονοπολεμος, χιονάνθρωπος...

Link to comment
Share on other sites

Ελκηθρο!

Θα το ευχαριστηθουν πολύ, και θα γελάσετε με την ψυχη σας!

Να προτιμήσεις τα μεγάλα διθεσια που διαθετουν και φρενο!

Ακόμη, χιονοπολεμος, χιονάνθρωπος...

 

Ευχαριστώ, αυτό το έχω υπόψη μου, ξέρεις όμως αν το χ/κο έχει άλλες δραστηριότητες για παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αυτό το έχω υπόψη μου, ξέρεις όμως αν το χ/κο έχει άλλες δραστηριότητες για παιδιά;

 

Στο συγκεκριμένο, δεν έχω πάει...

Πάντως, σε κάθε περίπτωση, προσεξε πολυ το ντυσιμο των παιδιών...

Στα χιονοδρομικά, βλέπω πολύ συχνα παιδακια εντελώς λάθος ντυμενα...

Πρεπει να σιγουρευτεις, οτι το παντελονι και το μπουφαν ειναι αδιαβροχα, (οχι δηλ τζιν), μποτακια αδιαβροχα, (οχι γαλοτσες, γιατι με αυτες κρυωνουν τα ποδαρακια τους πολύ...), και οπωσδηποτε γαντια αδιαβροχα!

Ειναι κριμα να τελαιπωρουνται τα παιδακια στο βουνο αντι να διασκεδαζουν...

Μην με παρεξηγεις που στα λεω, όμως βλεπω πολλά...

Σκεψου και την προοπτικη για καποιο μαθημα σκι... Το κοστος ειναι υψηλό, όμως εαν το αντεχετε, αξιζει τον κόπο...

Το 8χρονο, μπορει να κανει και μαθημα snowboard

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει πριν χρόνια, δεν θυμάμαι κάτι το ιδιαίτερο από πλευράς δραστηριοτήτων, βέβαια τότε τα παιδιά δεν τα είχαμε κατάλληλα ντυμένα οπότε βγάλαμε όλη τη μέρα μέσα στο σαλέ με βιβλία και ζωγραφικές...

 

Αν θες, μπορώ να σου πω τι άλλο μπορείτε να κάνετε στην περιοχή (όχι ειδικά για τα παιδιά, αλλά τι άλλο να δείτε, πού είναι καλά να φάτε κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ. Τα παιδιά θα τα έχω κατάλληλα ντυμένα, έχω τα απαραίτητα, το ίδιο και εμείς. Αν δε μας αρέσει θα κάτσουμε λίγο και μετά θα φύγουμε, ίσα-ίσα για να δουν χιόνι μιας και φέτος η Αθήνα μας ξεπάγιασε αλλά δε μας έκανε τη χάρη να το στρώσει όπως άλλες χρονιές που με λιγότερο κρύο απολαμβάναμε και καμιά "άσπρη μέρα".:-( Όταν γυρίσω, με το καλό, θα σας πω εντυπώσεις.

Όσο για φαγητό έχω δοκιμάσει μια πολυ καλή ταβέρνα στο Λεβίδι, δεν ξέρω πώς τη λένε, αλλά ξέρω πως να πάω αμέσως μετά το χ/κο για να φάνε με όρεξη. Μετά θα μείνω Λαγκάδια που τα αγαπώ πολύ και θα έχουν και εκδηλώσεις όλο το 3μερο.

Και πάλι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αν κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι άλλο ας μας χαρίσει τα "φώτα" του :idea:

Link to comment
Share on other sites

Υποσχέθηκα να σας πω εντυπώσεις από το χ/κό στο Μαίναλο. Καταρχήν η διαδρομή είναι ξεκούραστη και ευκολοδιάβατη. Καμία σχέση με άλλα χ/κα που έχω πάει. Οι στροφές είναι μόνο τα τελευταία 10χλμ αλλά καθόλου κουραστικές και επικίνδυνες. Βρίσκεις να παρκάρεις πολύ κοντά στην είσοδο. Είχε αρκετό κόσμο αλλά δεν ενοχλούσαν για να μη μπορείς να κινηθείς. Εμείς δεν ανεβήκαμε στις πίστες, δεν κάναμε σκι. Καθίσαμε στους πρόποδες του χ/κου και κάναμε έλκηθρο. Έχει πολύ καλές κατηφορίτσες με ίσιωμα στο τέλος πολύ βατές για τα παιδάκια. Ήμασταν τυχεροί γιατί το Σάββατο είχε πολύ καλό καιρό και μπορούσαμε να παίξουμε χωρίς να μας ενοχλεί κρύο, αέρας, χιονόπτωση ή βροχή. Ηταν η καλύτερη μέρα για εκδρομή στο χιόνι. Φορούσαμε μπουφάν (αναγκαστικά γιατί με τις τούμπες θα βρεχόμασταν) αλλά από μέσα κοντομάνικο και ζεσταινόμασταν. Στο σημείο που καθίσαμε δεν πληρώσαμε, πληρώνουν μόνο στις πίστες. Οι πίστες που είδαμε ήταν πολύ κάθετες σχεδόν ελεύθερη πτώση έκανες. Ήταν πολύ όμορφα τελικά.

Στο Λεβίδι τώρα η ταβέρνα που σας έλεγα λέγεται Καμπούρης, πολύ καλό φαγητό και νόστιμο. Να δοκιμάσετε γουρουνόπουλο στη σούβλα.

Στα Λαγκάδια οι εκδηλώσεις οργανώνονται από τους νέους εκεί και ήταν καταπληκτικές με ζωντανή μουσική και χορό εκτός των αλλων. Οι νέοι αυτοί απ΄ότι κατάλαβα έφεραν φίλους και γνωστους με αποτέλεσμα 300-400 νέοι από 20-27 χρ. να κοιμούνται το βράδυ στα σχολεία και στο ΚΕΠ με υπνοσακους, διότι δεν υπήρχαν αλλες κλίνες στο χωριό. Το γράφω αυτό γιατί μου έκαναν εντύπωση αυτά τα παιδιά που δε "μασανε" τίποτα. Κόντρα στην κρίση και την ανεργία βρήκαν τρόπο να περάσουν καλά και να ευχαριστηθούν. Το κέφι τους δε μπόρεσε να το χαλάσει κανένας Τροϊκανός και κανένας κλέφτης. Μπράβο σας παιδιά, έτσι Ελληνόπουλα, ζήτω η χαρά, κάτω η μελαγχολία! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...