Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ποτε σταματαει το νανουρισμα??

SPORIDIO

Recommended Posts

ειναι 8 μηνων και ακομα ξυπναει οπως τωρα που εχει ξυπνησει 3 φορες ηδη και παντα κοιματε με χτυπημα στην πλατη αγκαλια...ποτε ξεκινανε και το αποχωριζονται ολο αυτο?? οχι τπτ αλλο θα βαρυνει κ αλλο κοιματε και ξυπναει με κλαμα και φτου αγκαλια και χτυπημα στην πλατη περα δωθε η καθιστη...εντωμεταξυ δεν μπορω να τον αφησω να κλαιει μενω με την οικογενεια του αδερφου μου κ θα τους ξεσηκωσει ολους το βραδυ.

Διαφημίσεις

Κοριτσάκι στον δικό μου σιγά σιγά στο χρόνο πάνω το κόψαμε και μάλιστα πολύ ομαλά:)!Εγώ φοβόμουν πως θα είχαμε πρόβλημα αλλά όλα καλά:)!Βέβαια πάντα παίζει ρόλο το παιδί:roll:.Εγώ ξάπλωνα δίπλα του και τον θήλαζα ,η μαμά μου του δίνει το γάλα του και ξαπλώνουν παρέα και σιγά σιγα κοιμάται:mrgreen:.

Κοριτσια καλημερα!Να ρωτησω τα μωρακια σας τα κοιμιζατε απο την αρχη ετσι??Η πιο μετα?Γιατι την μικρη μου ποτε δεν την εχω νανουρισει κατα καποιο τροπο...Συνηθως κοιμαται η μετα το φαγητο μονη της η με την πιπιλα.Και μονη να την αφησω στο κρεβατακι με το μουσικο παλι κοιμαται.Μονο αν την ποναει η κοιλιτσα θελει αγκαλιτσα για να κοιμηθει.Λετε να αλλαξει πιο μετα?

aRjHp3.pngiD6Np3.png

Καλημέρα:D!Ευτυχία να κοιμάται έτσι το μωρό!Ο δικός μου δεν κοιμόταν όσο έπρεπε σαν μωρό και για αυτό τον λόγο ξεκίνησα το νανούρισμα.Μπορεί το μωρό σου να μην χρειαστεί να το νανουρίσεις ποτέ ίσως όμως και να χρειαστεί.Η μπέμπα της συνυφάδας μου έτρωγε και κοιμόταν!Από μια ηλικία και έπειτα ήθελε νανούρισμα:rolleyes:...Όλα παίζουν με τα μωρά:roll::mrgreen:...

εγω δεν θυλαζω θυλαζα αλλα αυτο αναγκαζομαι και τον περνω αγκαλια και τον κουναω και τον χτυπαω στην πλατη ετσι συνηθησε απ μικρος οταν τον χτυπαγα στην πλατη για να ρεφτει και αποκοιμοταν. ομως αυτο γινετε καθε φορα που ξυπναει θελει να τονπερνω αγκαλια και αναρωτιεμαι πως κοβετε αν εχεις και αλλους στο σπιτι που κοιμουνται η το κοβει απο μονο του δεν εθλω να πιστευω οτι θα παει 2 ετων κ θα τον κοιμηζω ετσι πχ:|

Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια να ρωτήσω και γω γιατί κουνάτε ή νανουρίζετε τα μωρά προκειμένου να κοιμηθούν? Εγώ δεν το έκανα ποτέ αυτό στις δικιές μου, τις έβαζα στην κούνια και κατευθείαν ύπνος. Θυμάμαι η ξαδέρφη μου έβαζε τον ανηψιό μου σε ένα μαξιλάρι πάνω στα πόδια της και κούναγε με τις ώρες μέχρι να κοιμηθεί, ώσπου μαρτύρησε μέχρι να του το κόψει. Οταν την ρώταγα γιατί το κάνει, μου έλεγε ότι έτσι τον έμαθε επειδή δεν κοιμόταν με τίποτα και αυτός ήταν ο μόνος τρόπος. Εσείς δηλαδή τα νανουρίζετε ή τα κουνάτε στην αγκαλιά επειδή δεν υπάρχει άλλος τρόπος να κοιμηθούν?

Βρε κορίτσια να ρωτήσω και γω γιατί κουνάτε ή νανουρίζετε τα μωρά προκειμένου να κοιμηθούν? Εγώ δεν το έκανα ποτέ αυτό στις δικιές μου, τις έβαζα στην κούνια και κατευθείαν ύπνος. Θυμάμαι η ξαδέρφη μου έβαζε τον ανηψιό μου σε ένα μαξιλάρι πάνω στα πόδια της και κούναγε με τις ώρες μέχρι να κοιμηθεί, ώσπου μαρτύρησε μέχρι να του το κόψει. Οταν την ρώταγα γιατί το κάνει, μου έλεγε ότι έτσι τον έμαθε επειδή δεν κοιμόταν με τίποτα και αυτός ήταν ο μόνος τρόπος. Εσείς δηλαδή τα νανουρίζετε ή τα κουνάτε στην αγκαλιά επειδή δεν υπάρχει άλλος τρόπος να κοιμηθούν?

Εγώ πάντως την πρώτη μου κόρη την έμαθα να την κοιμίζω έτσι γιατί αφενός ήμουν άπειρη αφετέρου σαν πρώτο παιδάκι την κακομάθαινα αφού είχα απεριόριστο χρόνο να ασχοληθώ μαζί της.

Όμως όλα ωραία στην αρχή αλλά όσο μεγάλωνε τόσο ζοριζόμουν. Μετά γύρω στο χρόνο ξάπλωνα δίπλα της μέχρι να κοιμηθεί. Όλο αυτό μέχρι να πάει Δημοτικό!!Μεγάλη ταλαιπωρία.

Και επειδή την έπαθα από την πρώτη τώρα στην δεύτερη ούτε να το σκεφτόμουν κάτι ανάλογο. Από την αρχή την βάζω στο λίκνο και την αφήνω να κοιμηθεί μόνη της χωρίς κουνημα και αγκαλιά.

Πρέπει να την πάθεις για να μάθεις!

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Εγώ πάντως νομίζω ότι είναι στο παιδί και όχι σε εμάς.

Η μεγάλη μου είναι ένα φάντασμα. Έτσι γεννήθηκε και ετσι είναι μέχρι τώρα. Όχι νανούρισμα, κολοτούμπες έκανα όταν ήταν μωρό για να κοιμηθεί. Ξέρεις τι θα πει να να νανουρίζεις 40 λεπτά για να κοιμηθεί 20? Ακόμη και τώρα όμως, κοιμάται πολύ δύσκολα και με μεγάλες αντιστάσεις. Το νανούρισμα παρεπιπτόντως το κόψαμε γύρω στο χρόνο. Μετά, μέχρι τα 2 περίπου της έκανα παρέα για να κοιμηθεί και μετά είδα ότι δεν έχει σημασία αν είμαι μαζί της ή όχι, γιατί έτσι κι αλιώς δεν κοιμάται, οπότε μετά τα 2 τη βάζω στο κρεβάτι, της λέω καληνύχτα και αρχίζουμε τα περα δώθε μέσα στη νύχτα:roll::roll::roll:

Η μικρή μου πάλι, είναι ένα φυσιολογικό παιδάκι. Από μωρό για να κοιμηθεί θέλει λίγο χτύπημα στην πλατούλα, λίγο παρεούλα και είμαστε εντάξει. Δεν μπορώ όμως να πω ότι έκανα εγώ κάτι για αυτό. Απλώς το παιδί κοιμάται φυσιολογικά.

Γενικά, στις μικρές ηλικίες νομίζω ότι ισχύει αυτό που έλεγε ο πεθερός μου. Το παιδί σε μαθαίνει και δεν το μαθαίνεις εσύ.

• 2 weeks later...

Κοριτσια, Φυσικα και ειναι στο παιδι.Εμενα δεν χρειαστηκε καθολου νανουρισμα.Μαλλον τυχερη ημουνα.Παντοτε μετα το θηλασμο χαλαρωνε και κοιμοταν οταν ηταν 5-6 μηνων.Τωρα πια εχει βρει το προγραμμα του. Της αδερφης μου που εκανε τα ιδια με εμενα χρειαζοταν και καμια ωρα για να κοιμηθει.Δεν γκρινιαζε βεβαια απλα δεν το επαιρνε ο υπνος. Υπομονη λοιπον!

Σαφώς δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα αφήνουμε στην τύχη τους. Απλά το κάθε παιδάκι θέλει διαφορετικούς χειρισμούς. Αν έχεις ένα μωρό που δεν κοιμάται εύκολα (όπως ήταν το δικό μου) έχεις δύο επιλογές: ή το βοηθάς να μάθει να κοιμάται μόνο του ή το υποβοηθάς να κοιμηθεί (π.χ. με νανουρίσματα). Είναι δύσκολο να μάθεις σε ένα μωρό να κοιμάται μόνο του, αλλά όχι ακατόρθωτο!!!

Διαφημίσεις