Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας Αρέσει το πλέξιμο, ράψιμο,κέντημα.....


Recommended Posts

Το μεγάλο μου μαράζι ειναι να μάθω να πλέκω, αλλά με 1 παιδί κ σε λίγες μερες κ δεύτερο πού να βρω χρόνο. Εχω θειες που πλεκουν κ τις θαυμάζω... Τι ζακετες, τί πουλόβερ, υπέροχα κομμάτια.

Εμένα μου φαίνεται δύσκολο αλλά μου λένε πως ειναι εύκολο αν κ υπάρχουν παρά πολλά είδη πλεξίματος!!!

Μέσω YouTube δεν μπορώ να μάθω, αν δεν έχεις κάποιον απο κοντά να σου δείξει άστα βράστα.

Πάντως υπέροχο χόμπι...

 

Μην το λες, είναι καθαρά θέμα εξάσκησης. Εγώ από You Tube έμαθα βελονάκι. Στην αρχή σου βγαίνουν λίγο στραβοχυμένα, αλλά αν επιμείνεις, συνηθίζεις. Δες τι έχω φτιάξει: http://www.pleximata.blogspot.gr/

Εντελώς πληροφοριακά, άρχισα να πλέκω την άνοιξη του 2012. Kι έχω εθιστεί! :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μην το λες, είναι καθαρά θέμα εξάσκησης. Εγώ από You Tube έμαθα βελονάκι. Στην αρχή σου βγαίνουν λίγο στραβοχυμένα, αλλά αν επιμείνεις, συνηθίζεις. Δες τι έχω φτιάξει: http://www.pleximata.blogspot.gr/

Εντελώς πληροφοριακά, άρχισα να πλέκω την άνοιξη του 2012. Kι έχω εθιστεί! :-D

 

Έχεις πλέξει πραγματικά φανταστικά πράγματα!!

Να σε ρωτήσω κάτι: το σκουφάκι με το ελεφαντάκι θα τρελάνει την κόρη μου!!! το σχέδιο το αγόρασες ή το βρήκες κάπου;;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πλέξει πραγματικά φανταστικά πράγματα!!

Να σε ρωτήσω κάτι: το σκουφάκι με το ελεφαντάκι θα τρελάνει την κόρη μου!!! το σχέδιο το αγόρασες ή το βρήκες κάπου;;

 

Το αγόρασα από ξένο site, μου έστειλαν τις οδηγίες γραπτές αναλυτικά, αλλά είναι στα αγγλικά. Θα σου στείλω ΠΜ.

 

ΥΓ Σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :-)

Link to comment
Share on other sites

Τα σκουφάκια γίνονται με βελόνες ή βελονάκι;;; Πάντως αυτα τα σκουφάκια ειναι πανάκριβα στα μαγαζιά, οπότε αξίζει να διαθέσεις χρόνο να το φτιάξεις. Ειδικά τα bebe...αχ ζηλεύω.... Μήπως κατόπιν παραγγελίας φτιαχνεις πράγματα;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα σκουφάκια γίνονται με βελόνες ή βελονάκι;;; Πάντως αυτα τα σκουφάκια ειναι πανάκριβα στα μαγαζιά, οπότε αξίζει να διαθέσεις χρόνο να το φτιάξεις. Ειδικά τα bebe...αχ ζηλεύω.... Μήπως κατόπιν παραγγελίας φτιαχνεις πράγματα;;;

 

Εγώ τα πλέκω με βελονάκι τα συγκεκριμένα. Είναι πιο εύκολο να φτιάξεις τις λεπτομέρειες (μύτες, μάτια, αυτιά κλπ). Δέχομαι και παραγγελίες, μπορώ να σου πλέξω ό,τι θέλεις. Οι τιμές είναι λογικότατες, σε σχέση με το τι κυκλοφορεί στην αγορά, όπως είπες. Στείλε μου ΠΜ αν θέλεις, ή μέηλ (θα το βρεις στο blog)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ξεκινάω κι εγώ μαθήματα βελονάκι, είναι πανάκριβα βέβαια αλλά δεν έχω κανέναν να μου δείξει. Θα κάνω κι ένα μάθημα πλεξίματος κι ό,τι μου βγει!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω κι εγώ μαθήματα βελονάκι, είναι πανάκριβα βέβαια αλλά δεν έχω κανέναν να μου δείξει. Θα κάνω κι ένα μάθημα πλεξίματος κι ό,τι μου βγει!

 

οχι δεν είναι απαραίτητο να πληρώσεις,τα περισσότερα καταστήματα που πουλάνε νήματα κάνουν και μαθήματα εντελώς δωρεάν!Εχω παρακολουθήσει και ήταν πολύ κατατοπιστικά.Με τα χρήματα για την εκμάθηση μπορείς να αγοράσεις ένα σωρό υλικά,νήμα,εργαλεία πλεχτικής κ.τ.λ

Αν θες να σου πω μαγαζιά με π.μ

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν είναι απαραίτητο να πληρώσεις,τα περισσότερα καταστήματα που πουλάνε νήματα κάνουν και μαθήματα εντελώς δωρεάν!Εχω παρακολουθήσει και ήταν πολύ κατατοπιστικά.Με τα χρήματα για την εκμάθηση μπορείς να αγοράσεις ένα σωρό υλικά,νήμα,εργαλεία πλεχτικής κ.τ.λ

Αν θες να σου πω μαγαζιά με π.μ

Ξέρω το kangaroo κάνει κάτι τέτοια... αν ξέρεις κι άλλο, ναι, πες μου!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το βελονάκι με εκνευρίζει και μόνο που το βλέπω....συγχαρητήρια για την υπομονή σου.

Εγώ έχω μια ραπτομηχανή και όλο και κάτι ράβω...φουστίτσες, φορεματα κτλ....παντελόνι ούτε σαν ιδέα δεν έχω τολμήσει....ανυπομονώ να ράψω όμως τουλάχιστον ένα φορμάκι για το μωράκι μου (αν και είναι νωρίς ακόμα :?:???::?)

Πάντως για δώρο που θα γεννήσω ζήτησα από τον άντρα μου μια μηχανή κεντήματος :lol::lol::lol::lol::lol::lol: Δεν ξέρω αν θα μου την πάρει αλλά το ψηστήρι ξεκίνησε από τώρα!!!

 

Εχει καμία τέτοια μηχανή??? Είναι ευχαριστημένη???

 

η ραπτομηχανή μου έχει και κέντημα,μπορείς να στολίσεις ενα τραπεζομάντηλο,σεντόνια,αλλά να αγοράσεις μηχανή μόνο για κέντημα είναι λίγο ασύμφορο

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω κι εγώ μαθήματα βελονάκι, είναι πανάκριβα βέβαια αλλά δεν έχω κανέναν να μου δείξει. Θα κάνω κι ένα μάθημα πλεξίματος κι ό,τι μου βγει!

 

Μην πληρώσεις για μαθήματα! Μπες στο u tube και ψάξε για tutorials.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω κι εγώ μαθήματα βελονάκι, είναι πανάκριβα βέβαια αλλά δεν έχω κανέναν να μου δείξει. Θα κάνω κι ένα μάθημα πλεξίματος κι ό,τι μου βγει!

 

Μην ξεκινάς μαθήματα...τσάμπα λεφτά! Μπες εδώ

http://www.craftyminx.com/crochet-school/

Η κοπέλα είναι άπαιχτη και τα εξηγεί άψογα. Τα βιντεάκια είναι στα αγγλικά αλλά και να μην ξέρεις πιστεύω να μην έχεις πρόβλημα.

(Το μόνο που κάνω διαφορετικά απο την κοπέλα είναι που κρατάω αλλιώς το βελονάκι....όπως μου υποδείξαν οι γιαγιάδες μου!!!)

Link to comment
Share on other sites

τα βιντεάκια είναι σούπερ!άνετα μαθαίνεις να πλέξεις κάτι εύκολο,κασκολ η κουβερτάκι.

 

μαθαίνεις

-να κάνεις τη θηλιά στις βελόνες

-την πλέξη "καλή " ή "μους",που κάνεις συνέχεια το ίδιο

-το τελείωμα

-αν θες προσθέτεις κρόσια

 

Ετοιμο το κασκόλ!

 

mIyuNs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσιααααα!

Πολυ ομορφο θεματακι!Απο τοτε που εμεινα εγκυος και σταματησα τη δουλεια,ξεκινησα νεο χομπυ:πλεξιμο με βελονες και απο χθες με βελονακι!

Τελικα λιγο ορεξη να εχεις,και φυσικα χρονο,μπορεις ευκολα να μαθεις χωρις να κανεις ιδιαιτερα μαθηματα!

zizellitsa πραγματικα πολυ χρησιμη σελιδα!Να σαι καλα που την ανεβασες!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσιααααα!

Πολυ ομορφο θεματακι!Απο τοτε που εμεινα εγκυος και σταματησα τη δουλεια,ξεκινησα νεο χομπυ:πλεξιμο με βελονες και απο χθες με βελονακι!

Τελικα λιγο ορεξη να εχεις,και φυσικα χρονο,μπορεις ευκολα να μαθεις χωρις να κανεις ιδιαιτερα μαθηματα!

zizellitsa πραγματικα πολυ χρησιμη σελιδα!Να σαι καλα που την ανεβασες!

 

Καλημέρα!

Όντως είναι πολύ καλή. Απο το να ψάχνεις βιντεάκια σκόρπια στο youtube πας εδώ κι ακολουθείς τα μαθήματα με τη σειρά. Μια φίλη μου έμαθε απο αυτήν, χωρίς να της δείξει κάποιος, και τώρα κάνει απίστευτα πράγματα!!

Ψάχνω και κάτι παρόμοιο για μαθήματα με βελόνες. Ξέρει καμμιά σας κανένα site με μαθήματα για ντιπ αρχάριες??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Όντως είναι πολύ καλή. Απο το να ψάχνεις βιντεάκια σκόρπια στο youtube πας εδώ κι ακολουθείς τα μαθήματα με τη σειρά. Μια φίλη μου έμαθε απο αυτήν, χωρίς να της δείξει κάποιος, και τώρα κάνει απίστευτα πράγματα!!

Ψάχνω και κάτι παρόμοιο για μαθήματα με βελόνες. Ξέρει καμμιά σας κανένα site με μαθήματα για ντιπ αρχάριες??

 

Συμφωνω με την antigoni84...Στο ftiaxto gr δειχνει πολυ αναλυτικα το πως ξεκινας ενα πλεξιμο,πως να ριχνεις ποντους,πολυ καλο site!!!!Καλη μας επιτυχιααααααα!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα χρυσοχερες...

Να ξερεται σας θαυμαζω.Εμενα τα χεραλια μου μπορουν να κανουν πολλά και κανουν αλλα με το πλεξιμο παθαινουν κλακαζ.δεν το πολυ εχω το θεμα.

Ψαχνω να βρω σεμιναρια-φθηνα- στην περιοχη του Πειραια ή εκει κοντα σε κοπτικη /ραπτικη.Βασικα εχω μια μηχανουλα αλλα δεν ξερω να την χρησιμοποιω και θαθελα να μαθω τα βασικα μονο.Γνωριζεται τιποτα περι αυτου;

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσιαααα!!τι ομορφο θεματακι!!!!κ γω μικρουλα κενταγα,επλεκα μαζι με τη γιαγια μου κ τωρα σκεφτομαι να το ξαναρχισω!!!καλα δεν το σκεφτομαι απλως,εχω εθιστει στα βιντεο κ τις οδηγιες!!!περιμενω απο βδομαδα να μ στειλει η γιαγια μου που λεγαμε κλωστες κ βελονακια να ξεκινησω!!!

απλα ηθελα αν σας ρωτησω βρε κοριτσια!!!υπαρχει καπου στο ιντερνετ site να προμηθευτουμε οικονομικα υλικα πλεξιματος???!!δεν μπορω καν να διανοηθω ποσο θα στοιχιζουν εδω στο νησι!!!:shock:

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω διάφορα ηλεκτρονικά βιβλία με σχέδια για πλέξιμο δυστυχώς στα αγγλικά. Αν κάποια κοπέλα ενδιαφέρεται ας μου στείλει ΠΜ με το email της και τι θέλει να σας στείλω.

Έχω τα

Ιnterweave knits fall 2010

Rowan Summer Breeze

Rowan Cocoon Collection

Rowan Milk Cotton Collection

Rowan Vintage

Rowan Kids 2010

Rowan Little Knits

 

to email mou einai [email protected] tha to ektimousa an mou ta estelnes giati thelo na plexo gia tin mikri mouy

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια, όταν ήμουν μικρή η γιαγιά μου μου μάθαινε και σταμπωτό κέντημα και πλέξιμο με βελόνες και με βελονάκι.. Αλλά όσο να 'ναι πέρασαν τα χρόνια κ τα έχω ξεχάσει.. Πρόσφατα μου ήρθε η επιθυμία να αρχίσω να ασχολούμαι με αυτά και αγόρασα ένα σταμπωτό κέντημα, αλλά επειδή δεν βρίσκομαι στη πόλη μου κοντά στη γιαγιά δεν τα καταφέρνω. Μήπως ξέρετε κάποιο σεμινάριο στη Θεσσαλονίκη είτε για πλέξιμο είτε για κέντημα??

Ευχαριστώ για το χρόνο σας..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις χρυσοχέρες! Για πείτε μου βρε κορίτσια, ξέρετε κανένα site ελληνικό να παραγγείλω νήματα για πλέξιμο με βελόνες; Κατά προτίμηση να έχει παιδικά νήματα, είχα δει κάπου μέσα στο νήμα να υπάρχουν πλαστικά παιχνιδάκια, πανέμορφα αλλά δεν μπορώ να τα βρω σε κατάστημα.

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...