Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΩΝ


Recommended Posts

14 Αυγούστου 2008

 

Η Δήμητρα δεν έτρωγε τη φρουτόκρεμα που της έδινε η μαμά μου και την τάισε.........ο Βασιλάκης μου...την έφαγε όλη.....φανταστείτε εικονα το 3χρονο να ταιζει το μωρό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 325
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σάββατο 16 Αυγούστου 2008

 

Σήμερα ο μικρός μου ανέβηκε στην καρέκλα και μετά από κει στο τραπέζι, οπού στρογγυλοκάθησε όλο χαρά για το ..κατόρθωμά του!

Όλη μέρα τώρα αυτό κάνει και ΄γω συνέχεια από πίσω του...

 

Ο άντρας μου καπνίζει στριφτό τσιγάρο.Όταν το στρίψει το σαλιώνει μετά για να κολλήσει το χαρτάκι......Βλέπω λοιπόν σήμερα το γιό μου να παίρνει ένα τέτοιο χαρτάκι και να το σαλιώνει ακριβώς με τον τρόπο που το κάνει ο πατέρας του.Είχε πολύ γέλιο το όλο θέαμα.....

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Σάββατο 16 Αυγούστου

 

 

Κατέβηκε μπουσουλώντας το σκαλάκι που υπάρχει στην υπερυψωμένη κουζίνα μας στο σαλόνι!

Εκ τοτε, κάνει μόνο αυτό... πάνω κάτω στο σκαλάκι :lol:

Link to comment
Share on other sites

κυριακή 17 αυγούστου 2008

 

σημερα ειπε την πρωτη μου δισυλλαβη λεξη!!! δεν ξερω αν οντως εννοουσε αυτο που ελεγε αλλα να εξηγησω το σκηνικο..

ειμαστε με τον συζυγο στην αυλη και τον περιμενουμε να ξεκουνηθει απο την καρεκλα του και να ετοιμαστει για να παμε βολτα.. εγω συνεχως ελεγα αντε σηκω και αντε πανε να ετοιμαστεις κι εκει που καθομασταν ακουμε απο τον ερωτουλη μας να λεει: αντεεε

οχι οχι μην βιαστείτε να πειτε οτι μας φανηκε, το ακουσαμε ολοκαθαρα παρακαλω.. τωρα ή βιαζοταν να φυγουμε για την βολτα ή απλα του ξεφυγε.. οπως και να' χει ειπε αντεεε!!!

(κουκουβαουυυυυ)

Link to comment
Share on other sites

(αχ πολυ μου αρεσε το θεμα.. μπραβο βρε πατουσακι)

 

τριτη 19 αυγούστου 2008

 

εσκασεεεε!!!

το πρωτο μας δοντακι εκανε την εμφανιση του.. μολις πριν λιγο μου τηλεφωνησε η μαμα μου και μου το ανακοινωσε.. ειμαι στη δουλεια και θελω να μπηξω τα κλαμματα απο την χαρα μου..

αχ γερο να' ναι το πουλακι μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τετάρτη, 20 Αυγούστου 2008

 

...εδώ και δύο μέρες χαϊδεύουμε τα μαλλιά μας! Ναι, ναι... Τα μικροσκοπικά χεράκια που με το ζόρι έφταναν ως το μέτωπο, χαϊδεύουν τώρα το κεφαλάκι και το τσουλουφάκι με το τσιμπιδάκι που μας φτιάχνει η μαμά (ύστατη προσπάθεια να κόψω αυτό το "να σας ζήσει ο γιος" που άκουγα από τον κόσμο, διότι τελικά, ούτε το ροζ τους πτοούσε, ούτε τα φορέματα!!!). Την ώρα του βραδυνού γεύματος κάνει από μόνη της αυτό που της έκανα όσο τη θήλαζα... Μικρά, μικρά χαδάκια μέχρι να τελειώσει το φαγητό!

Πόσο γρήγορα μεγαλώνουν...

 

Υ.Γ.: elena., σαν κουκουβαγιομαμά κι εσύ δε νομίζω να νιώθεις μοναξιά εδώ, εεε???

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυτο με το χαιδεμα των μαλλιων το κανουμε κ εμεις. Κι αυτη την φορα οταν λεω κ εμεις εννοω κ οι δυο. Οταν γεννηθηκε κ την ειδα να το κανει τρελαθηκα, η πλακα ηταν οτι το εκανε κ στους υπερηχους (ναι γεννηθηκαμε με πολυ μαλλι!) Γιατι μου εκανε τοση εκπληξη?

Γιατι κ εγω το κανω απο τοτε που γεννηθηκα κ δεν το εκοψα ποτε!!!!

 

Ερωτηση: Επειδη κ εμεις εχουμε τα τσουλουφακια μας...

Με τι της πιανεις τα μαλλακια? Φοβαμαι να της βαλω κατι μηπως κ της σπασω τις τριχες...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Επειδη κ εμεις εχουμε τα τσουλουφακια μας...

Με τι της πιανεις τα μαλλακια? Φοβαμαι να της βαλω κατι μηπως κ της σπασω τις τριχες...

 

...εμείς Χριστινάκι και εννοώ τη Νικολέττα, από μαλλί δε σκίζουμε κιόλας... Απλά, αν προσπαθήσω λιγάκι, μαζεύεται ένα μικροσκοπικό τσουλούφι στην κορυφή του κεφαλιού!!!

Σε αυτή λοιπόν, την υποψία τσουλουφιού, βάζω κάτι εξίσου μικροσκοπικά αραχνάκια (=κλαμεράκια) τα οποία βρίσκω στο JUMBO και τα οποία αποκαλεί "ψείρες", τα πρώτα δε, μας τα έστειλε η ανηψούλα μου (ετών 6,5) στο μαιευτήριο, μόλις έμαθε ότι το ξαδελφάκι γεννήθηκε κορίτσι!!! Αν δε βρεις κάτι ανάλογο, θα χαρούμε να σας στείλουμε όπου κι αν είστε ένα σετάκι... Μια μικρή κοκκέτα οφείλει να συνδυάζει άλλωστε ρούχο με κοκκαλάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

gerakina, συγχαρητήρια, όντως είναι κατόρθωμα, άντε κ στα δικά μας.

 

Εγώ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ρε κορίτσια.

Εδώ κ 3-4 μέρες, όταν ακουμπάω την μικρή στο κρεββάτι μας για να την αλλάξω πάνα, γυρνάει το κεφαλάκι της προς τη μεριά που κοιμάται ο μπαμπάς της, κ όταν εκείνος είναι εκεί, η μικρή λέει-φωνάζει "γκντού" επίμονα. Όταν όμως ο μπαμπάς είναι στη δουλειά κ δεν τον βλέπει στη μεριά του τότε δε λέει τίποτα. Και σας ερωτώ. Τί θέλει να πει η ποιήτρια? Τί εννοεί ρε παιδιά? Ονόμασε τον μπαμπά της "γκντού" ή είναι απλά σύμπτωση? Και αν όντως τον ονόμασε έτσι, δεν είναι λίγο νωρίς για τέτοια? Μήπως το παιδί κάτι θέλει να μας πεί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2008

ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ Η ΜΙΑ ΜΟΥ Η ΚΟΡΗ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΤΗΣ :lol::lol:

ΤΟ ΞΕΧΑΣΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΛΥΚΟ ΜΟΥ ΒΡΗΚΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ( ΜΟΥ ΕΦΑΓΕ ΚΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ):lol: ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΟΡΙΣΩ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ???? :roll::roll:

558376rd44q06xag.gif

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Επειδη κ εμεις εχουμε τα τσουλουφακια μας...

Με τι της πιανεις τα μαλλακια? Φοβαμαι να της βαλω κατι μηπως κ της σπασω τις τριχες...

 

...εμείς Χριστινάκι και εννοώ τη Νικολέττα, από μαλλί δε σκίζουμε κιόλας... Απλά, αν προσπαθήσω λιγάκι, μαζεύεται ένα μικροσκοπικό τσουλούφι στην κορυφή του κεφαλιού!!!

Σε αυτή λοιπόν, την υποψία τσουλουφιού, βάζω κάτι εξίσου μικροσκοπικά αραχνάκια (=κλαμεράκια) τα οποία βρίσκω στο JUMBO και τα οποία αποκαλεί "ψείρες", τα πρώτα δε, μας τα έστειλε η ανηψούλα μου (ετών 6,5) στο μαιευτήριο, μόλις έμαθε ότι το ξαδελφάκι γεννήθηκε κορίτσι!!! Αν δε βρεις κάτι ανάλογο, θα χαρούμε να σας στείλουμε όπου κι αν είστε ένα σετάκι... Μια μικρή κοκκέτα οφείλει να συνδυάζει άλλωστε ρούχο με κοκκαλάκι!!!

 

ΩΩΩΩ! Ευχαριστουμε παρα πολυ κατ'αρχας που προθημοποιηθηκατε...

Να ειστε καλα! Εχουμε εδω κατω Τζαμπο κ θα προσπαθησω να βρω τις ψειρες που λες... Κοιταξα κανα δυο φορες αλλα δεν ειχε.

Σε ευχαριστω παρα παρα πολυ ομως κ μονο για την σκεψη!

Χχχχ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πρόσεξτε με τα κοκαλάκια και ίδιως τις ψείρουλες..όταν το μωρό αρχίζει να εξερευνάει με τα χεράκια του μπορει εύκολα να τις βγάλεια από τα μαλλιά και να τις βάλει στο στοματάκι της!

Link to comment
Share on other sites

Τρίτη, 26 Αυγούστου 2008

 

Η μικρούλα μας Νικολέττα μεγάλωσε! Από εκεί που είχε μάθει με πολύ χαρά και ενθουσιασμό να γυρνάει μπρούμυτα και μετά να κάνει κάτι απέλπιδες προσπάθειες πίσω-μπρος και έχοντας ένα ύφος... ξέρω-πως-έτσι-κάπως-μπουσουλάνε-αλλά-κάτι-κάνω-λάθος, σήμερα τη βρήκαμε στην κούνια της, στα τέσσερα!!!

Γονατάκια λυγισμένα σε ορθή γωνία, χεράκια τεντωμένα, κεφαλάκι να κοιτάει γύρω-γύρω... και δύο ματάκια να λάμπουν από την ευτυχία επίτευξης στόχου!

Αυτό κι αν ήταν βήμα στο φεγγάρι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ δεν προλαβα να γραφω καθε μερα ...Περασαμε αλμα ανάπτυξης και μεσα σε μια εβδομάδα εχει αλλαξει τοοοοσοο πολυ :D

 

Εδω και τρεις μέρες γελαμε ! Οχι χαμογελα , αυτα τα κάναμε απο οταν γεννηθήκαμε ...γέλιο γάργαρο , γλυκό και ηχηρό !! Υπέροχο !!!!

Χωνω την μυτη μου συνέχεια στο λαιμουδάκι να την γαργαλήσω και να την φιλήσω και τρελαινομαι να ακουω το χαχα ααχαχαααχα της :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξεχάστηκα κι εγώ :oops:

 

 

Δευτέρα 25 Αυγούστου

Βρήκε το πλαστικό σκαμπό μας (αυτό που συνήθως είναι στο μπαλκόνι)... λευκό στρογγυλό με τέσσερα πόδια (και πολύ ελαφρύ)...

το έπιασε... το περιεργάστηκε... το έγλειψε... το δάγκωσε...

στη συνέχεια κρατήθηκε πάνω του και σηκώθηκε...

μετά από λίγο το χρησιμοποιούσε σαν πατερίτσα Π και έφερνε βόλτες σε όλο το σπίτι

πλέον, το κρατάει, το σπρώχνει και πάει όρθιος περπατώντας και γελώντας όπου θέλει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γυρίσαμε από το εξοχικό (όχι ακριβώς διακοπές μια και ο μπαμπάς δούλευε) την Κυριακή.

Δευτέρα απόγευμα ο Κωστής πήρε ένα πάνινο τσαντάκι που έχω τα μανταλάκια και δήλωσε:

 

"Φεύγω....(παύση)....Πάω διακοπές!!"

 

:lol::lol::lol::lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κυριακή 24 Αυγούστου 2008

 

Η πρώτη μας κοινωνία στην εκκλησια! Ειχα πολύ αγχος οτι θα αντιδράσει! Μόλις είδε το κουτάλι, άνοιξε διάπλατα το στοματάκι της. Κιχ δεν ακούστηκε! Το ηπιε όλο το κρασακι και μετα γλυφόταν κιόλας!

 

Δευτερα 25 Αυγούστου 2008

 

Ξεκινήσαμε βανίλια - ρυζάλευρο. Φορέσαμε σαλιαρα, καθίσαμε στο ριλάξ και εγω απέναντι αγκαλιά με το πιάτο. Είχα άγχος κι εκεί (αυτο το άτιμο θα με φάει!). Μόλις είδε πάλι το κουτάλι, διάπλατο πάλι το στοματάκι μας! Εκπαιδευμένο το μαναράκι μου από τη φύση του! Την πρώτη μερα 40γρ., την δευτερη 80γρ και προχωράμε!

 

 

Να είναι ολα τα παιδάκια του κόσμου καλά!

Ειναι μια μαγεία να τα βλέπεις να γίνονται κανονικοί άνθρωποι σιγά σιγά!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

 

Καθομασταν οι δυο μας στον καναπε, αυτος επαιζε κ εγω τον κοιτουσα. Σε καποια φαση τον πιανει λοξυγκας κα δεν τον πηρα αμεσως να τον βαλω στο στηθος για να του περασει. Αφου περασανε 2-3 λεπτα περιπου που καθε τοσο γυρνουσε και με κοιτουσε συρθηκε πανω μου , μου κατεβασε την ραντα απο την μπλουζα και πιπιλιζε το στηθος πανω απο το σουτιεν να του δωσω γαλατακι να πιει. Μονο που δεν εβαλα τα κλαματα. Τον παιρνω τον βαζω στο στηθος και σε λιγο ο λοξυγκας του ειχε περασει. τοτε σταματαει να θηλαζει με κοιταει με ενα υφακι τρελα και γελαει ... ολα τα λεφτα

Σωτηρια εμενα που κοντευει 6 μηνων καθεται στον κολο που λεμε χωρις στηριξη αλλα δεν τον αφηνω μονο του χωρις παρακολουθηση , φοβαμαι.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Σάββατο 30 Αυγούστου

Δεν είναι ακριβώς κατόρθωμα... αλλά είναι για το ημερολόγιο

Αντί για τον δεύτερο κοπτήρα πάνω... έσκασε μύτη ο κυνόδοντας! :shock:

Εντάξει.. όλα δείχνουν πόσο "ανάποδο" παιδί είναι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή 31 Αυγούστου

 

Πατάει μόνη της το κούμπι του θυροτηλέφωνου για να ανοίξει η οθόνη με την μικρή παλάμη της και γελάει μόλις φωτείζετε

 

Εχω ξετρελαθεί!!!!!!!!!!!!!!!!

Το μικρό μου!!!!!!!!!!

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τρίτη 2 Σεπτεμβρίου

 

 

Το πρωί, καθώς έκανε τα κακά του όρθιος πιασμένος στη τζαμαρία της μπαλκονόπορτας κι ατένιζε το βάθος... άρχισε να μιλάει μόνος του και να λέει...

κάκα κάκα... κάαααααααακα :shock:

 

 

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σάββατο 30 Αυγούστου

Άργησα να το δώ αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ

Η μικρή μου Αποστόλία (μεγάλη σε σχέση με τα δικά σας 22 μηνών)

επιτέλους κάνει τα τσισάκια της και τα κακάκια της στην τουαλέτα και ενίοτε στο αυλάκι. Ειναι πλέον όλη μέρα χωρίς πάνα και την βάζουμε μόνο το βράδυ. Όταν δε τα κάνει τα χαιρετάμε και τα στέλνουμε φιλάκια (τα τσισούλια και τα άλλα εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...