Recommended Posts

κοριτσια καλημερα. οπως εχω αναφερθει και σε αλλα θεματα, εχω ενα κοριτσακι 7 ημερων. αρχισαμε με αποκλειστικο θηλασμο στο μαιευτηριο μεχρι που μου ματωσε και τις δυο θηλες και αρχισα αντλησεις αλλα και συμπληρωμα. απο εχθες οι θηλες μου ειναι πολυ καλυτερα και εχω αρχισει να την βαζω παλι στο στηθος οποτε το επιθυμει κοβωντας το συμπληρωμα. το προβλημα ειναι οτι δεν πιανει σωστα τη θηλη με αποτελεσμα να ποναω κατα την διαρκεια του θηλασμου και πολυ φοβαμαι οτι θα ξαναγινουν χαλια. ολα αυτα που γραφονται για το σωστο πιασιμο ειναι κατανοητα αλλα πολυ δυσκολα στην πραξη. πως τα εχετε καταφερει? τι κανω τοσο λαθος? ειμαι τοσο σντουπ? και να φανταστειτε οτι ειναι το δευτερο παιδακι μου και το πρωτο το θηλασα 4 μηνες. αλλα νιωθω σαν να ειναι η πρωτη....πως θα τα καταφερουμε να πιασουμε την θηλη ωστε να μην ποναω και να εδραιωσουμε τον θηλασμο? οταν ερχεται η ωρα να θηλασω ανατριχιαζω και φοβαμαι σκεφτομενη τον πονο. ασε που θηλαζει για 5 λεπτα μετα υπνο, μετα αντε παλι... αλλα αυτο ξερω οτι ειναι φυσιολογικο...

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Διαφημίσεις

Να σου ζησει!

Μου κάνει εντύπωση αφου είναι το δεύτερο μωρο σου που θηλάζει πως γίνεται να μην το τοποθετείς σωστά;

Πρέπει να είναι διάπλατα ανοιχτό το στόμα του σαν να χασμουριέται και να πιάνει και θηλαία άλω.

Αλλα αυτα τα ξέρεις! Υπάρχει περίπτωση να έχει κοντο χαλινο της γλώσσας το μωρο; Οι πληγές σου είναι πάνω στις θηλές ή κυκλικα γύρω απο αυτές;

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

οσον αφορα το χαλινο της γλωσσας δεν το γνωριζω. οι πληγες μου ειναι ακριβως πανω στις θηλες. και ματωσανε οταν χρησιμοποιησα τις ψευτοθηλες ενω αλλες κοπελες υπ οτιθεται οτι τις ανακουφιζουν. τι να πω δεν ξερω... σε λιγη ωρα θα ξυπνησει για φαι και ηδη εχω αρχισει και αγχωνομαι για τον πονο...

[u4Ft1p2.png

στο πρωτο μου παιδακι δεν ειχαν πληγωθει οι θηλες μου τοσο ασχημα και δεν ειχα κανενα προβλημα οταν χρησιμοποιουσα ψευτοθηλες τις οποιες τις χρησιμοποιησα για αρκετο καιρο. τωρα με το που τις βαζω με την πρωτη ρουφηξια της μικρης τρεχουν τα αιματα... οσον αφορα το κοντο χαλινο πως το καταλαβαινω?

[u4Ft1p2.png

Όταν η πληγη είναι πάνω στις θηλές όπως οι δικές σου μπορει να ευθύνεται ο κοντός χαλινός. Αν η γλωσσα είναι σε σχήμα καρδιάς και φτάνει μόνο ως το κάτω ούλο του στόματος του μωρου χωρίς να μπορει να βγει πιο έξω απο το στόμα κι ακούς ένα κλικ την ώρα που θηλάζει είναι αυτο. Δηλαδη η μεμβράνη αυτη συγκρατεί τη γλώσσα μέσα στο στόμα.

Έτσι γδερνει τη θηλή γιατι δεν μπορει να αγκαλιάσει το κατω τμημα απο τη θηλαία άλω. Η μαμα πονάει και το μωρο συνήθως δεν παίρνει βάρος.

Ισχύει κάτι απο αυτα;

Τώρα, αν η γλωσσα δεν είναι καρδιοσχημη αλλα απλα δε βγαίνει έξω απο τα χείλη του, σημαίνει οτι είναι ακόμα μικρη σε μέγεθος και χρειάζεται λίγο υπομονή μέχρι να μεγαλώσει λίγο. Μπορείς να θηλασεις με το μωρο ξαπλωμένο μπρουμητα πάνω σου.

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

λοιπον κοριτσια μολις ανοιξε το στομα της και χασμουρηθηκε και η γλωσσα της βγηκε εξω απο το στομα. αρα δεν νομιζω για κοντο χαλινο. οποτε εχουμε θεμα με το πιασιμο της θηλης. εντωμεταξυ εχθες πηρα τηλ. δυο συμβουλους θηλασμου και δεν απαντουσε καμμια!

[u4Ft1p2.png

Θέλεις να σου στείλω κι εγω στοιχεία μιας που ξέρω;

Βέβαια μπορει να την επαιρνες κι αυτη.

1Xckp3.png

Franz Kafka

Όντως ωραία είναι στη θεωρία αλλά δύσκολα στην πράξη. Κι εγώ νομίζω ότι ο δικός μου δεν ανοίγει καλά το στόμα και πριν προλάβω να βάλω το στήθος στο στόμα αυτός το κλείνει. Ίσως έχει μπερδευτεί γιατί κάποιες μέρες χρησιμοποίησα ψευδοθηλές επειδή οι δικές μου είναι επίπεδες. Τον βγάζω και τον ξαναβγάζω αλλά πάλι δε μου φαίνεται να πιάνει πολύ καλά. Τι θα μπορούσα να κάνω;

Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο. Πάνω στην αριστερή θηλή μου είναι κάτι σαν κίτρινο κουκουδάκι, σαν ξεραμένο. Όχι πολύ. Ξέρετε τι είναι; Βάζω γάλα και purelan αλλά δε βλέπω διαφορά.

8noIp2.pngjOU4p3.png

Διαφημίσεις

Όντως ωραία είναι στη θεωρία αλλά δύσκολα στην πράξη. Κι εγώ νομίζω ότι ο δικός μου δεν ανοίγει καλά το στόμα και πριν προλάβω να βάλω το στήθος στο στόμα αυτός το κλείνει. Ίσως έχει μπερδευτεί γιατί κάποιες μέρες χρησιμοποίησα ψευδοθηλές επειδή οι δικές μου είναι επίπεδες. Τον βγάζω και τον ξαναβγάζω αλλά πάλι δε μου φαίνεται να πιάνει πολύ καλά. Τι θα μπορούσα να κάνω;

Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο. Πάνω στην αριστερή θηλή μου είναι κάτι σαν κίτρινο κουκουδάκι, σαν ξεραμένο. Όχι πολύ. Ξέρετε τι είναι; Βάζω γάλα και purelan αλλά δε βλέπω διαφορά.

Μπορει να είναι φραγμενος πόρος. Συνήθως καποια στιγμη το μωρο το σκάει και θα είσαι οκ μετα.

Έχεις δοκιμασει χωρίς ψευδοθηλες;

1Xckp3.png

Franz Kafka

Μπορει να είναι φραγμενος πόρος. Συνήθως καποια στιγμη το μωρο το σκάει και θα είσαι οκ μετα.

Έχεις δοκιμασει χωρίς ψευδοθηλες;

Τις χρησιμοποίησα γύρω στις 3-5 μέρες και ένιωθα ότι δεν τρώει καλά και ζορίζεται και τις έκοψα. Κακώς βέβαια τις χρησιμοποίησα εξαρχής. Ελπίζω κάποτε να στρώσουμε κι εμείς με το θηλασμό. Προς το παρόν μου φαίνεται βουνό!

8noIp2.pngjOU4p3.png

Τις χρησιμοποίησα γύρω στις 3-5 μέρες και ένιωθα ότι δεν τρώει καλά και ζορίζεται και τις έκοψα. Κακώς βέβαια τις χρησιμοποίησα εξαρχής. Ελπίζω κάποτε να στρώσουμε κι εμείς με το θηλασμό. Προς το παρόν μου φαίνεται βουνό!

Αν δεν σε πονάει όταν θηλάζει και δεν έχεις πληγές δεν είναι τόσο πρόβλημα. Η δικια μου θήλαζε με ψιλοκλειστο στόμα αλλα έστρωσε στην πορεία. Φρόντισε να τον τοποθετείς σωστά!

1Xckp3.png

Franz Kafka

toulala και οι δικές μου θηλές στο δεύτερο παιδί μάλιστα είχαν πληγωθεί, δεν έτρεχαν αίματα αλλά κυριολεκτικά 3η-5η μέρα δαγκωνόμουν για να θηλάσω. Μετά έκανε το κακαδάκι το κίτρινο και μετά έφυγε και αυτό.

maria δες εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40512. http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=videos Εγώ κατέληξα στη δική μας περίπτωση τουλάχιστον οτι επειδή το στήθος είναι παρα πολύ γεμάτο και τεντώνει δεν μπορεί να τη βάλει καλά μέσα στο στόμα τη θηλή και θηλάζει πιο έξω. Μετά από λίγες μέρες στρώνει αυτό και ανοίγει και περισσότερο το στόμα νομίζω το μωρό. Να σου ζήσει!!

g4BDp3.pngyCdLp3.png

Θέλεις να σου στείλω κι εγω στοιχεία μιας που ξέρω;

Βέβαια μπορει να την επαιρνες κι αυτη.

ναι θα με ενδιεφερε τα μου τα στειλεις. ευχαριστω πολυ! προς το παρον εχουμε μαραθωνιους θηλασμους.εχθες θηλαζε απο τις 14,30 μεχρι τις 17,30 κοιμηθηκε 1 ωρα και ξαναθηλασε απο τις 18,30 μεχρι τις 20,00. κοιμηθηκε μεχρι τις 21,00 και ξαναθηλασε μεχρι τις 22,00 οπου και κοιμηθηκε μεχρι τις 02,00 οπου θηλασε μεχρι τις 03,30 δεν κοιμοταν με τιποτα ψαχνοταν συνεχεια ηπιε 10ml ξενο και κοιμηθηκε μεχρι τις 07,00 σορι αν γινομαι κουραστικη αλλα τα γραφω για να μου πειτε αν ειναι νορμαλ. φοβαμαι οτι θα αναγκαζομαι να της δινω συμπληρωμα. παντως ειμαι πολυ ασχημα ψυχολογικα. τουλαχιστον οι θηλες μου φαινονται να ειναι καλυτερα απλα υστερα απο τοση ωρα θηλασμου τσουζουν αφορητα. εντωμεταξυ την παιρνει ο υπνος την ωρα που θηλαζει, της πειραζω το αυτακι η τη μυτουλα για να ξυπνησει κανει 1-2 θηλαστικες κινησεις και μετα μου μοιαζει πιο πολυ με πιπιλισμα παρα οτι καταπινει. καποια στιγμη βγαζει τη θηλη απο το στομα, τη σηκωνω να ρευτει και μετα αρχιζει να ψαχνεται σαν τρελη!τωρα σε λιγο θα ξυπνησει και ηδη αγχωνομαι. βλεπετε εχω αλλο ενα κοριτσακι 3,5 χρονων με το οποιο δεν προλαβαινω να ασχοληθω καθολου, και ηδη νιωθω ενοχικα απεναντι του!

[u4Ft1p2.png

Διαφημίσεις

ναι θα με ενδιεφερε τα μου τα στειλεις. ευχαριστω πολυ! προς το παρον εχουμε μαραθωνιους θηλασμους.εχθες θηλαζε απο τις 14,30 μεχρι τις 17,30 κοιμηθηκε 1 ωρα και ξαναθηλασε απο τις 18,30 μεχρι τις 20,00. κοιμηθηκε μεχρι τις 21,00 και ξαναθηλασε μεχρι τις 22,00 οπου και κοιμηθηκε μεχρι τις 02,00 οπου θηλασε μεχρι τις 03,30 δεν κοιμοταν με τιποτα ψαχνοταν συνεχεια ηπιε 10ml ξενο και κοιμηθηκε μεχρι τις 07,00 σορι αν γινομαι κουραστικη αλλα τα γραφω για να μου πειτε αν ειναι νορμαλ. φοβαμαι οτι θα αναγκαζομαι να της δινω συμπληρωμα. παντως ειμαι πολυ ασχημα ψυχολογικα. τουλαχιστον οι θηλες μου φαινονται να ειναι καλυτερα απλα υστερα απο τοση ωρα θηλασμου τσουζουν αφορητα. εντωμεταξυ την παιρνει ο υπνος την ωρα που θηλαζει, της πειραζω το αυτακι η τη μυτουλα για να ξυπνησει κανει 1-2 θηλαστικες κινησεις και μετα μου μοιαζει πιο πολυ με πιπιλισμα παρα οτι καταπινει. καποια στιγμη βγαζει τη θηλη απο το στομα, τη σηκωνω να ρευτει και μετα αρχιζει να ψαχνεται σαν τρελη!τωρα σε λιγο θα ξυπνησει και ηδη αγχωνομαι. βλεπετε εχω αλλο ενα κοριτσακι 3,5 χρονων με το οποιο δεν προλαβαινω να ασχοληθω καθολου, και ηδη νιωθω ενοχικα απεναντι του!

Θα σου τα στείλω με πμ.

Δεν θα είναι συνέχεια έτσι! Ήδη στις 30-40 μέρες θα έχει διαφορά.

Το συμπλήρωμα που έδωσες δεν είναι τίποτα! 10 ml είναι ελάχιστο γάλα κι είμαι σίγουρη οτι το είχες κι εσύ!

Το να πιπιλισει για να κοιμηθει είναι φυσιολογικο! Δεν θα κανει συνέχεια θηλαστικες κινήσεις! Απλα αν θέλεις μέχρι να ηρεμήσουν οι θηλές σου μην την αφήνεις να πιπιλαει πολυ. Δοκίμασε να την κοιμίζεις με άλλο τροπο, αγκαλια και περπάτημα στο σπίτι πχ.

1Xckp3.png

Franz Kafka

Με την μεγάλη σου κόρη μπορείς να ασχολείσαι την ώρα που θηλαζεις το μωρο. Μπορείς να θηλάζεις και ταυτόχρονα να της διαβάζεις βιβλιο, να ζωγραφιζετε, να παίζετε!

1Xckp3.png

Franz Kafka

Μαρία μου μην ανησυχείς. Τα πράγματα θα στρώσουν πολύ πιο γρήγορα από ότι φαντάζεσαι. Ήδη στις 20 μέρες θα δεις μεγάλη διαφορά στο πώς θηλάζει το μωρό σου. Αυτό το κίτρινο κοκουδάκι που λες ότι είδες στο στήθος σου μήπως είναι κάτι τέτοιο; http://www.breastfeeding-problems.com/milk-blister.html. Είχα κι κάνει κι εγώ και το έσκασε το μωρό στο θηλασμό μετά από μια δυο μέρες. Σπάνια χρειάζεται να κάνεις εσύ κάτι για να σου φύγει, σκάει από μόνο του, οπότε μην ανησυχείς.

Σχετικά με τους πολύωρους θηλασμούς θα σου πω τι έκανα εγώ. Μόλις την έβλεπα να την παίρνει ο ύπνος την ξυπνούσα τελείως. Τον πρώτο καιρό κοιμόταν σχεδόν αμέσως στο στήθος και όσο και να την πείραζα εκεί ξαπλωμένη ήταν αδύνατο να την ξυπνήσω.Τη σήκωνα και τη χόρευα, της έτριβα την πλάτη, της άλλαζα πάνα. Μετά όταν ξυπνούσε καλά την έβαζα να ξαναφάει και αν ξανακοιμόταν πάλι την ξυπνούσα μέχρι να είμαι σίγουρη ότι χόρτασε. Παρατηρούσα ότί όταν δεν ήταν τελείως ξυπνητή αλλά είχε μισοξυπνήσει τότε πιπίλιζε όταν την ξαναέβαζα στο στήθος. Αν ξυπνούσε τελείως και ήταν πεινασμένη, έτρωγε.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

α ρε κοριτσια ευχαριστω πολυ για την στηριξη σας. ειμαι πολυ χαλια και κλαιω συνεχεια. αισθανομαι παντελως αχρηστη γιατι μου φαινεται οτι το κανω ολο λαθος και την παιδευω και την κανω να κλαιει. το στομα το ανοιγει, αλλα οταν πλησιαζω το κεφαλι της στο στηθος το κλεινει αποτομα και εκει με πεθαινει. την βγαζω οσες φορες χρειαστει μεχρι να πιασει την θηλη καλα, αλλα μετα εκνευριζεται βαζει τα κλαματα και εκει ειναι που γινεται χαμος με το στομα. μερικες φορες ακομα και αν φαινεται να εχει πιασει σωστα τη θηλη, ενω θηλαζει κατι κανει με τη γλωσσα προφανως, και την πιπιλαει στραβα. τι να πω... το χαλι μου... ο αντρας μου μου δινει κουραγιο λεγοντας μου οτι θα τα καταφερω. σημερα του ειπα οτι θα τα παρατησω και μου ειπε οτι ειναι κριμα... το ξερω ειναι.. αλλα φοβαται μην παθω και καμμια επιλοχειο καταθλιψη. συν οτι εκανε και ικτερο στο νοσοκομειο (βγηκαμε με 11) και ανησυψω και για αυτο, και ολο κιτρινη την βλεπω

[u4Ft1p2.png

α ρε κοριτσια ευχαριστω πολυ για την στηριξη σας. ειμαι πολυ χαλια και κλαιω συνεχεια. αισθανομαι παντελως αχρηστη γιατι μου φαινεται οτι το κανω ολο λαθος και την παιδευω και την κανω να κλαιει. το στομα το ανοιγει, αλλα οταν πλησιαζω το κεφαλι της στο στηθος το κλεινει αποτομα και εκει με πεθαινει. την βγαζω οσες φορες χρειαστει μεχρι να πιασει την θηλη καλα, αλλα μετα εκνευριζεται βαζει τα κλαματα και εκει ειναι που γινεται χαμος με το στομα. μερικες φορες ακομα και αν φαινεται να εχει πιασει σωστα τη θηλη, ενω θηλαζει κατι κανει με τη γλωσσα προφανως, και την πιπιλαει στραβα. τι να πω... το χαλι μου... ο αντρας μου μου δινει κουραγιο λεγοντας μου οτι θα τα καταφερω. σημερα του ειπα οτι θα τα παρατησω και μου ειπε οτι ειναι κριμα... το ξερω ειναι.. αλλα φοβαται μην παθω και καμμια επιλοχειο καταθλιψη. συν οτι εκανε και ικτερο στο νοσοκομειο (βγηκαμε με 11) και ανησυψω και για αυτο, και ολο κιτρινη την βλεπω

ax τα ιδια περναω κ εγω..με πονανε παρα πολυ οι θηλες μου,χθες την νυχτα με πηραν τα κλαματα απο τον πονο την ωρα που θηλαζαμε..ατελειωτοι αυτοι οι θηλασμοι κ συνεχεια δειχνει οτι δεν χορταινει.. φτανω στα ορια μου,δεν ξερω ποσο θα αντεξω ακομα!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png

ax τα ιδια περναω κ εγω..με πονανε παρα πολυ οι θηλες μου,χθες την νυχτα με πηραν τα κλαματα απο τον πονο την ωρα που θηλαζαμε..ατελειωτοι αυτοι οι θηλασμοι κ συνεχεια δειχνει οτι δεν χορταινει.. φτανω στα ορια μου,δεν ξερω ποσο θα αντεξω ακομα!!!

Έλα καλε θα αντεξεις! Τα δύσκολα πέρασαν! Κάθε μέρα και καλύτερα θα είναι!

Πρόσεξε τη σταση θηλασμου! Έχεις πληγές;

1Xckp3.png

Franz Kafka

Έλα καλε θα αντεξεις! Τα δύσκολα πέρασαν! Κάθε μέρα και καλύτερα θα είναι!

Πρόσεξε τη σταση θηλασμου! Έχεις πληγές;

εχω πως δεν εχω..δεν μπορω να τις ακουμπησω,τοσο ποναω!! η μπεμπα μου ειναι λαιμαργη κ πιανει πολυ αποτομα την θηλη,ακομα κ οταν εγω της την βαζω σωστα στο στοματακι της εκεινη την τραβαει ακρη ακρη κ αρχιζει να τρωει.:?

Xc60p3.png ghL0p3.png

κοριτσια καλημερα. κατι παει να γινει... βλεπω φως στο τουνελ... καταρχην οι πληγες στην θηλη ειναι πολυ καλυτερα και δεν ποναω τοσο. εχθες θηλαζε απο τις 19,30 μεχρι τις 24,00 περιπου. μετα κοιμηθηκε αλλα ξυπνησε στις 01,00 με κλαματα και της εδωσε ο αντρας μου 20ml συμπληρωμα οπου και ξανακοιμηθηκε. ( το συμπληρωμα το πηρε διοτι εγω εχθες απο τις 12,30 μεχρι τις 02,30 την εβγαλα στην τουαλετα με πονους στην κοιλια και διαρροια. σημερα ειμαι καλυτερα). μετα ξυπνησε στις 06,00 οπου και ξανακοιμηθηκε στις 07,00 και την ξυπνησα εγω στις 10,30 για να φαει.( στο γευμα των 07,00 δεν ξερω αν εφαγε καλα γιατι με πηρε ο υπνος θηλαζοντας). εφαγε απο το ενα στηθος την πηρε ο υπνος την ξυπνησα για να της προσφερω και το αλλο αλλα δεν ηθελε με τιποτα. ετσι την αφησα να κοιμηθει οπου και κοιμαται γυρω στα 3 τεταρτα. λετε να χορτασε? εχω αρχισει να μετραω και τις πανες της απο εχθες το απογευμα οποτε μολις κλεισει το 24ωρο θα ξερω να σας πω ποσες βρεχει.λετε να τα καταφερουμε?

[u4Ft1p2.png

Χαίρομαι που είστε καλύτερα! Είδες; Φτιάχνουν τα πράγματα. Αν δεν ήθελε το άλλο στήθος πάει να πει ότι χόρτασε. Μέτρησε όμως αν θέλεις και τις πάνες να σιγουρευτείς αν τρέφεται ικανοποιητικά.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

κοριτσια καλημερα. οι πανες μας ειναι γυρω στις 8-9 και κακακια 3-4 φορες εκ των οποιων οι 3 σε πολυ μικρη ποσοτητα αλλα η 1 αστα να πανε! μπηκα εχθες στον πειρασμο να τη ζυγισω και εχασε 100γρ. πηρα τον παιδιατρο τηλ. και μου ειπε να μην αγχωνομαι και οτι πρεπει να την ζυγισω στην 1 εβδομαδα ακριβως απο το προηγουμενο ζυγισμα. δηλ. την Τεταρτη. επισης εχω φαει μια εμμονη οτι το παιδι ειναι κιτρινο και θα παω σημερα το απογευμα στο νοσοκομειο να της κανω εξεταση. μακαρι να πανε ολα καλα!

[u4Ft1p2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα