Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

enesis sthn koilia


Recommended Posts

kalhspera koritsia,

 

eimai sthn 17 ebdomada kai prepei kathe prwi na bazw enesis sthn koilitsa logw thrombofilias kai tha prepei na tis sunexisw mexri kai to telos h aporia mou einai h ekshw kserei mhpws kapoia na mou pei pou eixe kati analogo an tis enesis tis ebaze mexri to telos sth koilotsa dioti oso paei h koilia megalwnei kai to derma tsitoni kai bebaia ponane pio polu apo prin oi enesis. Kserete an mporoume na tis bazoume kai se allo shmeio tou swmatos?

 

Skeftwmai sunexws pws tha einai an megalwsei h koilitsa exw etsi ena axos gia auto.

 

filia sofia

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειχα κ γω το ιδιο ακριβως...μην αγχωνεαι,μπορεις να τις κανεις στη κοιλια,η βελονα ειναι μικρη,δε φτανει στο μωρο....αν δε θες,μπορεις κ στο ποδι....εγω πχ δε μπορουσα στο ποδι κ τις εκανα μεχρι τελους στη κοιλια...θα τις κανεις παντως κ αφου γεννησεις για κανα μηνα απο οτι θυμαμαι...

Link to comment
Share on other sites

ειχα κ γω το ιδιο ακριβως...μην αγχωνεαι,μπορεις να τις κανεις στη κοιλια,η βελονα ειναι μικρη,δε φτανει στο μωρο....αν δε θες,μπορεις κ στο ποδι....εγω πχ δε μπορουσα στο ποδι κ τις εκανα μεχρι τελους στη κοιλια...θα τις κανεις παντως κ αφου γεννησεις για κανα μηνα απο οτι θυμαμαι...

 

 

sth koilia pws tiw ekanes otan megalwse k koilia sou dem ponouses? Tin ebazes katheta mesa h kratouses me ton antixeira lo kai to allo daxtulo to derma kai thn ebazes? Thumase katholou?

Link to comment
Share on other sites

Sofkara, εγώ συνεχίζω με τις ενέσεις κι όπως φαίνεται θα συνεχίσω για πολύ ακόμα. Στην κοιλιά θα τις κάνω ως το τέλος, επειδή μου είπε η αιματολόγος πως εκεί γίνεται καλύτερη απορρόφηση του φαρμάκου απ'ότι αν τις κάνεις στο πόδι (στον προσαγωγό για την ακρίβεια). Δεν πειράζει που δεν μπορείς να διπλώσεις το δέρμα για να χτυπησεις την ένεση, εγώ την κάνω κάθετα στο δέρμα κι ας είναι τσίτα η κοιλιά. Θα βρίσκεις σε ποιο σημείο δεν είναι τόσο σκληρή και θα την κάνεις λίγο πιο δίπλα. Αν την κάνεις αργά και σταθερά με τη βελόνα κάθετα, δεν θα σε πονάει. Φαντάσου πως κάνεις ένεση σ' ένα πεπονάκι. :-D

Link to comment
Share on other sites

Sofkara, εγώ συνεχίζω με τις ενέσεις κι όπως φαίνεται θα συνεχίσω για πολύ ακόμα. Στην κοιλιά θα τις κάνω ως το τέλος, επειδή μου είπε η αιματολόγος πως εκεί γίνεται καλύτερη απορρόφηση του φαρμάκου απ'ότι αν τις κάνεις στο πόδι (στον προσαγωγό για την ακρίβεια). Δεν πειράζει που δεν μπορείς να διπλώσεις το δέρμα για να χτυπησεις την ένεση, εγώ την κάνω κάθετα στο δέρμα κι ας είναι τσίτα η κοιλιά. Θα βρίσκεις σε ποιο σημείο δεν είναι τόσο σκληρή και θα την κάνεις λίγο πιο δίπλα. Αν την κάνεις αργά και σταθερά με τη βελόνα κάθετα, δεν θα σε πονάει. Φαντάσου πως κάνεις ένεση σ' ένα πεπονάκι. :-D

 

 

kai egw lew na thn sunexisw sthn koilia mou akoma diplwn to derma alla mexri pote den kserw ..........Pantws m ponaei pio polu apo thn deksi meria oatn kanw thn enesh kai apo aristera einai mia xara tha thumamai thn sumbolh sou se euxaristw ante kai kalh mas sunexeia

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalhspera koritsia,

 

eimai sthn 17 ebdomada kai prepei kathe prwi na bazw enesis sthn koilitsa logw thrombofilias kai tha prepei na tis sunexisw mexri kai to telos h aporia mou einai h ekshw kserei mhpws kapoia na mou pei pou eixe kati analogo an tis enesis tis ebaze mexri to telos sth koilotsa dioti oso paei h koilia megalwnei kai to derma tsitoni kai bebaia ponane pio polu apo prin oi enesis. Kserete an mporoume na tis bazoume kai se allo shmeio tou swmatos?

 

Skeftwmai sunexws pws tha einai an megalwsei h koilitsa exw etsi ena axos gia auto.

 

filia sofia

οι ενέσεις αυτές είναι υποδόριες, οπότε μπορούν να γίνουν και αλλού, πχ πόδι. κι εγώ στην κοιλιά τις έκανα μέχρι τέλους. συνήθως γίνονται και για αρκετές μέρες μετά τον τοκετό (20-40).

Link to comment
Share on other sites

sth koilia pws tiw ekanes otan megalwse k koilia sou dem ponouses? Tin ebazes katheta mesa h kratouses me ton antixeira lo kai to allo daxtulo to derma kai thn ebazes? Thumase katholou?

 

 

 

κρατουσα λιγο το δερμα με το ενα χερι,κ με το αλλο λιγο λοξα την ενεση κ τσακκκκ,στο ψαχνο.....ναι,ποναγε συνηθως,κ ειχα κ μελανιτσες,για αυτο τις εκανα ποτε αριστερα κ ποτε δεξια...

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στις 31 εβδομαδες και τις κανω στην κοιλια και θα συνεχιζω να τις κανω δεν εχω προβλημα με μελανιες

 

 

mia xara oute egw kanw melanies apla ponane ligo.Kai twra pou exei megalwsei h koilia to derma einai tsita...........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωχ πονανε ε:confused::confused::confused:μετα την αυχενικη αρχιζω κ εγω...

 

 

kathe kopela to viwthei diforetika emene me ponane ligo alla oxi kathe fora pou tis kanw einai stigmes mporei kai na ftaiw egw pou axonwmai parapano apo oti prepei.........ante me to kalo kai esu

Link to comment
Share on other sites

kathe kopela to viwthei diforetika emene me ponane ligo alla oxi kathe fora pou tis kanw einai stigmes mporei kai na ftaiw egw pou axonwmai parapano apo oti prepei.........ante me to kalo kai esu

ευχαριστω να σαι καλα.εγω ειμαι κ φοβιτσιαρα οποτε καταλαβα.ασε που νομιζω οτι δεν θα μπορεσω να τις κανω μονη μου....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω να σαι καλα.εγω ειμαι κ φοβιτσιαρα οποτε καταλαβα.ασε που νομιζω οτι δεν θα μπορεσω να τις κανω μονη μου....

 

 

μη το λες αυτο... η αναγκη θα σε κανει....οπως κ πολλες που φοβοντουσαν τις βελονες,αλλα αυτο δεν τις εμποδισε να κανουν πολλες πολλες ενεσεις στον εαυτο τους....ειμαι φυσικα μια απο αυτες....εμενα μου επαιρναν αιμα,κ κοντευα να λιποθυμησω....μετα....εξπερ στις ενεσεις εγινα....εφτιαχνα το κοκτεηλ,κ τσακκκκκ.....τωρα βεβαια,μη μου πεις για ενεση.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! κι εγω τις κανω τις ενεσεις, προληπτικα (εχω ιστορικο αποβολης), στην αρχη στην κοιλια (μου τις εκανε ο αντρας μου), μετα στο ποδι(μπουτι)..μονη μου!!! Δεν πονανε πολυ στο ποδι σχεδον καθολου...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...