Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τελικά πότε πεινάει και πότε θέλει "πιπίλα"?


Recommended Posts

Νομίζω ήδη πέρασε και βρήκαμε πάλι ένα κάποιο ρυθμό! Μια μένει ξύπνιος κια τρώει στις 2 ώρες και μια κοιμάται και τρώει στις 3-4! Ωραιότατα! Και όσο για την πιπίλα...την θέλει ελάχιστα και την δέχεται μόνο συγκεκριμένες στιγμές και του την βάζω μόνο σε "επείγουσες" καταστάσεις! Οπότε καλά πάμε μέχρι στιγμής!!

 

Μπράβο, χαίρομαι! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και πού να δείτε τη στάση "θέλω και δε θέλω":

ξαπλωμένες, παίζει με ένα παιχνίδι, βλέπει το στήθος, ρουφάει μία, πιάνει άλλο παιχνίδι, θυμάται το στήθος, ρουφάει άλλη μία, κ.ο.κ. :lol:

 

'Η τη φάση που γυρίζει όταν κάποιος μπαίνει μέσα... χωρίς ν'αφήσει το στήθος απ'το στόμα. :roll::lol:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, δεν είναι κορόιδα.

 

Πάντως παρόλο που έχω εμπεδώσει αρκετά τον θηλασμό, ακόμη έχω αμφιβολίες μερικές φορές για το αν πεινάει ή όχι.

Π.χ. έχει τύχει να δείχνει οτι πεινάει (γλύφεται κλπ) και να την βάλω στο στήθος, και αντί να πίνει κανονικά ή έστω να πιπιλάει και να ψιλοκοιμάται, κάνει κάτι άλλο: πιάνει - αφήνει την θηλή απότομα, την ξαναβάζει στο στόμα λάθος κάνοντάς με να πονάω και γεμίζει το μαγουλάκι της γάλα. Την βγάζω από το στήθος και δείχνει λίγο δυσαρεστημένη αλλά αν την ξαναβάλω στο στήθος κάνει τα ίδια :?

 

Δηλαδή τελικά η απορία μου είναι πότε ΔΕΝ βάζουμε το μωρό στο στήθος; (εκτός βέβαια από την περίπτωση που κάθεται ήσυχο και δεν κάνει καμμιά κίνηση που να δείχνει οτι θέλει)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά! ΤΑ ίδια μου κάνει και μένα συνήθως όταν μένει ξύπνιος, 1,5 ώρα περίπου μετά από το θηλασμό. Δείχνει να ψάχνεται και κάνει τα ίδια που λές όταν το βάλω στο στήθος...και καταλήγουμε με μαύρο κλαμα. Τελικά βγάζω το συμπέρασμα ότι δεν πεινάει εκείνη την ώρα αλλά θέλει παρηγοριά γιατί νυστάζει και τελικά ή βαρυστομαχιάζει ή γενικά ζορίζεται με το γάλα που κατεβάζω και τσαντίζεται. Σαν να προσπαθεί να βρει τρόπο να πιπιλίσει χωρίς να έχει γάλα και δεν τα καταφέρνει. Και σαν να θυμάμαι ότι και στον πρώτο μου, που του έδινα και συμπλήρωμα, στην μιάμιση ώρα μου έκανε τα ίδια και όποτε τον τάιζα μου έκανε εμετούς...Μήπως τελικά το να το βάζουμε στο στήθος συνέχεια όποτε μουρμουράει το μωρό βλάπτει...?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μητρικό γάλα μετά από 1,5-2 ώρες χωνεύει, οπότε δεν πιστεύω ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο γάλα. Πιστεύω ότι το μωράκι μπορεί να θέλει να ρευτεί ή έχει αέρια, οπότε το λίγο γάλα που καταπίνει μπορεί να του προκαλεί δυσφορία. Το διαπίστωσα με την κόρη μου, η οποία είχε αντιδράσεις που περιγράφετε, ενώ θα έπρεπε να μπορεί να δεχτεί το γάλα. Την έκανα μια βολτίτσα στο σπίτι με την κοιλίτσα της στον ώμο μου ή της έκανα λίγη γυμναστική, ξέρετε, χιαστί ποδαράκια-χεράκια, ποδήλατο, μασάζ στην κοιλίτσα κτλ. Και μόλις ο αέρας έβρισκε διέξοδο, ησύχαζε και η μουρμούρα πλέον ήταν για να θηλάσει κανονικά. Κατ' αυτή την έννοια, δεν ήταν ότι το μωρό δεν ήθελε το στήθος, ήταν που έπρεπε να διευθετηθεί πρώτα κάποιο άλλο θεματάκι.

Πάντως, το να προσφέρεις το στήθος και να αρνείται σίγουρα δεν βλάπτει και ούτε πρέπει να το βλέπουμε σαν "απόρριψη". Κάποιον ενήλικο τον ρωτάς αν θέλει να φάει και σου απαντάει, ναι, αλλά θέλω πρώτα να πάω τουαλέττα. Το μικρό μιλάει με το κλάμα και μάλλον δεν ξέρει ακόμη να ελέγξει την ένταση :wink:

Και σίγουρα το μωρό νιώθει ότι προσπαθείς να το βοηθήσεις, έστω και αν δεν καταλαβαίνεις αμέσως τι ζητάει. Όλοι μαθαίνουν. Αργότερα, δεν θα κλαίει, θα σου γυρνάει την πλάτη και μεθαύριο θα σου λέει "άσε με, ρε μάνα, δεν πεινάω, λέμεεεεε" :lol::lol::lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αργότερα, δεν θα κλαίει, θα σου γυρνάει την πλάτη και μεθαύριο θα σου λέει "άσε με, ρε μάνα, δεν πεινάω, λέμεεεεε" :lol::lol::lol:

 

 

Πες το ψέματα...! :lol:

 

Πάντως μάλλον έχεις δίκιο! Αν και πολλές φορές που μου έδειχνε τα ψάχνει και δεν τον έβαλα στο στήθος για διάφορους λόγους, όταν τον κούναγα λιγάκι τον έπαιρνε ο ύπνος! Αν τον έβαζα στο στήθος μπορεί να κοιμόταν εκεί βέβαια, χωρίς γκρίνια...δεν ξέρω...!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Rosalita, περνάω ΑΚΡΙΒΩΣ όσα περιγράφεις στα μηνύματά σου: συνεχή πιπιλίσματα (σήμερα το βράδυ με παπάριασε :lol:), απορία για το πότε πραγματικά πεινάει (πάνω - κάτω είμαστε όλη την ώρα), περιοδική χρήση πιπίλας (όποτε τα παίζω ή στο αμάξι μέσα, κ εφόσον φυσικά, τη δέχεται), υποψία ότι τρώει περισσότερο από όσο πραγματικά χρειάζεται (έχει βάλει αρκετό βάρος), κλπ.

 

Σου στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ήδη πέρασε και βρήκαμε πάλι ένα κάποιο ρυθμό! Μια μένει ξύπνιος κια τρώει στις 2 ώρες και μια κοιμάται και τρώει στις 3-4! Ωραιότατα! Και όσο για την πιπίλα...την θέλει ελάχιστα και την δέχεται μόνο συγκεκριμένες στιγμές και του την βάζω μόνο σε "επείγουσες" καταστάσεις! Οπότε καλά πάμε μέχρι στιγμής!!
Αααααα!!! πολύ χαίρομαι!! πράβο σας!!! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Rosalita, περνάω ΑΚΡΙΒΩΣ όσα περιγράφεις στα μηνύματά σου: συνεχή πιπιλίσματα (σήμερα το βράδυ με παπάριασε :lol:), απορία για το πότε πραγματικά πεινάει (πάνω - κάτω είμαστε όλη την ώρα), περιοδική χρήση πιπίλας (όποτε τα παίζω ή στο αμάξι μέσα, κ εφόσον φυσικά, τη δέχεται), υποψία ότι τρώει περισσότερο από όσο πραγματικά χρειάζεται (έχει βάλει αρκετό βάρος), κλπ.

 

Σου στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς! :cool:

 

Δεν μας είπες όμως πόσο είναι το μωρούλι σου! Ανταποδίδω τους αγωνιστικούς χαιρετισμούς, αν και πάμε να στρώσουμε νομίζω!! Έχουμε και το ταξίδι το Σάββατο!! Ελπίζω να μην τον ματιάσω..!! :shock::lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παράλειψη! Το αγοράκι μου είναι 1 μηνός 2 εβδομάδων κ 2 ημερών. Εμείς εκεί που νόμιζα ότι πηγαίναμε να στρώσουμε, τα ξαναχαλάσαμε... από χθες έχει ξεκινήσει ένα άνευ προηγουμένου πιπίλισμα.. :shock::D

Να περνάμε φάση ταχείας ανάπτυξης?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ήταν πολύ μικρό για στρώσιμο. Μάλλον σου έκανε ένα διάλλειμα για να ξεκουραστείς και ξανασυνέχισε ακάθεκτο! Μην ανησυχείς πάντως, σε λιγάκι θα στρώσει. Τον έφαγες τον γάιδαρο...η ουρά μένει! Περίπου στο πρώτο εμβόλιο ίσως δεις διαφορά!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...