Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ταβέρνα μη φιλική προς τα παιδιά! απαράδεκτη συμπεριφορά!

Recommended Posts

Μιλάω για γνωστή "οικογενειακή" ταβέρνα, στην Κάντζα (ο Κρητικός)

Η εμπειρία μας χθες ήταν από κακή έως εφιαλτική, αφ'ενός λόγω του ψυχρού και απρόσωπου σέρβις και αφ'ετέρου λόγω της προκατειλημμένης και εχθρικής συμπεριφοράς απέναντι σε οικογένειες με μικρά παιδιά.

Δεν το προτείνω σε κανέναν οικογενειάρχη του οποίου τα παιδιά μετά το φαγητό τους θα τολμήσουν να σηκωθούν από τις καρέκλες τους (μιλάω για χειμώνα και για την σάλα φυσικά!)

Πήγαμε 4 άτομα (με 2 μικρά παιδιά, 3,5 και 1,5 ετών) με τις καλύτερες διαθέσεις Κυριακή μεσημέρι.

Επιλέξαμε να πάμε 13.00 η ώρα για να φάμε και να φύγουμε.

Το αποτέλεσμα ήταν να μας γίνει έντονη παρατήρηση του στυλ "μαζέψτε τα παιδιά σας".

Στη σάλα βρίσκονταν 4 παρέες μόνο!

Όσο για το φαγητό, απλά τα ψητά άξιζαν, αλλά όχι για το χρυσάφι που πληρώνεις. Τα υπόλοιπα μέτρια. Το κρασί πολύ ακριβό από τη στιγμή που δεν είναι label.

Δεν μας έχουν προσβάλει ποτέ ξανά έτσι σαν οικογένεια...

Κύριε Κρητικέ, δεν μπορείς να απαιτείς συμπεριφορά ενήλικα σε γκουρμέ εστιατόριο από νήπια σε χασαποταβέρνα!

Κατεβείτε απ' το καλάμι και προσγειωθείτε στην Ελλάδα! Σταματήστε να είστε δήθεν (ιδιοκτήτες και λιγοστοί πλέον θαμώνες...)

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Διαφημίσεις

• Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καταλαβαινω αυτο που λες γιατι και εμεις πηγαινουμε εξω με παιδια φιλων κτλ.Προσεχουμε ομως να μην ενοχλουν τους αλλους.Μηπως δεν εφτεγαν τα γκαρσονια και τους εκανε κανενας αλλος πελατης παρατηριση και ετσι αναγκαστηκαν και αυτοι να το πουνε σε εσας??Εχει τυχη να γινει σε μια ταβερνα που πηγαμε, στους διπλα μας.

Τι ακριβως σας ειπαν?

jyjdp3.png

sWN4p3.png

μηπως τα γκαρσον προσπαθησαν να σας κανουν νοημα κ απο πριν αλλα δεν τους ειδατε γιατι ειχατε συζητηση?το λεω γιατι για να φτασει καποιος σε σημειο να σου πει μαζεψε τα παιδια σου πρεπει να εχει ενοχληθει πααααρα πολυ...κ τα παιδακια τι εκαναν τρεχανε πανω κατω κ τους δημιουργησαν προβλημα?επισης δεν αποκλειεται να τους εγινε παρατηρηση απο αλλους πελατες που δεν ηθελαν να ενοχλουνται.

στα λεω αυτα γιατι προχθες που πηγαμε κ εμεις για φαγητο ειχαμε 2 παιδακια στην παρεα που αρχισαν να κοβουν βολτες στο μαγαζι,η σερβιτορα εκανε παρατηρηση ...το ιδιο κ η μαμα στα παιδια 5-6 φορες κ στο τελος τα εβαλε να καθησουν με το ζορι.σε καμια περιπτωση ομως δεν παρεξηγησαμε το μαγαζι,εχουν δικιο να θελουν ησυχια,δεν πανε μονο γονεις εκει ,πανε κ ατομα που θελουν την ησυχια τους!!!δεν θελω να με παρεξηγησεις απλα σου δειχνω την αλλη οψη του νομισματος.

Τι μπορεί να έκαναν δυο μικρά παιδάκια; :rolleyes:

Ούτε η κόρη μου που είναι 1,5 κάθεται στην καρέκλα της μετά το φαγητό. Κόβει βόλτες πάνω κάτω γιατι πολύ λογικά βαριέται. Οι ταβέρνες δεν είναι χώροι για παιδιά εκτός κι αν έχουν παιδική χαρά. Εμείς όταν έχουμε το παιδί μαζί πάμε μόνο σε μαγαζιά με τέτοιες παροχές. Απ'την άλλη ακόμη κι αν τα παιδιά ήταν τόσο ανήσυχα πια,οι γονείς δεν μπορούν να τα δέσουν στις καρέκλες τους. Τέλοσπάντων,το θέμα δεν είναι τι έκαναν τα παιδάκια σου Ψαράκι ή πώς οι γονείς πρέπει να συμπεριφέρονται σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά οι παροχές του μαγαζιού. Ένας χώρος όπου θα απασχολούνται τα παιδιά είναι απαραίτητος σε κάθε μαγαζί που θέλει να έχει πελάτες με οικογένειες :D

[/url]

Διαφημίσεις

Τι μπορεί να έκαναν δυο μικρά παιδάκια; :rolleyes:

Ούτε η κόρη μου που είναι 1,5 κάθεται στην καρέκλα της μετά το φαγητό. Κόβει βόλτες πάνω κάτω γιατι πολύ λογικά βαριέται. Οι ταβέρνες δεν είναι χώροι για παιδιά εκτός κι αν έχουν παιδική χαρά. Εμείς όταν έχουμε το παιδί μαζί πάμε μόνο σε μαγαζιά με τέτοιες παροχές. Απ'την άλλη ακόμη κι αν τα παιδιά ήταν τόσο ανήσυχα πια,οι γονείς δεν μπορούν να τα δέσουν στις καρέκλες τους. Τέλοσπάντων,το θέμα δεν είναι τι έκαναν τα παιδάκια σου Ψαράκι ή πώς οι γονείς πρέπει να συμπεριφέρονται σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά οι παροχές του μαγαζιού. Ένας χώρος όπου θα απασχολούνται τα παιδιά είναι απαραίτητος σε κάθε μαγαζί που θέλει να έχει πελάτες με οικογένειες :D

Έτσι ακριβώς. Όταν έχεις οικογενειακή ταβέρνα, πρέπει να γνωρίζεις ότι θα έρθουν μικρά παιδάκια. Η θα έχεις ένα χώρο για να απασχολούνται τα παιδια, ή θα έχεις περισσότερη κατανόηση και υπομονή.

Το ίδιο ισχύει και για τους πελάτες.

natassa + tasos = 15 years together

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Σίγουρα σε κάθε ταβέρνα-εστιατόριο θα έπρεπε να υπήρχαν ειδικοί χώροι για να απασχολούνται τα παιδάκια αλλά στην Ελλάδα ελάχιστα έχουν συνήθως λόγω παλαιότητας.Βρίσκω λάθος τον τρόπο που το είπε ο σερβιτόρος αλλά όταν ο άλλος κουβαλάει την παραμάνα(ο μεγάλος δίσκος) το πιτσιρίκι που θα πεταχτεί μπροστά του πιθανόν να μην το δεί και πιθανόν ή να το πατήσει ή να του φερει τον δίσκο στο κεφάλι.Εχω δεί σερβιτόρα που έκανε θεαματική βουτιά μαζί με τον δισκο απλά για να μην χτυπήσει το παιδάκι.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Απλά σηκώθηκαν από τις καρέκλες τους και έπαιζαν με ένα άλλο παιδάκι! Έλεος... Κυριακή μεσημέρι σε ταβέρνα βγήκαν οι υπόλοιποι θαμώνες, όχι σε εκκλησία ή σε εστιατόριο κυριλέ βράδυ...

Επιπλέον δεν είναι η πρώτη φορά που βγαίνουμε έξω με τα παιδιά μας!

Ουδέποτε μας έχει γίνει τέτοιου είδους "παρατήρηση"...

Αν ο εκάστοτε μαγαζαγάτορας θέλει να επιλέγει την πελατεία του, τότε να βάλει όρους, όπως η "Ρένα της Φτελειάς" που απαγορεύει την είσοδο σε παιδιά!

Λύσεις υπάρχουν...

Και στο κάτω κάτω μιλάμε για ΝΗΠΕΙΑ που το ένα είναι 1,5 ετών. Αλήθεια πώς μπορείς να κάνεις ένα νήπιο σ' αυτή την ηλικία να κάτσει κάτω με το ζόρι? Και αυτό είναι το ζητούμενο? Στην τελική πρέπει να υπάρχει και μια ανοχή από ανθρώπους που και οι ίδιοι κάποτε είχαν παιδιά στην ηλικία αυτή!

Εδώ οι σερβιτόροι μας λοξοκοίταξαν γιατί ο μικρός πήρε στην ταμπέλα με το νούμερο του τραπεζιού από διπλανό (άδειο) τραπέζι!

Κι όλα αυτά τα αναφέρω όχι τυχαία, γιατί έχουν αναφερθεί τέτοιου είδους παράπονα σε site που αναφέρεται αποκλειστικά σε φαγητό (στο ask4food συγκεκριμένα), για το συγκεκριμένο μαγαζί και την συμπεριφορά του ιδιοκτήτη, ο οποίος μιλάει ανελλιπώς "γαλλικά" στους εργαζομένους...

Επιπλέον, υπήρχαν 4 τραπέζια γεμάτα (συμπεριλαμβανομένου και τους δικού μας), οπότε υπήρχε άπλετος χώρος για να κινηθούν οι σερβιτόροι. Τέλος, τα παιδιά δεν είχαν ούτε 5 λεπτά που είχαν απομακρυνθεί από το τραπέζι. Πριν έπαιζαν κάτω από το τραπέζι μας πολύ ήσυχα...

Πάντως οι μαζαγαζάτορες τέτοιου είδους δεν θα πρέπει να παραπονιούνται για έλλειψη πελατείας εν καιρό κρίσης... Και στην τελική η απορία μου είναι η εξής: από πότε τα παϊδάκια έγιναν τόόόόσο γκουρμέ??!!!??

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Σίγουρα σε κάθε ταβέρνα-εστιατόριο θα έπρεπε να υπήρχαν ειδικοί χώροι για να απασχολούνται τα παιδάκια αλλά στην Ελλάδα ελάχιστα έχουν συνήθως λόγω παλαιότητας.

Κι όχι μόνο ειδικοί χώροι αλλά γενικότερα παροχές!Παιδική χαρά,άτομο που να φυλάει τα παιδιά μέσα σε αυτό,καρεκλάκια για μωρά,παιδικές τουαλέτες,χώρο για άλλαγμα και θηλασμό και παιδικό μενού.Θα μου πεις όλα αυτά θέλουν λεφτά και τα μαγαζιά είναι παλιά,είναι κι η κρίση που έχουν πέσει οι δουλειές. Εμείς ως οικογένεια θα δίναμε και δέκα και είκοσι ευρώ παραπάνω για να κάτσουμε άνετα,χωρίς να κυνηγάμε παιδιά και να ξέρουμε ότι παίζουν με ασφάλεια.Όπως επίσης ότι το παιδικό μενού που τους σερβίρουν θα το φάνε. Η κόρη μου τουλάχιστον δεν τρελαίνεται για πα'ι'δάκια και κρεατικά.Αξίζει να το πληρώσεις λίγο παραπάνω αλλά να περάσει όλη η οικογένεια όμορφα :)

[/url]

Κι όχι μόνο ειδικοί χώροι αλλά γενικότερα παροχές!Παιδική χαρά,άτομο που να φυλάει τα παιδιά μέσα σε αυτό,καρεκλάκια για μωρά,παιδικές τουαλέτες,χώρο για άλλαγμα και θηλασμό και παιδικό μενού.Θα μου πεις όλα αυτά θέλουν λεφτά και τα μαγαζιά είναι παλιά,είναι κι η κρίση που έχουν πέσει οι δουλειές. Εμείς ως οικογένεια θα δίναμε και δέκα και είκοσι ευρώ παραπάνω για να κάτσουμε άνετα,χωρίς να κυνηγάμε παιδιά και να ξέρουμε ότι παίζουν με ασφάλεια.Όπως επίσης ότι το παιδικό μενού που τους σερβίρουν θα το φάνε. Η κόρη μου τουλάχιστον δεν τρελαίνεται για πα'ι'δάκια και κρεατικά.Αξίζει να το πληρώσεις λίγο παραπάνω αλλά να περάσει όλη η οικογένεια όμορφα :)

Σαφώς και αξίζει.Και εσύ εχεις το κεφάλι σου ήσυχο και το παιδί διασκεδάζει.Την νοοτροπιά του Ελληνα δύσκολα να την αλλάξεις και έτσι όπως πήγαν τα πράγματα δύσκολα θα κάνουν ένα βήμα μπροστά.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Διαφημίσεις

Ονειρα θερινης νυχτος!!!!!

Σαν παραμυθι ακουγετε.:roll:

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Κι όμως μεγάλο εμπορικό κέντρο (όχι στα βόρεια προάστια ή στο κέντρο) έχει παιδικές τουαλέτες,χωρό για το άλλαγμα και καναπέδες για θηλασμό!Το κακό στην Ελλάδα είναι ότι ενώ υπάρχουν αυτές οι παροχές,είναι διάσπαρτες. Δηλαδή στο ένα ταχυφαγείο θα βρεις παιδικό μενού και καρεκλάκια,στην παραδοσιακή ταβέρνα θα βρεις παιδική χαρά,στον παιδότοπο δεν θα βρουν οι γονείς φαγητό και μουσική της αρεσκείας τους.Ένα χώρος που θα τα έχει όλα μένει να δημιουργηθεί ;)

[/url]

Όλα αυτά θα ήταν ΤΕΛΕΙΑ, αν υπήρχαν!

Εφ'όσον όμως δεν τα διαθέτεις αυτά κύριε μαγαζάτορα, κι εσύ κύριε θαμώνα ξέρεις ότι θα πας σε ΤΑΒΕΡΝΑ, ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕΣΗΜΕΡΙ, μην μου το βγάλεις το παϊδάκι από τη μύτη!!! Απλά λοιπόν δεν θα ξαναπατήσουμε στην εν λόγω ταβέρνα, γιατί τα παιδιά μας να τα δέσουμε, και να τα βάλουμε με το ζόρι να καθήσουν κάτω (δηλ. να φωνάζουμε, να απειλούμε και να νευριάζουμε, ενώ έχουν φάει και έχουν κάτσει όσο μπορούν στην καρέκλα τους) δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνουμε... Οπότε θα περιμένουμε την άνοιξη να κάνουμε πικ-νικ!!! (πιο φτηνά και πιο διασκεδαστικά)!

Μέχρι τότε... φαγητό στο σπίτι κι αν μια Κυριακή βαριόμαστε να μαγειρέψουμε, παραγγέλνουμε κανένα σουβλάκι. Πιο φτηνή και λιγότερο αγχωτική λύση!

Κι αν αποφασίσει κάποιος να επενδύσει στο μαγαζί του με τον τρόπο που αναφέρει η bee, τα ξαναλέμε...

Πάντως εγώ δεν θυμάμαι ποτέ σαν παιδί που βγαίναμε με τους γονείς μας να είχε δημιουργηθεί τέτοιου είδους ζήτημα... Και γινόταν χαμός από παιδομάνι στις ταβέρνες...

Τώρα μήπως έχουν γίνει όλοι... κάπως? Μήπως τους έχει μείνει από τότε που "τα τρώγαμε όλοι μαζί"? Μήπως μερικοί ακόμα φοράνε "ροζ γυαλιά"?

Αυτό που με προβλημάτισε βαθιά πάντως είναι το γιατί οι άνθρωποι δεν γίνονται λίγο πιο απλοί, λίγο πιο χαλαροί? Δεν καταλαβαίνουν πως οι εποχές του "δήθεν" έχουν παρέλθει, και το δυσκοίλιο ύψος είναι πασέ?

Και επαναλαμβάνω, πάντα πρέπει ο κάθε μαγαζάτορας να ξέρει τι μαγαζί θέλει να έχει (όχι σε δέχομαι στο μαγαζί μου, αλλά σου τη λέω κι από πάνω) και ο πελάτης πρέπει να γνωρίζει την ώρα και τον τόπο που επιλέγει για φαγητό!

Σημείωση: όταν έκανα την κράτηση τους τόνισα ότι τα 2 από τα 4 άτομα είναι νήπια!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Ο γιός μου πάντως δεν είναι για ταβέρνες. Πρέπει να πάω με κάποιον που θα κάνουμε βάρδιες για να μπορέσω να φάω. (ένας τρώει άλλος κυνηγάει). Δεν με νοιάζει τόσο μην ενοχληθούν οι σερβιτόροι , όσο για την ασφάλεια του παιδιού, το οποίο σημειώνω ότι κινείται αστραπιαία... :-D

Ο συγκεκριμένος μαγαζάτορας αγενής .... Εμένα θα με ενοχλούσαν και τα γαλλικά στο προσωπικό... Βγαίνουμε για να χαλαρώσουμε .

ssttaa

Αγαπητο ψαρακι....χωρις παρεξηγησει..αλλα θα σου τονισω καποια πραγματα που ισως να φταιμε και εμεις οι γονεις.Τα παιδια μπορουν να σηκωθουν απο το τραπεζι αλλα οχι να τρεχουν γυρω γυρω και να ενοχλουν αλλους.Ο δικος μου πχ.μαζι με αλλο παιδακι εχουν κατσει σε αλλο αδειο τραπεζι (που δεν χρειαζετε εκεινη την ωρα ο καταστηματαρχης)και ζωγραφηζουν 'η παιζουν με κατι καρτες.Το οικογενειακη ταβερνανα καποιοι το συνεπαγουν με παιδικη χαρα....λυπαμαι δεν ειναι ετσι. Ο κοσμος που δεν εχει τα λεφτα για κιριλε πρεπει να παει στην ταβερνα και να τρελαθει?!!!Λιγο κατανοησει και απο της δυο πλευρες και καλη διαθεση να υπαρχη και ολα θα ειναι καλυτερα.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Διαφημίσεις

Εγώ θα μείνω σε ένα πράγμα......ενάμισυ χρονών παιδί κυκλοφορούσε σε ταβέρνα (με όποιους κινδύνους) χωρίς εποπτεία?

Μήπως εκτός από το μαγαζάτορα είναι και οι γονείς υπερβολικοί?

Μaria μιλάμε για παιδιά 1,5 και 3,5 ετών, και όχι για 5,5.

sesame τα παιδιά έπαιζαν από κάτω και δίπλα στο τραπέζι μας... ΕΛΕΟΣ!

Επίσης μιλάμε για μαγαζί που πληρώνεις 30 ευρώ το άτομο, χωρίς το κρασί.

Ίσως λοιπόν, αν πηγαίναμε σε λιγότερο κυριλέ χασαποταβέρνα να περνάγαμε φυσιολογικά, όπως έχει συμβεί κι άλλες φορές που έχουμε βγει έξω με τα παιδιά μας.

Εννοείτε πως δεν θα ξαναπατήσουμε σε γκουρμέ σουβλατζίδικο!

Πάντως μας έδωσες πολύ καλή ιδέα... Την επόμενη φορά θα πάρουμε μαζί μας και την ζωγραφική και τις κάρτες για τον 1,5 ετών γιο μας! Θα ασχοληθεί σίγουρα περί τη 1 ώρα, χαλαρά!

Επιπλέον αν διαβάζατε όλα τα post θα είχατε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα...

tZh5p3.png

G0KVp3.png

μην θυμωνεις και τα διαβασα ολα τα ποστ.Απλα εχω δει και καταστασεις που η μαμα πινει το κρασακι της και δεν κοιταει καν που ειναι τα παιδια...πιστεψε με. Το να ειναι διπλα σου οπως λες ειναι απαραδεκτο να σου κανουν παρατηρηση. Ειναι πολυ καλη ιδεα να περνεις παντα μαζι καποια παιχνιδακια να ασχολητε με κατι που του αρεσει.Παιδι ειναι θα βαρεθει.Και τιποτα να μην εχεις...βγαλε απο την τσαντα σου ενα στυλο και αστο να ζωγραφησει το τραπεζομαντηλο(αν ειναι χαρτινο βεβαιος.βεβαιος)

jyjdp3.png

sWN4p3.png

δε προλαβαίνω να διαβάσω όλα τα σχόλια, εγώ μετά την απόκτηση παιδιού κατάλαβα τι πάει να πει "οικογενειακή ταβέρνα" τόσα χρόνια δεν το είχα συνειδητοποιήσει...σαφώς και ο άλλος που πάει στη ταβερνούλα πάει για να χαλαρώσει...και καταλαβαίνω και την άλλη πλευρά.

Ανήμερα πρωτοχρονιάς πήγα σε μια ταβέρνα "το Βιλαέτι" σε ένα χωριουδάκι στο Λασίθι, υπήρχε ξεχωριστός όροφος για οικογένειες με παιδιά και με ξεχωριστό δωμάτιο με σπιτάκια τσουλήθρες...φιλικό και για νήπια(η μικρή μου δεν είναι ούτε 2) και απ'έξω βροχή και χιόνι περάσαμε τέλεια μικροί μεγάλοι και κανείς δεν ενοχλούσε κανένα!

Τώρα αν στην Αθήνα κάποιοι ζουν στο κόσμο τους αργά η γρήγορα θα κλείσουν και θα έχουν απορίες!!!

Μaria μιλάμε για παιδιά 1,5 και 3,5 ετών, και όχι για 5,5.

sesame τα παιδιά έπαιζαν από κάτω και δίπλα στο τραπέζι μας... ΕΛΕΟΣ!

...

Ε τότε έχεις εσύ δίκιο.......συγνώμη αν δεν κατάλαβα......

το επαθα και εγω ψαρακι αυτο σε ταβερνα στη θεσσαλονικη και μας εκανε παρατηρηση διευθυντης δημοτικου σχολειου και οχι ο μαγαζατορας που πηγε να μπαλωσει τα πραγματα..

να σημειωσω οτι τα παιδια ηταν ιδιαιτερα ησυχα(πραγμα σπανιο βεβαια )και απλα κανανε βρουμ βρουμ πανω στο τραπεζι με ενα αυτοκινητακι..

αισθανθηκα τοσο ασχημα ...΄ξερεις γιατι ?γιατι δνε του ειπα αει και γ...σου λαλακα και μαλωσα τα παιδια μου...

κομπλεξικοι ανθρωποι μαγαζατορες και μη...το σκεπτικο ηταν οτι ολη την ημερα ακουω παιδικες φωνες στο σχολειο και ηρθα στην ταβερνα να χαλαρωσω...

ετσι λοιπον πρεπει να αναγραφουν οι ταβερνες ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΕ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ...

ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥς..

Εγώ θα εκτιμούσα περισσότερο αν ο ιδιοκτήτης μου έλεγε από την αρχή οτι απαγορεύεται η είσοδος σε μικρά παιδιά παρά να μου κάνει παρατήρηση για ένα περιστατικό σαν της θεματοθέτριας.

Εντάξει δε λέω υπάρχουν περιπτώσεις που μικρά παιδιά τρέχουν πέρα δώθε κάτι το οποίο μπορεί να είναι ενοχλητικό για κάποιους αλλά είναι κυρίως επικίνδυνο για τα ίδια τα παιδιά. Αλλά διαβάζοντας τα ποστς δεν κατάλαβα οτι τίθεται τέτοιο θέμα.

Προφανώς ο ιδιοκτήτης δέχεται με βαριά καρδιά την παρουσία παιδιών στο μαγαζί του και αυτό λόγω κρίσης. Όπως έγραψα όμως και στην αρχή θα ήταν πιο τίμιο ευθύς εξαρχής να δηλώσει την άρνηση του παρά να σε προσβάλλει μετά για ένα ασήμαντο γεγονός.

Ήθελα να ήξερα τόσο καλά πάνε οι δουλειές του που διώχνει έτσι τους πελάτες?:roll:

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

πάντως για να σκεφτούμε το τεράστιο κόστος για τα παιδικά καρεκλάκια που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα, το κόστος είναι 15 ευρώ από το ΙΚΕΑ. Συγώμη αλλά για μία ταβέρνα νομίζω ότι τα 15 ευρώ(επί 5 ή 6 ) είναι ΤΙΠΟΤΑ.

Όσο για παιχνίδια παιδικά, το πολύ με 500 ευρώ φτιάχνεις παιδική χαρά. Πιστεύω ότι όποια ταβέρνα (ακόμη και σουβλατζίδικο) φτιάξει κάτι τέτοιο, θα τα βγάλει χαλαρά τα χρήματα.

Είναι ντροπή η αμερικανιά που λέγεται Fridays να έχει όχι μόνο παιδικά καρεκλάκια και μενού, αλλά να δίνει και πακετάκι με κηρομπογιές και χαρτιά για ζωγραφική στα παιδιά, και οι gourmet χασάπηδες να μην θέλουν παιδιά στο μαγαζί τους.

Και ναι δεν συμφωνώ καθόλου με την "Ρένα της Φτελιάς" που ήρθε από την κουρτζούβαλη και το παίζει δήθεν απαγορεύοντας οικογένειες να πηγαίνουν στο μαγαζί της. Λες και στο χουριό της έτσι κάνανε.

Αντε, ήρθαν όλοι στας Αθήνας και έγιναν αριστοκράτες

Δυστυχώς πλέον οι Έλληνες ιδιοκτήτες καταστημάτων απο μόνοι τους μας οδηγούν να βγαίνουμε σε αμερικάνικα σαν το Fridays. Παλιά τα κοροιδευα αλλα πλέον έχουμε καταλήξει οτι μόνο εκει μπορούμε να πηγαίνουμε. Παρόλο που δεν έχουμε αντιμετωπίσει οι ίδιοι τέτοια συμπεριφορά καθώς η δικια μας δεν περπατάει ακόμα αλλα έχω 10 ανιψιά κι έχουμε ζήσει τέτοιες καταστάσεις.

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Είναι ντροπή η αμερικανιά που λέγεται Fridays να έχει όχι μόνο παιδικά καρεκλάκια και μενού, αλλά να δίνει και πακετάκι με κηρομπογιές και χαρτιά για ζωγραφική στα παιδιά, και οι gourmet χασάπηδες να μην θέλουν παιδιά στο μαγαζί τους.

Δεν ήθελα να κάνω διαφήμιση στην αλυσίδα αυτή.... αλλά μιας και το ανέφερες εσύ, θα ήθελα να πω ότι προσωπικά επιλέγουμε πολλές φορές να πάμε στα Friday's οικογενειακώς καθώς θεωρώ ότι σέβονται πραγματικά τα παιδιά και περνάμε όντως καλά. Πάντα μας φέρνουν δώρο σύνεργα ζωγραφικής και για τα τρία παιδιά. Επίσης μπαλόνια με ήλιο και για τα τρία παιδιά και τέλος υπάρχει παιδικό μενού με ποσότητα καλή για ένα παιδάκι και πολύ λογική τιμή. Για όλους αυτούς τους λόγους πληρώνουμε ευχάριστα τα παραπάνω χρήματα για τα πιάτα των ενηλίκων :wink:.

.....δε νομίζω τάκη....