Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

"Αλεξάνδρα"??? "ΡΕΑ"??? "ΜΗΤΕΡΑ"???

Recommended Posts

Καλημέρα σαςςς!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, που μου συστείνετε να γεννησω!

Εμένα με παρακολουθούν στο ΓΝΑ "Αλεξάνδρα" ενα πολύ καλό team γιατρών και είμαι πολύ ευχαριστημένη από τους γιατρούς μου. ΟΜΩΣ, έχω ακούσει πολλά για το θεμα της νοσηλείας στα δημόσια νοσοκομεία. Εκεί είναι ο προβληματισμός μου.

Ο καλός μου γιατρός είναι και στο ΜΗΤΕΡA από ό,τι εχω καταλάβει...

Ο γιατρός που με παρακολουθεί στο ΙΚΑ, ο οποίος είναι επίσης πολύ καλός, είναι στο ΡΕΑ.

Μου είπε ότι από 01.01.2012 θα είναι δωρεάν στο ΡΕΑ οι τοκετοί με το ΙΚΑ, πληροφορία όμως που δεν μου επιβεβαίωσε το Λογιστήριο... :(

Είμαι στην 12η εβδομάδα, και μπήκα πλέον στον προβληματισμό για το που να πάω για τη γέννα. Το θέμα είναι ότι έχω βεβαρημένο ιατρικό φάκελο, ΣΔ ινσουλινοεξαρτώμενο, αρρυθμία, 2πλο στίγμα, οπότε νομίζω ότι είναι συνετό να αποφασίσω το μαιευτήριο αρα και το μαιευτήρα ώστε να έχει πλήρη αποψη για μένα και να μπορεί να βοηθήσει κατάλληλα.

Σας παρακαλώ, αναμένω τη γνώμη σας!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

ΥΓ: πως μπορώ να βάλω ticker της εγκυμοσύνης μου???

Διαφημίσεις

εγω θα σου προτεινα να μιλησεις με τα λογιστηρια και των 3 μαιευτηριων. ομως με ενα τετοιο επιβαρυμενο ιστορικο ειναι λιγο παρακινδυνευμενο να αλλαζεις ιατρικη ομαδα. τι εννοεις οτι εχεις διπλο στιγμα; για το τικερ εγκυμοσυνης πηγαινε στο αντιστοιχο θεμα και θα βρεις οδηγιες.

lRR9p3.png

• 2 weeks later...

Εννοώ ότι έχω στίγμα και μεσογειακής και δρεπανοκυτταρικής αναιμίας.

Κοιταξε, το ξέρω ότι είναι παρακινδυνευμένο, αλλά όταν νοσηλεύτηκα στο δημόσιο νοσοκομείο, δεν μπορώ να πω οι γιατροί άψογοι όπως και οι νοσηλεύτριές, αλλά.....

Οι επισκέπτες πάρα πολλοί. Δεν μπορούσα να ησυχάσω στο δωμάτιο. και το σημαντικότερο, κάθε τρεις και λίγο έμπαιναν βρωμιάριδες μέσα και άφηναν χαρτιά για ασθενοφόρα. Α και επίσης οι συνοδοί των ασθενών, όχι οι συγγενείς, ήταν μη ελεγμένοι για ηπατίτιδες. Εννοώ οι "συνοδοί" που μένουν το βράδυ μαζί. Μάλιστα, η μια κοπέλα, έκανε πιάτσα στη χώρα της και τώρα χωρίς βιβιλάριο υγείας, πρόσεχε τη γιαγιά δίπλα μου. Δεν παίρνουν νοσοκομες από το σώμα αποκλειστικών νοσοκόμων που είναι ελεγμένες, και έτσι διακινδυνεύεται η υγεία και των υπολοίπων ασθενών στο θάλαμο.

Να φανταστείς, η συνοδός της διπλανής ασθενούς, - γιαγιά με καρδιακό - (νοσηλεύτηκα σε θεραπευτική κλινική) Εβηχε συνέχεια και για να μην κολλήσω εγω μικρόβιο, επειδή εκείνη δεν είχε τη στοιχειώδη γνώση να βάλει μάσκα, οι γιατροί έβαλαν μάσκα σε εμένα!

Για αυτό σκέφτομαι το ιδιωτικό μαιευτήριο. Η αλλιώς λέω να ζητήσω ένα μονόκλινο στη νέα πτέρυγα του Αλεξάνδρα. Τουλάχιστον να είμαι μονη μου και να έχω την ησυχία μου. Να έχω και το μωράκι μου μαζί.

Για όσον αφορά το οικονομικό που μου είπες, όλα αυτά που ανέφερα έχουν σύμβαση με το ΙΚΑ. Οπότε δεν υπάρχει τέτοιου τύπου πρόβλημα.

Επίσης ξέρω ότι στο δημόσιο νοσοκομείο το παιδί δεν το δίνουν αμέσως άλλά την επόμενη μέρα. Οπότε παίρνει ξένο γάλα. Ασε που θα χαθεί το πύαρ το πρωτόγαλα που έχει πολλές θρεπτικές ουσίες και αντισώματα. ...

Επίσης οι μπαμπαδες δεν επιτρέπονται στον τοκετό, αλλά ούτε επιτρέπονται και ως συνοδοί...

ΑΥτά είναι τα θέματα όλα που με κάνουν να προβληματίζομαι

Τι λές? Εχω άδικο?

Την πρωτη φορα γεννησα στο ΙΑΣΩ...χριστουγεννα...εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη παροτι ειχα ακουσει τα χειροτερα.

Τωρα σε αυτη την εγκυμοσυνη αλλαξα γιατρο.Ο καινουριος γιατρος μου ειπε οτι συννηθως ξεγενναει ΡΕΑ ή Μητερα αλλα αν θελω καπου αλου θα παμε δεν εχει πρβλημα.Ο ιδιος μου ειπε θα προτιμουσε το ΡΕΑ γιατι λεει ειναι καινουριο μαιευτηριο και επειδη θελουν να παει καλα και φοβουνται μη τυχον γινει καμια στραβη και δυσφημιστει το μαιευτηριο ειναι παρα πλυ προσεκτικοι σε ολα.

Δεν εχω αποφασισει ακομα κι εγω.

Για δυσκολες περιπτωσεις το καλυτερο εχω ακουσει οτι ειναι το Αλεξανδρα

Φίλη με πολυ δυσκολο ιστορικο παρολο που εχει πολυ χρημα να διαθεσει..διαλεγει το Αλεξανδρας

p7z6p3.pngsQqep3.png

Διαφημίσεις

Καταρχάς, με το καλό το μωράκι σου.

Η σύμβαση του ΕΟΠΥ με τα ιδιωτικά μαιευτήρια δεν ισχύει πλεόν και όλοι περιμένουν να δουν τι θα γίνει. Δεδομένου ότι είσαι ακόμη στην αρχή, κανένας δεν μπορεί να σου πει από τώρα τι θα ισχύει μεχρι να γεννήσεις.

Εγώ στη θεση σου θα διαλεγα το Αλεξάνδρας, από τη στιγμη που ο γιατρός που σε παρακολουθεί εκεί είναι ΟΚ και δεν έχεις παράπονο. Πιστεύω ότι οι γιατροί στα Δημόσια νοσοκομεία έχουν μεγαλυτερη εμπειρία δύσκολων περιπτωσεων. από την άλλη στο Δημόσιο μπορείς άνετα να έχεις ένα μονόκλινο δωμάτιο, ενω στο ιδιωτικό η τιμή του είναι απαγορευτική, οπότε θα είσαι σε ένα τρίκλινο, οπου πάλι θα υπάρχει κοσμος, συνοδοί, κ.λπ.

• 1 month later...

καλησπέρα κ απο μενα!

Και εγώ για γένα εψαχνα μαιευτηρια για την γένα μου και ήμουν μεταξύ μεταξύ Ιασώ και Αλεξάνδρα, ώσπου έπεσε το μάτι μου σε άρθρα περί:"4 νεκρά βρέφη στο Αλεξάνδρα απο μικρόβιο το 2009". Θα μου πείτε το 2009, ναι αλλά ποιός ξέρει τί γίνεται και το 2012? Οποιαδήποτε πληροφορία θα βοηθούσε

Βρε κοριτσια, ας μην υπερβαλουμε για τα Δημοσια μαιευτηρια! Εγω γεννησα στο Αττικο το οποιο ειναι ΠΓΝ οπως και το Αλεξανδρα! MissYakinthos, μαλλον τα εχεις μπερδεψει οσον αφορα το ποτε σου φερνουν τα μωρα και το θηλασμο. Αυτο μπορει να συμβαινει στα ιδιωτικα. Στα δημοσια οχι μονο εχεις διπλα σου τα μωρα απο την πρωτη στιγμη, δε σου δινουν ξενο γαλα, εκτος αν υπαρχει λογος, και ειναι πολυ υπερ του θηλασμου! Ενταξει, στον τοκετο δεν τον αφηνουν τον πατερα... Μετα ομως αν θες παρε μονοκλινο για να μην εχεις θεμα με τον κοσμο και εκει δεν υπαρχει κανενας λογος να μην αφησουν τον μπαμπα για συνοδο! Οσον αφορα παλι τα θεματα υγειας που εχεις, πιστεψε με, στο Δημοσιο θα υπαρχει ολοκληρο team που θα σε προσεχει, κι οχι μονο ο γυναικολογος σου και οι μαιες. Οι ιδιωτικες κλινικες ειναι μονο μαιευτηρια και τιποτα αλλο, αν χρειαστεις τιποτα, χτυπα ξυλο, στο δημοσιο θα σε στειλουν, να εισαι σιγουρη! Αλεξανδρα και παλι Αλεξανδρα!

Εννοώ ότι έχω στίγμα και μεσογειακής και δρεπανοκυτταρικής αναιμίας.

Κοιταξε, το ξέρω ότι είναι παρακινδυνευμένο, αλλά όταν νοσηλεύτηκα στο δημόσιο νοσοκομείο, δεν μπορώ να πω οι γιατροί άψογοι όπως και οι νοσηλεύτριές, αλλά.....

Οι επισκέπτες πάρα πολλοί. Δεν μπορούσα να ησυχάσω στο δωμάτιο. και το σημαντικότερο, κάθε τρεις και λίγο έμπαιναν βρωμιάριδες μέσα και άφηναν χαρτιά για ασθενοφόρα. Α και επίσης οι συνοδοί των ασθενών, όχι οι συγγενείς, ήταν μη ελεγμένοι για ηπατίτιδες. Εννοώ οι "συνοδοί" που μένουν το βράδυ μαζί. Μάλιστα, η μια κοπέλα, έκανε πιάτσα στη χώρα της και τώρα χωρίς βιβιλάριο υγείας, πρόσεχε τη γιαγιά δίπλα μου. Δεν παίρνουν νοσοκομες από το σώμα αποκλειστικών νοσοκόμων που είναι ελεγμένες, και έτσι διακινδυνεύεται η υγεία και των υπολοίπων ασθενών στο θάλαμο.

Να φανταστείς, η συνοδός της διπλανής ασθενούς, - γιαγιά με καρδιακό - (νοσηλεύτηκα σε θεραπευτική κλινική) Εβηχε συνέχεια και για να μην κολλήσω εγω μικρόβιο, επειδή εκείνη δεν είχε τη στοιχειώδη γνώση να βάλει μάσκα, οι γιατροί έβαλαν μάσκα σε εμένα!

Για αυτό σκέφτομαι το ιδιωτικό μαιευτήριο. Η αλλιώς λέω να ζητήσω ένα μονόκλινο στη νέα πτέρυγα του Αλεξάνδρα. Τουλάχιστον να είμαι μονη μου και να έχω την ησυχία μου. Να έχω και το μωράκι μου μαζί.

Για όσον αφορά το οικονομικό που μου είπες, όλα αυτά που ανέφερα έχουν σύμβαση με το ΙΚΑ. Οπότε δεν υπάρχει τέτοιου τύπου πρόβλημα.

Επίσης ξέρω ότι στο δημόσιο νοσοκομείο το παιδί δεν το δίνουν αμέσως άλλά την επόμενη μέρα. Οπότε παίρνει ξένο γάλα. Ασε που θα χαθεί το πύαρ το πρωτόγαλα που έχει πολλές θρεπτικές ουσίες και αντισώματα. ...

Επίσης οι μπαμπαδες δεν επιτρέπονται στον τοκετό, αλλά ούτε επιτρέπονται και ως συνοδοί...

ΑΥτά είναι τα θέματα όλα που με κάνουν να προβληματίζομαι

Τι λές? Εχω άδικο?

ΚΑλή μου τα πράγματα δεν είναι έτσι ακριβώς. Πρώτον, από τη στιγμή που έχεις και άλλου είδους προβλήματα είναι καλύτερα να πας στο Αλεξάνδρας που είναι Πανεπιστημιακό και έχουν σχεδόν όλες τις ειδικότητες ιατρών και σε εφημερία. Είναι βασικ΄οαυτό που σου λέω γιατί στα ιδιωτικά αν χρειαστεί οτιδήποτε είναι μόνο ένας που εφημερεύει και καλούν τον ιατρό από το σπίτι για να έρθει, ή δεν μπορούν να το αντιμετωπίσουν και σε μεταφέρουν σε δημόσιο νοσοκομείο που εφημερέυει. Δεύτερον, στα δημόσια όπως και στα ιδιωτικά φέρνουν τα μωρά στη μαμά όταν τα έχουν έτοιμα και ελεγμένα από παιδιάτρους. Δεν τα ταίζουν ξένο γάλα αν εσύ έχεις τονίσει ότι θέλεις αποκλειστικά θηλασμό, δεν πεινάνε ακόμα και μια μέρα μετά γιατί ακόμα είναι σε στάσιο προσαρμογής κτλ και εσύ δεν θα χάσεις το πρωτόγαλα αφού θα κατέβει αμέσως μόλις ξεκινήσει το μωράκι σου να θηλάζει σιγά σιγά. Τρίτον, τον πατέρα δεν τον αφήνουν στις αίθουσες τοκετού ούτε και η ενημέρωση είναι τόσο καλή όσο στα ιδιωτικά που βγαίνουν έξω συνέχεια και σου λένε τι γίνεται κτλ αλλά έχει πολύ προσωπικό, έμπειρο (κυρίως τα πανεπιστημιακά) και τον πατέρα τον βλέπεις αμέσως μόλις σε ετοιμάσουν για το δωμάτιο όπως επισης μπορέι να μείνει μαζί σου (απλά όταν θηλάζουν οι άλλες κοπέλες ή τις κάνουν τις αλλαγές κτλ πρέπει να βγει έξω. Ωστόσο, πάντα έχεις την επιλογή δίκλινου ή μονόκλινου ώστε να μην παρευρίσκεσαι με πολύ κόσμο. Πάντως, εγώ θα σου πρότεινα για να είσαι και εσύ καλυμένη να πάς από κοντά και να δεις τα δωμάτια και τις συνθήκες που επικρατούν. Αυτά στα γράφω γιατί και εγώ η ίδια δουλεύω σε νοσοκομείο και ξέρω τι γίνεται καθώς επίσης τον πρώτο μου γιο τον γέννησα στο Αρεταίειο το 2009 και τον δεύτερο στο Ρεα πριν ένα μήνα. Δική μου άποψη που με ρωτούσαν και άλλες κοπέλες ήταν ότι παρά το γεγονός ότι ο χώρος ήταν ωραιότερος και η ψυχολογία μου καλύτερη στο ΡΕα, στο Αρεταίειο ήμουν πιο ασφαλής από άποψη εμπειρίας και εμπιστοσύνης στους ιατρούς και τις νοσηλεύτριες.

Καλημέρα σαςςς!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, που μου συστείνετε να γεννησω!

Εμένα με παρακολουθούν στο ΓΝΑ "Αλεξάνδρα" ενα πολύ καλό team γιατρών και είμαι πολύ ευχαριστημένη από τους γιατρούς μου. ΟΜΩΣ, έχω ακούσει πολλά για το θεμα της νοσηλείας στα δημόσια νοσοκομεία. Εκεί είναι ο προβληματισμός μου.

Ο καλός μου γιατρός είναι και στο ΜΗΤΕΡA από ό,τι εχω καταλάβει...

Ο γιατρός που με παρακολουθεί στο ΙΚΑ, ο οποίος είναι επίσης πολύ καλός, είναι στο ΡΕΑ.

Μου είπε ότι από 01.01.2012 θα είναι δωρεάν στο ΡΕΑ οι τοκετοί με το ΙΚΑ, πληροφορία όμως που δεν μου επιβεβαίωσε το Λογιστήριο... :(

Είμαι στην 12η εβδομάδα, και μπήκα πλέον στον προβληματισμό για το που να πάω για τη γέννα. Το θέμα είναι ότι έχω βεβαρημένο ιατρικό φάκελο, ΣΔ ινσουλινοεξαρτώμενο, αρρυθμία, 2πλο στίγμα, οπότε νομίζω ότι είναι συνετό να αποφασίσω το μαιευτήριο αρα και το μαιευτήρα ώστε να έχει πλήρη αποψη για μένα και να μπορεί να βοηθήσει κατάλληλα.

Σας παρακαλώ, αναμένω τη γνώμη σας!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

ΥΓ: πως μπορώ να βάλω ticker της εγκυμοσύνης μου???

Καλησπερα σου και με το καλο.

Εγω εχω εμπειρια απο το μητερα που ειναι ομορφο σαν ξενοδοχειο και εχουν και πηρα <ειναι πολλα χρονια νοσοκομειο> και στο Ρεα που ειναι πανεμορφο,καινουριο,σε προσεχουν γιατι τωρα φτιαχνουν το ονομα τους.

Το σημαντηκοτερο για εμενα ειναι ο γιατρος.Σε ποιον εχεις εμπιστοσηνη,ποιος σε εμπνεει.Τα υποληπα ειναι ξενοδοχιακες εγκαταστασεις.ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΤΗΝ ΕΠΗΦΑΝΙΑ.Εγω ειχα ζητησει απο το γιατρο μου να γεννησω σπιτι μου,αλλα στην Ελλαδα αυτο ειναι δησκολο.Δεν υπαρχει η καταληλη υποστηριξη για το αν κατι παει στραβα.

Διαφημίσεις

Πάντως η νέα πτέρυγα του Αλεξάνδρα είναι σούπερ. Ήμουν σε δίκλινο καθαρά, ήρεμα και 2 κοπέλες που περάσανε από το δωμάτιο ήταν μια χαρά συννενοήσιμες, καθαρές κλπ. Αντίθετα το πρώτο 24ωρο σε τετράκλινο τα είδα όλα.. Χάλι μαύρο:(

Γνώμη μου στο Αλεξάνδρα και με το που υπάρχει διαθέσιμο μονόκλινο ή δίκλινο να σε βάλουν. Να επιμείνετε όμως για το δωμάτιο.

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN

• 1 month later...

Κορίτσια εγώ γεννάω στο Αλεξάνδρα σε 1μιση μήνα περίπου, ξέρετε ποια είναι η διαδιακασία για να έχω μονόκλινο...? Η έστω δίκλινο...? Σε ποιον πρέπει να απευθυνθώ σχετικά, από πότε, και πόσο μπορώ να πιέσω..?

ευχαριστώ!!

d8gLp3.png

iXW1p2.png

Κορίτσια εγώ γεννάω στο Αλεξάνδρα σε 1μιση μήνα περίπου, ξέρετε ποια είναι η διαδιακασία για να έχω μονόκλινο...? Η έστω δίκλινο...? Σε ποιον πρέπει να απευθυνθώ σχετικά, από πότε, και πόσο μπορώ να πιέσω..?

ευχαριστώ!!

Καλησπέρα ,

Με το καλό το μωράκι σου !!

Γέννησα περσι στο Αλεξανδρας. Μονόκλινα δεν υπάρχουν , εκτος αν άλλαξε κατι σε ενα χρονο. Η πτερυγα ΚΟΝΣΟΛΑ ειναι η ανακαινισμένη , και εχει τρίκλινα κ δίκλινα. Ημουν σε τρίκλινο (με άλλη μια μόνο κοπέλα) και όλα ηταν μια χαρα.

Το μωρο το φερνουν μολις τελειώσουν τις εξετασεις του και το εχεις συνεχεια κοντά σου.

Για το δωμάτιο σε ρωτάνε , οταν κανεις την εισαγωγή και αν υπαρχει ελευθερο , κανένα πρόβλημα. Δεν χρειάζεται κατι ιδιαίτερο

στην διάθεση σας ..............:P

6da11a174c.png

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011