Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Κοιμαται ολο το βραδυ αλλα πολυ αργα!

Beatle

Recommended Posts

Καλημερα σε ολες τις μανουλες. Η κορουλα μου ειναι σχεδον 2 μηνων κ απο 5 βδομαδων κοιμαται ολο το βραδυ 8-10 ωρες. Το θεμα ειναι οτι την παιρνει ο υπνος καθε μερα 12-12.30 το βραδυ! Προσπαθω με καποιους τροπους να την κοιμιζω πιο νωρις αλλα τζιφος.. Υπαρχει ελπιδα να αλλαξεις. Εχει τυχει σε καμια? Πως το αντιμετωπισατε?

Διαφημίσεις

σε αυτή την ηλικία έτσι έκανε και η δική μου,το επιδίωκα κιόλας...

της έδινα το γάλα 12.12.30 και μετά 7-8 το πρωί.αλλιώς θα ξυπνούσε τη νύχτα για γάλα πάλι...σε μερικούς μήνες θα αλλάξει,θα κοιμάται νωρίτερα...

πιο πολλές μαζεμένες ώρες.

μετά κοιμόταν 9.9.30 μέχρι 8-8.30.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Πλάκα κάνεις; κοιμάται 8-10 ώρες συνεχομενα και παραπονιέσαι; Εμένα η δική μου το ανωτερο που κοιμάται συνεχομενο ειναι 4 ωρες οποτε μας ξυπνάει 2-3 φορες τη νυχτα και φυσικά δεν κοιμάται αμέσως....

iHQAp2.png

Κι εμένα η δικιά μου τα ίδια έκανε μέχρι 3 μηνών! Ακολούθησα όμως αυστηρά πρόγραμμα μπάνιο, γάλα, ύπνο και σιγά-σιγά έστρωσε! Τώρα που έκλεισε τον 4ο μήνα κοιμάται από τις 21:30 το βράδυ και 12-13 ώρες συνεχόμενα! Κάνε υπομονή, γιατί ήδη το μωρό σου έχει δείξει πολύ καλά σημάδια!:-P

Διαφημίσεις

Γεια σου τυχερούλα!

Λοιπόν μια φίλη μου (που είχε μωρό στην ηλικία του δικού σου) είχε κανει το εξής: Το κοίμιζε ένα τέταρτο νωρίτερα για 2-3 μέρες, μετά αλλο ένα τεταρτο για άλλες 2-3 μερες και πάει λέγοντας.

Δηλ. αν τώρα πάει στις 12 για ύπνο, ξεκίνα να το βάζεις 11.45-11.50 για 2-3 μέρες. Μετά ξεκίνα 11.40 για άλλες 2-3......και συνέχιζε.

Αν τώρα αυτό είναι κάτι πρόσφατο, δηλ. αν το παιδί κοιμόταν νωρίτερα πριν και τώρα άλλαξε, κάποιο απ΄τους γνωστούς λόγους θα έχει - που μπορεί να μην κλαίει, αλλά να μην μπορεί να κοιμηθεί. (πονάκια, δοντάκια κλπ.). Εγώ τον δικό μου - που όμως είναι πιο μεγάλος, χρονιάζει σε 1 εβδομάδα, τον ξύπναγα την ώρα που ήθελα το πρωϊ - βασικά ξύπναγε γιατί ετοιμαζα τον μεγάλο για το σχολείο, τον κοιμιζα λίγο όταν έβλεπα οτι δεν πήγαινε άλλο, συνήθως μετά τη φρουτόκρεμα, μετά το μεσημέρι, οπότε σε 2-3 μέρες ήρθε στα ίσια του. Φυσικά ήταν πτώμα αυτές τις μερες, κοιμόταν βαρια και τον ξυπνούσα, αλλά επανήλθε. Βέβαια το φταίξιμο που κοιμόταν αργά ήταν δικό μου γιατί μεσολάβησαν οι διακοπές των Χριστουγέννων και όλο κάτι συνέβαινε.

Αυτά καλή τύχη!

Είναι πολύ μικρό το μωράκι σου για να σε προβληματίζει, ξέρεις πόσες φορές αλλάζουν τα μωρά συμπεριφορές και προγράμματα? Και η δικιά μου το έκανε αυτό στην ηλικία του δικού σου μωρού. Εχοντας πλέον 2 παιδιά ηλικίας 6,5 ετών και 2,5 αντίστοιχα, θυμάμαι πόσες άπειρες φορές είχαν αλλάξει τις ώρες που κοιμόντουσα, ξύπναγαν, έτρωγαν κλπ. Ακόμα και τώρα η μικρή μου ως προς την ώρα που κοιμάται το βράδυ δεν είναι σταθερή, εξαρτάται από το πόσο και αν κοιμήθηκε το μεσημέρι, αν κουράστηκε, κτλ.

σε αυτή την ηλικία έτσι έκανε και η δική μου,το επιδίωκα κιόλας...

της έδινα το γάλα 12.12.30 και μετά 7-8 το πρωί.αλλιώς θα ξυπνούσε τη νύχτα για γάλα πάλι...σε μερικούς μήνες θα αλλάξει,θα κοιμάται νωρίτερα...

πιο πολλές μαζεμένες ώρες.

κι εγω το ιδιο επεδιωκα...αλλα εμας εχει συνεχισει το βιολι! ( αν κοιμηθει μεσημερι μετα μας παιρνει 12-12μισι τη νυχτα...ειναι νυχτοπουλι!!!! και ειναι 2μισι ετων!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift

κι εγω το ιδιο επεδιωκα...αλλα εμας εχει συνεχισει το βιολι! ( αν κοιμηθει μεσημερι μετα μας παιρνει 12-12μισι τη νυχτα...ειναι νυχτοπουλι!!!! και ειναι 2μισι ετων!

Κοίτα, ο μεγάλος μου θήλασε 3 μηνες μόνο. Μετα εξακολουθούσε να ξυπνάει. Εγω σαν ασχετη που ήμουν, νόμιζα ότι όσο πιο αργα του δωσω το τελευταίο γευμα τόσο πιο πολύ θα κοιμηθεί. Τελικα του έδινα βραδινο στις 10 και μετα τον ξυπνούσα στις 12 και στις 1 να του δωσω παλι γαλα. Φυσικά το παιδι ξεξυπνούσε και μας επαιρνε 2 ωρες να ξανακοιμηθεί.

Τότε ο αντρας μου μου, παρατηρησε ότι μετα το γεύμα των 10 κοιμόταν βαρια και μου πρότεινε να του δίνω τότε το τελευταίο για να στρώσει πρόγραμμα! Ετσι και έγινε. Μεσα σε μία βδομάδα κοιμόταν κατά τις 10, ξυπνούσε για γάλα κατά τις 6 -6.30 και μετά οριστικά κατά τις 8. Κοιμόταν κανά 2 ώρο το μεσημέρι και δύο μισαωρα ενδιάμεσα.

Στο βιβλίο της Pentley διάβασα ότι ο ύπνος φέρνει ύπνο. Βέβαια ο μεγάλος μου ήταν και είναι πολύ βολικός με τον ύπνο και ίσως φταίει και αυτό.

Ισως αν το ξυπνας το πρωι και νυστάζει να κοιμάται καλύτερα το μεσημέρι και νωρίτερα το βράδυ. Ας ξυπνάει τον πρώτο καιρό για γάλα τα ξημερώματα, λογικό είναι, ίσως όμως φτιάξει μετά. Ειδάλλως δοκίμασε τη μέθοδο του να την κοιμίζεις ένα τέταρτο νωρίτερα ανά 2-3 μερες, το περιγράφω παραπάνω. Ισως δεις αποτελέσματα, καλό κουράγιο!!!!!

Τα ίδια μου έκανε κι εμένα ο μικρός μου, με αποτέλεσμα να ξυπνάει 6 το χάραμα, να κομάται κανένα 2 ωράκι το μεσημεράκι και το βράδυ να σου γαρίδα το μάτι!!!!

Του άλλαξα το ωράριο. Όσο βάναυσο και να ακούγεται, το μεσημέρι τον απασχολούσα με κάτι, ώστε να μην κοιμάται σχετικά αργά (δηλαδή να κοιμάται 12-2 το μεσημεράκι) και μετά τον απασχολούσα με παιχνίδια, ώστε να κουραστεί. Έτσι το αργότερο 9 είχε πέσει για ύπνο και ξυπνούσε πάλι 8 το πρωί....

iyuNp3.png4hNCp3.png

Διαφημίσεις

Με τον μικρό μου που είχα πρόβλημα - και δεν έχει λήξει ακόμα τελείως το θέμα, έχουμε φτάσει στο επίπεδο να κοιμάται κατά τις 10.30, ξυπνάει για γάλα 5,30-6, ξανακοιμάται μέχρι 7.30. Τον κοιμίζω καμιά ώρα μετά τη φρουτόκρεμα, και τον ξυπνάω αν δεν ξυπνήσει μόνος του (πράγμα σπάνιο, κοιμάται σαν πουλάκι). Τον ξανακοιμίζω μετά 3-5 το μεσημέρι, όπου πάλι τον ξυπνάω, αν δεν έχει ξυπνήσει. Ο λόγος που ξυπνάει τόσο πρωϊ, είναι γιατί φέυγυουν οι μισοί και γίνεται φασαρία, αν και σήμερα δεν ξύπνησε. Τα ΣΚ, ξυπνάει μετά τις 9, οότε τον κοιμίζω κατευθείαν για μεσημέρι.

PS Τους κοιμίζω αργα, γιατί ο μπαμπάς μας έρχεται μετά τις 7, οπότε να τους δει λίγο...!

Κι εμένα η μικρή μου είναι σχεδόν 11 μηνών και ακόμα κοιμάται κάποια στιγμή μεταξύ 11 και 01 τη νύντα. Όταν κοιμάται στις 11 είναι η καλύτερή μου, γιατί μπορώ να κοιμηθώ κι εγώ κατά τις 12, αλλιώς καθυστερώ πολύ και μετά έχω και το πρωινό ξύπνημα για τη δουλειά και είμαι σα ζόμπι. Όσες φορές προσπάθησα δεν κατάφερα να τη βάλω σε πρόγραμμα να κοιμάται νωρίς. Από την άλλη βέβαια με εξυπηρετεί, γιατί ούτως ή άλλως δεν κοιμάμαι πριν τις 12, αν η μικρή κοιμηθεί εκεί γύρω, κοιμάται και κανένα 10ωρο, οπότε το πρωί που φεύγω για τη δουλειά δεν ξυπνάει (συνήθως... Γιατί τη θηλάζω πριν φύγω και υπάρχει περίπτωση να ξυπνήσει για τα καλά εκείνη την ώρα ή να ξυπνήσει μόνη της για γάλα και μετά να μην ξανακοιμηθεί), και το μεσημέρι που γυρίζω σπίτι είναι πτώμα, θηλάζει και κοιμάται και μαζι της κοιμάμαι κι εγώ. Αυτό που βοηθάει είναι να την ξυπνάει η γιαγιά της στις 10 το πρωί και να μην την αφήνει να κοιμηθεί παραπάνω, όπως επίσης είτε να μην την αφήσω να κοιμηθεί πολύ το απόγευμα (δύσκολο, γιατί όπως είπα κοιμάμαι κι εγώ) είτε να την αφήσω πολύ ώρα στο πάτωμα να μπουσουλήσει και να παίξει (γεγονός που προϋποθέτει ότι έχω το χρόνο να είμαι από πάνω της όλη αυτή την ώρα για να την προσέχω και να παίζουμε μαζί) οπότε να κουραστεί και να κοιμηθει κατά τις 11.

h3amp2.png

qHAsp2.png