Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Γ Δημοτικού... Help!!!

Recommended Posts

Μανουλες να σας κανω μια ερώτηση: ποσες ώρες κανετε να διαβασετε την ημερα? Η μεγαλη μου παει Γ δημοτικου κι απο εκει που ξεπεταγε τα μαθηματα της και ηταν αριστη ταυτοχρόνα σε Α και Β δημοτικου, τώρα μπορεί να κανει και τρεις ωρες για να τελειωσει το διαβασμα! Σχολαει 14:00, μεχρι να φαει και να ξεκινησει διαβασμα παει 15:00. Αν εχουμε και κολυμβητηριο δε, κλαφτα Χαραλαμπε! Μπορεί να τελειωσει το διαβασμα στις 20:00 το βραδυ... Γενικά ειναι αργό παιδι σε όλα της αλλά και τόσες ώρες διαβασμα μου φαινεται υπερβολή. Δεν της μενει και χρόνος για παιχνίδι μερικες φορες...

Το αποκορυφωμα δε ειναι η δασκαλα (απο την οποία ειμαστε ικανοποιημενη) η οποία θεωρεί ότι μεσα σε 1,5 ώρα προλαβαίνουν τα παιδιά να τελειωσουν ό,τι τους εχει βαλει... :shock:

Εσεις ποση ώρα θελετε για να διαβασετε? Εχετε καμια ιδεα τι μπορω να κανω για να διαβαζει πιο γρήγορα? Σε λιγο θα γεννησω και φοβαμαι ότι θα αποσυντονιστουμε πλήρως...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

Διαφημίσεις

τροπος 1 ...της λες οτι αν τελειωσει νωρις μπορει να παιξει η να δει την αγαπημενη της ταινια .

τροπος 2 ...και πιο σκληρος ...της βαζεις χρονομετρο... (υπολογιζεις εσυ ποσα εχει και ποση ωρα θελει για να διαβασει και βαζεις και 10 λεπτα παραπανω....και της τονιζεις οτι αν ξεπερασει αυτο το χρονο...θα παει την επομενη μερα αδιαβαστη στο σχολειο

αν μου ερθουν κι αλλες ιδεες θα επανερθω

εμενα αποσυντονιζονται επειδη ειναι 3 και στο ιδιο δωματιο (τριτη οι διδυμες και πεμπτη η μεγαλη) οποτε ολο και καποια θα πει κατι..και κανουν πιο πολυ χρονο ..ευτυχως ομως που επανερχονται γρηγορα

επειδη παει κι εσενα τριτη θελω να σε ρωτησω στο σπιτι διαβαζετε μονο γλωσσα,μαθηματικα και ιστορια η και τα υπολοιπα (θρησκευτικα-μελετη)

Μανουλες να σας κανω μια ερώτηση: ποσες ώρες κανετε να διαβασετε την ημερα? Η μεγαλη μου παει Γ δημοτικου κι απο εκει που ξεπεταγε τα μαθηματα της και ηταν αριστη ταυτοχρόνα σε Α και Β δημοτικου, τώρα μπορεί να κανει και τρεις ωρες για να τελειωσει το διαβασμα! Σχολαει 14:00, μεχρι να φαει και να ξεκινησει διαβασμα παει 15:00. Αν εχουμε και κολυμβητηριο δε, κλαφτα Χαραλαμπε! Μπορεί να τελειωσει το διαβασμα στις 20:00 το βραδυ... Γενικά ειναι αργό παιδι σε όλα της αλλά και τόσες ώρες διαβασμα μου φαινεται υπερβολή. Δεν της μενει και χρόνος για παιχνίδι μερικες φορες...

Το αποκορυφωμα δε ειναι η δασκαλα (απο την οποία ειμαστε ικανοποιημενη) η οποία θεωρεί ότι μεσα σε 1,5 ώρα προλαβαίνουν τα παιδιά να τελειωσουν ό,τι τους εχει βαλει... :shock:

Εσεις ποση ώρα θελετε για να διαβασετε? Εχετε καμια ιδεα τι μπορω να κανω για να διαβαζει πιο γρήγορα? Σε λιγο θα γεννησω και φοβαμαι ότι θα αποσυντονιστουμε πλήρως...

Kαλημερα και εμενα η κορη μου παει στην Γ δημοτικου και σπανια χρειαζομαστε πανω απο 1.5 ωρα για διαβασμα μονο αν την επομενη γραφει τεστ σε καποιο μαθημα . Παντως νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα παιδιου και μετα απο εκει θεμα δασκαλας δηλ. κατα ποσο η δασκαλα ειναι μεταδοτικη. Παραδειγμα 3 μηνες τωρα εχει διαβασει ιστορια το πολυ 5 φορες , τα περισσοτερα τα θυμαται απο την παραδοση , θρησκευτικα δεν δινει και πολυ βαρυτητα , μελετη δεν εχει ποτε ασκησεις ή κατι να μαθει και μενει η γλωσσα και τα μαθηματικα ,οπου δεν χρειαζεται πανω απο μια ωρα για να μαθει ορθογραφια , την οποια δεν χρειαζεται να την γραψει πανω απο μια φορα , ειναι αριστη στην ορθογραφια, να κανει μια φορα το αναγνωση το μαθημα και τις ακησουλες της. Παρολαυτα ομως επιμενω οτι ειναι θεμα παιδιου , ο κολλητος της για παραδειγμα χρειαζεται παραπανω χρονο , οποτε δεν νομιζω οτι μπορεις να συγκρινεις, το καθε παιδι ειναι διαφορετικο και εχει τους χρονους του.

Οσο για το τι μπορεις να κανει θα συμφωνησω με την προλαλησασα δωσε της κινητρο, αλλα θα διαφωνησω στο να της βαλεις χρονικα ορια γιατι νομιζω θα την αγχωσει και θα εχει αντιθετα αποτελεσματα, εγω θα σου προτεινα να της χρονομετρας τα διαλειμματα δηλ, διαβαζει μια ωρα διαλειμμα 10 λεπ. ,για να ξεκουραζεται αλλα για να συνηδητοποιησει ποσο χρονο χρειαζεται για να διαβασει και να τον μειωσει. Οταν δεν ξερω και πως διαβαζεται αν την βοηθας ή μηπως ζητας παραπανω απο οτι μπορει να δωσει ??

Kαλημερα και εμενα η κορη μου παει στην Γ δημοτικου και σπανια χρειαζομαστε πανω απο 1.5 ωρα για διαβασμα μονο αν την επομενη γραφει τεστ σε καποιο μαθημα . Παντως νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα παιδιου και μετα απο εκει θεμα δασκαλας δηλ. κατα ποσο η δασκαλα ειναι μεταδοτικη. Παραδειγμα 3 μηνες τωρα εχει διαβασει ιστορια το πολυ 5 φορες , τα περισσοτερα τα θυμαται απο την παραδοση , θρησκευτικα δεν δινει και πολυ βαρυτητα , μελετη δεν εχει ποτε ασκησεις ή κατι να μαθει και μενει η γλωσσα και τα μαθηματικα ,οπου δεν χρειαζεται πανω απο μια ωρα για να μαθει ορθογραφια , την οποια δεν χρειαζεται να την γραψει πανω απο μια φορα , ειναι αριστη στην ορθογραφια, να κανει μια φορα το αναγνωση το μαθημα και τις ακησουλες της.

Ακριβώς έτσι κι εμείς. Μήπως να την οργανώσεις στο διάβασμα; Πιθανώς να είνια αργή στο γράψιμο κι εκεί να σας φεύγει πολύ ώρα. Δες τι είναι αυτό που την καθυστερεί. Με λίγη υπομονή θα το λύσετε.:wink:

74Qtp3.png2SeRp3.png

Παιδιά είναι ανάλογα και τι δουλειά βάζει ο εκπαιδευτικός για το σπίτι. Η κόρη μου όταν έχει μόνο γλώσσα - μαθηματικά τα ξεπετάει πάτα κιούτα. Όταν όμως έχει και Θρησκευτικά και Αγγλικά και Έκθεση και Μουσική (όπως π.χ. σήμερα) ε, έπιασε τις 20.00' :?.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Διαφημίσεις

• 2 weeks later...

Εμένα,πάλι ειναι αργός πολύ γιατί ειναι αφηρημένος και πολύ.Εχουμε διασπαση και δε ξερω τι ερεθισματα να του δωσω για να τον επαναφέρω.

Ξεχνάει ποιες ασκήσεις τους είπε η δασκάλα,τι τετραδιο να φερει για την άλλη μέρα.Πρεπει να τον κηνυγάω,να τον ελεγχω για να τον επαναφέρω.Είναι αριστος οταν δεν ειναι αφηρημενος μου το εχει πει η δασκάλα του αλλά λόγω αφηρημαδας χάνουμε πολύ ....:(

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.