Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΕΘΕΡΙΚΑ


ΛΙΝ

Recommended Posts

ΠΕΘΕΡΙΚΑ:evil:

 

Προσφατα διαπιστωσα οτι τα πεθερικα εχουν κλειδι του σπιτιου μας και οταν λυπουμαι μπαινουν στο σπιτι μας, δυστοιχος τους εχω πανω απο το κεφαλι μου και ετσι παντα εχουν τον ελεγχο. πολλες φορες μας εχουν ζητηση κλειδι με τη δικαιολογια οτι αν λυπουμε και συμβη κατι να μπορουν να μπουν, αλλα και εγω και ο συζηγος μου δεν θελουμε.

 

Θας σας πω τι εχει εγινε μπορει να σας φανει κατι απλο, αλλα δεν παυει να εχουν μπει σπιτι μας χωρις της αδεια μας. της προαλες ξεχασαμε το φως της εξωπορτας ανοιχτο το οποιο ΝΟΝΙΖΩ κλεινη μονο μεσα απο το σπιτι και τα πεθερικα μου εχουν μανια με φωτα που αναβουν χωρις λογο.

γνωριζανε οτι θα λυπαμαι απο το πρωι και θα επιστρεφαμε βραδι επιστρεφοντας ειδαμε οτι το φως ηταν κλειστω το οποιο ΞΑΝΑτονιζω ο διακοπτης ειναι μεσα στο χωρο του σπιτιου.

 

δεν τα παμε καλα αφου τους εχω πανω απο το κεφαλι μου ουτε το δικαιομα με το συζηγο μου να τσακωθουμε οπως ειναι φυσιολογικο ολα τα ζευγαρια δεν συμφωνουν παντα υπαρχουν και οι διαφωνιες αμεσως περνουν τηλ. να ρωτησουν γιατι φωναζουμε δεν αντεχω πια:evil: τα νευρα μου και παντα εγω φταιω για ολα.

 

πειτε μου τι γνωμη σας

πειτε μου τι γνωμη σας

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αφού και ο άνδρας σου δε θέλει να έχουν κλειδί δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις φοβερό πρόβλημα.

Το συζητάτε, αλλάζετε κλειδαριά και δεν τους ξαναδίνετε κλειδί.

Παράλληλα μαθαίνεις πως στο καλό βρήκαν το κλειδί. Γιατί αν το έδωσε ο άντρας σου κρυφά έχεις πρόβλημα.

Πάντως καλό είναι σε περίπτωση ανάγκης όντως κάπου να έχετε κλειδί αφήσει.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου ηρέμησε λιγάκι ... Έχεις δίκιο να μη θέλεις να μπαίνουν στο σπίτι σου χωρίς λόγο αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δε νομίζω πως έκαναν κάτι κακό ..έσβησαν απλά το φως για οικονομία . Αλλά πες μου ποιος τους έδωσε το κλειδί ;;; Αυτός που το έκανε τους έδωσε και το δικαίωμα να μπαίνουν στο σπίτι;;; Επίσης όταν τσακώνεστε αν παίρνουν τηλέφωνο άσε τον άντρα σου να το σηκώσει και να βγάλει εκείνος το φίδι από την τρύπα .

Ότι σου λέω το λέω καλοπροαίρετα μη με παρεξηγήσεις.......

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο να μη θέλεις να μπαίνουν στο σπίτι σου χωρίς λόγο αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δε νομίζω πως έκαναν κάτι κακό ..έσβησαν απλά το φως για οικονομία .

Είναι πολύ κακό, είναι 2 διαφορετικά σπίτια και τους έχουν απαγορεύσει να μπαίνουν, προφανώς για κάποιο λόγο. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι κακό να μη το σεβαστούν τα πεθερικά.

Αν δεν τους είχαν απαγορεύσει να μπαίνουν μεγειά τους και χαρά τους.

Τό πόσο φως θα κάψει κάθε σπίτι κι αν θέλει να τα αφήνει αναμμένα όλα είναι δικό του θέμα. Ασχετα που το ξέχασαν μπορεί έτσι να τους τη βάρεσε. Λογαριασμό γιατί να δώσουν?

 

Οσο για το τηλ. επειδή τώρα το πρόσεξα

Να μη σηκώνετε το τηλ και να τους πάρετε 3 το πρωί να τους ρωτήσετε γιατί ροχαλίζουν. Να δείς αν θα σας ξαναενοχλήσουν!

Νομίζω έχεις μεγάλο πρόβλημα :| Πιό μεγάλο από το φώς...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ κακό, είναι 2 διαφορετικά σπίτια και τους έχουν απαγορεύσει να μπαίνουν, προφανώς για κάποιο λόγο. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι κακό να μη το σεβαστούν τα πεθερικά.

Αν δεν τους είχαν απαγορεύσει να μπαίνουν μεγειά τους και χαρά τους.

Τό πόσο φως θα κάψει κάθε σπίτι κι αν θέλει να τα αφήνει αναμμένα όλα είναι δικό του θέμα. Ασχετα που το ξέχασαν μπορεί έτσι να τους τη βάρεσε. Λογαριασμό γιατί να δώσουν?

 

Οσο για το τηλ. επειδή τώρα το πρόσεξα

Να μη σηκώνετε το τηλ και να τους πάρετε 3 το πρωί να τους ρωτήσετε γιατί ροχαλίζουν. Να δείς αν θα σας ξαναενοχλήσουν!

Νομίζω έχεις μεγάλο πρόβλημα :| Πιό μεγάλο από το φώς...

 

Για να έχουν κλειδί κάποιος τους το έδωσε αυτό ρώτησα και δε μας απάντησε η ΛΙΝ . Και ναι προσωπικά δεν πιστεύω ότι είναι κακό να έχει κάποιος 2ο κλειδί γιατί μπορεί να χρειαστεί για οποιοδήποτε λόγο , αρκεί να μην ενοχλούν ή να μη μπαίνουν χωρίς λόγο στο σπίτι τους .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρώτα τον άντρα σου κάποια στιγμή που θα είσαι ήρεμη να δείς μήπως εκείνος έδωσε κλειδί.Αφού δεν θέλετε να έχουν κλειδιά του σπιτιού σας απλώς αλλάξτε κλειδαριά.Αν η πόρτα είναι τέτοια που δεν είναι ευκολό κάτι τέτοιο τότε μια σοβαρή κουβέντα μαζί τους είναι αυτό που χρειάζεται να κάνετε:roll:.Να ρωτήσω χωρίς βέβαια παρεξήγηση αλλά αν ήταν οι γονείς σου και το έκαναν θα είχες πρόβλημα;Χωρίς παρεξήγηση επαναλαμβάνω:mrgreen:.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιοο λογο φρικαρισες δεν μπορω να καταλαβω . το να εχουνε κλειδι ειναι τοσο μα τοσο κακο τελικα ?

Δεν τα πατε καλα ? δεν ειναι καλοι ανθρωποι ???? η εχεις προβλημα απλα και μονο επειδη ειναι πεθερικα ??? και εγω θα ρωτησω επισης χωρις παρεξηγηση , αμα ητανε γονεις σου θα ειχες προβλημα να εχουνε κλειδια ??

Απλως καλο θα ητανε αμα δεν υπαρχουνε μεγαλα προβληματα να μην 3εχναμε οτι ο αλλος προηλθε απο καποιο σπιτι , απο καποιους γονεις και να μην φερομαστε με τροπους που δεν θα θελαμε ουτε στους χειροτερους εφιαλτες μας να μας φερονται οι νυφες μας και οι γαμπροι μας

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για ποιοο λογο φρικαρισες δεν μπορω να καταλαβω . το να εχουνε κλειδι ειναι τοσο μα τοσο κακο τελικα ?

Δεν τα πατε καλα ? δεν ειναι καλοι ανθρωποι ???? η εχεις προβλημα απλα και μονο επειδη ειναι πεθερικα ??? και εγω θα ρωτησω επισης χωρις παρεξηγηση , αμα ητανε γονεις σου θα ειχες προβλημα να εχουνε κλειδια ??

Απλως καλο θα ητανε αμα δεν υπαρχουνε μεγαλα προβληματα να μην 3εχναμε οτι ο αλλος προηλθε απο καποιο σπιτι , απο καποιους γονεις και να μην φερομαστε με τροπους που δεν θα θελαμε ουτε στους χειροτερους εφιαλτες μας να μας φερονται οι νυφες μας και οι γαμπροι μας

 

Οι μαμάδες είναι άλλο πράγμα! Οι πεθερές είναι του διαβόλου!

 

Να μας μαγειρεύουν και να μας βοηθάνε όμως θέλουμε, γι' αυτό και μένουμε κοντά τους. Αλλά αν πάνε να κάνουν και να πουν κάτι στην πυρά!!

 

Οι μαμάδες μας βέβαια μπορούν να κάνουν ότι θέλουν! :)

Link to comment
Share on other sites

Πεστα ρε κοπελια , γιατι εντα3ει μπορω να δεχτω να μην συμπαθει καποια την πεθερα της και να μην θελει καμια επαφη μαζι της αμα ειναι οντως σκυλα και φερεται με απαισιο τροπο , αλλα οταν απλα η πεθερα θελει να ειναι διπλα στο ζευγαρι γιατι τους αγαπαει και τους 2 ε οχι ρε παιδια εκει , το θεωρω αναιδια να προσπαθει η νυφη να μην εχει στενες σχεσεις . Δεν ειπα να ειναι ολη μερα απο το πρωι εως το βραδυ μαζι , αλλα ενα κλειδι εφοσον επελε3ε να μενει εκει δεν ειναι κακο να το δωσει για περιπτωση αναγκης . Παρεπιπτοντως εγω με την μητερα του αντρα μου εχω πολυυυυυυυυ καλυτερη σχεση απο οτι με τη μανα μου με την οποια εχουμε πολλααααα θεματ αλυτα μετα3υ μας , ομως ειιμαστε οικογενεια που δεν θελουμε κανεναν κοντα , μας αρεσει να λειτουργουμε μονοι , για αυτο δεν πηγα να μεινω πουθενα κοντα , ουτε στη μητερα μου ουτε στη μανα του αντρα μου . Κλειδια στην πεθερα μου ομως , παρολο που δεν ειμαστε κοντα (σε διαφορετικες πολεις ειμαστε ) εχω δωσει και στη μητερα μου δεν εδωσα γιατι επειδη ειναι ηλικιωμενη φοβαμαι μην τα χασει .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια συγνωμη αλλα κατα τη γνωμη μου μερικες με εχετε παρεξειγηση οτι μπορει να ειμαι στριμενη.

1ον Το κλειδι μπορει να το εβγαλαν οταν περνουν τα κλειδια του αυτοκινητου μας ενω εχουν δικο τους αυτοκινητο.

2ον Δεν ηταν δικη μου επιλογη να μεινω κοντα τους απο την αρχη ειχα αντιδρασης αλλα δυστοιχος δεν ειχαμε αλλη επιλογη το καλυτερο θα ηταν μακρια και αγαπημενη.

3ον Αν το ιδιο επιχειρουσαν οι γονεις μου να εχουν κλειδι κρυφα το ιδιο θα αντιδρουσα και ας ειναι γονεις μου

4ον Δεν εχουμε καμια βοηθεια.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι δεν τους έδωσε κανείς σας κλειδί και έβγαλαν αντικλείδι κρυφά χωρίς να σας ρωτήσουν;;; Τι να πω.. δεν λέω πως έχεις άδικο για αυτό απλά δε μας είπες πως έχουνε κλειδί με αυτό τον τρόπο . Με το έτσι θέλω δηλαδή !!!

Link to comment
Share on other sites

Οι μαμάδες είναι άλλο πράγμα! Οι πεθερές είναι του διαβόλου!

 

Να μας μαγειρεύουν και να μας βοηθάνε όμως θέλουμε, γι' αυτό και μένουμε κοντά τους. Αλλά αν πάνε να κάνουν και να πουν κάτι στην πυρά!!

 

Οι μαμάδες μας βέβαια μπορούν να κάνουν ότι θέλουν! :)

 

Σε πληροφορο οτι μενουμε κοντα, αλλα ποτε δεν μπηκε στη διαδικασια να μας μαγειρεψη ουτε να μας βοηθηση και γνωριζει οτι δουλευω και δεν προλαβαινω, αλλα θεωρει οτι ειμαι υποχρεωμενη αφου ηθελα γαμο να αναλαβω και της υποχρεωσεις μου.

 

Σιγουρα εδω στο φορουν θα υπαρχουν κοπελες που εχουν πολυ καλες σχεσεις με τα πεθερικα και καποιες οχι γι'αυτο καταλαβαινω οτι μπορει να εχουμε και καποιες διαφωνιες το κατανοω απολυτα.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι δεν τους έδωσε κανείς σας κλειδί και έβγαλαν αντικλείδι κρυφά χωρίς να σας ρωτήσουν;;; Τι να πω.. δεν λέω πως έχεις άδικο για αυτό απλά δε μας είπες πως έχουνε κλειδί με αυτό τον τρόπο . Με το έτσι θέλω δηλαδή !!!

 

ακριβως εβγαλαν αντικλειδι με το ετσι θελω γι'αυτο και εχω φρικαρει αν τους εδινε το ΟΚ ο συζηγος μου οσο και να μην ηθελα δεν θα ημουν τοσο αρνητικη.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ακριβως εβγαλαν αντικλειδι με το ετσι θελω γι'αυτο και εχω φρικαρει αν τους εδινε το ΟΚ ο συζηγος μου οσο και να μην ηθελα δεν θα ημουν τοσο αρνητικη.

 

 

Πωπω αυτό το θεωρώ απαράδεκτο ... από τη στιγμή που εσείς δε θέλετε να έχουν θα έπρεπε να το σεβαστούν . Έχω μια πολύ καλή πεθερά που δεν επεμβαίνει καθόλου και με βοηθάει απίστευτα . Με έχει πραγματικά σαν παιδί της και μου το έχει αποδείξει άπειρες φορές . Παίρνει μέρος κάποιες φορές σε ότι έχει σχέση με τα παιδιά και κάποιες φορές τη μαλώνω κιόλας (εγώ μάλλον είμαι η κακιά πεθερά) αλλά εγώ της δίνω το δικαίωμα αυτό αφού συζητάμε πολύ σε ότι έχει σχέση με τα παιδιά και μπορεί να τα κρατήσει πολλές φορές ή τη βάζω ως μεσολαβητή σε κάποια θέματα αλλά όπου της λέω να μην επέμβει κάνει τουμπεκί!! Την ευχαριστώ πολύ γιατί πραγματικά με αγαπάει σαν παιδί της και εύχομαι να καταλαβαίνει ότι και εγώ την αγαπώ πολύ και θα είμαι εκεί σε ότι χρειαστεί !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοπελια κι εγω εχω την ιδια κατασταση με τα πεθερικα απο πανω και επειδη απο την αρχη (που παντρευτηκαμε)καταλαβα οτι θα γινοταν κατι τετοιο το συζητησα με τον αντρα μου(ευτυχως εγκαιρα) και το κλειδι που ειχανε (προφανος τους το ειχε αφησει ο συζυγος οταν φτιαχνοτανε το σπιτι μας ) το πηραμε με την προφαση οτι δεν εχουμε 2 αντικλειδια οσα χρειαζομαστε δηλαδη το ζευγαρι και μετα κανα δυο φορες που το ζητησανε (οταν λειπαμε ταξιδι) απλα τοτε τους το αφηναμε και αυτο γιατι λειπαμε για καμια διακοπη ρευματος κλπ..

επεισης στην αρχη που παντρευτηκαμε καθοτι δουλευαμε και οι δυο ειχα απο την πεθερα μου την συνηθισμενη προφαση να σου απλωσω παιδι μου τα ρουχα ή να τα παρω (εννοειτε πως θα εμπαινε μεσα στο σπιτι) -καλοπροαιρετα μεν αλλα το δικο μου το μυαλο παει και παραπερα ...του στυλ επιθεωρηση !!! και αρνηθηκα ευγενικα 1-2-3...103 φορες μεχρι που το εμπαιδωσε και το κοψε...και το αλλο που γινοταν επειδη δεν ειχαν κλειδια οταν γυριζαμε απο τη δουλεια (αναφερομαι παντα στις αρχες του εγγαμου βιου που δεν με γνωριζαν καλα τοτε) ηταν να βρισκουμε κατσαρολες-πιατα με φαγητο γιατι εμεις δεν !!! προλαβαιναμε να μαγειρεψουμε και στεναχωριοντουσαν μηπως μεινουμε νηστικοι αυτο γινοταν καθημερινα για κανενα μηνα μεχρι που μιλησα με τον αντρα μου και του το ξεκοψα και πηραμε τα μετρα μας και με λιγο φωνη (απο μερους του) ΚΟΠΗΚΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ εχουν περασει χρονια απο τοτε και ειμαστε με τα κλειδια δικα μας και ησυχοι ...αυτο που μπορεις να κανεις και ισως πετυχει ειναι να φερεις δικαιολογια οτι χασατε ενα απο τα 2 κλειδια που ειχετε να ζητησεις το δικο τους για να κανεις τη δουλεια σου και αν στο δωσουν και μετα το ξαναζητησουν πες τους (αν εχεις πορτα ασφαλειας) οτι δεν μπορεις να βγαλεις αντικλιδεια γιατι ειναι πολυ ακριβα ή οτι δεν βρισκεις το πασπαρτου που σου ειχαν δωσει οταν μπηκε η πορτα...δικαιολογιες πολλες μια δυο θα στο ζητησουν και θα επιμενετε οτι δεν εχετε αλλα...κι εμενα ειναι καλα τα πεθερικα αλλα μεχρι ενα σημειο θεωρω οτι δεν εχει κανεις το δικαιωμα οσο καλος και να ειναι να εχει δικαιωματα περα απο το σπιτι σου μεσα στο σπιτι σου..κι εγω εχω βοηθεια αλλα οποτε τη ζηταω εγω..ευτυχως τα εχω φερει ετσι τα πραγματα και επειδη ειμαι σε ολα τυπικη και εννοω στο σπιτι μου με τις δουλειες - μαγειρεματα δεν δινω δικαιωμα σε κανεναν περα απο τον αντρα μου ο οποιος ειναι απολυτα συνφωνος μεχρι σημερα ..

Link to comment
Share on other sites

Πωπω αυτό το θεωρώ απαράδεκτο ... από τη στιγμή που εσείς δε θέλετε να έχουν θα έπρεπε να το σεβαστούν . Έχω μια πολύ καλή πεθερά που δεν επεμβαίνει καθόλου και με βοηθάει απίστευτα . Με έχει πραγματικά σαν παιδί της και μου το έχει αποδείξει άπειρες φορές . Παίρνει μέρος κάποιες φορές σε ότι έχει σχέση με τα παιδιά και κάποιες φορές τη μαλώνω κιόλας (εγώ μάλλον είμαι η κακιά πεθερά) αλλά εγώ της δίνω το δικαίωμα αυτό αφού συζητάμε πολύ σε ότι έχει σχέση με τα παιδιά και μπορεί να τα κρατήσει πολλές φορές ή τη βάζω ως μεσολαβητή σε κάποια θέματα αλλά όπου της λέω να μην επέμβει κάνει τουμπεκί!! Την ευχαριστώ πολύ γιατί πραγματικά με αγαπάει σαν παιδί της και εύχομαι να καταλαβαίνει ότι και εγώ την αγαπώ πολύ και θα είμαι εκεί σε ότι χρειαστεί !!!

 

Maraki εισαι πολυ τυχερη που εχεις τετοια πεθερα

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για ποιοο λογο φρικαρισες δεν μπορω να καταλαβω . το να εχουνε κλειδι ειναι τοσο μα τοσο κακο τελικα ?

Δεν τα πατε καλα ? δεν ειναι καλοι ανθρωποι ???? η εχεις προβλημα απλα και μονο επειδη ειναι πεθερικα ??? και εγω θα ρωτησω επισης χωρις παρεξηγηση , αμα ητανε γονεις σου θα ειχες προβλημα να εχουνε κλειδια ??

Απλως καλο θα ητανε αμα δεν υπαρχουνε μεγαλα προβληματα να μην 3εχναμε οτι ο αλλος προηλθε απο καποιο σπιτι , απο καποιους γονεις και να μην φερομαστε με τροπους που δεν θα θελαμε ουτε στους χειροτερους εφιαλτες μας να μας φερονται οι νυφες μας και οι γαμπροι μας

 

Συμφωνώ και γω μαζί σου Βίκυ, εκτός και υπάρχουν και άλλα προβλήματα πολύ πιο σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω αυτό το θεωρώ απαράδεκτο ... από τη στιγμή που εσείς δε θέλετε να έχουν θα έπρεπε να το σεβαστούν . Έχω μια πολύ καλή πεθερά που δεν επεμβαίνει καθόλου και με βοηθάει απίστευτα . Με έχει πραγματικά σαν παιδί της και μου το έχει αποδείξει άπειρες φορές . Παίρνει μέρος κάποιες φορές σε ότι έχει σχέση με τα παιδιά και κάποιες φορές τη μαλώνω κιόλας (εγώ μάλλον είμαι η κακιά πεθερά) αλλά εγώ της δίνω το δικαίωμα αυτό αφού συζητάμε πολύ σε ότι έχει σχέση με τα παιδιά και μπορεί να τα κρατήσει πολλές φορές ή τη βάζω ως μεσολαβητή σε κάποια θέματα αλλά όπου της λέω να μην επέμβει κάνει τουμπεκί!! Την ευχαριστώ πολύ γιατί πραγματικά με αγαπάει σαν παιδί της και εύχομαι να καταλαβαίνει ότι και εγώ την αγαπώ πολύ και θα είμαι εκεί σε ότι χρειαστεί !!!

 

Υπάρχουν πράγματι τέτοιες πεθερές. Η μία είναι η μαμά μου προς τη νύφη μου. Η άλλη είναι η δικιά μου πεθερά.

Link to comment
Share on other sites

To οτι μπορει να δωσουμε το κλειδι δεν σημαινει οτι ανα πασα στιγμη πρεπει να μπουκαρουν στο σπιτι μας.

Θα σας πω 2 παραδειγματα.

Ημουν μονη και προφανως δεν ηξεραν οτι ηταν καποιος στο σπιτι. Μπηκαν με το κλειδι μεσα και εψαχναν κατι σε μια ντουλαπα!!!!

Την δευτερη φορα ημουνμε τον αντρα μου στο κρεβατι. Μπηκε η πεθερα μου σαν καλη κυρια χωρις καν να χτυπησει το κουδουνι και ηρθε και εκατσε στην κρεβατοκαμαρα ενω ημασταν γυμνοι!!!!

Με ποιο δικαιωμα? Το ιδιο φυσικα θα ισχυε και για τους γονεις μου.

Δινω το κλειδι μου σε περιπτωση που παραστατει εκτακτη αναγκη.

Το αναμμενο φως για εμενα δεν ειναι εκτακτη αναγκη αν και εγω περασει ακριβως την ιδια φαση.

Το τι θα πληρωσω εγω στην ΔΕΗ δεν αφορα κανεναν ειδικα απο την στιγμη που δεν με ταιζει και κανενας.

Link to comment
Share on other sites

κοπελια κι εγω εχω την ιδια κατασταση με τα πεθερικα απο πανω και επειδη απο την αρχη (που παντρευτηκαμε)καταλαβα οτι θα γινοταν κατι τετοιο το συζητησα με τον αντρα μου(ευτυχως εγκαιρα) και το κλειδι που ειχανε (προφανος τους το ειχε αφησει ο συζυγος οταν φτιαχνοτανε το σπιτι μας ) το πηραμε με την προφαση οτι δεν εχουμε 2 αντικλειδια οσα χρειαζομαστε δηλαδη το ζευγαρι και μετα κανα δυο φορες που το ζητησανε (οταν λειπαμε ταξιδι) απλα τοτε τους το αφηναμε και αυτο γιατι λειπαμε για καμια διακοπη ρευματος κλπ..

επεισης στην αρχη που παντρευτηκαμε καθοτι δουλευαμε και οι δυο ειχα απο την πεθερα μου την συνηθισμενη προφαση να σου απλωσω παιδι μου τα ρουχα ή να τα παρω (εννοειτε πως θα εμπαινε μεσα στο σπιτι) -καλοπροαιρετα μεν αλλα το δικο μου το μυαλο παει και παραπερα ...του στυλ επιθεωρηση !!! και αρνηθηκα ευγενικα 1-2-3...103 φορες μεχρι που το εμπαιδωσε και το κοψε...και το αλλο που γινοταν επειδη δεν ειχαν κλειδια οταν γυριζαμε απο τη δουλεια (αναφερομαι παντα στις αρχες του εγγαμου βιου που δεν με γνωριζαν καλα τοτε) ηταν να βρισκουμε κατσαρολες-πιατα με φαγητο γιατι εμεις δεν !!! προλαβαιναμε να μαγειρεψουμε και στεναχωριοντουσαν μηπως μεινουμε νηστικοι αυτο γινοταν καθημερινα για κανενα μηνα μεχρι που μιλησα με τον αντρα μου και του το ξεκοψα και πηραμε τα μετρα μας και με λιγο φωνη (απο μερους του) ΚΟΠΗΚΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ εχουν περασει χρονια απο τοτε και ειμαστε με τα κλειδια δικα μας και ησυχοι ...αυτο που μπορεις να κανεις και ισως πετυχει ειναι να φερεις δικαιολογια οτι χασατε ενα απο τα 2 κλειδια που ειχετε να ζητησεις το δικο τους για να κανεις τη δουλεια σου και αν στο δωσουν και μετα το ξαναζητησουν πες τους (αν εχεις πορτα ασφαλειας) οτι δεν μπορεις να βγαλεις αντικλιδεια γιατι ειναι πολυ ακριβα ή οτι δεν βρισκεις το πασπαρτου που σου ειχαν δωσει οταν μπηκε η πορτα...δικαιολογιες πολλες μια δυο θα στο ζητησουν και θα επιμενετε οτι δεν εχετε αλλα...κι εμενα ειναι καλα τα πεθερικα αλλα μεχρι ενα σημειο θεωρω οτι δεν εχει κανεις το δικαιωμα οσο καλος και να ειναι να εχει δικαιωματα περα απο το σπιτι σου μεσα στο σπιτι σου..κι εγω εχω βοηθεια αλλα οποτε τη ζηταω εγω..ευτυχως τα εχω φερει ετσι τα πραγματα και επειδη ειμαι σε ολα τυπικη και εννοω στο σπιτι μου με τις δουλειες - μαγειρεματα δεν δινω δικαιωμα σε κανεναν περα απο τον αντρα μου ο οποιος ειναι απολυτα συνφωνος μεχρι σημερα ..

 

 

Δικαιολογιες υπαρχουν πολλες αλλα ποιος καταλαβαινη?αμα τα πεθερικα μου θελουν να περασει το δικο τους. σκευτωμαι να αλλαξω κλειδαρια και φυσικα να μην τους πω τιποτα απολυτος.

πολλες φορες ''βαζουν λογια'' στο γιο τους ειδικα ο πεθερος και αρχιζουν οι κοντρες μεταξυ μας

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα:)!Δυστυχώς όταν είσαι κοντά με κάποιον δικό ¨σου ¨ ή δικό ¨του ¨ ακόμα και όταν οι προθέσεις είναι οι καλύτερες υπάρχει πρόβλημα:roll:...Εμείς είμαστε πάνω κάτω με τους δικούς μου και πολλές φορές εκνευριζόμουν και εκνευρίζομαι με κάποια πράγματα που γίνονται...Αλλα τι να κάνουμε οι καιροί είναι δύσκολοι και όλοι έχουμε ανάγκη από μια δικιά μας στέγη:mrgreen:.Με υπομονή και όμορφο τρόπο (όχι ότι το καταφέρνουμε πάντα ,καμιά φορά δεν καταλαβαίνουν:roll:) λύνουμε τα θέματα μας...(λέμε τώρα:lol:).Υπομονή κορίτσι μου και συνεργασία με τον άντρα σου:wink:!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και γω μαζί σου Βίκυ, εκτός και υπάρχουν και άλλα προβλήματα πολύ πιο σοβαρά.

 

Υπαρχουν και αλλα προβληματα δεν ειναι μονο το κλειδι, ανακατευονται

οταν ετοιμαζαμε το σπιτι ηρθε η στιγμη να διαλεξουμε τα πορτοπαραθυρα ηρθε μαζι μας η πεθερα μου, δεν μας αφησε σε ησυχια ελεγε εμενα μου αρεση αυτο, θα το παρετε δεν επεμβαινω ελεγε απλα λεω τη γνωμη μου. τι δουλεια ειχε εκεινη

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και αλλα προβληματα δεν ειναι μονο το κλειδι, ανακατευονται

οταν ετοιμαζαμε το σπιτι ηρθε η στιγμη να διαλεξουμε τα πορτοπαραθυρα ηρθε μαζι μας η πεθερα μου, δεν μας αφησε σε ησυχια ελεγε εμενα μου αρεση αυτο, θα το παρετε δεν επεμβαινω ελεγε απλα λεω τη γνωμη μου. τι δουλεια ειχε εκεινη

 

Μα την γνώμη της έλεγε:lol::twisted:...Σαν την μάνα μου και την αδερφή της...Αχ Ελληνική οικογένεια:lol:...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...