Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μεγαλυτερο μωρο


Recommended Posts

Πηγα χθες στο γιατρο οπου απο τον υπερηχο βγηκε το μωρο 30+3 ενω ειμαι29 εβδομαδων.

Η γλυκοζιωμενη φυσιολογικη οποτε δεν θα κανω καμπυλη.

Μου φαινεται αρκετα μεγαλυτερο αν κ ο γιατρος ειπε οκ.

Επειδη η συλληψη εγινε με σπερματεγχυση δεν θυμαμαι ποτε ακριβως ηταν η τελευταια περιοδος μου.

και κατι αλλο που ξεχασα να ρωτησω.το τι ειναι μεγαλυτερο συνεπαγεται και νωριτερος τοκετος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πηγα χθες στο γιατρο οπου απο τον υπερηχο βγηκε το μωρο 30+3 ενω ειμαι29 εβδομαδων.

Η γλυκοζιωμενη φυσιολογικη οποτε δεν θα κανω καμπυλη.

Μου φαινεται αρκετα μεγαλυτερο αν κ ο γιατρος ειπε οκ.

Επειδη η συλληψη εγινε με σπερματεγχυση δεν θυμαμαι ποτε ακριβως ηταν η τελευταια περιοδος μου.

και κατι αλλο που ξεχασα να ρωτησω.το τι ειναι μεγαλυτερο συνεπαγεται και νωριτερος τοκετος?

 

και εμενα το μωρο μου βγαινει στους υπερυχους μια εβδομαδα πιο μεγαλο,αλλα απο οτι με ενημερωσαν καποια κοριτσια εδω μεσα στο φορουμ ο υπερυχος μετραει με βαση το υψος κτλ,δηλαδη απο οτι ειχα καταλαβει και εγω ο υπερυχος με βαση οτι βλεπει βγαζει''συμπερασμα''ποσο ειναι το μωρο σου!!!καπως ετσι μου το εξηγησαν και εμενα εδω τα κοριτσια,τωρα δεν γνωριζω αν παιζει ρολο η σπερματεγχυση σε αυτο,παντως απο οτι ακουω και εγω δεν ειναι κακο να βγαινει πιο μεγαλο το μωρο....Ετσι μου ειπαν και εμενα τωρα τι να πω,ο γιατρος δεν σου εδωσε καποια πιο συγκεκριμενη εξηγηση???

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε οτι επειδη και εγω δεν ειμαι μικροκαμωμενη να μην ειναι ουτε το μωρο.απεκλεισε τον διαβητη.απλα προσπαθωντας να θυμηθω τις μετρησεις της κορης δεν νομιζω να ειχε τετοια διαφορα.

Αναφερω τον τροπο συλληψης γιατι απλα δεν μπορω να θυμηθω την τελευταια περιοδο,μηπως εκει εχω κανει λαθος

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε οτι επειδη και εγω δεν ειμαι μικροκαμωμενη να μην ειναι ουτε το μωρο.απεκλεισε τον διαβητη.απλα προσπαθωντας να θυμηθω τις μετρησεις της κορης δεν νομιζω να ειχε τετοια διαφορα.

Αναφερω τον τροπο συλληψης γιατι απλα δεν μπορω να θυμηθω την τελευταια περιοδο,μηπως εκει εχω κανει λαθος

 

δεν νομιζω να ειναι κατι το ανησυχιτικο....;)μπορει να εχεις κανει λαθος και στην τελευταια περιοδο αλλα απο οτι διαβαζα και σε ενα αλλο θεμα λεγαν τα κοριτσια πως οι περισσοτερες τους εβγαινε μια εβδομαδα μεγαλυτερο η μικροτερο και πως ο υπερυχος εχει ενα 10% αποκλιση....ας απαντησει και καμμια εμπειρη μανουλα να μας πει,μακαρι να ειναι ολα καλα και να μην ειναι τιποτα....που ετσι θα ναι...με το καλο ευχομαι...:D:D

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

και εμενα το μωρο μου βγαινει στους υπερυχους μια εβδομαδα πιο μεγαλο,αλλα απο οτι με ενημερωσαν καποια κοριτσια εδω μεσα στο φορουμ ο υπερυχος μετραει με βαση το υψος κτλ,δηλαδη απο οτι ειχα καταλαβει και εγω ο υπερυχος με βαση οτι βλεπει βγαζει''συμπερασμα''ποσο ειναι το μωρο σου!!!καπως ετσι μου το εξηγησαν και εμενα εδω τα κοριτσια,τωρα δεν γνωριζω αν παιζει ρολο η σπερματεγχυση σε αυτο,παντως απο οτι ακουω και εγω δεν ειναι κακο να βγαινει πιο μεγαλο το μωρο....Ετσι μου ειπαν και εμενα τωρα τι να πω,ο γιατρος δεν σου εδωσε καποια πιο συγκεκριμενη εξηγηση???
κορίτσια μάλλον δεν παίζει αυτό γιατί εμένα πχ μου βγάζει ότι το μωρό είναι ψηλό αλλά δεν έχω απόκλιση στις βδομάδες, μέχρι τώρα τουλάχιστο. Και στην αυχενική συμφωνούσαν.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν νομιζω να ειναι κατι το ανησυχιτικο....;)μπορει να εχεις κανει λαθος και στην τελευταια περιοδο αλλα απο οτι διαβαζα και σε ενα αλλο θεμα λεγαν τα κοριτσια πως οι περισσοτερες τους εβγαινε μια εβδομαδα μεγαλυτερο η μικροτερο και πως ο υπερυχος εχει ενα 10% αποκλιση....ας απαντησει και καμμια εμπειρη μανουλα να μας πει,μακαρι να ειναι ολα καλα και να μην ειναι τιποτα....που ετσι θα ναι...με το καλο ευχομαι...:D:D

 

 

 

Εχει αποκλιση.......κ εγω ετσι πιστευω!!!!!

Στον πρωτο μου γιο, φαινοταν 1 εβδομαδα μπροστα στις μετρησεις κ βαρος(μεγαλυτερο)

Στον δευτερο γιο, μικροτερος!!!!!!μπηκα στο μηνα μου κ φαινοταν 1900 το βαρος!!τρελαθηκα!!!!

Αποτελεσμα????

Και τους 2 τους γεννησα στην πητ(πηρα ολοοοο το μηνα)

Ο πρωτος γεννηθηκε 2800 κ 50 3κ

Ο δευτερος 3190!!!!!!!κ 50 εκ.

 

Με το καλο!!!!!!!!!:):):):)

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μάλλον δεν παίζει αυτό γιατί εμένα πχ μου βγάζει ότι το μωρό είναι ψηλό αλλά δεν έχω απόκλιση στις βδομάδες, μέχρι τώρα τουλάχιστο. Και στην αυχενική συμφωνούσαν.

 

δεν ξερω βρε dimmi mou και εγω εδω μεσα τα διαβασα αυτα....:confused::rolleyes: γι αυτο ειπα ας μας ενημερωσει μια πιο εμπειρη μανουλα γιατι και εγω δεν ρωτησα τον γιατρο μου...απλα διαβασα εδω πως ο υπέρυχος βαση τις μετρησεις κτλ που βλεπει βγαζει μια υποθετικη ηλικια καπως ετσι το καταλαβα και εγω....:rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Πηγα χθες στο γιατρο οπου απο τον υπερηχο βγηκε το μωρο 30+3 ενω ειμαι29 εβδομαδων.

Η γλυκοζιωμενη φυσιολογικη οποτε δεν θα κανω καμπυλη.

Μου φαινεται αρκετα μεγαλυτερο αν κ ο γιατρος ειπε οκ.

Επειδη η συλληψη εγινε με σπερματεγχυση δεν θυμαμαι ποτε ακριβως ηταν η τελευταια περιοδος μου.

και κατι αλλο που ξεχασα να ρωτησω.το τι ειναι μεγαλυτερο συνεπαγεται και νωριτερος τοκετος?

Όταν λες μεγαλύτερο, εννοείς βαρύτερο ή μεγαλύτερο γενικώς (μεγαλύτερο ως προς όλες τις μετρήσεις του); Όπως είπε η jo89, ο υπέρηχος υπολογίζει το βάρος κατά προσέγγιση. Είναι συνηθισμένο να πέφτει έξω +/- 300 γραμμάρια. Πάντως αφού ο γιατρός είπε ΟΚ, εγώ δεν θα ανησυχούσα. Αν ήταν πρόβλημα, δεν θα σε έβαζε να κάνεις παραπάνω εξετάσεις;

 

Εφόσον η σύλληψη έγινε με σπερματέγχυση, δεν είμαι σίγουρη σε τι χρησιμεύει η ημερομηνία της τελευταίας περιόδου; Πρόσθεσε 2 εβδομάδες από τότε που έγινε η σύλληψη και είσαι μέσα :wink:

 

Δεν γνωρίζω να υπάρχει σχέση μεταξύ του μεγέθους του μωρού και της χρονολόγισης του τοκετού. Ο γιατρός σου τι είπε;

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μάλλον δεν παίζει αυτό γιατί εμένα πχ μου βγάζει ότι το μωρό είναι ψηλό αλλά δεν έχω απόκλιση στις βδομάδες, μέχρι τώρα τουλάχιστο. Και στην αυχενική συμφωνούσαν.

Ο υπέρηχος υπολογίζει την εβδομάδα της κύησης με βάση διάφορες μετρήσεις (μηριαίο οστό, περίμετρος κεφαλιού κ.λπ.). Οι πιο έγκυροι υπολογισμοί γίνονται στην αρχή της κύησης, μέχρι τη 18η εβδομάδα περίπου. Αργότερα, και ειδικά στο τρίτο τρίμηνο, οι μετρήσεις επηρεάζονται από άλλους παράγοντες όπως η κληρονομικότητα, γι' αυτό και οι γιατροί δεν ανησυχούν αν το μωρό βγαίνει 1-2 βδομάδες πάνω ή κάτω από το αναμενόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα στον τελευταίο υπέρηχο το παιδί φαινόταν 2 εβδομάδες μεγαλύτερο και είχα μπερδευτεί. Γενικά, απ' ότι έχω καταλάβει, αν δεν τίθεται θέμα ζαχάρου τότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας γιατί το παιδί μπορεί να είναι απλά μεγαλόσωμο ή να έχει απόκλιση ο υπέρηχος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηγα χθες στο γιατρο οπου απο τον υπερηχο βγηκε το μωρο 30+3 ενω ειμαι29 εβδομαδων.

Η γλυκοζιωμενη φυσιολογικη οποτε δεν θα κανω καμπυλη.

Μου φαινεται αρκετα μεγαλυτερο αν κ ο γιατρος ειπε οκ.

Επειδη η συλληψη εγινε με σπερματεγχυση δεν θυμαμαι ποτε ακριβως ηταν η τελευταια περιοδος μου.

και κατι αλλο που ξεχασα να ρωτησω.το τι ειναι μεγαλυτερο συνεπαγεται και νωριτερος τοκετος?

 

 

Αχ κορίτσι μου να ήξερες τι θέμα άνοιξες, και μένα με αποσχολεί όλο αυτό το θέμα. Βέβαια ο ιατρός λέει όλα πάνε καλά, και τον εμπιστεύομαι. Αυτό με τις μετρήσεις με μπερδεύουν πολύ. Για παράδειγμα, ΤΕΡ 05/05/11 και ΠΗΤ 09/02/12. Σήμερα μπήκα στην 33η εβδομάδα, την τελευταία φορά που έκανα υπέρηχο ήμουνα 31η και 1 μέρα. Τα αποτελέσματα ήταν τα εξής : BPD 90.0MM 36W5D

FL 69.8MM 36W3D

ATD 89.4MM

ALD 94.6MM

FAC 289.0MM 32W3D

EFBW 2120GR

BPD = αμφιβρεγματική διάμετρος (διάμετρος του κεφαλιού, νομίζω η μεγάλη)

FL = μήκος μηριαίου οστού (δηλαδή το μήκος του οστού στο μπούτι του εμβρύου)

AC = περίμετρος κοιλιάς

EFBW = βάρος

Και μένα το ερώτημά μου είναι, διάμετρος του κεφαλιού και μήκος μηριαίου οστού δείχνουν για μωράκι 36 εβδομάδων, σημαίνει ότι είμαι 36 εβδομάδων και θα γεννήσω πιο νωρίς??????? Η δείχνει ίσως, ότι είχα συλλάβει πιο νωρίς από ΤΕΡ??????? Η απλά είναι πολύ ψηλή η μπέμπα μου?????? Τι να σκεφτώ δεν ξέρω…Βλακεία έκανα που δεν ρώτησα τον ιατρό μου, αλλά τον εμπιστεύομαι πολύ, και δεν θέλω να τα σκαλίζω. Αλλά όχι ότι δεν προβληματίζομαι.

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια μου εγω μολις γυρισα απο τον γυναικολογο μου και το ξεκαθαρισα το θεμα...!!!!εκανα και υπερυχο και στον υπερυχο ο αγορινας μου(:D:D) βγαινει 18w4d και αρχιζει να μου λεει ο γιατρος πως ειναι πολυ αναπτυγμενο και θα βγει απο τα πιο ψηλα παιδακια που εχει δει....και εκει του ρωταω αυτο που μας καει με τις εβδομαδες και του λεω γτ με βγαζει 18+κατι μηπως εγινε πιο νωρις η συλληψη πχ??και μου λεει οχι απλα εχεις ενα αναπτυγμενο και μεγαλο μωρο κ γι αυτο ο υπερυχος το βγαζει πιο μεγαλο.....Οποτε μην ανησυχειτε σε οσες τα μωρακια τους βγαινουν πιο μεγαλα...;);)ειναι καλο απο οτι καταλαβα...!!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

κι ο δικος μου εβγαινε παντα μια εβδομαδα μεγαλυτερος.....μη δινεις πολυ σημασια στις μετρησεις....στη 37 εβδομαδα ο υπερηχος μου εβγαζε το μωρο 4200!!!!!σοκ εγω.......γεννησα στην 38+3 και το μικρο μου 3620.....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγκρινω το δευτερο με το πρωτο που ο υπερηχος με τις εβδομαδες κυησης ειχε λιγες μερες διαφορα κ οταν γεννηθηκε ηταν σαμιαμιδι.μπορει αυτος να ειναι και πιο μεγαλο μωρο.

Οσο πλησιαζουν οι μερες αγχωνομαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και καλή χρονιά, με το καλό όλα τα μωράκια!

Κάναμε β-επιπέδου στις 28/12 και το μωρό ήταν 618 γρ.

πολλές μετρήσεις του ήταν έξω από τα όρια, στο ανώτερο άκρο.

Ο γιατρός είπε ότι έχουμε ένα ανεπτυγμένο μωρό και ότι η σύλληψη έγινε νωρίτερα.

Δεν τον ανησύχησε τίποτε. Οι μετρήσεις που έπρεπε ήταν στα φυσιολογικά πλαίσια.

 

Ο γυναικολόγος είπε του άντρα μου (δεν μίλησα εγώ ακόμα να τον ξετινάξω στις ερωτήσεις ;) ) ότι ήταν μια χαρά η β-επιπέδου μας.

 

Μωρό 22 εβδομάδων και 618 γρ. έχετε ξανακούσει?

 

Βλέπω θέματα με μωράκια 630 γρ. Πότε γεννήθηκαν αυτά? Εμάς πόσο θα είναι δηλαδή άμα γεννηθεί?!

Αναρωτιέμαι και πως γίνεται να εξακολουθώ να έχω ΠΗΤ 4/5/12 κι ας βγάζουν το μωρό μεγάλο.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά, με το καλό όλα τα μωράκια!

Κάναμε β-επιπέδου στις 28/12 και το μωρό ήταν 618 γρ.

πολλές μετρήσεις του ήταν έξω από τα όρια, στο ανώτερο άκρο.

Ο γιατρός είπε ότι έχουμε ένα ανεπτυγμένο μωρό και ότι η σύλληψη έγινε νωρίτερα.

Δεν τον ανησύχησε τίποτε. Οι μετρήσεις που έπρεπε ήταν στα φυσιολογικά πλαίσια.

 

Ο γυναικολόγος είπε του άντρα μου (δεν μίλησα εγώ ακόμα να τον ξετινάξω στις ερωτήσεις ;) ) ότι ήταν μια χαρά η β-επιπέδου μας.

 

Μωρό 22 εβδομάδων και 618 γρ. έχετε ξανακούσει?

 

Βλέπω θέματα με μωράκια 630 γρ. Πότε γεννήθηκαν αυτά? Εμάς πόσο θα είναι δηλαδή άμα γεννηθεί?!

Αναρωτιέμαι και πως γίνεται να εξακολουθώ να έχω ΠΗΤ 4/5/12 κι ας βγάζουν το μωρό μεγάλο.

 

 

Γιατι βρε καλο μου?Αλλαζει η ΠΗΤ αναλογως με το βαρος του εμβρυου?

Δε θυμαμαι ο δικος μου ποσο ηταν αλλα γενικως να εχετε στο νου σας οτι αυτες οι μετρησεις που κανουν δεν ειναι και ιδιαιτερως ακριβης.Εγω με βαση τις μετρησεις περιμεα το μωρο να ειναι γυρω στα 3600 και τελικα ηταν 3200 οταν γεννηθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε καλο μου?Αλλαζει η ΠΗΤ αναλογως με το βαρος του εμβρυου?

όχι αλλά άμα της είπε ότι η σύλληψη έγινε νωρίτερα, λογικά έπρεπε να αλλάξει και την ΠΗΤ.

 

Κοίτα εγω που έκανα β επιπέδου στις 22w +4d το μωρό ήταν 525γρ και η γιατρός μας είπε ψωμωμένος μα φυσιολογικός.

 

Τώρα που πηγαμε την περασμένη εβδομάδα μας είπε ότι στις 28w+4d είναι 1300-1400γρ (επίσης γεματούλης μα κανονικός) και τον υπολογίζει όταν είναι να γεννηθεί να φτάσει τα 3500γρ.. Εσένα παίζει να βγει λίγο πιο τροφαντούλης. Μπορεί και όχι, νωρίς είναι ακόμα. Περίμενε λίγο ακόμα, μπορεί να έτυχε.

OmKAp2.png

tt13621d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε καλο μου?Αλλαζει η ΠΗΤ αναλογως με το βαρος του εμβρυου?

Δε θυμαμαι ο δικος μου ποσο ηταν αλλα γενικως να εχετε στο νου σας οτι αυτες οι μετρησεις που κανουν δεν ειναι και ιδιαιτερως ακριβης.Εγω με βαση τις μετρησεις περιμεα το μωρο να ειναι γυρω στα 3600 και τελικα ηταν 3200 οταν γεννηθηκε.

 

Στις τελικές μετρήσεις, μια απόκλιση μισού κιλού θεωρείται φυσιολογική.

 

Καλημέρα και καλή χρονιά, με το καλό όλα τα μωράκια!

Κάναμε β-επιπέδου στις 28/12 και το μωρό ήταν 618 γρ.

πολλές μετρήσεις του ήταν έξω από τα όρια, στο ανώτερο άκρο.

Ο γιατρός είπε ότι έχουμε ένα ανεπτυγμένο μωρό και ότι η σύλληψη έγινε νωρίτερα.

Δεν τον ανησύχησε τίποτε. Οι μετρήσεις που έπρεπε ήταν στα φυσιολογικά πλαίσια.

 

Ο γυναικολόγος είπε του άντρα μου (δεν μίλησα εγώ ακόμα να τον ξετινάξω στις ερωτήσεις ;) ) ότι ήταν μια χαρά η β-επιπέδου μας.

 

Μωρό 22 εβδομάδων και 618 γρ. έχετε ξανακούσει?

 

Βλέπω θέματα με μωράκια 630 γρ. Πότε γεννήθηκαν αυτά? Εμάς πόσο θα είναι δηλαδή άμα γεννηθεί?!

Αναρωτιέμαι και πως γίνεται να εξακολουθώ να έχω ΠΗΤ 4/5/12 κι ας βγάζουν το μωρό μεγάλο.

 

Καμπύλη ζαχάρου έχεις κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε καλο μου?Αλλαζει η ΠΗΤ αναλογως με το βαρος του εμβρυου?
έλα ντε :confused:

 

όχι αλλά άμα της είπε ότι η σύλληψη έγινε νωρίτερα, λογικά έπρεπε να αλλάξει και την ΠΗΤ.
αυτό νόμιζα κι γω!

Ναι μεγάλο μωρό, ναι δεν είναι από το σάκχαρο αλλά από σύλληψη νωρίτερα, αλλά ΠΗΤ δεν μου άλλαξε το μηχάνημα. Θα δω τί θα πεί και ο γυναικολόγος από κοντά.

 

Καμπύλη ζαχάρου έχεις κάνει;

ναι και είμαι οκ (πρός το παρόν) :D

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

dimmi, όταν μπεις στο μήνα σου με το καλό, αναλόγως με το βάρος, ΙΣΩΣ να σου αλλάξει την ΠΗΤ, όχι νωρίτερα. Με τη λογική ότι αν το μωρό έχει πάρει βάρος, υπάρχουν πιθανότητες να γεννηθεί πιο νωρίς. Από τώρα τι να σου πει; Είναι πολύ νωρίς ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Και μένα ο μικρός μου στη β επιπέδου ήταν 580 γρ. ¨ενα μεγάλο μωρό! Τελικά γεννήθηκε στη 37 εμδομαδα με καισαρική 4400! Απλά από την αρχή μου χε πει ο γιατρός ότι θαχω ένα μεγάλο μωρό. ΚΑι εγώ βέβαια βγήκα μεγάλη (4200 στη 40 εβδομάδα) και μου πε ότι είναι κληρονομικό! Και τώρα που έχουμε φτάσει στους 9 μήνες συνεχίζει ναναι έξω από τα όρια στις καμπύλες αλλα΄δεν αγχωνόμαστε!

Απλά είχαμε κανει καμπύλη ζαχάρου μήπως έχω ζάχαρο το οποίο ήταν φυσιολογικό οπότε ηρεμήσαμε!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Απλά από την αρχή μου χε πει ο γιατρός ότι θαχω ένα μεγάλο μωρό. ΚΑι εγώ βέβαια βγήκα μεγάλη (4200 στη 40 εβδομάδα) και μου πε ότι είναι κληρονομικό! Και τώρα που έχουμε φτάσει στους 9 μήνες συνεχίζει ναναι έξω από τα όρια στις καμπύλες αλλα΄δεν αγχωνόμαστε!

Απλά είχαμε κανει καμπύλη ζαχάρου μήπως έχω ζάχαρο το οποίο ήταν φυσιολογικό οπότε ηρεμήσαμε!

κι εμένα από την αρχή το βρήκε ψηλό! Δεν ξέρω για την κληρονομικότητα, είναι και ψηλοί στο σόι του άντρα μου (έχει αδελφό 2 μέτρα :shock: ) οπότε δεν αποκλείω τίποτε. >Εγώ πάντως το καυμμένο γεννήθηκα 6,5 μηνών μια χούφτα άνθρωπος :lol: Να σας ζήσει το μωράκι!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε β-επιπέδου στις 28/12 και το μωρό ήταν 618 γρ.

Μωρό 22 εβδομάδων και 618 γρ. έχετε ξανακούσει?

Δόξα τον Θεό και ένα μωρό που'ναι μεγαλύτερο απ'το δικό μου :P Εμείς κάναμε την β'επιπέδου 23w4d και τότε ήταν 570 gr. Και εμένα μου είπαν ότι όλα είναι πολύ καλά.

Η ενδοκρινολόγος μόνο μου'πε ότι η περιφέρεια της κοιλίτσας της είναι λίγο μεγαλύτερη απ'ό,τι έπρεπε, αλλά στην καμπύλη οι τιμές τέλειες ευτυχώς!

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα. Εχω κι εγώ μεγαλύτερο μωρό. Εκανα καμπυλη ζαχάρου και ειναι οκ. Κανω ενεσεις θρομβοφιλίας βεβαια αλλα δεν εχει σχέση με το μεγεθος του μωρού. Βαση τ.ε.ρ ειμαι 29 και 3 και ο υπέρηχος μέτρησε 33 και 1. Βάρος 1890.  Τεσσερεις  εβδομάδες μεγαλύτερος ο μπέμπης δηλάδή. Εγω επαθα ενα σοκ αλλά ο γιατρός ητανε cool λογω οτι και εγώ και ο αντρούλης μου ειμαστε ψηλοι και γεννηθήκαμε 5 κιλα. Η απορία μου ειναι ότι αν συνεχίσει έτσι θα γεννήσω βαση των μετρήσεων του υπέρηχου η τελευταίας περιόδου? Αν εχει καποια κοπέλα ιδια εμπειρία η γνωρίζει θα ηθελα τα φώτα της γιατί δεν ρώτησα τον γιατρό μου προχθές.

Επεξεργάστηκαν by eleni36
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...