Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Φέτος ο μεγάλος μου γιος δίνει πανελλήνιες.Ο ίδιος δεν ήθελε να δώσει,κατά κάποιο τρόπο εμείς τον πιέσαμε.Το πρόγραμμά το είναι πολύ φορτωμένο όμως τώρα και αυτός κουράζεται πολύ,παρόλο που δεν διαβάζει σχεδόν καθόλου αλλά λέει ότι γενικά αυτή η διαδικασία τον κουράζει.Αν σκεφτείτε ότι έχει 6 ώρες σχολείο,4 φροντιστήριο,3 προπόνηση,3 πήγαινε-έλα-φαγητό-μπάνιο κτλ είναι σίγουρο ότι κουράζεται κ λέει ότι είναι χαμένος χρόνος από την στιγμή που δεν θέλει να περάσει κάπου συγκεκριμένα.Έχει αφοσιωθεί στο ποδόσφαιρο που ουσιαστικά αυτό είναι που θέλει να κάνει σαν επάγγελμα.Αλλά αυτό δεν είναι σίγουρο επάγγελμα.Απ την μία δεν μπορώ να τον βλέπω έτσι από την άλλη δεν μπορώ κ να τον αφήσω έτσι γιατί ούτε ξέρει αν θα τον πάρουν σε ομάδα,ούτε αν στο μέλλον του παρουσιαστεί τραυματισμός (χτύπα ξύλο) κτλ.Χθες μου είπε ότι δεν θα κάνει καθόλου μηχανογραφικό.Τι του λέμε τώρα?Δεν ξέρω αν το εννοούσε ή απλά ήταν ένα ξέσπασμα από κούραση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω δεν ειμαι υπερ των πανελληνιων το ξεκαθαριζω απο την αρχη. Δεν ηθελα να δωσω καν και οι γονεις μου οι οποιοι ειναι και οι 2 του πανεπιστημιου με πολλα πτυχια, ευτυχως δε με πιεσαν καθολου. Πηγα σε μια σχολη ιεκ τυπου κολλεγιο και καλα, και εκανα αυτο που ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ. δουλευω απο το 2000 σερι. Η αδερφη μου τελειωσε παντειο. Δε βρισκει δουλεια, πηγε εξωτερικο, γυρισε, δε βρισκει παλι. Μπορει να ειναι τυχαιο γεγονος οποτε παμε παρακατω.

Πιστευεις πραγματικα πως αν ο γιος σου περασει καπου που δεν θελει θα ειναι καλο ψυχολογικα γιαυτον, η θα βγαζει καλους βαθμους η θα τελειωσει τη σχολη? Η πχ αντεχει ο οικογενειακος προυπολογισμος σας να παει φοιτητης σε αλλη πολη? Η μηπως θα τον υποχρεωσετε και να δωσει πανελληνιες και να περασει κοντα?

Δε βλεπεις ποσοι απο πανεπιστημια ειναι ανεργοι και μαλιστα με τουπε οτι : εγω σπουδασα αρχιτεκτονας δε θα ριξω τα μουτα μου να γινω σερβιτορος? και τον τρεφουν οι γονεις ες αει και αυτος πινει καφεδες στις πλατειες. η ανιψια του αντρα μου δινει κ αυτη φετος και ειναι του διαβασματος παντα ειχε 20αρια. και σκεφτεται πως αν δε περασει εδω τοτε οι γονεις της θα την στειλουν εξωτερικο, και εχει αφοσιωθει περισσοτερο να διαβαζει και να δινει εξετασεις σε ξενα πανεπιστημια για να παρει υποτροφια και να φυγει. Πλεον οι πανελληνιες δεν ειναι η χρυση λυση που μας λεγανε το 80 και το 90. Αν πιστευει οτι εχει μελλον και οπως λες εχει αποφασισει, ειναι το παθος του. αστον να το δοκιμασει μη του σκοτωνετε το ονειρο. Και αν τυχει κατι και δε μπορεσει να συνεχισει, τοτε το ξανασυζητατε. βαλε ενα οριο και πες: σε αφηνω να δοκιμασεις ως τοτε. αν δεν εχεις καταφερει κατι η δουμε πως δε προχωραει τοτε θα ξανασυζητησουμε το μελλον σου. πχ σε 1-2 χρονια..

Εμεις εχουμε πει πως δε θα πιεσουμε ποτε τα παιδια για επαγγελμα. αρκει να αποφασισουν πως θελουν να κανουν κατι! Κι εμενα ο πατερας μου δε πιστευε πως θα εχω τωρα αυτα που εχω, καλη δουλεια κλπ κλπ γιατι δεν ημουν και πολυ ξεφτερι στα σχολικα μαθηματα δε μαρεσανε...ηθελα να κανω κατι καλλιτεχνικο και το πετυχα, και ξερεις τι? εισαι ευτυχισμενος αν κανεις αυτο που σαρεσει και ξυπνας με αλλον αερα το πρωι. ( εννοειται πως δε τα λεω με εμπαθεια ολα αυτα απλα ερχομαι στη θεση πχ μιας φιλης σου με την αντιθετη αποψη!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι μηχανικος και μολις μας εδιωξαν απο την δουλεια.Δεν λεω οτι ειναι ηταν θεμα χρονου.Το παιδι πρεπει να σπουδασει γιατι θα γυρισει μετα απο χρονια και θα πει καλα εγω ημουν μικρος εσυ δεν μιλαγες??Το ειπα εγω οταν δεν τελειωσα τα γαλλικα.

Δεν χρειαζεται να σπουδασει εδω παει πανεπιστημιο ενα χρονο και μετα με erasmus βγενει εξω και πτυχιο και μεταπτυχιακο.Μπορει και να δουλεψει εκει κιολας γιατι εδω δεν το κοβο με τιποτα.Το ΑΕΙ ή το ΑΤΕΙ δεν λεω οτι δινει απαραιτητα εφοδια ζωης αλλα σιγουρα βοηθαει στην ζωη να εχει ειδικευτει σε κατι και σιγουρα το ποδοσφαιρο δεν ειναι μια τεχνη εφορου ζωης.Για μενα γνωμη μου πρεπει να εχει εναλλακτικες λυσεις οταν δεν παει το ενα επαγγελμα καλα.Γνωριζω οτι στην αγγλια εχει καλα πανεπιστημια και εχει ακμη το ποδοσφαιρο αν εχεις ταλεντο φυσικα σε βρισκουν ή τους βρισκεις.Αγγλια μπορει να παει με erasmus στο 2ετος.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο ίδιος δεν θέλει να περάσει σε άλλη πόλη οπότε δεν είναι αυτό θέμα.Αλλά ποτέ δεν μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος με το ποδόσφαιρο.Σε τέτοια επαγγέλματα δεν ξέρεις τα θα σου συμβεί.Από την άλλη όμως τον βλέπω τώρα τελευταία είναι αρκετά πεσμένος ψυχολογικά.Κ εγώ κ ο άντρας μου φοβόμαστε ότι αν τον αφήσουμε να μην δώσει μπορεί να μετανιώσει μετά κ να λέει "Επρεπε να με πιέσετε να δώσω".

Link to comment
Share on other sites

Το εχω πει πολλες φορες μεχρι τωρα:γιατι δεν με πιεσες να παρω τα γαλλικα?

γιατι δεν με βοηθησες να παω με υποτροφια εξω?

Γιατι να μην παω αλλη μια γλωσσα ?

 

Περασαν τα χρονια και λεω :

Τωρα κανε οτι μπορεις και πηγα ιταλικα αντι για γαλλικα στα 30 μου και το πηρα το χαρτι αλλαααα κακα τα ψεμματα το κεθε πραγμα στο καιρο του.Μη το αφησεις για μενα μιλησε του με ομορφο τροπο μαθε τι θελει και δωσε κινητρα.Βασικα απο οτι ξερω ολοι οι ποδοσφαιριστες εχουν και ενα χαρτι..νομιζω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο με την αγγλια και το ποδοσφαιρο θα ηταν καλη περιπτωση. Αλλα απο την αλλη αμα δεν θελει, δε θα περασει. σκεφτομαι πως μπορει να θελει να σας κανει απλα το χατηρι. και θα ειναι κριμα να εχει κουραστει τοσο πολυ και τελικα να μη μπει εκει που θελει. Και πες πως δε μπαινει, τι σκοπευει να κανει μετα? ( υποθετω ποδοσφαιρο, υπαρχει εναλλακτικη καποιου ιεκ πχ?)

κατα τα αλλα εδω εχουμε τις 2 διαφορετικες αποψεις! καλο ειναι αυτο ομως!

 

( οι ποδοσφαιριστες δεν εχουν συνηθως κανενα χαρτι. Ακουσε πως μιλανε καμια φορα στη τηλεοραση και θα το καταλαβεις!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

αυτο με την αγγλια και το ποδοσφαιρο θα ηταν καλη περιπτωση. Αλλα απο την αλλη αμα δεν θελει, δε θα περασει. σκεφτομαι πως μπορει να θελει να σας κανει απλα το χατηρι. και θα ειναι κριμα να εχει κουραστει τοσο πολυ και τελικα να μη μπει εκει που θελει. Και πες πως δε μπαινει, τι σκοπευει να κανει μετα? ( υποθετω ποδοσφαιρο, υπαρχει εναλλακτικη καποιου ιεκ πχ?)

κατα τα αλλα εδω εχουμε τις 2 διαφορετικες αποψεις! καλο ειναι αυτο ομως!

 

( οι ποδοσφαιριστες δεν εχουν συνηθως κανενα χαρτι. Ακουσε πως μιλανε καμια φορα στη τηλεοραση και θα το καταλαβεις!)

 

 

Αν υπήρχε η εναλλακτική κάποιου ιεκ πίστεψέ με το πρώτο πράγμα που θα έκανα θα ήταν να τον αφήσω να μην δώσει πανελλήνιες κ να πάει του χρόνου εκεί.Αλλά δεν θέλει με τίποτα.Θέλει να αφιερωθεί ολοκληρωτικά στην μπάλα.Τώρα,αν δεν περάσει πουθενά μάλλον θα προσπαθήσουμε να τον πείσουμε να πάει σε ένα ιεκ τουλάχιστον να έχει ένα χαρτί.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα.. το κακο ειναι πως στο ιεκ πληρωνεις!!! Αλλα με το ιεκ δε διαφωνω γιατι ειναι διαφορετικα τα πραγματα απο αποψη πως πας στοχευμενα για να τελειωσεις κατι που σου αρεσει και οχι οπου τυχει να περασεις στις πανελληνιες. Μηπως πχ να κοιτουσατε σαν εναλλακτικη για καποιο ιεκ με επαγγελματα σχετικα με αθλητισμο...καπου εχω ακουσει ιεκ προπονητικης...καπως ετσι? η πχ με πανελληνιες ( παρολο που δε τις χωνευω υπαρχει ομως κ αυτο) μπορει να παει γυμναστικη ακαδημια η δε ξερω πως λεγεται, ωστε να εχει σχεση και με τον αθλητισμο,να του αρεσει ισως περισσοτερο ωστε να εχει καλυτερη ψυχολογια και να υπαρχει ενα κινητρο ωστε να αποδωσει και να νιωθει και καλυτερα?.... Εσεις τι σχολες σκεφτεστε γενικοτερα?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

http://www.akademijafudbala.edu.rs/ πχ κατι τετοιο ισως να τον ενδιεφερε...( εσας δε ξερω!!!!)

δε ξερω αν το συγκεκριμενο ειναι της προκοπης η αν υπαρχει ακομα μιας και βλεπω τελευταια ενημερωση το 2009. αλλα για να υπαρχει ενα σιγουρα θα υπαρχει και αλλο!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το μόνο που σκέφτεται είναι γυμναστική ακαδημία αλλά μου λέει ότι δεν πρόκειται να βγάλει τόσα μόρια για να περάσει.Δεν ξέρω μήπως πάρει κάποια επιπλέον μόρια στα αγωνίσματα και τον πείσουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί δεν του λες να προσπαθήσει για Γυμναστική ακαδημία; Έτσι θα είναι κοντά σε αυτό που θέλει και αργότερα θα μπορεί να δούλεψει και σαν προπονητής, γυμναστής κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν όντως πολύ καλό να τα καταφέρει στη Γυμναστική Ακαδημία και να κάνει κάτι κοντά σε αυτό που τον ενδιαφέρει. Ίσως μπορείτε να το θέσετε κι εσείς κάπως στο στυλ ότι "κανένα πρόβλημα να ασχοληθείς με το ποδόσφαιρο, αλλά τη σήμερον είναι κρίμα να είσαι σαν αυτούς τους ποδοσφαιριστές που δεν μπορούν να ανοίξουν το στόμα τους να πουν μια κουβέντα. Κάνε την προσπάθεια να πας εκεί, όπου και με το ενδιαφέρον σου θα ασχολείσαι, αλλά θα πάρεις και μια μόρφωση παραπάνω". Κι ας μην απογοητεύεται ότι δεν θα πιάσει τα μόρια, αν στρωθεί ένα παιδί όλα μπορεί να τα κάνει.

 

Εναλλακτικά, αφήστε τον να ασχοληθεί με το ποδόσφαιρο, αλλά ζητήστε του να μάθει καποια τέχνη, την οποία θα μπορεί να εξασκήσει αργότερα, αν κάτι χρειαστεί. Δεν είναι ανάγκη να πάρει ένα άσχετο πτυχίο ΤΕΙ (κατά πάσα πιθανότητα) που δεν θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει πουθενά, ας μάθει καλύτερα κάτι πιο χειροπιαστό, που αν το χρειαστεί να μπορεί να το ασκήσει.

 

Το κακο με τα αθλήματα είναι ότι μπορεί να φτάσει η στιγμή που θα φανεί ότι δεν είσαι αρκετά καλός για να συνεχίσεις επαγγελματικά και να ζεις από αυτά, και να βρεθείς ξεκρέμαστος, χωρίς κάποιο συγκεκριμένο skill στα χέρια σου.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Αν η αγάπη του για το ποδόσφαιρο είναι πολύ βαθειά και πραγματική, τότε ό,τι κι αν κάνετε, όσο κι αν τον πιέσετε για το πανεπιστήμιο, δεν νομίζω ότι θα του προσφέρετε μια προοπτική που να τον καλύψει και να την ακολουθήσει. Συμφωνώ κι εγώ με όσες είπαν ότι όταν ακολουθείς αυτό που επιτάσσει η καρδιά σου, βρίσκεις την άκρη και προχωράς. Σκέψου αντίστοιχα εσένα να σε πίεζαν να ... παντρευτείς κάποιον που δεν θέλεις να δεις στα μάτια σου!!! Θα μπορούσες να ζήσεις μαζί του μόνο και μόνο επειδή ήταν "πιο σίγουρη επιλογή" από αυτόν που ήθελε η καρδιά σου; Και το επάγγελμα είναι ένας σύντροφος για όλη μας τη ζωή.

Και να συμπληρώσω ότι κι εγώ έχω πολύ γνωστό μου άτομο που είχε δυνατότητες να σπουδάσει, όμως το όνειρο ήταν να γίνει ποδοσφαιριστής (και υπήρχαν οι προοπτικές, το είχαν ζητήσει από ομάδα), αλλά οι γονείς θεώρησαν ότι η Νομική ήταν καλύτερη προοπτική. Το παιδί ακολούθησε τη λογική των γονιών, δεν τέλειωσε όμως τη Νομική, τελικά ακολούθησε άλλο επαγγελματικό προσανατολισμό και τώρα στα 50 του χρόνια ζει ακόμη στην αβεβαιότητα. Έχασε τότε τον δρόμο του και δυστυχώς δεν τον ξαναβρήκε ποτέ, παρότι είχε (και έχει) φοβερά χαρίσματα και ικανότητες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το ποδόσφαιρο είναι σοβαρό? Δηλαδή, θέλω να πω ότι στα 17 τα ταλέντα τα έχουν 'τσιμπήσει' οι ομάδες. Παίζει σε ομάδα? Υπάρχει φως για επαγγελματική σταδιοδρομία? Αν, ναι, βοήθησέ τον όσο μπορείς. Αν είναι να γίνει ποδοσφαιριστής, ας έχει την καλύτερη υποστήριξη- κατάρτηση. Είναι αργά για 'σκέψη'. Θέλω να πω ότι αν το παιδί για ότα αυτά τα χρόνια έκανε προπόνηση 3+ ώρες την ημέρα, πώς έρχεσει εσύ τώρα, στο παρά πέντε και του λές, γίνε δικηγόρος? (λέμε τώρα).

Αν πάλι δεν έχει γίνει τίποτα από αυτά, πες του το. Μπορείτε να συζητήσετε με τον προπονητή του και να δείτε τις προοπτικές του συγκεκριμένου παιδιού, όχι του επαγγελματικού προδοσφαίρου γενικά. Μπορεί να του βάλει αυτός δεύτερες σκέψεις. Πχ. ένας ξάδερφός μου λάτρευε το ποδόσφαιρο, καλός ήταν αλλά όχι και ταλεντάρα, τελικά έκανε αθλητική δημοσιογραφία, και έχει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά υπάρχει και σε ΙΕΚ κάποια ειδικότητα ειδικός προπονητικής ή κάτι τέτοιο.Άσχετα με αυτό για να δουλέψει ως προπονητής κάποιος δεν είναι απαραίτητο το πτυχίο γυμναστικής ακαδημίας πόσο μάλλον για να γίνει επαγγελματίας παίχτης.(Η ομοσπονδία δίνει την δυνατότητα σε αθλητές να δουλέψουν αργότερα και ως προπονητές).

Καλό θα ήταν να τον αφήνατε να αποφασίσει εκείνος τι να κάνει.Εσείς βέβαια γονείς του είστε και έχετε δίκιο να θέλετε να κάνετε το καλύτερο για το παιδί σας.Καλύτερα όμως να κάνει εκείνος λάθος κι να ξέρει οτι φταίει εκείνος παρά να κάνετε εσείς και να φταίτε εσεις(τρόπος του λέγειν).

Πάντως αυτό το πράγμα βρε παιδιά με τα 3-5 χρόνια φροντιστήριο για τις πανελλήνιες εγώ δεν το κατανοώ.Είμαι της άποψης οτι αν είναι να δώσω τόσα χρήματα να τα κρατήσω να τα δώσω σε μία ιδιωτκή σχολή παρά στην παραπαιδεία.(Valia δεν αναφέρομαι στην περίπτωση σου για να μην παρεξηγηθώ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πιστευω οτι τα κοριτσια καλα σου ειπαν η γυμνασικη ακαδημια ειναι μια λυση αυτην την εποχη βεβαια τι να πεις του παιδιου να παει να σπουδαση επιστημονας και μετα να κανει τι ...καλυτερα ποδοσφαιριστης βεβαια νομιζω οτι αν ειναι πολυ καλος προωθητε απο την ομαδα του ..σε καλυτερη ομαδα και ου το καθε ξεις ...αρα τοθεμα ολο ειναι και η ομαδα του σε τι κατηγορια ειναι και τι λεει ο προπονητης του γιαυτον ...το εχετε ρωτηση καθολου .....

Link to comment
Share on other sites

Τα 9 στα 10αγορια θελουν να γινουν ποδοσφαιριστες.Σε μια χωρα που ο αθλητισμος βρωμαει απόπου κι αν το πιασεις να μενει ο γιος σου ετσι απραγος ελπιζοντας οτι θα γινει αστερι του ποδοσφαιρου το θεωρω το λιγοτερο αφελες.

Χωρις να τον εχω δει να παιζει και χωρις να θελω να το θιξω το παιδι αλλα στα 17 τους τα ταλεντα ηδη παιζουν σε μεγαλες ομαδες.

 

Σορρυ αλλα απο κατι τετοιες ιστοριες ξερεις τι βγαινει?Ενα παιδι που μεχρι τα 30 ασχολειται μονο με τον αθλητισμο...χωρις ωστοσο να καταφερνει κατι σπουδαιο και ξαφνικα οταν ξυπναει και καταλαβαινει οτι πρεπει να κανει κατι στη ζωη του αντιλαμβανεται οτι δεν εχει κανενα εφοδιο...καμια προυπηρεσια...τιποτα.Και μη μου πειτε οτι μπορει να χωθει καπου μεσω του αθλητισμου και να πιαστει καλα γιατι η πιθανοτητα για κατι τετοιο ειναι μικρη.

 

 

Τα εζησα με δικο μου ατομο που τελικα καταντησε να δουλευει σεκιουριτι σε τραπεζα γιατι δε μπορουσε να βρει πουθενα αλλου δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Τα εζησα με δικο μου ατομο που τελικα καταντησε να δουλευει σεκιουριτι σε τραπεζα γιατι δε μπορουσε να βρει πουθενα αλλου δουλεια.

Μεγάλη κατάντια πραγματικα...:shock:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν εσυ το θεωρεις κατορθωμα παω πασο...

Εξαρτάται με το τι θεωρεί κάποιος επιτυχία ή οχι.Εκείνος μπορεί να είναι πιο ευχαριστημένος απο την ζωή του απο οτι κάποιος που θεωρείς εσύ πως έκανε κάποιο κατόρθωμα.Αλλά όχι και κατάντια....:roll:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται με το τι θεωρεί κάποιος επιτυχία ή οχι.Εκείνος μπορεί να είναι πιο ευχαριστημένος απο την ζωή του απο οτι κάποιος που θεωρείς εσύ πως έκανε κάποιο κατόρθωμα.Αλλά όχι και κατάντια....:roll:

 

Ναι ειναι μεγαλη επιτυχια να καθεσαι 8 ωρες διπλα σε μια πορτα και να κοιτας ποιος μπαινει και ποιος βγαινει.Ω μεγαλη καριερα...τι να λεμε τωρα.

Απο την αλλη μιλησα για γνωστο μου....οποτε για να το λεω προφανως ξερω πολυ καλα οτι δεν ειναι ευχαριστημενος και το κανει γιατι δεν εχει αλλη επιλογη αφου δε μπορει να βρει τπτ αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι μεγαλη επιτυχια να καθεσαι 8 ωρες διπλα σε μια πορτα και να κοιτας ποιος μπαινει και ποιος βγαινει.Ω μεγαλη καριερα...τι να λεμε τωρα.

Απο την αλλη μιλησα για γνωστο μου....οποτε για να το λεω προφανως ξερω πολυ καλα οτι δεν ειναι ευχαριστημενος και το κανει γιατι δεν εχει αλλη επιλογη αφου δε μπορει να βρει τπτ αλλο.

Είναι προφανές οτι ο άνθρωπος ήθελε να ασχολήθει με κάτι άλλο γι αυτό δεν είναι ευχαριστημένος(απο την δουλειά του όχι απο την ζωή του όπως έγραψα πιο πάνω).Τώρα πάντως καταλαβαίνω γιατί όσοι έχουν πτυχία δεν πάνε να δουλέψουν σεκιουριτάδες.

Καλά που υπάρχουν και οι αποτυχημένοι που ακολούθησαν τα όνειρα τους κι ας μην τους βγήκε σε καλό(όσον αφορά την καριέρα) για να φυλάνε και να σκουπίζουν τα γραφεία των μυαλομένων καριεριστών.Εγώ απορώ πως του μιλάτε κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Καλά που υπάρχουν και οι αποτυχημένοι που ακολούθησαν τα όνειρα τους κι ας μην τους βγήκε σε καλό(όσον αφορά την καριέρα) για να φυλάνε και να σκουπίζουν τα γραφεία των μυαλομένων καριεριστών.Εγώ απορώ πως του μιλάτε κιόλας...

 

μελανια τι ακριβως προσπαθεις να πεις;;;;;;

επειδη το διαβαζουν το θεμα εφηβοι καλο ειναι να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι υποθετω....θες να πεις οτι το να δουλευεις σεκιουριτι ειναι μια πραγματικα επιτυχημενη καριερα που ενα παιδι στα 18 εχει ονειρο να κανει;;;;;γιατι εγω απο το υφος σου κατι τετοιο καταλαβαινω. Καλο ειναι να ακολουθουμε να ονειρα μας αλλα να παταμε και καποιες στιγμες στην γη..μην το ξεχναμε οτι τελικα στα 30 μας με τις επιλογες μας θα μεγαλωσουμε παιδια και θα στηριξουμε οικογενειες...καλα τα ονειρα αλλα να στηριζονται και σε καποιες βασεις ετσι;;;τεσπα...θελω να πιστευω οτι παρεξηγησα το υφος σου...κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα με την νικι81

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές οτι ο άνθρωπος ήθελε να ασχολήθει με κάτι άλλο γι αυτό δεν είναι ευχαριστημένος(απο την δουλειά του όχι απο την ζωή του όπως έγραψα πιο πάνω).

 

Γι'αυτο ακριβως ειναι καλο να ακολουθουμε τα ονειρα μας εχοντας ομως τα ποδια μας να πατανε στο εδαφος γιατι καμια φορα αλλα εμεις θελουμε αλλα αλλιως η ζωη τα φερνει.Και στην περιπτωση ου η ζωη μας τα φερει αναποδα καλο ειναι να εχουμε φροντισει να εχουμε και καποια αλλη εναλλακτικη.

 

Τώρα πάντως καταλαβαίνω γιατί όσοι έχουν πτυχία δεν πάνε να δουλέψουν σεκιουριτάδες.

 

Γιατι βαριουνται να καθονται διπλα σε μια πορτα και να κοιτανε ποιος μπαινει και ποιος βγαινει....στο ειπα και παραπανω.Οταν θα χαραμισω καποια χρονια της ζωης μου να διαβαζω και να ξενυχταω να παρω το παλιοχαρτο...ε θα προτιμησω να κανω μια πιο ενεργητικη εργασια απο το να καθομαι.

 

Καλά που υπάρχουν και οι αποτυχημένοι που ακολούθησαν τα όνειρα τους κι ας μην τους βγήκε σε καλό(όσον αφορά την καριέρα) για να φυλάνε και να σκουπίζουν τα γραφεία των μυαλομένων καριεριστών.Εγώ απορώ πως του μιλάτε κιόλας...

 

 

Γιατι οι επιτυχημενοι καριεριστες φανταζεσαι οτι δεν ακολουθησαν το ονειρο τους?Τυχαια εκαναν την καριερα τους ή μηπως τους χαριστηκε?Απλα αυτοι πετυχαν...Τι να κανουμε στη ζωη καποιοι πετυχαιουν και καποιοι οχι.

 

Κι επειδη μιλαμε για ενα παιδι 17 χρονων...το να του λες αντε ακολουθα το ονειρο σου οποιο κι αν ειναι αυτο και οτι βρεξει ας κατεβασει...πολυ γενικο κι αοριστο μου κανει.Ξερεις στα 17 σου δεν ειναι παντα ευκολο να καταλαβεις ι ακριβως θελεις να κανεις στη ζωη σου...χρειαζεσαι και μια καθοδηγηση.Βαζεις το παιδι κατω και το κουβεντιαζεις ξανα και ξανα να δεις τι σκεφτεται...με κποια κριτιρια λεει οτι το ονειρο του ειναι αυτο.Του εξηγεις τα υπερ και τα κακα.Το βοηθας...δε το αφηνεις στην τυχη του.

Link to comment
Share on other sites

μελανια τι ακριβως προσπαθεις να πεις;;;;;;

επειδη το διαβαζουν το θεμα εφηβοι καλο ειναι να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι υποθετω....θες να πεις οτι το να δουλευεις σεκιουριτι ειναι μια πραγματικα επιτυχημενη καριερα που ενα παιδι στα 18 εχει ονειρο να κανει;;;;;γιατι εγω απο το υφος σου κατι τετοιο καταλαβαινω. Καλο ειναι να ακολουθουμε να ονειρα μας αλλα να παταμε και καποιες στιγμες στην γη..μην το ξεχναμε οτι τελικα στα 30 μας με τις επιλογες μας θα μεγαλωσουμε παιδια και θα στηριξουμε οικογενειες...καλα τα ονειρα αλλα να στηριζονται και σε καποιες βασεις ετσι;;;τεσπα...θελω να πιστευω οτι παρεξηγησα το υφος σου...κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα με την νικι81

Να το πω πιο απλά.Αν δεν τα καταφέρεις στην δουλειά που επέλεξες να κάνεις είτε αυτή απαιτεί σπουδές είτε όχι πολύ απλά θα κάνεις κάποια άλλη δουλειά.Το να δουλεύει κάποιος σεκιούριτι μπορεί να μην είναι κατόρθωμα αλλά δεν είναι και κατάντια.Είναι μία δουλειά όπως όλες οι άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...