Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πρόβλημα με το ύπνο!!!

erma79

Recommended Posts

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας

Ο μικρός 19 μηνών ως καλομαθημένος για να κοιμηθεί το βράδυ τον βάζω δίπλα μου αγκαλία του λεώ ένα τραγουδάκι , αποκοιμιέται και τον πάω στη κούνια του.Αυτό όμως έχει αρχίσει να με κουράζει μιας και είμαι 6 μηνών έγκυός.

Οσες φορές τον έχω βάλει στην κούνια του κλαιει και με θέλει αγκαλία.

Μου είπαν να πάρω έναν προβολέα μπας και χαζεψει και αποκοιμηθεί .

Εχετε κάποιον στα υπόψη σας?

Να τον αφήσω στη κούνια να κλαίει και να φύγω δεν υπάρχει περίπτωση.

Αρα η μόνη λύση είναι ο προβολέας.Το βράδυ δεν ξυπναέι εκτος εαν βγάζει κανένα δόντι.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Διαφημίσεις

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας

Ο μικρός 19 μηνών ως καλομαθημένος για να κοιμηθεί το βράδυ τον βάζω δίπλα μου αγκαλία του λεώ ένα τραγουδάκι , αποκοιμιέται και τον πάω στη κούνια του.Αυτό όμως έχει αρχίσει να με κουράζει μιας και είμαι 6 μηνών έγκυός.

Οσες φορές τον έχω βάλει στην κούνια του κλαιει και με θέλει αγκαλία.

Μου είπαν να πάρω έναν προβολέα μπας και χαζεψει και αποκοιμηθεί .

Εχετε κάποιον στα υπόψη σας?

Να τον αφήσω στη κούνια να κλαίει και να φύγω δεν υπάρχει περίπτωση.

Αρα η μόνη λύση είναι ο προβολέας.Το βράδυ δεν ξυπναέι εκτος εαν βγάζει κανένα δόντι.

καλα παιζεις με τον πονο μας? κοιμαται με ενα τραγουδακι αγκαλιτσα σου, κοιμαται ολο το βραδυ εκτος πονου και παραπονιεσαι? και αυτη η μπουρδα με τον προβολεα τι ειναι παναγια μου? δωσε και υπνωτικα για να κοιμηθει μεχρι το 3

συνεχιζε να κανεις οτι κανεις και βαζε κανεναν αλλον να το πηγαινει στην κουνια του εφοσον δεν μπορεις,,,σε εχει αναγκη ακομα, εσυ μπορει να εισαι εγκυος αλλα κι αυτος εχει δικαιωμα να εχει τη στιγμη του με την μανουλα του,,μην του το χαλας

καλα παιζεις με τον πονο μας? κοιμαται με ενα τραγουδακι αγκαλιτσα σου, κοιμαται ολο το βραδυ εκτος πονου και παραπονιεσαι? και αυτη η μπουρδα με τον προβολεα τι ειναι παναγια μου? δωσε και υπνωτικα για να κοιμηθει μεχρι το 3

συνεχιζε να κανεις οτι κανεις και βαζε κανεναν αλλον να το πηγαινει στην κουνια του εφοσον δεν μπορεις,,,σε εχει αναγκη ακομα, εσυ μπορει να εισαι εγκυος αλλα κι αυτος εχει δικαιωμα να εχει τη στιγμη του με την μανουλα του,,μην του το χαλας

Θα σε παρακαλέσω την επόμενη φορά να είσαι πιο ευγενικός και να μιλάς καλύτερα

1. δεν παραπονίεμαι 2. δεν έχω σκοπό να του δώσω υπνωτικό και 3. δεν θέλει κανέναν αλλον να τον βάζει στη κούνια του

tnDpp3.png

77l3p3.png

1. δεν παραπονίεμαι 2. δεν έχω σκοπό να του δώσω υπνωτικό και 3. δεν θέλει κανέναν αλλον να τον βάζει στη κούνια του

Χιουμορακι νομιζω εκανε η κοπελα...μη παρεξηγησε...απλα καποιες τραβαμε τετοιο ζορι με τον υπνο που αυτο που περιγραφεις εσυ φανταζει παραδεισος μπροστα σε αυτο που ζουμε εμεις.

Εμενα αν δεν ξυπνησει τουλαχιστον 3-4 φορες μεσα στη νυχτα δε μπορει...καλα σε περιπτωση που εχει και κατι δεν το συζηταω μπορει και καθε εικοσαλεπτο να ξυπναει.

Τωρα αφου εσυ θελεις να σταματησεις αυτο που κανεις...μηπως να δοκιμασεις να τον βαζει ο μπαμπας για υπνο?

Χιουμορακι νομιζω εκανε η κοπελα...μη παρεξηγησε...απλα καποιες τραβαμε τετοιο ζορι με τον υπνο που αυτο που περιγραφεις εσυ φανταζει παραδεισος μπροστα σε αυτο που ζουμε εμεις.

Εμενα αν δεν ξυπνησει τουλαχιστον 3-4 φορες μεσα στη νυχτα δε μπορει...καλα σε περιπτωση που εχει και κατι δεν το συζηταω μπορει και καθε εικοσαλεπτο να ξυπναει.

Τωρα αφου εσυ θελεις να σταματησεις αυτο που κανεις...μηπως να δοκιμασεις να τον βαζει ο μπαμπας για υπνο?

Δεν θέλει τον πατέρα του με τίποτα.Ακομα και το βράδυ εαν ξυπνήσει μόνο εμένα θέλει.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Διαφημίσεις

Ο προβολέας είναι ένα ρίσκο, με την έννοια ότι μπορεί να μην πιάσει και να έχεις χαλάσει τζάμπα τα λεφτά (νομίζω ότι είναι και ακριβούτσικοι).

Το πρόβλημα που έχεις είναι ότι αυτή τη στιγμή ο γιος σου έχει συνδιάσει την ετοιμασία για τον ύπνο με την αγκαλιά σου και το τραγουδάκι σου. Η λύση είναι να καταφέρεις να τη συνδιάσει με κάτι άλλο ώστε να μην χρειάζεται να είσαι δίπλα του για να αποκοιμηθεί. Μπορείς να πάρεις κάποιο παιχνιδάκι που παίζει χαλαρωτική μουσική ή ένα κουκλάκι, και να του τα δίνεις *κάθε φορά* όταν πηγαίνει για ύπνο, δηλαδή αρχικά θα κάνεις ό,τι κάνεις τώρα αλλά θα του δίνεις και το παιχνιδάκι/κουκλάκι, ενώ στην πορεία θα του δίνεις μόνο το παιχνιδάκι. Τα κουκλάκια που κρατάνε κουβερτούλες είναι ιδανικά για χουχούλιασμα, αλλιώς οποιοδήποτε μαλακό κουκλάκι κάνει την ίδια δουλειά.

Μπορείς επίσης να τον πηγαίνεις στην κούνια του όσο είναι ακόμα ξύπνιος αλλά αφού έχει αρχίσει να γλαρώνει (με το κουκλάκι αγκαλιά εννοείτει και τη χαλαρωτική μουσικούλα να παίζει) ώστε να αρχίσει να "γνωρίζει" την κούνια του και να τη συνδιάζει με τον ύπνο. Αλλιώς αν τον κοιμίζεις δίπλα σου, στο κρεβάτι σου, και μετά ξαφνικά ξυπνάει στην κούνια του, επόμενο είναι να αγριεύεται και να θέλει να τον πάρεις πάλι αγκαλιά για να αποκοιμηθεί. Αυτό που αναζητά δεν είσαι εσύ, αλλά το γνώριμο (που επειδή είναι γνώριμο είναι παρήγορο και χαλαρωτικό).

Όταν ήμουν μικρή μου έβαζαν κάτι τύπου προβολέα και ακόμα θυμάμαι πόσο φοβόμουν.. τεράστιες εικόνες μέσα στο σκοτάδι, κρυβόμουν κάτω απο τα σκεπάσματα για να μην τα βλέπω.

Όσο αφορά το θέμα σου τα πάντα πρέπει να γίνουν σταδιακά. Σιγά σιγά να αλλάξεις τις συνήθειες για να μην γίνει τίποτα βιαστικά κ με κλάματα, δεν υπάρχει λόγος. Την πρώτη φορά πχ θα πάτε το μικρό μαζί με τον μπαμπά στην κούνια ενώ τον έχεις εσύ στην αγκαλιά, την δεύτερη το ίδιο, την επόμενη θα τον κρατάει ο μπαμπάς και εσύ θα πιάνεις το χεράκι, αργότερα θα του μιλάς μόνο, μετά απλά θα είσαι δίπλα μέχρι δλδ να τον πηγαίνει μόνος του ο μπαμπάς. Κάτι παρόμοιο και όταν ξυπνάει.. στην αρχή θα τον σηκώνεις, μετά χαδάκια, μετά λογάκια κτλ

καλε πλακα εκανα, πρωτον επειδη εχω να κοιμηθω 2 χρονια οπως κι αλλες εδω μεσα τελος για το υπνωτικο που ειπα το ειπα οχι για σενα αλλα για αυτον που σου ειπε για τον προβολεα, ειρωνευτηκα αν θες την προταση προβολεας οχι εσενα, ο προβολεας μου φαινεται σαν κινεζικο βασανιστιριο για το βρεφος

παρε την κουνια του κολλα την διπλα στο κρεβατι σας και βγαλε τα καγκελα, χαιδεψε τον τραγουδα το, οταν αποκοιμηθει τσουλα τον προς την κουνια και κρατα του το χερακι

Ο προβολέας δεν είναι ένα μεγάααααλο φως που το ρίχνουμε πάνω στο βρέφος ώστε να φοβηθεί και να κοιμηθεί. Είναι μια μηχανή που προβάλει σχήματα και εικόνες στον τοίχο ή στο ταβάνι. Κάτι σαν τηλεόραση: http://www.icbaby.com/_product_images/tomy_sweetdreams_lightshow.jpg

Erma, όλες οι εταιρίες που βγάζουν παιδικά παιχνίδια έχουν προβολείς, π.χ. Chicco, Fischer Price, Vtech κ.λπ.

Διαφημίσεις