Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι να κανω??


olgagr

Recommended Posts

Συμφωνώ!Αγαπητή θεματοθέτρια δώσε κι άλλες λεπτομέρειες να ξεκαθαρίσουμε λίγο τι λέμε!!!!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ωραια...οσοι εχουν μικρο εισοδημα..να δεσουν πετρα και να πνιγουν..οχι να κανουν και παιδι-ια...πως σκεφτονται ετσι...

 

Απορω γιατι βλεπετε μονοπλευρα...το θεμα ειναι να βλεπουμε ολες τις πλευρες... να στεκομαστε στην μεση ... οι αναγκες αλλαζουν ... και σαφως πρεπει να δινει ενα σεβαστο ποσο στο παιδι του γιατι οσο ξεφτιλα ειναι τα 200 ευρω τοσο πολλα ειναι και τα 600 απο καποιον που βγαζει 1000 ...γιατι υποψιαζομαι...οτι στην ουσια αυτος συντηρειτε απ την νυν ....

 

Ξαναλεω... κραταμε πισινη (τουλαχιστον εγω ,,βλεπω πολλα κενα στην ιστορια..την μια μας λεει οτι δινει 600 + τα φροντιστηρια ρουχα εξτρα και μετα οτι δεν παει φροντιστηριο και οτι το εισοδημα του ειναι χαμηλο.... δλδ θεωρητικα οχι πανω απο 1000...μα πως ζει τοτε με 200 ευρω?)....ας ξεκαθαρισουμε πρωτα τι γινεται..και με βαση τα δεδμενα...τοτε θα απαντησω πιο καταλληλα (γιατι αν παιρνει 5000 ευρω και λιγα δινει...)

Eτσι...

Εμενα μου μυριζει η ιστορια... για αυτο ημουν τοσο επιθετικη.

Και για να ειμαι ειλικρινης πιστευω οτι και 150 ευρω να εδινε στο παιδι του, δυστυχως την ιδια αντιμετωπιση θα ειχε απο την μελουσα συζυγο...

Link to comment
Share on other sites

Καθε χωρισμενος εχει πρωτα την υποχρεωση να εξασφαλισει τα εξοδα διαβιωσης του (ενοικιο,λογαριασμους φαγητο κτλ) και μετα να συνεισφερει στο παιδι του

Εχω δει το εργο να βρισκει καποιος μια συντροφο ωστε να του καλυπτει τα εξοδα του ωστε εκεινος να ειναι συνεπης στις υποχρεωσεις του απεναντι στο παιδι του

Αυτο ομως ειναι ανηθικο (και ας βρισκεται ετσι τροπος το παιδι να μην στερειται το πατρικο εισοδημα)

Απο την αλλη οταν καποια γυναικα υποκειται σε τετοια κοροιδια εχει και αυτη μεριδιο ευθυνης γιατι προφανως εθελοτυφλει και καλυπτει δικες της συναισθηματικες αναγκες

 

Εχει πολλες δυσκολιες η "συνυπαρξη" σε μια συνθετη οικογενεια, εχεις να κανεις με λεπτες ισορροπιες και τα πραγματα πρεπει να λεγονται και να ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ

Αν δεν υπαρχει εμπιστοσυνη ..τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα ..ειδικα σε αυτην την περιπτωση

Αναφερθηκε το εισοδημα του πατερα πιθανοτατα ειναι μεγαλο Αυριο ομως ισως απολυθει... και το θεμα ειναι ποιος ο ρολος του νεου συζυγου;

Προσπαθει απο το μισθο του να καλυψει κατι απο τη διατροφη (κανοντας στην κυριολεξια το σκ..ο του παξιμαδι ή όχι;

Αυτα τα λεω σκεπτομενη ολα οσα εχω περασει τα τελευταια χρονια με τον συντροφο μου

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καθε χωρισμενος εχει πρωτα την υποχρεωση να εξασφαλισει τα εξοδα διαβιωσης του (ενοικιο,λογαριασμους φαγητο κτλ) και μετα να συνεισφερει στο παιδι του

Εχω δει το εργο να βρισκει καποιος μια συντροφο ωστε να του καλυπτει τα εξοδα του ωστε εκεινος να ειναι συνεπης στις υποχρεωσεις του απεναντι στο παιδι του

Αυτο ομως ειναι ανηθικο (και ας βρισκεται ετσι τροπος το παιδι να μην στερειται το πατρικο εισοδημα)

Απο την αλλη οταν καποια γυναικα υποκειται σε τετοια κοροιδια εχει και αυτη μεριδιο ευθυνης γιατι προφανως εθελοτυφλει και καλυπτει δικες της συναισθηματικες αναγκες

 

 

Κάθε χωρισμένος έχει υποχρέωση πάνω από όλα στα παιδιά του......να σκιστεί να τα βρει αν δεν έχει...το παιδί έχει ανάγκες και πρέπει να καλύπτονται....μπαίνει πάνω από κάθε ανάγκη του γονιού....ο γονιός ΟΦΕΙΛΕΙ στα παιδιά του........

Θα συμφωνήσω με το ότι είναι ανήθικο κάποιος να βρίσκει γυναίκα να του καλύπτει τα σπασμένα...αλλά και η γυναίκα έχει μερίδιο ευθύνης......

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα πράγματα είναι απλά.......μην προχωρήσεις, τόσο απλά τόσο ξεκάθαρα, άλλο σχέση άλλο σύντροφος άλλο είμαστε καλά μαζί άλλο όμως και πολύ διαφορετικό να παντρευτείτε και να κάνετε παιδάκι.....και μετά να τρώγεσαι με τα ρούχα σου για το πόσα δίνει για το πρώτο παιδί.

 

Δεν θα έμπαινες καν στον κόπο να ρωτήσεις, εάν δεν το είχες σκεφτεί ότι δυστυχώς το πρώτο του παιδί του στοιχίζει τόσο που να είναι απαγορευτικό ή έστω δύσκολο στο να είστε καλύτερα οικονομικό ώστε να προχωρήσετε και ειδικά να κάνετε και παιδί. Αύριο θα λες γιατί δίνει 500 αφού μπορεί να δίνει 400 και μετά θα λες μα και με 300 μπορεί να περάσει. Ειδικά εάν ζοριστείς εσύ και το παιδί που θα κάνεις.

 

Στο παρελθόν είχα κάνει σχέση με χωρισμένο με παιδί και πλέον το θεωρώ τεράστιο λάθος για μια νέα γυναίκα που οικονομικά είναι σε μεσαία κατάσταση να κάνει σχέση για γάμο με άτομο που έχει παιδί, γιατί πολύ απλά το παιδί του άλλου θα γίνει και δικό της άθελα της. Χαρακτηριστικά θυμάμαι μου είχε πει ότι εάν το παιδί του πέρναγε επαρχία θα έπρεπε να μείνουμε χωρίς εξόδου, διακοπές κλπ. μέχρι ο γιος του να τελειώσει αφού δεν θα του έμεναν χρήματα. Η σχέση ευτυχώς έληξε για άλλους λόγους αλλά χαίρομαι τελικά που δεν προχώρησε ποτέ.

 

Δεν ξέρω εάν τον αγαπάς ή εάν είναι η συνήθεια ή απλά θέλεις να κάνεις παιδάκι......προσωπική μου γνώμη, εάν σε καλύπτει σαν σύντροφος και φίλος μείνετε μαζί αλλά για γάμο δεν μου φαίνεται τόσο καλή περίπτωση.

 

Σαφώς και οι χωρισμένοι έχουν δικαιώματα αλλά και οι ελεύθεροι πρέπει να μην ονειροπολούμε και να μην πετάμε στα σύννεφα με το θέμα του γάμου γιατί μετά γρήγορα έρχεται η πραγματικότητα που μας προσγειώνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καθε χωρισμενος εχει πρωτα την υποχρεωση να εξασφαλισει τα εξοδα διαβιωσης του (ενοικιο,λογαριασμους φαγητο κτλ) και μετα να συνεισφερει στο παιδι του

διαφωνω καθετα!

Κάθε χωρισμένος έχει υποχρέωση πάνω από όλα στα παιδιά του......να σκιστεί να τα βρει αν δεν έχει...το παιδί έχει ανάγκες και πρέπει να καλύπτονται....μπαίνει πάνω από κάθε ανάγκη του γονιού....ο γονιός ΟΦΕΙΛΕΙ στα παιδιά του........

Θα συμφωνήσω με το ότι είναι ανήθικο κάποιος να βρίσκει γυναίκα να του καλύπτει τα σπασμένα...αλλά και η γυναίκα έχει μερίδιο ευθύνης......

;)

 

Για μένα τα πράγματα είναι απλά.......μην προχωρήσεις, τόσο απλά τόσο ξεκάθαρα, άλλο σχέση άλλο σύντροφος άλλο είμαστε καλά μαζί άλλο όμως και πολύ διαφορετικό να παντρευτείτε και να κάνετε παιδάκι.....και μετά να τρώγεσαι με τα ρούχα σου για το πόσα δίνει για το πρώτο παιδί.

.

και εγω θεωρητικα δεν θα προσωρουσα....αλλα φανταζομαι η κοπελα τον αγαπαει και θελει να περασει μαζι του τη ζωη της....

 

 

Και η δικη μου ξαδερφη ερωτευτηκε και τελικα παντρευτηκε καποιον με ενα παιδι απο προηγουμενο γαμο. Ευτυχως ηταν καλος πατερας και δεν στερησε κατι απο το παιδι του. Δυστυχως η ξαδερφη μου δεν υπηρξε ποτε ΄καλυμμενη΄ως συζυγος ή ως μητερα μια που αργοτερα εκαναν και αλλο παιδακι.

 

Εκεινος παντα ενιωθε ασχημα απεναντι στο πρωτο του παιδι και προσπαθουσε πρωτα για εκεινο και μετα για οποιονδηποτε αλλον.

 

Εκεινη παντα ενιωθε οτι η πρωτη συζυγος τον εκβιαζει μεσω του παιδιου της...

 

Μαζι ειναι ακομη βεβαια, μετα απο 10 χρονια γαμου, αλλα με δυσκολιες.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα πράγματα είναι απλά.......μην προχωρήσεις, τόσο απλά τόσο ξεκάθαρα, άλλο σχέση άλλο σύντροφος άλλο είμαστε καλά μαζί άλλο όμως και πολύ διαφορετικό να παντρευτείτε και να κάνετε παιδάκι.....και μετά να τρώγεσαι με τα ρούχα σου για το πόσα δίνει για το πρώτο παιδί.

 

Δεν θα έμπαινες καν στον κόπο να ρωτήσεις, εάν δεν το είχες σκεφτεί ότι δυστυχώς το πρώτο του παιδί του στοιχίζει τόσο που να είναι απαγορευτικό ή έστω δύσκολο στο να είστε καλύτερα οικονομικό ώστε να προχωρήσετε και ειδικά να κάνετε και παιδί. Αύριο θα λες γιατί δίνει 500 αφού μπορεί να δίνει 400 και μετά θα λες μα και με 300 μπορεί να περάσει. Ειδικά εάν ζοριστείς εσύ και το παιδί που θα κάνεις.

 

Στο παρελθόν είχα κάνει σχέση με χωρισμένο με παιδί και πλέον το θεωρώ τεράστιο λάθος για μια νέα γυναίκα που οικονομικά είναι σε μεσαία κατάσταση να κάνει σχέση για γάμο με άτομο που έχει παιδί, γιατί πολύ απλά το παιδί του άλλου θα γίνει και δικό της άθελα της. Χαρακτηριστικά θυμάμαι μου είχε πει ότι εάν το παιδί του πέρναγε επαρχία θα έπρεπε να μείνουμε χωρίς εξόδου, διακοπές κλπ. μέχρι ο γιος του να τελειώσει αφού δεν θα του έμεναν χρήματα. Η σχέση ευτυχώς έληξε για άλλους λόγους αλλά χαίρομαι τελικά που δεν προχώρησε ποτέ.

 

Δεν ξέρω εάν τον αγαπάς ή εάν είναι η συνήθεια ή απλά θέλεις να κάνεις παιδάκι......προσωπική μου γνώμη, εάν σε καλύπτει σαν σύντροφος και φίλος μείνετε μαζί αλλά για γάμο δεν μου φαίνεται τόσο καλή περίπτωση.

 

Σαφώς και οι χωρισμένοι έχουν δικαιώματα αλλά και οι ελεύθεροι πρέπει να μην ονειροπολούμε και να μην πετάμε στα σύννεφα με το θέμα του γάμου γιατί μετά γρήγορα έρχεται η πραγματικότητα που μας προσγειώνει.

Συμφωνώ απόλυτα. Και δεν κατάλαβα τι σας φάνηκε τόσο παράξενο για τα λεφτά. Εδώ ζευγάρια που δεν έχουν χωρίσει δεν κάνουν 2ο ή 3ο παιδί γιατί καταλαβαίνουν ότι θα στερηθεί πολλά πράγματα ίσως και τα βασικά, δεν κατάλαβα γιατί κάποιος μπορεί να χωρίζει και να κάνει άλλα παιδιά αν δεν μπορεί να τα ζήσει αξιοπρεπώς. Ο χωρισμένος με παιδιά έχει όλη την ευθύνη για τα παιδιά του και η κοπέλα που αποφασίζει να τον παντρευτεί και να κάνει άλλα παιδιά μαζί του δεν κατλαβαίνω σε τι ελπίζει. Ότι θα ξεγράψει τα πρώτα του παιδιά ή ότι θα βρέξει ο ουρανός λεφτά. Αυτά τα ρομαντικά περί έρωτος και ονείρων προσωπικά τα ακούω βερεσέ. Δεν είμαστε 20 χρονών. η ζωή έχει υποχρεώσεις και ο έρωτας περνάει το έχουμε δει 100 φορές ας κοιτάξουμε να ερωτευτούμε κανέναν με λιγότερες υποχρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε 20 χρονών. η ζωή έχει υποχρεώσεις και ο έρωτας περνάει το έχουμε δει 100 φορές ας κοιτάξουμε να ερωτευτούμε κανέναν με λιγότερες υποχρεώσεις.

 

 

Ασχετο με το θεμα..απλα μου εκανε εντυπωση...εχεις ερωτευτει ποτε? Γιατι ο ερωτας δεν κοιτα ουτε τσεπη ουτε τιποτα...βαρα κατακουτελα..τωρα αν εισαι τυχερος ή οχι ειναι αλλο θεμα...ή αν βαλεις την λογικη (που δυσκολα μπαινει) ... αλλα ο ερωτας δεν ερχεται κατα παραγγελια !

 

Επισης δεν θεωρω σωστο να κοιταμε τον αλλον στην τσεπη και μετα να κρινουμε αν μπορουμε να προχωρησουμε μαζι του ...αν αγαπαμε...τοτε πρεπει να μιλησουμε να βρουμε το πιο σωστο τροπο και να προχωρησουμε μαζι ειτε με πολλα ειτε με λιγα .

 

Στο θεμα μας....συνεχιζουμε εμεις και λεμε πραγματα...οταν η ιδια η κοπελα εχει αποχωρησει και δεν εχει δωσει μια απαντηση..αρα για μενα μαλλον ηταν ψευτικο και μας βλεπει και γελα με την διαμαχη μας (εγω δεν βρισκω λογικη σ αυτο αλλα καποιο ισως βρισκουν)

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν μιλαμε για μια σχεση για να σκεφτουμε μονο τον 'ερωτα' μας....μιλαμε για τη ζωη μας...για τον πατερα του παιδιου μας....για τη ζωη του παιδιου μας.

Εχουμε υποχρεωση να εχει τις καλυτερες προυποθεσεις. Αυτο δεν σημαινει οτι κοιταμε το εκκαθαριστικο...ουτε ομως σημαινει οτι αποδεχομαστε καθε τι που τον αφορα χωρις δευτερες η περαιτερω σκεψη.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Στο θεμα μας....συνεχιζουμε εμεις και λεμε πραγματα...οταν η ιδια η κοπελα εχει αποχωρησει και δεν εχει δωσει μια απαντηση..αρα για μενα μαλλον ηταν ψευτικο και μας βλεπει και γελα με την διαμαχη μας (εγω δεν βρισκω λογικη σ αυτο αλλα καποιο ισως βρισκουν)

Νομίζω ότι ήταν μια καλή αφορμή για μία εποικοδομητική συζήτηση και για ανταλλαγή απόψεων, και όχι για να λύσουμε τα προβλήματα κάποιου. Οπότε ακόμα και αν όλα είναι ψεύτικα μου αρέσει να διαβάζω απόψεις καλά τεκμηριωμένες ακόμα και αν είναι διαφορετικές από τις δικές μου.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν μιλαμε για μια σχεση για να σκεφτουμε μονο τον 'ερωτα' μας....μιλαμε για τη ζωη μας...για τον πατερα του παιδιου μας....για τη ζωη του παιδιου μας.

Εχουμε υποχρεωση να εχει τις καλυτερες προυποθεσεις. Αυτο δεν σημαινει οτι κοιταμε το εκκαθαριστικο...ουτε ομως σημαινει οτι αποδεχομαστε καθε τι που τον αφορα χωρις δευτερες η περαιτερω σκεψη.

 

 

 

Σ αυτο συμφωνω εχεις δικιο

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ήταν μια καλή αφορμή για μία εποικοδομητική συζήτηση και για ανταλλαγή απόψεων, και όχι για να λύσουμε τα προβλήματα κάποιου. Οπότε ακόμα και αν όλα είναι ψεύτικα μου αρέσει να διαβάζω απόψεις καλά τεκμηριωμένες ακόμα και αν είναι διαφορετικές από τις δικές μου.

 

 

Και σ αυτο συμφωνω απολυτα..κι εμενα δεν με νοιαζει αν ο αλλος λεει ψεματα...αν λεει δεν κοροιδευει εμενα...αλλα τον ευατο του ...

 

Απλα στο σεγκεκριμενο θεμα..και χωρις πολλα στοιχεια..εγω προσωπικα εχω διαφορετικες αποψεις αναλογα των περιπτωσεων..δεν ειμαι δλδ ή μονο ασπρο ή μονο μαυρο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το θεμα..απλα μου εκανε εντυπωση...εχεις ερωτευτει ποτε? Γιατι ο ερωτας δεν κοιτα ουτε τσεπη ουτε τιποτα...βαρα κατακουτελα..τωρα αν εισαι τυχερος ή οχι ειναι αλλο θεμα...ή αν βαλεις την λογικη (που δυσκολα μπαινει) ... αλλα ο ερωτας δεν ερχεται κατα παραγγελια !

 

Επισης δεν θεωρω σωστο να κοιταμε τον αλλον στην τσεπη και μετα να κρινουμε αν μπορουμε να προχωρησουμε μαζι του ...αν αγαπαμε...τοτε πρεπει να μιλησουμε να βρουμε το πιο σωστο τροπο και να προχωρησουμε μαζι ειτε με πολλα ειτε με λιγα .

 

Στο θεμα μας....συνεχιζουμε εμεις και λεμε πραγματα...οταν η ιδια η κοπελα εχει αποχωρησει και δεν εχει δωσει μια απαντηση..αρα για μενα μαλλον ηταν ψευτικο και μας βλεπει και γελα με την διαμαχη μας (εγω δεν βρισκω λογικη σ αυτο αλλα καποιο ισως βρισκουν)

Μου φαίνεται εξαιρετικά διασκεδαστικό που κάποιος κατάλαβε ότι δεν έχω ερωτευτεί ποτέ και κοιτάω το εκκαθαριστικό τη στιγμή που όλη μου τη ζωή η μάνα μου μου επέριτπε ότι ασχολούμαι μόνο με τον έρωτα και δεν κοιτάω τα πρακτικά ζητήματα. Λοιπόν, ναι έχω ερωτευτεί παράφορα δυο φορές μια στα 18 και μια στα 28 οποότε και μετά από 4 χρόνια σχέσης παντεύτηκα και συναχίζω 15 χρόνια αργότερα να είμαι παντρεμένη με τον ίδιο άντρα. Επίσης έχω ένα παιδί γιατί δεν μπόρεσα να κάνω άλλο. Δεν είμαι πια ερωτευμένη με τον άντρα μου αλλά έχουμε μαζί μια οικογένεια που ελπίζω ότι κανείς από τους δυο μας δεν θα χαλάσει τελικά κυρίως για το καλό του παιδιού που δεν το νοιάζει αν οι γονείς του θα ήθελαν μια τελευταία ευκαιρία να ερωτευτούν και να νιώσουν το χτυποκάρδι. Με τον άντρα έχουμε πολλά καλά αισθήματα ό ένας για τον άλλο αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν έοχυμε φθαρεί. Εννοώ λοιπόν ότι εύκολο να αφήσουμε αν θέλουμε τους εαυτούς μας να ερωτευούν κάποιον άλλο που έχει κι αυτός κάποια παιδιά και να δημιουργήσουμε ένα σωρό περίπλοκες καταταστάσεις που θα πληγώσουν όλα τα παιδιά μεταξύ των οποίνω και οικονομικά. Δεν έχω κάτι στο νου μου, μιλάω θεωρητικά.

Τώρα για μια κοπέλα ελεύθερη θεωρώ ότι αν παντρευτεί κάποιον που έχει ήδη μια οικογένεια θα έχει πάντα ένα θέμα μεταξύ των οποίων και οικονομικό που θα είναι το πιο φανερό, παράλληλα όμως συνεχώς θα σκέφτεται ότι έρχεται σε δεύτερη μοίρα μετά τα παιδιά του και έτσι θα είναι αν ο συγκεκριμένος κύριος είναι καλός πατέρας. Θα πρέπει λοιπόν να συμβιβαστεί με αυτό και να μπορεί να μην ασχολείται με το εάν έδωσε 50 ευρώ παραπάνω στο παιδί του ή 100. Αυτό θα μπορεί να το κάνει ευκολότερα εάν αυτά τα 50 ή 100 ευρώ δεν στερούν από το δικό της παιδί μαζί του κάτι αναγκάίο. Το θεωρώ απόλυτα λογικό και όχι ότι με ενδιαφέρουν οι λεφτάδες όπως ίσως υποννοείς.

Για την αρχική κοπέλα λοιπόν έαν ήταν κόρη μου ή αδελφή μου θα της έλεγα ότι από αυτά που γράφει δεν προκύπτουν οι αναγκαίες προϋποθέσεις για να προχωρήσει σε γάμο και παιδιά με τον συγκεκριμένο άντρα. Ελπίζω να ήμουν σαφής

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά σύμφωνα με κάποιες απόψεις που ακούστηκαν, ο κύριος με τον οποίον έχει σχέση η θεματοθέτρια, δεν πρέπει να παντρευτεί και να κάνει άλλο παιδί, εφόσον οι ανάγκες του πρώτου του παιδιού θα αυξάνονται με τον καιρό και θα πρέπει να διαθέτει το μεγαλύτερο μέρος του μισθού του εκεί, σωστά? Μήπως όμως είναι άδικο αυτό για τον συγκεκριμμένο κύριο, δεδομένου ότι η πρώτη του σύζυγος έχει ξαναπαντρευτεί και έχει κάνει και δύο παιδιά ακόμα (και καλά έκανε, η ζωή συνεχίζεται)? Δηλαδή, ο πατέρας να μείνει μαγκούφης μέχρι τα γεράματά του, ενώ η μαμά έχει προχωρήσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου φαίνεται εξαιρετικά διασκεδαστικό που κάποιος κατάλαβε ότι δεν έχω ερωτευτεί ποτέ και κοιτάω το εκκαθαριστικό τη στιγμή που όλη μου τη ζωή η μάνα μου μου επέριτπε ότι ασχολούμαι μόνο με τον έρωτα και δεν κοιτάω τα πρακτικά ζητήματα. Λοιπόν, ναι έχω ερωτευτεί παράφορα δυο φορές μια στα 18 και μια στα 28 οποότε και μετά από 4 χρόνια σχέσης παντεύτηκα και συναχίζω 15 χρόνια αργότερα να είμαι παντρεμένη με τον ίδιο άντρα. Επίσης έχω ένα παιδί γιατί δεν μπόρεσα να κάνω άλλο. Δεν είμαι πια ερωτευμένη με τον άντρα μου αλλά έχουμε μαζί μια οικογένεια που ελπίζω ότι κανείς από τους δυο μας δεν θα χαλάσει τελικά κυρίως για το καλό του παιδιού που δεν το νοιάζει αν οι γονείς του θα ήθελαν μια τελευταία ευκαιρία να ερωτευτούν και να νιώσουν το χτυποκάρδι. Με τον άντρα έχουμε πολλά καλά αισθήματα ό ένας για τον άλλο αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν έοχυμε φθαρεί. Εννοώ λοιπόν ότι εύκολο να αφήσουμε αν θέλουμε τους εαυτούς μας να ερωτευούν κάποιον άλλο που έχει κι αυτός κάποια παιδιά και να δημιουργήσουμε ένα σωρό περίπλοκες καταταστάσεις που θα πληγώσουν όλα τα παιδιά μεταξύ των οποίνω και οικονομικά. Δεν έχω κάτι στο νου μου, μιλάω θεωρητικά.

Τώρα για μια κοπέλα ελεύθερη θεωρώ ότι αν παντρευτεί κάποιον που έχει ήδη μια οικογένεια θα έχει πάντα ένα θέμα μεταξύ των οποίων και οικονομικό που θα είναι το πιο φανερό, παράλληλα όμως συνεχώς θα σκέφτεται ότι έρχεται σε δεύτερη μοίρα μετά τα παιδιά του και έτσι θα είναι αν ο συγκεκριμένος κύριος είναι καλός πατέρας. Θα πρέπει λοιπόν να συμβιβαστεί με αυτό και να μπορεί να μην ασχολείται με το εάν έδωσε 50 ευρώ παραπάνω στο παιδί του ή 100. Αυτό θα μπορεί να το κάνει ευκολότερα εάν αυτά τα 50 ή 100 ευρώ δεν στερούν από το δικό της παιδί μαζί του κάτι αναγκάίο. Το θεωρώ απόλυτα λογικό και όχι ότι με ενδιαφέρουν οι λεφτάδες όπως ίσως υποννοείς.

Για την αρχική κοπέλα λοιπόν έαν ήταν κόρη μου ή αδελφή μου θα της έλεγα ότι από αυτά που γράφει δεν προκύπτουν οι αναγκαίες προϋποθέσεις για να προχωρήσει σε γάμο και παιδιά με τον συγκεκριμένο άντρα. Ελπίζω να ήμουν σαφής

 

Να πω οτι μιλησα γενικα..και σαφως δεν ειχα σκοπο να σε θιξω (ενιωσα ομως οτι το εκανα απ τα γραφομενα σου..οποτε σου ζητω συγγνωμη,,,δεν σε ξερω για να μιλω προσωπικα :) )

 

Παντως το θεμα ειναι πολυδιαστατο για μενα... και δεν μπαινει σε καλουπια και δεν υπαρχει ναι η οχι σ αυτα τα θεματα....

Απλα σκεφτομαι παραλληλα οτι με την ιδια λογικη (των 600+ ευρω το παιδι + τα εξτρα του) δεν θα πρεπει κανεις μισθωτος να σκεφτεται να κανει δευτερο παιδι γιατι θα πρεπει να τον δινει ολο στα παιδια του και μετα τι θα τρωνε...

 

Οτι ενα παιδι δεν σταματα να υπαρχει με το διαζυγιο και πρεπει να δινει ο μπαμπας λεφτα για την διατροφη του κτλ εξοδα και να εχει καλη επικοινωνια με την μαμα και να το βλεπει τακτικα..εννοειτε οτι τα θεωρω δεδομενα..αλλα δεν γινεται ενα παιδι δυστυχισμενο αν ο μπαμπας μπορει να δινει μικροτερο ποσο αλλα ταυτοχρονα ειναι παρον στην ζωη του

 

Εμεις εχουμε 3 παιδια και δουλευει ο ενας... ενα απλο σχετικα χαμηλο μισθο δημοσιου υπαλ/λου οποτε το θεωρω εξωπραγματικο οτι σε 2-3-4 χρονια θα θελει καθε παιδι μου 600 ευρω και αν δεν το εχουμε να δεσουμε πετρα στο κεφαλι μας να πνιγουμε...και ας μην ειμαστε χωρισμενοι...

Ευτυχισμενα παιδια δεν γινονται με τις επιχορηγησεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά...ο γονιός είναι γονιός για πάντα και οφείλει το καλύτερο για τα παιδιά του...από τη στιγμή που γίνεται γονιός κάποιος είτε μένει στο γάμο είτε χωρίζει θα οφείλει πάντα στα παιδιά του και θα είναι ο στόχος του να ζουν χωρίς να τους λείπει τίποτα (όχι μόνο υλικά).....τα παιδιά δεν είναι λάθος ούτε μια απλή διεκπεραίωση.......

Με αρχή αυτό καθορίζει τις υπόλοιπες ανάγκες του.....οι ανάγκες των παιδιών μπαίνουν πάντα ΠΑΝΩ από τις ανάγκες των γονιών....είμαστε γονείς και φαντάζομαι ότι δεν είναι δύσκολο να κατανοήσουμε αυτή την απλή, αλλά ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ αλήθεια....τα παιδιά μας πάνω από όλα.....κι αν δεν μπορούμε να είμαστε ικανοί γονείς ή δε βάζουμε τα παιδιά μας πάνω από όλα καλύτερα κάποιοι να μην αποκτούν ποτέ παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Ας αφήσουμε όμως στην άκρη το θέμα του επικείμενου δεύτερου γάμου του εν λόγω κυρίου....αν του συμβεί κάτι, χτύπα ξύλο, πχ μειωθούν σημαντικά τα έσοδά του (ξαναχτύπα ξύλο) και αναγκαστεί να δίνει πολύ λιγότερα χρήματα για το παιδί του, αυτό τι σημαίνει, ότι δεν θα είναι άξιος σαν πατέρας?

Εγώ προσωπικά, τον πατέρα μου τον αγαπώ πολύ (όπως και τη μητέρα μου) πιο πολύ γιατί με γέννησαν, με φρόντισαν, με αγάπησαν, με πρόσεξαν,παρά γιατί μου έφτιαξαν διαμέρισμα και με σπούδασαν. Αν δεν μπορούσαν να μου προσφέρουν οικονομική βοήθεια, για οποιονδήποτε λόγο, αλλά συνέχιζαν να είναι κοντά μου συναισθηματικά σαν γονείς, ειλικρινά, δεν θα με πείραζε.

Βλέπω ότι ο πατέρας της ιστορίας αυτής, ο σύντροφος της θεματοθέτριας δηλαδή, αντιμετωπίζεται λίγο σαν μια "μηχανή που υποχρεούται να κόβει χρήματα" και που αν αντί για 600 το μήνα, αρχίζει να δίνει 400, για τον χ ή ψ λόγο, τότε δεν θα θεωρείται καλός πατέρας και με ενοχλεί αφάνταστα αυτή η ποσοτική αντίληψη των πραγμάτων!

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας αυτής της ιστορίας πέρασε στην ιστορία ως ένας από τους ελάχιστους πατεράδες που ΘΕΛΟΥΝ να προσφέρουν όταν οι περισσότεροι αρνούνται όχι μόνο τα βασικά για την επιβίωση του παιδιού, αλλά και τα ουσιαστικά όπως η αγάπη.....

Ο άνθρωπος αυτός προφανώς έχει και τα δίνει....αλλά και να μην είχε, δε θα ήταν μακριά από το παιδί του...όπως φαίνεται τουλάχιστον από τις πράξεις του.....

Να είστε σίγουρες ότι δεν είναι ηλίθιος και η καινούρια γυναίκα του η έξυπνη.......είναι δικό του θέμα το τι θα προσφέρει στο παιδί του και κανενός άλλου.....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, ο πατέρας να μείνει μαγκούφης μέχρι τα γεράματά του, ενώ η μαμά έχει προχωρήσει?
Κατα τη γνωμη μου ο καθε ενας ας κανει ο,τι νομιζει καλυτερο για τον εαυτο του αρκει να ειναι ενταξει απεναντι στο παιδι του. Το 'ενταξει' σημαινει διαφορετικα πραγματα για τον καθε ενα, οποτε ας κριθει απο τη συνειδηση του. Εκ του αποτελεσματος εξαλλου κρινομαστε ολοι.

Σε καθε περιπτωση ομως το τι θα κανει, δεν εχει σχεση με το τι κανει ο-η πρωην συζυγος.

 

 

Εμεις εχουμε 3 παιδια και δουλευει ο ενας... ενα απλο σχετικα χαμηλο μισθο δημοσιου υπαλ/λου οποτε το θεωρω εξωπραγματικο οτι σε 2-3-4 χρονια θα θελει καθε παιδι μου 600 ευρω και αν δεν το εχουμε να δεσουμε πετρα στο κεφαλι μας να πνιγουμε...και ας μην ειμαστε χωρισμενοι...

Ευτυχισμενα παιδια δεν γινονται με τις επιχορηγησεις ;)

Πολυ σωστα. Τα χρηματα δεν φερνουν την ευτυχια, γνωστο! Αλλα ο καθε ενας βαδιζει αναλιγα τις αναγκες του και τις αναγκες τις δημιουργουμε αναλογα τα δεδομενα μας.

Τα δεδομενα τωρα λοιπον ειναι ενας πατερας που δινει χρηματα στο παιδι του..ισως παραπανω απο οσα χρειαζονται....αλλα ΘΕΛΕΙ και ΜΠΟΡΕΙ να τα δινει. Και εμεις κρινουμε τι? ΑΝ ειναι σωστο? Φυσικα και ειναι σωστο.....Του περισσευουν, που θα τα δωσει? Στη μελλουσα γυναικα του? Για εμενα αυτο θα ηταν λαθος.

 

Τα πράγματα είναι απλά...ο γονιός είναι γονιός για πάντα και οφείλει το καλύτερο για τα παιδιά του...από τη στιγμή που γίνεται γονιός κάποιος είτε μένει στο γάμο είτε χωρίζει θα οφείλει πάντα στα παιδιά του και θα είναι ο στόχος του να ζουν χωρίς να τους λείπει τίποτα (όχι μόνο υλικά).....τα παιδιά δεν είναι λάθος ούτε μια απλή διεκπεραίωση.......

Με αρχή αυτό καθορίζει τις υπόλοιπες ανάγκες του.....οι ανάγκες των παιδιών μπαίνουν πάντα ΠΑΝΩ από τις ανάγκες των γονιών....είμαστε γονείς και φαντάζομαι ότι δεν είναι δύσκολο να κατανοήσουμε αυτή την απλή, αλλά ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ αλήθεια....τα παιδιά μας πάνω από όλα.....κι αν δεν μπορούμε να είμαστε ικανοί γονείς ή δε βάζουμε τα παιδιά μας πάνω από όλα καλύτερα κάποιοι να μην αποκτούν ποτέ παιδιά...

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.

 

Ο πατέρας αυτής της ιστορίας πέρασε στην ιστορία ως ένας από τους ελάχιστους πατεράδες που ΘΕΛΟΥΝ να προσφέρουν όταν οι περισσότεροι αρνούνται όχι μόνο τα βασικά για την επιβίωση του παιδιού, αλλά και τα ουσιαστικά όπως η αγάπη.....

Ο άνθρωπος αυτός προφανώς έχει και τα δίνει....αλλά και να μην είχε, δε θα ήταν μακριά από το παιδί του...όπως φαίνεται τουλάχιστον από τις πράξεις του.....

Να είστε σίγουρες ότι δεν είναι ηλίθιος και η καινούρια γυναίκα του η έξυπνη.......είναι δικό του θέμα το τι θα προσφέρει στο παιδί του και κανενός άλλου.....

επισης συμφωνω.

 

Εγω δεν εχω χωρισει και δεν προβλεπεται :D αλλα τριτο παιδι δεν εκανα και ας ηθελα. Ο λογος ηταν οτι δεν βοηθουν τα οικονομικα μου. Δεν θα μπορω να καλυψω τις αναγκες τριων παιδιων.Αυτη βεβαια ειναι δικη μου λογικη. Αλλος θα ελεγα οτι τα παιδια χρειαζονται μονο αγαπη. Δυστυχως η ευτυχως στην δικη μας ζωη δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι μενουμε στο ποσο που διαθετει ο πατερας. Προφανως για να τα διαθετει παει να πει οτι τα εχει. ΔΕν του το επεβαλε κανεις να δει αυτο το ποσο ή κανω λαθος?

Ενας πατερας οφειλει να προσφερει στο παιδι του και οχι μονο υλικα πραγματα. Δεν εχει σημασια αν εχει χωρισει απο την μητερα του παιδιου. Για αυτο θα ειναι παντα το παιδι του και για το παιδι παντα ο μπαμπας του.

Επισης δεν εχει δικαιωμα η καθε "μελουσᨨ " συζυγος, σχεση ή δεν ξερω και εγω τι αλλο, να προσπαθει να επιβαλλει την αποψη της για το τι θα κανει ο καθε πατερας.

Το εχω δει το εργακι και δεν μου αρεσει καθολου.

Κανουν σχεση με εναν ανθρωπο που εχει συγκεκριμενα δεδομενα στην ζωη του. Γιατι θα πρεπει να τα αλλαξουν? Αυτο ποτε δεν το καταλαβα.

Και επαναλαμβανω ειμαι σιγουρη οτι αν αυτος ο πατερας εδινε 150 ευρω τον μηνα στο παιδι του, παλι η θεματοθετρια θα εκνευριζοταν και θα της φαινονταν πολλα τα χρηματα. Οχι για τα χρηματα αλλα γιατι κατα την δικη μου γνωμη θελει να κοψει καθε γεφυρα με το παρελθον του αντρα της.

Ενα παιδι ομως δεν το πεταμε στα σκουπιδια οποτε το θελουμε. Εχουμε ευθυνη για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση γίνεται ενδιαφέρουσα όταν είναι νηφάλια. Δεν είπε κανείς να μην παντρευτεί ο κύριος. Το θέμα το έθεσε η κοπέλα κατά πόσον θα ήταν καλό γι αυτήν και από τα γραφόμενα της προέκυπτε ότι την απασχολούσε έντονα αυτή η υποχρέωση του καλού της. Με αυτό το δεδομένο απαντήσαμε. Ο κύριος να ξαναπαντρυτεί κάποια που δεν έχει πρόβλημα ή που έχει ήδη παιδιά και δεν θέλει άλλα ή ότιδήποτε δεν ξέρω. Όσο για τη σύζυγο δεν έχουμε κανένα δεδομένο για να κρίνουμε. Εγώ δεν είπα ότι οι διαζευγμένοι δεν πρέπει να ξαναπαντρεύονται αλλά ότι τα δεδομένα είναι διαφορετικά και πρέπει ασφαλώς να λαμβάνονται σοβαρά υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πολύ ενδιαφέρον θέμα! Και ειδικά σε αυτό έχω και μεγάλη προσωπική εμπειρία.Εχω να πω λοιπόν τα εξής:

1) Καλό είναι μια κοπέλα χωρίς υποχρεώσεις να της τύχει να ερωτευτεί μια αντίστοιχη συμβατή περίπτωση, δηλ. ελεύθερο χωρίς υποχρεώσεις. Ομως όπως όλοι ξέρουμε ειδικά όσοι πιστεύουμε στον έρωτα, είναι τυφλός και μπορεί να οδηγήσει σε τέτοιες καταστάσεις. Αν είμαστε τόσο ερωτευμένες και δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς αυτόν (χωρισμένο με παιδιά) τότε ναι αξίζει να τον πάρουμε και με 5 παιδιά από προηγούμενο γάμο. Αλλιώς δε βλέπω κανένα άλλο λόγο που να αξίζει.

Αν σκεφτόμαστε ορθολογιστικά και δεν υπάρχει ο έρωτας που διαλύει κάθε αμφιβολία γιατί απλά όταν ερωτευόμαστε αληθινά δεν σκεφτόμαστε με τη λογική ούτε βλέπουμε τα "κουσούρια" του άλλου, τότε η μόνη βιώσιμη λύση είναι αν ο χωρισμένος έχει πολύ χρήμα και είναι ικανός να ικανοποιήσει όλες τις πλευρές:τις πρώην, τα παιδιά με την πρώην, την νυν και τα νυν παιδιά. Αλλιώς αυτές οι σχέσεις φθείρονται μόνο και μόνο από το οικονομικό.

Ενα παράδειγμα θα φέρω: επειδή σε αυτό το φόρουμ πολλές έχουμε περάσει από το θέμα εξωσωματική, πέστε ότι έχουμε παντρευτεί κάποιο που έχει δύο παιδιά τον πρώτο γάμο, πενηχρά οικονομικά (το σύνηθες στην εποχή μας), ίσως και χρέη και θέλει η νέα σύζηγος να κάνει εξωσωματική. Πού θα τα βρει ο "μαύρος" τα 2000 (τα μισά) ΄για να προσφέρει στη σύζηγό του ένα παιδάκι (αν δεν υπάρχει τρόπος να γίνει φυσικά) , Και αυτό μπορεί να μην είναι μία φορά, να είναι τρεις τέσσερις κλπ. Θα παίρνει 1000 ευρώ το μήνα, θα έχει να πληρώσει τις υποχρεώσεις του προηγούμενου γάμου και θα έχει και τις χοντρές υποχρεώσεις της καινούργιας συζήγου. Οσο και καλή διάθεση να έχει δε βγαίνει λογιστικώς. Για να πετύχει ένας τέτοιος γάμος πρέπει η καινούργια σύζηγος να σκύβει συνέχεια το κεφάλι στις απαιτήσεις της. Αλλιώς πώς;

Εγώ προσωπικά, παίρνοντας τη θέση της νέας συζήγου, δε θα ήθελα να στερούμε συνέχεια για χάρη των παιδιών του από προηγούμενο γάμο. Θα χάλαγε η σχέση αν έβλεπα ότι συνέχεια έρχομαι δεύτερη στα οικονομικά.

Από την άλλη σε μεγαλύτερες ηλικίες μετά τα 40 πχ είναι δύσκολο να βρει μια ελεύθερη κοπέλα ελεύθερο χωρίς παιδιά και αν το ψειρίζει πολύ με τέτοια θέματα μπορεί να μείνει και μόνη της μια ζωή και χωρίς παιδιά. Σε αυτές τις περιπτώσεις, τί να πω; Καθεμία επιλέγει μεταξύ μοναξιάς και τέτοιων καταστάσεων (χωρισμένων με παιδιά). Αλλωστε στη ζωή δεν γίνεται πάντα αυτό που θέλουμε αλλά αυτό που μας κάθεται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...