Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αγορές για τον Σεπτέμβρη


Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα!!έχω πελαγώσει λιγάκι..

πρώτα ο Θεός, το κοριτσάκι μου θα γεννηθεί κατά τις 20 /09.

μπορείτε να με συμβουλέψετε από ρουχαλάκια και κουβερτούλες τί πρέπει να πάρω και κυρίως πόσα?

έχω αντιληφθεί ότι στα μαγαζιά σου πουλάνε τα πάντα, με βάση το συμφέρον τους.(ήδη μου έτυχε με σουτιέν εγκυμοσύνης στα mothercare και έγινα έξαλλη :? )

και τα λέφτα δεν μου περοσσεύουν τώρα αλλά δεν θέλω να πάνε χαμένα και να μείνουν αφόρετα τα ρουχαλάκια.βοήθεια!!!!!

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με το καλο να ερθει η κουκλα σου ,΄λοιπον γενικως μην πολυακους τι λενε στα μαγαζια οι πωλητριες , λιγες θα δωσουνε οτι πραγματικα χρειαζεται . Για το χειμονα δεν νομιζω να χρειαστεις παραπανω απο 2 κουβερτες , επειτα θα ειναι χρησιμο και θα αγορασουμε και εμεις φορμα εξοδου για τα κρυα . Πολλα ολοσωμα κορμακια εσωρουχακια ( παρε και μερικα κοντομανικα γιατι ισως εχει λιγο ζεστουλα ακομα τοτε ) , επειτα επισης αρκετα φορμακια για απο πανω απο τα εσωρουχακια , 1-2 ζακετουλες και πολλα ζευγαρακια καλτσακια . Σε πολλα μαγαζια οπως και τα Λητω θα βρεις και πολυ οικονομικα , ομως υπαρχει ενα προβλημα οτι προς το παρον και μεχρι να τελειωσουνε οι εκπτωσεις θα εχει σχεδον μονο καλοκαιρινα ( βλεπεις και εγω καπου τελη Οκτωμβριου θα γεννησω και θα πρεπει να περιμενω να ψωνιζω ή απο μεσα Σεπτεμβρη ή μετα τη γεννα να βγουμε για ψωνια που θα εχουνε βγει τα χειμερινα καλα καλα ) οποτε περιμενεις και εσυ μεχρι να βγουνε τα χειμερινα . Επισης πηγαινε και καμια βολτα απο Ζαρα εχει και εκει πολυ οικονομικα και πολυ ομορφα (ολη η καρνταρομπα του Κωνσταντινου απο εκει ειναι σχεδον ) , Ψαξε γενικως ολα τα μαγαζια και κυριως εκμεταλευσου και τις εκπτωσεις τωρα ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΗΗ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κι εγώ που γεννάω τέλη Οκτώβρη μου είπαν ότι τα φθινοπωρινά - χειμερινά ρουχαλάκια έρχονται αρχές Σεπτέμβρη. Οπότε αυτή την περίοδο μπορούμε να ψωνίσουμε προίκα, επιπλάκια, μικροπράγματα κτλ. Βέβαια τα μεγάλα καταστήματα όπως lapin benetton allouette τώρα στις εκπτώσεις βγάζουν και κάποια χειμερινά κομμάτια της περυσινής σεζόν σε πολύ καλές τιμές! Όλο και κάτι θα τσιμπήσω και από εκεί :lol:

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το τι θα ψωνίσεις έχει σχέση και με κάποιους άλλους παράγοντες

 

Θα γεννήσεις τον Σεπτέμβρη μεν αλλά.... έχεις αυτόνομη θέρμανση?

Θα έχετε συνεχώς το καλοριφέρ αναμένο φέτος σε μία σταθερή θερμοκρασία?

Σε ρωτάω γιατί εγώ γέννησα 1η Νοέμβρη και το μωρό μου δεν έχει φορέσει ΠΟΤΕ του μακρυμάνικο εσωρουχάκι παρά μονάχα μακρυμάνικο φορμάκι/μπιτζαμάκι μιας που μέσα στο σπίτι είχαμε πολύ καλή θερμοκρασία και δεν χρειάστηκε να τα βάλω ποτέ

Εξω τον ντύναμε κανονικά κι από πάνω του βάζαμε κι ένα ολόσωμο μπουφαν κι έσκαγε το παιδί... ακόμα και με τα χιόνια που τον βγάλαμε

 

Επίσης θα πρέπει να ξεκινήσεις παράδειγμα σε δύο μήνες δουλειά και θα πρέπει να το βγάζεις το παιδί σύντομα εκτός σπιτιού?

 

 

Εγώ νομίζω ότι 2 κουβερτάκια πικέ ανοιξιάτικα είναι οκ για αρχή

Μην πάρεις ακόμα φλις....

άστο να δεις και τα δώρα, καθώς και το ενδεχόμενο να μην πάρεις κουβέρτες αλλά υπνόσακους

Πάρε όμως ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σεντόνια και φανελένια και χασέδες (χασές είναι το δροσερό σεντόνι)

 

όσο για τα εσωρουχάκια....

αν έχεις συνεχώς το καλοριφέρ ανοιχτό, δε θα σου χρειαστεί κανένα μακρυμάνικο μέσα στην αθήνα αλλά ούτε και τιραντάκι

θα σου χρειαστούν μόνο αυτά με το κοντό μανικάκι

 

θα πάρεις και μερικά μπιτζαμάκια μακρυμάνικα (εξαιρετικά πρακτικά είναι τα νυχτικά σάκοι που έχουν από κάτω σκοινάκι και το παιδί έχει ελευθερα τα πόδια του, θα το δεις θα του το φοράνε και στο νοσοκομείο, για αλλαγές πάνας μέσα στη νύχτα με τη τσίμπλα στο μάτι)

 

φορμάκια για βόλτες και τέτοια μήν πάρεις θα σου φέρουν δώρα

αν δεν σου φέρουν παίρνεις μετά, είναι το μόνο εύκολο

 

τώρα όσον αφορά την ποσότητα, εξαρτάται από το πόσο συχνά θες να βάζεις πλυντήριο και να σιδερώνεις

λάβε υπόψη σου ότι θα χρειάζεσαι από ένα το λιγότερο έως πιθανά και 4 την ημέρα σε εσωρουχάκια ανάλογα με το αν το παιδί θα σου βγάζει γουλίτσες, από το αν θα βάζεις καλά την πάνα και δεν θα έχεις διαρροές κλπ

υπολόγισε και πάρε

 

άντε με το καλό :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάρε λίγα πραγματάκια δες τι θα σου φέρουν και μετά αποφασίζεις τι άλλο χρειάζεσαι πάντως η φόρμα εξόδου που μου τις φέρανε

και τις δύο δώρο εμένα προσωπικά δεν μου χρειάστηκαν δεν ζούμε και στη Σιβηρία!!!

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα πανια που βαζουμε κατω απο το σεντονακι και πανω στην αλλαξερια, ειναι τα ιδια? εννοω αυτα που προστατευουν απο τσισακια?? ποσα τετοια χρειαζονται? τα βρισκουμε στα τζαμπο?? (ηλιθιες ερωτησεις, το ξερω...)

 

χρειαζομαστε κι αυτο το καλαθακι με τα καλλυντικα για το μωρο που εχει μεσα χτενακια,ψαλιδακια και τετοια?? αυτα τα παιρνουμε σετ, η τα αγοραζουμε ξεχωριστα και γεμιζουμε το καλαθι?

Link to comment
Share on other sites

Oνομάζονται σελτέδες και κυκλοφορούν σε διάφορα μεγέθη δεν γνωρίζω

αν τα έχει το τζάμπο....

 

Καλαθάκι με καλλυντικά δεν αγοράσαμε....αρκετα νεσεσέρ έχουμε στο

σπίτι βάζουμε εκεί τα ψαλιδάκια κλπ κλπ :D

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

πάντως αν έχεις όρεξη και διαβάσεις αυτό http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=590 το μεγαλούτσικο θέμα

θα λυθούν πολλές απορίες σου και προβλήματα σου

θα βρεις μέσα και έτοιμες λίστες για ψώνια :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτα τα πανια που βαζουμε κατω απο το σεντονακι και πανω στην αλλαξερια, ειναι τα ιδια? εννοω αυτα που προστατευουν απο τσισακια?? ποσα τετοια χρειαζονται? τα βρισκουμε στα τζαμπο?? (ηλιθιες ερωτησεις, το ξερω...)

 

χρειαζομαστε κι αυτο το καλαθακι με τα καλλυντικα για το μωρο που εχει μεσα χτενακια,ψαλιδακια και τετοια?? αυτα τα παιρνουμε σετ, η τα αγοραζουμε ξεχωριστα και γεμιζουμε το καλαθι?

 

Τα έχει το jumbo και σε πολύ καλή ποιότητα μπορώ να σου πω, πήρα 4 μεγάλα για την αλλαξιέρα και 2 άσπρα για την καλαθούνα να μην μου κατουράει το στρώμα της ααα και ένα ποιο μικρό για την τσάντα που θα κουβαλάς στις εξόδους Νομιζω είναι αρκετά αλλά και πάλι δεν έχω εμπειρία στα λέω σαν νεούδι και εγώ :D:D Καλαθάκι εντάξει δεν το πολυχρειάζεσαι αν οντως έχεις αρκετά νεσεσέρ και σε κανένα ωραίο γουστόζικο χρώμα αλλά μπορείς να πάρεις και από τα jumbo σε πολύ χαμηλή τιμή καλαθάκι με 5 ευρώ και όχι εκείνα του λητώ από 30 εώς 52 ευρώ το ένα!! Όσο αφορά τα σύνεργα μανικιουρ πεντικιούρ που λέω εγώ μπορείς να τα πάρεις και από τα jumbo αλλά και από φαρμακέιο που μπορείς να πάρεις από εκεί τις κρεμούλες του μωρού σου για να μην έχουν paraben! Ελπίζω να σε βοήθησα :lol::lol:

 

Link to comment
Share on other sites

ok, ευχαριστω...

 

εντωμεταξυ λεω να την κοιμηζω στη καλαθουνα για λιγο καιρο...

εχει στο jumbo καλαθουνες με 50 ευρω και εχει και στα πολυκαταστηματα καλαθουνες που φτανουν μεχρι 250....

 

μια μεση λυση μαλλον , ε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ γιατί να δώσεις 250 ευρώ? Μια μέση λύση που να σε ικανοποιεί σε ποιότητα μέγεθος και να σου αρέσει και το στρωματάκι μέσα που θα ξαπλώνει. Α και μην ξεχνάς μια βάση που θα ακουμπάει η καλαθούνα αν δεν βάλεις τραπεζάκι ας πουμε.Εχει στο Λητώ με 18 ευρώ

 

Link to comment
Share on other sites

ok, ευχαριστω...

 

εντωμεταξυ λεω να την κοιμηζω στη καλαθουνα για λιγο καιρο...

εχει στο jumbo καλαθουνες με 50 ευρω και εχει και στα πολυκαταστηματα καλαθουνες που φτανουν μεχρι 250....

 

μια μεση λυση μαλλον , ε?

 

Θα σου πω πού κοίμιζα εγώ το πατουσάκι μου τους μήνες που την είχα κοντά μου...

Στο port bebe του καροτσιού, που ακόμη δεν έχω καταλάβει τί διαφορά έχει από μια καλαθούνα (εκτός από το αισθητικό κομμάτι). Δε λέω και εμένα μου άρεσαν αυτά τα πρώτα κρεββατάκια! Είχα ερωτευτεί σφόδρα ένα λίκνο που έμοιαζε να έχει βγει από παραμύθι... και αυτό και η τιμή του!!!

Έτσι, συνετίστηκα και αφού το καρότσι μας είναι από αυτά τα 3 σε 1 (port bebe, κάθισμα αυτοκινήτου, καροτσάκι περιπάτου) αρχικά από ανάγκη και στη συνέχεια συνειδητά την κοίμιζα εκεί. Ασε που δεν είχα και πρόβλημα μεταφοράς... Στην κουζίνα η μαμά? Εκεί και το μωρό. Στο σαλόνι με παρέα η μαμά? Το ίδιο. Στο μπάνιο η μαμά? Εκεί και το πατουσάκι! Και χωρίς να τη ξυπνάω και με τη δυνατότητα να τη βλέπω συνέχεια (ΟΚ! Εϊχα και μια υστερία αρχικά...). Επειτα, είναι μόνο για τους 3 πρώτους μήνες. Μετά πήγε στο δωματιάκι της με το κρεββατάκι της και τέλος!

ΒΕΒΑΙΑ, ήταν Φεβρουάριος όταν γεννήθηκε και η "φωλίτσα" του port bebe ήταν ό,τι έπρεπε. Ήρθαν και τα χιόνια και μου έδινε την αίσθηση ότι ...χουχούλιαζε καλύτερα.

Αυτά! Καταλήγω λέγοντας ότι αυτό το κομμάτι του καροτσιού που για πάρα πολύ κόσμο είναι το πιο άχρηστο (το σέβομαι απόλυτα, ίσως έχει να κάνει με τον τρόπο ζωής του καθενός), εμάς εξακολουθεί να μας βολεύει απίστευτα! Βγαίναμε και εξακολουθούμε να βγαίνουμε βόλτες μεγάλης διάρκειας και σε άσχετες ώρες, οπότε η Νικολέττα ρίχνει τρελλές ξάπλες και ύπνους με το κορμάκι της τεντωμένο.

Για σκεφτείτε το σαν ενδεχόμενο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε μανούλα... Έτσι είναι! Η καθεμιά μας το μακρύ της και το κοντό της...και αντί να βοηθάμε τα κάνουμε χειρότερα!

 

Πάντως θα συμφωνήσω με όλες τις άλλες μαμάδες στο να μη βιαστείς να πάρεις τίποτα πριν γεννήσεις. Μάζεψε τους καταλόγους από όλα τα βρεφικά καταστήματα, μελέτησε τους και ρώτα μόνο για ό,τι σου αρέσει τί χρόνο παράδοσης έχει. Χωρίς άγχος!

 

Στο μεταξύ, δεν έχεις καμμία φίλη που να γέννησε πρόσφατα για να σου δανείσει κάποια πράγματα? Εγώ επειδή μου έλεγε και μου ξαναέλεγε ο γιατρός μου πόσο λάθος μπορεί να πέσει το υπέρηχο σε υπολογισμό μεγέθους του μωρού, είχα αγοράσει π.χ. σετ με 3 (ΤΡΙΑ) φανελάκια κοντομάνικα για νεογέννητα και είχα δανειστεί τα υπόλοιπα ...153! (Τελικά η Νικολέττα τα φοράει σχεδόν ακόμη! Άλλα μωρουλίνια τα φορούν 1 εβδομάδα...) Θέλω να πω ότι έχεις χρόνο και στο μαιευτήριο να στείλεις κάποιον δικό σου να σου πάρει τα πάντα από ρουχισμό, να σου τα πλύνει και να σου τα έχει έτοιμα στο σπίτι να σας περιμένουν!

 

Στο μεταξύ, σε ό,τι αφορά καρότσια port bebe, κοίτα τι θα αγόραζα αν μου έτρεχαν τα λεφτά από τα μπατζάκια...

 

http://www.inglesina.com/en/products/details.php?itemid=316&sectionid=14

 

Όλα τα χρώματα είναι ωραία, αλλά αυτό το ροζ εκρού και το ναυτικό μπλε άσπρο είναι ένα όνειρο!!!

(Λϊγο ρομαντικά βέβαια, αλλά παραμυθένια δε είναι?)

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο ροζ, τρυφερο πατουσι!!!!!!

 

αχ, αμα ειχα τρελα λεφτα θα αγοραζα απειρα πραγματα!!! (οχι για τη μπεμπα καλε!!! Για μενα!!!! :D:D χεχεχεχεχε)

 

οντως μου φερνουν αρκετα πραγματα, θα δουμε τωρα τι αλλο θα αγορασουμε..

 

ξερεις ποιο ειναι το θεμα?? δε θελω να αφησω πραγματα για μετα τη γεννα, γιατι σκεφτομαι οτι δε θα μπορω να πολυκυκλοφορω και θα πρεπει να μου τα αγοραζουν αλλοι... ε, και δεν εχω εμπιστοσυνη!!! θελω τουλαχιστον να εχω διαλεξει τι θελω, ωστε να μη μου φερουν τιποτα ασχετα!!!! καταλαβες?

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σου λέω...οι κατάλογοι θα σε σώσουν! Στο λέω από την πείρα της μάνας με επαπειλούμενη κύηση! Εγώ στο κρεββάτι έδινα τηλεφωνικές παραγγελίες και κάποιος αναλάμβανε αυτό το ...ταπεινό κομμάτι της πληρωμής! :D:D:D

Μια...κιουρία σας εμένα δε μπορούσε να σκέφτεται τέτοιες ΜΙΚΡΕΣ λεπτομέρειες!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ (ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ ΔΕ ΒΛΕΠΩ!!!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...